DEPORTATIE VOORKOMEN Himmier capituleerde- de list was gelukt Wasa na drie eeuwen weer boven water KWATTA Koning Leopold pleitte verscheidene malen voor onafhankelijk België Lid van Bondsdagspion voor Tsjechosloivakije BROKKELENDE RESTEN VAN HISTORISCH YLAGGESCHIP Chefarine ,4 Zware eis tegen roekeloze rijder FRENZEL BEKENT MEINEED Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes Echtgenote helpt haar man hij weerzinwekkend zedenmisdrijf eventjes1 Dinsdag 23 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Ter gelegenheid van den ver jaardag van den Führer Militair appél op het Binnenhof HEYDRICH EN RAUTER HARREN TE VROEG PLEZIER Hij gilde Uitzinnig „Op uw gemak" Mede lijden' Ambtenaar als spion voor het gerecht OPMERKELIJKE OORLOGSDOCUMENTEN DOOR AMERIKANEN GEPUBLICEERD Krachtige bestrijding van pijn of griep FI1VREM ELK Gerucht over streven naar informeel contact met Soekarno Van een onzer redacteuren Felix kersten, de knappe Finse mas seur, die zich nooit met politiek had be moeid, was aan het eind van 1940 een soort samen zweerder tegen nazi-Duits- Iand geworden. Met be hulp van Himmlers secre taris Rudolph Brandt ont ving hij berichten uit de bezette gebieden en wan neer hij Himmier masseer de om deze opperbeui van uiterst pijnlijke maag krampen te verlossen, poogde hij zijn invloed aan te wenden om mensen uit concentratiekampen te redden en doodvonnissen te laten wijzigen. Eén maart 1941 zat Felix Kersten in de kantine van Himmlers hoofdkwartier te wachten totdat hij bij Himmier zou worden toe gelaten, toen er plotseling een golf van onrust door de rijen van officieren ging. Felix Kersten keek op en zag Rauter en Hey- drich de zaal binnenkomen. Hij kende beide misda digers, want Heydrich had hem eens een kruisverhoor afgenomen en met Rauter had hij in Den Haag ge vochten om de arrestatie van een Nederlandse vriend te voorkomen. De beide mannen merkten de dokter in de heersende drukte niet op en kozen een tafeltje vlak bij dat van Felix Kersten. Een half-luid gesproken zin van Rauter deed de Finse dokter de oren spitsen. Gebogen over zijn tafeltje deed hij zijn uiterste best om niet op te vallen en toch het hele gesprek te kunnen horen. „Wat zullen die vuile Nederlanders schrikken", grinnikte Rauter. „Maar ze krijgen hun verdiende loon". „Het is in Polen koud genoeg om ze af te koelen", sprak Heydrich met me taalharde lach. - „Binnen kort krijgt u het officiële operatieplan en dan is er geen dag meer te ver liezen". „Wanneer zal dat zijn", vroeg Rauter gretig. Op dat moment dempten de misdadigers hun stem en kon Felix Kersten niets meer verstaan. Het A.N.P. meldt: Ter gelegenheid van den 52-sten verjaar dag van den Fuhrer, Adolf Hitler, is heden middag op het Binnenhof te' 's-Gravenhage een militair appel gehouden, waaraan het ba- taljon van het luehtwapen en detachementen van. leger, marine en S.S.-troepen van de Duitsche weermacht hebben deelgenomen. In open carrevorm stelden iich de mili tairen te ruim twaalf uur op dit historisbhe binnenplein op tegenover den voorgevel van de Ridderzaal. De .niet-ingedeelde officiëren vormden een vleugel aan de zijade van het Tweede Kamergebouw en. ter rechterzijde daarvan werd het muziekcorps van het lueht wapen opgesteld. Voorts was een ruimte aan den overgant daarvan vrij gehouden voori civiele genoodigden. Bij den hoofdingang van de Ridderzaal was op het'Binnenhof een palmengroep geplaatst, welke werd' geflankeerd door twee Duitsche Met lakonieke woorden stond twintig jaar geleden in de Nederlandse kranten, dat bij gelegenheid van de 52ste verjaardag van Hitier een défilé op het Binnenhof zou worden gehouden. Niemand in Nederland wist toen, dat op twintig april 1941 de deportatie van het hele Neder landse volk had moeten beginnen. Felix Kersten wist door een list Himmier van het plan af te brengen. i De dokter begreep, dat hij een staatsgeheim had afgeluisterd. Om te beginnen moest hij de plannen precies te weten zien te komen en dan zou hij ze slechts met het grootste risico bij Himmier ter sprake kunnen brengen. De volgende dag verschafte de secretaris van Himmier, Brandt, hem inzage van de zeer geheime documenten. Het was een bevel van Hitier en een technische uitwerking van Himmier. Hitier beval het hele Nederlandse volk te deporteren, omdat het de Germaanse vriendenhand had geweigerd en heulde met de Engelsen, het geen erg gevaarlijk kon worden, als Duitsland door Engeland werd aangevallen. In de Poolse provincie Lublin zou den de Nederlanders zo redeneer de Hitier te midden van het in ferieure Slavische ras en ten prooi aan vele ontberingen, dankbaar de Germaanse broederhand grijpen, zodat Duitsland door deportatie een vijand in het Westen kwijtraakte en een bondgenoot in het Oosten er voor in de plaats kreeg. Himmier had de charmante gedachte gehad om de de portatie 20 april te laten beginnen, zodat het een passend geschenk voor de 52ste verjaardag van de Führer zou worden. zich naar zijn ondergeschikten ke ren en er ontstond een kalmer ge sprek. Niet zonder zelfgenoegzaam- neid vertelde Himmier zijn masseur hoe hij de plannen had uitgewerkt. Toen besloot Kersten zijn hoogste troel uit te spelen. De volgende dag speelde Kersten zijn troef uit. Terwijl hij bezig was Himmier te behandelen, vroeg hij langs zijn neus weg: „Wanneer begint de deportatie van Nederland?" Himmier werd uitzinnig van woede: Een zeer geheim staatsgeheim was uitgelekt. Kersten is nooit zo dicht bij de marteldood geweest dan op dat moment. „Hoe weet u iets over de deporta tie van Nederland!" schreeuwde Himmier. „Ik hoorde gistermiddag Heydrich en Rauter er over praten in de kan tine". De woede van Himmier kon Van onze correspondent AMSTERDAM In de eerste Atjeh- straat in Amsterdam heeft zich zater dagavond een afschuwwekkend zeden misdrijf afgespeeld, zo weerzinwek kend, dat de politie het verhaal van de vader va-n het zestienjarige slachtoffer nauwelijks kon geloven. Een zestienjarig meisje werd door een vrouw een huis binnengelokt. De echt genoot van de vrouw, de 27-jarige straat- maher A. B. -Van W., gooide het kind op een bed en verkrachtte haar onder be dreiging met een mes. De man, vader van drie kinderen, zegt zich niets te her inneren, omdat hij dronken zou zijn ge weest. Het meisje was onderweg naar haar tante in de Molukkenstraat. In de buurt van de Atjehstraat werd zij aangesproken door de 23-jarige mevrouw J. c. van W. ,,Ik voel me niet goed, wil je me even naar huis brengen", vroeg zij. Het meisje stemde daarin toe. KOPJE KOFFIE Toen het tweetal In het huis was, kreeg het meisje een kopje koffie aangeboden. De vrouw liet haar drie kinderen zien en verdween daarop in de keuken. Toen de straatmaker met het meisje alleen was vergreep hij zich aan het kind. Hij trok een mes, omdat het slachtoffertje begon te gillen. Toen om zeven uur de vader van het meisje bij de politie aangifte kwam doen, werd het verhaal aanvankelijk met een korreltje zout genomen. Het was te fan tastisch, te weerzinwekkend. Later bleek evenwel, dat het verhaal de trieste waarheid bevatte. De straatmaker en zijn vrouw werden om acht uur gearresteerd. De man bleel ontkennen, zijn vrouw gaf haar mede plichtigheid toe. De straatmaker hangt een gevangenisstraf van ten hoogste twaalf jaar boven het hoofd: zijn vrouw zou voor haar aandeel maximaal acht jaar kunnen krijgen. Hij ging verkeerd masseren en Himmier gilde vande pijn. Kersten wist, dat Himmier behalve met de deportatie van Nederland, ook bezig was met hét uitbreiden van de S.S. Hitler had hem kort daarvoor op dracht gegeven de S.S. van honderd duizend man op een miljoen te bren gen. Toen Himmier voldoende gekron keld had, verklaarde Kersten: „Ik vrees, dat ik u niet meer kan hel pen. U neemt te veel hooi op uw vork. U zult moeten kiezen: Of de uitbreiding van de S.S. of de depor tatie van Nederland. Beide opdrach ten tegelijk vergen te veel van uw krachten en als u eenmaal voorbij een bepaald punt bent, kan ook ik u niet meer helpen". Himmier lag rillend van pijn op de divan. De uitbreiding van de S.S. wilde hij niet opgeven, omdat hier door zijn eigen macht aanzienlijk werd versterkt. De deportatie van Nederland was een bevel van Hitier. „Waarom laat u die Hollanders niet een paar maanden wachten", drong Kersten aan, „als de oorlog in het najaar is afgelopen, kunt u deze de portatie op uw gemak ten uitvoer brengen". Himmier was echter niet van zijn deportatieplan af te brengen en de tijd drong. Met het verstrijken van de dagen werden de krampen erger en iedere dag herhaalde Felix Ker sten, dat hij onmachtig was Himmier te helpen, omdat deze te veel van zijn krachten vergde. Begin april was Himmier nog slechts een wrak, niet meer tot de gewone dagelijkse dingen in staat. Angst voor Hitler deed hem ondanks pijn en uitputting wekenlang nadat hii in gedachten ai nad toegegeven, aan het deportatieplan vasthouden. Toen hij tenslotte volledig murw was, bevai Kersten hem naar Hitler te gaan en te zeggen, dat de twee op drachten te veel waren en dat er Advertentie De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! Reinhard Heydrich, die per ongeluk'- in de kantine,van het hoofdkwartier van Himmier aan dokter Felix Kersten het geheim van de Nederlandse depör"- tatie verried. Heydrich, eeji uiterst wrede nazibeul, werd een jaar later door partisanen bij Praag vermoord. Uit wraak werd daarop het hele dorp Lidice uitgemoord. één tot na de oorlog rr^oest worden uitgesteld. A Veertien dagen voordat de 'eerste drie miljoen Nederlanders een onbe schrijflijke lijdensweg naar Polen hadden moeten beginnen,' belde Himmier midden in de nacht Felix Kersten op: „De Führer is even grootmoedig als geniaal", hijg de de beul door de telefobn. „Hij heeft medelijden met mijn vermoeid heid. De deportatie is uitgesteld. Ik heb zijn bevel zwart op wit. Ik zal het u morgen laten zien". De volgende middag masseerde dokter Kersten zijn patiënt weer met de toewijding, die iedere arts voor een zieke moet hebben. SLOT: „Heb medelijden met mijn arme gezin" LONDEN. George Blake, een 38- jarige Britse ambtenaar, zal in de Old Bailey terechtstaan wegens spionage. Er zijn tegen hem drie aanklachten in gediend. aldus bleek gisteren na afslui ting van het justitiële vooronderzoek, dat achter gesloten deuren plaats- had. Blake wordt ervan verdacht bij drie gelegenheden „aan iemand" inlichtingen te hebben verstrekt die van belang kun nen zijn voor een vijandelijke mogend heid. Deze vergrijpen zijn gepleegd tus sen 1955 en 1960. Gisteren duurde de slotfaze van het vooronderzoek tegen Blake een uur en veertig minuten. Er waren uitzonder lijk strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen in en rondom het gerechtsge bouw waar hij werd verhoord. Van een speciale verslaggever ITOCKHOLM De Wasa, het Zweedse histori sche vlaggeschip, is na drie eeuwen boven water. Een brokkelend stukje hout, de stomp van de fokkemast, was het eerste zichtbare teken van de Zweedse oorlogsbodem die 333 jaar geleden met 350 opvarenden naar de bodem van de Strömmen verdween. Het was half tien gistermorgen. Het fanfarekorps van de marine begeleidde de gebeurtenis met een valse mars. Een grote dag was het vooral voor Anders Franzèn, de veertigjarige ingenieur, die, tegen beter weten in, vier jaar lang doorzette om het admiraalsschip met modern bergingsmaterieel boven water te brengen. Het heeft bloed, zweet, tranen en twee mil joen dollar gekost. Voor het schip zelf heeft men indertijd 17.500 dollars betaald. Een klein wonder: het weer bij de lichting was precies hetzelfde als op de gedenkwaardige zondag dat het schip ten onder ging. Heel Stockholm wa-s uitgelopen naar de havenkant waar de berging haar laatste fase inging, althans op het slepen naar het droogdok na. In dat dok zal het eikenhouten schip worden opgeknapt. De Wasa heeft de eeuwen onder water vrij goed weerstaan. De trossen van de vijzels maakten een groef van slechts een centimeter in hodem en reling. Over enkele weken wordt het wrak naar de wal gebracht waar het te drogen wordt gezet om later als museum te worden ingericht. Vijftig skeletten •i Maandag herleefde het drama van 1528 in omgekeerde volg orde. Het bleef de 'herinnering aan de dood van enige honderden opvarenden aan wier gedachtenis nog -steeds wordt herinnerd. Bij de berging zijn vijftig skeletten opgehaald. Zes waren er al eer der uit gehaald. Het moet op een zondagmorgen zijn gebeurd bij een lichte bries. Het schip vertrok vol bevlagd voor zijn eerste reis, uitgewuifd door soldaten en familieleden aan de re ling. Midden op de Strömmen voltrok zich de ramp. Een ernstige constructiefout en een rukwind van de bergen deed de trotse driemaster overhellen en drie minuten later lag het schip op zijn zijde. In paniek werden de scheeps- kanonnen door de bemanning verrold om het zwaartepunt te verplaatsen. La Duim na duim rees gisteren het wrak van de Wasa uit het water. Deze foto is genomen bij de campagne, het hoogste deel van het achterschip. Telefoto Advertentie Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Documenten uit Duitse archieven, die door de Amerikanen in 1945 zijn buit gemaakt, zijn gisteren door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gepubliceerd. Zij ont hullen enkele markante feiten over de houding Van koning Leopold yap België, de leiders van ZuicUAïriEa en koning Christiaan van Denemar ken tijdens de laatste wereldoorlog. Koning Leopold heeft verscheidene malen tevergeefs bij Hitier gepleit voor- de terugkeer van Belgische krijgsgevangepen en voor het terug krijgen van de onafhankelijkheid van België na de oorlog. Hitler was nogal vaag in zijn ant woorden. Over de toekomstige status van België kon hii nog niets met zekerheid zeggen, omdat België onder een „algemene reorganisatie van het Europese continent" zou vallen. De krijgsgevangenen werden niet vrij gelaten, omdat Duitsland dringend be hoefte aan hun arbeidskrachten had en omdat zij in België „slechts de werk loosheid zouden doen toenemen". Nachtmerrie Van koning Christiaan is in de Duitse archieven een onderschepte brief ge vonden, die de koning via de Deense consul in Nice had willen sturen aan een vriend. In de brief staat: „De Duitse bezetting drukt op ons allen als een nachtmerrie. De weinige Deense nazi's worden door de Duitsers aangemoedigd tot vechtpartijen op straat, .maar ik heb van de Duitse mili tairen-gedaan gekregen, dat de Duitse soldaten bevolen is in geval van vecht partijen naar hun kazernes te gaan, zodat de Deense politie met de nazi's kan afrekenen. Het gedrag van de be volking tégenover de Duitsers is waar dig. Op straat' worden de Duitsers ge negeerd, wat hun niet bevalt. Zij doen hal- het mogelijke om zich populair te -maken met het tegenovergestelde resul taat. De Duitsers begrijpen niet, dat hun aanwezigheid hier- ongewenst is", aldus de Deènse»koning, Opstand in Z.-Afrika In de Duitse archieven hebben de Amerikanen ook veel documenten ge vonden, die betrekking hebben op con tacten tussen nazi-Duitsland en Zuid- Afrika. Hieruit blijkt, dat een speciale vertrouwensman van Hitler in 1940 op bezoek is geweest bij Zuidafrikaanse nationalisten. Hij heeft onder meer ge sproken met Herzog en Malan. Zuid- Afrika was tegelijk met Engeland in oorlog met Duitsland geraakt, maar Herzog en Malan, gesteund door grote groepen vooral jeugdige nationalisten, voélden er veel voor tegen de regering van generaal Smuts in opstand te komen en vrede met Duitsland te zoe ken. Hitiers vertrouwensman zag ech ter weinig in een dergelijke actie. Hij berichtte aan zijn opdrachtgever, dat de nationalisten te weinig wapens had den om met succes in opstand te kun nen komen. De mentaliteit van de Boeren kennende, zo schreef hij, denk ik dat Duitsland de schuld van die nederlaag zal krijgen. Eind november 1940 had Duitsland al een gedetailleerd plan gereed voor de toekomst van Afrika. Niet alleen zouden alle vroegere Duitse kolonies weer „heim ins Reich" komen, maar tevens zou heel Centraal-Afrika Duits bezit worden. In een memorandum van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken wordt het absoluut noodzakelijk geacht, dat Belgisch Kongo in zijn ge heel onder Duits gezag zou komen, daar dit rijke gebied een sleutelpositie zou moeten gaan innemen in het „alge mene Duitse plan voor Centraal- Afrika". Bij de gisteren gepubliceerde docu menten bevinden zich ook enkele ge schriften waar Duitsers hun mening geven over de Italiaanse bijdrage aan de oorlogsinspanningen. De Duitsers hadden op dit gebied geen hoge dunk van hun Italiaanse bondgenoten. Op 8 december 1940 vertelde Hitier de Italiaanse ambassadeur in Berlijn, dat Italië een militaire bevelhebber met ijzeren zenuwen en een' barbaarse vast beradenheid nodig liad, die orde aan het front moest scheppen door hard optreden zoals door het neerschieten van generaals en kolonels die hun stel lingen prijsgaven. De documenten zijn door een Ameri kaans-Brits-Franse groep historici ge selecteerd en uitgegeven. Zij vormen een onderdeel van „Documenten van de Duitse buitenlandse politiek 1918 1945". Het nu gepubliceerde deel be handelt de periode van 1 september 1940 tot 31 januari 1941. xonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarina „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die eik afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Gij pijn» griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiet, dat U met plezier Uw werkkunt doen J Koker20 tabletten 10.80, MAASTRICHT. De officier van jus titie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. J. Corsten, heeft gisteren een half jaar gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 24-jarige chauffeur J. G. K. uit Brun- sum. Op 9 juni vorig jaar was hij met een bus met mijnwerkers aan het slippen geraakt en tegen een andere bus ge botst. Twee mensen kwamen daarbij om het leven en 35 werden gewond. K. had kort voor de botsing met een snelheid van tachtig kilometer per uur gereden. De officier noemde dat onver antwoord. Mèt onbedachtzame rembe wegingen, die K. zou hebben gemaakt, resulteerde dat volgens hem ln hoogst roekeloos en grovelijk onvoorzichtig rij den. Van onze correspondent BONN. Het voormalige sociaal democratische lid van de Bonds dag Alfred Frenzel (61), beticht van spionage voor communistisch Tsje- choslowakije, bekende gisteren in 1954 een meineed te hebben ge pleegd. Die meineed leidde tot de veroordeling van een Augsburger politicus tot drie maanden gevange nisstraf. Frenzel staat thans terecht voor het hoogste Westduitse gerechtshof, het bondsgerechtshof te Karlsruhe. Tegen betaling van 27 000 mark (25.000 gul den) zo luidt de beschuldiging heeft hij vier jaar lang spionagediens ten voor Praag verricht. In 39 ontmoe tingen vertelde hij Tsjechoslowaakse agenten alles wat hij wist over het westduitse leger, de buitenlandse poli tiek en de politieke partijen. Hij werd op 29 oktober van het vorige jaar in de Bondsdag te Bonn gearresteerd, kort nadat op het Bonner vliegveld Wahn twee Tsjechoslowaakse agenten waren aangehouden, die microfilms bij zich hadden van documenten, die alleen van Frenzel afkomstig konden zijn. Het Bondsdaglid bekende vrijwel onmid dellijk spionage te hebben gepleegd, waarop de SPD, de Westduitse soci aaldemocratische partij, hem royeerde Advertentie Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) en Frenzel zijn Bondsdagzetel ter be schikking stelde. Gisteren is Frenzels meineed uitvoe rig behandeld. In 1954 had de voorzitter van de afdeling Augsburg van de BHE (Vluchtelingenpartij), Spandel, in een pamflet geschreven dat Frenzel placht op te scheppen over zijn deelneming aan Britse bomaanvallen op Hltler- Duitsland. En voorts dat Frenzel in de twintiger jaren functionaris van de communistische partij in Tsjechoslo- wakije was geweest. Frenzel diende daarop een aanklacht tegen Spandel in, die op grond van de eed van het toen malige Bondsdaglid tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Gis teren gaf Frenzel toe dat die eed een meineed was. Hü bekende dat hij vroe ger dikwijls had opgeschept over „zijn tijd bij de Royal Air Force". Hij had voor de rechtbank bewust onwaarheid gesproken, zoals hij gisteren be weerde „in het belang van mijn partij". Dit proces zal voor een deel achter gesloten deuren plaatsvinden, daar mi litaire vraagstukken van de Navo en de Bondsrepubliek, die in de defensie commissie van de Bondsdag zijn be handeld, ter sprake zuilen komen. Frenzel was namelijk 'tot oktober van het vorige jaar lid van de Bondsdag èn van de Bondsdagcommissie voor de fensieaangelegenheden. Men acht het waarschijnlijk, dat verscheidene de fensiegeheimen via de Tsjechoslowaak se geheime dienst in Moskou zijn be land. Levensloop De levensloop van Frenzel is typisch voor deze linkse Duitse politicus. Hij is in Tsjechoslowakije geboren en in 1938 naar Engeland geëmigreerd. Dat hij lid is geweest van de Tsjechoslo waakse communistische partij staat vast. In 1940 nam hij dienst bij de RAF waar hij geen piloot werd, maar be diende in de kantines. Na de oorlog keerde hij naar Praag terug; in de Tsjechische stad Reichenberg richtte hij een nauw met de communisten sa menwerkende politieke groep op. In 1946 verhuisde Frenzel naar West- Duitsland, werd lid van de SPD. on dervoorzitter van deze partij in Zuid- Beieren, in 1950 lid van het Beierse parlement en in 1953 lid van de Bonds dag, de Westduitse Tweede Kamer. )angs de oever klonk één lange hoge kreet: „Hjalp!" Zestien mannen en vier meisjes sprongen overboord. Acht van hen verdronken. De droeve dag werd voor Zweden gevolgd door lange weken van diepe rouw. Vele voorname fami lies verloren zonen en echtgenoten die met het vlaggeschip hadden moeten meevaren naar de basis in Aelvsnab- ben. Nu, op een hoge berg, staat daar nog een monument. Straks zal de Wasa de tweede tastbare herinnering aan de tragedie van toen vormen. Om elf uur, nadat de vijzels op de twee zware pontons die langs de Wasa waren gelegd hun best hadden gedaan, kwamen er stukken van het berghout rondom het achterschip boven. Centi meter na centimeter rees het wrak. De spanning werd voelbaar onder de war me zon bij de haven. Helikopters en amfibievliegtuigen cirkelden boven de piek. Op de pontons trilden de mano meters tegen de rode streep aan. De compressoren joegen de plastic lucht- tanks onder de Wasa bijna tot barstens vol. Tegen twee uur was het werk bijna voltooid. Het touwwerk hing groen en gerafeld over het dek. Brokken linnen van de zeilen, een enkel stuk keukengerei en een flard uniform komen dwaas en doods in het felle zonlicht. Twee ge beeldhouwde koppen steken grotesk af tegen het donkere water. De campagne staat nu -droog, voor het eerst sinds drie eeuwen. Zweden heeft er een nationale dag van - gemaakt nadat het eeuwen een nationale schande was geweest. Hoe belangrijk het feit van de berging was bleek uit het bezoek dat prinses Bir- gitta en haar Duitse verloofde, prins Hans, en prinses Sibylla aan het kar wei brachten. De marine heeft in de loop van de afgelopen maanden langs de havenkant de eerste vondsten van de Wasa op geslagen: zes grote stokankers, het hoge roer van drie ton goed en gaaf eikenhout, en wat kleinere trieste over blijfselen van de ramp. Advertentie lïrsK. :EVENTJES?en- n paladijn van .Eventjes' eventies rustig genieten. Per doosje van 20: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De vraag of voor aanstaande figuren, uit het Neder landse bedrijfsleven informeel contact trachten op te nemen met president Soekarno houdt op het ogenblik Den Haag bezig. Het contact zou tot doel hebben te onderzoeken of een redelijk compromis inzake Nieuw-Guinea mo gelijk is. De vraag is in de wereld gekomen door een artikel in de Haagse Post van zater dag van de hand van de hoofdredacteur van dat blad, mr. G. B. J. Hiltermagn; daarin meldde deze dat vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven, die zijn ver bonden met organisaties van vroegere belanghebbenden bij de Indonesische maatschappij of deel uitmaken van de zgn. groep-Rijkens contact met het Indo nesische staatshoofd willen opnemen. De groep-Rijkens is een losse groepering van deskundigen en belanghebbenden, die iaren geleden door de toenmalige president van de Unilever, dr. Paul Rijkens, werden bijeengebracht om van gedachten te wis selen over de beste Nederlandse politiek ten opzichte van Indonesië met het oog op Nieuw-Guinea. Hoewel het artikel zeer positief is ge steld deelde dr. Rijkens, juist gisteren teruggekeerd uit Canada, ons mee dat er geen sprake van is dat hijzelf of iemand anders uit de groep-Rijkens contact zoekt of wil zoeken met president Soekarno. Dat hij niet helemaal gelukkig is met de huidige politiek wilde hij niet ontkennen, maar een contact met Soekarno zou hij slechts nastreven indien de Nederlandse regering of Soekarno daarom zou vragen. Toch is met deze ontkeilning de vraag niet de wereld uit. Het artikel in de Haagse Post onderscheidt meer dan één groep initiatiefnemers. Welke dat dan wel bij uitsluiting van de groep-Rijkens zouden moeten zijn, blijft onduidelijk. Bij het Ministerie van buitenlandse zaken is niets van een informele bemid delingspoging bekend. De heer Hilter- mann was gisteravond onbereikbaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9