MAANDAG HAD DE DAG DER ULTRA'S MOETEN ZIJN KarelI Geen doodstraf voor Cubaanse rebellen LEGIOEN: VERGAARBAK VAN AVONTURIERS koe/kas ten Muiters konden gaan en staan waar zij wilden PLANTA STELT WETENSCHAP NOG VOOR EEN RAADSEL Wachtmeester H. Komduur staat terecht RAPPORT VAN COMMISSIE-DREES VERDACHTE IN ZEDENZAAK VRIJGELATEN Tweeling bekende strooptochten „GEBREK AAN VLIEGTUIGEN' Uitweg mogelijk uit slepende moeilijkheden ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 5 Weinig gescheeld Uitgelekt Beslissing over gebruik nieuwe stof door Unilever nu bij centrale instantie TREKKEN OM DE VRIJHEID 5 Geen vragen Hard masker Logisch Kinderbij slag verzekering De vraag Nota Kritiek op voorlichter van minister Visser Het uieett ue/dwclifo ttve/di Ui Sojwpo, vi'ijuag zó aprii 1961 OOK IN PARIJS ZELF WAS ER EEN COMPLOT Advertentie Van onze correspondent PARIJS. Frankrijk is pas goed geschrokken, toen alles voorhij was. De Fransen ondergaan op het ogenblik dezelfde sensatie, als een automobilist die dagen later nadenkt over het ernstige ongeluk, waaruit hij ongedeerd te voorschijn is gekomen. Premier Debré heeft het land woensdagavond wakker geschud: „De korte duur mag de uitzonderlijke ernst van deze beproeving niet verhullen; de snelheid waarmee de normale toestand is hersteld, kan de mogelijkheid van laatste stuiptrekkingen en een op laaien van de opstand niet uitsluiten." De Fransman voelt het, er is méér gebeurd dan men hem heeft willen vertellen; de rebellie had diepere wortels dan die in Algerije alleen. In dit verband herinnert men zich plotseling de woorden, die tijdens de moeilijke dagen in een van de Franse kranten verschenen; „Generaal de Gaulle heeft duidelijk laten merken, dat hij zich geneerde over het ge mak, waarmee zoveel hoge gepen sioneerde militairen, wier sympa thieën men kende, zich door Frank rijk en Algerije konden verplaatsen en ongestraft het conflict voorbe reiden. Zó ver ging hun driestheid, dat zij hun revolutionaire bijeenkomsten zelfs in het Palais des Invalides hiel den of in de Militaire Academie. De president was in hoge mate ver ontwaardigd over het aantal en de ho ge positie van de medeplichtigen van wie de samenzweerders hebben gepro fiteerd, zonder dat deze de ministers en de inlichtingendiensten op de hoog te brachten Men herinnert zich eveneens de woorden van Terrenoire, de minister van voorlichting, na afloop van de ka binetsraad van woensdag: „In de eer ste uren van de rebellie heeft het maar weinig gescheeld of de regering was in de steek gelaten door hen, die de op dracht hadden haar te beschermen". Wanneer men de haast ziet waarmee de Gaulle bezig is zijn maatregelen te nemen en bedenkt dat de president er nog niet aan denkt de macht die hij via artikel 16 van de Grondwet heeft ver kregen, los te laten, is het begrijpelijk dat het Franse volk tot deze conclusie komt: niet alleen in Algerije bestond een complot, maar ook in Frankrijk, in Parijs. Het lag in de bedoeling, dat de opstand tegelijkertijd in Algerije en in Parijs zou uitbreken, op maandag 24 april. Op 18 april echter schijnt er iets uit gelekt te zijn. In Parijs wist men dat er iets broeide in Algerije, maar niet pre cies wat. Men wilde een onderzoek la ten instellen aan de hand van het rap port van generaal Gambiez. Bang dat er iets aan het licht zou komen door dit onderzoek, besloot Challe twee dagen eerder te beginnen dan de bedoeling was geweest. Hij deed dat zonder „Pa rijs" te waarschuwen, omdat hij de ver bindingen niet meer vertrouwde. Zo doende werden de opstandelingen in de hoofdstad in even grote mate ver rast als de regering. Er heerste onder de samenzweerders kennelijk verwarring. Het zou uit de gezichtshoek van de rebellerende gene raals immers logischer zijn geweest om, indien men vaste voet wilde krijgen in het moederland, dit bij verrassing te doen (op zaterdagavond bijv., toen de regering er nog niet op was voor bereid) dan pas toen de opstand al bijna 48 uur oud was en geen vorderingen meer maakte. Kennelijk heeft Challe erop gerekend, dat zijn Parijse mede plichtigen zich aan de dag van maan dag waarvoor alles immers in gereed heid was gebracht wilden houden. Om hen te assisteren zou hij parachutisten sturen. Toen deze parachutisten niet arri veerden, en toen het gehele Franse volk zijn verontwaardiging toonde over hetgeen er in Algerije gebeurde, is_ het Parijse complot vermoedelijk uiteengespat. Daarmee was de slag voor Challe verloren. Vandaar de woorden van ex-generaal Godard, die wij giste ren aanhaalden: „Officieren, die ons beloofd hadden te helpen, hebben hun woord gebroken, vermoedelijk uit vrees". Hoe dan ook, dit alles is voorlopig nog een hypothese, maar de Fransman spreekt er openlijk over. Hij begrijpt nu wat de Gaulle bedoelde, toen hij zei, dat de staat opnieuw opgebouwd moest worden, en dat hij uit het gebeurde de consequenties wilde trekken voor de nabije en de verre toekomst van deze staat. Daarom wacht hij met spanning op de maatregelen, die de Gaulle zal nemen en die voornamelijk uit drie punten zullen bestaan: 1 Hervorming van het kabinet. De laatste gebeurtenissen hebben be wezen, dat een aantal mensen niet op gewassen was tegen hun taak, hetzij als gevolg van onkunde, hetzij door nalatigheid. Het gerucht gaat dat hun plaatsen zouden worden ingenomen door partijpolitici. Op deze wijze zou de Gaulle gemakkelijker een van zijn wensen in vervulling kunnen doen gaan: de benoeming van een vice- president om hem bij te staan in zijn werk om hem te vervangen wanneer hij afwezig is. O Een zuiveringsactie in de burger- lijke en militaire administratie. Voornamelijk zou dit betrekking heb ben op de veiligheids- en inlichtingen diensten. o Een grote zuivering in het leger en een diepgaande reorganisatie. Vermoedelijk zal de Gaulle binnen afzienbare tijd men spreekt zelfs van het komende weekeinde zelf die maatregelen bekend maken. Inmiddels jaagt de politie nog altijd op de ultra's. In de loop van de dag zijn in Frankrijk en in Parijs opnieuw 120 activisten gearresteerd. De verblijfplaatsen van. de belang rijkste rechtse leiders zijn nu bekend. Soustelle bevindt zich, zoals wij giste ren meldden, bij vrienden te Louve- ciennes. Bidault zit op zijn buiten te Kambouillet, le Pen heeft Parijs ge durende de moeilijke dagen niet ver laten, kolonel Thomazo ligt ziek te Bayonne, generaal Massu, die zich van de opstand distancieerde, zit thuis te Montargis en maarschalk Juin bevindt zich in zijn huis te Parijs. Tegen geen van deze mannen zijn maatregelen ge nomen, omdat hun deelneming aan het conflict niet vaststaat. Slechts twee bekende rechtse leiders zijn op de vlucht: Arrighi, de afge vaardigde van Corsica in het parle ment, die clandestien via Zwitserland naar Rome is vertrokken; en Lauriol, afgevaardigde van Algiers, die ergens in Algerije moet zijn. Van onze correspondent LEEUWARDEN. De procureur- generaal bij het gerechtshof te Leeu warden heeft gisteren een maand voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en veertig gulden boete geëist tegen de 39-jarige voormalige wacht meester van de rijkspolitie H. Kom duur uit Roden. Hij had nadat hij ontslag had geno men bij de politie in een c'lrculaire be weringen gedaan over het gedrag van zijn vroegere collega's, die zich daar door beledigd hadden gevoeld. De verdachte verklaarde gisteren dat hij de politiemannen niet opzettelijk had willen kwetsen. Dan had hij wel andere dingen kunnen noemen, verklaarde hij. De raadsman zei dat alle verwijten te bewijzen waren en hij vroeg daarom de verdachte m de gelegenheid te stel len het bewijs te leveren. De Centrale raad van beroep heeft woensdag, zoals gisteren in onze krant was te lezen, het beroep behandeld dat de voormalige wachtmeester heeft in gesteld tegen een beslissing van de Pen sioenraad. Advertentie Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De commissie-Drees, die op verzoek van de raad van bestuur van Unilever een onderzoek heeft ingesteld naar de voorgeschiedenis en de invoering van de nieuwe emulgator voor Planta-margarine, is met haar onderzoek gereed gekomen. Dit heeft de heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van be stuur van Unilever, in de algemene vergadering van aandeel houders meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) —De 23-jarige vrouw van de Amsterdamse straatma ker A. B. de W. is gisteren op vrije voeten gesteld. Zaterdag vergreep cle straatmaker zich aan een veertienja rig meisje dat door de vrouw het huis was binnengelokt. De man blijft wel opgesloten. De officier van justitie had de reehter-eommissaris gevraagd de vrouw zowel als de man in bewaring te stellen; tegen de vrijlating van de vrouw heeft hij appèl aangetekend. Toegejuicht door vrouwen en kinderen zijn de manschappen van het eerste regiment parachutisten van het Vreemdelingenlegioen, dat heeft deelgenomen aan de muiterij, afgevoerd naar Sidi-bel-Abbes. Daar zal het regiment, dat ook bij vorige opstanden zeer actief is geweest, worden ontbonden, zoals binnen niet al te lange tijd het gehele Legioen ontbonden zal worden. Telefoto Niettegenstaande het interne ka rakter van het rapport van deze commissie hebben aandeelhouders er recht op te vernemen of er in de organisatie en communicatie bij Unilever onvolkomenheden aan het licht zijn getreden en welke maat regelen zijn of zullen worden ge troffen om deze te verhelpen, el- dus de heer Tempel. Conclusies De commissie Is tot de volgende con clusie gekomen: IBij Unilever wordt het beginsel van decentralisatie gehuldigd. Op het punt van het verwerken van een nieu we stof in voedingsmiddelen en cos metica behoort echter de beslissing centraal te worden genomen. In een organisatie als Unilever is een ho ven-nationale beslissing aangewezen. Door Unilever is nu vastgelegd dat over dergelijke zaken de beslis sing bij een centrale instantie zal liggen. 2 Een schadelijk effect als thans aan de emulgator wordt toegeschre ven, zou waarschijnlijk niet zijn ont dekt ook al waren alle naar de toen malige stand van de wetenschap re delijkerwijs denkbare proeven geno men en al had men deze proeven tot in lengte van jaren voortgezet. Voor dat de beslissing om de emulgator in Nederland te gebruiken viel, waren de resultaten van vele proeven bekend. 3 Over de aard en vooral de duur van de te nemen proeven bestaat in wetenschappelijke kringen groot verschil van mening. Langs objectief wetenschappelijke weg moet alles in het werk worden gesteld om te komen tot verdieping van inzicht en tot ver- verbeterde en zo mogelijk algemeen aanvaarde methodieken. Unilever heeft zich gewend tot de Centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek in Den Haag om advies. a Er was een zekere parallel tussen de verbreiding van de blaasjesziek te in Duitsland in 1958 en de distri butie van margarine. Dit was wel een reden geweest om deze mogelijk heid verder te onderzoeken. De com missie betreurt het dat dit niet is doorgedrongen tot de wetenschappe lijke onderzoekers van Unilever el ders. De raad van bestuur heeft maat regelen genomen tot een betere door stroming naar het speurwerk van ge gevens, die voor het wetenschappelijk onderzoek van belang kunnen zijn. er De onrust onder het publiek is als gevolg van de wijze van voor lichting groter geweest dan nodig was. Wij hadden er verstandig aan ge daan zelf wat meer in de openbaar heid te treden, vooral toen er allerlei onjuiste berichten in omloop waren ge komen, zo zei de heer Tempel. ISieuwe inzichten Tot dusver bestaat er nog geen ver klaring over het verband tussen het ge bruik van de nieuwe emulgator en de opgetreden huidaandoening. Het vermoe den is uitgesproken dat, indien het ver band wordt gevonden, dit het begin van geheel nieuwe inzichten op medisch bio logisch gebied zou kunnen zijn. Dit zou kunnen verklaren waarom de sinds geruimte tijd uitgevoerde onder zoekingen tot nu toe vrijwel geen resul taat hebben opgeleverd. Hoewel de des kundigen zich sinds september 1960 heb ben kunnen concentreren op een ver band tussen de emulgator en slechts één bepaalde ziekte, aldus de heer Tem pel. Tot dusver zijn de aanwijzigingen voor een verband tussen de emulgator en de huidaandoening voornamelijk gebaseerd op bij de Nederlandse overheid beruS' tend statistisch materiaal. Bij Unilever, zo verklaarde de heer Tempel, was op het moment van de invoering van de nieuwe emulgator geen enkel vermoeden van een mogelijke schadelijke werking aanwezig. Er is geen sprake geweest van een overheer sing van commerciële gezichtspunten boven overwegingen van veiligheid. Op het gebied van wetenschap en techniek liggen nog belangrijke proble men. Deze ontstaan o.a. hieruit dat de technische mogelijkheden thans zoveel groter zijn dan vroeger. Dat brengt mee dat men niet meer kan volstaan met een eenmaal ingeslagen weg eenvoudig tot het einde toe af te leggen. Unilever heeft de Centrale Organisa tie T.N.O. verzocht en bereid gevon den haar te adviseren over de vraag of en in hoeverre nieuwe wegen van onderzoek kunnen worden ingeslagen en of tot dusver gebezigde methoden kunnen worden verbeterd om zo groot mogelijke waarborgen te scheppen voor de volksgezondheid. Verbruik gedaald Het gezamenlijke verbruik van mar garine in Nederland was in de laatste drie maanden van 1960 ongeveer tien procent lager dan normaal. Dit zal ge deeltelijk aan de Planta-affaire hebben gelegen maar voor een ander deel aan de goedkope koelhuisboter. Het marktaandeel van Van den Bergh Jurgens daalde in het begin met on geveer twintig procent. Sindsdien is weer ruim de helft van deze daling on gedaan gemaakt, aldus de voorzitter van de raad van bestuur van Unilever. PRIJZEN VANAF 405,- GLD. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de 24-jarige zabkensorteer- der E. D. en zijn tweelingbroer C. D. gearresteerd. Zij worden ervan verdacht tenminste vijf draagbare radiotoestel len, twee elektrische koffiemolens en twee seheerapparaten te hebben gesto len. Bij hun arrestatie vertelden de twee regelmatig strooptochten te hebben on dernomen. Zij werden aangehouden, na dat zij zich in een winkel hadden la ten voorlichten over het in huurkoop ne men van een televisietoestel; de win keljuffrouw miste even later een draag baar radiotoestel. Advertentie BERLIJN (Reuter). Een Westber- lijnse politieagent heeft gisteren op het nippertje een vluchtende vrouw gered die dreigde weer in handen van Oost- duitse grenswachten te raken. De vrouw deed een wanhopige poging over de sectorgrens naar West-Berlijn te ontkomen. Oostduitse grenswachten zetten haar na. Zij bereikte de sector grens en klemde zich daar uitgeput vast aan een paal. Toen haar achtervolgers haar weer naar de oostelijke sector wilden sleu ren greep een Westberlijnse politieagent haar bij de arm en begon ook te 'trek ken. De Oostduitse achtervolgers ver loren dit touwtrekken om een stuk men selijke vrijheid. KEY WEST (Reuter) De re bellen, die vorige week bij de in vasie op Cuba gevangen zijn ge nomen, zullen niet ter dood wor den veroordeeld. Een uitzondering zal worden gemaakt voor volgelin gen van ex-president Batista. Dit heeft Fidel Castro gisteravond voor de televisie in Havana ver klaard. Hij zei dat de doodstraf een mid del is om de revolutie te verdedigen en geen kwestie is van beginselen. „Als men alle invallers zou dood schieten, zoals het volk wenst, zou men de grote overwinning afbreuk doen", aldus Castro. Tijdens de tele visie-uitzending ondervroeg de Cu baanse regeringsleider verscheidene gevangenen. Hun werd toegestaan de premier ook vragen te stellen en een van hen vroeg of de regering van Cuba nu geheel communistisch was. Castro riep daarop woedend uit: „Als dat zo was, zou je dan het recht hebben het land binnen te val len? Als de Cubanen een communis- ALm£ Van een onzer redacteuren LS een van de eerste maatregelen na de muiterij van vorige week heeft president De Gaulle opdracht gegeven de wervings bureaus van het Franse Vreem delingenlegioen te sluiten. Hoe wel de Franse regering nog geen verdere plannen bekend heeft gemaakt, wordt in breder kring aangenomen, dat dit be sluit het einde van dit roem ruchte Legioen inluidt. Het Legioen zal dan precies 130 jaar hebben bestaan. Het werd opgericht door de burger-koning Louis-Philippe van Orléans, die na de revolu tie van 1830 de beschikking wilde krijgen over een strijd macht, die makkelijk buiten de politiek was te houden. In 1831 kwamen de eerste legionairs zich melden. Hoewel het niet verboden was voor een Fransman om in het Vreemdelingenlegioen dienst te nemen, duldt de naam al op de bedoeling om er spe ciaal buitenlanders voor te werven. De naam kreeg vrij spoedig een tweeledige beteke nis, want niet alleen kon iedere vreemdeling van acht tien tot veertig jaar in het Legioen dienstnemen, maar tevens werden er op de wer vingsbureaus nooit lastige vra gen gesteld. Men kon dus in het Legioen een ware vreemdeling zijn door te leven onder de naam, die de legionair op het meldings bureau te binnen was ge schoten. Vrij spoedig na de oprichting van het Legioen kreeg het een speciale taak. Frankrijk deed in die tijd dapper mee aan de wedloop om koloniaal bezit en het Vreemdelingenlegioen werd naar de kolonies gezonden om daar veroverings- en straf expedities te houden. Omdat het Legioen een ver gaarbak werd van avonturiers en lieden met een twijfelachtig verleden, heerste er een ijzeren discipline. Franse onderofficie ren handhaafden een tucht, die de Duitse kadaverdiscipline verre overtrof; lijf- en dood straffen behoorden niet tot de uitzonderingen. Omstreeks 1870 bereikte het Legioen de gewenste sterkte van dertigduizend man en deze omvang wilde men handhaven. Omdat iedere legionair voor de tijdsduur van vijf jaar tekende, kostte het soms veel moeite deze sterkte op peil te houden, vooral als er tijdens onlusten bloedige strijd moest worden geleverd. Daarom was een groot aan tal ronselaars in alle grote ste den van Europa werkzaam om teleurgestelde jongelieden na een braspartij over te halen een handtekening onder het aan meldingsformulier te plaatsen. Vele jongemannen zijn uit hun roes ontwaakt in een Frans opleidingskamp. De regeringen van de betrokken landen ston den machteloos, omdat de handtekening was gezet. Behalve deze slachtoffers was er in al de 130 jaren van het bestaan van het Legioen een groot aantal jongelieden, dat het avontuur wel eens wilde beleven. De ontgoocheling kwam altijd te laat. Ten slotte waren er de diep teleurgestelden in het leven, mensen die vroe ger in welstand of groot aan zien hadden geleefd en door een politieke ommezwaai of een persoonlijke fout hun rang en fortuin hadden verloren. Zij gaven aan het Legioen zijn romantische tintje: de oud- generaal, de oude baron en de oud-minister luisterden als ge woon soldaat stram en gelaten naar de brullende bevelen van een sergeant, hun verleden ver bergend achter een hard mas ker van anonimiteit. Na de tweede wereldoorlog had het Legioen niet over be langstelling te klagen. Duizen den Duitsers, die de oorlog ook na 1945 nog als edele bezigheid zagen en duizenden S.S.-ers, die vreesden voor tribunalen te worden gedaagd, vluchtten naar de anonimiteit van het Legioen en werden soms voor het eerst in de geschiedenis van het Legioen buiten Afrika in gezet: In Indo-China is de strijd door het vreemdelingen legioen gevoerd. De waas van romantiek, die het Legioen lange tijd heeft ge had, was de laatste jaren goed deels verloren gegaan door de wrede wijze waarop het para chutistenkorps van het Legioen optrad tegen Algerijnse ge vangenen en politiek-verdach- ten. De invloed van de zeventig procent Duitsers waaronder vele oud-S.S.-ers vertekende het beeld van de martiale baron, die in ongenade gevallen de bittere zelfkant van het leven had opgezocht. Het werd een beeld van een man in een camouflage-overal, die lachend zijn tegenstanders martelt. Welke roem het Legioen in het verleden ook voor Frank rijk mag hebben vergaard, de laatste bladzijden hebben de eer van Frankrijk weinig goeds gedaan. De Gaulle heeft nu de wer vingsbureaus laten sluiten en de opheffing van het Legioen wordt verwacht. Dit ligt ook feitelijk in de lijn der geschie denis: Frankrijk heeft binnen kort waarschijnlijk geen kolo niale macht meer nodig. En wie zal er in Frankrijk prijs op stellen om in het vaderland een strijdmacht van avonturiers en misdadigers te hebben, die in de afgelopen jaren drie maal heeft bewezen te streven naar een „staat in de staat", naar een militaire macht, die politieke beslis singen wil afdwingen. „De staat in de staat" is een S.S.-ideaal en niemand in het Westen voelt er iets voor om idealisten van dit kaliber nog een kans te geven. ti-sehe regering willen, dan hebben zij daar het recht toe. Onze regering is trouwens socialistisch". Castro zei tot de gevangenen dat wanneer de eerste „Yankee-parachu tist" op Cuba landt, de wereld zal zien wat heldenmoed is. De gevange nen verklaarden dat de vliegtuigen die gebruikt waren voor de luchtaan vallen op Havana op 15 april, toestel len waren van het „democratische revolutionaire front", de beweging van de Cubaanse ballingen. De verhalen over de invasie op Cu ba zoals die door overlevenden wor den verteld, lopen nogal uiteen. In Miami (Florida) verklaarden twee Cubanen die de invasie hadden overleefd, dat zij zonder enige tegen- stand waren geland. Enkele dagen la ter zouden zij pas op tegenstand zijn gestuit van tanks en vliegtuigen. Zij verklaarden dat het zwakke punt van de invasiestrijdkrachten het gebrek aan vliegtuigen was, waar door zij ten slotte gedwongen waren zich terug te trekken. Een groot aantal van do niet-geëvacueerde troe pen zou zich echter een weg ge baand hebben naar het Escambray- gebergte. De twee Cubanen deelden mee binnenkort weer naar Cuba te zullen gaan en dan gebruik te zullen maken van de lessen die zij nu bij de invasie hebben geleerd. Vijf overlevenden, die dinsdag zijn opgepikt door een ertsschip, zeiden echter dat het invasieleger geen en kele kans heeft gehad tegen het zwa re vuur van het leger van Fidel Cas tro. „Wij hadden maar een paar vliegtuigen en daarvan zijn de mees te neergeschoten. We zaten volkomen zonder dekking". Dit zei een van de overlevenden, de 27-jarige advocaat Manuel Penabaz. Hij verklaarde dat het leger van Castro over wapens uit Rusland en Tsjechoslawijke beschikte en vliegtuigen had van Amerikaanse en Britse afkomst. Hij noemde de T33, A26 en AD6 als Amerikaanse toestellen. Penabaz wilde niet zeg gen vanwaar de invasievloot is ver trokken, maar zei dat het niet uit de Verenigde Staten was. Hij zei naar Cuba te zullen teruggaan. „Wij heb ben mensen genoeg, maar we hebben gebrek aan goede vliegtuigen", aldus Penabaz. Kom de nieuwe Simca bekijken en keur de formidabele RUSH motor met 5-maal gelagerde krukas: belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder verbruik. (Olie verversen om de 4.000 km!) SIMCA AXEL Automobielbedrijf Garage Cito SIMCA BIERVLIET - Garage Vervaet SIMCA RENESSE - Firma W. Gilyamse SIMCA VLISSINGEN - Garage Paul Kruger 01155-651 01152-400 •01116-370 01184-2008 Vervolg van pagina 1 DEN HAAG Dit is de stand van taken ten aanzien van de kinderbij slag, waar allerlei mogelijkheden uit kunnen voortvloeien. De verwachting was aanvankelijk, dat de liberalen hetzij alleen dan wel in samenwerking met de christelijk-historischen nog tijdens het voorbereidende overleg in ie commissie met het initiatief tot een compromisvoorstel zouden komen. Minister Van Rooy zou met het oog op deze mogelijkheid op zijn departement reeds een technische uitwerking van sen dergelijk tussenvoorspel laten voorbereiden. Dit laatste is inderdaad gebeurd. Op sociale zaken ligt een nota met een wettelijke regeling van de kinderbij slag voor zelfstandigen gereed. De bijslagregeling voor de loontrek- kenden zou zonder ingrijpende wijzi gingen gehandhaafd kunnen blijven. De liberalen staan op het standpunt dat de regering zelf met het andere voor stel moet komen als zij voor zichzelf de zekerheid heeft verworven, dat het oorspronkelijke voorstel tot een volks verzekering geen meerderheid zal halen. Van liberale kant is dus bij het mon deling overleg geen voorstel ingediend, maar het is wel zeker dat minister Van Rooy ook zijn nota niet op tafel heeft gelegd. Het overleg kon dus bij het uit blijven van enige poging tot compromis tenslotte heel eenvoudig zijn en zich be perken tot het vaststellen van een kort eindverslag. De grote vraag is nu hoe het met de openbare behandeling zal gaan. Voor de liberalen en een grote meerderheid van de c.h.-fractie is een algemene kinder bijslagverzekering principieel onaan vaardbaar. De fractie van de K.V.P. hecht er evenwel bijzonder grote waarde aan. Sommige anti-revolutionairen zullen er waarschijnlijk niet zo gelukkig mee zijn, maar de meerderheid van deze fractie zal wel met de oude coalitiegenoten mee gaan. Over de houding die de fractie van de Party van de Arbeid tenslotte bij de stemming zal aannemen, bestaat geen zekerheid. Als oppositie zal zij kunnen tegenstemmen, maar evengoed zal zij er haar steun aan kunnen verlenen. Het was immers de toenmalige socialistische mi nister van sociale zaken J. G. Suurhoff, die in oktober 1958 het wetsontwerp voor deze verzekering indiende. In het laatste geval zal het ontwerp dan de eindstreep halen met steun van de oppositie; terwijl de liberale fractie in ieder geval in haar geheel tegen zal stemmen. Aanvaarding van het ontwerp zal niet tot een breuk in het kabinet leiden, daar het voor de liberale minis ters een vrije kwestie is. Waarschijnlijk zal het echter niet eens zover komen. Tijdens de behandeling zou weieens kunnen blijken, bij een be paald artikel, of een amendement, dat het voor de regering geen haalbare trek is. Dan is dit het ogenblik waarop de regering schorsing van de beraadsla gingen kan vragen om het ontwerp in te trekken en haar gereedliggende nota bij de Kamer in te dienen. Op deze manier is het voor de K.V.P. en haar aanhang voldoende duidelijk gebleken, dat het ontwerp het niet tot wet kan brengen en is de noodzaak aan getoond dat het kabinet zelf met een andere aanvaardbare oplossing moet komen. In politieke kringen zag men gisteren aanleiding in de gang van zaken bij het gevoerde vooroverleg om de verwachting uit te spreken, dat op deze wijze de politieke uitweg uit de reeds zo lang slepende moeilijkheden zou kunnen wor den gevonden. Deze aanleiding was vooral gelegen in het feit dat in de commissie van de kant van de regering, dus door minister Van Rooy, geen enkele poging was gedaan om nu reeds met de nota tevoorschijn te komen, hoewel hij er van op de hoogte was, hoe de kaarten lagen. Van onze Haagse redactie Vanuit de Eerste Kamer is in het voorlopig verslag op de begroting van defensie kritiek geuit op de tijdelijke voorlichtingsadviseur van minister Vis ser, de eind vorig jaar aangestelde prof. dr. J. de Jong. Sommige Eerste-Kamerleden merken op dat verwacht werd dat deze func tionaris duidelijke richtlijnen zou geven aan de voorlichtingsorganen van de ver schillende delen van de krijgsmacht. Van enig resultaat van dien aard heb ben deze Kamerleden nog weinig be merkt. Ook van de interne voorlichting blijkt naar buiten niet veel, hoewel deze in het verleden veel publiciteit heeft ge had. De Kamerleden vragen de minis ter hoe de interne en externe voorlich ting thans is georganiseerd, hoe de taak> verdeling is en welke coördinerend» taak mogelijk voor de „public relations officer" is weggelegd. Advertentie BOSCH Alleenvert. N.V.Willem von Rijn, Amsterdam-W. Postbus BOOS

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5