W3 i9 De huisvrouw HUISHOUDING Nieuwtjes de Amerika 's bruidies gaan bij voorkeur in het wit dasren week (n Bezint eer gij begint ....met laxeermiddelen N1 Tekort aan vlees en melk in Moskou MAÏZENA •DURYEA OOSTENRIJKSE PRESIDENT Zaterdag 29 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 15 de beschermende basis voor blijvende schoonheid -GEVAAR VAN DE „VERGETEN GROEP"- Amerikanen moeten Amerikaans reizen 't VENSTER WORDT MUZIEKCENTRUM Speciale dag voor kwaliteitszorg „LUYMES" 2 MEI NAAR NEDERLAND Advertentie i— Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème HUIDVERZORGINGSPREPARATEN VAN ORGANON O S S J riiitiiiiiiitiiMiiiiiitiiiiiitiiTiKitiiimitiiniimiitiiiitiiiiiirn iniiitiiiniiiiiiifiiiiiHiiiititiiiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiüiiiiiiiMiiittiiiiiiriiiiiiitiitiiiHiiKiiiiiitiiiT) iitiiitiiiiiiiiiilitiiiitiiiiiiMiifiiifitiitiiiiiiiiiriiiiriiiimtiiiiiiiiiiiiiminiitiiiiiiiniiiitiiiiiiiiKfiiiiiiiiiiiiiiiiitiii door Rita Beukman •OE staat de Neder landse huisvrouw tegenover de vijf- daagse werkweek? Brengt het in de huishouding veel problemen mee als haai man de hele zaterdag thuis is? Is zij er vóór, dat ook op de scholen vrije zaterdagen worden ingevoerd? Hoe denkt zij over de winkelsluiting op zaterdag, waar in verband met de vijfdaagse werkweek veel over wordt gesproken? O Mevr. mr. E. r. H. v.an der Hoeven- Toxopeus 0 Mevrouw G. H. KeyserHardick. Een vrije zaterdag schept voor ons inderdaad problemen zegt mevrouw G. H. Keyser-Hardick, die als presi dente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zich reeds herhaal delijk in deze vragen heeft verdiept. Het zal de huisvrouw zeker extra in spanning en moeite kosten, die pro blemen zo goed mogelijk op te vangen. Dat alles goed blijft marcheren in de huishouding is voor het gunstig effect van een langer weekeinde zo belang rijk. Dat geldt voor alle gezinsleden. Wat heeft men aan meer vrije tijd, als er in huis een onplezierige stem ming gaat heersen? Door een goed uit gekiend werkschema zal de huisvrouw de moeilijkheden dus moeten oplossen. Immers door een langer weekeinde komt het er op neer, dat zij de voor bereidingen voor de zondag niet meer op zaterdag kan treffen. Er zal veel meer van haar begrip voor efficiency worden gevraagd. „DOOIE" ZONDAG Persoonlijk vind ik elke week een vrije zaterdag voor de scholen abso luut verwerpelijk, zegt mevrouw Keyser. Het zou er dan op neer komen, dat de kinderen slechts vier dagen per week en de zon dagavond aan hun huiswerk beste den. Spreiding in verband met het opnemingsvermo gen zien de ouders als een noodzaak voor goed onderwijs. Een lang huis- werkvrij weekeinde eens in de maand vinden de meeste huisvrouwen de beste oplossing. Men gaat immers toch niet elke week zaterdags allemaal samen uit. Algehele winkelsluiting op zaterdag schept voor de huisvrouw een onmoge lijke situatie. Dat betekent immers voor haar, dat zij vrijdags al alles in huis moet halen voor tot en met maan dagmiddag. Na een lang weekeinde is er zoveel in huis te doen, dat men op maandagochtend geen tijd zal hebben voor boodschappen. Winkelsluiting op zaterdag brengt ook het gevaar mee, dat een lang week einde erg saai gaat worden voor het gezin. Kijk maar naar Engeland, waar men de „dooie" zondag kent. Over het algemeen lijkt mij het voor de huis vrouw veel prettiger, als men zich een of tweemaal per maand bij een vrije zaterdag bleef houden. In de huishou ding is dat voor haar op te vangen en het lange weekeinde blijft dan een soort hoogtepunt, in het gezinsleven, waar zij ook zelf wat aan heeft. GEZINSLEVEN Een goede huis vrouw is op orde en regelmaat ge steld. vindt me vrouw M. A. van den Boogert uit Middelburg. Als lid van het hoofd bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Huis vrouwen, stelde zij voor het onder werp vijfdaagse hier nauwelijks, dat de kinderen thuis werkweek eens te gaan bestuderen. 7;;n fin eraai ic het niet druk. er ziin 0 Mevr. M. A. van den Boogert EXTRA DAG Ik krijg wel de indruk dat de huis vrouwen die er al mee te maken hebben, de vrije zaterdag prettig vinden, zegt me vrouw mr. E. T. N. van de Hoeven- Toxopeus, die zich met dit onderwerp ook veel heeft be zig gehouden. De voordelen zijn een extra 'gezinsdag. Enthousiast ovei dat voordeel, tracht men de nadelen zo goed mogelijk te bestrijden. De huis vrouw ziet in dat het nu eenmaal moet en probeert er het beste van te maken. Als zij, omdat haar werkschema in de war raakt, met een lelijk gezicht rond gaat lopen, is het lange weekeinde voor het hele gezin bedorven. Dat vrije zaterdagen ook op de scholen worden ingevoerd, vinden wij echter minder wenselijk. Immers alleen in de zomermaander trekt men er in een langer weekeinde samen op uit. Verder is de vrije zater dag toch overwegend een huiselijke aangelegenheid. Het best lijkt ons, dat men alleen in de zomermaanden de kinderen zater dags vrij van school geeft. Verder heb ben ze al genoeg vakantie, vindt men. De huisvesting speelt bij langere weekeinden voor de schoolkinderen in de steden ook een grote rol. In de klei ne, moderne huizen loopt men elkaar gauw in de weg. Dan wordt de stem ming geprikkeld en komt er van het genieten van zo'n extra vrije dag in het gezin weinig terecht. KINDEREN THUIS De kinderen ook al thuis de hele zaterdag, dat wordt door de huisvrou wen over het algemeen niet enthousiast ontvangen. Hoe hebben de moeders dat opgelost in de plaatsen, waar de scho len zaterdags reeds lang eesloten zijn, vroegen wij ons af. Hier zijn de scholen zeker al een jaar of tien zaterdags dicht, zegt mevrouw H. Enger, die drie zonen en een doch ter heeft tussen twaalf en zeven jaar en in Scheemda bij Winschoten woont. In de provincie Groningen is men daar over het algemeen al volkomen aan gewend. Ik geef echter toe, dat het op het platteland en in de kleinere plaatsen wel iets anders is dan in de grote steden. Als huisvrouw merk je Hoe de huisvrouwen in Nederland denken over de vrije zaterdag, over de kinderen elk weekeinde langer thuis en de winkels dicht tegen de zondag, leest u hier. Huisvrouw zijn behoort tot de zwaarste beroepen. Wij vinden dat er wel eens aan de bel mag worden getrokken om te voorkomen, dat de huisvrouwen de „vergeten groep" worden bij! het genieten van de welvaart door meer vrije tüd. De liefhebbers van tuinieren zijn ditmaal het eerst aan de beurt. Voor deze groep ontdekten wij een heel nieuw nieuwigheidje, namelijk een plantengeleiaer, speciaal ontworpen om boogopgeschoten sierplanten en bloemen in weer en wind staande te houden. De geleider bestaat uit een rooster van verzinkt of gelakt draad metaal, waaronder drie losse pootjes bevestigd kur.nen worden. Het geheel wordt opgezet over een nog jonge plant, die dan bij het groeien vanzelf stelen, bladeren en bloemen door de openingen in het rooster steekt, waar door dit geheel onzichtbaar wordt. In het napaar haalt men de plantenge- leider weer in een handomdraai uit elkaar er kan men de losse onderde ler makkelijk opbergen tot het vol gende seizoen. Nog een nieuwtje voor in de tuin is een voorgezaaide bloemborder. Van éénjarige bloemen heeft men de zaad jes verborgen in een loper van cel- stof, die men slechts hoeft in te gra ven en te begieten om een kleurige slinger van allerlei bloemen en plan ten te krijgen. Zelfs voor bemesting behoeft men niet te zorgen, in de cel- stof is namelijk ook kunstmest ge strooid. De bloemenloper, die in ver schillende lengten en breedten voor handen is, kan ook in stukjes worden geknipt. Heel handig voor de vakantie zijn de zeeppilletjes die wij ontdekten. Dat zijn kleme zeeptabletjes om één keer te georuiken. Vooral op reis, of wan neer men gaat kamperen, zijn ze veel makkelijker dan een groot stuk zeep, dat steeds weer nat moet worden meegenomen. De pilletjes zijn in doosjes van twaalf en in busjes van zestig stuks verkrijgbaar. Even een briefkaartje en u hoort van ons, waar deze noviteiten te vin den zijn TEW YORK. Tien witte bruidjes weerkaatsten in tien hoge spiegels, toen wij uit de lift stapten. Met dat spiegelbeeld als wegwijzer kwamen wij in de bruidsafdeling terecht, waar tien jonge meisjes in witte tooi bij de toonbanken stonden. Dat was bij Macy'o in New York, waar in de lente een hele etage uitsluitend voor bruidstoiletten is ingericht. De Amerikaanse trouwt jong en voor de bruiloft kleedt zij zich nog altijd bij voorkeur in wit. Bruids toiletten, zo rijk en romantisch als men hier in Europa maar zelden meer ziet, treft men in de Ameri kaanse winkels bij honderden aan. om haar voor de grote dag een keu ze uit vele exemplaren mogelijk te maken. De tien jonge meisjes die wij be zig zagen hun tooi voor de huwelijks dag te kiezen, stonden helemaal in het wit overal voor de vele spiegels te draaien en te wenden, om het toi let van alle kanten grondig te bekij ken. Ze trokken er zedige, ingetogen gezichten bij om zich alvast in de ro) van die dag in te leven. Het een na het andere bruidstoilet werd aangepast alsof het een jurkje voor elke dag gold. dat men zo even uit het rek haalt. HONDERDEN Natuurlijk trouw ik in het wit, zei een blondje uit Ohio, dat naar New York kwam om voor haar bruidsdag in mei een toilet uit te zoeken. Ik neem er iets in goud bij, dat is dit jaar mode las ik overal. En bloemen of misschien een diadeem op de sluier, dat zie je hier veel op de bruids shows. Naar zo'n bruidsshow gingen wij ook even kijken. Het was een parade van honderden lange en korte witte toiletten in neveldunne mousseline, in rijk met parelen bestikte kant, in ge- plisseerde georgette, crêpe of glan zende satin. Uit New York er. ver uit de omtrek kwamen vele aanstaande bruidjes hier hun 'icht opsteken over de bruidsmode van het jaar. Na af loop reden die toekomstige mevrouw tjes bijna allemaal in een fraaie eigen wagen weg of zij nestelden zich be- hagelijk naast hun verloofde, die hen kwam afhalen. WIT EN WIT Wat voor kleur wit zal ik nemen, vroeg een brunette, die in dat waren- Voor een plezierig gezinsleven is die orde en regelmaat ook nodig, zegt zij. Juist wat die regelmaat aangaat, brengt de vrije zaterdag voor de huis vrouw echter veel veranderingen mee. De man thuis op zaterdag, vindt men over het algemeen heel prettig. De huisvrouw ziet heus wel m, dat zo'n lang weekeinde in grote trekken winst betekent. Mits het gezin van zo'n weekeinde ook iets weet te maken! De welvaartsgedachte mag echter beslist met tot ontwrichting van de huishou ding leiden. Als de kinderen óók thuis zijn op za terdag, wordt het voor haar echter al lemaal wel erg moeilijk. Wij geven daarom over het algemeen de voor keur aan een verschil in lestijden tus sen winter en zomer op de scholen. Voor winkelsluiting op de zaterdagen voelt de huisvrouw niet veel. Orde en regelmaat in het gezin zouden daar door nog erger in het gedrang komen. zijn. Op straat is het niet druk, er zijn overal tuinen, men trekt naar buiten om te spelen. De moeders hebben er geen last van. ze kunnen gewoon hun gang gaan in de huishouding. HARD WERKEN In joodse gezin nen heeft de huis vrouw ook erva ring, wat een vrije zaterdag aangaat. Hoe vangt men het daar op in de huishouding, vroe gen wij mevrouw ït. Gersons in Hil- legersberg. Voor ons heeft het altijd bete kend, dat er vrij dags ontzettend hard worden, zegt zij. Dan moet voor het 0 Mevrouw R. Gersons gewerkt moet MOSKOU (Reuter). Moskou wor stelt met een plotseling tekort aan vlees en melkprodukten. Er staan voor de slagerswinkels en melkzaken lange rij en mensen, die hopen iets te pakken te kunnen krijgen. Er is geen officiële verklaring voor de schaarste uitgege ven en er zijn geen aanwijzingen dat er spoedig nieuwe aanvoer komt. In een Russisch landbouwblad heeft gisteren echter een artikel gestaan, waarin stond dat de veestapel van het land in ernstige moeilijkheden ver keert. Het aantal aangevoerde kalve ren was in de eerste maanden van dit jaar 25 procent minder dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Het eeuwfeest van de nationale een heid van Italië wordt gevierd met een groot aantal culturele manifestaties. Het festival zal zes maanden duren. Gister avond is de feestviering ingezet met een uitvoering van Un ballo in masche- ra van Verdi in het Teatro Nuovo in Turijn. Volgens het blad was de toestand in de Oekraïne zelfs nog slechter. Het blad klaagde over de massale slachting van kalveren, die een verlies van duizen den tonnen vlees tengevolge had en „on herstelbare schade toebracht aan de Russische veestapel". WASHINGTON. (AP). Amerikanen en hun gezinsleden die reizen op kosten van de regering zullen voortaan van Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen gebruik moeten maken. Dit heeft de voorzitter van de senaatscommissie voor de handel meegedeeld, nadat hij een be roep had gedaan op president Kennedy. Hij had daarbij gewezen op het feit dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen in het nadeel zijn omdat vele buitenland se concurrenten subsidie ontvangen van hun regeringen. lange weekeinde alles in orde wor den gemaakt. Op zaterdag werken wij niet omdat het sabbat is en zondags komt er ook niet veel van, omdat dan alles stil iigt. Vooral m de winter, als de sabbat vrijdags al om vier uur ingaat, is het een probleem voor dat lange weekeinde klaar te komen. Men regelt daar ech ter de hele week het werkschema naar. Donderdags wordt er gewinkeld, vrij dagsochtend nog even groenten en vlees gehaald, dat dan meteen wordt gebraden. Het is allemaal een kwestie van trainen, heeft ons de ervaring ge leerd. In een echt joods gezin zijn de kinderen op zaterdag ook allemaal thuis. VOORAL WINKELEN De vrije zaterdag kent men reeds lang bij de in ons land gevestigde Amerikaanse en Engeise oedrijven. Hier wordt die extra vrije dag erg gewaardeerd, z-jt mejufirouw N. Drij ver, sociaal werkster oij de H.P.M. Inderdaad wordt de vrije ochtend veel voor wmkeien georuikt. In de stad som je elkaar aan aaemaal tegen. Vooral de grotere aankopen worden op de vrije zaterdagochtend gedaan. De huisvrouw gaat dan meestal samen met naar man ae stad :r.. in verband met de vrije zaterdag neelt men im mers dagelijks langere werktijden. Wij werken nier van nail negen tot half zes. Dan kan er van rustig winkelen d'oor de week nooit iets komen. De medische en psychologische kan ten van een langer weekeinde worden de laatste tijd door vele deskundigen onder de loep genomen. Heeft men in dat verband ook al eens aan a'e huis vrouwen gedacht? Neen, eigenlijk niet, zei de arts B. Lammers uit Almelo, die vorig weekeinde het medische aspect van de vrije zaterdag toelichtte op een bijeenkomst in Oosterbeek. Nu u het vraagt; ik moet toegeven dat het wel nuttig zou zijn als men de taak van ae huisvrouw in dit ver band ook eens nader ging bestuderen. Huisvrouw zijn behoort zeker tot de zwaardere beroepen. Als het hele gezin een langer vrij weekeinde heeft, wordt zij wellicht nog zwaarder belast. „DAT NOG NIET" Inderdaad zou het nuttig zijn alt onderwerp eens nader te bekijken, zei ook dokter Bonjer van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde. „Wij hebben hier wel al een onderzoek inge steld naar onder andere het energie verbruik bij diverse categoriën mensen, zoals zeevissers, melkboeren enzo voorts. Maar a'e huisvrouw, neen, dat nog niet". Met betrekking tot de vijfdaagse werkweek spreekt men dikwijls over „vergeten groepen". Niet alleen in verband met vijf dagen werken, maar om vele redenen, blijken de huisvrou wen daar zeker ook onder te vallen! Die „vergeten groep" is het pro bleem vijfdaagse werkweek en huis houding zelf gaan bestuderen. Niet in de eerste plaats om aan dit welvaarts verschijnsel zelf ook deel te kunnen hebben, maar vooral om te bekijken hoe men als huisvrouw de gevolgen van de vrije zaterdag het plezierigst voor de overige gezinsleden kan op vangen. In negen en vijftig afdelingen van de actieve Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen werd dit onderwerp de afgelopen maanden grondig bestudeerd. Uit de resultaten van die studie is een rapport samengesteld'. Dat rapport ral aanstaande dinsdag op de jaarvergade ring uitgebreid worden behandeld. ROTTERDAM Tussen het kunstcen trum 't Venster te Rotterdam en de Ne derlandse vereniging voor hedendaagse muziek is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij is bepaald dat 't Ven ster voortaan zal fungeren als Rotter, damse afdeling van de vereniging. Het eerste concert onder auspiciën van de vereniging is op 10 mei. Op 26 mei zal in de grote zaal van het Rijnhotel in Rotterdam een Dag voor Kwaliteitszorg worden gehouden. Op die dag za' onder andere worden gesproken over „kwaliteit van de wieg tot het graf" en over de orga nisatie van de kwaliteitszorg in ons land. ,Mesr door beter" heet de tentoon stelling, die op die dag wordt geopend en ia het Bouwcentrum zal worden in gericht. Naast het Bouwcentrum werkt ook de Kwaliteitsdienst voor de In dustrie aan deze tentoonstelling mee, die rnet steun van het Ministerie van Economische Zaken tot stand komt. Een belangrijke bijdrage aan deze tentoonstelling zal door de industrie worden geleverd. Verschillende bedrij ven die nun sporen hebben verdiend bij ae toepassing van technieken van modern kwaliteitsbeleid, gaan aan de hand van produkten en maquettes de resultaten daarvan tonen. Op de nood zaak van een gezamenlijke aanpak van de kwaliteitszorg door de ontwerper, de speurweiker, de inkoper, de man van de produktie, de verkoper en de statisticus zal vooral worden gewezen. Zorg voor de kwaliteit is er altijd geweest. Die zorg was in het ambach telijke tijdperk, in de tijd van de gil den doorgaans een aangelegenheid, waarvoor de enkeling verantwoorde lijk was. In deze eeuw van automati sering en massaproduktie wordt het echter dringend nodig een nieuwe zin volle synthese te vinden voor de pro blemen die met kwaliteit samenhan gen. Doelbewust kwaliteitsbeleid wordt, mede met het oog op de huisvrouw die zelf de waarde van hetgeen zij koopt steeds moeilijker kan beoorde len, sieeds noodzakelijker in de mo derne samenleving. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. -#• Di' jaar korte sluiers, die het kapsel voor een gedeelte vrij laten. Laxeermiddelen verheugen zich in een grote populariteit; naast pijn stillers en slaapmiddelen zijn het de meest verkochte geneesmiddelen. Hoe komt dat? Schiet de natuur dan werkelijk bij duizenden zo te kort? Weineen, de meest geregelde gebruikers zouden heel goed bui ten hun pilletjes en tabletjes kunnen, maar... zij durven niet. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De president van Oostenrijk, dr. Adolf Scharf, komt dinsdagochtend aan op het station Staatsspoor in Den Haag voor een staatsbezoek aan Nederland dat tot 9 mei zal duren. Na de begroeting door koningin Juliana en prins Bernhard rijdt de president naar het Huis ten Bosch, waar hij gedurende zijn verblijf zijn intrek zal nemen. Voor de eerste dag staat een bezoek aan Amsterdam op het programma met onder andere een kranslegging bij het. monument op de Dam. 's Avonds wordt in het Huis ten Bosch een gala-diner ge geven, waaraan ook de prinsessen Bea trix en Irene zullen aanzitten. Woensdag krijgt Rotterdam de Oosten rijkse staatsman op bezoek, 's Middags ontvangt de president in Den Haag de Oostenrijkse kolonie in Nederland. Het Haagse gemeentebestuur biedt 's avonds een voorstelling aan in de Koninklijke Schouwburg. Daaraan werken mee jhet Nederlands Ballet en het Residentie orkest. Bezoeken aan Edam, Volendam, Lely stad en Muiden vormen het programma van donderdag. Vrijdagochtend keert hij naar zijn land terug. Natuurlijk wordt deze houding ijve rig gestimuleerd door advertenties, die suggereren, dat verstopping zeer schadelijk is, een vlotte stoelgang de bron van alle levensvreugde en mmm mmm pillen de beste die er zijn. Waar of niet? Een bitter klein beetje maar, de rest is bluf. In een Amsterdamse kinderkliniek werd jaren geleden een kind binnen gebracht, dat in meer dan drie we ken geen ontlasting had gehad. Drie weken! Oorzaak? De voortdurende on enigheid van de ouders over de op voeding op dit punt. De kleine was het geharrewar ten slotte zo moe ge worden, dat zij had besloten voortaan maar zonder deze plichtpleging door het leven te gaan. Kennelijk met suc ces! Het kind kreeg een bed op zaal en er werd verder niets aan gedaan. Binnen twee dagen werd de achter stand volledig ingehaald. Het hele pro bleem verdween even snel als de op gezette buik van het kind. Helemaal niet WELLICHT HEEFT de aarzelende lezer na dit voorbeeld wat ver trouwen gekregen in het aanpassings vermogen van de darm en is hij be reid ook de volgende uiteenzetting te aanvaarden: Een wat trage stoelgang is hele maal niet zo schadelijk als de fabri kanten beweren. In feite doet het er niet zoveel toe of iemand tweemaal per dag of eens in de vier dagen ont lasting heeft. Mits deze maar gemak kelijk komt en niet hard is (En dan nog is het voornaamste bezwaar, dat door harde ontlasting aambeien kun nen ontstaan.) Dergelijke verschillen zijn trouwens volkomen normaal: reeds bij baby's ziet men de een ai dadelijk van start gaan met vijf of zes vuile luiers per dag, terwijl de ander zich verge noegt met twee in de week. Speciaal oudere mensen maken zich vaak erg ongerust over hun stoel gang. Soms lijkt het er werkelijk op, dat hun hele leven om dit punt draait. Natuurlijk wordt de stoelgang op oudere leeftijd wat trager. Minder eten, minder lichaamsbeweging en slappere darmspieren zijn daarvan de oorzaak. Vicieuze cirkel WIE eenmaal aan laxeermiddelen begint, raakt gemakkelijk in een vicieuze cirkel. Want wat gebeurt er? Meneer X constateert, dat de stoel gang drie dagen op zich heeft laten wachten. Hij neemt een paar tablet- tjes in; en met succes. Maar door de werking van het laxeermiddel is de darm grondiger geledigd dan anders. Het duurt dus ook langer voordat de ze zich opnieuw heeft gevuld. Meneer X wacht en wacht, maar er gebeurt niets. Dus moet opnieuw het tabletje uitkomst brengen. Dat doet het ook wel, maar na een poosje is de darm zo aan het laxe ren gewend, dat hij zonder hulpmid delen helemaal niets meer uitvoert. Daarom is het meestal moeilijk iemand van het geregeld gebruik van deze middelen af te brengen. Want in de eerste periode van onthouding zal hij werkelijk wat moeite hebben. De lui geworden darm moet weer le ren reageren op normale prikkels. Daarom: Bezint eer gij begint! Ge zonde leefregels zijn in de meeste ge vallen beter dan welke tablet ook. Goud en wit voor het Amerikaanse bruidje. Door Rebe in Parijs werd deze nieuwe combinatie voor lentebruidjes ontworpen. Overal in de New Yorkse winkels ziet men er voorbeelden van. huis ook druk bezig was bruidstoiletten te passen. Wit is niet zo maar wit voor een Amerikaans bruidje, merk ten wij uit het antwoord van de klei ne, grijze verkoopster, die in haar le ven al duizenden bruidjes hielp kiezen. Je bent donker, je kunt best helder wit nemen, zo luidde haar advies. Voor een roodharige en een blondine is roosachtig wit het beste. Een blauw witte tint staat alleen als je een don kere teint hebt. Crèmeachtig of gebro ken wit is vooral geschikt voor niet meer zo jonge bruidjes. Met dat niet meer zo jong bleek men hier twee of drie en twintig jaar te bedoelen, want in Amerika zijn de meeste lentebruidjes zeventien of acht tien. Het was een vreemd gezicht in de afdeling voor sluiers, .hele rijen teen agers die doorzichtige tooi re zien passen, bij sportieve pakjes of een lange broek met trui. Met de sluier van hun keuze op het hoofd liepen ze naar het volgende vak ora bij de bloementoefjes, de diademen en de bruidskroontjes, de juiste bekroning bij die tullen en kanten doorzichtighe den te zoeken. Urenlang wordt er dikwijls gewikt en gewogen. voor de uitverkoren bruidsjurk eindelijk kan worden inge pakt. Er zijn er echter ook die bin nenkomen, even in de rekken kijker, en zeggen geef me die maar, vertelde men ons. Anderen willen twee of drie keer ruilen, ze kunnen maar geen be slissing nemen: De keuze is ook zo groot! MET GOUD Bloemen van goudleer voor in het kapsel of als aanvulling van het bruidsboeket, werden als het laatste nieuws voor bruidjes met grote let ters aangeprezen in dit warenhuis. Halflange sluiers kiest het Ameri kaanse bruidje dit jaar vooral. Naast fraaie kopieën van de toiletten van be roemde bruidies. zoals koningin Fabio- la, keizerin Farah Dibah en prinses Margaret, waarvoor nog altijd veel belangstelling bestaat, treft men in de vitrines vol witte bruidskleren ook reeds modellen aan naar de nieuwste voorbeelden van Balenciaga, Givenchy en Dior. Italië maakt furore deze lente bij de Amerikaanse bruidstooi. Voor vele warenhuizen hebben Fabiani, Simnnet- ta. Capucci en de Barentzen speciale ontwerpen gemaakt. Victoriaanse in spiratie komt daar veel bij voor. De bruidsschoentjes hebben een vrij lage hak, want men houdt er reke ning mee dat een huwelijksdag ver moeiend is en men dikwijls urenlang op recepties moet staan. Op satijnen pumps bren'gt men vaak nan garne ring aan, passend bij de tooi van strass of wasbloemen, die de sluier aanvult. Om op elke vraas voorbe reid te zijn, heeft men in de Ameri kaanse warenhuizen ook een grote sor tering van bruidstoiletten in zacht ro se, heel lichtblauw, bleek-geel, of pa relgrijs. Die verkopen we maar zelden aan hee' ionge meines, zei de griize Ame rikaanse specialiste in bruidstooi. Iedereen wil wit voor het -erste hu- velijk. Lichtgrijs of blauw kiest men vooral wanneer men voor de tweede of de derde keer trouwt. DEN HAAG. Hr. ms. opnemings vaartuig Luymes, dat sinds 15 september 1958 rondom Nederlands Nieuw-Guinea hydrografische opnemingen heeft ver richt, vertrekt op 2 mei uit Biak naar Nederland. Het zal vermoedelijk op 15 juni in Den Helder aankomen. De luchtpostsluitingen voor de opva renden van de Luymes zijn 6 mei 16 uur, 20 mei 8 uur, 24 mei 13 uur en 30 mei 13 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam-CS-Marine. DE allerbelangrijkste regel is: Ge hoorzaam uw darm. Als die u oproept tot uw plicht, zeg dan niet „Ik heb nu geen tijd, het kan straks wel". Straks laat de darm het afwe ten. Het kan dagen duren voordat de prikkel terugkomt. Vooral bij druk be zette mensen is dit een belangrijke oor zaak van obstipatie. Andere punten van belang zijn een goede voeding met voldoende rauw kost, bruinbrood en fruit, een een da gelijkse dosis lichaamsbeweging. Laxeermiddelen zijn goed en nuttig voor bedlegerige zieken. Gezonde men sen hebben geen laxeermiddelen nodig Praat er maar eens met uw doktef over!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 15