Geen sabotage bij ramp Hugo de Grool Cuba wil gesprek met V.S. MEER DAN VEERTIG JAAR OP DE TROON Time kritiseert Soekarno's „jaarlijkse wereldreis" Het gruwelijke verhaal van Ada Lichtmann De Venus van Geldrop" leefde in bar klimaat Dr. GLOBKEWIJST BESCHULDIGING AF Rubbervlotten ook nodig Onbekende foto's Erich Salomon Groothertogin Charlotte UNIEKE EN KOSTBARE VONDST Luchtgevecht boven Israël PROCES-EICHMANN ZEEPOST Interview voor Duitse tv FRANSE FILMWEEK IN UTRECHT Zaterdag 29 april 1961 ZEEUW'SCH DAGBLAD Pag. 9 Van onze luchtvaartredacteur DEN HAAG. Sabotage is niet de oorzaak geweest van de ramp met de Hugo de Groot, een Constellation van de K.L.M. Dit toestel stortte op 14 augustus 1958 honderd mijl uit de Ierse kust in zee. Alle 99 inzittenden kwamen om het leven. De veronderstelling van sabotage was gedaan kort nadat de Raad voor de luchtvaart op 4 maart van het vori ge jaar het ongeluk had behandeld. De raad vroeg tfaarom in zijn uitspraak van 8 april om heropening van het on derzoek, ook omdat een andere oor zaak niet kon worden aangetoond. Gisteren hervatte de Raad voor de luchtvaart in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag de behandeling. De voorzitter, mr. J. E. van der Meulen, zei direct aan het begin van de twee uur durende zitting, dat de raad bevolen had te onderzoeken of er mensen aan boord' van de Hugo de Groot waren „wier verdwijning om po litieke redenen beoogd kan zijn ge weest." Geen opstandeling De aanleiding tot die vraag was een mededeling, dat iemand die kort te voren bij een revolutie in Irak op de voorgrond was getrea'en, tot de ver ongelukte passagiers behoorde. Deze mededeling steunde op een bericht in het Parijse dagblad Le Monde van 20 augustus, enkele dagen na de ramp. Hierin stond, dat een zekere Khaiid' Djallow volgens diens in Californië werkende broer nauw betrokken was geweest bij de opstand in Bagdad. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat de verongelukte passagier Khaiid' Djallow een revolutionaire figuur is geweest. Mr. Van der Meulen zei: „Wat zijn broer daaromtrent zou heb ben verklaard, berust óf op misver stand óf is tendentieus voorgesteld. Aannemelijk is slechts geworden dat de betrokken Djallow, geholpen door zijn broer, op weg was naar Califor nië om d'aar aan een universiteit zijn studie voort te zetten". O.m die reden werden dmtrent dit punt geen getuigen gehoord. Ter spra ke kwamen aileen technische vraag stukken, waarover deskundige toelich tingen werden gegeven door ir. F. E. Douwes Dekker van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium en de heren W. A. Rietbergen, hoofdinspecteur bij de Rijksluchtvaartdienst en R. H. Reece, gezagvoerder bij de K.L.M. Te hoog toerental De heer J. W. F. Backer, directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, concludeerde dat het met mogelijk G£TU)GZ-D£SKtJMDtë£ lf?.F.£.POC/W&-P£K/<£}Z links pe \a?R2inEfz.M/Z.<i£.vp.MÉUi&t was de oorzaak met zekerheid' vast te stellen. Wel achtte hij het zeer goed mogelijk, dat „overspeed" (een plotse ling te hoog toerental) van een motor de primaire inleiding is geweest tot een technische storing, die de catastro fale afloop heeft veroorzaakt. Veelvuldig stelden voorzitter en leden van a'e ra-ad aa-n de getuigen- deskundigen vragen over moeilijk heden bij het in vaanstand zetten van de propeiler van een buitenmotor bij Constellations. Het bleek, dat de Rijks luchtvaartdienst bekend was met ze ventien van deze gevallen met het zelfde type motor vóór de Hugo de Groot verongelukte. Na de ramp werd in de Verenigde Staten een nieuwe methode dwingend voorgeschreven voor het in vaanstand zetten. In Nederland werd' deze ma nier toen nagevolgd. Bell-gear' HAVANA (Reuter) De Cubaan se president Osvaldo Dorticos bood gisteren de Verenigde Staten onder handelingen op voet van gelijkheid aan over alle tussen beide landen bestaande problemen. Dit aanbod, vervat in een nota die ook ondertekend was door minister president Fidel Castro, werd overhan digd aan Zuidamerikaanse diplomaten te Havana. In de nota werd ook ge zegd, dat de Cubanen bereid zijn tot „de laatste druppel bloed" te vechten, indien zij opnieuw zouden worden aan gevallen. In de Verenigde Staten vat men deze Cubaanse voelhorens op als een poging tot contact met Washington over een opnieuw aanknopen van de diploma tieke betrekkingen, die in het begin van dit jaar verbroken werden. Over deze Cubaanse suggestie om onderhandelingen met de Verenigde Staten te openen, verklaarde gisteren de perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken: „Over communisme valt niet te onder handelen". AMSTERDAM (ANP). De Raad voor de scheepvaart vraagt zich bij zijn uitspraak inzake het vergaan van het m.s. Friso op 24 oktober vorig jaar op de Noordzee, af, of het verantwoord is dat vaartuigen van minder dan vijfhon derd ton een deklast vervoeren. De raad zegt verder dat he-t aanbe veling verdient behalve de sloepen ook eén of meer opblaasbare rubbervlotten aan boord te hebben, omdat bij storm het uitbrengen van een reddingsloep met altijd mogelijk is. Bij het ongeluk waren vijf mensen om het leven geko men. De aanvaring tussen de Tjee-rd Jacoba en de Matarengi in de Zeeuwse wate ren op 9 december vorig jaar schrijft de raad toe aan een onjuiste navigatie aan boord van de Matarengi. De bemanning van de Tjeerd Jacoba was door de koersverandering van de Matarengi verrast. Twee Urker vissers waren bij de aanvaring om het leven ge komen. Ir. Douwes Dekker verklaarde dat „overspeed" kan ontstaan als de olie is verontreinigd door metaaideeltjes. Deze metaala'eeltjes zijn dan afkom stig van een gebroken tandwielaan drijving, die naar haar klokvorm „bell-gear" wordt genoemd. Hierover stelde de voorzitter ook vragen aan de Engelse gezagvoerder Reece. Er was een tolk aanwezig, maar de piloot bleek zeer goed' onze taal te verstaan en te spreken. H'ij vertelde zijn ervaringen met „over speed" die hij vorig jaar oktober zon der ongelukken had opgedaan. Er volgde een typisch moment, toen mr. J. E. van der Meulen hem vroeg: „En was toen ook de bell-gear gebroken?" Gezagvoerder Reece keek even onge lukkig in het rond en vroeg toen aan de tolk: „What is a bell-gear?" Mr. Van der Meulen: „Ik had, ge loof ik, beter over tandwielaandrij ving kunnen spreken De heer Backer zei verder nog in zijn eontiusie, dat eventuele moeilijk heden met de stuurautomaat niet tot a'e ramp kunnen hebben bijgedragen. Zeer waarschijnlijk bevond de Hugo de Groot zich nog in de klim toen de ramp gebeurde en de gezagvoerder was gewend met de hand' te sturen totdat hij op kruishoogte was. Het weg vallen van het radiocontact was ver moedelijk te wijten aan interferentie, de tussenkomst van gesprekken op de gebruikte golflengte. De Raad voor de luchtvaart zal op 9 juni uitspraak doen. Vervolg' van pag. 1 BRUSSEL Meer dan veertig jaar lang heeft groothertogin Charlotte geregeerd. In januari 1919 is zij haar zuster, groothertogin Marie Adelheid, opgevolgd. Marie Adelheid moest afstand van de troon doen wegens haar toegeeflijke houding jegens de Duitse bezetters. Luxemburg, waarover de koningen van Nederland van 1815 tot 1890 souverein waren, werd voor twee dagen een repu bliek. Dat dit door de bevolking niet werd gewenst is duidelijk bevestigd toen een volksstemming later tachtig procent van de stemmen voor de groothertogin Charlotte opleverde. Op 6 november 1919 trad Charlotte in het huwelijk met prins Felix van Bour bon Parmk. Uit het huwelijk werden twee zoons en vier dochters geboren. Prins Jan, 5 januari 1921 op het oude familieslot Berg geboren als nazaat van o.a. Lodewijk XIV zal thans zijn moeder opvolgen. Geen scheidingslijn Zijn populariteit dankt prins Jan aan zijn moeder, die in haar eerste procla matie verklaarde het leven van haar volk te willen leven en geen scheidings lijnen te willen tussen haar en haar onderdanen. Tussen groothertogin Charlotte, altijd aristocratisch en wat streng in haar op treden en haar volk is echter steeds enige afstand gebleven, al werd zij na de tweede wereldoorlog terugkerend uit de Verenigde Staten, met onvergetelijk enthousiasme verwelkomd. Wat haar kinderen betreft heeft de groothertogin haar belofte vervuld. Prins Jan is op gegroeid met en tussen zijn leeftijd genoten. Toen hij in 1953 in het huwelijk trad met prinses Josephine Charlotte, dochter van Lodewijk III en zuster van koning Boudewijn, heeft heel het Luxemburgse volk het trouwfeest meegevierd, omdat het zijn toekomstige souverein gold, maar ook omdat het een vreugdedag was van een kameraad die met en tussen zijn ge neratie was opgegroeid. Luxemburg is een welvarend land. Het leeft van zijn landbouw en van zijn moe zelwijnen, en vooral van zijn staal. De Luxemburgers zijn rustige en verstandi ge mensen die, als zij een goede minis ter hebben, hem op zijn post laten. Groothertogin Charlotte is zo veertig jaar lang bijgestaan door Bech, thans voorzitter van de kamer van volksver tegenwoordigers. Hij is een der oudste Europese staatslieden, in leeftijd en in dienstjaren. Oud zijn ook de banden tussen Luxem burg en Nederland. Met innigheid zijn zij bevestigd toen koningin Juliana groot hertogin Charlotte een officieel bezoek bracht en beiden verwijlden voor de trotse ruïne van het voorvaderlijk kas teel van Vianden. Advertentie Van een onzer redacteuren TAE ontdekking van de tekening op een stuk steen bij Geddrop is van de allergrootste betekenis voor de archeologie. Tot dusver hebben de archeologen hun studie van de oudiste groepen bewoners van ons land moeten richten op vuurstenen werktuigen, been-derresten en afdrukken in de bodem. Door vergelijking met vondsten in het buitenland en door be studering van bodemgegevens hebben zij in moeizame studies een beeld gevormd van de vroege bewoning. Nu plotseling komt een unieke en voor de weténschap uiterst kostbare vondst tevoorschijn: een tekening. Er bestaat vrij veel kunst uit de ijstijden Herbert Kiihn heeft er zelfs een hele kunstgeschiedenis van geschreven maar in ons land is nooit eerder zulk een kunstwerk gevonden. De „Venus van Geldrop" is een tekening van een dansend meisje. Een elfduizend jaar geleden heeft een ren dierjager (misschien een jongeman?) met zijn primitieve „burijn" een meis je gegrift in een steen. De voorstelling is lineair en komt derhalve overeen met het algemene beeld van de kunst van de late ijstijd en van de overgangsfaze naar de mid den steentijd. Ook de rotstekeningen uit deze tijd die in Noorwegen en Fin land, zijn ontdekt, en de beroemde voorstellingen van Lascaux hebben een lineair karakter. Het meisje van Geldrop is gevonden Van een onzer redacteuren [JET Amerikaanse nieuwsweekbiad Time heeft zich deze week mot een ironisch artikel over de „jaarlijkse wereldreis" van president Soekarno aan de kant geschaard van de vele Amerikaanse bladen die kritiek heb ben geleverd op de hartelijke ont vangst van het Indonesische staats hoofd in Amerika, in het bijzonder door president Kennedy. Na te hebben geconstateerd dat Soe karno het meest vrije staatshoofd is sinds Richard Leeuwenhart noemt het blad als gebruikelijk chronologisch en punctueel enkele hoogtepunten van de reis tot dusverre. Thailand wa\ zijn eerste doel. Daar kent men de hob by's van de 59-jarige Indonesiër wel en men liet driehonderd meisjes voor hem dansen. Ook werd de ex-schoonheids- koningin Rajadaporn Srivichai aan hem voorgesteld. De orchidee die Soekarno van haar kreeg beloonde hij met zijn eigen zijden zakdoek en de woorden: „U moest eigenlijk aan de Miss Universe- wedstrijd meedoen". HOLLYWOOD In Amerika aangekomen spoedde Soe karno zich zoals Time sarcastisch sig naleert eerst naar Hollywood. Soekar no „zowel ijdel als licht geraakt", merkte na zijn aankomst op het vliegveld op: „Het is verstandig van president Kennedy om enkele Aziatische leiders uit te nodi gen aan het begin van zijn ambts periode" Time stelt het voor alsof Soekarno is gevlucht voor de moeilijkheden in eigen land: „Het valt niet te ontkennen dat Indonesië voor de man die het leidt een goed land is om vandaan te zijn. De prijzen zijn in de laatste zeven jaar tot het viervoudige gestegen; de produktie Van Indonesië's belangrijke palmolie- en rubberplantages is gedaald tot dertig procent van die van vóór de Tweede wereldoorlog. Suiker, dat gewoonlijk het belangrijkste exportprodukt was, is nu zo schaars dat het alleen maar hier en daar op de zwarte markt te koop is. ,Uit de persen van de regering", ver volgt Time, „rolt papieren geld dat niet is gedekt. De bureaucratie is door het lolle heen: 32 verschillende handteke ningen en stempels zijn nodig om de im port van een boek legaal te maken. Er is een grandioos economisch en sociaal ontwikkelingsprogramma op touw gezet ten bedrage van zes miljard dollar, ter wijl men luchtig voorbij ziet aan het feit dat er nauwelijks een roepia in de schat kist is". Soekarno, aldus Time, besteedt daar weinig aandacht San, evenals aan de drie afzonderlijke opstanden in zijn rijk. Hi] krijgt steun van Rusland en van Amerika. Het blad besluit: van Indonesië's bestaan al 660 miljoen dollar aan economische bijstand gegeven en Soekarno zou met Kennedy wel eens meer geluk kunnen hebben dan met Eisenhower die hem openlijk niet mocht. Blijkbaar voorziet de regering-Kennedy dat tenzij men Soekarno rustig kan houden het op vijf na dichtst bevolkte land van de wereld in elkaar bevechten de deeltjes uiteenvalt, of een prooi wordt van de communisten". HET ENIGE „Soekarno zal zoals altijd meer hulp vragen omdat geld uit het buiten land het enige is wat de wankele eco nomie van zijn land in stand houdt. De Verenigde Staten hebben in de elf jaar JERUZALEM. (Reuter) In een luchtgevecht boven het noordwestelijk deel van de woestijn Negeb hebben gis teren Israëlische straaljagers van het type Super Mystère een overwinning be haald op twee Egyptische straaljagers. Mig-17's van Russische makelij, en een Mig-17 neergeschoten. Het luchtgevecht deed zich volgens of ficiële Israëlische militaire zegslieden voor boven Israëlisch grondgebied, na bij de kuststrook van Gaza. De Israëlische straaljagers keerden na het luchtgevecht op hun bases terug. De bestuurder van de neergeschoten Mig-17 maakte nadat zijn toestel getrof fen was een parachutesprong. De wrak stukken van zijn vliegtuig kwamen op Egyptisch gebied terecht. in een woonlaag die al eerder is on derzocht. Er hebben mensen gewoond van de Ahrensburger-cultuur, zo ge noemd naar een vindplaats bij Ham burg. De Ahrensburger mensen woon den in de late Dryastijd, een periode met een bar klimaat met Siberische temperaturen. Ze waren nomadische jagers, die op de koude toendra, die vele eeuwen ons land heeft bedekt, joegen op rendieren, beren, wolven, knaagdieren en sneeuw- hoenders. Ze vulden hun vleselijk me nu aan met wilde vruchten en knol gewassen. Ze waren consumenten, geen produ centen. Boeren en veehouders kwamen pas veel later in onze streken. De Ahrensburger-cultuur in onze streken is op een bijzondere plaats ont dekt, namelijk in de verzameling van het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden. Er waren al veel vondsten verzameld, maar nooit onmiddellijk als de resten van een afzonderlijke beschaving herkend. De werktuigen in Leiden waren vondsten uit Vessem in Noordtarabant. Later werden vondsten gedaan in Budel en Geldrop en bij de Limburgse plaatsen Neer en Mont- foort. Van groot belang voor de ken nis van d-e Ahrensburger cultuur zijn de talrijke resten van bewerkt rendier gewei bij Stellmoor in Noord-Duits- land. Daar werden ook zogenaamde Lyngby-bijlen gevonden, de vroegste bekende bijlen van de Westeuropese mensen. HAARDJES De nederzetting bij Geldrop werd ontdekt onder een stuifduin en een Allerpd-laag (de Allerpd-periode gaat vooraf aan de late Dryas-tijd, de laat ste koudeperiode). Op twee plaatsen werd een haardje aangetroffen. Een daarvan bevatte houtskoolresten, enkele verbrande vuurstenen werktuigen, verkalkte been- derresten van wild en stukjes rode oker. Enkele van die stukjes hadden een dubbeikonische doorboring. Dr. A. Bohmers van het Biologisch archeo logisch instituut van de universiteit van Groningen, die thans ook het on derzoek in Geldrop leidt, heeft in de Ahrensburger-cultuur twee varianten ontdekt. De Ahrensburger-mensen behoorden tot de laatste groepen bewoners van het paleolithicum, de vroege steentijd, die tot de perioden van de ijstijden behoort. In de Ahrensburger-tijd was de ijskap evenwel al verder terugge trokken, zij reikte niet verder dan het mondingsgebied van de Elbe. Het klimaat was echter kouder en strenger dan in de vroegere ijstijd. Alleen de onderbreking in de Allerpd- periode was milder. Het meisje van Geldrop moet het barre klimaat nog helemaal hebben meegemaakt. Bij haar tent van ren dierhuiden was het maar zelden weer om buiten te zitten. P. LORILLARD - NEW YORK fl.-per20 In het gebouw van de Haagse kunst kring wordt maandag de tentoonstelling „Mens en machine" geopend. Van onze rechtbankverslaggever JERUZALEM. Door het Jeruzalemse Beth ha'Am, dat de laatste dagen onder de juridische en historische vertogen dreigde in te slapen, voer gisteren plotseling een schok. Vlak voor het beëindigen van de laatste zitting van de week be klom een vrouw de katheder, Ada Lichtmann. Klein, even in de veertig, haar gezicht nauwelijks te ontwaren achter de gro te donkere glazen van haar bril. Dit was haar gruwelijk verhaal: „Ik heb het met mijn eigen ogen ge zien. Onmiddelllijk na de intocht van de Duitse troepen in Polen in 1939 werden 32 joodse mannen van ons dorpje uit hun huizen gehaald, naar een bosje in de buurt gebracht, en doodgeschoten. Mijn vader was één van hen. Toen ik bij hem kwam was hij al steenkoud, zo groot was^ het bloedverlies. Hij was nog maar een uur dood. De rest van ons werd naar Krakau gebracht. Daar zag ik hoe een oude orthodoxe man uit zijn huis werd gehaald. Hij móest dansen met een kip in zijn handen, zijn gebedskleden aan. Toen werd hij door een Duitser ge grepen en gewurgd. Andere militairen maakten er foto's van. Daarna werden we allemaal uit onze huizen gejaagd. Er werd geschoten, en velen stierven. We moesten ons in de synagoge ver zamelen. Weer schoten ze in het wilde weg, en weer vielen er doden. Die over waren gebleven mochten naar huis terug. Ze beloofden ons dat we met rust zouden worden gelaten als we al onze kostbaarheden afgaven. We deden dat, maar we werden toch weer naar buiten gejaagd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Ter herdenking van de vijfenzeventigste geboortedag van de Duitse fotograaf dr. Erich Sa lomon die tijdens de oorlog in Ausch witz is omgekomen is in de sociëteit Kiekeboe te Amsterdam een expositie van zijn werk ingericht. Er zijn honderd foto's bijeengebracht, waarvan er negentig nog nooit eerder zijn geëxposeerd. De tentoonstelling wordt vanmiddag geopend en duurt tot 13 mei. De publieke belangstelling voor het proces-Eichmann in Jeruzalem blijft groot. Met verbeten gezichten volgen deze joodse vrouwen het proces. DEN HAAG. Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Ned. Antillen: Oranje Nassau (2-5): Su riname: Chiron (3-5); Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: Riouw (2-5). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Dood.dood.dood. Ik zag, hoe ze m een zijspan van een hard rijdende motor gezeten oude orthodoxe mannen bij hun baarden grepen, en ze over straat meesleurden. Later werden ze geschoren. Niet alleen hun haar, maar ook stukken vlees werden van hun gezicht gesneden. We werden allemaal naar de markt ge dreven. De zwakken, die niet konden meekomen, schoten ze dood. Ook de zieken, die in bed waren achtergeble ven. Op de markt werden de ouden van dagen, de kinderen en de vrouwen apart gezet. Ze scheurden ons de kleren van het lijf, en naakt joegen ze ons voor zich uit, ons geselend met zwepen. Wie viel, werd doodgeschoten. Ze dreven ons samen in een oude loods, en niemand mocht er uit. Wie het toch deed, om zijn behoefte te doen, werd doodgeschoten. Als iemand toestemming vroeg om naar buiten te gaan, kreeg hij die, maar buiten werd hij toch doodgeschoten. Ze waren in gele, groene en zwarte uniformen. Ze bleven maar slaan. Als iemand sneeuw wilde smelten om een dorstig kind te helpen, moest hij betalen met ringen of andere kostbaarheden. Levend verbrand Later werden we naar Dubinka ge bracht. Op een joodse feestdag in het voorjaar joegen ze de jonge mannen tussen de 18 en de 25 jaar naar een bos. Daar werd een gevecht met ze geleverd voor een film over de strijd tegen de Poolse partisanen. Die moest bewijzen, dat de joden zich allemaal bij de partisanen hadden aangesloten. Na het gevecht braken de Duitsers de jongens eerst de armen, daarna sloegen ze hen de schedel in. Wie nog leefde werd doodgeschoten. Ik heb zelf de vreselijk verminkte lijken gezien. Een paar dagen nadien sleurden ze twintig oude orthodoxe mannen in hun Chassi dische kleren naar een heuvel. Ik kon alles van mijn raam uit volgen. Ze moesten religieuze liederen zingen en uit hun gebedenboek gebeden lezen. Ook moesten ze de handen ten hemel heffen en God smeken. Toen kwamen officieren met bussen benzine, die ze over de oude mannen leeggoten. Daar na staken ze hen in brand. Mijn familie woonde samen met een oude man, die voor zijn verlamd klein kind moest zorgen. We werden op een dag allemaal naar een nabijliggend dorp gevoerd. Onderweg moest de oude man, die zijn kleinkind op de arm droeg, aan de kant gaan staan. Ze schoten hem eerst neer, hoewel het kind riep: maak mij eerst dood. Daar na werd het kind doodgeschoten." Hier stokte het verhaal van Ada Lichtmann. „Nog één vraag", zei de openbare aanklager Gideon Hausner: „Wat deden ze met kinderen die huil den?" De vrouw: „Die werden dood geschoten." Van onze correspondent. BONN Dr. Hans Globke, staats secretaris bij het departement van bondskanselier Adenauer, heeft zich gisteravond in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie verdedigd tegen de aantijgingen die de laatste maan den opnieuw jegens hem zijn gedaan. Hij ontkende, dat hij medewerking had verleend aan het ontwerpen van de Neurenbergse jodenwetten. Globke was in het Derde Rijk refe rendaris op het ministerie van bin nenlandse zaken, hij schreef samen met de toenmalige staatssecretaris Stuckart (een hoge S.S. officier een commentaar op de Neurenbergse wet ten. Hij ontkende gisteravond mee te hebben meegewerkt aan de opstelling van het eerste voorschrift voor de uitvoering van de wet tot „bescher ming van de Duitse eer en het Duitse bloed", die tot het complex van de jodenwetten behoorde. Het was daar bij zijn bedoeling om met hulp van collega's en uitvoerbepalingen de ge volgen van de wetten niet te ver scherpen. De wet. volgens welke de joden hun voornaam moesten wijzigen zij moesten allen Sara of Israël heten stamde wél van zijn hand, zo gaf Globke toe. Hij zei echter te hebben kunnen verhinderen dat het oorspronkelijke plan om aan de ach ternaam „jude" toe te voegen, werd uitgevoerd. „Met de bepaling dat de passen van de joden moesten worden voorzien van een gestempelde J heb ik niets te doen gehad", aldus Glob ke. Waarschuwing Op de vraag of het bij de interpre tatie van de Neurenbergse jodenwet ten mogelijk was zg. Mischlingen af- stammelngen van joodse en niet-jood- së Duitsers te helpen, gaf Globke een bevestigend antwoord. Daartoe heeft zijns inziens zijn commentaar op de wetten bijdragen. Hij stelde opnieuw in het licht dat hij in 1933 door het bisschoppelijk ordinariaat te Berlijn is verzocht op zijn post te blijven. Dit was voor hem niet eenvoudig, hij had daardoor vele nogal belangrijke waar schuwingen kunnen geven. Globke verzekerde verder dat de bepaling, dat bij de aanvragen tot toe stemming van huwelijken tussen Duit sers en vrouwen uit de „protectoraten" Bohemen en Moravië een naaktfoto of een foto in badpak van de bruid moest worden gevoegd, ook niet van hem afkomstig is geweest. Tegen het eind van de oorlog toen deze zaken weer onder hem kwamen te ressorte ren, heeft hij verzachting van de be palingen bereikt. Volkomen onwaar is het tenslotte volgens Globke dat hij betrokken zou zijn geweest bij het in voeren van de jodenwetten in Oosten rijk. Sudetenland en de bezette ge bieden. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Na de Filmweek te Arn hem in begin juni staat ook Utrecht een filmevenement te wachten. Van 3 tot en met 8 juli wordt daar dank zij de samen werking tussen het filmverhuurkantoor Hafbo en Unifrance Film een Franse filmweek gehouden. Zeven belangrijke Franse films zullen in die weer in première worden gebracht: Le passage du Rhin van André Cayatte met Charles Aznavour en Nicole Courcel in de hoofdrollen, Zazie dans le Métro de ,Nee, president a Eichmann had haar verhaal doodstil zitten aanhoren. Zijn pen, die hij de laatste dagen nogal eens heeft gebruikt, lag als een zwarte streep op het papier voor hem. „Heeft dr. Servatlus nog een vraag aan de getuige?", vroeg de pre sident, dr. Landau. Eichmann maakte een lichte beweging met het hoofd, als wilde hij neen zeggen. Hij keek strak voor zich uit. „Neen, president, neen", zei dr. Servatius. Het hof heeft verder gisteren enkele beëdigde verklaringen van vroegere nazi-leiders voor de Neurenbergse rechtbank als bewijsstukken toegelaten. Hiertoe behoorde een verklaring van een voormalige hoge ambtenaar op het Duitse ministerie van buitenlandse za ken, von Thadden, die Eichmann her haaldelijk vergeefs verzocht had eens een bezoek aan Auschwitz te mogen brengen. Von Thadden zei dat berich ten uit het buitenland over het ver moorden van joden in Auschwitz „politiek zeer ongewenst" waren, maar Eichmann stuurde hem met een kluitje in het riet. In Auschwitz zouden slechts geheime wapens vervaardigd worden waarbij men geen pottskijkers kon ge bruiken. „Bovendien zijn die geruchten zeer nuttig, want ze weerhouden de vijand ervan Auschwitz te bombarde ren", zo had de sluwe Eichmann tot von Thadden gezegd. De openbare aanklager beeft gisteren aangekondigd dat hij met zijn aan klacht nog tot eind juni werk zal hebben. De Amerikaanse zanger Paul Robeson is in een ziekenhuis te Moskou opgeno men. Robeson is 63. opzienbarende komische film van Louis Malle, L'année dernière a Marienbad van Alain Reénais, de maker van Hiroshima mon amour, Lola van Jeeque., Demy met Anouk Aimée, Une femme est une femme van Jean-Luc Godard, die A bout de souffle maakte, Pickpocket van Robert Bresson en Le trou, de laatste film va* Jacques Becker.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9