EERST DE ,DB32 JODEN, NU GRAAN V erpakkingsbeurs pakkend geheel Voorzichtig met emigratieheleid Sanovite ECONOMISCHE SANERING BEGINT NOG DIT JAAR Jonge vrouw met hamer vermoord „TS.JOMBE MOET VRIJ" NIEUW. JEUGDIG FRISmet<®> dale 1 Stijgende kans op einde Londense havenstaking Twintig jaar voor wurging Engelina Feenstra Mr. G. van Walsum in Engeland PROT. CHR. WERKGEVERS 1 11 Op de grens Wanhoop „Goede wil" Smeekbede Lijk opgehaald Vijf zeehonden zien er geen gat meer in Nieuwe Belgische regering Sehrootrapport nog niet aan de orde Verwoerd verwacht onlusten op 31 mei Katanga tot V.N.: Woensdag 3 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Advertentie xmmtmmJ ROTTERDAM. Kurt A. Becher verkocht in 1944 joden voor tweeduizend dollar per stuk. Nu is hij graanhandelaar te Bremen. Kurt A. Becher is enige malen genoemd als vriend en handlanger van Eichmann. Nu heeft hij een bijkantoor van zijn zaak in Rotterdam geopend. Via Rotterdam wil hij zijn graanhandel met Benelux uitbreiden. Kurt A. Becher heeft miljoenen verdiend aan het verhandelen van joden. Tegen de gevel van een flatgebouw in een nieuwe Rotterdamse stadswijk hangt een bord. De tekst luidt, heel eenvoudig: Kurt A. Becher, Bremen. Hij zal binnenkort een verzoek richten tot de Rotterdamse Kamer van Koophandel om hier offi cieel een filiaal te mogen openen. Van een onzer verslaggevers i VM EVENTIEN jaar geleden handelde Kurt A. Becher in joden, in mensen, die in doods- JTj angst wachtten op de gaskamer. Becher was in 1944 Standartenfiihrer bij de S.S. en als zodanig ingezet bij de jodenvervolging in Hongarije, waarvan Eichmann persoon- lijk de leiding op zich had genomen. In 1944 kreeg Heinrich Himmler de gedachte om Hon gaarse joden, die op het punt stonden met honderdduizenden tegelijk naar de gaskamers van Auschwitz te worden gezonden, in te ruilen tegen vrachtwagens. Een Hongaars hulpcomité on der leiding van dr. Kastner en Joel Brand deed wanhopige pogingen deze onderhandelingen met het buitenland te doen ge lukken. Zoals men weet mis lukten zij. Toen de hogere beulen een maal met handelen waren be gonnen, zagen zij al spoedig meer mogelijkheden en binnen enkele weken had Standarten fiihrer Becher, de man die nu in Rotterdam graan wil gaan verkopen, de hele handel met mensenlevens in handen ge kregen. DR. Reszö Kastner wendde zich tot Standartenfiihrer Becher en vroeg hem de voorwaarden. Becher, nu de nette graanhandelaar, deelde hem mee, dat hij voor iedere jood tweeduizend dollar op tafel moest leggen. Er was maar één organisatie, die over zoveel geld beschikte, dat men tegen deze krankzinnige voorwaarde een redelijk aantal mqpsen zou kunnen redden. Dr. Kastner zocht contact met een Zwitserse hulporganisatie, de Joint Distribution Committee. Een afgevaardigde van dit comité, Saly Mayer, was bereid om met men senhandelaar Becher in contact te treden. De ontmoeting had plaats op een brug, die op de grens van Zwitser land lag. Saly Mayer ontmoette daar Becher en deelde hem mee, dat de eis van tweeduizend dollar per hoofd veel te hoog was. Het ging om honderdduizen den stakkers, die in Hongaarse concen tratiekampen grauw van angst het uur afwachtten, waarop zij in beestenwa gens naar de gaskamers van Auschwitz zouden worden gevoerd. Saly Mayer, de vrije Zwitser, verweet Kurt Becher op die brug het beestach tig optreden van de nazi's. Hij poogde de Standartenfiihrer het algemeen menselijk inzicht bij te brengen, dat onschuldige mensen ook zonder geld recht op leven hadden. CTANDARTENFÜHRER Becher werd op die grensbrug verschrikkelijk boos: Hij was niet gekomen om een zedepreek aan te horen. Hij was ge komen om zaken te doen. Gingen de zaken niet door, waren de Zwitsers niet bereid tweeduizend dollar per jood te betalen, nu goed, dan viel er niets meer te bespreken. Zaken waren zaken. Verontwaardigd over het feit, dat iemand hem had durven wijzen op normale menselijke normen, vertrok Becher. Hij liet op de brug een wan hopige Kastner achter. De jodentransporten naar Auschwitz werden hervat. Honderdduizenden Hongaarse joden vonden in die laatste maanden van de oorlog de dood in de gaskamers van Auschwitz, waarin in een waanzinnig tempo de moordpartijen tot het aller laatste moment zijn volgehouden. Becher, die op de grensbrug geen zaken kon doen, liet zich door een enkele teleurstelling niet ontmoedigen. Hij is een gewiekst zakenman, zoals hij nu zo graag Rotterdam wil bewijzen. Hij kon zich op die Zwitserse brug een zakelijke mislukking permitteren, want hij had als zakenman reeds toen zijn sporen verdiend. Kurt A. Becher was een goede vriend van Eichmann. Deze heeft van hem gezegd: „Gedu rende dezelfde tijd, toen ik bezig was met de onderhandelingen over de tien duizend vrachtwagens, voerde Kastner met een andere S.S.-leider onderhan delingen, met Standartenfiihrer Kurt Becher. Becher was op bevel van Himmler bezig joden tegen deviezen en handelswaren te ruilen. Becher was een handig zakenman, die eigenlijk naar Hongarije was gekomen om een paardenfokkerij voor de S.S. in beslag te nemen. Weldra had hij zich echter geheel meester gemaakt van de handel in joden." EICHMANN vertelt verder hoe Becher zijn dankbaarheid wist te tonen voor de markt in mensenlevens, ó'ie 'hij in Hongarije had gekregen: „Becher toonde mij eens een gouden halsket ting, die hij naar onze chef (Himmler) wilde zenden, een geschenk voor een van Himmlers liefjes." Eichmann ver haalt voorts hoe goed Becher in 1944 al de kneepjes van de handel kende: „Een van Bechers S.S.-onderdelen hield altijd zevenhonderd joden in voor raad om er handel mee te kunnen drijven." Over de zakelijke successen, die Becher met zijn hand'el in mensen levens in Hongarije behaalde, vertelt Joel Brand, de leider van de joodse ondergrondse in Hongarije, die naar het buitenland werd gestuurd om daar tienduizend vrachtwagens te krijgen in ruil voor één miljoen joden. Joel Brand 'had Eichmann duidelijk gemaakt, dat het buitenland zijn aan bod' met zou vertrouwen en daarom besloot Eichmann een „bewijs van goede wil" te geven. Hij zou zestien honderd joden vrij naar Zwitserland laten vertrekken. Joel Brand ver volgt dan: „Eichmann liet door zijn toenmalige collega Kurt Becher dui zend dollar per hoofd innen." TOEN d!it zaakje was gentkt, ging Becher de handel groot opzetten, zoals hij ook nu weer naar uitbreiding van zijn mogelijkheden zoekt. We laten weer Joel Brand aan het woord: „Becher voegde aan deze groep van zestienhonderd j oefen nog een aantal rijke jodeii en halfjoden toe. Hoeveel miljoen Becher voor deze mensen heeft ontvangen, weet ik niet." Standartenfiihrer Becher. de handige graanhandelaar in Bremen, deed kort daarop een nog voordeliger zaakje. Hij liet een rijke joodse familie ont vluchten en ontving daarvoor een hele fabriek, die vele honderden miljoenen waard was. Becher, wiens naambord thans een Rotterdamse gevel ontsiert, schijnt niet altijd zijn verplichtingen nagekomen te zijn. In januari van dit jaar werd hij door een Hongaarse jood voor de rechter van Frankfurt gedaagd. De Hongaar vertelde de rechter, dat Becher in 1944 achttienduizend dollar van hem had aangenomen in ruil voor de belofte, dat Becher de broer van de Hongaar zou vrijlaten. De broer van de Hongaar werd echter in Auschwitz vergast. De verdediger van Becher vertelde, dat Becher geen achttienduizend dollar had aangenomen en dat Standartenfiihrer Kurt A. Becher in de oorlog zeer veel joden had helpen ontvluchten. Voor hoeveel dollar per hoofd, dat vertelde de ver dediger er niet bij. JOEL BRAND kan wel getuigen over Bechers betrouwbaarheid bij de mensenhandel. Bij de zestienhonderd mensen, die „als blijk van goede wil" zouden worden vrijgelaten, bevonden zich ook Brands blinde moeder en twee zusters. Toen de zestienhonderd mensen bij de Zwitserse grens waren aangekomen, werd voor het laatst appèl gehouden. Op „bevel van hogerhand" werd be kend gemaakt, dat de moeder en de twee zusters van Brand niet de Zwit serse grens over mochten. De twee zusters van Brand sprongen naar voren, wierpen zich voor de S.S.-er op de knieën en smeekten hem in ieder geval hun oude, blinde moeder naar Zwitserland te laten gaan. Als ant woord kregen zij een schop van de harde S.S.-laars. De blinde vrouw werd later vergast. Kurt A. Becher werd na de oorlog in Boedapest gearresteerd. Het Institut für Zeitgeschichte in München deelde ons mee, dat er niets bekend was over een veroordeling van Becher. Hij had tijdens de oorlog miljoenen verdiend. Blijkbaar voldoen de om als „Wunderkind" in een her rijzend Duitsland aan de oppervlakte te komen. AMSTERDAM. Uit het IJ heeft de rijkspolitie 'te water in Amsterdam gis teren het lijk opgehaald van de 34-ja- rige B. v. W., die sedert vorige week werd vermist. Het lijk werd gevonden op de plaats, waar vorige week twee Engelse dames een plons hadden gehoord. De politie had toen tevergeefs gezocht. Advertentie Regelt de spijsvertering KORTGENE (ANP) Door de afsluiting van het Veerse Gat is voor vijf zee honden de terugtocht naar het open water onmogelijk geworden. Voor de hengelaars betekent de aan wezigheid van de zeehonden een ernstige concurrentie, omdat een volwassen zee hond per dag zestien kilo vis consumeert. Overigens hoeven de vissers voorlopig niet bang te zijn voor een direct merk bare teruggang in de visstand; daarvoor 'is de hoeveeheid vis in het Veerse Meer te groot. Van onze correspondent BRUSSEL. In haar regerings verklaring die gisteren voor Kamer en Senaat is afgelegd stelt het ka- binet-Lefèvre een reeks maatrege len in het vooruitzicht die nog voor het einde van dit jaar hun beslag moeten krijgen. Zij beogen de grond slag te leggen van een economische en financiële sanering. Deze week nog zal de Kamer de regeringsver klaring in behandeling nemen; vol gende week komt zij in de Se naat. Om de betrekkingen tussen Vlamin gen en Walen te verbeteren stelt de regering zich allereerst voor maatrege len te nemen om de taalgrens vast te stellen, zodat het grondgebied waar m hoofdzaak Frans wordt gesproken met wordt vergroot ten koste van het ^Ne derlands sprekende deel van België, Het aantal Vlaamse en Waalse zetels in Kamer en Senaat zal aan de werke lijke getalsverhoudingen worden aan gepast, doch in totaal niet worden ver hoogd. Er zullen maatregelen worden getroffen opdat de hoofdstad Brussel werkelijk een stad wordt waarin niet alleen de Frans sprekenden, doch ook de Vlamingen zich thuis voelen. De regering kondigt een tijdelijke verhoging van de indirecte belastingen aan en een versterking van de maat regelen, die belastingontduiking moe ten tegengaan. Deze tijdelijke maatre gelen lopen vooruit op een algemene herziening van de belastingwetgeving, die voor het einde van het jaar door het parlement moet zijn behandeld. Indien hierdoor een sanering van de financiële toestand bereikt is, wil de regering bovendien, eveneens nog voor het einde van het jaar, de middelen vinden voor een doeltreffende politiek op het gebied van de energie (kolen en elektriciteit), voor de regionale eco nomische politiek en voor een investe ringsbeleid waarvan de industrie voor deel moet trekken. Ten vierde zal een sociaal program ma worden voorbereid, dat gereali seerd kan worden, wanneer inderdaad de financiële en economische sanering tot stand is gekomen. Het is de bedoe ling, dat op 1 oktober van dit jaar het pensioen van gehuwde arbeiders op f 2700 per jaar gebracht wordt en drie maanden later zal dan de werkloos heidsverzekering tot vijftig gulden per week worden verhoogd. Dan zullen, als alles gaat zoals de regering het hoopt, bovendien de pensioenen op nieuw worden verhoogd: het pensioen van gehuwde arbeiders zal dan op f 3.000 per jaar worden gebracht. DRAMA BIJ HEERDE Van een onzer verslaggevers HEERDE. Na een hooglopende ruzie heeft de 27-jarige wasserijbedien- de J. H. E. uit Heerde zijn aanstaande vrouw in het bos bij de Elburgerweg te Heerde met hamerslagen van het leven beroofd. De politie werd gisternacht van het drama in kennis gesteld. Om half twee had E. in overspannen toestand aan gebeld bij het huis van de plaatselijke arts, dokter H. Mulder. Nadat hij de dokter had verteld wat er gebeurd was, waarschuwde deze met instem ming van E. de politie. Op aanwijzing van E. trof die het lijk van de jonge vrouw, de 23-jarige fabrieksarbeidster J. van Beek uit Hoenderlo, aan op ongeveer vijftien meter afstand van de Elburgerweg, die door het Heerdense bos loopt. RUZIE E., die in Heerde bij zijn pleegouders woont, vertelde dat hij zondag met zijn bruid op de fiets naar Apeldoorn was geweest. Enkele dagen geleden waren zij ondertrouwd. Zij waren zondagavond op de terug weg naar het huis van E. toen zij vlak bij het bos ruzie kregen. Volgens de verklaringen van E. was dat omdat het meisje zei in verwachting te zijn. De twist liep zo hoog, dat E. het meisje met een hamer, die hij bij zich had enige harde slagen op het hoofd gaf. Pas toen zij hevig bloedend op de grond lag, besefte de man wat er was gebeurd. Hij vluchtte in paniek naar huis, waar hij de rest van de nacht en een deel van de maandag doorbracht. OPGESLOTEN Later zo luidt de verklaring van E. kon hij het in huis niet meer uithouden. Hij is gaan zwerven totdat hij diep in de nacht van maandag op dinsdag besloot dokter Mulder te raad plegen. E. is opgesloten in het politiebureau te Heerde, waar hij gisteren langdurig is verhoord. Gistermiddag heeft dr. J. Zeldenrust, de Haagse gerechtelijk geneeskundig patholoog-anatoom, sectie op het slacht offer verricht. Daarbij is komen vast te staan dat de slagen met de hamer dodelijk zijn geweest. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 29-jarige los-werk- man J. J. T. uit Amsterdam veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. De man wordt ervan verdacht vorig jaar de zeventienjarige Engelina Feenstra te hebben gewurgd. De procu reur-generaal had achttien jaar en ter beschikkingstelling geëist. De officier van justitie had dezelfde straf gevorderd; de rechtbank had T. tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het hof overwoog in zijn vonnis, dat de ernst van het feit en de gruwelijke ma nier, waarop het werd gepleegd de hoogst toelaatbare straf zouden rechtvaardigen. Het heeft rekening gehouden met de psychiatrische rapporten, die T. tekenen als een gevaar voor de samenleving. Er bestaat een mogelijkheid, volgens een der rapporteurs, dat T. door middel van therapie enigszins aan de maatschap pij kan worden aangepast. Daarom achtte het hof ook na de lange gevangenisstraf een vele jaren durende behandeling noodzakelijk. Eigen nieuwsdienst SOUTHEND. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gisteravond aan een banket aan gezeten, dat werd gegeven ter gelegen heid van het bloemenfestival in de Engelse plaats Southend. Mr. Van Walsum was eerder op de dag op het vliegveld verwelkomd door de burgemeester van Southend, Alderland L. Johnson. Met hem maakte mr. Van Walsum een rondrit door de stad. De Rotterdamse burgemeester was ver rukt over de grote en gevarieerde bloe- menschat in Southend. Van onze correspondent LONDEN. Terwijl het aantal stakers in de Londense naven giste ren aangroeide tot meer dan vijf tienduizend, stegen de kansen toch voor een spoedig einde van het fnuikende arbeidsconflict. De gehele dag werd een intensief overleg ge pleegd tussen de leiders van de niet erkende staking en bestuurders van enkele vakbonden. Bovendien meng de het ministerie van de arbeid zich in de besprekingen met de leiders van de vakbonden. Een voorname rol bij het overleg speelt Frank Cousins, de militante leider van de transport arbeidersbond, de grote tegenstander van Hugh Gaitskell op het gebied van de defensiepolitiek. Gisteravond kwamen de stakingslei ders weer in het havengebied bij el kaar. Naar verluidt legden zij de laat ste hand aan een reeks aanbevelingen voor de stakers. Vandaag zullen er naar aüe waarscnijnlijkheid massabijeen komsten van de stakers worden gehou den waar ze de raad zullen krijgen weer aan het werk te gaan. Er bestaat enige hoop, aldus drukte een der vak bondsbestuurders zich gisteravond voorzichtig uit, dat het einde van de staking nu in zicht is. VOEDSEL GENOEG Indien de staking niet voor het weekeinde afloopt, verwacht men een verdere scherpe stijging van de prij zen van een aantal geïmporteerde groenten en fruitsoorten. Het Britse ministerie van landbouw verklaarde gisteren dat er evenwel voedsel genoeg is, zodat er voor be zorgdheid geen enkele reden bestaat. Het ministerie verwachtte geen prijs verhogingen op grote schaal. De importeurs en handelaren ech ter maken zich wel degelijk zorgen. Zij begrijpen niet waarom de regering niet optreedt. Zij vrezen het ergste voor hun waren die nog altijd zijn op geslagen in de pakhuizen en loodsen in de haven en in de vele schepen die nu niet gelost kunnen worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Voor het verpakken van een half pond groene zeep was enkele tientallen jaren geleden een stuk grauw papier voldoende. Wee nu de fabrikant die zijn dure lavendelzeep in een dorre en grijze wikkel aan de man zou proberen te brengen. In deze zin sprak gisteren in het ge bouw van de RAI in Amsterdam de heer F. A. Drijver, president-directeur van Thomassen en Drijver over een van de noodzakelijke eigenschappen van de moderne verpakking: het uit nodigen tot kopen. Hij deed dat bij de opening van de Maeropak 1961, de beurs waarop al wat verpakkingsin- dustrie is in ons land, probeert zich zelf te verkopen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Als men voor de naaste toekomst kan rekenen op een even snelle industrialisatie als in het verleden, dan is er zeker aanleiding om het emigratiebeleid nader onder de loep te nemen en het wellicht af te zwakken door ver mindering van de directe subsidies. Dit zegt het Verbond van Prot. Chr. werkgevers in zijn jaarverslag 1960. Het wijst echter op één factor die naar zijn mening tot bijzondere waak zaamheid noopt. In de eerstkomende jaren wordt Nederland geconfronteerd met de opneming in het arbeidsproces van de zg. naoorlogse geboortepiek. In normale jaren neemt de beroepsbevol king met circa 50.000 mensen toe, maar in de jaren 196266 zal dit aantal stij gen tot ongeveer 80.000 mensen per jaar. Het verbond acht het duidelijk dat dit een zware extra belasting voor de capaciteit tot uitbreiding en opname van onze industrie en het overige be drijfsleven zal betekenen, zelfs als men deze capaciteit optimistisch beoor deelt. Het zou wel eens kunnen zijn, aldus het verbond, dat als men de emigra tie in het verleden best had kunnen missen dit nu net in de jaren 1962 66 zoveel te minder het geval zal zijn. In zijn jaarverslag stelt het pro testants-christelijk werkgeversverbond voorts o.m. dat men thans wel alge meen overtuigd is van de noodzaak van samenwerking met ontwikkelings landen en van een bepaalde bijdrage van Nederland. In het prioriteiten schema van onze regering zal een ver groting van de Nederlandse bijdrage aan de economische ontwikkeling van de landen in Afrika, Azië en Zuid- Amerika een hoge plaats dienen in te nemen. Het verbond betreurt het dat door de fiscale politiek van de regering ook de diepte-investeringen minder aantrek kelijk worden gemaakt. Werktijdver korting, arbeidsmarkt, concurrentie in de E.E.G. zijn enkele bactoren die de nadruk leggen op de noodzaak van vol doende diepte-investeringen. Ook met het oog op de hoge bespa ringen acht het verbond de eis tot sterke afremming van de investerings politiek thans minder dringend. Een handhaving of zelfs toeneming van het hoge peil van besparingen acht het verbond niet uitgesloten door de groei ende betekenis van de handelsbanken op dit terrein. LUXEMBURG. Het sehrootrapport van de Hoge Autoriteit zal naar alle waarschijnlijkheid niet in de vergadering van het Europese parlement van vol gende week te Straatsburg worden be sproken, zoals aanvankelijk was aan gekondigd. De commissie van de interne markt van de E.G.K.S. zal het rapport over de schrootfraude eerst nog moeten be studeren, waarna advies aan het Euro pese parlement wordt uitgebracht. De agenda voor de vergadering in juni is thans reeds zo vol, dat het Eu ropese parlement pas in september aan de behandeling van het sehrootrapport zal toekomen. Behalve de beschermende taak tijdens het transport en gedurende de opslag heeft de verpakking ook een grote psychologische functie, aldus de heer Drijver. Men geeft de gastvrouw nu eenmaal geen bonbons ten geschen ke die in een grauw papier of grof kar ton zijn verpakt, ook al staat de goede kwaliteit van die bonbons vast. Er be staat een duidelijke relatie tussen de kwaliteit van het produkt en de ver pakking daarvan. Het is mogelijk, een produkt van slechte kwaliteit aan de man te bren gen als de verpakking een voortreffe lijke kwaliteit suggereert. Dezr mis leiding kan zich echter maar kort hand haven. Het publiek komt er gelukkig vrij snel achter dat het bij de neus is genomen, aldus de heer Drijver. Het is onjuist een slecht artikel aan trekkelijk te verpakken. Evenzeer is het echter fout een kwaliteitsprodukt in een ondoelmatige en onaantrekke lijk jasje te steken. Een goed artikel is een goede verpakking waard. Wat onder een goede verpakking allemaal moet worden verstaan, laat de Maeropak 1961 zien. Glas. karton, hout. kunststoffen, metaal en papier zijn slechts enkele van de materialen die op duizendvoudige manier kunnen worden gebruikt om evenzovele arti kelen op een veilige en aantrekkelij ke manier onder de aandacht van de klant te brengen. Van alle soorten valt op de beurs een uitgebreide verzame ling te bewonderen Of het nu gaat om het verpakken van zes haarspeldjes of van een mud aardappelen, ergens in de immense hal van de RAI staat we] een fabrikant die er raad mee weet. Uiteraard zijn er ook de machines, grote en kleine, voor het vullen, slui ten, omhanden, merken en etiketteren van de verpakking. Zij geven een in drukwekkend beeld van de mate waar in ook bij de verpakking de mechani sering en automatisering een woordje zijn gaan meespreken. Er staat een reusachtige machine van Krupp voor het maken van kartonnen dozen, maar ook een klein en vernuftig apparaatje voor het dichtplakken van plastic zak jes. Voor het eerst is deze (zesde) inter nationale verpakkingsbeurs gecombi neerd met een tentoonstelling van mid delen van intern transport. Vandaar dat naast een heel klein prijskaartje en een nietige kopspeld op de Macro- pak ook een torenhoge vorkheftruck en een meterslange transportband zijn te bekijken. Zij maken tezamen deze verpakkingsbeurs tot een pakkend ge heel. KAAPSTAD (AP). Het ziet er naar uit dat de uitroeping van de re publiek van Zuid-Afrika op 31 mei met grote onlusten gepaard zal gaan. De regering van Zuid-Afrika heeft al aangekondigd dat de verloven van de politie in de tweede helft van mei zullen worden ingetrokken. De leiders van de niet-blanke groepe ringen hebben gedreigd met massale de monstraties en stakingen. Zij willen de dag waarop Zuid-Afrika zich definitief van het Gemenebest losscheurt gebrui ken voor een actie ter verkrijging van politieke rechten. Op een bijeenkomst van de Verenigde partij heeft de voorzitter Sir Villiers Graaft de apartheidspolitiek van pre mier Verwoerd opnieuw scherp aange vallen. Hij zei dat Verwoerds enige ant woord op Zuidafrika's binnen- en buiten landse problemen bestond uit het uitrei ken van meer geweren en het oproepen van meer soldaten. ROTTERDAM. De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren de Duitsers S. T. (19) uit Altena en H. S. (19) uit Hamburg tot een jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De knapen zouden een Rotterdamse taxichauffeur met een ijzeren staaf be wusteloos hebben willen slaan om aan geld te komen. Dat de toestand inderdaad nog niet alarmerend is, blijkt wel uit het feit dat men ditmaal nog niet is overge gaan tot het vervoeren van voor En geland bestemd vlees door de lucht van Rotterdam uit, zoals bij een vorige sta king in de Londense haven wel ge schiedde. Intussen zijn 28 schepen geheel of gedeeltelijk zonder lading in de haven van Londen uitgevaren. Vierentwintig schepen die in Londen verwacht wer den, zijn naar andere havens uitgewe ken. ELISABETHSTAD (Reuter) De regering van Katanga heeft zich tot de Verenigde Naties ge wend met het verzoek de onmiddel lijke vrijlating van president Tsjcmbe te willen bewerkstelligen. Zij heeft de Uno tevens gevraagd een nieuwe conferentie te willen organiseren met garanties voor vol ledige bewegingsvrijheid van alle deelnemers. De regering van Katanga is bereid met vertegenwoordigers van de Ver enigde Naties in Congo te confereren over de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 februa ri. Deze resolutie machtigde de Ver enigde Naties geweld te gebruiken om een burgeroorlog in Congo te voorko men. Oplossing Op een persconferentie die de Ka- tangaanse minister van binnenlandse zaken heeft gehouden werd de vraag gesteld of Katanga geweld zou gebrui ken als de Verenigde Naties het ver zoek van de Katangaanse regering niet zouden inwilligen. De minister antwoordde hierop dat hij ervan over tuigd was dat er een vreedzame op lossing zal worden gevonden. „De Verenigde Naties zijn niet hier om te vechten", aldus de Katangaanse mi nister. Op de conferentie in Coquilhatstad zijn drie resoluties aangenomen waar in het vergelijk tussen president Ka- savoeboe en hammarskjoeld over de resolutie van de Veiligheidsraad wordt goedgekeurd, president Kasavoeboe gevraagd wordt maatregelen te tref fen om de blanke adviseurs uit het Katangaanse leger te verwijderen en soortgelijke maatregelen te nemen voor het leger van Gizenga. (Advertentie) 8x4 deodorant is actief in begeerlijke cosmetica in zalig-schuimige 8x4 toilet zeep, in bloesem-zachte 8x4 toiletpoeder, in weldadig- geurige 8x4 spray. Voortaan blijft u 24 uur Geniet de verrukkelijke frisheid van 'DEODORANT toiletpoeder: plastic verstuiver f3.50 strooibus f 2.90 navulzakje f1.25 spray f4.75 toiletzeep fl.35 Beiersdorf, Amsterdam-Hilversum

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7