Mr. Scholten boos over uitsluiting van het zuiden D Compromis kenmerkt Belgische regering EVENWICHT TUSSEN VLAMINGEN EN WALEN Nieuw-Guinearaad: verontrust over Soekarno's reizen „Graag nóg een kopie!" programma's kleine advertenfo* Tv-zenders Roermond en Goes blijven dicht IN HET KORT Buitenlands voetbal vandaag I vandaag Parlementaire missie wil taakomschrijving Jongeren vragen over tweede wereldoorlog TP m lekkere koffie... Pag. 4 Art. 15-6 (afb.) INNER CIRCLE bustehouder van nylonkant Wit, A, B en C cup f 16.75 Art. 215-6 INNER CIRCLE STRAPLESS Wit, A, B en C cup f 22.75 Van onze Haagse redactie EN HAAG. De te levisie-s teunzenders te Goes en Roermond blijven zondagmiddag definitief uitgescha keld voor het eerste deel van de voetbalwedstrijd Nederland- Hongarije. Een laatste poging van de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, om alsnog deze voor de kijkers in zuidelijk Ne derland zo onaangename en dis criminerende maatregel te on dervangen, heeft geen succes ge had. Van de zijde van het departement deelde men ons mee dat de staatssecre taris het betreurt dat overeenkomsten, waaraan de K.N.V.B. is gebonden, het niet mogelijk maken het eerste deel van de voetbalwedstrijd Nederland Hongarije over de steunzenders Goes en Roermond te doen uitzenden. Nadat mr. Scholten was gebleken dat het onmogelijk was het aanvangsuur van de wedstrijd te verschuiven tot vijf uur. heeft hij geen aanleiding kun nen vinden om ook het overige deel van Nederland de televisie-uitzending van het eerste deel te onthouden. Pas gisteren Pas gisteren is duidelijk geworden wat zich in de onderhandelingen over de uitzending van Nederland-Hongarije heeft afgespeeld. Omdat de Belgische voetbalbond be zwaren had dat Belgische kijkers de wedstrijd zouden kunnen ontvangen terwijl de eigen voetbalcompetitie nog aan de gang zou zijn, kwam de K.N.V.B. met het voorstel de steunzenders voor het zuiden dan maar uit te schakelen voor de eerste helft. Met verschuiving van het aanvangsuur van de wedstrijd naar 4 uur, zouden zij wel de tweede helft kunnen uitzenden, terwijl de rest van Nederland de hele match zou kun nen volgen. In de beslissende vergadering tussen de K.N.V.B. en de Nederlandse Tele visie Stichting, welke werd bijgewoond door de regeringscommissaris voor het radiowezen, de heer M. van Veen, heeft men kennelijk deze kwestie voorname lijk van de technische kant bekeken. De principiële zijde, namelijk of het geoorloofd is discriminatie toe te pas sen op de Nederlandse kijkers in het zuiden van het land, is daarbij onvol doende naar voren gekomen. De regeringscommissaris ging in be ginsel akkoord met het voorstel, zo vernemen wij uit Bussum, al was hij van plan alvorens zijn fiat te geven met staatssecretaris Scholten overleg te plegen. De K.N.V.B. heeft, door onmiddellijk het resultaat van de bespreking te publiceren, dit overleg doorkruist. Na de publikatie in ons blad heeft gister morgen de staatssecretaris contact op genomen met zijn regeringscommis saris. De bewindsman had wel degelijk oog voor de principiële kant, zoals uit de mededeling van het departement blijkt. Daar het blijkbaar niet mogelijk was het aanvangsuur van de wedstrijd nog weer een uur te verschuiven, heeft de bewindsman overwogen, om, met gebruik van zijn bevoegdheden volgens het teïevisiebesluit, de uitzending van het eerste deel van de wedstrijd voor heel Nederland te verbieden. Zover is de bewindsman ten slotte niet gegaan. DONDERDAG 27 APRIL fRADIO HILVERSUM I. 402 M AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V d kleu ters. 10.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Radio-filharm ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb meded 12.33 Ham mondorgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws, meded en beursber. 13.30 Metropole-ork en zang. 14.00 Zangrecital. 14.30 V d vrouw. 15.05 Gram. 15.20 Act. 15.50 Gram. 16.00 Gevar progr. 17.00 V d jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 V d jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sport- praatje. 18.50 Gesproken brief. 18.55 V d kleuters. 19.00 Gevar progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr ork en solist. 21.10 Strafschop, hoorspel. 22.15 Gram. 22.30 Nws, beursber van New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V d jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V d huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelij ke liederen. KRO: 11.00 V d zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 V d boeren. 12.35 Land- tuinb meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.35 Idem. NCRV: 14.00 Gevar progr. 14.30 Gram. 15.40 Clavecimbelrecital. 16.00 Bij beloverdenking. 16.20 Volksliederen. 16.50 Gram 17.00 V d jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.45 Sportru» briek. 18.30 Oude muz. 18.50 Sociaal pers pectief, lezing, 19.00 Nws, en weerber, 19.10 Od de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken para- de. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.10 Europa, hart der wereld?, dis cussie. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Documentaire film. 21.0022.45 Het gro te mes, toneelstuk. DUITSLAND 17.00—18.00 V d kind. (Regionaal progr. NDR: 18.25 Progr.-overz. 18.30 Die Nord- schau. 19.25 Caribische wereld Honduras. WDR: 18.40 Hier und Heute. 19.15 Men- schen im Weltraum). 20.00 Journ en weer- overz. 20.20 Documentaire. 20.50 TV-spel. 22.10 Politiek gesprek. 22.55 Laatste nws. 22.10 Intern wielerwedstr voor beroepsrij ders. BELGIË VLAAMS 19.00 V d jeugd. 19.30 Sportprogr. 20.00 Nws en weeroverz. 20.30 Kunstprogr. 21.00 TV-spel 23.00 Nws. BELGIË FRANS 19.30 Film. 20.00 Journ. 20.30 Quizprogr. 21.25 Lectuur voor allen. 22.15 La Double Vue. 22.45 Journ. BUSSUM Vanmiddag komt de voetbalwedstrijd HamburgBarcelona op de televisie. Het is een onderdeel van de ontmoetingen om de Europa beker. De wedstrijd is van 5.25 tot 7.15. Een Belgische verslaggever verzorgt de commentaar. Het kinderprogramma begint een kwartier vroeger. radio WOENSDAG De avond begint luchtig met een optreden van het or kest van Emery Deutsch half zeven, maar ais dat afgelopen is moeten de luisteraars op de lichte muze gedul dig zijn tot om tien voor half elf Sem Nijveen byouterieën der lichte muziek laat flonkeren. Voor degenen die daarop niet kunnen wachten staat BBC light programme met een hele avond muziek klaar. Om half acht komt Pierre Janssen met zijn rubriek Oog om oog mens om mens. Een half uur tevoren nieu we avonturen van Paulus. Vanmiddag om twintig voor twee over Hilversum 2 een programma, ge wijd aan de Russische componist Serge Prokofieff, die zelf als solist optreedt in zijn derde pianoconcert, het London Symphony Orchestra onder leiding van Piero Coppola begeleidt hem. Het pro gramma vermeldt voorts uitvoeringen van de zevende symphonie en de suite Romeo en Julia. Om tien voor acht 's avonds over de zelfde zender een concert door het Concertgebouworkest onder leiding van Eugen Jochum met Hans Richter- Haaser als solist in het pianoconcert in Es, KV 482 van Mozart. Voorts de ouverture Egmont van Beethoven en de vierde symphonie van Bruckner. Om kwart over elf wijdt Hilversum I de laatste drie kwartier van de dag aan de rubriek „Spontane reacties", een duscussie tssen twee ervaren mu sici, waarin Rutger Schoute als ge spreksleider optreedt. Brussel I verdient 's avonds om tien over tien de aandacht van de liefheb bers van moderne muziek. Uitgezon den worden het derde strijkkwartet van Alban Berg en het eerste strijk kwartet van Schuller. televisie Woensdag Om vijf voor half zes begint de voetbalwedstrijd Hamburg- Barcelona. De reportage duurt tot kwart over zeven. „Het vrolijke weeuwtje", de ope rette op muziek van Franz Léhar vormt vanavond de eerste directe reportage uit de nieuwe stadsschouw burg in Tilburg. (8.20). In de pauze behandelt de heer De Ridder in de rubriek Avondcollege „Spreekfouten". Voor de rijpere jeugd is er 's middags weer „Rooster". België Vlaams geeft alleen de tweede helft van de voetbalwedstrijd in Ham burg, die 6.30 begint, 's Avonds een op eenvolging van vaste rubrieken en uit zendingen: „Schipper naast Mathilde" (8.30). „Belangrijke feiten uit de ge schiedenis van de 20ste eeuw: de evolu tieleer" (9.10). „De zevende reportage over Congo" (9.35) en tenslotte „TV- rebus: Incognito" (10.15). België Frans: In de toeristische sfeer ligt de serie Uitzendingen „Beelden uit Wallonië". Vanavond zijn de plaatsen Spa en Chaudfontaine aan de beurt (7.30). „Yellow Sky" ofwel „De spook stad" is een Amerikaanse speelfilm met in de hoofdrollen Gregory Peck, Anne Baxter en Richard Widmark (8.30). Van onze correspondent BRUSSEL Het kabinet-Lefèvre draagt alle kenmerken van de moei lijkheden die gepaard gingen met zijn vorming. Het getuigt in zijn samen stelling van een eindeloos zoeken naar compromissen. Van de twintig ministers behoren er elf tot de christelijke volkspartij en negen tot de socia listische partij, doch in het eigenlijke kernkabinet van tien leden houden socialisten en katholieken elkaar precies in evenwicht. Er is in dit kern kabinet ook evenwicht tussen Vlamingen en Walen. De Vlamingen zijn Lefèvre, Segers, Vermeylen (hoewel die gewoonlijk meer Frans dan Nederlands spreekt) Spinoy en Dequae. Over het geheel genomen staan in de regering tegen over elkaar zes Walen en vier Brusse laars die op Vermeylen na alleen maar Frans spreken al kunnen zij debatten in het Nederlands volgen, en tien authentieke Vlamingen. Sterke man Gilson, die minister van landsver dediging was in het kabinet-Eyskens en nu minister van binnenlandse za ken is geworden, werd in de christe lijke volkspartij veelal beschouwd als de sterke man. Hij heeft er immers voor gezorgd dat snel troepen naar Congo werden overgebracht toen na de onafhankelijkheidsoverdracht in het Congolese leger muiterij uitbrak en de Belgen beschermd moesten worden. Hij is ook geloofd om zijn kordate houding tijdens de stakingen. De rooms-katho- lieke publieke opinie die op grond van de staking maatregelen verlangt tot versterking van het gezag kan zich dus met Gilson tevredengesteld voe len. Evenwel heeft 'ook de socialistische publieke opinie reden tot tevredenheid. De socalist Vermeylen is minister van justitie geworden en dit betekent dat het gratiebeleid ten voordele van sta kers. die door de strafrechter veroor deeld zijn, in handen van de socialis ten is gekomen. Bovendien kan men constateren dat de socialist Busiau een portefeuille gekregen heeft en deze Waal behoorde tot de weinige socia listische Kamerleden die tijdens de sta kingen genade vonden in de ogen van Renard. Een wel typisch Belgisch compromis is gevonden voor het ministerie van onderwijs en culturele zaken met de socialistische Waal Larock en de ka tholieke Vlaming Van Elsiande. Larock is de eerste van deze twee gelijken Het ministerie zal worden gesplitst in een Vlaams en een Waals admi nistratief apparaat. Verdeling Een belangrijke verandering verge leken met vorige coalitiekabinetten is dat de partijen ditmaal niet sectoren van regeringsbeleid aan elkaar heb ben overgelaten. De invloeden van so cialisten en katholieken zijn thans ge lijkelijk verdeeld binnen de economi sche en sociale sectoren- De minister van financiën, de nog maar 44 jaar oude Dequae uit Kortrijk, die in zijn snelle carrière al aan het hoofd heeft gestaan van vier departementen, heeft een socialistische adjunct naast zich. De opmerkelijkste benoeming is ze ker die van Segers tot minister van landsverdediging. Voor militaire kwes ties heeft Segers tot dusver nl. nooit bijzondere belangstelling getoond. Hij is vele jaren minister van verkeers wezen geweest. Hij was nooit een bril jant bewindsman, maar hij heeft ook nooit brokken gemaakt. Wel echter heeft deze uit de kringen van de christelijke vakbeweging voortgekomen HOLLANDIA (ANP, AP). De Nieuw-Guinearaad is verontrust over de reizen van president Soekarno en de In donesische minister van defensie Nasu- tion om te pogen de wereld te win nen voor de Indonesische denkbeelden inzake westelijk Nieuw-Guinea. Unaniem werd gisteren een motie aangenomen, waarin de raad de Neder landse regering vraagt zijn politiek on verdroten door te zetten. De tekst van de motie luidt: 1. Het staat de Nederlandse regering ntet meer vrij enige verandering in de huidige status aan te brengen zonder voorafgaande instemming van de Nieuw- Guinearaad als vertegenwoordiger van het volk van Nederlands Nieuw-Guinea. 2. De Nieuw-Guinearaad verzoekt de onvoorwaardelijke verzekering, dat Ne derland zijn taak in het land zal voort zetten --- ongeacht politieke druk uit binnen- of buitenland totdat de raad anders verlangt. 3. De Nederlandse regering wordt dringend verzocht dit standpunt aan de wereld, in het bijzonder aan de regerin gen van de Verenigde Staten, Australië, en Nieuw-Zeeland. kenbaar te maken. politicus een zeer grote invloed ach ter de schermen. Wanneer Lefèvre er in is geslaagd een formule te vinden voor de hernieuwde samenwerking tussen socialisten en katholieken dan is dit voor een aanzienlijk deel te danken aan de medewerking van de in het politieke spel zeer ervaren Segers. Tolken Na de eedsaflegging heeft het ka binet-Lefèvre een korte vergadering gehouden en besloten, dat de bijeen komsten van de kabinetsraad voortaan bijgewoond zullen worden door tol ken. Deze tolken zullen uit en in het Nederlands en het Frans vertalen. Tot dusver werd in de vergaderingen van de regering uitsluitend Frans ge sproken. Door de simultaan-vertaling waartoe thans besloten is zal geen. Vlaamse minister meer Frans behoeven te spreken, omdat zijn Waalse col lega's slecht Nederlands verstaan. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De parlementaire mis sie die eind mei naar Nieuw-Guinea gaat, wenst een uitspraak van de Sta- ten-Generaal over haar taak. In tegen stelling tot de parlementaire missies van 1953 en 1954, die zich in het alge meen op de hoogte stelden van de stand van zaken in Nieuw-Guinea, meent de kort geleden benoemde missie dat haar taak beperkt dient te zijn, daar er nu een Nieuw-Guineraad bestaat. De bevol king van het gebied kan bij deze raad haar wensen en inzichten kenbaar ma ken. Gisteren is een voorstel ingediend om het werk van de missie voornamelijk te richten op: het politieke contact met de Nieuw-Guinearaad en andere raden, de uitwerking van het drie- en het tienja renplan, de verhouding tussen bestuur en justitie met inbegrip van de pacifi catie en de verdediging en de omstan digheden waaronder de militairen in Nieuw-Guinea hun taak vervullen. Daar de Eerste Kamer eerst nog overleg wenste, kon er gisteren geen be slissing over vallen. Deze is uitgesteld tot een later datum. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. Drie oud-oorlogscorres pondenten zullen op 5 mei voor de te levisie vragen beantwoorden van jon geren die de tweede wereldoorlog niet bewust hebben meegemaakt. Het zijn Sjoerd de Vrij, Ton van Beers en Frank Gillard, de bekende Engelse oorlogsverslaggever. ■vïv>a Een kop goede, lekkere koffie: dat is Douwe Egberts Koffie! Het fijne aroma maakt behaaglijk samenzijn nóg behaaglijker. Niet alleen bij gezellig samenzijn, maar op ieder uur van de dag en de avond doet een kop Douwe Egberts Koffie iedereen goed. Die echt lekkere koffie, op speciale wijze gebrand... en door de grote vraag altijd vers bij uw winkelier in voorraad. Maal zelE uw koffie De bijzondere kwaliteit van D.E.-koffïe komt dan volledig tot zijn recht. Gebruik daarvoor de nieuwe D.E. electrische koffie molen, die verkrijgbaar is op 3000 punten. Verkrijgbaar in alle speciaalzaken, lnlichtingenverkoopadressen: PeterPan Foundations-P os tbus1133 .-V v* - Amsterdam 44 Te koop: 200 kg. poot- aardapnels, (Bintjes), klas se A. Wed. L. Kluijfhout, Dishoekseweg 47, Koude- kerke. 44 Volle Evangelie ge meente Middelburg. Vrij dag a.s. spreekt in het Schuttershof De' heer W. J. de Grood, te Amsterdam. Aanvang half acht. 44 Gevraagd: Met mei of later een arbeider of jon gen genegen ook met de traktor te rijden. Vast werk. W. de Buck, Mei- werf, Gapinge. 41- Te koop: Groene kom kommer- en suikermeloen- planten. P. Ton, Nadorst- weg 10, Middelburg. 41- Vliss. „Caravan Centra le". Vacantieplannen? Huur een caravan of cam- pingcar! H. Tavenier, Paul Krugerstraat 32, Vlissingen, Tel. 4183. 46 Te koop: 2 stierkalveren 3 maanden oud. Chr. Dek ker „Ter Hooge", Koude- kerke. 44 Wegens teleurstelling knecht gevraagd, welke met paarden om kan gaan. Ex peditiebedrijf W. Theune, Middelburg. 44 Te koop of ruil: Najaars koeien en pasgekalfde. Ge vraagd: weidehooi. K. Huiisman, St. Laurens, tel. 01180—2305. 44 Voor inlevering land- bouwvacantiebonnen op 23 april van 7.30 tot 9 uur. Zaal Montaan, Middelburg. 44 Vakantiewoningruil. Aan- geb. voor 3 weken in juli- aug. a.s. moderne flatwo ning met fraai uitzicht in Zd.-Limburg tegen vrije WONING BIJ ZEE. Br. a fam. Stork, Esdoornstr. 65, Heerlen. 44 Te koop: witte bruidsja pon met sluiertje, maat 38. Billijke prijs, tel. 524 b.g.g. K 324, 's Heer Arendsker- ke. 44 Dames- en meisjesvesten in geel en bleu en groen. Damesvesten 14,75, Jacob- se Textiel, Korte Noordstr. Tilburg. 44 Wenst u een kippen hok, wagenloods, landbouw- schuur, zomerhuisje, week endhuisje enz., dan naar de Groot's houtbouw, Vrooms- hoop. Vertegenwoordiger L. Wouters. Meliskerke, tel. 91186—365. X- Benzo rijwielen. Waarom neer betalen als U aan de fabriek veel en veel goed koper uit bent. - Benzo rij wielen sport super de luxe met handremmen merk Weinman geheel compleet met lamp, slot, jasbe- schermer en bagagedrager netto 137,50. Ook te leve ren in de nieuwste 2 kleur combinatie 4,- extra. Vraagt gratis prijscourant. Benzo Rijwielfabriek, Hoog straat 169, Vlaardingen, tel. 2474-4244-5686. 44 Wit heren ondergoed: Semdje 1,65, bijpassend oroekje 1,65. Jacobse Tex tiel, K. Noordstr., Middel burg. X- Terlenka rokjes m wit, bleu, groen 5,90, kleine stijging per maat. Jacobse Textiel, K. Noordstr., Mid- lelburg. 44 Wij hebben weer een zending B.M.W. 250 cc. met buddyseats en garan tie. Verder N.S.U. Max 250 cc. Matchles 350 cc. J.L.O. Twin. D.K.W. enz. Motor handel J. Hoekman, Lan- geweg 10, 's Gravenpolder, tel. 01103—359. 44 Te koop: restant poot- aardappelen Furore klasse A. Wed. A. C. Goedbloed, Noordijk 8, Vrouwenpolder. 44 Hedenav. spreekt ds F. J. Voorthuis, predikant van De Stem der Hoop, in de Doopsgez. Kerk te Middel burg. Aanvang 8 uur. Ieder is welkom! X- Wij galvaniseren Uw em mers, teilen, wasketels en verder voorkomend ijzer werk. J. Meeuwse, Grave- str. 5961. Telef. 3783, Mid delburg. 44 Vermager zonder moeite met Gracial, 50 dragees 1,98. Bij apoth. en drogist. 44 Honderden dames en heren zoeken via de Neder landse Correspondentie Kring een partner. Bent u die misschien? Wie weet! Bestudeert u in ieder geval hun gegevens eens. U ont vangt (die in gesloten, blanco enveloppe) na toe zending van ƒ2,50 aan de N.C.K. Europaplein 75, Amsterdam. (Giro 602349). 44 Wasspoeldroogcombina- tie van 598 voor 398 oi 5 p.w. Direkt van fabriek, daarom 200 korting. Vr. vrijbl. zichtzending. Dutrag, Postbus 485, Den Haag. 44 Te koop: zeer goedkope nieuwe naaimachines. Hand naaimachine 198, electr. 250. Electrisch m. zig-zag 275, automatisch zig-zag 375. Met deze machine kunt u beslist alles auto matisch. Alles compleet in koffer, met 15 jaar schrift, garantie. Ook vanaf ƒ4 p. w. Vraagt ze vrijbl. bij u thuis op zicht. J. Cysouw, Zuidstraat 103, Westkapel- le, tel. 287. 44 Woningruil Vlissingen Rotterdam. Aang. te Vlis singen mod. 4-k.flat, huur 13,- p.w. Gevr. gelijk waardige woning te Rotter dam of omg. Brieven onder no. 1178 aan het bureau van dit blad. 44 Gevraagd in klein gezin, 3 personen, hulp in de huis houding. Grote was buitens huis, werkster aanw. Goed salaris. Brieven aan: Mevr. Pohlmann, Baronielaan 51, Breda, tel. 01600—37547.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4