Gemeente - ambtenaar speurt naar historie vanf Aardenburg RAKONA Twee jaar geëist tegen inbrekende koopman Voorzieningen aan het wegennet te Kamperland BOSCH Uit wirwar van feiten groeide panorama Residentie Orkest met werken van Mozart en Beethoven FILMS Vele uren in papierschimmel Verslag Stichting Prov. Onderzoek centrum landbouw Zaterdag 29 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 IN VERGEELDE PAPIEREN WALTER D1ERICK SNUFFELT Rechten Samenspel Zwaarddragers Vreemde eend KLASSIEK-ROMANTISCH PROGRAMMA goedgekeurd Met Peter Townsend de wereld rond In drie Zeeuwse plaatsen de huizen ingeslopen Contactavond N.O.B. Te weinig samenwerking tussen wegvervoerders Vingerafdrukken BOUGIES AARDENBURG. „Ik zal eerst even mijn handen wassen, want die zitten vol met papierschimmel. En op den duur kan dat spul ook zo gemeen in je neus kriebelen." „Papierschimmel?", vroegen we verbaasd. „Ja, ik zit nl. een paar vorige-eeuwse jaargangen van het Sluisch Weekblad na te pluizen." Met deze woorden maakten we kennis met de 24-jarige Wal ter Dierick, van beroep ambtenaar ter secretarie en in zijn vrije tijd expert op het gebied van de Aardenburgse geschiedenis. Eigenlijk is dat laatste niet helemaal juist. Beroep en vrije tijdsbesteding zijn bij deze' jonge Aardenburger op een wonder lijke manier verstrengeld en evenals het heden onlosmakelijk vervlochten is en verband houdt met het verleden, zo zijn beroep en vrije tijd bij hem een onlosmakelijke eenheid geworden. Walter Dierick heeft in de loop van de jaren een verbluffend gedetailleerde kennis opgedaan van de geschiedenis van Aardenburg. Hij heeft kans gezien om een geweldige hoeveelheid „splin terfeitjes" aan de vergetelheid te ont rukken, maar daarvoor heeft hij dan ook vele uren in de „papierschimmel" gezeten. Alle bereikbare documenten, die In de Aardenburgse schatkamers van de geschiedenis liggen opgestapeld, zijn wel eens door zijn handen gegaan. Maar dat niet alleen, hij heeft ze be studeerd met een levendige interesse, en met een subtiel gevoel voor de de tails. Het is overigens niet bij de details ge bleven. Langzamerhand groeide uit de wir-war van feiten en bijzonderheden een compositie, een machtig panorama dat een boeiend overzicht verschafte over de wrede, van strijd doortrokken geschiedenis van Aardenburg. Toen we het gemeentehuis van Aar denburg binnenkwamen zat Walter ach ter een paar vergeelde jaargangen van het Sluisch Weekblad. ,,Moet je eens kijken", zegt hij lichtelijk geamuseerd, en hij wijst een bericht aan in een krantje van 1870. „Tussen Eeklo en Aardenburg is een w'.el van de diligence afgedraaid. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor". In onze verbeelding zien we de voer man plotseling scheef zakken. Paarden steigeren, stof dwarrelt op en een paar vrouwen, in lange rokken en jakken ge huld, slaken verschrikte gilletjes. De krant was er bij (misschien wel met de hoge hoed op), en noteerde het incident. Ofschoon het waar mag zijn dat het recente verleden ons nog een beetje gemoedelijk voorkomt (terecht of ten onrechte), geheel verbijsterd staan we daarentegen als we de spaarzaam ver lichte ruimten van de Aardenburgse ge schiedenis binnendringen. Het is geen wonder dat iemand hier door gefascineerd kan worden en zich geen rust meer gunt voordat hij alles weet wat hij bij benadering te weten kan komen. Het Aardenburg van vele eeuwen ge leden staat zover van ons af dat het wel lijkt of het op een andere planeet heeft gelegen. „Ik zal u een sterk staal tje laten zien", zegt Walter, en hij be gint te bladeren in een wetboek van 1330. Even later drukt hij ons een tekst onder de neus waarin de rechten van de veertiende eeuw.se Aardenburgse vrouw omschreven staan. „Een man mach sijn wijf slaen ende steken, upsnidan, splitten van beneden tote boven ende waermen sijn voeten in haar bloet ende naey se weder toe zonder verbuerte jeghen den heer, updat zoe levende blijft". Vrij vertaald komt dit voor ons be sef liederlijke stuk „proza" ongeveer hier op neer, dat een man zijn vrouw mag slaan en steken, opensnijden van beneden tot boven en ze weer dichtnaai en zonder dat de rechterlijke macht ook maar met de ogen zal knipperen. Tot overmaat van ramp mag de ge baarde woesteling zijn voeten warmen in haar bloed. Aansprakelijk kan hij pas gesteld worden als vrouwlief de behandeling niet helemaal doorstaat en onverhoopt de laatste adem mocht uit blazen. Het opschrift van dit fraaie artikel luidt als volgt: „No hoe I man sijn wijf mach berechten sonder wet". Beste lezer, op deze manier was de positie van de vrouw omschreven in het wetboek van de stad Aardenburg, anno 1330, U zult het met ons eens zijn als we zeggen dat de vrouw in die eeuwen krachtens haar huwelijk verlaagd werd tot een ding dat vrijelijk uitgestrekt mocht worden op de knutselbank van haar heer gemaal. En nu maar filo soferen over die goeie ouwe tijd!!.... Die goeie ouwe tijd is voor de stad Aardenburg weinig meer geweest dan één langgerekte rampnacht. Bij onze beschrijvingen van de re cente opgravingen hebben we er reeds op gewezen dat Aardenburg sedert de Karolingische tijd een slordige tien maal compleet is platgebrand, en niet zelden ging deze brandstichting ge paard met een grondige moordpartij. De Aardenburgse bodem geeft haar geheimen prijs. De zwartgeblakerde brandlagen worden door de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek als evenzovele rouwbanden aan het licht gebracht. De feiten, die schakel voor schakel worden 'ingepast in het grote mozaiek zijn even interessant ais verbijsterend. In wezen is in Aardenburg sprake van een uniek samenspel. Er zijn twee „amateur-archaeologen", die de des kundigen van de rijksdienst met raad en daad ter zijde staan. In de eerste plaats is daar de heer Van Hinte uit St. Kruis, die reeds ge durende lange jaren gefascineerd is door de geheimen van de Aardenburg se bodem en d'ie belangwekkende vond sten aan het licht heeft gebracht. De bewijzen daarvan liggen opgestapeld in het museum. Het is de heer Van Hinte zelfs gelukt om de overblijfselen van Romeinse soldatenschoenen op te graven. Deze leren schoenen, waarvan •het bijna ongeloofwaardig is dat ze ge conserveerd bleven, zijn wel een van de meest fraaie atcributen die in het museum te bewonderen zijn. De tweede „amateur-archaeoloog" is dus Walter Dierick, die zich speciaal aangetrokken voelt tot de geschreven geschiedenis van Aardenburg. Walter Dierick is dingen op het spoor gekomen die een gewoon mens de adem in de keel doen stokken. Wat zou u b.v. zeggen van de maand januari van het jaar 1383, toen een be kende Gentse aanvoerder (Frans Ak kerman) in een tijdsverloop van enke le weken tweemaal Aardenburg „be zocht". Overbodig te vertellen dat dit een bezoeking is geweest. Aardenburg had in dat beruchte jaar (1383) ongeveer 10.000 inwoners. Maar nauwelijks was de eeuwwisseling ge vierd of Frans Akkerman hakte met zijn „zwaarddragers" op de menigte in en liet er zegge en schrijve 500 van m leven. Dat laatste is waarschijnlijk meer te wijten aan de panische vlucht van de overvallen Aardenburgers, dan aan de genade van de bloeddorstige Frans en de zijnen. v.Pen. atoombom zou de ramp nauwe lijks kunnen verbeteren, want Frans stak de stad in brand en kwam diezelf de maand nog een keer 'terug om het weinige dat voor de loeiende vlammen zee gespaard bleef even ondersteboven te 'halen. Zonder aanzien des persoons werden mannen, vrouwen en kinderen op de Gentse slachtbank gelegd en van hun bezittingen is niets anders over dan een donkere brandlaag in de bo dem; één van de velen. Wie er aardigheid in heeft kan de as van die rampmaand nu nog op zijn hand wegen. Maar als u dit doet, zult u waarschijnlijk ondanks uzelf de woor den spreken: ,,Te licht bevonden". Walter Dierick is geen jongeman die aan bevliegingen lijdt. Hij is geen fi guur, die plotseling geïnteresseerd raakt en die dan niets anders meer weet dan geschiedenis, geschiedenis. Dergelijke figuren laten het voorwerp van hun belangstelling even makkelijk en even grondig weer schieten. Bij Dierick is dit niet het geval. Zijn belangstelling voor de Aarden burgse geschiedenis dateert al van zijn Pnlle jeugd. Met zijn vader, die in 1947 aan de restauratie van de St. Baafs werkte ging hij al dagelijks mee en hij pikte er de eerste graantjes van zijn gedetailleerde kennis. Zijn gymnasiale opleiding ontving hij van zijn twaalfde tot zijn achttiende jaar op het klein seminarie te Sluis. De kennis die hij daar opdeed van het Latijn kwam hem b'ij zijn latere speur tochten behoorlijk te pas. De oudste Aardenburgse documenten zijn nl. vaak Later, van ongeveer 1500 tot 1700 is de geschiedenis opgetekend in Gotisch schrift. Maar ook hier wist hij na moeizame arbeid 'in door te dringen. Hij vertelt er van of het allemaal niets te betekenen heeft en met een grote bekendheid. „Och", zegt hij, „u moet niet verge ten dat het mijn hobby is". In 1956 kwam Dierick bij de gemeen te en kreeg hij de volle vrijheid om in de archieven rond te snuffelen. Toen zat ik dicht bij de bron, zegt hij niet zonder voldoening, ven. Zelf heeft hij enkele van die La tijnse documenten vertaald, in het Latijn of in het Frans geschre- In de jaren da't hij op de secretarie werkt is Walter eigenlijk een vreemde eend 'in de gemeentelijke bijt gebleven. Het komt niet zo vaak voor dat men hem een hele dag aan z'n bureau ziet zitten. Eigenlijk is hij de gids gewor den voor een ieder die zich interesseert voor de Aardenburgse geschiedenis. Studenten die een thesis moeten ma ken wijst hij de weg. Hij weet de ar chiefstukken te Vinden. Hij is thuis in de poorters-lijsten, in de vonnissen van de rechtbank en in de correspondentie die daarover gevoerd werd met Brug ge. Hij kent de stadskeure (de wet van de stad) en hij weet te vertellen waar om er steeds maar één s-tadskeure in de loop van de geschiedenis aanwezig was. Die wet werd nl. op een rol per kament geschreven en door de graaf officieel vanaf het bordes voorgelezen. De oude keure werd dan ten overstaan van de gehele bevolking verbrand, het geen met veel pracht en praal gepaard ging. Het einde van zijn speurtocht is nog steeds niet in zicht en die zal ook wel nooit in zicht komen. Die rick is nl. met zijn plaatselijke kennis niet meer tevreden. Van het bijzondere grijpt hij naar een breder verband. Waarom heeft Frans Akkerman de stad Aarden burg verwoest, geplunderd en uit gemoord, zo vraagt hij zich af. Wat waren de motieven. Vanuit deze vragen krijgt hij belangstelling voor de Europese geschiedenis. De politieke motieven gaan hem inte resseren en zijn kennis breidt zich als een olievlek uit. Maar het cen trum, de bron blijft Aardenburg, de stad waaraan hij zijn hart heeft verpand en waaraan hij al zovele en zo rijke uren heeft besteed. "lillïB - - ,W3SÉM Advertentie TTT TT TT» T7UTVT UAFT TT" 4 CT Door ons verhuursysteem kunt U nu direct een XX U UJx XhXLi 1 IV ih 1 j|\ f\ I gloednieuwe koelkast in Uw keuken hebben. Huur- tarief vanaf 9.15 per maand met recht van koop. Keuze uit alle merken. Een koelkast in huis betekent: ZUINIGER LEVEN GEZONDER LEVEN Vraagt inlichtingen bij: SMAKELIJK ETEN BREDA: Ginnekenstraat 61 Telefoon 34850 WAALWIJK: Grotestraat 281 Telefoon 3062 BERGEN OP ZOOM: Kremerstraat 4 Telefoon 3068 GOES. In het tweede verslag van de Stichting" Provinciaal Onderzoekcen trum voor de Landbouw in Zeeland over 1959 en 1960 wordt geconstateerd dat de activiteiten van het Centrum noch In de breedte noch in de diepte zijn toege nomen. Tevens wordt gezegd dat een meer actieve belangstelling van de Zeeuwse boer voor het werk van de commissies onontbeerlijk is. Deze zal moeten resulteren in grotere financiële bijdragen die een basis kunnen vormen voot vruchtbaar onderzoekingswerk. Dat het aantal commissies niet werd uitgebreid valt niet gunstig te noemen. Het door hen bestreken, terrein is waar lijk breed genoeg. Verwondering wekt het, dat met name het hoogst belangrij ke werk van de Commissie Rationalisa tie en Mechanisatie z'lch niet verder ontplooide. Daarmede wordt deze com missie niet in geibrake gesteld. Zij was prijzenswaardig actief. Haar eerste ge drukte verslag in ciroa 3500 exempla ren verspreid, bleek een gelukwens waard. Het ontbrak de commissie ech ter in het bijzonder aan een coördine rende kracht, d'ie zich geheel aan de uitvoering van het onderzoek kan wij den, aldus het verslag. Hieraan zal vol daan moeten worden, wil de commis sie haar taak goed kunnen vervullen. Onder de gegeven omstandigheden, nu de ontwikkeling van het landbouwbedrijf zich in snel tempo in een richting be weegt, waarbij dit met een minimaal aantal arbeidskrachten gevoerd kan worden, is het van niet te onderschat ten betekenis, de problematiek die hier van het gevolg is onder Zeeuwse om standigheden te bestuderen. Van hoeveel betekenis de aanwezig heid van ean dergelijke kracht is, toont het werk van de Commissie Waterbe heersing en On'tzilting; niet te zeer in de openbaarheid tredend, misschien tot eigen schade het werk leent er zich ook minder toe geldt voor deze com missie „still going strong". Er is be langrijk onderzoek verricht en tegen de achtergrond van de concentratie van polders en waterschappen en de uit voering van het Deltaplan aan de gang, over welk laatste onderzoek spoedig meer vernomen zal worden. De Commissie Bodem - Plant - Dier zal in 1961 haar tweejarig onderzoek af ronden. De resultaten werden gepubli ceerd 'In het „Tijdschrift voor Dierge neeskunde" en in voor de praktijk meer toegankelijke vorm in „Aktualiteiten van de Landbouw op de Zeeuwse Eilanden". Daarmede vonden zij hun weg op 1600 landbouwbedrijven. Het mangaankoekje als tastbaar praktisch resultaat vond met sukses zijn plaa'ts op veel bedrijven. De Coördinatie Commissie Voor So ciaal-Economisch Onderzoek zag haar urgente onderwerpen onderzocht en ge publiceerd. De toekomst zal echter gericht dienen te zijn op een beperkt aantal commissies met een beperkt aantal objecten van on derzoek. Alleen op die wijze zal een voldoende diepgaand onderzoek worden gewaarborgd. Daarbij zal de aandacht geconcentreerd worden op de Commis sie Rationalisatie en Mechanisatie en de Commissie Waterbeheersing en Ont- ztlting. Raad Middenschouwen Schetsplan nieuw raadhuis Walter Dierick (rechts) bekijkt samen met de heer Van Hinte uit St. Kruis een Romeinse pot. De plattelandsvrouwen in Rilland hiel den onder leiding van presidente mevr. Kamps een vergadering. Sprekers waren de heer Faberijn-de Jonge en de heer Schoon uit Middelburg. De heer J. J. Hakeer te St.-Maar- tensdijk is per 1 september benoemd tot leraar A.V.O. aan de nijverheid- school voor meisjes te Rotterdam. GOES. Op het plein van het Christelijk Lyceum voor Zeeland had zich gistermiddag een alleszins opval lend bont gezelschap verzameld. Het maren de leerlingen van de examen klasse van de H.B.S. A die ter gele genheid van de laatste schooldag een persiflage van onze internationale conferenties ten beste gaven. Zo be wonderden we president De Gaulle. Kennedy, Chroesjtsjef en andere staatshoofdenDeze „conferentie" die werd. voorgezeten door de heer iiammarskjöld was echter gewijd aan misstanden op het gebied van het on derwijs. De voorzitter van de confe rentie somde dan ook in het bijzijn van de rector van de school een aantal klachten op. „We hebben enor me hiaten ontdekt die liggen in het sociale en culturele vlak. We eisen meer aandacht voor het landbouw onderwijs: vooral ten aanzien van de fruitteelt want de appel gaat voor de voeding zowel als in de kunst een steeds belangrijker rol spelen. En we eisen een vierdaagse werkweek, alleen voor de leerlingen Nonnen voor het vuurpeleton In City draait een film met een nogal drakerige inhoud, die echter door knap spel van de hoofdrolspelers en door een vaste ergiehand boven de middelmaat wodrt getild. Italiaanse nonnen proberen voor de Duitsers in hun klooster joden te verbergen, maar worden ontdekt. Twee wel bijzonder sadistische s.s.ers slepen de moederoverste voor het vuurpeleton, maar voor de schoten knallen, grijpt een Italiaanse officier, die hoewel facsist toch een hart schijnt te bezitten, in. Zoals reeds gezegd, het gegeven is nogal la- royant, maar het zeer goede spel van Lilli Palmer als de abdes en de strakke regie van J. Lee Thompson zorgen voor een boeiende film. In Middelburg. Het mysterie van het zwarte museum In Electro te Middelburg draait een machtige griezelfilm die zich afspeelt in Londen waar een beroemd schrijver een eigen misdaad-museum heeft inge richt. Met behulp van zijn bediende pleegt hij diverse moorden, o.m. op, hoe kan het anders, knappe vrouwen. Van de meest bizarre moordwapens wordt daar bij gebruik gemaakt. Een ongezonde en weinig aanlokkelijke rolprent. Tarzan de geweldige In Luxor, Vlissingen draait een film die voor enkele jaren nog wel belang stelling trok. Thans doet een dergelijke rolprent al verouderd aan, hoewel de spectaculaire verrichtingen van de ster ke Tarzan de aandacht ongetwijfeld ge spannen houden. Maar aangezien het ver haal overigens geen enkele waarde be zit valt deze film dan ook louter en al leen als kijkspel te accepieren. Du bist wunderhar Liefhebbers van een showfilm komen bij „Du bist wunderhar" aan hun trek ken. Catharina Valente is de ster die met haar liedjes de spil vormt waar alles om draait. Het verhaal komt hierbij als vanzelfsprekend op het tweedeplan en handelt over een vrouw die verliefd is op een jonge man. maar er met de va der vandoor gaat. Deze gezellige onder houdende film vertoont Alhambra. MIDDELBURG. Het Aardrijks kundig Jeugdgenootschap gaf in hef City-theater enkele voorstellingen voor de Middelburgse scholieren van de film „Met Peter Townsend de wereld rond". Peter Townsend die bekendheid verkreeg door een relatie met prinses Margaret van Engeland, toonde zich een bekwaam cineast. Met zijn land rover maakte hij een tocht om de we reld en filmde overal waar hij kwam, de mensen en de natuur. Hij bezocht o.m. Pakistan, Australië, Nieuw-Zee- land en communistisch China. Zo kon den de jongens en meisjes in anderhalf uur meebeleven wat Peter Townsend op zijn wereldreis zag en beleefde. Weliswaar kon deze film, gezien het uitgebreide onderwerp niet volledig zijn, maar de kenmerkende aspecten van elk land worden op zo boeiende wijze belicht, dat de film van het be gin to't het eind een gaaf geheel vormt. Het Aardrijkskundig Jeugdcentrum gaf in City in Middelburg enkele film voorstellingen voor diverse scholen in Middelburg. Ditmaal werd de film „Met Peter Townsend de wereld rond" ver toond. SCHARENDIJKE. De raad van Middenschouwen heeft haar goedkeu ring gehecht aan het schetsplan voor het nieuwe gemeentehuis dat architect L. Beije uit Veere de leden van de raad kon laten zien. De vereniging voor instrumentale muziek vroeg in ver band met een te Zierikzee te geven concert een bijdrage in het geraamde tekort van 1900 gulden. Gelet op de subsidie, die de gemeen te Zierikzee zal toekennen achtte de voorzitter een subsidie van 50 voor Middenschouwen voldoende. De heren der Weduwen en de Vrieze waren voor een bijdrage van 25. Op voorstel van de heer der Weduwen besloot de Raad tot een subsidietoezegging van 25.-. De Raad besloot ernstig bezwaar te maken tegen het voornemen van gede puteerde staten van Zeeland om de kor ting voor het genot van een ambtswo ning voor de secretarissen op andere wijze te regelen. De Raad was van mening, dat de door gedeputeerde staten van Zeeland voorgestelde regeling in wezen neer komt op een salarisverlaging. Voor het eigen personeel blijft het Rijk daaren tegen een gunstigere regeling volgen. Bij de behandeling van de gemeente begroting voor 1961, wenste niemand van de raadsleden het woord voor het geven van algemene beschouwingen. De heer W. J. de Vrieze achtte de bijdrage voor de centrale dienst Noord-Zeeland aan de hoge kant en vroeg of de gemeente in gelijke mate van de districtsopzichter profijt heeft. De voorzitter meende hierop een be vestigend antwoord te moeten geven. De heer der Weduwen vroeg of er nu twee districtscpzichters voor Midden schouwen werkzaam zijn. De voorzitter zei dat dit voorlopig nog het geval is, De organisatie van de dienst wordt bin nenkort echter opnieuw bezien. Mamens de commissie belast met het onderzoek der begroting bracht de heer D. van der Wekken verslag uit. De raad besloot hierna de begroting vast te stellen volgens het aangeboden ontwerp. Aan J. Verton te Kerkwerve werd nog vergunning verleend tot het inne men van standplaats met een patates- friteswagen aan de Ring. VLISSENGEN. Het Residentie Orkest, dat dinsdag 9 mei in de Sint Jacobskerk concerteert, komt voor de liefhebbers van het klassiek-romanti- sche in de serieuze muziek met een zeer attractief programma. Willem van Otterloo dirigeert name lijk zijn in binnen- en buitenland terecht be faamd orkest in twee wer ken van Mozart en een Beethoven-symfonie. Het openingswerk, de Serenade in D, K.V. 100, is door het wonderkind Mozart op dertienjarige leeftijd geschreven en heeft uiteraard niet de diepte en bezinning van zijn latere werken. De naam serenade zegt trouwens al, dat het een verpozings- muziekje is, -dat de hoge heren van die tijd tijdens een etentje aangenaam bezig moest houden. Maar de instrumentatie is van dien aard dat het plezie rige werkje bij uitstek geschikt is voor concert- gebruik. Theo Olof (in Nederland en daarbuiten bekend als helft van de violisten- THEO OLOF .daar sta je dan tweeling Olof-Krebbers) is met José Stordiau de solist in de Symfonie Concertante in Es, K.V. 364. Het is aardig om dit werk te vergelijken met het vorige en -dan te con cluderen dat de nog jonge Mozart door leed gelou terd zijn werken een schoonheid en rijkdom aan muzikale inhoud gaf, die ook deze symfonie concer tante tekenen tot een van de meest volmaakte van de klassieke muzieklitera tuur. Na de pauze wordt van Beethoven de befaamde zevende symfonie uitge voerd. Wagner noemde dit werk „de apotheose van de dans" en hij heeft wel enigszins gelijk. Want de symfonie ademt een meer ritmische dan thematische opbouw. Langzame delen komen er niet in voor, want ook het allegretto, dat een prachtig hoofd thema en een lyrisch tegenthema heeft, heeft een niet bepaald laag tempo. De laatste twee delen, vooral het laatste, zijn een roes. Met tomeloze vaart, zonder de toehoorder een moment rust te gunnen, ijlt de symfonie naar het stormachtige slot. Bij de première in 1813 in Wenen werd het werk door pu bliek en critici met ver bijstering ontvangen. Dirigent Willem van Otterloo is in Nederland zeer bekend. Naast zijn eigen Residentie Orkest leidde hij ook o.m. het Weens Symfonie Orkest, het Berlijns Symfonie Orkest en de Colonne en Lamoureux Orkesten in opnamen van grammofoon platen. Ook Theo Olof hoeft bij het muziekminnende deel van ons land niet nader te worden geïntroduceerd. Hij kreeg vooral bekend heid door zijn optreden met Herman Krebbers. José Stordiau is een naam die langzamerhand meer wordt genoemd in muzi kale kringen. Hij trad met het Residentieorkest als altvioolsolist op in de concerten van Bartók en Walton en in Noorwegen in Berlioz' „Harold en Italië". MIDDELBURG. De Klun- dertse koopman F.R. bleef giste ren voor de Middelburgse recht bank na herhaaldelijk vragen van de president, mr. P. van Empel, harnekkig ontkennen iets uit staande te hebben met diefstal len in drie verschillende Zeeuwse plaatsen gepleegd. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, achtte het ten laste gelegde echter wettig en overtuigend bewezen en eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. In de gemeente Driewegen op Zuid- Beveland zou R. drie bankbiljetten van 25 gulden uit een geldkistje dat in een linnenkast stond hebben weggenomen. Eveneens in de zomer van 1959 zou hij in het gehucht Driewegen bij Biervliet een huis binnen zijn gestapt waarvan de bewoonster naar de dokter was. Daar KAMPERLAND. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zullen de moeilijkheden met betrekking tot de aan- en afvoerwegen naar het terrein te Kamperland, waar in juni de grote Z.L.M.-manifestatie wordt gehouden, op korte termijn opgelost zijn. Zeer binnenkort zal met de verbetering van het wegennet een aanvang worden gemaakt, waardoor de verkeersstroom deze zomer op redelijke wijze zal kunnen worden verwerkt. Met name waren er zorgen over het gedeelte van de weg onder langs de zeedijk vanaf de kleine duintjes tot de Ban- jaard. Deze weg verkeert thans in zeer slechte staat. Verwacht mag worden, dat de voorzieningen aan het wegennet voor de opening van de Z.L.M.-manifestatie uitgevoerd zullen zijn. MIDDELBURG. De N.O.B. Weg transport hield in de City een Zeeuwse Contactavond die druk bezocht was. De neer L. F. Boon hield een korte toespraak ter opening. De heer D. de Vries rijkshoofdinspecteur van het ver keer in Zeeland die deze avond zou spreken, was door ziekte verhinderd. Daar de heer G. J. Fonteyne, die als zijn plaatsvervanger zou optreden zich niet in staat achtte de aangekondigde lezing. „De toekomst van het wegver voer in Zeeland" te houden, bepaalde hij zich tot eer, kort woord van dank. De heer C. P. G. van Yperen, alge meen secretaris van de N.O.B., sprak er zijn ontevredenheid over uit dat er te weinig samenwerking bestaat tussen de vervoerders Want uit de cijfers van het afgelopen jaar bleek dat het vervoersaanbod vrij gunstig lag, maar de prijzen toch aan de lage kant bleven door te felle con currentiestrijd. Hij drong erop aan dat er een hetere samenwerking moest ko men, omdat er nu weliswaar een tijd van hoogconjunctuur heerst, doch dat door de huidige toestand geen voldoen de reserves voor een eventuele terug gang kunnen worden aangekweekt. Het gezelschap Coos van de Velden zorgde voor een vrolijk cabaretpro gramma met medewerking van het trio Ré. werden vier briefjes van 25 gulden ver mist. In beide gevallen wezen vinger afdrukken uit dat R. de insluiper was geweest. Ernstiger was in de inbraak in Clinge, waar elf bankbiljetten van honderd gul den werden ontvreemd. Enkele mensen hadden R. daar uit een woning zien stappen. R. bekende wel de bewuste dag in Clinge te zijn geweest. Hij ventte daar met kleedjes, maar zei beslist geen geld te hebben weggenomen. Of de pre sident R. nu al voorhield, dat de vin gerafdrukken klopten met die in de bei de Driewegens en absoluut van de ver dachte afkomstig waren. R. hield voet bij tuk. „Er zijn zoveel vingers", had hij tegen de rechter-commissaris ge zegd. „Bovendien moeten de mensen in Clinge zich vergist hebben". De officier oordeelde dat verdachte, die al eerder was veroordeeld, steeds volgens hetzelfde systeem te werk ging. Mede gelet op de vingerafdrukken acht te hij het ten laste gelegde bewezen en eiste twee jaar gevangenisstraf met af trek. De raadsman van de koopman, mr. P. C. Adriaanse, vond de geëiste straf wat aan de hoge kant. Zwaardere inbraken worden in den lande wel mil der gestraft, merkte hij op. Uitspraak 10 mei. Advertentie WIJ ZIJN HET EENS elastisch rijden ttlBrmneiasfiÉ afgestemd op hel hedendaagse verheer Alleenverf. N.V. Willem van Ri|n Amsterdam-W. Postbus 8005

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5