Grote staking uit sympathie voor de Franse president GENIET van zonnige lenteweelde, ge niet van licht en schaterende kleur. En omdat u genieten wilt zonder storende schittering - daarom Servatius verwekt algemene ergernis LAGAILLARDE NAAR ALGIERS ONTSNAPT Een miljoen „Colons", die geen ander vaderland hebben KON Sowjets en Britten akkoord over Laos Een eenvoudig zonne scherm EES DC >E HET ZELF Haags meisje „versnoepte negen mille GD SUNGLASSES Hakenkruisen op monument geklad HISTORISCHE BESCHOUWING en.... „Israël gebaat bij vervolgingen Jose Ortiz gearresteerd Dinsdag 25 april 1961 Regering en Stichting van de Arbeid gaan praten Voldoende? Marine Wanhopig Vijf joden ver volgers staan terecht Duitsers verdacht van diefstal Geen vergunningenstelsel voor vivisectie Italië wereldkampioen bridge - Amerika tweede ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. T Vervolg' van pag. 1 Ook het leger in Algerije heeft van zich laten horen. De commandant van het militaire district Oran, generaal Pouilly, heeft geseind dat alleen de stad Oran zelf in handen van de op standelingen is. Het gebied er omheen is trouw aan de Gaulle en zo is het ook met de troepen in dat gebied. Op grond van de berichten van generaal Pouilly en van andere commandanten in het Algerijnse binnenland beoordeelt men nu de toestand in Algerije wat gunsti ger. De indruk is dat niet meer dan ongeveer een kwart van de troepen de zijde van de opstand heeft gekozen. Op Franse vliegvelden zijn gisteren tien militaire vliegtuigen, afkomstig uit Algerije, geland. De bemanningen had den zich aan het gezag van generaal Challe, de leider van de opstand, ont trokken en waren bij hun ontsnapping naar Frankrijk geholpen door andere militairen. Zij vertelden dat meer dan duizend man van de luchtstrijdkrachten gisteren hadden gedemonstreerd vóór de Gaulle. Dat moet gebeurd zijn op het vliegveld Maison Blanche bij Algiers, in weerwil van een cordon van para chutisten om het veld. Het Franse leger in Duitsland, onder Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft, in antwoord op het schrijven van de Stich ting van den Arbeid, het bestuur van de stichting uitgenodigd' voor een gesprek, dat op dinsdag 2 mei zal worden gehou den. Van de zijde van de regering zullen aanwezig zijn minister-president prof. dr. J. E. de Quay, d'e minister en de staats secretaris van sociale zaken mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy de heer B, Roolvink en de minister van economische zaken in de persoon van prof. dr. J. Zijlstra, die invalt voor minister De Pous. De laatste is op dat tijdstip in het buiten land. De regering wil kennelijk eerst af wachten hoe de interpellatie over o'e werktijdverkorting, die waarschijnlijk woensdag in de Tweede Kamer wordt gehouden, zal uitvallen. Advertentie Als U met zo weinig mogelijk kosten zelf een zonnescherm wilt maken, lees dan de duidelijke beschrijving in het meinummer van het maandblad DOE HET ZELF. Voor kampeerders wordt een luifeltent be schreven. Andere dingen, die U zelf kunt vervaardigen zijn een rotantafeltje; een bergmeubel voor de kinderkamer; een ge makkelijke stoel met armleuningen; een paraplubak en tuingereedschap. Doe Het Zelf biedt elk wat wils. Het bevat ook artikelen over het houden van bijen en konijnen; werken met pitriet; hang- en sluitwerk. Voorts interessante rubrieken voor automobilisten, amateurfotografen en liefhebbers van bloemen en planten. Koop het meinummer voordat het is uit verkocht bij een kiosk, boek- of tijd- schriftenhandel. Voor abonnementen: Post bus 955, Rotterdam. Telefoon CIO—127295. bevel van generaal Crépin, heeft zijn trouw aan de Gaulle bevestigd. Crépin heeft door Duitse politie twee Franse officieren laten arresteren, die waar schijnlijk op weg waren naar Algerije. Het zijn kolonel Dufour en generaal Van Hoexem. Het ligt in de aard der Fransen om, wanneer zij voor een goede zaak willen demonstreren, de staking te hulp te roepen. Zo gebeurde het gistermiddag om vijf uur dat het bijna weer normaal geworden leven in Parijs tot stilstand kwam door een machtige algemene staking, waaraan tien miljoen mensen deelnamen. Zij duurde één uur (tussen zeventien en achttien uur), waarmee alle vakverenigingen hun aanhanke lijkheid aan de regering wilden be tuigen. De stakingsoproep werd voor honderd procent opgevolgd en door het publiek dat er toch de last van onder vond, met sympathie ontvangen. Zelfs de taxichauffeurs weigerden ook maar één klant op te nemen, terwijl de bios copen, die de voorstellingen niet onder braken, gedurende dit uur geen toe schouwers toelieten. Het oproepen van reservisten op vrij bescheiden schaal heeft de vraag doen rijzen of Frankrijk eigenlijk wel over voldoende troepen beschikt om een avontuur van de muiters te kun nen frustreren. Frankrijk, zo werd te verstaan gegeven, beschikt inderdaad wel over voldoende manschappen, maar niet het klinkt misschien tegenstrij dig over voldoende eenheden. De meeste manschappen bevinden zich in een stadium van opleiding voor een bepaald onderdeel, waartoe zij zullen gaan behoren. Daar de meeste van deze onderdelen uit reservisten bestaan, zul len deze worden opgeroepen om met de jonge recruten het onderdeel in staat van paraatheid te brengen. Zonder deze reservisten beschikt het Franse leger over 200.000 mensen in het moederland: 11.000 parachutisten, 30.000 man politietroepen, 14.000 man territoriale politie, 18.000 man republi keinse garde, 60.000 militairen in Duits land, de rest recruten in opleiding. Bij deze getallen zijn niet meegerekend de effectieven van de luchtmacht en marine. In Algerije bevinden zich ongeveer 300.000 man, van wie, zoals gezegd, vermoedelijk nog niet een vierde aan de bevelen van de opstandige generaals gehoorzaamt. Vast staat, dat de marine, zowel in Algerije (Mers-el-Kebir) als in Toulon, trouw is gebleven aan de regering. De sympathie bij de lucht macht in Algerije is zeer zeker aan de kant van de Gaulle! Toen gisteravond de noodmaatregelen tegen een eventuele invasie opnieuw werden getroffen, begon men zich af te vragen hoe reëel nu eigenlijk de kans is dat de rebellen van Challe en Salan werkelijk een poging zullen doen om hun rebellie te verplaatsen naar het moederland. Challe had gisteren een verklaring voor Radio-Algiers afgelegd waaruit niemand veel wijzer was ge worden. Hij had verklaard dat noch hijzelf, noch een van de andere generaals per soonlijke politieke ambities koesterden. Ook het leger zou niet van plan zijn om voortaan zijn wil aan de gehele natie op te leggen. Het doel van de opstand werd om schreven als een poging tot redding van Algerije uit de klauwen van de Alge rijnse rebellie. „Wij zullen een gepaci ficeerd Algerije aan Frankrijk terugge ven. Om dat doel te bereiken zal ik tot het bittere einde gaan." Dat de muitende troepen nauwelijks in staat zullen zijn om de Algerijnen tot onderwerping te brengen met de voorraden die zij nu bezitten, was blijk baar nog niet tot Challe doorgedron gen. De blokkade zal hem spoedig tot dat inzicht brengen. Het gebruiken van die voorraden, die ■volgens eigen zeggen 400.000 ton be dragen, munitie inbegrepen, veor een invasie in het moederland zou een wan hoopsdaad zijn. Misschien had de Fran se officier, die gisteren in een ingezon den stuk in een krant schreef dat de muitende generaals maar beter direct zelfmoord konden plegen, wel gelijk. U... Parijs, drie dagen na het begin van rebellie der gene raals: een zwaar gewapend lid van de gendarmerie staart peinzend in de etalage van een damesschoenenwinkel. Een vrouw loopt met een boodschappentas naar huis. Beiden voorbijgangers in een stad, waaraan de rebellie tot dusver nog voorbij is ge gaan Eigen telefoto V) Arrestatie in Amersfoort AMERSFOORT Het bureau van de Amersfoortse recherche had gisteroch tend iets weg van een warenhuis. Daar lagen de goederen opgeslagen die het ze ventienjarige Haagse meisje Maria van H. tijdens een snoepreisje met een vriend had gekocht van de 26.000 gulden van haar patroon, die zij vorige week had verduisterd. Het meisje en de vriend, de dertigjarige bankwerker B. C. H. uit Den Haag, waren zondagavond in een café in Amersfoort gearresteerd. Zij had nog honderd, hij tweeduizend gulden op zak. In hun pension vond de politie vijftien mille, kleding en schoenen, een draagbare radio, gouden sieraden boeken en toiletartikelen. De politie had al spoedig ontdekt dat het meisje met de bankwerker naar Wou denberg was getrokken. Toen zij daar uit vrees voor arrestatie weg wilden hadden zij in een advertentie een pension in Amersfoort gevraagd. Zo waren zij in die stad beland. De Amersfoortse politie omsingelde zondagavond het café waar de voort- vluchtigen, keurig in het nieuw gestoken, zondagavond een borrel wilden drinken. Aan het leegdrinken van hun glas kwa men zij niet toe, want al spoedig stapte de politie het café bimien. Er zat toen weinig anders voor hen op dan gewillig mee te gaan. Advertentie AURICH (Reuter) Tegen drie voormalige SS-ers en twee ex-politie- agenten is gisteren te Aurich in Noord- west-Duitsland een proces begonnen, waarin zij beschuldigd worden van het vermoorden van 220 joden in Litauen in juni 1941. De beklaagden zijn de vroegere SS- kapitein dr. Werner Scheu (51), de voor malige SS-kapitein Karl Struve (58), de voormalige SS-onderofficier Friedrich Jagst (53) en de ex-politieagenten Otto Bastian (51) en Wilhelm Schmidt f47). Alle vijf ontkenden op de eerste dag van het proces. Volgens de aanklacht hebben Scheu en Struve destijds een SS-troep geleid, die systematisch joden in Litauen vermoord de, die niet tot werken in staat waren. ALBLASSERDAM Een ongeveer twintigjarige jongeman heeft dit week einde gepoogd een 22-jarig meisje in haar slaapkamer aan de Haven in Al- blasserdam aan te randen. De jongeman moet geweten hebben, dat het meisje alleen thuis was. Het slachtoffer begon te gillen, toen haar belager binnenkwam. Hij kneep haar keel dicht tot zij bewusteloos raakte. Daarna ging de man er vandoor. POLAROID Van onze correspondent HAARLEM Met witte verf heb ben onverlaten zaterdagnacht haken kruisen geklad op het verzetsmonu- ment aan de Dreef en op de etala geruit in de passage van een kle dingmagazijn aan de Anegang in Haarlem. De runentekens waren der tig bij dertig centimeter groot. Agenten van de radio-autodienst ont dekten zondagochtend de swastika op het monument. De gemeentereiniging maakte het beeld de man voor het vuurpeloton, vervaardigd door Mari Andriessen binnen een uur schoon. Het geklad op de etalageruit werd gis terochtend 'ontdekt door een schoonma ker. De recherche vermoedt, dat kwajon gens de daders zijn. Het onderzoek wordt voortgezet, omdat het niet onmo gelijk is, dat ook oud-nazi's er de hand in hebben gehad. De vroegere nazi's beleggen nog steeds op gezette tijden in beperkte kring bijeenkomsten. Van onze correspondent VENLO In Venlo zijn twee jonge Duitsers aangehouden en opgesloten. Zij worden ervan verdacht diefstallen te hebben gepleegd in vier geparkeerde auto's. JERUZALEM (Reuter/AP) Of het door de andere schokkende ge beurtenissen in de wereld komt dan wel doordat het aangevoerde^ in het proces-Eichmann gisteren weinig onthullend was of maar nauwelijks ter zake leek, is moeilijk uit te maken. Een feit was het in elk geval dat de beklaagde zelf niet de enige was die zich verveeld toonde. De historische beschouwing over het Europese jodendom van een als getuige opgeroepen Amerikaanse hoogleraar mocht op zichzelf van waarde zijn, in de sfeer van deze emotionele rechtszaak hebben maar weinigen begrepen waar het de openbare aanklager om te doen was: aan te tonen hoeveel joodse mensenlevens en welk een schat aan Israëlitische cultuur door het optreden van de nazi's te loor zijn gegaan. Prof. dr. Salo Whittmayer Baron, hoogleraar in de joodse geschiedenis aan de universiteit van de Ameri kaanse staat Columbia, schatte dat er voor de oorlog 16,5 miljoen joden in de wereld waren en na de oorlog nog slechts twaalf miljoen. Omstreeks 1930 woonden er in Europa alleen bijna tien miljoen joden. Volgens de open bare aanklager, Gideon Hausner, zijn er door toedoen van de nazi's zes mil joen Europese joden om het leven ge komen. Na het uitgebreide vertoog van prof. Baron over de culturele en maatschap pelijke rol van de joden in Europa verloren Hausner en Eichmanns ver- MADRID (Reuter) Lagailiarde heeft evenals generaal Salan kans ge zien aan de bewaking van de Spaanse politie te ontsnappen en is in Algiers aangekomen. Daar heeft hij zich ge meld bij het leger van de rebellerende generaals. Aan de Spaanse politie kan beslist geen Van een onzer redacteuren EEN klap met een vliegemep- per is het begin geweest van het grote drama, dat in de narht van vrijdag op za terdag een nieuw tragisch diep tepunt heeft bereikt: Frankrijk- Algerije. Tijdens een meningsver schil in 1827 gaf de bestuurder van Algerije ter ondersteuning van zijn standpunt een Franse con sul een klap met een vliegemep- per. Dit nam het zelfbewuste Frankrijk niet' De Franse eer stond op het spel. Franse solda ten gingen scheep om de smaad te wreken. Het werd een nogal uit gebreide revanche, want niet alleen werd ,n 1830 de hoofdstad Algiers ingenomen, maar tien jaar later waren alle plaatsen langs de elf duizend kilometer lange kust van Algerije in Franse handen. In 1848 was heel Algerije een Fran se kolonie Frankrijk nact in d- ogen van de oeschaafde wereld een goed werk verricht, want hei land tussen de Middellandse Zee en ie Saharah, ruim acht maal zo groot als Neder land, was aar het begin van de vo rige eeuw weuug meer dan een zee- roversstaat die het de ordentelijke landen aan de overzijde van de Mid dellandse Zee knap lastig maakte. Piraten Aan het begin van onze jaartelling was het een land var, grote welvaart en cultuur geweest, maar het was met het Romeinse rijk tenonder ge gaan en in de zevende eeuw was het een Mohammedaanse staat gewor den, die door gebrek aan welvaart en krachtige bestuurders tot een soort piratenhoofdkwartier werd. Hieraan maakten de Fransen in 1848 een einde. De Franse kolonisatiepolitiek is totaal verschillend geweest van bij voorbeeld de Britse, de Nederlandse of de Duitse. Britse of Nederlandse kolonisten bleven Engeland of Nederland als nun vaderland zien; zij bleven zich ai zaten ze veertig jaar ir. de ko lome „uitgezonden" voelen en behielden een sterke binding met het vaderland, waar meestal de levens avond werd doorgebracht. Frankrijks kolonisatiepolitiek heeft altijd het overplanten van volksgroe pen beoogd. Groepen Fransen ves tigden zich voorgoed in de kolonie; hun kinderen en kleinkinderen be schouwden de kolonie als hun va derland. Op deze wijze hebben de Fransen gehoopt hui kolonies te ver fransen en onverbreekbaar aan het moederland te binden. Omgekeerd is de Franse politiek er altijd op ge richt geweest de Algerijnen het ge- voei te geven dat zij deel van Frank- rijk uitmaakten. Zij hadden dezelfde rechten als de Fransen, stuurden hun eigen volksvertegenwoordigers naar het Franse parlement etc. Eén op acht In Algerije, sedert 1848 Frans, le ven nu op een bevolking van acht miljoen Mohammedanen één miljoen Fransen, die geen ander vaderland kennen dan Algerije. Zij noemen zich de „colons". Frankrijk zelf is voor hun niet meer dan een vakantieland. De Algerijnen zijn verdeeld; het kleinste deel gevoelt voor bestendi ging van de oude situatie (een Frans Algerije); de grote meerderheid wenst de onafhankelijkheid. Het is daarom te begrijpen, dat het miljoen Fransen in Algerije, dat daar van geslacht op geslacht de beste posities heeft bekleed, met ont stemming, die spoedig overging in angst het streven van de Algerijnen naar onafhankelijkheid hebben be zien. Honderd jaar hadden zij als kolo nisten bevoorrecht kunnen leven ten koste van de autochtone bevolking. Niet alleen gaven zij die positie on gaarne prijs, maar tevens vreesden zij, dat zij in een vrij Algerije spoedig als ongewenste vreemdelin gen zouden worden behandeld. En waar moesten zij dan heen? Zij had den maar één vaderland: Algerije. In zekere zin is hun problematiek te vergelijken met die van de blanke Zuid-Afrikaan, die ook geen ander vaderland heeft. De eisen om zelfstandigheid, die n? de laatste oorlog steeds luider werden gehoord, werden genegeerd, totdat in de nacht van ,31 oktober. 1954 een openlijke opstand uitbrak. De in Algerije aanwezige Franse troepen verloren snel terrein, de aanvoer van versterkingen kwam traag op gang en de Algerijnse na tionalisten bezetten een breed front met als dekking onherbergzame bergketens. Aarzelen De politieke chaos in Frankrijk maakte een doelbewust beleid on mogelijk. Na lang aarzelen stuurde Mollet in 1956 een leger van 400.000 man naar Algerije, maar het Alge rijnse bevrijdingsfront was zelfs voor dit leger te krachtig geworden. Het steunde bovendien op het groot ste deel van de Algerijnse bevolking. In 1958 kreeg dit bevrijdingsfront tot leider de toen 59-jarige apotheker Ferhat Abbas, die tot verzoening be reid was. Maar de laatste regerin gen van de tragische vierde Franse republiek waren niet bij machte re delijke voorstellen te doen of te over wegen. Het miljoen Fransen in Algerije, vrezend dat de onmachtige regerin gen in Parijs ten slotte uit louter futloosheid Algerije uit handen zou den geven, waagden begin mei 1958 een opstand tegen'het vaderland. De ze revolte was het die in feite een einde maakte aan de vierde repu bliek en die op 28 mei generaal de Gaulle met bijna dictatoriale macht aan het hoofd van Frankrijk bracht. Derde opstand De Gaulle willigde echter de eisen van de Franse colons in Algerije niet in en begon naar eer, tussenweg te zoeken. De weg die zou leiden tot overeenstemming tussen de drie groepen: colons, Fransgezinde Alge rijnen en nationalistische Algerijnen. Hierin werd hij op 25 januari van het vorig jaar gestoord door een nieuwe revolutie, afkomstig van de zelfde zijde die hem aan de macht had gebracht. De Gaulle wist het ge vaar te bezweren en de leiders van de revolutie, (Ortiz, Lagailiarde) werden voor het gerecht gedaagd. De vorige week heeft dezelfde groep een derde opstand ontketend. Weer zijn de Franse kolonisten in Algerije tegen Parijs in opstand ge komen. Weer zijn het de Franse pa rachutisten die op de barricade staan. grote activiteit worden toegeschreven door mensen te laten ontsnappen waar van iedereen wist dat zij zouden pro beren in Algerije te komen. Zij heeft zich var, de blaam iets weten te zuiveren door de arrestatie van Jose Ortiz, die ook op het punt stond naar Algerije te ver trekken. Lagailiarde en Ortiz hebben deelge nomen aan de zg. barricadenopstand in januari 1960. Voor zijn aandeel daar in werd Lagailiarde veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid. Tijdens het proces vluchtte hij echter naar Spanje. De vroegere afgevaardigde van de Franse nationale vergadering is in Algiers aan gekomen in gezelschap van Marcel Ronda, een van zijn luitenants, die in Frankrijk drie jaar dwangarbeid tegoed heeft. De vroegere kastelein Jose Ortiz, de leider van het „front voor een Frans Algerije" werd op het vliegveld van Palma op het eiland Mallorca gearresteerd. Hij had een passagebiljet gekocht onder de naam Durban. Hij werd vergezeld door de Belgische activist Pierre Joly. Ze zijn naar de woning van Ortiz teruggebracht, die thans onder strenge bewaking staat. Ortiz is in Frankrijk ter dood veroor deeld voor het belangrijke aandeel dat hij in de barricadenopstand heeft gehad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De officier van justitie te Den Haag zal een gerechtelijk vooron derzoek vorderen in de zaak van de Drentse patrijshond Yvonne. Het laboratorium van de chirurgie van de rijksuniversiteit te Leiden kocht deze hond voor wetenschappelijke experimen ten van een handelaar van wie het .regel matig dieren betrekt. Yvonne bleek later gestolen te zijn: het loslopende dier was door een vijftien jarige jongen gevonden en aan de han delaar overgedaan. Dat is de eerste onregelmatigheid bij de aanschaf van proefdieren door het labo ratorium, zo deelt minister mr. A. C. W. Beerman mee in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid prof. dr. A. Querido. Er zijn geen aanwijzingen, dat het per soneel van het laboratorium enig verwijt treft. De minister ontkent daarom, mede namens zijn ambtgenoot van sociale za ken, dat vivisectie onder de tegenwoor dige omstandigheden tot ontoelaatbare praktijken zou leiden, zoals prof. dr. Que rido had gesteld. De beide ministers zijn niet bereid in de Dierenwet een wijziging op te nemen om vivisectie te binden aan een vergun ningenstelsel. Ook bij zulk een controlesysteem, zo is hun mening, blijft de handel in proef dieren bestaan en kunnen onregelmatig heden niet worden uitgesloten. dediger, dr. Servatius, zich in een de bat over de filosofie van het joodse lijden door de eeuwen heen. Baron meende dat de grond voor de joden haat het „anders zijn" was en dat ook de economische macht van de joden en het belijden van hun niet-christe- lijke godsdienst temidden van een ge kerstende maatschappij factoren van belang waren. Verveeld Eichmann scheen dit alles weinig te interesseren, hij keek verveeld uit zijn glazen kooi om zich heen en leefde pas op toen Hausner de discussie be ëindigde en nieuw schriftelijk bewijs materiaal ter tafel bracht. Hieronder bevond zich het al vaker aangehaalde verzoekschrift van de personeelchef der Gestapo, Streckenbaeh, waarin deze Eichmann op grond van diens ver diensten voor promotie aanbeveelt. „Door zijn werk als hoofd van het bureau voor joodse emigratie in Oos tenrijk konden kostbare eigendommen voor het Duitse Rijk worden aange worven. Hij muntte ook uit door zijn werk in het protectoraat (Tsjecho- Slowakije). dat hij met de noodzakelij ke hardheid verrichtte". Tegen de overlegging van een be- edigde verklaring uit 1946 van Eich manns boezemvriend, Dieter Wisliceny, maakte Servatius bezwaar omdat deze incompleet zou zijn en onder pressie zou zijn verkregen. In het vooronder zoek heeft Eichmann "Wisliceny een leugenaar genoemd omdat hij volgens Wisliceny eens gezegd zou hebben „verheugd te zullen sterven in de we tenschap vijf miljoen joden te hebben vermoord" Wisliceny, die kort na het Neurenbergse proces door de Tsjechen werd opgehangen, heeft voorts ver klaard: „Eichmann had mij verteld dat „Endlösung" de verdelging van het joodse ras betekende. Ik besefte dat dit een dagvaarding voor miljoenen mensen inhield en dat Eichmann de macht bezat om dit door Heydrich en Kaltenbrunner goedgekeurde bevel uit te voeren". Wisliceny's verklaring, destijds afge legd in Neurenberg, rept dus uitdruk kelijk van „uitvoering" en niet van vervoer der slachtoffers, waarvoor Eichmann zich zelf herhaaldelijk slechts verantwoordelijk heeft genoemd. Dr. Servatius slaagde er tenslotte na hef tige discussie met Hausner in uitstel te krijgen voor de toelating van deze bewijsstukken. De rechters zullen over de ontvankelijkheid van de stukken, waartoe ook een verklaring van Ausch witz' commandant, Hoess, behoort van daag uitspraak doen. Manoeuvre Het is slechts een minder belang rijke manoeuvre van Eichmanns ver dediger Servatius' hoofdthema is nog steeds Eichmanns ondergeschiktheid, zijn gebondenheid aan zijn eed aan de Führer en zijn passieve rol als „expe diteur" van menselijk leed, niet als de uitvoerder van het bevel tot de ver delging. Servatius' tact is wel eens ver te zoeken. Het was niet voor het eerst dat hij gisteren algemene ergernis verwekte door op te merken dat de nieuwe joodse staat Israël in zijn groei werd gestimuleerd door wat Hitier de joden in Europa heeft aangedaan. Deze opmerking lag overigens geheel in de geest van Eichmann, die het immers nog dezer dagen bestond er op te wij zen dat er dank zij zijn „passieve rol" in de Endlösung na de oorlog nog vele overlevende joden in de concentratie kampen werden aangetroffen. Advertentie Kunstmest voor Kamerplanten 65°/o -100 grs. 65 ets Van onze correspondent LONDEN Terwijl de pro-com munistische strijdmacht in Laos blijkbaar alles doet om nog zoveel mogelijk terreinwinst te behalen, hebben de Sowjetunie en Groot- Britannië de strijdende partijen in dat land gisteren eindelijk opgeroe pen het vuren te staken. Deze op roep kwam na vele weken van moeizame onderhandelingen in Moskou. De Sowjetunie en Engeland hebben tevens de Indische premier Nehroe ge vraagd de internationale controlecom missie voor Laos, die op de conferentie van Genève van 1954 werd ingesteld, weer bijeen te roeper. Nehroe zal dat zo spoedig mogelijk doen. Deze com missie, die bestaat uit Indië, Canada en Polen, moet toezicht houden op het naleven van het bestand in Laos, dat nu elk ogenblik kan worden afgekon digd. Dat verwachtte men tenminste gisteravond in Londen. Bovendien hebben de Sowjetunie en Engeland gisteren uitnodigingen ge stuurd aan veertien landen om op 12 mei in Genève bijeen te komen ten einde een oplossing te zooken voor de moeilijkheden in Laos. Zoals bekend hebben Rusland en Engeland in 1954 samen het voorzitterschap bekleed van de conferentie in Genève waarop een einde werd gemaakt aan de strijd in Indo-China. Hinderpaal De laatste hinderpaal voor de geza menlijke oproep van beide landen aan de strijdende partijen in Laos de wa pens neer te leggen, werd gisteren weggenomen. Toen verzekerde Andrei Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, de Britse ambas sadeur in Moskou namelijk dat zijn regering instemt met de wens om tot een onmiddellijk staakt het vuren in Laos te komen, dus nog voor het begin van de nieuwe conferentie over Laos in Genève. Men hoopt nu maar twee dingen: 1) dat het vuren in Laos inderdaad wordt gestaakt; 2) dat het bestand niet wordt ge schonden. Als dat laatste onverhoopt zou ge beuren. dan worden de voorbereidingen voor de besprekingen in Genève ern stig in gevaar gebracht. Men vraagt zich in Londen verder af of er nu ook automatisch een einde zal komen aan de Russische luehtbtug naar de Pathet Lao, de pro-communistische strijdmacht in Laos. Intussen trekken grote konvooien met versterkingen van het regerings leger door de hoofdstad Vientiane in de richting van het noorden. Zij zullen de opmars van de communistische troe pen, die na de verovering van Vang- vieng op nog maar honderd kilometer van de hoofdstad verwijderd zijn, tot staan trachten te brengen. Dat zou dan moeten gebeuren bij de rivier Hinheup. het laatste obstakel voor de commu nistische troepen op de weg naar Vientiane. Een groep vooruitgeschoven guerrillastrijders van de Pathet Lao is al in actie geweest op vier kilometer Van de hoofdstad. Hierbij werden drie soldaten gedood en acht gewond. BUENOS AIRES Italië heeft het wereldkampioenschap bridgen in Buenos Aires veroverd door met 382 tegen 263 punten het Amerikaanse team te verslaan Amerika werd tweede en Frankrijk ver^ sloeg in de strijd om de derde plaats Ar gentinië met 339—287 pt.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7