Samenwerking op Tholen een dringende noodzaak HUIS „Wanneer begint het vis- Boulonge concours m Pendelprobleem deed Philips afzien van vestiging op eiland Ongunstige ontwikkeling op eiland Tholen Zeeuwse VW dit jaar naar Noord-Beveland Programma feestelijkheden Koninginnedag Vlissingen door Zeeland Reizende ANWB- ambassadrices in onze provincie Dr. De Galan gezamenlijk99 Gespreksgroepen zijn pessimistisch Dallicig levenspeil Geestelijke structuur Tuinbouw Boot gemist Optimistisch geluid Residentie-Orkest in Vlissingen Raad Arnemuiden Algemene vergadering in Kamperland Bestelwagen over de kop na botsing Ouderavond van de chr. kleuterschool IEMAND VROEG AAN ASTRID NOPPEN: Veel toeloop Hun dagboek Nu operatie opvullen in het Veer se Gat 'Loterij in Statenzaal Postduivenberichten Middenstand moet toerisme prikkelen in Aardenburg WONINGWETWONINGEN IN BRESKENS NIET VOOR PARTICULIEREN Oude kleuterschool wordt verkocht Kind viel in haven Woensdag 26 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD (Advertentie) SCHERPENISSE Tijdens de gisteravond in het Hollandhuis gehouden bijeenkomst van de streekverbeteringscommissie Tholen hebben dr. C. de Galan en drs. M. C. Verburg van het E.T.I. met nadruk betoogd, dat voor een gunstige ontwikkeling van het eiland Tholen vooral samenwerking der gemeenten een dringende noodzaak is. Dr. De Galan wees erop, dat het duidelijk is, dat gezamenlijk veel tot stand zou kunnen worden gebracht. Dit vooral ten aanzien van gemeenschappelijke voorzieningen als bijv. openbaar vervoer, verenigingsleven, cultureel leven en andere ontspanningsmogelijk heden. De heer Verburg stelde min of meer ironisch vast, dat sa- menwering op Tholen echter veelal „borreltafeleensgezindheid" be tekent. Tot nadenken stemde zijn mededeling, dat de N.V. Philips kortgeleden voornemens was zich op Tholen te vestigen, maar dat dit geen doorgang heeft gevonden vanwege het pendelvraagstuk. Drs. M. C. Verburg: „borreltafeleensgezindheid" De afdeling Kamperland van de N.C.V.B. hield de maandelijkse bijeen komst in het gebouw Renata. De heer I. Tange sprak over dr. Al- bert Schweitzer. Dr. De Galan die een inleiding heild over „de huidige ontwikkeling van het platteland" zei, dat de teruggang van de bevolking op het eiland Tholen zich SCHERPENISSE. Tijdens de gisteravond in het Hollandhuis gehouden bijeenkomst in het kader van de streekverbetering van het eiland Tholen heeft de voorzitter van de Streekverbeteringscommis sie, de heer W. J. van Doorn, burgemeester van Poortvliet, een korte samenvatting gegeven van de besprekingen die dit wintersei zoen door zes groepen zijn gehou den. Hoewel de ontvolking op Tholen nog niet die vorm heeft aangenomen als in andere delen van Zeeland, zien de gespreksgroe pen de toekomstige ontwikkeling ongunstig in. De dalende lijn, die de arbeidsbehoefte in de landbouw te zien geeft, zal zich naar het oordeel van de gespreksgroepen verder voortzetten. Door het ont breken van voldoende andere werkgelegenheid werkt dit in de hand: ten eerste het vertrek en ten tweede de pendel. De pendel over korte afstand met blij- vende vestiging in het gebied ziet men niet als bezwaar. Anders is dit met pendel over grote afstand waarin men over het algemeen sociale nadelen ziet. Bovendien is dan steeds het gevaar van vertrek uit de streek aanwezig. Als nadelige gevolgen van ontvolking en de daarmee gepaard gaande ver oudering van de bevolking zijn naar vo ren gebracht moeilijkheden bij de tot standkoming van materiële voorziening, teruggang van de middenstand, achter uitgang van het onderwijsniveau en ge brekkige werking van het verenigings- en organisatiewezen. Over het algemeen heeft dit een da ling van het gehele levenspeil van de streek tcrt gevolg. Deze ontwikkeling wordt nog versterkt door de stijging van de behoeften en de grotere open heid van de samenleving waardoor men zich ook sneller en gemakkelijker kan richten op nabije steden. Handhaving van de huidige beroeps bevolking in het gebied en het voor een belangrijk deel kunnen opnemen van de natuurlijke groei der bevolking wordt gezien bovenstaande dringend gewenst geacht. De mogelijkheden hiervoor ziet men in industrialisatie» recreatie en tuinbouw. Ongunstige factoren voor industriali satie zijn: onderwijsvoorziening, open baar vervoer, ontspanning, recreatie en woningen. Een nadelige factor wordt ook ge noemd de betrekkelijke geslotenheid en de geestelijke structuur die de samen leving kenmerkt. Hierdoor zou de idee kunnen postvatten dat industriële vestiging door de bevolking niet is ge wenst. Een belangrijke vraag bij alle groepen is welke concrete mogelijkhe den voor Tholen aanwezig geacht kun nen worden. Aangezien tot nu toe de aantrekkingskracht zeer gering is ge weest verdient het aanbeveling geza menlijk als streek tot meer activitei ten te komen om te trachten de be zwaren die er tot nu toe zijn weg te nemen. Enerzijds zullen deze activitei ten gericht moeten zijn op de streek zelf. Anderzijds dienen deze te bestaan uit het bekendheid geven van de wen sen der streek bij de overheid. In dit verband denkt men ook aan samenvoe ging van gemeenten waarin een belang rijke bijdrage tot meer samengaan van de streek wordt gezien. In één gespreks groep sprak men zich zelfs uit voor één gemeente voor het gehele eiland. Ten aanzien van de recreatie staat men algemeen op het standpunt dat Tholen gezien de mogelijkheden voor watersport aan de ontwikkeling zal deelnemen. Behalve reeds ter voorko- ming van wanorde bij de huidige stand van zaken is naar de mening der groe pen voor de verdere ontwikkeling ver betering van accomodatie dringend noodzakelijk. Ook menen sommige groe pen dat de recreatie in bepaalde banen moet worden geleid teneinde een wen selijk geachte zondagsrust in de dorpen te waarborgen. Men acht hier een be langrijke taak aanwezig voor kerk en gemeente. Een vraag was of dit Be reikt mag en kan worden door ThcÉen zondags voor recreatie gesloten te hou den. Ook bij de ontwikkeling van de in dustrie en recreatie is men van me ning dat de welvaart op Tholen voor een belangrijk deel afhankelijk zal zijn van de land- en tuinbouw. Mede gezien de toekomstige ontwikkeling van het Deltaplan (betere verbindingen en ver zoeting) acht men de ontwikkeling van de tuinbouw voor Tholen van wezen lijke betekenis. Nog afgezien van de samenwerking voor ontwikkeling van in dustrie en recreatie zien enkele groepen vergaande samenwerking als noodzaak voor de plattelandssamenleving. Daar bij wordt gedacht aan maatregelen ter verbetering van het algemene voorzie ningsniveau, alsook aan vestiging van verenigingen en organisaties. Aanwij zing en ontwikkeling van zg. plattelands kernen blijkt men over het algemeen niet voor te staan. Eventuele aanwij zing door een overheidsinstantie wordt geheel afgewezen. 9 Het ligt in de bedoeling, dat het zwembad aan de Val te Zierikzee op 13 mei geopend zal worden. Vanaf die datum kunnen de zwemliefhebbers weer naar hartelust terecht in het zwembad. Als laatste in de serie werd in de sociëteit te Aardenburg een 'interkerke lijke bijeenkomst gehouden. De bood schap werd gebracht door de (gerefor meerde) student in de theologie Joh. Goldschmeding van Aerdenhout, die sprak over het onderwerp „Mijnheer N.N." Ds. L. v. d. Molen wa»s de li turg. Het muziekcorps „Excelsior" zorg de voor de begeleiding van de zang. De Christelijke Evangelische Ge meente te Terneuzen deelt mede dat in het kader van de evangelisatiearbetd in de komende zomer op zaterdagavond straatpredikingen zullen worden gehou den. S» De Zeeuwse Vrij Evangelische Vrouwendag te Terneuzen onder leiding van mevr. Praas mag zeker geslaagd worden genoemd. In een overvol Jeugd- gebouw te Breskens sprak ds. M. En- ker over zijn arbeid in Israël. 9 De te Cadzand gehouden collecte ten bate van de Stichting Het Natio naal Rheumafonds heeft opgebracht 53.76. Uitslag van de prijsvlucht uit Ar ras van de duivensportvereniging „De eerste prijswinnaar 1441,4 meter, snel heid van de laatste prijswinnende duif 1262,9 meter. I. J. C. Rouw; 2. J. den Exter; 3. en 4. J. F. v. d. Veen; 5, 6 en 7 J. A. de Smidt; 8. J. F V d. Veen; 9 P. Visser; 10. C. D. de Rijke. De Emmabloem-collecte bracht in Terneuzen 585,93 op. Te Colijnsplaat werd een collecte gehouden voor de Simavi, die 408,70 opbracht. Te Borssele is een zanguitvoering gegeven door de verenigingen Ethan uit Borssele, „De Lofstem" uit Wolphaarts- dUk en „Zanglust" uit Nieuwdorp. De verenigingen zongen gezamenlijk verzen uit Psalm 89 en voorts afzonderlijk an dere liederen. Dé te Cadzand gehouden collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zon negloren heeft ƒ79,20 opgebracht. In het kader van de zomeravond competitie speelden in Hoek de Hoekse veteranen en PZEM tegen elkaar. De uitslag was 2—2. zal voortzetten, tenzij er inderdaad in dustrie komt. Maar de gespreksgroe pen zijn het erovere ens, dat de dorpen te klein zijn om te kunnen bieden dat wat de huidige mens verwacht. Vandaar de noodzaak om op grotere schaal te gaan denken, d.w.z. meer streeksgewijs. Ten aanzien van het openbaar vervoer is het bijv. duidelijk, dat gezamenlijk, als Tholense gemeenschap, een veel nteikere positie ten opzichte van de bus ondernemer, zou kunnen worden inge nomen. Dit geldt ook voor andere open bare voorzieningen. De achterstand van het platteland zou vooral door een ge zamenlijke aanpak van de gemeenten kunnen worden opgeheven. Spreker be sloot met de woorden die hij zelf ook als enigszins overtrokken bestempelde: „Voor de Thoolse gemeenschap geldt afzonderlijke ondergang of gezamenlij ke opgang". Drs. Verburg sprekend over de moge lijkheden voor industrie en recratie, Dr. C. de Galan: gezamenlijk vestigde de aandacht op de enst van de tegenwoordige situatie op Tholen. Er zijn thans 300 korte en 350 lange afstandspendels. Dit wil zeggen, dat er arbeidsmogelijkheden zouden moeten worden geschapen voor ruim 600 werk krachten. Het pendelprobleem is echter niet al leen sociaal een gToot kwaad. Spreker toonde door een voorbeeld aan, dat zelfs ondernelenrs hierdoor worden af geschrikt om zich op het eiland te ves tigen. „Enige maanden terug had Phi lips Eindhoven het plan zich te Sint Maartensdijk te vestigen. Potseling kwam er echter een briefje van de zij de van de directie, dat dit niet door zou gaan, omdat men elders in den lande slechte ervaringen had opgedaan met pendelaars. Volgens Philips zou den de mensen namelijk niet op het eiland terugkomen. Hierdoor zijn on* troeven uit handen geslagen, aldus spre ker. Er kwam trouwens nog bij, dat het opnemen van een groot aantal mensen een moeilijk te verteren brok zou wor den voor de gemeente Sint Maartens dijk, aldus de directie van het concern. De heer Verburg betoogde verder, dat de vroegere weerstand van de bevol king tegen industrialisatie Tholen de boot wel eens zou kunnen hebben mis sen. De heer ir. J. J. van Hennik, rijks- tuinbouwconsulent liet ten aanzien van de mogelijkheden voor tuinbouw op het eiland Tholen een optimistischer geluid horen. Hij wa-s van mening, dat de kan sen zijn op Tholen voor de vestiging VLISSINGEN Het Residentie-Or kest o.l.v. Willem van Otterloo en met als solisten Theo Olof, viool, en José Stordiau, altviool, geeft op dinsdag 9 mei des avonds om acht uur een con cert in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Er zullen werken ten gehore worden gebracht van Mozart en Beethoven. Het programma luidt: Serenade in D gr.t.; KV 100 (Mozart), Symfonie concertan te in Es gr.t. KV 364 voor viool, alt viool en orkest (Mozart) en na de pau ze Zevende symfonie in A gr.t., op. 92 (Beethoven) 0 De gemeentepolitie te Terneuzen werd gewaarschuwd dat er' aan de nog in aanbouw zijnde Hervormde school aan de Mauritsstraat, een hoop zacht board lag te .smeulen. Met enige sehuimblusapparaten heeft de politie dit brandje geblust. ARNEMUIDEN De raad der ge. meente Arnemuiden komt op donderdag 27 april des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.m.: verkoop grond voor gara,gebouw; huur garage van het Groe ne Kruis; wijziging instructie ontvanger; wijziging verordening regelende de openstellingsuren van het kantoor van de ambtenaar van de burgerlijke stand; beëdiging waarnemend secretaris; ga rantieverlening ten behoeve van investe ringen voor de vissersvloot. MIDDELBURG De Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer houdt op zaterdag 6 mei in hotel „Camperduin" te Kamperland de jaarlijkse algemene vergadering, tijdens welke dr. M. C. Tideman uit Voorscho ten zal spreken over „de toekomst van het vreemdelingenverkeer in Zeeland". Dr. Tideman promoveerde in het na jaar van 1960 op een proefschrift geti teld „De economische betekenis van het vreemdelingenverkeer in Nederland" Het accent in de lezing van dr. Ti deman zal naar alle waarschijnlijkheid van gemengde fruitteeltbedrijven. Voor al de teelt van peren zou grote moge lijkheden bieden. Spreker besloot met op te merken, dat een eerste vereiste echter zal zijn ondernemingsgeest en de durf van de Zeeuwen om ook eens an dermans kapitaal te gebruiken. Hij was van mening, dat de Zeeuwen deze durf nogal eens missen. De vergadering, die onder leiding .stond van de burgemees ter van Poortvliet, de heer W. J. van Doorn, werd vervolgens na een levendi ge discussie gesloten. .VLISSINGEN Bij de Keersluisbrug kwam maandagmiddag omstreeks twee uur een bestelwagen in botsing met een vrachtauto, met zo'n snelheid dat de bestelwagen bestuurd door de heer D. de K. uit Vlissingen enkele malen kan telde en in de berm terecht kwam. De bestelwagen wilde met een tame lijk hoge snelheid de vrachtauto be stuurd door de heer H. L. uit Middel burg passeren, maar ging te vlug naar het rechter weggedeelte, waardoor hij de zijkant van de vrachtwagen raak te en enkele malen overzij ging. De be stelwagen werd zwaar beschadigd en de vrachtauto licht. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. KAMPERLAND. Onder grote be langstelling hield de christelijke kleuter school in het gebouw „Renata" de jaar vergadering en ouderavond. Na het ope ningswoord van de voorzitter, ds. A. J. Raader brachten de grotere kleuters een schetsje over de jaargetijden, dat met een rondedans werd besloten. In de pauze werd het werk der leerlingen be zichtigd. Uit de boeken van de penning meester, de heer H. van Strien bleek, dat de kas een batig saldo vertoonde. De heer Jac. Mol werd tot bestuurslid her kozen. De leidster, mej. W. Spruit hield een inleiding over het onderwerp: „Waarom stuurt u uw kinderen naar de chr. kleuterschool" en de hoofdleidster, mej. Boone, zorgde voor de vrolijke noot, waarbij ook de ouders werden be trokken. 9.00—10.00 uur Muzikale mars vanaf tehuis voor bejaarden naar Bellamypark door „Ons Genoegen". Route: Tehuis voor bejaarden - Koudekerkseweg - Leeghwaterstraat - Hoge- weg - Koudekerkseweg - Sottegemstraat Eedestraat Schuitvaartgracht - Brouwe- naarstraat - Paul Krugerstraat - Badhuis- N GOES vroeg gistermiddag iemand aan de blonde in een allerbekoorlijkst blauw pakje geklede Astrid Nop pen: „Wanneer begint het vis- concours in Boulogne?" En As- trid zou geen goede A.N.W.B.- informatrice geweest zijn, wan neer ze niet had kunnen beloven het antwoord niet lang schuldig te zullen blijven. In ieder geval toont dit voorval wel op afdoen de wijze aan op welke verbijste rende vragen de twee door Ne derland reizende „ambassadri ces" der A.N.W.B. een antwoord moeten zien te vinden. En vra gen waren er bij de vleet, toen het mobiel kantoor der A.N.W.B. om twaalf uur gisteren voor de eerste keer officieel in gebruik werd genomen. De auto stond op de Vlasmarkt geparkeerd en toen de twee informa- trices Jannie Zwemstra (22) en As trid Noppen (21) aan de balie ver schenen kwam onmiddellijk een gro te schare nieuwsgierige kinderen op dagen. Even daarvoor hadden ze een wandeling door de stad gemaakt („we kochten Zeeuwse babbelaars") en natuurlijk werden de meisjes met meer dan gewone belangstelling be keken. Bent u van de wegenwacht?" vroeg iemand.... Nadat het inlichtingenbureau nog geen kwartier was geopend, waren er al tien mensen geweest voor bepaalde informaties en het verlengen van hun kampkaarten. De heer A. Bruinhout, die ook deel uitmaakt van de „beman ning" en die we misschien als de va der van het mobiele kantoor die het kind ten doop hield mogen ken schetsen, was dan ook zeer tevreden. De heer Bruinhout is het vorige jaar voor de eerste keer, zij het dan ook min of meer officieus, met de auto door het land getrokken om de be hoefte te peilen. Gebleken is dat de leden het Inderdaad op prijs stellen dat de A.N.W.B. een dergelijke service verleent. Het mobiel kantoor werd gunstig ontvangen en vele A.N.W.B.-le- den kwamen inlichtingen inwinnen over reismogelijkheden, kamperen, reisdo cumenten e.a. Dit had tot gevolg dat gisteren het mobiel kantoor dus voor de eerste keer formeel in werking trad en wel in onze provincie. Van twaalf uur tot negen uur in de avond kan men er terecht. En ik heb wel geconstateerd dat er druk gebruik van wordt gemaakt. Vandaag zal de A.N.W.B. auto in Oostburg verschij nen, morgen in Terneuzen en vrijdag in Zierikzee. Persoonlijk ben ik benieuwd wat Jannie en Astrid dan weer in hun log boek zullen schrijven. Want gisteren mocht ik een kijkje nemen in het „dagboek" van hun belevenissen als reizende informatrices. Leest u even met me mee? „25 april 1961, Goes. 12 uur begonnen, gelijk erg druk. Hiervoor de markt afgestroopt. Achternagelopen door de jeugd van Goes. Zeeuwse babbelaars gekocht. Bevolking is erg vriendelijk Inderdaad, nog geen schokkend re laas. Maar de Zeeuwen hebben toch een grote pluim op hun hoed gekregen. Overigens ben ik natuurlijk wel be nieuwd wat er nog allemaal op de nu nog witte bladzijden van het logboek zal worden neergepend. Maar het duurt nog vijf weken voor het mobiele kantoor weer in Zeeland komt, en mejuffrouw Noppen en me juffrouw Zwemstra zullen kunnen ver tellen wat zo hun ervaringen in de an dere provincies zijn geweest. „Volgende week naar Lim burg", vertelden ze. „Veel suc ces op uw tournee en tot ziens", zei ik. En ik geloof dat ik niets miszeg door de mening uit te spraken dat de blauwe A.N.W.B.- wagen, met de behulpzame in het blauw geklede meisjes, niet alleen een nieuwe maar bovenal een nuttige verschijning is op de Nederlandse wegen. straat - Betje Wolffplein - C. Buskenstraat - Spuistraat Bellamypark (einde). 10.00'11.00 uur Kinderaubade Oude Markt. 13.3015.30 uur Hardrij-rolschaatswedstrijd op tegelplateau aan de Nieuwê Markt voor kinderen 1014 jaar. 14,00—<15.00 uur Muzikale mars vanaf repe titielokaal en vanaf de Irislaan. Route: Sint Caecilia - vertrek repetitielokaal Koestraat - Koestraat - Slijkstraat - Breestraat - Bella mypark - Boulevard de Ruyter - Boulevard Bankert - Boulevard Evertsen - Kenau Has selaarstraat Badhuisstraat - Nieuwe Markt. Bij ongunstig weer volgende route: Koestraat - Slijkstraat - Breestraat - Bellamypark - N, 'dijk - Walstraat Badhuisstraat - Nieuwe Markt. Route: Ons Genoegen - vertrek Pres. Rooseveltlaan-Irislaan: Pres. Rooseveltlaan Irislaan Jozef Israëlslaan - Bloemenlaan Anjelierenlaan - Primulalaan - Crocuslaan Boemenlaan - Paul Krugerstraat - v. d. Spie- ghelstraat - v. Dishoeckstraat Kasteelstraat Scheldestraat - Verkuyl Quakkelaarstraat Hobeinstraat Nieuwe Markt. 15.3016.30 uur Schoonrijwedstrijd rol schaatsen plein Nieuwe Markt - leeftijd van 1014 jaar. 14.30—-16.00 uur Voetbalwedstrijd voor da mes en voetbal-handbalwedstrijd op het sport terrein aan de Irislaan. 16.3017.30 uur Gecostumeerd voetbal Nieu we Markt. 20.0023.00 Openluchtbal Oude Markt. Mu ziek band Zeevaartschool. 20.30—21.00 Lampionoptocht met muziek van muziekkorps St. Ca§cilia; afmars Bou wen Ewoutstraat. 14.0016.00 uur Selectiewedstrijd hardrijden rolschaatsen op zaterdag, 29 april op tegel plateau aan de Nieuwe Markt. VROUWENPOLDER. De sterke oostenwind heeft gisteren geen noe menswaardige invloed gehad op de wer ken in het Veerse Gat. Alles liep even als bij de plaatsing van de caissons op rolletjes. Begonnen werd met het plaat sen van de kettingnetten, die worden opgehangen tussen de gaten die zijn ge bleven tussen de laatste caisson. Dit karwei wordt in fasen uitgevoerd. Ver der werden de gaten opgevuld met mijnsteen en -grint. Dit werk gaat nu onafgebroken dag en nacht door. Ook de nieuwe zandzuiger die al en kele dagen op zich liet wachten ver scheen gisteren op het appèl. Er wordt nu gespoten met drie zuigers die even als het andere materiaal -da-g en nacht in bedrijf zijn. MIDDELBURG. Deze dagen wordt weer de jaarlijkse expositie van de Vereniging „Loterij voor vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen" in Middelburg gehouden. De naam van de vereniging doet ietwat ouderwets aan, maar de vereniging dateert dan ook v-an 1838. Zij is dus ongeveer 123 jaar oud. I-n de statenzaal zijn vandaag en mor gen de circa tweehonderd prijzen te zien en wordt de bezoekende dames een kopje thee geschonken. Vrijdag volgt dan de trekking en de prijsuitreiking. De opbrengst is ten bate va-n Middel burgse diaconieën van alle gezindten. Onbekende vernielde auto gedeeltelijk VLISSINGEN. De auto van de heer G. S. uit Vlissingen die aan de Korte Zelke geparkeerd stond, werd waar schijnlijk in de nacht van 23 april ge deeltelijk vernield. Vermoedelijk uit woe de na een mislukte poging óm ermee weg te rijden, werd de spiegel afge rukt, een deur ontwricht en de starter- knop omgebogen. De dader is onbe kend. CADZAND, De postduivenhoudersvereni- ging „De Getrouwe Duif" nam met 177 oude duiven deel aan een wedvlucht uit Arras, waarvan de uitslag luidde: 1. en 4. J. Kools (hoogste snelheid 1488 meter per minuut. 2. A. de Nelsf; 3. I. dc Neel; 5. en 10. A. de Putter; 8. J. van de Plasse; 7. P. dc Melj; 8. I. Porreij; 9, A. Vasseur. 9 Zaterdag gaf het instuifcomlté van de Ned. Herv. Kerk te Wolphaartsdijk zijn slotavond van het seizoen 1960-'61 in het Dorpshuis. Deze avond werd geopend door de heer A. Zuurveld, waarna een gevarieerd programma van muziek en voordracht volgde. Na de pauze werd het toneelspel in 3 bedrijven „Op eigen benen" opgevoerd. Ds. K. van Liere sloot deze goedbezochte avond. liggen op de binnenwatersport, een min of meer nieuwe vorm van toeris me 'in Zeeland waardoor ons gewest nog meer bekendheid zal krijgen als een ge bied waarin het voor de vreemdeling goed is te toeven. De directie van de PZVVV verwacht door deze nieuwe ont wikkeling behalve een grote toeneming van het vreemdelingenverkeer naar Zee land ook een groter spreiding van het seizoen. Immers, het watersporeseizoen begint vroeger dan het badseizoen. Lukt het om te verwezenlijken wat velen zich hebben voorgesteld, name lijk dat er binnen tien jaar duizenden zeilbootjes op het Veerse Meer zullen varen, dan betekent dit dat ook voor plaatsen waar het dagtoerisme van grote betekenis is, het toerisme steeds groter vlucht zal gaan nemen. Stellen wij, aldus directeur G. W. Oskamp, dat binnen enkele jaren ongeveer 2000 bootjes op het Veerse Meer varen (de prognose is: 4000 bootjes) en dat de gemiddelde bezetting per boot drie personen is, dan zijn er per dag 2000 maal drie is 6000 pensonen extra in Zeeland, wat zeggen wil dat er zesdui zend dagtoeristen bijgekomen zijn. In de ochtenduren van de zesde mei zullen de bestuursleden van de Zeeuw se WV's aandacht besteden aan het ei land Noord-Beveland. Om half tien wor den de gasten verwacht in hotel Zee- landia in Colijnsplaat. Vandaar maakt men een rondrit over het voormalige eiland, waarbij ook de nieuwe veerha ven bij Kats zal worden bezichtigd. Ten slotte zal in hotel „Camperduin" te Kamperland vergaderd worden. Enkelbreuk bij het afstappen van de fiets KAMPERLAND. Bij het afstappen van haar fiets had mevr. J. de Nooijer- Leéndertse het ongeluk met haar voet op een steen terecht te komen. Dit kwam zo hard aan, dat zij haar enkel brak. Na verbonden te zijn door dokter Bruynzeèl werd mevr. De Nooijer voor verdere behandeling naar het ziekenhuis in Goes gebracht. AARDENBURG Tijdens de rond vraag van de gemeenteraadsvergade ring maakte de heer J. J. Rosseel (Prot.) de opmerking dat het wense lijk was bordèn bij de entree's van de gemeente te plaatsen, waarop de be zienswaardigheden van Aardenburg staan vermeld. „Want de toeristen rij den door Aardenburg heen." Dat ontlokte de voorzitter, burge meester J. M. A. C. van Dongen, de op merking dat de toeristen voornamelijk moeten komen winkelen. Het zien komt daarna wel. „In eerste instantie heeft Aardenburg behoefte aan goed-geoutil- leerde horecabedrijven.Volgens hem moesten de middenstanders meer doen om het toerisme te prikkelen. Op 12 mei zal in Aardenburg een vergadering wor den gehouden over de voortzetting van de streekverbetering van de gemeente en om te komen tot de oprichting van een welvaartscomité. De raad besprak zeer uitvoerig het op souperen van het aanwezige bouwvolu me. Drie woningwetwoningen zullen in de kom worden gebouwd en eenzelfde aantal in Eede. De resterende twaalf kleinere woningen worden bestemd voor minder validen en vormen, door hen bij elkaar te houden, een centrum voor in validen. De raad ging tenslotte accoord met 'de uitbreiding van de riolering in Sint Kruis en een gedeeltelijke invoe ring van de vijfdaagse werkweek. De hec-r A. I. Catsman (AR) stemde te gen het voorstel een tentoonstelling op de Elderschans over vrijetijdsbesteding en toerisme te houden op 30 juni, 1, 2 en 3 juli. Volgens hem kwam de zon dagsheiliging -daardoor in het gedrang. BRESKENS Burgemeester J. A. Eekhout, die de gemeenteraadsvergade ring presideerde, stelde voor in ver band met de grote woningnood, die nog in Breskens heerst, de verkoop van wo ningwetwoningen aan particulieren niet toe te staan. Be heer J. W. Carels kwam daartegen meteen in het geweer. ,,De huurders blijven toch in de ge meente,was zijn voornaamste argu ment. „En waarom zou de gemeente huisjesmelker blijven spelen?" Wethouder P. Zegers vond het niet bil lijk de woningen aan particulieren te gaan verkopen, omdat nog 225 inwoners van Breskens in noodwoningen leefden. Tenslotte nam de raad het voorstel aan de woningen aan de gegadigden te ver kopen. De heer Th. P. Cambier vroeg naar aanleiding van een voorstel de winkel- sluitingwet te wijzigen en aldus de ven ters in de nieuwe veerhaven een vergun ning tot acht uur 's avonds te verlenen, of het niet wenselijk was dat aldaar een winkel zou worden gebouwd. De voorzitter antwoordde dat rijkswater staat daar geen gelegenheid toe zou ge ven maar de gemeente wel zou toestaan aldaar een winkelgalerij te stichten. „Maar daar zijn nog geen voorstellen voor," voegde hij er aan toe. Aan de firma I. de Blik in Schoondij- ke werden de laatste zes kavels van het bungalowpark verkocht. Burgemees ter Eekhout zei dat er een plan. zou worden gemaakt ook in het nieuwe uit breidingsplan bungalowgrond beschik baar te stellen. De raad ging met een verhoging van presentiegelden der leden tot 12,50 accoord alsmede een gedeel telijke invoering van de vijfdaagse werk week voor gemeentepersoneel. TKOLEN. De Christelijke Kleuter school hield de jaarvergadering. De voor zatter betreurde, dat de opkomst zo ge ring was. De penningmeester deed ver slag van een financieel gunstig jaar. Het gemiddeld aantal kleuters was in 1960 66. De aftredende bestuursleden, de heren Ds. J. van. Doorn, C, Boender en T. Dijkslag werden herkozen. In de vacature Ds. J. den Hoed en de heer W. A. van Bezooijen werden geko zen de heren J. van Dijke en H. Corne- lisse. De vergadering nam met belangstel ling kennis van het feit dat de bouw der nieuwe kleuterschool naar wens vordert. Nadat het bestuur gemachtigd was, na ingebruikneming van de nieuwe school het oude gebouw te verkopen, dankte de voorzitter de heer Van Be zooijen voor hetgeen hij voor de school gedaan heeft. ZIERIKZEE. Terwijl hij aan het spelen was is het elfjarig zoontje van de heer Van T. in de nieuwe haven ge vallen. Gelukkig werd het spoed'ig opge merkt. Het was de heer H. v.d. Doe, die het kind uit de haven haalde. Onge deerd; alleen een nat pak hield hij over van zijn val.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3