STROOM VLIEGTUIGEN ONTSNAPT AAN GREEP VAN PARACHUTISTEN op hdsn lip! Rebellen verloren Laos aanvaardt wapenstilstand Strengere maatregelen tegen verontreiniging van de zee door olie Proces tegen Frenzel met gesloten deuren Berichten over vloot joegen de muiters bij voorbaat uit Oran ABASIN Plotseling ontslag wekt bevreemding in Valkenswaard Bok Adelaar gelicht DESKUNDIGEN GETUIGEN Vierde Franse atoomproef in Sahara OVERLEG OVER NIEUWE REGERING Lancering van ruimtekabine is mislukt Slimme vlucht van kapitein Dubosc Woensdag 26 april 1961 20 STUKS F1.- Vervolg van pag. 1 Gevechten Aanbod afgewezen Grootspraak griep? kou? pijn? VIJFDAAGSE VOOR EINDHOVEN ZEEUWSCH DAGBLAD Pae. 1 Van onze correspondent PARIJS. Meer nog dan voor de maatregelen die de regering heeft aangekondigd in de strijd tegen de rebellie interesseren de Fransen zich voor de spectaculaire ontsnappingen uit Algerije, die gisteren het gesprek van de dag vormden: een DC-4 van de Air France, de mailboot Sidi-Ferroueh, de stroom vliegtuigen die uit Algerije zijn ontkomen, de vlucht van Max Moulens, de secretaris generaal van de Franse régeringsdelegatie in Algerije, met Coullet, de secretaris van de heer Coup de Fréjac, die met de ministers Morin en Buron, Coup de Fréjac zelf en generaal Gambiez, door de op standige generaals waren gearresteerd. Een prachtig staaltje van koelbloe digheid vertoonde de bemanning van de DC-4, die met zestig passagiers uit Algiers naar de Sahara was vertrokken. Te El-Oued maakte het vliegtuig een tussenlanding omdat „een van zijn mo toren niet goed werkte". De piloot ver zocht de passagiers uit te stappen en gaf de boordmecanicien opdracht de motoren na te kijken. De overige be manningsleden bleven aan boord. Nadat hij een teken van zijn mecanicien had gekregen dat de motor weer in orde was, vroeg de piloot van het vliegtuig aan de verkeerstoren of hij een proef vlucht mocht maken. Na toestemming te hebben gekregen ging hij de lucht in en zette koers naar Tunis. Tien meter hoog Kort na zijn vertrek daalde hij tot een hoogte van tien meter om aan het radarscherm van de luchtmacht te ont snappen. Na een kwartier arriveerde hij bij de Tunesische 'grens, waar hij optrok tot normale vlieghoogte. Hij kreeg toestemming om in Tunis te landen. Na aankomst weigerde hij aan de verslaggevers zijn naam bekend te maken, maar hij verklaarde dat hij onder de gegeven omstandigheden niet in Algerije had willen blijven. Met zijn bemanning had hij deze vlucht voorbe reid. Volgens hem was het in Algiers volkomen kalm. Gisteren is hij met zijn drie bemanningsleden en de ste wardess naar Frankrijk teruggekeerd. Slim was de wijze waarop kapitein Dubosc zijn schip, de Sidi-Ferrouch, naar Marseille terugbracht. Evenals alle andere gezagvoerders had hij een ver bod gekregen om de haven van Algiers te verlaten. Zaterdag was hij uit Böne Algiers binnengelopen en had tot zijn schrik bemerkt dat het er helemaal mis was. Toen reeds had hij hpt plan om te vertrekken, maar de omstandig heden, zo verklaarde hij ons, waren toen ongunstig. De enige mogelijkheid om ongemerkt weg te kunnen komen was de hulp van een zuidenwind. Pas maandagnacht om één uur draai de de wind inderdaad naar het zuiden. Dubosc gaf zijn bemanning, die evenals hij niets liever wilde dan naar Frank rijk terug gaan) opdracht de trossen te kappen. Een felle zuidenwind dreef de boot langzaam en welhaast ongemerkt Kapitein Dubosc. Van onze scheepvaartredacteur DEN HAAG De maatregelen tegen verontreiniging van de zee door olie zijn niet streng genoeg. Dit is de conclusie van de Imco, de internationale raadgevende rege ringsorganisatie voor de zeevaart. Onder voorzitterschap van de heer W. L. de Vries, directeur-generaal voor scheepvaart, heeft de Imco te Londen tien dagen vergaderd over technische vraagstukken. Deze gespecialiseerde organisatie van de Verenigde Naties (te vergelijken met de leao voor de luchtvaart) heeft nu besloten tot herziening van de sinds 1954 geldende conventie. Daartoe zal in het voorjaar van 1962 een internatio nale conferentie worden gehouden. Het ziet er naar uit, dat veel grotere ge bieden dan tot dusverre tot verboden gebied voor het lossen van olieresten zullen worden verklaard. De verontreiniging van de zee door olie is een onderwerp, dat na de jongste wereldoorlog toen steeds meer olietan kers in de vaart kwamen, aanhangig is gemaakt door de Britse vereniging tot bescherming van vogels. Zij kwam in het geweer tegen de gevolgen van het op zee schoonmaken van tankschepen. Het met olie vermengde water dat overboord werd gepompt, vervuilde de stranden. Ontelbare vogels, waarvan de veren aan elkaar kleefden als zij met de aangespoelde olieresten in aanra king kwamen, werden het slachtoffer. Zwarte massa Op den duur kregen ook de badgas ten er last van. Sommige stranden wer den onbegaanbaar door de zwarte, kle verige massa die zich op het strand vast zette. Het leek1 erop, dat een dag je aan het strand alleen mogelijk werd in gezelschap van een fles benzine om na afloop van het spel van zon en golven de gevolgen weg te wissen In 1954 werden voor het eerst inter nationale maatregelen genomen tegen deze verontreiniging. In een conventie werden bepaalde gebieden genoemd, waarbinnen schepen geen olieresten mochten lozen. Het naleven van die bepalingen werd in een aantal landen vergemakkelijkt door het inrichten van speciale schoon maakbedrijven, zgn. tankercleaning- installaties. Daar kunnen de tankers ook het slob afgeven als zij op zee zelf de tanks hebben gereinigd en het „afwaswater" niet in zee hebben laten verdwijnen. Nederland in het bijzonder heeft zich actief getoond. De hiervoor in aanmer king komende onder zijn vlag varende schepen moeten een journaal bijhouden omtrent het schoonmaken van olie tanks. In ons land zijn ook enkele uit stekende „tankercleanings" ingericht. Het blijkt daar bovendien mogelijk dit afval voor verder gebruik geschikt te maken. De conventie wordt niet algemeen nageleefd, want enkele grote „vlaggen" onthouden hun medewerking. De rege ring van de Verenigde Stat'en blijkt op dit punt afhankelijk van de stand punten van haar afzonderlijke staten. Liberia ondertekende in 1954 de con ventie, maar ratificeerde haar niet. Panama besloot zelfs niet te onderte kenen. Liberia De heer De Vries verwacht wel, dat van sommige kanten tegenstand zal worden ondervonden bij het vaststellen van verderstrekkende maatregelen ter voorkoming van verontreiniging van de zee door olie. Hij is echter optimis tisch, omdat in de loop der jaren vol doende ratificaties zijn binnen gekomen om het streven te steunen. De algemene vergadering van de Imco heeft ook de veertien leden tel lende maritieme veiligheidscommissie opnieuw samengesteld. Hierin had Li beria geen zitting, omdat het niet werd beschouwd als een werkelijk zeeva rende natie, maar alleen als een land, van de kant weg. Met enkele wendin gen van het roer slaagde hij er in het midden van de haven te bereiken, waar de wind volop vat op de Sidi- Ferrouch kreeg. Met gedoofde lichten in de donkere nacht „woei" het schip de haven uit en pas in open zee gaf kapitein Dubosc een teken, de hulp- motor in te schakelen en de vuren op te stoken. Een half uur later voer het schip op volle kracht naar Marseille, waar het enthousiast werd ontvangen. De vijftien passagiers die zich aan boord bevonden merkten het vertrek pas toen de Sidi-Ferrouch reeds vele kilometers buitengaats was. Kapitein Dubosc verklaarde na aan komst: „De burgerbevolking heeft mij in haar houding verrast. Ik had ge dacht dat zij uitbundig zou manifeste ren en de gebeurtenissen luidruchtig zou bejubelen. Niets daarvan. Het was erg kalm en slechts enkele auto's reden de Avenue Michelet op en af en claxo neerden hun „Algérie frangaise", maar ik had sterk de indruk dat het steeds weer dezelfde auto's waren. Wel had men vlaggen uitgestoken, maar vroeger werd er op nationale feestdagen veel meer gevlagd." Over de ontsnapping van Max Mou lens en Coullet zijn geen bijzonder heden bekend geworden en Terrenoire, minister van voorlichting, die dit nieuws bekend maakte, kon evenmin zeggen waar zij zich bevonden. In het begin van de avond werd evenwel bekend dat zij in Parijs waren teruggekeerd. Tientallen Ook steeds meer militaire vliegtuigen vertrekken uit Algerije. Op het ogen blik dat wij dit doorbellen waren reeds 29 vliegtuigen uit Algerije op Franse vliegvelden gearriveerd. Zeventien vliegtuigen van het type Nord-Atlas (bestemd voor troepentransport en het afwerpen van luchtlandingstroepen), kwamen op het vliegveld Istres bij Marseille aan. De bemanningen ver telden dat het vertrek bij loting was geschied, dat er later nog veel meer zullen volgen en dat hun niets in de weg was gelegd, omdat het vliegveld Blida, vanwaar zij waren vertrokken evenals die van Algiers, Böne, Batna, Colomb-Bechar en Boufarik trouw waren gebleven. Twee vliegtuigen die uit Batna waren vertrokken, hebben Frankrijk via Gi braltar bereikt. Ook andere (vooral bommenwerpers) zijn van verschillende vliegvelden uit Algerije vertrokken meestal in de buurt van Parijs ge arriveerd. Inmiddels zijn ook twintig hoge Franse regeringsambtenaren onder wie de directeur van het Franse radio station te Algiers, de heer Oudinot, op weg naar Frankrijk. Te Böne hebben zij met hulp van de prefect van deze stad een schip van de normale lijn Böne ■Sètte gevorderd. Zij WÖrden vandaag in Sètte verwacht. dat mogelijkheden bood tot goedkope exploitatie van schepen. Het Interna tionale hof van justitie in Den Haag heeft hieromtrent verleden jaar een andersluidende uitspraak gedaan. Hoewel de samenstelling van deze veiligheidscommissie eigenlijk tot 1963 van kracht was, besloot de Imco toch de uitspraak van het Haagse Hof di rect te respecteren. Liberia nam zit ting in de commissie ten koste van de Verenigde Arabische Republiek. De heer C. Moolenburg, inspecteur-gene raal voor de scheepvaart, werd herbe noemd tot voorzitter van de maritieme veiligheidscommissie. Van een onzer verslaggevers VALKENSWAARD De directeur van de Districtsgezondheidsdienst in Valkenswaard is na tien jaar dienst verband zonder opgaaf van redenen op staande voet ontslagen. Hoewel dit ontslag pas ingaat op 20 maart 1962, is hem terstond de toegang tot zijn bureau ontzegd. De arts J. Verselewel de Witt Hamer, die door dit ontslag is getroffen, heeft de gezondheidsdienst, die twaalf gemeenten omvat, in tien jaar tijds van de grond af opgebouwd. Het ontslag heeft in Val kenswaard grote bevreemding gewekt. De heer De Witt Hamer heeft de kwes tie aanhangig gemaakt bij de Landelijke vereniging van artsen in dienstverband, die deel uitmaakt van de Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst. Dit is het relaas dat de heer De Witt Hamer geeft van het ontslag: „Het kwam voor mij als een volkomen verrassing. Tien jaar lang zijn er geen uitingen van ontevredenheid geweest. Twee weken tevoren hadden wij nog een normale bestuursvergadering gehad, waar in geen wanklank was gevallen. Op 20 maart werd mij medegedeeld dat het be stuur eenstemmig oordeelde dat ik niet was te handhaven". „Ik heb toen zelf mijn ontslag gevraagd. Dat werd verleend en er werd aan toe gevoegd dat ik meteen kon wegblijven van mijn werk. Een paar dagen later kwam er een brief dat mij om redenen van orde voor onbepaalde tijd de toegang tot mijn bureau was ontzegd". „Mijn grootste grief tegen deze gang van zaken", aldus de heer De Witt Ha-* mer. „is dat mij mondeling noch schrif telijk enige opgaaf van redenen is ga- daan. Hierdoor word ik zonder meer in een vreemd daglicht geplaatst". Het bestuur van de districtsgezond heidsdienst, «dat het ontslag verleende, was gisteravond niet bereikbaar. Eigen nieuwsdienst HOEK VAN HOLLAND De drijven de bok Adelaar van Van den Tak's bergingsbedrijf in Rotterdam, die in de cember ter hoogte van Hoek van Hol land voor de kust was gezonken, is ge borgen. De drijvende bok Arend, even eens van Van den Tak, heeft hem gis terochtend gelicht, waarna hij door twee bergingsschepen in de Nieuwe Wa terweg aan de grond is gezet. De Adelaar keerde in december terug van de berging van het Scheveningse vissersvaartuig Arie van der Zwan, dat bij het binnenlopen van de Schevening se haven was vergaan. Op twee kilome ter ten noorden van het Noorderhoofd van Hoek van Holland kwam plotse ling de bovenbouw van de bok naar beneden. Enkele uren later zonk de Ade laar, die de oudste bok van de Ne derlandse bergingsvloot was. Advertentie Wat was er ondertussen in de stad Algiers gebeurd? Niemand kon dat nog zeggen, hoewel met stelligheid werd beweerd dat er felle gevechten woedden in het centrum. Wie met wie in gevecht was geraakt was niet dui delijk. De bevrijding van Algiers zou het werk zijn geweest van de Franse ma rine, die in haar geheel trouw aan het wettige gezag was gebleven. Hoewel de Franse regering gisteravond nog de zelfde voorzorgsmaatregelen had laten nemen als de twee vorige nachten (on bruikbaar maken van de vliegvelden enz.) was het toch voor ieder duidelijk dat er een veel groter optimisme heer ste. De zeer krachtige maatregelen te-- gen de muiters die president de Gaulle had aangekondigd en het uitvaren van de vloot uit Toulon hadden het iedere Fransman duidelijk gemaakt dat het moederland zich sterk genoeg gevoelde om met de opstand af te rekenen. Bovendien was van president Kenne dy de verzekering ontvangen dat Frankrijk alle Amerikaanse hulp zou ontvangen waarom het zou vragen, al was het om actie van de Zesde vloot. President de Gaulle had dit aanbod van de hand gewezen in het besef dat hij met eigen middelen Algerije tot ge hoorzaamheid zou kunnen brengen. De opstand was zijn hoogtepunt gis termiddag eigenlijk al voorbij. De re gering had bekend kunnen maken dat slechts een vijfde deel van de troepen macht in Noord-Afrika aan de opstand had deelgenomen.. Eerst kwam daarop het bericht dat Óran door de muiters was ontruimd, vervolgens meldde zich de prefect van Constantine met de boodschap dat ook zijn stad weer in loyale handen was 4 De ontruiming van deze twee grote steden was waarschijnlijk een direct gevolg van het bericht dat de vloot Toulon had verlaten en opstoomde naar de Algerijnse kust. Het snel afbrokke len van het door hen bezette deel van Algerije moet het de muitende gene raals al omstreeks het middaguur duidelijk hebben gemaakt dat zij op weg waren naar een zekere nederlaag. Hun grootspraak bleef echter ver bluffend, tot diep in de avond toe. Wat moet men denken van mannen die met de rug tegen de muur vechten maar toch de moed opbrengen om, geconfronteerd met het geschut van de opstomende vloot, te ver klaren: Het ogenblik van de na tionale wederopstanding is nabij. De zogenaamde gaullistische regering probeert Frankrijk te verdelen en een burgeroorlog te beginnen. Dat is een tweede daad van lafheid. De regering kan niet langer vertrouwen op haar gendarmes, haar politie of haar ambtenaren. Deze regering wil Frank rijk ophitsen tegen Algerije, de ene klasse tegen de andere, de burgers tegen het leger. Het leger heeft zich het lot van Algerije aangetrokken. Het deed dat toen de grootste ramp uit de geschiede nis ons bedreigde. Het leger had niet alleen het recht om op te treden het had de plicht daartoe". Van onze correspondent BONN Het proces voor het Bondsgereohtshof te Karlsruhe tegen Alfred Frenzel, tot oktober vorig jaar lid van de sociaal-democratische fractie in de Bondsdag, is gisteren achter gesloten deuren gevoerd. Het zal pas weer openbaar worden bij het requisitoor van de officier van justi tie. Frenzel is ten laste gelegd vier jaar lang tegen betaling de Tsjechoslowaak- se geheime dienst vertrouwelijke stuk ken over de Westduitse strijdkrachten in handen te hebben gespeeld. Deze stukken had Frenzel als lid van de defensiecommissie van de Bondsdag ontvangen. Naar verluidt zou het bij (Advertentie) deze stukken te doen zijn om plannen voor de ontwikkeling van steunpunten van de marine," plannen voor de op stelling van marinecommando's en een heden van het luchtwapen, documenten over /duikboten en motortorpedoboten en over de aanschaffing van vliegtui gen. Achter gesloten deuren zijn gis teren de deskundigen verhoord, die kunnen beoordelen in hoeverre de door Frenzel aan Tsjechoslowakije geleverde gegevens staatsgeheimen zijn. Tijdens de openbare behandeling heeft de rechter gisteren Frenzel gevraagd, waarom hij bij zijn ontmoeting in 1956 met zijn Tsjechoslowaakse opdrachtge ver in West-Berlijn, niet de Westberlijn- se politie heeft gewaarschuwd. Fren zel antwoordde, dat hij daaraan wel heeft gedacht, maar dat hij niet de moed heeft kunnen opbrengen deze stap te doen. Men vroeg Frenzel waar om hij zich in 1957 kandidaat voor de Bondsdag heeft gesteld, nadat hij een jaar tevoren door de Tsjechen was ge dwongen voor hen te spioneren. Vol gens Frenzel had de Tsjechoslowaakse geheime dienst er juist bij hem op aan gedrongen zich kandidaat te stellen. Ook bekende het voormalige Bonds daglid, dat hij de Tsjechen nauwkeurig op de hoogte had gebracht van zijn bezoeken aan Israël en Parijs, waar hij in 1958 deelnam aan overleg tussen parlementsleden uit de Natolanden. De Tsjechen beloonden Frenzel niet alleen met geld voor zijn inlichtingen, in 1958 schonken zij hem ter gelegen heid van zijn 58ste verjaardag een schrijftafelgarnituur ter waarde van 350 gulden. Uit het Noordzeekanaal te Amsterdam is gisteren het lijk opgehaald van de 41-jarige G. Thomassen. Hij werd sinds 10 april vermist. Hij was die dag van een gekapseisde dekschuit gevallen. Van onze correspondent PARIJS. Wat men na de rede van premier Debré voor de Nationale Verga dering waarin hii de strengste maatre gelen in het vooruitzicht stelde kon verwachten, werd gisteren in het begin van de avond werkelijkheid: in een dag order heeft president de Gaulle, als op perbevelhebber van alle Franse strijd krachten opdracht gegeven de opstand aan te pakken met alle ter beschikking staande middelen, met inbegrip van het gebruik van de wapenen. De troepen zijn onder gezag gesteld van de militaire autoriteit, de enige aan wie zij mogen en moeten gehoorzamen. Deze militaire autoriteit voor Algerije wordt gevormd door generaal Olié, od- perbevelhebber, generaal Perottat, com mandant van West-Algerije, generaal Ar- EINDHOVEN (ANP). Met slechts één stem tegen heeft de gemeenteraad van Eindhoven besloten met ingang van 1 mei voor het gemeentepersoneel de vijfdaagse werkweek in te voeren. Het personeel van de gemeentelijke scholen, van de politie en van de brand weer zal voorlopig nog zes dagen blij ven werken. De invoering van de kor tere werkweek bij de brandweer zal worden verwezenlijkt zodra een nieuwe dienstregeling is samengesteld. fouillot. commandant van Midden-Alge- •.ije en de Sahara, generaal Ailleret, com mandant van Oost-Algerije, generaal Fourquet, commandant van de lucht macht, en admiraal Querville, comman dant van de marine. De troepen, die „door omstandigheden" verhinderd zijn, de ontvangen orders uit te voeren, moeten volgens eigen inzicht handelen, maar mogen onder geen voor waarde gehoorzamen aan de orders van de ex-generaals of de opstandige bewe ging volgen. Schoten Deze dagorder kwam na een dag, waarop drie „krijgsverrichtingen" de aandacht hadden gevraagd en in het moederland opzien hadden gebaard. In de ochtend was Frankrijk gecon fronteerd met de eerste oorlogshandeling, die de rebellen heel duidelijk maakte, hoe de houding van de Franse marine ten opzichte van hen was. Zoals hij over al had gedaan, had Challe een compagnie parachutisten gestuurd vermoedelijk troepen van Garby uit Oran om de marinebasis Mers-el-Kébir „even" te gaan bezetten. Admiraal Querville die tevens commandant is van de Middel- landse-Zeevloot van de Navo was echter gewaarschuwd, omdat hij even van te voren tevergeefs had getracht generaal Garby over te halen op zijn stappen terug te komen. Zodra de parachutisten verschenen op de basis die in een baai ligt, beschermd door zeer hoge rotsen, scheepte admiraal Querville zich in op de lichte kruiser Maillé-Brézé en gaf bevel zee te kiezen. Tevens gaf hij de andere schepen op dracht hem té volgen. Eenmaal op zee PARIJS; (Reuter), ~r Voor. de yier.de maal in veertien maanden en ondanks .de- rebellie der generaals in Algerije liet Frankrijk gisteren een atoombom in de Sahara ontploffen. Op een toren te Reg- gana explodeerde een bom van drie of vier kiloton, wat gelijkwaardig is aan 3000 of 4000 ton normale springstof. Daarmee beëindigden de Fransen hun bovengrondse atoomproeven in de Saha ra. De regering te Parijs liet over de ze laatste proef meedelen, dat alle voor zorgsmaatregelen waren genomen, op dat maar geen radioactieve stof op mensen terecht zou komen. Van Russi sche zijde was men er snel bij om de ze vierde Franse atoomproef ,,een uit daging aan de wereldopinie" te noemen. De Franse proefnemingen hebben ten doel een efficiënte atoombom voor tac tische doeleinden te creëren. Zij begon nen in .februari 1960 met het tot explo sie. brengen van een bom van 60 tot 70kiloton. Vervolgens kwam een bom aan de beurt, die door een vliegtuig was afgeworpen en in december ont plofte een atoombom van gelijke kracht als die men gisteren te Reggana tot ont ploffing bracht. Men verwacht dat de Fransen thans over zullen gaan tot een reeks ondergrondse atoomproeven in het zuidelijke deel van de Sahara. liet de admiraal enkele waarschuwings schoten in de richting van de parachu tisten afvuren terwijl de andere schepen opdracht kregen hun geschut op de ma rinebasis te richten. Op deze dreiging kozen de parachutisten het hazenpad, en verdwenen voordat het tot schieten met scherp gekomen was. Buron vrij? Later op de dag kreeg een deel van de Middellandse-Zeevloot, te Toulon gesta tioneerd, opdracht op te stomen naar de Algerijnse kust. Vijf minuten nadat bekend was ge worden dat het eskader Toulon had ver laten, braken de parachutisten, die zich te Oran genesteld hadden, op en verlieten de stad onder het bevel van generaal Garby en generaal Argould. Generaal Perottat, die generaal de Pouilly na diens arrestatie als opperbevelhebber van West-Algerije had vervangen, gaf onmid dellijk troepen bevel Oran weer te be zetten en in het begin van de avond wa ren het gehele departement Oran en het departement Zuid-Oran met de stad Oran dus vrijwel geheel Westelijk Algerije weer in handen van generaal de Gaulle. Later in de avond circuleerde te Parijs het bericht, dat minister Buron, van wie gemeld was dat hij te Algiers in gezel schap van minister Morin was gearres teerd, zich in het zuiden van Oran be vond met nog twintig andere Franse hoge ambtenaren. Als gevolg van het terugtrekken van de parachutisten uit deze departementen, zou hij zich op het ogenblik in vrijheid bevinden. Van dit bericht konden wij echter geen beves tiging krijgen. VIENTIANE (Reuter). De twee strijdende partijen in Laos heb ben het Brits-Russische voorstel voor een wapenstilstand aanvaard. De re gering van Laos hoopt dat de wa penstilstand vanmiddag om twaalf uur zal kunnen ingaan. De Britse ambassadeur in Laos heeft er echter aan toegevoegd dat er waar schijnlijk na de officiële afkondiging hier en daar nog gevochten zal worden. Sommige legeronderdelen van de Laoti- aanse regering en de communistische Pathet Lao opereren zonder veel con tact met hun hoofdkwartieren. Wanneer de wapenstilstand van kracht is zal waarschijnlijk later in de week overleg worden gepleegd over een nieuwe regering die het land zal moeten vertegenwoordigen op de confe rentie van Genève. Er is overeengeko men dat er geen Laotiaanse regering op de conferentie' zal worden toegela ten, voordat overeenstemming is be reikt over een regering die voor allen aanvaardbaar is. De commissie die toezicht moet houden op de naleving van de wapenstilstand (bestaande uit Indië, Canada en Polen) zal vrijdag jn New Delhi bijeenkomen. Strijd duurt voort De strijd in Laos duurt op dit ogen blik nog voort. De rebellen zijn op al- WASHINGTON De Nederlandse ambassadeur Van Royen heeft gisteren op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een nota overhan digd, waarin de Nederlandse regering haar bereidheid tot nieuwe onderhan delingen over het luchtvaartverdrag uit spreekt. De onderhandelingen zullen waar schijnlijk begin mei beginnen, zo wordt verwacht. Advertentie kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken I le fronten in de aanval. De minister van buitenlandse zaken van Laos heeft verklaard dat de communistische troe pen die de stad Vangvieng veroverd hebben een aanzienlijk overwicht had den aan manschappen en materieel en onder bevel stonden van vreemdelin gen. De verslagen troepen van de Lao tiaanse regering krijgen nu door de lucht versterkingen aangevoerd. Zij ho pen voor het ingaan van de wapenstil stand de stad Vangvieng te heroveren. Tegenslag voor Amerika CAPE CANAVERAL (Reuter) Een Amerikaanse poging om een ruimtekabine met een robot aan boord in een baan om de aarde te brengen is grandioos mislukt. De proef had de laatste moeten zijn van de serie die wordt genomen voor de Amerikanen een bemande capsule de ruimte in durven zenden. Dat zou volgende week moeten gebeu ren. Of dat nu door zal gaan staat nog niet vast. De Amerikanen hadden een Mercu ry-capsule in de ruimte willen bren gen. Dertig seconden na de lance ring ontplofte de aandrijfraket ech ter. Volgens lieden die al bij vele lanceringen aanwezig zijn geweest, was de ontploffing de meest specta culaire die zij ooit hadden gezien. Redstone De brokstukken van de raket stort ten na de ontploffing neer. De capsu le werd losgeslagen en kwam aan een parachute neer in zee vlak voor de kust bij Cape Canaveral. Schepen van de marine pikten haar op. Voor de proef van de volgende week om een mens de ruimte in te zenden, wilden de Amerikanen ook gebruik maken van een Mercury- ruimtecapsule. In plaats van een At- las-aandrijfraket het sooVt waar aan de mislukking van gisteren is te wijten wilden zij een Redstone gebruiken. Overigens is het niet de bedoeling de bemande capsule in een baan om de aarde te brengen. Dat wil men niet voor het einde van het jaar pro beren. Nu wil men volstaan met een korte vlucht in de ruimte.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7