Vele vragen rond affaire-Stalmann Weren van reclam etelevisie betekent geestelijke dwang Handel en wandel van Oost-West syndicaat Servatius overweegt dr. Globke als getuige te dagvaarden DEN HAAG EN BONN ZWIJGEN AUSTRALIË: I Wapenstilstand in Laos nog niet verwezenlijkt NIET VEEL NIEUWE ZAKEN IN PROCES-EICHMANN Steekpenningen aangenomen" „ALLEEN MAAR VERMOEDENS' STAATSSECRETARIS SCHOLTEN GEEN DRUK OP NEDERLAND Vijf Vrijdag 28 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD vrouwen en een manruzie Van Acker voorzitter Belgische Kamer vandaag Onwaarachtig stuk werd goed gespeeld vandaag |ln het kortj Programmawijziging Pag. 1 ROTTERDAM De publieke opinie in West-Duitsland en in ons land vraagt zich nu reeds enkele dagen af of de hoge Westduitse ambtenaar dr. Stalmann steekpenningen van Nederlandse zijde heeft aangenomen öf het slachtoffer is van een door Nederlandse en „Europese" persoonlijkheden opgestelde politieke val. Stalmann zou als tegenstander van de politiek van de E.E.G. en als voorstander van bilateraal landbouwoverleg weggewerkt moeten worden. In Den Haag zwijgt men in afwachting van het antwoord van de ministers Luns, Marijnen en Beerman op vragen van vijf Kamerleden. In Bonn hield het parket zich gisteren officieel op de vlakte, maar welinge lichte kringen zeiden: „Stalmann nam steekpenningen aan". Neder landse agrarische kringen, die in de zaak-Stalmann zijn ge noemd, bagatelliseren dit alles echter en beschuldigen minister Marijnen er van lichtvaardig te werk te zijn gegaan, waardoor hij thans in „een weinig benijdenswaardige situatie" zou zijn gekomen. BONN (D.P.A.) De verdenking, dat dr. Stalmann, hoofd van de af deling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van land bouw, steekpenningen zou hebben aangenomen, is juist. Aldus deelden gisteren welingelichte kringen in de Westduitse hoofdstad mee. Zij grondden deze mening op de tot nu toe uit het onderzoek in Duitsland en Nederland verkregen resultaten. Zij ontkenden evenwel dat het hier om „enorm hoge bedragen" zou gaan. Te Bonn zegt men voorts, dat er miljoenen betaald zijn uit een fonds van Nederlandse agrarische organisaties, niet alleen aan Stalmann maar ook aan anderen. Het onderzoek van het parket te Bonn geldt dan ook niet alleen dr. Stalmann, maar „Stal mann en anderen" en met de „anderen" worden dan andere ambte naren in de Duitse hoofdstad bedoeld. Men beweert te Bonn ook, dat het onderzoek in deze zaak zo moeilijk is geworden, omdat de voornaamste Nederlandse getuige a charge zou zijn „omgegaan". Eerst heeft deze getuige verklaard zeker te weten dat er gelden voor Stalmann naar een Zwitserse bankinstelling zijn overgemaakt. Thans weigert deze getuige om ook maar één woord toe te voegen aan wat hij tot dusver gezegd heeft. Te Bonn verwacht men dan ook een voortzetting van het onderzoek van de Duitse justitie in Den Haag. De Haagse officier van jus titie, mr. J. C. Maris, heeft hierover gezegd dat zijn hulpverlening aan de Westduitse justitie zal worden voort gezet, indien zijn Duitse collega's dit nodig achten. Te verwachten is nu, dat de Bonner officieren van justitie dr. Druegh en dr. Zug binnenkort op nieuw naar ons land zullen komen voor verdere onderzoekingen. Voorbarig Van (ie zijde van* de rechtbank in Bonn wijst men de beschuldiging van de hand, dat de arrestatie van dr. Stalmann voorbarig zou zijn geweest. De beschuldiging tegen de hoogste ambtenaar is vergezeld gegaan van documenten en andere bewijsstukken, die een ernstige verdenking recht vaardigden. Stalmann was gearresteerd voordat de tegen hem geuite beschul diging aan hem was voorgelegd. Door het onderzoek, waarvan men te Bonn zegt dat het „dank zij de steun van de Nederlandse autoriteiten sneller is verlopen dan verwacht was", was na enige dagen de urgentie voor zijn ge vangenhouding vervallen. Aan vlucht- gevaar dacht men niet, omdat Zwitser land verplicht is tot uitlevering aan de Bondsrepublek als het om om- kopingsdelicten gaat. Motief In een eerste officiële verklaring, die de officier van justitie dr. Druegh te Bonn over de zaak-Stalmann heeft gegeven, wordt overigens heel voor zichtig gezegd: „Het onderzoek duurt voort; de tot nu verkregen resultaten laten nog niet toe, nu reeds definitief stelling te nemen tegenover de ver denkingen." De verdediger van Stalmann heeft gisteren verklaard dat zijns inziens niet meer bestreden kan worden dat Nederlandse bureaus van het agrarische bedrijfsleven „gelden in beweging heb ben gezet''. Deze transacties moeten volgens hem ook het motief zijn ge weest voor de van Nederlandse kant gekomen beschuldigingen. Volgens de verdediger blijft dr. Stalmann hard nekkig ontkennen ook maar iets van deze gelden te hebben ontvangen. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG. „Onze indruk is, dat minister Marijnen nogal licht vaardig te werk is gegaan toen hij in West-Duitsland zijn twijfel aan de integriteit van dr. Stalmann ken baar maakte. Uit het onderzoek zal nu wel zijn gebleken, dat hij alleen maar vermoedens had. Wij zijn be nieuwd wat de regering te zeggen heeft op de vragen die enige leden van de Tweede Kamer hebben ge steld". Dit zei ons gistermiddag een hoge functionaris van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Den Haag. Hij staat, naar wij menen te weten, met deze opvatting niet alleen. Ook in andere kringen die nauw bij de zaak betrokken zijn, zou men de over tuiging hebben dat minister Marijnen zich in een moeilijk parket heeft ge werkt. Public relations Het Centraal bureau heeft in ieder geval grote bedragen overgemaakt aan het Oost-West syndicaat in Amsterdam, zo is gebleken uit verklaringen van de oud-directeur van het Centraal bu reau, mr. L. Niemöller. Met dit geld moest „Oost-West" voor het Centraal bureau de export bevorderen. Het was mr. Niemöller niet bekend of het syn dicaat met steekpenningen heeft ge' werkt. Deze onderneming staat onder lei ding van de heer H. Götzen uit Hil versum. Een „woordvoerder" van hem verklaarde, dat het syndicaat voor het Centraal bureau de „public relations" heeft verzorgd. Voor exportbevorde ring en als betaling voor bewezen dien sten heeft het syndicaat van 1949 tot 1953 ongeveer een miljoen gulden van het Centraal bureau gekregen, aldus de zegsman. Hij ontkende ten stelligste evenals de heer Götzen dat heeft ge daan voor de Westduitse officieren van justitie, die in ons land een onderzoek hebben ingesteld dat van dit be drag steekpenningen aan bijv. dr. Stalmann zijn gegeven. Voortvluchtig Een deel van het geld is inderdaad overgemaakt naar Zwitserland, echter niet op rekening van dr. Stalmann, maar op rekening van de agent van het syndicaat in Zwitserland, de heer Winsefski, voor het werk, dat hij daar verrichtte. Dit gebeurde met toestem ming van de Nederlandse bank. De woordvoerder van het syndicaat noemde het miljoen gulden „eigenlijk een schamele vergoeding", gezien het grote belang dat voor de Nederlandse agrarische export aan het werk van het syndicaat vastzat. Hij sprak met grote stelligheid het gerucht tegen, dat de heer Götzen voortvluchtig zou zijn. PURMEREND. In het zieken huis te Purmerend is gisternacht de driejarige Josee Visser uit Oosthui zen overleden aan het letsel van een verkeersongeluk. Het kind was 's middags door een auto overreden. Tijdens het spelen was het er onder gekropen. De be stuurder had daar niets van gemerkt en was weggereden. Mr. V. G. M. MARIJNEN CANBERRA. Australië zal op Ne derland geen druk oefenen om te onder handelen over de overdracht van de soevere.mteit op Nieuw-Guinea aan In donesië. De Australische regering keurt de Nederlandse politiek van uiteindelij ke zelfbeschikking goed. In deze geest liet de Australische pre mier Robert Menzies zich uit, toen hij aan het parlement verslag uitbracht van zijn besprekingen met de Indone sische minister van nationale veilig heid, Nasution, De premier had Nasution gezegd, dat Australië de Nederlandse soevereiniteit erkent en dat het niet redelijk zou zijn te verlangen dat standpunt te herzien. Pas wanneer het Internationale ge rechtshof ten gunste van Indonesië zou beslissen, zou Australië zijn houding wij zigen. Ofscnoon de Indonesische minister de verzekering had gegeven dat Indonesië geen geweld za. gebruiken om zijn aan spraken op Nieuw-Guinea kracht bij te zetten, verklaarde Menzies, dat een ge wapend conflic Australië en andere lan den voor een toestand zal plaatsen waar aan de IJno niet voorbij zal kunnen zien". De heer G. Enderman die twee we ken geleden door een verkeersongeluk in Hilversum ernstig werd gewond, is gisteren m het ziekenhuis overleden. A MSTERDAM (ANP) „Het niet toelaten van commerciële televisie is eigenlijk een vorm van geestelijke dwang. De in voering er van is een zaak van democratie." Dit zei gistermiddag staatssecretaris mr. Y. Scholten tijdens een lunch van het departement Amsterdam van de Maatschappij voor nijverheid en handel. „De tegenstanders van de door de regering voorgestelde reclametelevisie," aldus de staatssecretaris, „lopen met een flinke boog om de principiële grondslag heen. De regering onthoudt zich van het exploiteren van staats televisie en zij laat ruimte aan een in de radio gegroeid particulier initiatief. Indien er nu een nieuw particulier initiatief komt, waarbij niet eens aan spraak wordt gemaakt op de door de staat geheven retributies, moet de overheid dan zeggen dat nieuwelingen niet meer aan bod komen?" De staatssecretaris zei verder dat, als men zegt dat de televisie naar zijn Het voor velen nog onbekende Oost-West syndicaat is door de zaak- Stalmann in het middelpunt der belangstelling gebracht. Tot onze ver bazing hebben wij vernomen, dat sinds ongeveer twee jaar het Oost-West syndicaat niet meer bestaat. Het werd na een ruim tienjarig bestaan plotseling geliquideerd en omgezet in een technisch bureau. In de jaren van zijn bestaan heeft dit syndicaat in Amsterdam zich bezig gehouden met wat men met een wijds woord noemt „public relation op hoog niveau". Achter deze nogal vage om schrijving gaat een grote activiteit in de buitenlandse handel schuil. Het syndicaat werd opgericht in de na-oorlogse jaren toen de Nederlandse handel moeilijk op gang kon komen en er een groot tekort aan deviezen was; het ging zich bezig houden met het aanknopen van handelsbetrekkin gen in het buitenland. Daarbij werd dienstbetoon verleend bij het leggen van handelscontacten tussen Westerse landen en landen achter het IJzeren Gordijn. Hoewel het Oost-West syndi caat zelf niets produceerde of zelf enig handelsartikel had aan te bieden, heeft het als schakel tussen produ centen en consumenten belangrijke transacties tot stand gebracht. Deviezen Het ging daarbij om exportorders die in de miljoenen liepen en die de zozeer begeerde deviezen in het laatje brachten. Voor het leggen van contacten met afnemers trok het Oost-West syndi caat invloedrijke mensen aan. Zelfs wist men hiervoor een Amerikaanse brigade-generaal te interesseren, die hiervoor twee jaar op non-actief ging. Hij betrok in het Gooi een villa'. Voor de contacten met Amerikaanse eenheden in Duitsland en Frankrijk was deze generaal van onschatbare waarde. Via hem kreeg o.m. Polynorm grote leveranties bij de opbouw van Chateaurou in Frankrijk. Behalve de gevraagde provisie van vier tot vijf procent over iedere trans actie die tot stand kwam kreeg het Oost-West-syndicaat voor propaganda en reclame in het buitenland geduren de tien jaar bedragen, die naar schat ting meer dan tien miljoen gulden heb ben bedragen. Insiders vragen zich thans af of de Nederlandse deviezencontroledienst, de fiscus en de accountants van de Neder landse Bank zich wel voldoende heb ben gerealiseerd of er geen wanver houding bestond tussen het inkomen en de bedragen die met medewerking van de Nederlandse Bank naar het buitenland zijn overgemaakt. Naar ruwe schatting moet dit ongeveer ze ventig procent zijn geweest. Ook vraagt men zich af en dit vormt eveneens een punt van onderzoek bij de justitie of de bedragen, die als on kosten door de buitenlandse agenten werden gedeclareerd wel in overeen stemming waren met algemeen gelden de normen. Dit zijn vragen waarop zowel de Nederlandse als de Duitse justitie thans een antwoord zoeken. Begrijpelijk is, dat de Nederlandse Bank in de periode van 19471957 bereid was vergunning te geven tot uitvoer van grote bedra gen zolang daar de redelijke kans van miljoenenorders tegenover stonfi. Niettemin is het thans een vraag punt in hoeverre daarbij toen niet met groot optimisme is gehandeld. Het ant woord op deze vragen wordt thans naarstig gezocht. VIENTIANE (Reuter) Er is nog geen wapenstilstand in Laos. De wet tige regering van prins Boun Oum en de leider van de tegenregering, prins Soevannah Phoema, hebben beiden het voorstel voor een wapenstilstand aanvaard. De pro-communistische re gering schijnt echter niet veel haast te hebben nu het aankomt op het tijd stip waarop het staakt het vuren zal moeten ingaan. De regering van Laos heeft voorgesteld de wapenstilstand vanmiddag om twaalf uur te laten ingaan, maar he't is niet waarschijnlijk dat dit inderdaad zal ge beuren. Van de oproep om de wapens woensdagmiddag om 12 uur neer te leg gen was ook al niets terecht gekomen. Het staat wel vast dat de regerings- troeagn het meest gebaat zijn met een wapenstilstand. Hun moreel heeft veel geleden van de serie nederlagen, die zij de laatste dagen hebben moeten incas seren. Volgens westelijke waarnemers zouden de rebellen met enige inspanning iedere plaats kunnen bezetten die zij wensen. Het is echter niet waarschijnlijk dat zij dat inderdaad zullen doen, omdat zij dan het gevaar lopen van interventie door Thailand of de Verenigde Staten. Amerika heeft de aanvoer van wapens voor de regeringstroepen sterk uitgebreid. Er is een luchtbrug ingesteld tussen de Philippijnen en Vientiane, welke onder houden wordt door zes grote transport vliegtuigen. Ook de Sowjetunie blijft haar wapenleveranties voortzetten. Er is intussen ook onenigheid uitgebro ken tussen de leden van de controle commissie die vandaag in New Delhi zul len bijeenkomen. Polen is van mening dat de commissie beslissingen moet ne men over de toekomst van Laos. Hiertegenover stelt Canada dat de taak van de commissie alleen omvat het toe zicht op de uitoefening van een wapen stilstand. De Canadezen leggen de nadruk op volledige bewegingsvrijheid die de inspectiegroepen in Laos zouden moeten bezitten. In 1958 is hierover ook onenig heid ontstaan toen de Canadezen klaagden dat zij geen gelegenheid kregen de com munistische gebieden te inspecteren. De bezwaren hiertegen van de communisten werden toen gesteund doorPolen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Vijf vrouwen heb ben gistermiddag op de Kruiskade in Rotterdam een fikse ruzie uitgevochten Een van de strijdenden, J. G. V., moest naar een ziekenhuis worden gebracht. De 51-jarige mevrouw M. C. de H.- van W. liep met haar drie dochters over de Kruiskade, toen zij de aanstaande vrouw van haar zoon ontmoette. Het viertal was het met het voorgenomen huwelijk kennelijk niet helemaal eens, want na wat woorden van beide zijden, ging mevrouw De H. tot de aanval over, daarbij geholpen door haar dochters. Van onze rechtbankverslaggever JERUZALEM Als de Israëlische openbare aanklager de zaak tegen Eich- mann voortzet zonder de rol van het Duitse ministerie van binnenlandse zaken ten tijde van Hitier er bij te betrekken, zal dr. Servatius de tegen woordige staatssecretaris te Bonn, dr. Globke, dagvaarden. Globke schreef in 1935 in zijn hoedanigheid van ambtenaar van het ministerie van binnenlandse zaken de officiële commentaren op de Neurenberger wetten. Het is bekend geworden dat hij herhaaldelijk contact heeft gehad met Adolf Eichmann. Mr. Dr. J. C. MARIS Van onze correspondent BRUSSEL. De Belgische Kamer heeft de socialistische oud-eerste minister Van Acker tot haar voorzitter gekozen. Hij volgt als zodanig de liberaal Kroon- acker op. In de Senaat is Paul Struye als voorzitter herkozen. Dinsdag verschijnt de nieuwe regering voor het parlement met de regeringsverklaring. Het plan om Globke te dagvaarden is hier bekend geworden door de publi- katie van een interview dat de West duitse correspondent van het Israë lische avondblad Ma Ariv heeft gehad met Dieter Weehtenbruch, de assistent van dr. Servatius. Hij verblijft op het ogenblik in West-Duitsland om te pro beren getuigen décharge voor een tocht naar Jeruzal ifn te interesseren. Dr. Servatius heeft zelf enkele weken geleden zulk een poging gewaagd. Echter zonder resultaat. De positie van de mannen op de achtergrond van Eichmann begint nu hachelijk te worden, want hun namen staan op het punt genoemd te worden. Gistermiddag heeft Gideon Hausner in de zittingszaal van Beth ha'Am een regeringsbesluit bekend gemaakt waar bij wordt toegezegd dat alle middelen zullen worden gebruikt om geschreven en beëdigde verklaringen te verkrijgen van mensen die door de verdediging als gewichtige getuigen worden be schouwd. Tot hen behoort o.a. een zekere Von Thadden, tijdens het regiem van Hitier „Judenreferent" aan het ministerie van buitenlandse zaken. Hij woont in Düsseldorf; de justitie heeft hem bij gebrek aan bewijs steeds vrij uit laten gaan, hoewel zijn positie, (zo blijkt uit de overgelegde documenten) vrij vitaal is geweest. Overigens wordt hier ook gezegd dat één van de vertegenwoordigers van Eichmann in Nederland, Zöpf van de S.D. te Den Haag, altijd op vrije voeten is geweest. Er begint dus enige beweging te komen in de wereld rond om het proces. In het Beth ha'Am zelf is er een zekere stilstand ingetreden doordat er een eindeloos aantal documenten moet worden overgelégd en genummerd. De enkele ooggetuigen die temidden van de papierwinkel optreden hebben nog niet veel nieuwe zaken verteld. De vragen die hun worden gesteld gaan allemaal over de eerste maat regelen van de Duitsers tegen de joden in Duitsland zelf, in Oostenrijk en in Tsjechoslowakije. Af en toe duikt de naam van Eichmann op, zoals in het verhaal van de vroegere Tsjech Bor ger, die beschreef hoe hij bij een deportatie in 1939 de man op de achtergrond was. Twee hutten Eichmann hield bij die gelegenheid een speech waarin hij zei dat Hitier de joden van Tsjechoslowakije in Polen een nieuw vaderland wilde aanbieden. Het nieuwe tehuis was een heuvel met twee hutten er op zonder water in de directe omgeving. Over de tocht naar dit van alles verlaten oord met een wintertemperatuur van veertig graden beneden nul, vertelde Borger: „We waren met duizend man en moesten met onze zware bagage tientallen kilo meters lopen. We mochten ons goed niet op de wagens leggen die met ons meereden. Halverwege moesten we de bagage laten liggen. Bij de nederzet ting aangekomen werden enkelen van ons teruggestuurd om de pakken op karren te laden. De paarden die de karren trokken werden losgemaakt, en de joden werden ingespannen." Er waren ook getuigen die verklarin gen aflegden over Eichmanns aan wezigheid in Praag ten tijde van de Duitse intocht. Een joods meisje dat op het bureau van de Gestapo had ge werkt bij de afdeling „emigratie", vertelde dat zijn ondergeschikten doodsbenauwd voor hem waren. In het begin van de oorlog ging de „emigratie" niet zo vlot omdat er weinig belang stelling bestond van de kant van de joden zelf. Als Eichmann kwam wer den er leden van de joodse gemeente opgetrommeld om met lege dossiermap pen in de rij te gaan staan voor het büreau, zodat de indruk werd gewekt dat het bedrijf in volle gang was. Het gerechtshof vertoont de laatste dagen de neiging om de betogen van het openbaar ministerie en van de ge tuigen wat in te korten. De president dr. Landau toont een lichte irritatie als de zaken al te breedvoerig worden behandeld. Gistermiddag zei hij op een gegeven ogenblik over een bepaald detail: „Dat mag goed zijn voor de ge schiedschrijving: het kan buiten de rechtszaal blijven". In deze geest maak te hij nog enkele opmerkingen. Rechter Halevy is er ook op uit alle zaken die niet relevant zijn te weren. Zo legde hij de openbare aanklager moeilijkheden in de weg over een repor tage in het Amerikaanse blad Life ge schreven door de Nederlandse oud-SS'er Sassen, en handelend over een gesprek tussen de schrijver en Eichmann in Argentinië. Eichmann heeft tegen deze publikaties "die na zijn arrestatie ver schenen, bezwaar gemaakt omdat ze zijn woorden „niet volledig" weergeven. Dezer dagen zijn de afleveringen van Life aan het hof als bewijsmateriaal overgelegd, maar dr. Halevy vond het toch beter dat de originele tekst van Sassens interview met Eichmann ter tafel kwam. De openbare aanklager voorzag moeilijkheden maar rechter Halevy stond er op dat hij een brief aan het Amerikaanse blad zou schrijven met het verzoek de originele versie af te staan. Kennedy sr. Er zijn nog meer gedachtenwisselin- gen van die aard geweest. Zij wijzen er op dat het openbaar ministerie dat tot elke prijs in het proces-Eichmann de totale historie van de jodenvervol ging wil vastleggen, te maken kan krijgen met verzet vanachter de rech- terstafel, waar immers regels van be wijsvoering moeten worden aangehou den die strenger zijn dan die waarmee de historicus pleegt te werken. Er was gisteren een document dat het gesprek in de wandelgangen van Beth ha'Am voor korte tijd vermocht te beheersen: een telegram van de vader van de tegenwoordige president van de Verenigde Staten Kennedy. Deze seinde in 1938 als Amerikaans ambassadeur in Londen naar zijn regering de in houd van een gesprek dat Franse rela ties van hem hadden gehad met de Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Ribbentrop. Von Ribbentrop had bij die gelegenheid gezegd dat de joden in Duitsland „rovers, zakkenrol lers en zwendelaars" waren. Hun ver mogen hadden ze „op wederrechtelijke manier" vergaard en het was duidelijk dat ze als ze naar het buitenland gin gen, alles moesten achterlaten. Dit telegram roept een paar kolossale vraagtekens op. Als dit soort redene ringen in de diplomatieke kringen be kend was, waarom is er dan niet scheu tiger omgesprongen met visa voor joden die Duitsland wilden verlaten? Men kon toch begrijpen dat de voorstelling van zaken die de Duitsers gaven uiL sluitend bedoeld was als dekmantel voor eigen sehurkachtigheden. aard een technisch medium is met een cultureel doel en dat reclame een com mercieel doel heeft, dat juist is, maar als men de televisie alleen wil gebrui ken voor het culturele doel en niet voor reclame, dan zal men eigen ar gumenten moeten aanvoeren en niet volkomen aprioristisch met de aard van het medium moeten opereren. „De terreinen van cultuur en com mercialiteit mag men niet streng schei den. De terreinen lopen voortdurend door elkaar. Het toneelgezelschap, de orkeststichting en de omroepvereni ging moeten voortdurend commercieel handelen." De heer Scholten kon daarom niet begrijpen waarom een instelling, voort gekomen uit het bedrijfsleven, die als doel heeft televisieprogramma's en tus sendoor reclames uit te zenden, niet tot uitstekende prestaties in haar pro gramma's kan komen. „Men ziet daar bij dikwijls twee feiten over het hoofd, namelijk dat het hoge peil in haar eigen belang is en dat een laag peil onder de kritiek bezwijkt." Niet te bewijzen Mr. Scholten betoogde dat de tele visienota geen doorbreken van het be staande systeem beoogt, maar een aan vulling en vernieuwing op basis van de principes, waarop dit systeem zelf rust. Invoering van de reclametelevisie kan volgens de staatssecretaris een stimu lans voor de omroepverenigingen zijn. „Competitie leidt tot hogere pres taties, men kan dus programmaverbe tering verwachten. Nu de materiële voorwaarden voor een gezonde wed ijver aanwezig zijn, zou men toch eigenlijk mogen verwachten dat de be staande televisie-instanties zouden zeg gen dat zij hun innerlijke kracht juist bij verwezenlijking van de plannen kunnen en willen tonen." In het vervolg van zijn rede zei mr. Scholten: „Indien men beweert dat een tweede programma verzorgd op basis van commerciële televisie, zedenbeder vend, a-cultureel of sensationeel zal zijn, dan poneert men een stelling die niet te bewijzen is." televisie VRIJDAG. „Mussert en de Duit sers" is de titel van de vijfde afleve ring van de documentaire serie De be zetting. (8.00). Een prachtig filmpje van Bert Haanstra, Panta rhei, volgt om 9 uur waarna do camera's m Haar lem in werking komen voor een pro gramma rond Godfried Bomans. Een half uur later is het nog tijd voor de actualiteitenrubriek Attentie. België Vlaams presenteert in de ru briek „Première" weer fragmenten uit nieuwe films en de laatste film nieuwtjes (8.30). „Ten huize van brengt u thuis bij prof. oé Keyzer (9.15). Het vrouwenprogramma „Pene lope" is voor de tweede keer gewijd aan de aanstaande moeders. Monique Delvaux zelf ook in blijde verwach ting presenteert een causerie over de voeding en de zwangerschapsgym- nastiek (10.00). België Frans: „In het land van de zon" is een operette van Vincent Scotto, en gaat over een zekere Tintin uit Marseille, d'ie verliefd is op het bloe menmeisje Miette. Miettes vader geeft zijn goedkeuring niet en dan probeert Tintin langs slinkse wegen zijn geliefde toch te veroveren (8.30). Na de film- rubriek ,,Le carrousel aux images" (10.10) wordt het avondprogramma ge sloten met het laatste journaal (10.40). Duitsland: De honger in Congo is nog steeds een nijpend probleem. In sa menwerking met de Wereldgezondheids organisatie verzorgde de BBC een re portage over deze pijnlijke wonde der mensheid (8.20). „Die rote Optiek" brengt televisie van achter het IJzeren Gordijn (8.50). Welke zuilen de „Schla gers van morgen" zijn? Vanavond de tweede selectie voor het Duitse Schla gerfestival in Baden-Baden. Tot besluit ziet u de ronde van Duitsland' voor beroepsrenners, die vandaag begon met de eerste etappe Keulen—Bad Schwal- bach (10.15). DAS .IN het melodramatische slot van „Het grote mes", het televi siespel, dat de AVRO gisteravond onder regie van Walter van der Kamp heeft uitgezonden, bleek iets van de bedoeling van de schrijver Clifford Odets. In een reeks van scènes, die door onwezenlijke licht beelden onderbroken werden, poogt Odets een beeld te geven van de Hollywoodse filmwereld, waarin geen plaats is voor menselijkheid. In die wereld, waarin alleen de dol- lar waarde heeft, tellen noch de mens noch de kunstenaar. De filmmagnaten gaan er letterlijk over lijken. Welnu, die lijken hebben ook de televisie kijkers gisteravond gekregen bij de zelfmoord van de hoofdpersoon en de dood van een onbelangrijk maar voor de dollarkoningen gevaarlijk filmsterretje. Misschien dat het spel van Odets het op het toneel wel kan doen, maar voor de televisie is het tenminste op de wijze waarop Walter van der Kamp het bracht ongeschikt. In een decor dat de luxe van Hollywood moest ver beelden, wisselden zich de beelden af van mensen die elkaar beurtelings grof heden of hoogdravende en onwaarach tige boekentaal naar het hoofd slin gerden. Ondanks uitstekend acteren van Paul Cammermans, konden wij niet geloven in de eerlijkheid van de kunstenaar die hij moest verbeelden, de kunstenaar die echt lijdt onder het filmsucces dat zijn kunstenaarschap kapot maakt. Ook de rol van diens vrouw bleef vaag en onaanvaardbaar, hoewel Ina van Faas- sen al evenzeer uitstekend acteerde. Alleen Ko van Dijk als de filmmagnaat en Cor van Rhijn als diens assistent slaagden er in de keiharde en geweten loze filmmakers te typeren. Zij zorgden ervoor dat tenminste enkele malen iets van de kritiek op Hollywood duidelijk werd. Mr. Y. SCHOLTEN radio VRIJDAG Er is heel wat aan trekkelijks te vinden in de ether van vanavond, zowel voor de minnaars van de lichte muze als voor hen die haar ernstige zuster bij voorkeur om helzen. Het trio van Fim Jacobs opent om tien over zeven de rij. In het café chantant „De bonte zebra" worden nieuwe Nederlandse liedjes en een paar buitenlandse aan o'e luisteraars voorgesteld. Wat de Duitse jazz-hax- pist Jonny Teupen hierbij doet is met duidelijk. Trouwens, reden om hem voor de Nederlandse radio te halen zien wij toch niet. (9 uur). In Pirouette (10.55) draait alles om o'e hchte muziek. Hans Bik en Ton Kool hebben die gekozen. Vanavond om negen uur onder de titel „Gouden stemmen van deze eeuw" een Italiaans bel canto-pro gramma. Eveneens over de zender Hilversum I om tien over elf Everard van Royen en Rutger Schoute met hun rubriek „Wat brengt het podium?" Hilversum 2 brengt vanavond om vijf voor tien de bariton Léon Combé voor de microfoon met een serie zel den uitgevoerde liederen van compo nisten als Strawinsky, Warlock, de Klerk en Lamirault. Voor de strijkkwartetliefhebbers brengt Brussel 1 om half negen 's avonds opnamen van het Amerikaan se Juliardkwartet van het Festival van Salzburg 1960. Op het program ma staan Beethovens opus 135 en het kwartet van Ravel. De zenders van de N.D.R. bieden de liefhebbers van oude muziek om vijf over elf een programma met werken van Couperin, Leclair, Rameau en de onbekende de Saint Georges. programma's ZATERDAG 29 APRIL RADIO HILVERSUM I. 402 M VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 Voor U en Uw gezin, praatje; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar progr; 12.00 Lichte muz; ,12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Nieuwe gram m comm; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Sportact; 13.45 Lichte muz; 14.05 V d jeugd; 14.40 Promenade- ork koor en sol; 15.30 Boekenwijsheid; 15.50 Radio-Pilharm ork en solist; 16.45 Van de wieg tot het grat, vragenbeantw; 17.00 Jazz- muz; 17.30 Weekjourn; 18.00 Nws en comm; 18.20 Jazzmuz; 38.35 Zigeunerork en zang; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing; 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing; 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws: 20.05 Gevar progr; 21.15 Tekst en uitleg, comm; 21.30 Lichte muz; 22.00 Omdat alles slechts tijdelijk is, hoor spel; 22.30 Nws; 22.04 Licht progr; 23.05 Oude gram; 23.25 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM H. 298 M KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws: 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Mid dagklok noodklok; 12.04 Gram; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platen- nws; 13.30 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 Amateursprogr; 14.25 Lichte muz; 14.50 Jazz-Express; 15.10 Franse les; 15.30 Sopr, tenor en piano; 15.50 Gram; 16.00 Gregoriaanse zang: 16.30 Instr octet; 16.50 Sportperiseoop; 17.00 V d jeugd; 18.00 Kunstkron; 18.30 Gram; 18.45 Vragenbe antw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Zang; 19.30 Amateursprogr; 19.50 Lichtbaken, le zing; 20.00 Kamerork en solist: 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing; 21.10 Ge var progr; 22.25 Boekbespr: 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Reli gieuze muz; 23.5524.00 Nws. TELEVISIE NEDERLAND NTS: 15.5517.45 Voetbalrep Tsjechoslo wakije—Mexico. VARA: 17.45 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weerber. VARA: 20.20 Act; 20.50 TV-Toto. DUITSLAND 16.00 Spel; 16.25 TV-film; 16.50 Gewicht heffen, rep; 17.55—18.30 Modeshow; (Regio naal progr: NDR: 18.35 Progr-overz; 18.45 Die Nordschau; 19.25 Dat zou ik graag wil len zien. WDR: 14.00 Die Woche - Hier und Heute; 18.40 Hier und Heute; 19.15 Wens wat); 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Re vue; 21.55 Laatste nws; 22.10 Het woord voor de zondag; 22.20 Intern wielerwedstr voor beroepsrijders; 22.30 Duitse danskam- pioensch. BELGlë VLAAMS 14.30 V d jeugd; 15.55—17.45 Voetbalrep; 19.00 Film; 19.30 Weekoverz; 20,00 Nws en. weeroverz; 20.30 Quiz; 20.50 Gevar quiapro- gramma; 22.20 Lichte muz; 22.50 Nws. HILVERSUM. Het radioprogram ma van zondagmiddag is in verband met de wijziging van de voetbalwed strijd veranderd. Het verslag van de wedstrijd begint om tien voor vier. Van twintig over twee tot vijf over drie speelt het Om roeporkest onder leiding van Henk Spruit en van vijf over drie tot het begin van de wedstrijd kan men luis teren naar het zangduo Marais en Mi randa en naar Peter Yorke en zijn orkest. MOSKOU (Reuter). Een onbekend gebleven Rus heeft gisteren op de stoep van de Amerikaanse ambassade in Moskou geprobeerd zich de keel door te snijden. In de ambassade had hij een ogen blik eerder gevraagd om asiel. Dat was hem geweigerd. Na zijn poging tot zelfmoord is de man behandeld door de arts van de Amerikaanse ambassade. Later is hij door een Russische ambulance afge haald en meegenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7