Hoge vlucht van eenen ben papierwinkel Christelijke besturenbond bouwt woningen inPaauwenburg Premie-aanvrage bij liet gemeentebestuur ingediend AXEL VIERMAAL DOOR BRAND GETEISTERD koeBk^sten Hoogerland en De Wilde „Middelkamp"-fcampioen Koningin der harten schiet in de roos Botwinnik ziek graczyk winnaar; jo de haan vierde ronde van spanje Atlete liep 800 m in 2 min. 00.2 sec. Y erschrikkingsrit in Duitse ronde Beelden voor Deventer Bungalows (22) en eengezinshuizen (35) Swift in Zeist niet op het voorste plan Erich Leinsdorf volgt Charles Munch op RUSSISCH BALLET NAAR AMERIKA WAnöeUnqen öoor öe zeeuwse histoRie De graven Spaanse tijd Wraak Elftal van Belgische oudinternationals Het meêt ne/ikockte hte/tA Iti GjJwJoOj Wielerkoers in Colijnsplaat 99 UITGEVERIJ J. B. WOLTERS 125 JAAR CONNIE FRANCIS: FANCLUB IN NEDERLAND Dinsdag 2 mei 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag 4 VLISSINGEN. De Christe lijke Besturen Bond te Vlissingen heeft bij het gemeentebestuur een premie-aanvrage ingediend voor de bouw van 22 bungalows en 35 eengezinswoningen in de eerste fase van het plan-Paauwenburg. De gemiddelde bruto-prijs voor de bungalows zal ƒ23.000 bedragen en die voor de eengezinswoningen ƒ21.000. Op het ogenblik zijn er ongeveer vijftig gegadigden. De woningen zijn een ontwerp van architect Tuinhof uit Vlissingen. Eind vorig jaar zijn de plannen aan B. en W. ter beoordeling voor gelegd, waarbij het college zijn in stemming betuigde. Het gehele project van de C.B.B. zal een be drag van bruto een miljoen gulden vergen. Bij een collectieve onderneming als deze speelt de premie uiteraard een belangrijke rol. Zonder premie was een dergelijk project praktisch niet moge lijk geweest. Minstens tien procent van de totale stichtimgskosten zal door de kandidaten zeil opgebracht moeten worden. Geschat wordt dat ieder on geveer 2600 tot 3000 (voor bouw en inrichting) op tafel zal moeten leggen. Gelet op de kosten zullen de door de Christelijke Besturen Bond te bouwen huizen in de eerste fase van Paauwen burg wel hoofdzakelijk voor de „mid denklasse" van de bevolking zijn. Volgend jaar bouw Binnenkort zal de grond worden toe- ZEIST. Een met vijf invallers uit komend Swift uit Middelburg heeft in Zeist geen kans gezien beslag te leg gen op het Nederlandse kampioenschap zaterdagkorflbal voor clubs. De titel kwam aan het sterke ZKC uit Zaan dam, van welke club de Middelburgers met 41 verloren. Nadat de Zaandam mers een 3—0 voorsprong hadden ge nomen slaagde Suus Breel er in een te- genpunt te scoren. ZKC voegde daarna nog een treffer aan zijn debet toe. Het krachtsverschil in deze wedstrijd was gering, maar de Swift-aanval was om Ëroductief, terwijl ZKC de kleine ansjes benutte. SwiftRust Roest eindigde in een 2—2 gelijkspel. Na vier minuten doel puntten de Eindhovenaren voor de eer ste keer, maar met een fraai doelpunt maakte Bert de Vries gelijk. Jan Mal- jers gaf korte tijd later Swift de lei ding, doch Rust Roest had nog een goal in petto. Eindstand 22. De eerste Middelburgse overwinning werd behaald op Altius, dat met 31 verloor. Frieda Zeilmaker gaf Swift een voorsprong, maar uit een strafworp kwam de Hilversumse gelijkmaker tot stand. Een minuut later maakte Jan Maljers er 21 van, waarna Swift zich de weelde veroorloofde een strafworp te missen. Toch kwam Jan Maljers nog via een strafworp o.p 31, waarbij het bleef. Swift—Amicitius was een slecht ge speelde wedstrijd, die voor de Zeeu wen met 41 verloren ging. Na de ope ningstreffer van de Overijsselaren maakte Lien Meliefste gelijk, maar daarmee had Swift zijn kruit verscho ten. De gasten liepen uit tot 14. Te gen Drachten kwam Swift weer beter voor de dag: Een 51 overwinning. Weer was het Frieda Zeilmaker, die het eerst de mand trof, waarna Bert de Vries voor 20 zorgde. Harmen de Ru maakte er met een fraaie doorkop bal 30 van. Een verdedigtngsfout kost te Swift een tegenpunt. Met twee doel punten bracht Jan Maljers ten slotte de eindstand op 51. De uitslagen luidden: AmicitiusAltius 01, Drachten Rust Roest 03, SwiftZKC 14, Rust RoestSwift 22, ZKCAmicitius 22, AltiusDrachten 32, SwiftAltius 3 1. AmicitusRust Roest 42, ZKC Drachten 31, ZKCRust Roest 11, AmicitiusDrachten 23, SwiftAmici tius 14. AltiusRust Roest 10. ZKC Altius 22 (ZKC wint met strafwor- pen). Drachten—Swift 15. BOSTON In augustus van het vol gend jaar zal de dirigent Charles Munch aan het einde van het zomerseizoen in Tanv'ewood afscheid nemen van het symfonieorkest van Boston Hij wordt opgevolgd door Erich Leinsdorf, die di rigent en muzikaal adviseur is van de Metropolitan opera. Charles Muncb heeft twaalf jaar lang de leiding gehad van het symfonieorkest van Boston, langer dan iemand anders met uitzondering van Serge Koussevics- ky. die van 1924 tot 1947 het orkest heeft gedirigeerd. Eigen nieuwsdienst NEW YORK. Dit najaar zal het Marcynsky'Balletgezelschap uit Lening rad zijn eerste toernee door Noord-Ame- rika maken. Tijdens deze reis. die tien weken duurt, zullen opvoeringen wor den gegeven m de Verenigde Staten en Canada. 11 september wordt de toernee geo pend met een serie voorstellingen ge durende drie weken In de Metropolitan Opera in New York. Een nieuwe opgave waarvoor de In terkerkelijke hulpverlening in de Vere nigde Staten zich geplaatst ziet is het grote aantal vluchtelingen uit Cuba, dat sedert de machtsovername van Fi del Castro de wijk naar de Verenigde Staten genomen heeft. Op het ogenblik bevinden zich ruim 50.000 vluchtelingen in de V.S., die volkomen berooid zijn en die weinig kans hebben werk te vin den. MIDDELBURG. Marktbericht maandag 1 mei 1961. Asperges per bos 1,77—1.82, Sla 6—14, Spfnazie 9—31, Aardbeien 1,16—1,56. gewezen. De grondprijs voor de eenge zinswoningen bedraagt 13,50 gulden per vierkante meter en die voor de bunga lows negen gulden. De gemeente Vlis singen zal aan alle gegadigden voor bet plan een schrijven zenden met het verzoek eventuele wensen en verlan gens op te geven. Aanvankelijk had men gehoopt dat dit jaar met de bouw kon worden begonnen, maar zoals de zaken nu staan ziet het er naar uit dat dit pas volgend jaar kan gebeuren. Wel zal in Paauwenburg in 1961 ver moedelijk in de vrije sector worden ge bouwd. Naar men ons meedeelde zullen de CBB-woningen niet uitsluitend be stemd zijn voor leden van het CNV, Ook niet-leden van 'het Christelijk Na tionaal Vakverbond kunnen in aanmer king komen. De Christelijke Besturen Bond Vlissingen is de eerste organisa tie die voor Paauwenburg een premie- aanvrage bij het gemeentebestuur heeft ingediend. De CBB was ook de eerste groep die collectieve bouwplannen op stelde over Paauwenburg. Er zijn 37 garages aangevraagd. In hoofdzaak zullen de woningen bewoond worden door technische beambten van de Kon. Mij. ,,De Schelde", jonge loodsen, per soneel van de PZEM, ambtenaren en andere vertegenwoordigers in de loon- klasse van zes tot negenduizend gulden. Jehova's getuigen zeer actief in Ghana Uit Ghana komt het bericht, dat in de omgeving van Accra ae Jenova s getuigen zeer actief zijn en de men sen overstromen met een grote voor raad lectuur, waarvan gretig Kennis ge nomen wordt. J^en zendenng van üe oeneral association ox xxeguiar Bap tist ivussions in Accra wees in dit ver- Pand op de grote behoeite die er in Lrnana bestaat aan goede cnristeiijKe ïectuur. Zo worden de eengezinswoningen En zo de bungalows door L van Wallenburg JN de geschiedenis van onze 'pro vincie heeft Axel een belang rijke rol gespeeld. Maar met het treurig gevolg dat het belegeringen en plunderingen heeft moeten doorstaan en dat het stadje vier keer door brand verwoest is. Of het door de Noormannen gesticht is, zoals wel beweerd wordt, is niet zeker. Onmogelijk is het niet, want deze zeerovers hebben verscheide ne jaren op Walcheren gewoond. Zouden sommigen daarom de naam schrijven als Aksel, wat wel enigszins Noors lijkt? Oud is de plaats in ieder geval, want reeds in 936 wordt het als Axla in de kronieken van de St. Bavo-abdij te Gent genoemd. Om streeks 1100 moet het reeds een welvarende plaats zijn geweest. Heel deze streek teil zuiden van de Schelde behoorde toen tot het graaf schap Vlaanderen. We hadden hier oos telijk van de Braakman de vier am bachten Hulst, Axel, Boechoute en As senede. In 1213 kreeg Axel stadsrech ten van graaf Ferdinand van Vlaande ren. Niet altijd waren de Axelaars dankbaar voor de goede gezindheid van hun heer. De Axelse edelen in 1248 in ieder geval niet. Ten koste van elkaar wilden ze hun gebied uitbreiden, ter wijl ze ondertussen hun oude veten en twisten konden uitvechten. Axel werd er ook bij betrokken met als gevolg dat de stad geplunderd en verbrand werd. Een eeuw later (1350) ging de pas herbouwde stad opnieuw in vlammen op. Toen was er al jaren lang een strijd aan de gang tussen de burgers, de „Ke rels van Vlaanderen" en de Fransge zinde edelen. Herinnert u zich maar de Guldensporenslag bij Kortrijk (1302), waarin deze laatste categorie door de Vlamingen verslagen werd. In 1350 werd Axel door de Gentenaren geplun derd en verbrand Van graaf Filips van Vlaanderen kreeg de stad het recht om een week markt te houden. Een voorrecht dat door de steden erg gewaardeerd werd en waarvoor ze als wederdienst de graaf zoveel mogelijk hielpen. Het be vorderde de handel en kwam de bloei en welvaart der stad ten goede. Axel had toen een goede verbinding met de Schelde door het Axelse Gat. een zij arm van de Braakman, nu ingepolderd. Het had een levendige vishandel en een drukke zoutnering, er stonden wel 50 zoutketen. Ik meen dat deze wekelijkse markt op zaterdag nog altijd gehouden wordt. Weer 100 jaar later werd Axel voor de derde keer verbrand (1452), nu door de bekende graaf Filips de Goede. Het nogal eens oproerige Gent was tegen hem in opstand gekomen en nu ver moedde Filips dat de vier ambachten met Gent onder één hoedje speelden. Daarom de brand in de grootste plaats uit die streek Axel. Een bijzonder zwa re slag voor de stad. Ook Karei V heeft het stadje begun stigd Bewogen met het lot van zijn „welbeminde Axelaren" heeft hij hun reeds verkregen rechten bevestigd en er nieuwe privilegiën bijgevoegd. Ook zijn zoon Filips verblijdde de stad met nieuwe gunsten. Daarom was het niet gemakkelijk voor de kerkhervorming om hier ingang te vinden: uit dankbaar heid wilde men de landsheer trouw blijven. Officieel besloot de vroedschap er op te letten dat er geen .Lutherije" meer aanhangers van de „nieuwe leer" kwamen, liet men oogluikend hun gods dienstoefeningen toe. Dat ging goed tot zondag 25 augustus 1566, de dag van de beeldenstorm. Ook hier vernielden de beeldbrekers in de kerk en het klooster wat ze maar ver nielen konden. Graaf Egmond, stadhou der van Vlaanderen, stuurde 100 ruiters uit Gent om de orde te herstellen. En- <kele van de voornaamste kerkverwoes- ters werden ter dood gebracht en het houden van kerkdiensten werd onmoge lijk. Streng werd erop gelet dat alleen de Roomse leer onder het volk werd gepredikt. Toen in het voorjaar van 1574 enkele Zeeuwse kooplieden in Axel kwamen om er zaken te doen, werden ze beschuldigd dat ze geschriften van Luther de stad hadden binnengesmok keld. Een beschuldiging die niet bewe zen kon worden, maar ze werden er niettemin voor opgehangen. Dat moet gewroken worden, zeiden de Geuzen. In hetzelfde jaar landden ze bij Terneuzen en trokken vandaaruit naar Axel. De Spaanse bezetting en een aantal burgers deden een uitval uit de stad. De Geuzen deden alsof ze op de vlucht sloegen, lokten de vijanden in een hinderlaag en wisten zo de stad in te nemen. Daar sloegen ze aan het plunderen en staken vervolgens de stad in brand, voor de vierde keer dus. Wat viel dat tegen. In plaats van aan Axel de vrijheid te geven, trokken de Geuzentroepen weer terug, zodat de stad in Spaanse handen bleef. In 1586 werd Axel definitief bevrijd door de troepen van Prins Maurits, die even eens in Ter Neuzen waren geland en vanuit de daar aangelegde Moffen schans Axel hebben veroverd. Er is nog veel meer over Axel te ver tellen. In 1780 kwam hier als predikant van 24 jaar ds. Jan Scharp, die vee' uit de geschiedenis heeft verzameld in zijn „Geschiedenis en costumen van Axel", een werk in 2 delen van 800 bladzijden. Later in Rotterdam heeft deze vurige Oranjevriend eens een preek in dichtvorm en een preek zon der de letter r gehouden. In Axel is een straat naar hem genoemd. Ik wil besluiten met de stad Axel zelf te laten spreken en uit haar geschiede nis te vertellen: „Als gij de klacht verneemt der Zeeuwse zustersteden Van 't geen er eertijds was en 't geen er is op heden, Dan mag ik spreken mee: Mij sloeg een iubbele vlam Tot viermaal toe in 't lijf; eerst brand, toen oorlog kwam. Toch klaag ik niet, want schoon mijn poorten zijn gevallen, In tuin en land verkeerd mijn pesten en mijn wallen, Bezit ik naam en rang een Zeeuwse stad te zijn. Ei, zeg mij, wat is meer, het wezen of de schijn? MOSKOU (A.N.P.) De achttiende partij van de tweekamp om het we reldkampioenschap schaken tussen titelhouder Tal en uitdager Botwinnik, die voor gisteren was vastgesteld, kon niet doorgaan in verband met ziekte van Botwinnik. BELGRADO (ANP). Het Neder- 'andse heren-basketbalteam is er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de eindronden van het toernooi om het Europese kampioenschap. De Nederlan ders verloren gisteren in Belgrado van de Fransen met 9154. Bij de rust leid in de stad kwam. Maar toen er steeds de Frankrijk reeds met 4820. De Gróte Prijs der Naties ROME (ANP). De Fransman Popov Grac zyk heeft de Grote prijs der Naties, de cy- clomotoristico, gewonnen. Hij werd in de ze vende en laatste etappe gewonnen door de Italiaan Ronchini vierde. Onze landgenoot De Haan was in deze etappe dicht bij een zege; hij bleef slechts vier seconden achter Ronchini, wat een tweede plaats betekende. Door deze prestatie steeg hij op de laatste dag nog van de vijfde naar de vierde plaats in het algemeen klassement. De uitslag van de laatste etappe was: 1. Ronchini (It.) 263 km in 7.31.16; 2. De Haan. op 4 sec.; 3. Martin (It.) op 43 sec.; 4. Graczyk (Fr.) op 47 sec.; 5. Hoevenaers (B.) op 1.09; 6. Zambioni (It.) op 1.17. Eindstand: 1. Graczyk (Fr.) 37.02.25 2. Battistini (It.) op 11.06; 3. Couvreur (B.) op 12.14; 4. De Haan, op 15.44; 5. Ciampi (It.) op 16.26; 6. Ronchini (It.) op 16.33; 7. Van Aerde (B.) op 19.21; 8. Hoevenaers (B.) op 19.36; 9. Martin (It.) op 19.49; 10. Brugnami (It.) op 20.16. BARCELONA. Door een gunstig resultaat in de etappe van gisteren heeft de Nederlander Damen zich in de ronde van Spanje op de zevende plaats in het algemeen klassement genesteld. De uitslag was. 1. Soler (Sp.) 4.55.56 2. Seynave (B.) z.t.; 3. Accord! (It.) z.t.; 4. Pi- pelin (Fr.) z.t.; 5. Damen z.t.; 6. Quiles (Sp.) z.t.; 7 Le Dissez (Fr.) z.t.; 8. De Keyzer (B.) 5 03 43; 9 Suarez (Sp.) 5.03.47; 10. De Mulder (B5.04.59; i5. Van der Ven z.t. 21. Snijder z.t.; 22. Enthoven z.t.; 24. Van Eg- mond z.t.; 25. Van der Sluis z.t.; 26. Zil verberg z t 44. Lahaye z.t. Algemeen klassement; Seynaye (B.) 28.06.3; 2. Le Dissèz (Fr.); 28.12 05; 3. £§oler (Sp.) 28.13.09; 4 Talamillo (Sp.) 28.14.54; 5. Quiles (Sp.) 28.15.04; 6. Mahé (Fr.) 28 16.48; 7. Damen 28 17.03; 8. Ignolin (Fr.) 28.17.29; 9. Rohrbach -Fr) 28.17.45; 10. Del Moral (Sp.) 28.18 01- 27 Lahaye 28.21.51; 28. Zilverberg 28.21,59. 51. Van Egmond 28.38.47; 60. Sluis 28.44 29 62. Enthoven 28.48.25: 72. Van der Ven 29 01.12; 75. Snijders 29.07.53. AMSTERDAM (ANP). Het elftal van de Belgische oudinternationals, dat op 13 mei in Maastricht tegen de Ne derlandse oudgedienden speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Daemon (Tilieur); achter: Di- Ricx (Union St Gilloise) en Matthijs (Anderlecht)midden: Van Steenlant (St. Niklaas), Carré (Luik) en Bollen (Waterschei); voor: Lemberechts (Me- chelen), van den Bosch (Anderlecht), Chaves (Gantoise), Anoul (Luik) en De Helrdt (Berchem Sport). Reserves: Seghers (Gantoise), Aer- noudts (Berchem Sport), De Vos (Beer schot) en Van Pottelberghe (Daring). Op de Veenhorst in Midlaren zal op 29 en 30 april een weekend van Youth for Christ gehouden worden, waar men zich zal bezinnen op de op dracht van Christus: „Gaat heen in de gehele wereld, verkondigt het Evange lie aan de ganse Schepping". (Advertentie) BOSCH Alleenvert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 PHOENGJANG (ANP). Een nieuw tijdperk op de middenafstand in de da- mesatletiek is aangebroken. In Phoeng- jang, de hoofdstad van Noord Korea, liep de 21-jarige Sim Kim Dan de 800 meter in de verbazingwekkende nieuwe wereldrecordtijd van 2 min. 00.2 sec. Daarmee bleef Sim Kim Dan, die eerder in Moskou de Russische Ludmilla Shev- tsova versloeg en die in oktober I960 reeds het wereldrecord op de 400 meter verbeterde met een tijd van 53 sec. pre cies, maar liefst 3.1 sec. onder het we reldrecord van Shevtsova. Overigens zal het moeilijk zijn deze fabelachtige prestatie van Sim Kim Dan oiiicieel te erkennen, aangezien Noord- Korea geen lid is van de I.A.A.F, (In ternationale Atletiekf ederatie)Het com munistische Noord-Korea heeft namelijk geweigerd om met Zuid-Korea samen te gaan. Aan de verrichting van Sim Kim Dan doet dit alles echter niet af. COLIJNSPLAAT. Rinus Hooger- lanid uit Kapelle en Wim de Wilde uit iOudelam.de mochten maandag in Colijns plaat de kampioenstrui van hun club „Theo Middelkamp" over hun schou ders laten glijden. Hooigerlamd werd ti telhouder bij de nieuwelingen en De WiMe bij de adspiranfcem. Reiden troon den reeds na de twee voorgaande rit men a:vn de kop van het klassement en handhaafden hun posities in de derde en laatste rit op vrij gemakkelijke wijze. Vooral bij de adspiranten was er wei nig strijd en de tien gestarte renners kwamen dan ook 'in een compacte groep over de eindstreep. De Wilde toonde nogmaals zijn grote sprintcapaciteiten door ook de laatste rit te «winnen, hoe- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Heel wat Nederlanders hebben lezen geleerd dank zij „Ot en Sien", de gezellige verhaaltjes van Jan Ligthart en H. Scheepstra, verlucht met de onvergetelijke tekeningen van C. Jetses. Bestsellers waren die boekjes met moe-der naar groot moe-der en grootva-der. Wie herinnert zich niet meer die groot moeder met het fraaie oorijzer en de grootvader met zijn grijze baard? Het eerste verhaaltje over Ot en Sien werd in 1904 uitge geven door de uitgeverij J. B. Wolters in Groningen, die deze maand haar 125-jarig bestaan viert. „De kin-de-ren heb-ben vlij-tig ge-leerd", staat er in een van de leesboekjes van Ligthart. Dat leren zullen zij waarschijnlijk gedaan heb ben uit boekjes van J. B. Wolters. Deze in vele delen van de wereld vermaarde uitgeverij beeft in de loop van 125 jaar ontelbare uitgaven voor het onderwijs verzorgd. Op het ogen blik telt het fonds ongeveer 750 ti tels per jaar, waarvan een derde ge deelte nieuwe uitgaven en de rest herdrukken van inmiddels beroemd geworden boeken. I mei 1836 Het is 125 jaar geleden dat Jan Berend Wolters zich als boekhandelaar uitgever in de Groningse Guldenstraat vestigde. Hij kondigde dat aan in een advertentie, die op 1 mei 1836 in de voormalige „Provinciale Groninger Courant werd geplaatst. De onderqeteekende (J. B. Wol ters) heelt het genoegen zijne Stad- en Lan'dqenooten te verwit tigen, dat hij op heden te deze* stede, in de Guldenstraat, West zijde, derde huis van de Visch- makt, eenen boek- en papierwin kel heeft geopend, terwijl hij te vens de vrijheid neemt zich te» vriendelijkste in de alqemeene be gunstiging aan te bevelen, we'ke hij zich door een juiste en spoe- d'oe bediening in alles, wat tot zijn vak behoort, zal trachten waardig te maken." J. B. Wolters had met zijn boek winkel al spoedig veel succes. Na elf jaar verhuisde hij naar een ander pand. Grote Markt A 16. In 1864 kwam de door Peter van Eek 'TWEE jaar geleden begon de roem van Connie Francis. De televi siekijkers kozen haar toen tot „Queen 'of Hearts" koningin der harten Ze bleek definitief de harten van haai bewonderaars veroverd te hebben Sinds die uitverkiezing is iedere plaat een raak schot. Het is pas een paar maanden geleden dat haar eerste langspeelplaat in Nederland uitkwam, nu zijn er al weer twee andere gevolgd, een met jiddisje en een met Franse en Italiaanse liedjes Op 12 december 1938 is Connie Fran cis, toen nog Connie Franconera ge naamd, te Newark in de staat New Yersey geboren. In 1949 verschijnt zij ais zangeres, eerst links en rechts in shows, vrij kort daarna op de televisie. In 1950 komt zij als „ontdekking" in de „Talent Scouts Show" van Arthur Godfrey, een befaamd programma van de Amerikaanse t.v. Haar bekendheid groeide en in 1959 dan de klap op de vuurpijl met de titel „Queen of Hearts". Echt zingen Connie Francis is in de veelheid van de zangeressen in het lichte genre van deze tijd een van de weinige gunstige uitzonderingen. Ze kan namelijk echt zingen en ze kan een liedje „brengen". Haar repertoire is veelzijdig. Liedjes Connie Francis, ster die kan zingen van vele genres en uit alle windstre ken staan er op. Nu krijgt Connie Francis de prijs voor haar roem: een rol in een film en fanclubs over de hele wereld. Ook ons land heeft zulk een fanclub, die reikhalzend uitziet naar Connie's eerste film: „Where the boys are". Demonstratie Op 23 mei belegt de Nederlandse fanclub haar eerste „demonstratieve avond". In Marcanti in Amsterdam treden dan voor de leden op: Het Leedy Trio, Charles Tuinenburg, de broer van het inmiddels naar Amerika geëmi greerde Amersfoortse rock 'n' roli- sterretje Lydia en de „Haarlem Roc kers". Connie Francis zal op die avond alleen op de plaat zijn vertegenwoor digd. zaalr aan de Oude Boteringestraat, waar het kantoor van de uitgeverij Wolters ook nu nog is ondergebracht. Jan Perend Wolters en zijn vrouw Wesselina bleven kinderloos. Bii het overlijden van de stichter kon diens zwager, Eduard Benjamin ter Horst, die in 1845 bij de firma kwam werken, de zaken voortzetten. Voor de school Doordat de heer Wolters zelf veel contacten had met mensen uit univer sitaire kringen werd de uitgeverij al heel gauw in de richting van het on derwijs gedreven. De eerste voor de scholen bestemde uitgave was een „Handleiding bij het onderwijs in de vormleer" door F. A. W. Diesterweg in 1837 Een jaar eerder waren al twee kleine uitgaven verschenen, namelijk „Peter de Grote", een treurspel van J. de Wal en „De Vriend der jeugd in proza en poëzie voor scholen en huis gezinnen" van E. Molema. uit, dat op een wereldtentoonstelling in Wenen in 1873 J. B. Wolters al met zestig titels kon exposeren. De Gro ningse firma kreeg er veel onderschei dingen, een bewijs van de uitstekende indruk die de boeken ook in het bui tenland maakten In die tijd versche nen de oudste voorlopers van de nu nog gangbare uitgaven zoals het „Zak woordenboekje van Koenen" en de eerste delen van de bekende woorden boeken der vreemde talen. Bekende namen De firma werd in 1905 omgezet in een n.v. en tevens werden alle uitga ven die niet pasten in een school- en studieboekenfonds, van de hand ge daan J. B. W ging zich specialiseren, en sedertdien werden vele boeken uit het fonds begrippen in de Nederlandse onderwijswereld: De Groot, Leopold en Riikens met hun „Nederlandse letter kunde". Kwast voor Aardrijkskunde, Rijpma voor Nederlands, Brouwer en Ras voor Duits, allemaal namen met een vaste plaats in de boekenlijsten van onze middelbare scholen. De bekendste van al die boeken is ongetwijfeld de „Atlas van Bos". In 1876 verscheen de eerste aflevering van de Atlas der gehele aarde door P. R. Bos", die in 1878 gereed kwam en voortaan bij alle scholieren bekend zou blijven als de „Bos-atlas", die in middels al meer dan veertig drukken heeft beleefd, waarin bijna honderd jaar topografische en nolitieke veran deringen op de wereld te volgen zijn. Tot op de dag van vandaag is de „Bos atlas" bij gebleven. T entoonstelling De ontwikkeling na de eerste we reldoorlog ging heel snel. Behalve in Den Haag werd ook een kantoor ge vestigd in Batavia dat met een on derbreking gedurende de Japanse be zetting tot einde 1957 een bloeiend bestaan leidde. Oorspronkelijk liet J. B. Wolters zijn boeken buitenshuis drukken, maar al in 1839 werd per advertentie een hou ten boekdrukpers ter overname ge vraagd In 1872 werd in de Poststraat een eigen drukkerij gevestigd, die acht jaar later naar de Roodeweeshuisstraat werd verplaatst. Die boekdrukkerij, later gecombineerd met een steendruk kerij voor de atlassen, werd na de eerste wereldoorlog overgebracht naar de Akkerstraat, waar het bedrijf onge veer acht jaar geleden werd uitgebreid tot zijn huidige omvang. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan is in dat gebouw een tentoonstel ling ingericht, waar een groot aantal uitgaven van Wolters uit de loop der jaren is bijeengebracht. Morgen zal de directie van de jubilerende uitgeverij er recipiëren. Naar aanleiding van een binnenge komen verzoek, dat gericht werd tot 40 kerkeraden en r.k. kerkbesturen in Haarlem en omgeving, besloot de ker- keraad van de Geref. Kerk van Haar lem Noord om waar dit mogelijk is op de zaterdagavonden van kwart over zeven tot half acht de kerktorenklok- ken te laten luiden als inleiding van de zondag. s COLIJNSPLAAT, 1 mei. Exportgarnalen 859 kg H0-S.79, schar 263 kg, bot 143 kg wijting 130 kg, ton? 618 kg. rog 8 kg, wulk 33 kg, schol 52 kg,' griet"3" kg,'"paling 5* visiever 2 kg ongesorteerde vis 47 kg. kg, wel hij het vuur na aan de schenen kreeg gelegd door Kuyper die slechts een half Wiel te kort kwam. Voordien hadden twee drumbands ge. vormd door leerlingen van de christe lijke en de openbare schooi hun kunnen getoond en de muziekkorpsen „Soii Deo Gloria" en „Wilhelmina" vrolijke tonen rondgestrooid. Bij de nieuwelingen was er meer s'cxijd omdat Die,s Kosten na tien ron den de benen nam en een ikleine bres sloeg. Vooral door toedoen van Van Poeake en Hoogerland die zeer 'attent gereden werd deze uitlooppoging teniet gedaan. Ook een uitlooppoging van De Graaf die een ronde of drie voor de an deren uit draafde met twintig seconden voorsprong leed schipbreuk. Het was duidelijk dat de favorieten voor de titei niemand de bans wensten te geven om kostbare winst te nemen ten koste van hun posities in het algemeen klasse ment. Alleen de eindsprint bracht dan ook nog enige spanning. Van Poecke had alle moeite Kosten achter zich te laten terwijl de broer van Piet Rent meester. Rinus Rentmeester, ook nog zijn woordje meesprak in deze eindspurt en als derde door de finish ging. De uitslagen luidden: Nieuwelingen: 1. Th. van Poecke (Koewacht) 55 lom ra 1 uur 31 min. 51,5 .sec., 2. D. Kosten (Kapelle) zt„ 3. M. Rentmeester (Yer- seke) zt., 4. M. Hoogerland (Kapelle) zt., 5. G. de Schepper (Sluiskil) zt., 6. M. de Graaf (Hansweert) zt., 7. M. Rijk Os-Heerenhoek) op 3 sec., 8. H. v. d. Maas (Ouwerkerk) op 3 sec., 9. H. van Koeveringe (Schore) op 40 sec., 10. M. Kools COsisendrecht) op 2 min. 35 ,sec. Algemeen klassement: 1. en clubkam pioen M. Hoogerland totaaltijd over drie ritten 3 uur 28 min. 55,5 sec., 2. Th. van Poecke 3 uur 29 min. 11.5 sec., 3. H. v. d. Maas 3 uur 29 m'in. 30 sec., 4. D. Kosten 3 uur 29 min. 36,5 sec., 5. G. de Schepper 3 uur 30 min. 8 sec. Adspiranten: 1. W. de Wilde (Oude- lande) 22 km in 46 min., 2. H. Kuyper (Kruiningen), 3, A. Mol (Lewedorp), 4. L. Rottier (Schore), 5. J. van Veen (Vlissingen), 6. D. van Soelen (Vlissin gen), 7. K. de Vrieze (Souburg), 8. K. de Wolf (Vlissingen), 9. A. de Vrieze (Souburg), 10. W. Feber (Sluiskil) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement na drie ritten: 1. en clubkampioen W. de Wil/de, totaal- tijd 1 uur 36 min. 40 sec., 2. A. Mol 1 uur 37 min. 6 sec., 3. W. de Feber 1 uur 37 min. 33 sec., 4. L. Rottier 1 uur 38 min. 37 sec., 5. A. de Vrieze 1 uur 39 min. 24 sec. KELLMUENZ, (ANP). De vierde etappe .van de Ronde van Duitsland van München naar Kellmuenz over 103 km is een aanfluiting geworden. Aangezien het prov.-bestuur van Baden-Wur- temberg even voor de start aan de organisatoren meedeelde geen wielren ners door te laten was men verplicht de vierde rit niet alleen te verkorten, maar eveneens om te leggen. Het par cours liep over binnenweggetjes van de allerslechtste soort, die dit sportevene- mant tot een farce maakte. Uitslag vierde etappe: 1. Fantini (It.) 131 km in 3.33.24; 2. Geldermans; 3. Rudi Altig (Did.); 4. Thaler (Oost.); 5. Van der Borgh, allen in 3.33.24; 6. Schroeders (België) 3.33.09; 7. Kersten; 8. Renz (Did.); 9. Desmet (Bel- gié); 10. Jarosewicz (Did.); 16. Wim van Est, 3.34,02; 18. Rentmeester; 21. Wagtm&ns, 3-34.03; 22. Van der Steen; 40. Captein, Algemeen klassement: 1. Fisherkeller (Did.) 22.28.33; 2. Junckermann (Did.) 22.30- 47; 3. Rentmeester, 22.31.38 4. Impanis (Bel gië) 22.31.4: 5. Renz (Did.) 22.32.27; 6. Ru di Altig (Did.) 22.39.44; 7. Desmet (België) 22.40.10; 8. Schroeders (België) 22.40.41; 9. Proest (België) 22.41.04; 10. Kersten, 22.41.- 20; 14. Wim van Est, 22.47.01; 17. Wagtmans, 22.55.34; 18. Van der Borgh, 23.03.35; 20. Geldermans, 23.03.36; 37. Van der Steen, 23- 36.38; 52. Captein, 23.48.00. DEVENTER (A.N.P.). B. en W. van Deventer hebben de kunstenaars J. Go 1 denbelt en P. H. d'Hond'c te Utrecht opdracht gegeven hun ingediende ont werpen voor beeldgroepen in brons uit te voeren. Het ontwerp van d'Hondt stelt een schrijlings op een stier gezeten vrou wenfiguur voor. Goldenbelt gaat drie vrouwenfiguren in brons maken, waar van er een de luit bespeelt en de beide anderen dansen. De beeldengroepen zullen op nog na der te bepalen plaatsen in Deventer worden opgesteld. Sien, die de uitgeverij Wolters mis schien wel de meeste bekendheid heb ben geschonken. u<it 48 hel Kclwii op, Ot gr feij «"I-ko&r. Et iigi si ij). Er ligt s&H-ker tus-sea <fa st r«t. E» de straat- is nsetiuseJ s&hc ook vuil tój do syï-ker, at Moe-der. Ze weet niet, wasr ««-kef blijft. Maar mi 2e 1 Het spijt Moe-der wei. Een half pond tó-ker. Dat is «tl he-ie-maal u Moe-der ka'ti die rui-ie s toch «iet meer ge-brftk Een bladzijde uit Nog bij moeder"t een van de leesboekjes over Ot en

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4