Zuivering van Franse leger in volle gang NAAM VOL VERZET Iedere keer een mensen leven Mr. Marijnen zal antwoorden op vragen van Tweede Kamer VIER REGIMENTEN ONTBONDEN NIEUW SCHIP ORANJELIJNEN Felix Kersten gloöt LEES NU PM Niet officieel maar persoonlijk „Vrije boer' Koekoek tegen beslaglegging op grond gebruikte de angst van de een contract angst van de beul ZEEUW£if.a DAGBLAD Pag. 13 Volgende week begint grote anjerloterij Vertraging bij giro Rechtbank spreekt vechtersbaas vrij MINISTER MARIJNEN NAAR DUITSLAND ADENAUER TERUG JULIANA BEATRIX IRENE HENRIETTE Juul AFFAIRE-STALMANN Boude wijn en Fabiola in West-Duitsland Onzeker Hulp BOETE GEËIST Hoofdagent gebruikte gummistok privé „Zo niet" Ondanks verbod „GEMEENTE LOERT ER AL JAREN OP" UITGELOKT HONDERDDUIZEND Zaterdag 29 april 1961 Van onze correspondent PARIJS Met ex-generaal Challe is generaal Gouraud, de vroegere commandant van hel Franse legercorps in Constantine, opgesloten in de gevangenis de Santé te Parijs. Tijdens de opstand is hij naar Challe over gelopen. Ook hij zal in staat van beschuldiging worden gesteld en voor hetzelfde tribunaal moeten verschijnen als Challe. Ook zullen naar Parijs worden overgebracht de generaals Petit, Bigot (de oud-commandant van de luchtmacht in Algerije) en Mentre (oud-commandant van de luchtmacht in de Sahara) die allen hun sympathie met de opstand betuigd hebben. Verder is generaal Héritier, stafchef in Algerije, van zijn post ontheven en naar Frankrijk teruggeroepen, wegens zijn passieve houding tijdens de op stand. Ook kolonel Coustaux, chef van het operationele bureau van het opper commando, onderging dit lot. Generaal Fridon, commandant van de gendar merie in Algerije, is met zijn kolonels Buchou, Bréchignac, Rocca, Bravelet en Niga, alsmede de luitenant-ter-zee Guilleaume gearresteerd en allen zijn zij naar Parijs teruggestuurd. Het bu reau voor de psychologische oorlogs voering in Algerije is opgeheven. De chef ervan, kolonel Henry, treft geen blaam. Hij zal een andere post krij gen. Parijse putsch Te Parijs zijn gearresteerd kolonel Vaudrey, en twee adjudanten van mi nister Triboulet, die het departement van oud-strijders beheert, de kapiteins de Saint-Rémy en Varo. De beide kapiteins zijn gearresteerd in het huis van Varo, de vorige zater dag, toen daar de militaire kopstukken van de „Parijse putsch" bijeen waren. Kolonel Vaudrey was erheen op weg. De binnenlandse veiligheidsdienst kreeg op deze wijze de gehele leiding van de Parijse putsch in handen. De leider schijnt commandant Hachard te zijn geweest, die vaak op en neer ging tus sen Parijs en Algiers en die de werke lijke verbindingsman tussen de Alge rijnse muiters en de Parijse was. On geveer een uur voordat de veiligheids dienst een inval deed in het huis van kapitein Varo, was hij in Parijs ge arresteerd Ook generaal Faure, wiens arrestatie wij reeds gemeld hebben, schijnt hier mee te maken te hebben gehad. Zijn rol is nog niet helemaal duidelijk. Bij een huiszoeking te zijnen huize werden papieren en documenten gevonden, die op het ogenblik worden bestudeerd. 200 officieren In Algerije zijn tot nu toe tweehon derd officieren op non-actief gesteld. Zij hebben huisarrest gekregen, in af wachting van een onderzoek naar hun gedragingen tijdens de opstand. Vier regimenten zijn reeds ontbon den en hun officieren gearresteerd. Het zijn het eerste regiment parachutisten en het eerste regiment cavalerie, bei den van het vreemdelingenlegioen, waarvan wij gisteren de ontbinding reeds meldden, het veertiende en acht tiende regiment jagers van de parachu tisten, alsmede alle luchtcommando- troepen. In totaal zouden er aan deze troe pen, die alle aan de opstand hebben deelgenomen, ongeveer tweehonderd man ontbreken. Dit is de eerste zuiveringsgolf, die door het leger gaat, en die ongetwij feld door meer gevolgd zal worden. Van de gevluchte ex-generaals en ex- kolonels is nog altijd geen spoor ont dekt. In dit verband worden verschillende hypothesen naar voren gebracht: 1) ondanks alle ontkenningen zouden zij toch in handen van de regering zijn, die dit om politieke redenen ge heim wenst te houden; 2) zij zijn erin geslaagd een haven in het buitenland (Palma de Majorca?) te bereiken; 3) zij zijn ondergedoken bij vrien den in het departement van Algiers; 4) zij zijn naar het zuiden getrokken met de deserteurs van de parachutis ten-regimenten. Magistratuur Niet alleen in het leger, maar ook onder de magistratuur, de ambtenaren en burgerbevolking gaat de zuivering verder. In de stad Algiers alleen al zijn vierhonderd leden van de organi satie van het geheime leger gearres teerd. Van de drieduizend ambtenaren zitten er op het ogenblik ruim honderd in arrest, maar in deze sector is het onderzoek pas begonnen. Van de magistraten is mr. Cot, pre sident van het gerechtshof van Algiers, in zijn functie geschorst, evenals mr. Jousse, substituut-officier van justitie bij dit hof. Ook bij de politie zijn kop pen gevallen. Benhamou, inspecteur- generaal van de Algerijnse politie, en de commissarissen Lajeunesse en Bré- mond zijn in verzekerde bewaring ge steld. In Parijs bevinden zich ruim vijf honderd mensen, vrijwel allen aan hangers van ultra-rechtse partijen, in arrest. Deze eerste golf is slechts het begin van de zuivering van het leger, de magistratuur en het ambtenarencorps. Minister Joxe, die in dit verband de uitgebreidste volmachten behouden heeft, die de Gaulle hem zaterdag heeft gegeven, is van plan in drie fa sen zijn doel te bereiken: 1) onmiddellijke sancties tegen de deelnemers aan de opstand; 2) sancties vanwege een slappe, twij felachtige houding of onbekwaamheid; 3) een administratieve en politieke reorganisatie. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Uit de IJsselha- ven te Rotterdam vertrekt vandaag het vrachtschip Prins Maurits voor zijn eerste grote reis naar Chicago. De Prins Maurits (4000 brt.) is een nieuw schip van de Fjell-Oranje Lijnen, die diensten onderhouden van Europa naar Canada en tussen de havens van de Grote Meren. Voor het laatste heeft het schip een aantal bijzondere voor zieningen zogenaamde Lake-telefonie een hekanker en speciale navigatielich- ten. De Prins Maurits, die maandag in Hamburg aan de N.V. Transatlantisch Scheepvaartbedrijf Anthony Veder is overgedragen, is 108,20 meter lang en kan 16,5 mijl per uur varen. Het schip kwam donderdag voor het eerst in Rotterdam aan. AMSTERDAM Het Prins Bern- hardfonds begint 1 mei met een anjerloterij die de grootste zal zijn ooit in ons land gehouden. In drie series van vijfhonderdduizend loten elk wordt 415.905 gulden aan prijzen beschikbaar gesteld. De loterij wordt gespeeld volgens een nieuw systeem, dat uitmunt door een voud. Op 27 juni wordt in een radio uitzending van de Avro een lot getrok ken. Wie zes cijfers goed heeft, krijgt een woonhuis ter waarde van 25.000 gulden. Wie van de zes cijfers er vijf goed heeft, krijgt een prijs van 25.000 gulden. Voor vier goede cijfers is een draag bare radio beschikbaar, voor drie een koffiemolen, voor twee een grammofoon plaat. Wie alleen het laatste nummer goed heeft krijgt een boek. De opbrengst van de loterij wordt be steed aan jeugdzaken, volksontwikke ling en culturele manifestaties. DEN HAAG Personeelsgebrek bij de postcheque- en girodienst heeft ertoe geleid, dat gestorte bedragen pas op de tweede werkdag na de storting kunnen worden geboekt. Voorheen geschiedde dit op de eerste werkdag na de storting. De rekeninghouders zijn hiervan schriftelijk op de hoogte gesteld. Het aan de boeking voorafgaande werk werd tot nu toe altijd 's nachts verricht. Voor deze nachtarbeid kan de girodienst niet voldoende personeel meer. krijgen. GRONINGEN (ANP). De Gro ningse rechtbank heeft donderdag de 46- jarige landarbeider L. G. uit Burge meester Beinsdorp vrijgesproken van het hem te last gelegde toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbend. Op oudejaarsnacht 1959 had G. met de 49-jarige H. B. uit Ter Apel gevoch ten. B, was daarbij gevallen en had en kele nekwervels gebroken. De recht bank achtte de verdachte niet schuldig aan het overlijden. Er was zes weken geëist. Advertentie - het beste uit Populair Mechanics - Het meinummer van PM, de Neder landse uitgave van het bekende Ame rikaanse tijdschrift POPULAIR ME CHANICS, is bijzonder interessant. Het bevat een keur van artikelen voor mannen met een brede alge mene belangstelling, in het bij zonder voor de romantiek van wetenschap en techniek. PM vraagt uw aandacht voor de Microbus Skelteren, thans „Karting", een sport waar vaart in zit Tussen tent en caravan Kamperen steeds geriefelijker vooral met kampeerwagens We ontdekken een spookkust Gevleugelde vaartuigen Het spannendste ogenblik van mijn leven Verkenningen in de wereld van het atoom De atoomrenbaan van Verenigd Europa. 's Werelds grootste atoomkanon vuurt Zwembad in uw achtertuin Tips voor thuis In het meinummer staan vele an dere interessante artikelen. Koop het voordat het is uit verkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. IN PM GAAT EEN NIEUWE WERELD VOOR U OPEN. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het vooraanstaan de Westduitse blad Frankfurter Allge- meine Zeitung meldde gisteren, dat minister Marijnen (landbouw) door zijn Westduitse collega Sehwarz is uit- genodigd voor een officieel bezoek aan de Bondsrepubliek. Politieke waar nemers te Bonn, zo schreef het blad, twijfelen er overigens aan of onder de huidige omstandigheden dit bezoek nog wel zal kunnen doorgaan. Gedoeld wordt daarmee op de affaire-Stalmann, waarvan het onderzoek door minister Marijnen op gang is gebracht. Uit Den Haag wordt ons gemeld dat de welingelichte kringen van de Frank furter Allgememe ditmaal niet goed zijn ingelicht. Er is namelijk geen uit nodiging voor een officieel bezoek door minister Sehwarz aan minister Marij nen gericht. Er is wel een uitnodiging uitgegaan van de Westduitse minister voor een persoonlijk bezoek van zijn Nederlandse collega aan West-Duits- land. Minister Marijnen heeft deze per soonlijke uitnodiging beantwoord met de mededeling, dat hij voornemens is het gevraagde bezoek op 1, 2 en 3 juni te brengen. Het persoonlijke karakter van dit bezoek komt sterk tot uiting als men bedenkt dat niet vooral het officiële regeringscentrum Bonn op het pro gramma staat, maar de omgeving van Hamburg, waar minister Sehwarz een boerderij bezit. BONN Bondskanselier Adenauer gaat over enkele dagen zijn vakantie aan het Comomeer voortzetten, die hij had onderbroken voor een bezoek aan Kenne dy en een partijcongres. Adenauer wordt half mei in Bonn te rugverwacht. De conferentie van rege ringshoofden van landen van de E.E.G begint namelijk de negentiende mei. Voor de twintigste heeft Adenauer een afspraak voor een gesprek met de Gaulle. '"TWINTIG jaar geleden deed de ■*- Utrechtse heer H. C. W. Klomp bij de burgerlijke stand aangifte van de geboorte van zjjn tweede kind, een dochter. Hij zei tegen de amb tenaar: „Wij noemen haar Juliana jak - -t f -•L T l i,V Juliana Beatrix Irene Henriëtte (zondag 20) is caissière in een zelfbedieningswinkel in Utrecht. Soms doet zij ook de ver koop, zoals hier: appeltjes, van oranje natuurlijk. Oranjege zindheid is een familietrekje. Beatrix Irene Henriëtte". Hij zei het Ietwat onzeker, want het was een gevaarlijke tijd om van oranjege zindheid blijk te geven. Het was 1941. Het was 30 april. Juliana Beatrix Irene Henriëtte Klomp is nu een kittig blond meisje, dat de kassa beheert in een Utrechtse zelfbedieningszaak. Dat van de aangif te van haar geboorte heeft zij natuur lijk alleen maar van horen zeggen: „Wel, die ambtenaar sprong op en druk te mijn vader de hand. Hij riep al zijn collega's en die feliciteerden mijn va der ook allemaal. Ze hebben me precies zo ingeschreven: Juliaiia Beatrix Irene Henriëtte. Henriëtte was de naam van mijn grootmoeder van moeders kant." In een plaatselijke krant kwam de geboorte-annonce. Reacties bleven niet uit: „Ik kreeg oranje slabbetjes, een oranje rammelaar, een oranje sjerp, foto's van het vorstenhuis, een taart in rood-wit-blauw (De jongen die de taart bezorgde was bleek van angst!) en veel brieven. Er was ook een kaart van de N.S.B. bij. Er stond op: „Jammer voor het kleine kind dat haar leven lang de naam moet dragen van vluchtelingen, alleen om de waanzin van haar ouders. Arme kleine". Geen afzender, wèl stond er aan de andere kant: „Vrijheid, recht, welvaart". Wij hebben al die brieven en kaarten bewaard. In de winkel waar zij werkt wordt Juliana Beatrix Irene Henriëtte gewoon „Juul" genoemd, maar sommige men sen in de buurt noemen haar Juliana. „De bakker bijvoorbeeld, vond het in de oorlog zó fijn als hij „Ha, die Julia na!" kon roepen, dat hij het nu nog doet. Op school was het steeds op 30 april: Nu gaan we fijn de verjaardag van Ju liana vieren. „Al lang voor ik werd ge boren" ook dat heeft Juliana van horen zeggen „stelde de dokter al voor dat ik eigenlijk Juliana zou moe ten heten als ik op 30 april kwam. Toen dat inderdaad gebeurde herinnerde hij mijn vader er nog aan. Nu. die heeft het gelijk goed gedaan: Ook Beatrix en Irene er bij. Kort na de oorlog was mijn vader iets militairs" (Korporaal-chauffeur, preciseerde vader Klomp) „in Den Haag. Hij kwam in contact met prins Bernhard en had toen juist die kaart van de N.S.B. in zijn zak. De Prins zei: „Die wil ik aan mijn vrouw laten zien" en later kregen we hem terug met een heel vriendelijke brief er bij." Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zodra de stand van het justitiële onderzoek het toelaat zal minister Marijnen (landbouw) aan de Tweede Kamer nadere mededelingen doen over de affaire-Stalmann. Hij deelt BONN (DPA). Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben een bezoek aan Duitsland gebracht, waar zij bij zonder enthousiast zijn ontvangen. Het koninklijk paar was met een hefschroef- vliegtuig op de Belgische legerplaats Hitfeld bij Aken aangekomen. Terwijl koning Boudewijn de ma noeuvres van Belgische eenheden in het Eifelgebergte bijwoonde, bezocht koningin Fabiola in de garnizoensplaat sen enkele scholen en klinieken. De vele Belgische gezinnen die daar wo nen zwaaiden met vlaggetjes en werk ten zich door de afzetting heen om haar van dichtbij te kunnen begroeten. De koningin moest tientallen bouquetten in ontvangst nemen. In Aken bezocht zij het huis van een Belgische onderoffi cier wiens vrouw verlamd is. dit mee namens de minister van bui tenlandse zaken en van justitie in ant woord op schriftelijke vragen die de tweede kamerleden Biesheuvel, Brou wer. Den Hartog, Mellema en Vredeling over deze affaire hebben gesteld. De minister zegt voorts dat hem de berichten over de steekpenningen, die dr. Stalmann, hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het Westduit se ministerie van landbouw, o.m. uit Nederland zou hebben ontvangen, on langs bereikten. De berichten waren zo stellig dat hij aan de Westduitse regering zijn ernsti ge verontrusting bekend heeft ge maakt. De minister zegt dat hij zich daartoe verplicht achtte tegenover de regering van een land dat ook lid is van de Europese Economische Ge meenschap. Dezelfde gegevens heeft hij ook meegedeeld aan de vice-president van de commissie van de E.E.G., dr. S. L. Mansholt. Omdat het justitiële onderzoek door het parket te Bonn, met medewerking van de Nederlandse justitie, nog niet is beëindigd, wenst de minister zich te onthouden van een oordeel over de vraag of eventuele Ne derlandse betrokkenen strafbare en/of laakbare handelingen hebben verricht. Dr. ir. H. A. Stheeman zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd op 1 november zijn functie als direc teur van de Nederlandse Aardoliemaat schappij neerleggen. Ir. J. M. P. Bon- gaerts zal hem opvolgen. Van een onzer redacteuren In 1944 had de chef van de S.S. en Gestapo Hein- rich Himmler geen enkel geheim meer voor zijn masseur, de Finse dokter Felix Kersten. Nadat Ker sten de deportatie van het Nederlandse volk in 1941 had weten te voorkomen, was er geen dag meer voorbij gegaan of hij wist enkele mensen uit de fol terkamers van Himmler te bevrijden. Himmler maak te er zelfs grapjes over: „Iedere keer als die Finse dokter me masseert, kost me dat een mensenleven", lachte hij gul met de fijn voelende humor, die de lei ders van het „derde rijk" heeft gekenmerkt. Na 1943, toen de krijgskansen een In april 1945 wist Himmler, dat het spel verloren was. Hij wilde toen in de geschiedenis de rol van „weldoener" gaan spelen en gaf Felix Kersten toestemming met Zweden te onderhandelen voor het zenden van hulp naar de con centratiekampen. Spoedig daarop reden Zweedse Rode- Kruis-bussen Duitsland binnen om te redden, wat er nog te redden viel. duidelijke keer hadden genomen en nog slechts krankzinnigen als Hitier en Goebbels op een Duitse overwinning konden ho pen, groeide het vertrou wen tussen Himmler en Kersten nog meer. Himm ler wilde nu zichzelf voor na de oorlog veilig stellen zonder dat Hitier dit zou merken, want in dat geval zou er voor hem geen einde van de oorlog meer komen. Tot 1943 was Himmler de sadistische potentaat geweest, die met perverse lust miljoenen mensen ter dood liet brengen en ge noot van deze macht. Het feit, dat hij zijn masseur mensenlevens „cadeau" kon doen, was een demon stratie van deze macht. Toen ieder redelijk denkend mens inzag, dat Duitsland de oorlog moest verliezen, werd Heinrich Himmler bang. Felix Ker sten, die zijn patiënt in de oorlogsjaren bijna volledig had leren kennen, onder kende deze verandering en wijzigde zijn tactiek. Umoet voor de geschiedenis de grote, edelmoedige Germaan worden, die zelfs zijn tegenstanders de helpende hand bood", hield Felix Kersten hem voor. En Himmler voelde de bewondering van toe komstige generaties op zich rusten. Men kan zich verbazen over de botheid van een dergelijk argument, maar de misdadigers van het „Derde Rijk" waren zo diep gezonken, dat zelfs het grofste middel op hen kon worden toegepast. Himmler en Goering hebben tot in hun gevangenschap het waandenk beeld gehad, dat zij aanvaardbare onderhandelingspartners zouden zijn voor de geallieerden en eerst toen hun duidelijk werd, dat zij slechts als mis dadigers werden beschouwd, hebben zij beiden zelfmoord gepleegd. Eind 1944 werd Himmler bang. Als hij bij Hitier kwam, geloofde hij nog wel in de eindoverwinning en de glo rie van het Germaanse ras, maar zo gauw als hij buiten de directe in vloed van deze psychopaat was, werd hij onzeker en bang. Hitier en andere desperado's von den, dat met hen de gehele wereld maar ten onder moest gaan. Gevan genkampen moesten bij de komst van de geallieerde legers worden uitge moord en iedere stad moest een puin hoop zijn voordat er een Amerikaan, een Brit of een Rus binnenstapte. Slechts enkelen van de leiders dach ten aan de tijd na de oorlog. Alfred Speer, de minister van bevoorrading, verbood de vernielingen, die Hitier had bevolen; Goering poogde met de Amerikanen of de Engelsen tot een akkoord te komen. Himmler wilde tn de laatste oor logsmaanden voor het oog van de we reld en de geschiedenis nog een wel doener en mensenredder worden. Hij stemde er in toe, dat zijn masseur Felix Kersten contacten zocht in Zwe den. Hij stond open voor capitulatie- voorstellen en was bereid om over het lot van honderdduizenden met de dood bedreigde, verhongerde gevange nen te praten. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Bepaald kinderachtig en in strijd met de waardigheid van het politiële ambt. Zo noemde de offi cier van justitie bij de Utrechtse recht bank gisteren de ruzie die twee agen ten in de nacht van 29 januari op het politiebureau in Baarn hadden uitge vochten. De ruzie was begonnen om een paar lucifers. De 42-jarige hoofdagent Chr. G. van A. wilde die teruggeven aan agent H. A., die ze hem een dag tevo ren had geleend om de kachel aan te steken. A. weigerde de lucifers met de woorden „Val dood met je lucifers". Daarop ontstond een scherpe woor denwisseling, waarbij een oude vete werd opgehaald. De ruzie liep zo hoog, dat de hoofdagent zijn collega met de gummistok te lijf ging. De agent kreeg klappen op hoofd, armen en handen, die hem bloedende wonden bezorgden. Om de carrière van de hoofdagent niet te breken wilde de officier van jus titie geen gevangenisstraf eisen; hij vroeg dertig gulden boete. In het neutrale Zweden kwam eind 1944 een hulpactie op gang, die voor al gericht was op het redden van Scandinavische en Nederlandse gevan genen. Zwitserland toonde zich bereid een aantal ten dode opgeschreven jo den op te nemen. Felix Kersten heeft in die maan den als een bezetene gewerkt. Miljoe nen mensenlevens waren al in de kampen vergast of doodgeslagen; hon derdduizenden levens konden mis schien nog worden gered. Diplomatie van de hoogste orde en met een hui veringwekkend kostbare inzet werd het onafscheidbaar onderdeel van zijn werk als masseur. Telkens als Himmler een ontmoe ting had gehad met Hitier, telkens als er iets gebeurde wat hoopvol scheen voor de Duitsers het lance ren van de V I en V II, het Arden nenoffensief was hij onbereikbaar. Wanneer echter de bombardementen aanhielden en hij zag, dat de chaos met de dag toenam, werd Himmler ontvankelijker voor de gedachten van de dokter. Zo wisselden rampspoed en succes soms binnen het uur. Begin februari strompelden 2700 uitgemergelde joden de Zwitserse grens over. Zij waren op weg geweest naar de gaskamers van Auschwitz, maar Himmler had zijn masseur een ple zier willen doen en had de volgeprop te wagons naar de Zwitserse grens la ten rijden. Enkele weken later hoor de Kersten, dat Himmler in opdracht van Hitier het bevel had gegeven de gevangenkampen met al nun gevan genen op te blazen, zodra de geallieer den op een afstand van acht kilometer waren genaderd. Kersten hoorde_ van dit bevel terwijl hij bezig was Himmler te masseren: „Roemrijke Duitsers uit het verleden zouden zo niet gehandeld hebben", zei hij. „Wie zal me er dankbaar voor zijn als ik het niet doe", vroeg Himmler heftig. „Niemand" „Het nageslacht", antwoordde Ker sten. ,,U zult blijven voortleven als de redder van achthonderdduizend men sen" Het klinkt nu allemaal bot en onge loofwaardig, maar Himmler leefde in die Krankzinnige tijd van dergelijke toekomstbeelden. Op 12 maart 1945 sloot hij met Kersten een contract, dat hij de naam gaf „Contract in naam van de menslievendheid". Hierin werd bepaald 1 De concentratiekampen zouden niet worden opgeblazen. 2 Bij nadering van de geallieerde troepen zou de witte vlag worden uit gestoken. 3 Geen jood zou meer worden te rechtgesteld en de joden zouden de zelfde behandeling krijgen als de an dere gevangenen. 4 Zweden zou voedselpakketten naar gevangenen mogen zenden. Himmler hield zich aan dit contract. Hij verbood na twaalf maart iedere terechtstelling. Toch zijn er na deze datum nog vele duizenden joden ver gast en vele andere gevangenen neer geschoten. Toen Himmler een einde aan het moorden wilde maken nam Eichmann, die nu in Israël terecht staat, zijn taak over. Voor Eichmann geldt zelfs niet de dooddoener, die zo veel Duitsers na de oorlog tot hun verontscnnldiging hebben aangevoerd; We moesten wel, want bevel is be vel. Eicnmann is tegen het bevel van zijn chef Himmler doorgegaan met De man, die dit organiseerde, sprak toen Felix Kersten voorgoed naar Zweden vertrok: heb medelijden met mijen denk aan mijn arm gezin". moorden. De duizenden, die na 12 maart zijn omgekomen, komen ge heel op rekening van Eichmann. Twintig april 1945 vertrok een klein vliegtuigje van het Berlijnse vliegveld naar Zweaen Kersten, die zo juist een vertegenwoordiger van de Joodse Wereldraad met Himmler in contact had gebracht, vertrok voorgoed naar Zweden om Rode-Kruis-bussen op dracht te laten geven naar Duitsland te rijden teneinde duizenden menselij ke wrakken voor de kaken van de dood weg te halen. Kersten had voor zijn vrouw en kin deren in Zweden een eenvoudige flat ingericht. Hi) week uit omdat hij be greep, dat ni de eerste drang naar vergelding de masseur van Heinrich Himrnier alle kans zou lopen te wor den terechtgesteld. Op het vliegveld bleef een schriel, bevend mannetje achter. Himmler had gehuild toen hij Kersten voor het laatst de hand drukte: „Kersten, ik dank u voor allesheb medelijden met mij...en denk aan mijn arme ge zin". In de ochtendschemering, voordat hij het vliegtuig instapte, zag Felix Kersten traner. glinsteren in de ogen van c'e man, die meer moorden op zijn geweten had dan wie ook in de ge schiedenis der mensheid, maar die zo graag medelijden met zichzelf had. (SLOT) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Boer H. Koekoek uit Bennekom heeft gistermiddag voor het college van beroep voor het be drijfsleven uiteengezet waarom hij weigert de heffing van het landbouw schap te betalen. De „vrije boer" be twistte de wettigheid van dit schap, omdat het niet tot stand zou zijn ge komen volgens de richtlijnen van de wet op de bedrijfsorganisatie. Hij zou de heffing wel willen betalen als 51 procent van de boeren het bestaan van het landbouwschap wenselijk zouden achten. De heer Koekoek, die ondanks her haalde waarschuwingen de heffing van het schap niet had betaald, achtte het onrechtvaardig dat nu beslag op een stuk grond van hem was gelegd. Dit stuk grond valt precies in het uitbrei dingsplan van de gemeente, „die er al vier jaar op loert", aldus de heer Koe koek. Hij zou niet in beroep zijn gegaan als beslag was gelegd op zijn meubilair of op zijn vee, zo betoogde hij. „Maar nu wordt mijn grond verkocht, nadat de deurwaarder ruggespraak heeft gehou den met de gemeente." Mr. F. A. Sandkuyl, die namens het landbouwschap optrad, zei de houding van de heer Koekoek niet te begrijpen. Hij heeft het immers zelf uitgelokt, meende hij. Het landbouwschap staan drie wegen open voor beslaglegging. Het beslag op roerende goederen, op onroe rende goederen en onder derden. Dit laatste houdt in beslag op een bankreke ning of op een tegoed, bijvoorbeeld bij een melkfabriek. Tegen de eerste vorm van beslagleg ging. die herhaaldelijk is toegepast, heeft de heer Koekoek altijd geageerd, aldus mr. Sandkuyl. Met zijn organisatie zorg de hij dat de verkoping veelal uitliep op een openbare demonstratie tegen het landbouwschap. In zijn orgaan De Vrije Boer, waarin de leden werden aange spoord naar een verkoping te gaan, werd geschreven: „Ons devies is niet kopen, maar kijken". De beslaglegging onder derden was hier niet mogelijk. En nu maakt de heer Koekoek bezwaar tegen het beslag op zijn onroerend goed. Voorts uitte mr. Sandkuyl kritiek op het feit dat de boeren de deurwaarders herhaaldelijk hadden gedreigd met „pas op je vrouw en kinderen", en „we willen bloed zien". „Ik kan dat wel begrijpen", aldus de heer Koekoek, die als bewijs dat het landbouwschap niet wettig was aanvoer de dat nog nooit iemand van het schap op een vergadering van De Vrije Boer was geweest. Dat durven ze niet, zo meende hij. Op een vraag van de voor zitter hoeveel leden zijn organisatie telde, zei de heer Koekoek: „Ik wil u daar wel op antwoorden, maar niet rechtstreeks. In de begroting van het landbouwschap kunt u lezen dat er wordt gerekend op honderdduizend wei geraars. ik weet echter niet of ze het zó lang volhouden als ik". De uitspraak van het college werd bepaald op 9 juni. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13