Arbeiders schorten stakingen op STAAKT HET VUREN A SR"IMDIA Dr. Otto Stalmann op vrije voeten Daad van zuiver bandietendom COUP IN ALGERIJE FRANKRIJK REAGEERT RUSTIG OP STAAT VAN ALARM ARGENTIJNSE BESTELLING BIJ FOKKER KROESJTSJEF OVER ACTIE TEGEN REGIEM VAN CASTRO Minister Van Aartsen heeft koers ernstig gewijzigd Bergen op Zoom doet gooi naar „vijfdaagse,', Pag. 5 Russisch-Laotiaans communiqué: 99 99 Gewezen SS-man wint 450.000 Twee mensen omgekomen nabij Heenvliet RESULTAAT VAN ONDERZOEK Vervolg van pag. 1 Geen geweld Andere steden Moeilijk Saboteren Rust The Blue Diamonds voor Britse t.v. Militairen ontsmet terug uit Duitsland Maandag 24 april 1961 ZEEUWoCH DAGBLAD Onze Parijse correspondent telefoneerde ons gisteravond het volgende relaas van de gebeurtenissen in Frankrijk. Tl TET een schok zijn de Fransen zaterdagochtend, later dan gewoonlijk met het oog op het vrije week- einde, ontwaakt. Weinigen, die het nieuws via de radio hoorden konden het geloven: door middel van een putsch hadden de militairen zich van de macht in de stad Algiers meester gemaakt. Zowel de opperbevelhebber van het Franse leger, generaal Gambiez als de ministers Buron en Morin waren hun kostbare gevangenen. Toen was de Franse regering al bijna acht uur bezig de harde realiteit te verwerken en maatregelen te nemen om er het hoofd aan te bieden. 's Nachts om kwart voor twee was het hoofd van de nationale veiligheids dienst, Verdier, in Parijs uit zijn bed gebeld door de prefect van de stad Al giers, die hem met klem verzocht zo snel mogelijk politieversterkingen naar de stad te sturen, omdat de toestand ernstig was. Dit was het eerste alarm in Parijs. Verdier stelde onmiddellijk zijn directe chef, minister Frey (tijdelijk minister van binnenlandse zaken) op de hoogte. Deze alarmeerde op zijn beurt premier Debré. Gevangene Voordat hij groot alarm wilde slaan belde premier Debré Morin op, het hoofd van de Franse regeringsdelega tie in Algiers, met wie hij door een di recte lijn was verbonden. Morin zei wanhopig dat hij en de mi nister van transport, Buron, die bij hem te gast was, niet meer vrij waren om te spreken of om zich te verplaatsen; zij stonden onder bewaking van para chutisten die zeiden te gehoorzamen aan de bevelen van generaal Challe. Onmiddellijk probeerde premier De bré daarop contact te krijgen met de hoofdkwartieren van het leger te Oran, Constantino en Béne. Men meldde dat daar alles kalm was. Pas daarna stelde hij president de Gaulle van het gebeur de op de hoogte. De Gaulle beval hem onmiddellijk alle nodige maatregelen te nemen en gaf minister Joxe (Algerijnse zaken) opdracht, zich gereed te maken om naar Algerije te vertrekken. De staf chef van de Franse nationale verdedi ging, generaal Olié, moest het opper bevel in Algerije overnemen. Krijgsraad Om kwart over twee in de nacht werd in hotel Matignon, de ambtswo ning van premier Debré, een korte krygsraad gehouden met generaal Olié en met de stafchefs van marine, leger en luchtmacht. Daar werden instructies opgesteld voor alle legercommandanten en prefecten in Algerije. Men besprak ook de veiligheidsmaatregelen om de rust in het moederland te verzekeren. Terwijl Debré pogingen in het werk stelde om Morin opnieuw aan de tele foon te krijgen, gaf minister Frey zijn telefonische instructies aan alle prefec ten in Algerije. Kort na vijf uur in de morgen van zaterdag werden alle telefonische en telegrafische verbindingen met Algerije verbroken. Door middel van radiozen ders bleef en blijft nog steeds de regering in verbinding met de leger onderdelen en met de prefecturen. Kort daarop werden ook de telefoonverbin dingen van Algerije met Marokko en Tunesië verbroken, evenals de vlieg en bootverbindingen tussen Algerije en het moederland. Inmiddels waren de eerste berichten dat er iets in Algerije aan de hand was tot de buitenwereld doorgedrongen, voornamelijk door de nieuwsdiensten van de Franse radiostations die tever geefs trachtten contact met hun corres pondenten in Algerije op te nemen. Van de telefoondienst kregen zij te horen, dat er een onbepaalde wachttijd was voor de gesprekken met Algiers. Radio-Europe I De enige die nog juist verbinding kreeg was radio-Europe I. De corres pondent Alain Raymond gaf een dra matisch verhaal over de gebeurtenis sen, waarbij hij vertelde dat hij op het redactiebureau van een krant in Al giers stond te spreken, met naast zich een parachutist met het geweer in de aanslag. Kort daarop gaf de regering aan de journalisten, die gealarmeerd naar ho tel Matignon waren gekomen, het eer ste communiqué. De regering verklaar de daarin, dat een aantal officieren en manschappen van het Franse leger in Algerije de gehoorzaamheid hadden op gezegd. Als gevolg daarvan was uitoefe ning van de burgerlijke en militaire macht in Algerije niet meer mogelijk. De regering zou de nodige maatregelen nemen om de orde te herstellen. Deze maatregelen werden bijna twaalf uur later bekend gemaakt na afloop van de buitengewone minister raad, die na een gehele dag confereren gehouden werd: afkondiging van de uitzonderingstoestand voor geheel Frankrijk met ingang van zondagoch tend 0,00 uur. De generaals Challe, Salan, Jouhaud, Zeiler en kolonel Godard worden voor een krijgsraad gedaagd. Alle verloven van politie en leger werden ingetrokken, alle troe pen werden in de kazernes geconsig neerd. Voor politie, leger en marine werd de alarmtoestand afgekondigd. Zaterdagochtend om precies te zijn om tien voor half negen, toen ra dio-Algiers onder de naam Radio France weer in de ether verscheen was men te weten gekomen, dat ge neraal Challe aan het hoofd stond van deze putsch en werd bijgestaan door de drie andere generaals. De putsch was uitgevoerd door het eerste regi ment parachutisten van het Vreemde lingenlegioen hetzelfde regiment, dat indertijd onder kolonel Dufour de op stand van de barricaden had verbro ken bijgestaan door enkele opstan dige eenheden. Algiers was bezet. De opstandige generaals hadden ul timatums gericht tot de andere gene raals in Algiers om zich bij de bewe ging aan te sluiten. Zowel generaal Pouilly, die het bevel voert over het westelijke deel van Algerije met als standplaats Oran. als generaal Gou- raud, die het oostelijk deel onder zijn bevel heeft met als hoofdkwartier Constantine. zouden geweigerd hebben hieraan gevolg te geven. Inmiddels waren minister Joxe en generaal Olié naar Algerije vertrok ken. Via Marseille arriveerden zij op de marinebasis Mers-el-Kebir, vanwaar generaal Olié naar Constantine vertrok en minister Joxe naar Oran. In Frankrijk bracht premier Debré in een radiorede het Franse volk op de hoogte van maatregelen die door de regering waren genomen. Hu deed een beroep op hef Franse volk om kalm en trouw aan d'e regering te blij ven. Generaal Jean Olié, door presi dent de Gaulle benoemd tot opper bevelhebber in Algerije om de mili taire opstand te onderdrukken. Deze oproep was bepaald niet nodig. Over het gehele land heerst de groot ste rust. Alle openlba-re gelegenheden waren gewoon open. Het sportpro gramma werd gistermiddag behou dens een enkele wedstrijd, die wegens een tropische regen moest worden uit gesteld, geheel afgewerkt en zelfs de radio gaf haar gebruikelijke zondag middaguitzending over de sport. De vakverenigingen hadden inmid dels besloten alle stakingsparolen voorlopig op te schorten en zich actief achter de regering te stellen. Dit de den zelfs de communisten, die overi gens bij wijze van demonstratie wel een staking van een uur voor vandaag (tussen 17 en IS uur) afkondigden. Van alle kanten stromen aahhanke- lijkheidsbetuigingen de regering toe. Sinds zaterdagochtend voert de politie in geheel Frankrijk arrestaties uit. Honderden activisten zouden zijn op gesloten. Onder 'hen toevinden zich ge neraal Faure, alsmede een zoon van generaal Archard en hoge reserve-offi cieren. Generaal Gogny, de oud-com mandant van 'het Franse leger in Indo china zou vlak voor zijn arrestatie naar Duitsland zijn gevlucht. Deze politieactie heeft evenwel niet kunnen voorkomen, dat er weer zes bomaanslagen zijn gepleegd: in de stadhuizen van Neuilly en Courbevoie deze laatste tijdens een huwelijks plechtigheid als gevolg waarvan tien mensen werden gewond, waaronder bruid en bruidegom een op Orly, drie in de Parijse stations Gare de Lyon, Gare d'Austerlitz en Gare Mont- parnasse. Op Orly werd een 61-jarige kruier, vader van zes kinderen, gedood; op het Gare de Lyon werden zes mensen ge wond, van wie drie zwaar. Op het Gare d'Austerlitz werd een buitenlander zwaar gewond. Op het Gare Montpar- nasse ontdekte men de bom op tijd, zo dat hij kon worden gedemonteerd. Na deze aanslagen zijn alle bagage depots en telefooncellen op alle Parijse stations gesloten. Orly is alleen nog ge opend voor luchtreizigers; alle bezoek is verboden. Te Bayonne werd een aanslag ge pleegd op een scheepvaartkantoor; alleen materiële schade. Volgens de regering zijn deze aan slagen gepleegd op bevel van de op standige generaals om onrust in het moederland te wekken. De Franse regering is ook gisteren vrijwel de gehele dag in conferentie bijeen geweest. President De Gaulle heeft zondag achtereenvolgens de voor zitters van de 'beide kamers en de voor zitter van de constitutionele raad ont vangen. Dit hield verband met de toe passing van artikel 16 van de grondwet, dat De Gaulle de mogelijkheid biedt om in geval van bedreiging van het Franse grondgebied of van de uitoefe ning van het openbaar gezag, alle maat regelen te nemen, die de omstandig heden eisen. De heer H. J. J. M. Lips, oud-directeur commissaris en adviseur van de N.V. Lips brandkasten en slotenf abri eken in Dor drecht, is vrijdag op 71-jarige leeftijd overleden. De heer Lips is o.m. voorzitter van het Verbond,van Nederlandse werk gevers geweest. Op een onbewaakte overweg in de gemeente Vierlingsbeek is zaterdagmid dag de zesjarige Tony Deenen onder een trein gekomen en verongelukt. LONDEN (Reuter) Na het vertrek naar communistisch China van prins Soevanna Phoerna, die door Rusland als de wettige premier van Laos wordt beschouwd, is in Moskou een Russisch-Laotiaans communiqué uitgegeven, waarin wordt voorgesteld: 1. bijeenroeping van een verbrede internationale conferentie van het type dat in 1954 in Genève is gehouden. 2. staken van het vuren. 3. hervatting van het werk van de internationale commissie van toezicht. Deze voorstellen wijken alleen van de Britse af doordat niet gepleit wordt voor een onmiddellijke wapenstilstand. In het communiqué wordt verder gezegd dat de ernstige situatie van het ogenblik het re sultaat is van de inmenging van enkele staten die lid zijn van de Zuidoostaziati- sche verdragsorganisatie (Zoavo). Beide partijen, aldus het communiqué, veroordelen de politiek van interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen, zoals dat bijzonder tot uiting kwam in de organisatie van buiten af van de aanval op het Cubaanse volk. De regeringen van de Sowjetunie en het koninkrijk Laos wensen zo spoedig moge lijk de afschaffing van het koloniale systeem in alle vormen. Het feit dat de wettige rechten van de Chinese volks republiek in de Verenigde Naties nog niet zijn hersteld, wordt in het communiqué als abnormaal en schadelijk voor de zaak van de internationale samenwerking ge noemd. Rusland verklaart zich verder bereid economische en technische hulp aan Laos te verlenen. De concrete kwesties betreffende deze hulp zullen nauwkeuri ger worden geregeld in de verdere be sprekingen tussen de regeringen van de Sowjetunie en het koninkrijk Laos. Als geschenk aan het Laotiaanse volk heeft Rusland besloten een ziekenhuis en een radiostation te bouwen, aldus het com muniqué. Intussen wordt de strijd in Laos voort gezet. De troepen, van de Laotiaanse regering hebben een gevoelig verlies ge leden. De pro-communistische troepen van de Pathet Lao hebben de belangrijke stad Vang Vieng, 140 kilometer ten noor den van de hoofdstad Vientiane, ver overd. De minister van defensie, Phoumi Nosavan, begon onmiddellijk dringende besprekingen met de chef van de Ameri kaanse groep adviseurs en andere hoge officieren. In Vang Vieng was het hoofd kwartier gevestigd van de regeringstroe pen in d'e westelijke sector. De stad was de laatste - belangrijke sleutelpositie die de regeringstroepen in de bergen van Noordcentraal Laos nog bezaten. HEUSDEN Een 127 meter lang middenstuk voor een tanker van de Cities Service Oil Company is zaterdag bij Ver- olme in Heusden te water gelaten. De Amerikaanse rederij heeft dit tussenstuk besteld om een van haar tankers te vergroten. De tonnage van de tanker wordt daarmee van vijftien- op vijfentwintigduizend ton gebracht. De driejarige Jelle Anker uit Hoorn is gisteren in een vijver in het Wilhelmina- plantsoen te Hoorn verdronken. Het lijkje werd door de vader gevonden. SCHIPHOL De n.v. Koninklijke Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker heeft met de Argentijnse luchtvaart maatschappij Ala-Austral een contract afgesloten voor de levering van vier Friendships. Het is de bedoeling ze volgend jaar maart en april af te leveren. Het is de eerste keer dat een Ameri kaanse maatschappij rechtstreeks bij de Nederlandse fabriek Friendships bestelt; tot nu toe gebeurde dat steeds bij de Fairchildfabrieken in de Verenigde Staten, die de Friendship in licentie bouwen. De Fairchildfabrieken schijnen de laatste maanden zo weinig bestellin gen voor de Friendship te hebben dat zij met de bouw ervan ophouden. De Fokkerfabrieken hebben met de licentiehouder overleg gepleegd voordat zij het contract met de Argentijnse maat schappij ondertekenden. Van onze correspondent BONN Een gewezen Nederlandse SS-man, Karei van A. (41), die pas kort geleden uit de Sowjetunie is terugge keerd, heeft in de Westduitse lotto 500.000 mark 450.000) gewonnen, zo meldt het sensatieblad Bildzeitung. Van A. nam in de oorlog dienst bij de Waffen- SS en geraakte, na enige weken te heb ben gevochten, in Russische krijgs gevangenschap. Hij zat jarenlang in een kamp, 500 km ten oosten van Moskou; twee jaar geleden is hij naar Oost-Siberië gebracht. Daar zou hij met gespaard geld Rus sische ambtenaren hebben omgekocht en naar Moskou zijn getrokken. Van de Russische hoofdstad uit zou hij door tussenkomst van de Westduitse ambas sade naar Nederland zijn gezonden. In Nederland bleek hij, volgens het Duitse bericht, de Nederlandse nationaliteit niet meer te bezitten; men zou in ons land voorts geen reden hebben gehad Van A. te vervolgen. Hij zou daarop zonder meer naar Duitsland zijn ge stuurd. In de Bondsrepubliek vestigde hij zich in Hamburg. Onlangs vulde Van A. een formulier van de Lotto, de West duitse getallenloterij, in. Hij kruiste de cijfers van zijn vroegere veldpostnummer in en won daarmee 500.000 mark. Advertentie Botsing tussen auto en motor Van onze correspondenten HEENVLIET Twee mensen zijn zaterdag omgekomen en drie licht ge wond door een botsing van een per sonenauto en een motorfiets bij Heen- vliet. De 31-jarige G. Naaikens uit Rotterdam kwam bij een vrij hoge snelheid met zijn auto in de berm van de weg. Toen hij de auto weer op de weg had gebracht schoot hij door naar de linker rijbaan. De 43-jarige motorrijder A. Peperkamp uit Rotterdam, die uit tegenovergestelde richting kwam, reed tegen de auto op en stierf ter plaatse. De rechterzijde van de personenauto was zo ernstig ingedeukt, dat de dertigjarige mevrouw Naaikens beklemd was geraakt. Zij kon slechts met de grootste moeite worden bevrijd, maar was toen al overleden. De heer Naaikens en zijn negentien maanden oude dochter tje werden licht gewond, evenals het achtjarig dochtertje van de heer Peper kamp. De 26-jarige zilversmid H. G. de la R. uit Zeist is zaterdagmiddag in zijn woon plaats verongelukt, toen hij met zijn bromfiets de Utrechtseweg overstak. Hij kwam onder een personenauto en werd bijna 25 meter meegesleurd. De 48-jarige A. van Gorssel kwam zaterdag in Bergen op Zoom om het leven, nadat hij met zijn bromfiets was gevallen. De man had een wielrijdster willen inhalen; hij kwam echter met haar in botsing en viel. Hij stierf kort daarna in het ziekenhuis. De vierjarige Trijntje van der Molen uit Oudehorne (Friesland) is daar zater dagmiddag bij het oversteken onder een auto gekomen en dodelijk gewond. Advertentie BOEING 707 EUROPA—INDIA zonder tussenlanding in 7 u. 55 U.S.A. - JAPAN - AUSTRALIË - INDONESIË 56, Ravenstein - BRUSSEL - Tel.: (02) 128785-127515 of uw Reisbureau Van onze correspondent BONN. Dr. Otto Stalmann (59) is zaterdagavond op vrije voeten ge steld. Stalmann, die hoofd is van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van landbouw, bevond zich sedert dinsdag in hechtenis in een gevangenisziekenhuis te Bochum, op grond van de verdenking van Nederlandse, Deense en vermoedelijk Poolse zijde steekpenningen te hebben aangenomen. De zaak is in Nederland aan het rollen gebracht. Van Nederlandse kant is, naar verluidt, de Bondsregering er voorzichtig op gewezen, dat wellicht aan de integri teit van Stalmann moest worden getwij feld. In de Duitse pers is in dit ver band beweerd dat Stalmann, als geschenk voor het toekennen van extra grote in voercontingenten van landbouw- en zui- velprodukten aan Nederland, van belang hebbende zijde de laatste jaren ongeveer één miljoen gulden zou hebben ontvan gen, die op banken in Zwitserland en in de Verenigde Staten zou zijn gestort. GEEN REDENEN De voorlopige hechtenis van Stalmann is opgeheven omdat op grond van het resultaat van het onderzoek in Duitsland èn in het buitenland, geen redenen voor voortzetting van de hechtenis aanwezig zijn. In het Westduitse ministerie van landbouw is men er nu van overtuigd, dat Stalmann het slachtoffer is geworden van een intrige, afkomstig van kringen in Nederland en bij de Europese Econo mische Gemeenschap te Brussel, die het niet met de politiek van deze hoge ambtenaar eens zouden zijn. Stalmanns politiek zou er op zijn gericht de invoer van landbouwproducten uit derde landen niet te verminderen ten gunste van de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Het Westduitse ministerie van landbouw heeft overigens met klem tegengesproken, dat minister Marijnen eind maart zijn Duitse collega Schwarz van de tegen Stalmann bestaande ver denking op de hoogte heeft gesteld. Minister Schwarz heeft, zo is verzekerd, pas van de zaak gehoord, toen Stalmann al was aangehouden. „HERZIENING BELEID" Nog voor de vrijlating van dr. Stal mann verklaarde zaterdag de officier van justitie in Den Haag, mr. J. C. Maris, over het onderzoek naar Nederlandse aspecten van deze zaak, dat het niet uit gesloten was dat aan Duitse zijde „be paalde beslissingen" waren genomen. Daaruit valt te concluderen, dat juist het onderzoek van mr. Maris en zijn twee Duitse ambtgenoten dr. Druegh en dr. Zug heeft geleid tot de conclusie dat een verder in hechtenis houden van dr. Stal mann als overbodig moest worden be schouwd. Zoals de heer Maris zei: het materiaal, verzameld bij het in ons land gehouden onderzoek kon voor de Duit sers een voldoende basis zijn voor be slissingen. Mr. Maris heeft tot dusver geen aan leiding kunnen vinden voor zelfstandige Nederlandse strafacties. Wel hebben enige der gehoorde getuigen er blijk van gegeven dat zij aanleiding zullen vinden voor „een herziening van hun eigen beleid". TOCH NUTTIG Het onderzoek van de heren Maris, Druegh en Zug duurde van vrijdag ochtend tot zaterdagmorgen vijf uur. In die tijd zijn verscheidene getuigen in en buiten Den Haag gehoord, onder wie de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen. In feite ging het hier om een Duits onder zoek, waarin de Nederlandse justitie bij stand verleende en waarbij de Rijks recherche assisteerde. De heer Maris zal nu op korte termijn rapport uitbrengen aan de minister van justitie. Hij meende zelf, dat het onderzoek, ook afgezien van strafrechtelijke aspecten, „toch wel enig nut heeft gehad". Deze week zal er overigens opnieuw overleg zijn tussen hem en zijn Duitse collega's. Een defini tieve beslissing over een nader Neder lands onderzoek is nog niet genomen. De minister van landbouw en vis serij, mr. Marijnen, is, naar in Den Haag verluidt, zaterdag bij het onder zoek naar de Nederlandse aspecten van de zaak-Stalmann eveneens gehoord. WASHINGTON (Reuter). In een persoonlijke boodschp vol stroop en azijn aan de Amerikaan se president Kennedy noemde de Russische minister-president Kroesjtsjef zaterdag de actie te gen Cuba „een daad van zuiver en eenvoudig bandietendom". Hij bleef er bij, dat de invasie van de vijanden van Fidel Castro gefinan cierd en georganiseerd was door de Verenigde Staten, maar hij voegde er aan toe, dat de Sowjetunie nog altijd vreedzame betrekkingen met de Verenigde Staten wenst. Te Was hington reageerde men op deze Russische beschuldiging met de verklaring, dat Cuba een tragisch voorbeeld is van meedogenloze on derdrukking door een communisti sche groep. Kroesjtsjefs boodschap zat vol on bewezen beweringen als: „De gewa pende strijdkrachten der Verenigde Staten namen actief deel aan de in vasie van Cuba: Amerikaanse bom menwerpers ondersteunden de lan ding ten volle. Hij voegde er quasi verontschuldigend aan toe, dat de Sowjetunie toch geen bases op Cuba onderhoudt en ook niet met het plan rondloopt om ze daar te vestigen. In antwoord op de parallel, die Kennedy vorige week tussen Cuba en de Russi sche aanval op Boedapest in 1956 had getrokken, wees Kroesjtsjef op de Amerikaanse positie in Guatemala, waaraan hij toevoegde: „Gij meneer de president, kiest een zeer gevaar lijke weg". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte als ant woord op Kroesjtsjefs verklaring be kend, dat Kennedy niet van plan ,s in een openbaar debat met de Russi sche minister-president te treden, President Kennedy las de bood schap van Kroesjtsjef in de helikop ter, waarmee hij zaterdagm:ddag naar het presidentiële buiten te Camp David vloog. Hier had hij een ander half uur durend gesprek met zijn voor ganger Eisenhower. Men meent te Washington, dat dit op verzoek van Kennedy tot stand gekomen onder houd gezien moet worden als een po ging van de nieuwe Amerikaanse le gering om in het binnenland een ver enigd front te scheppen, althans wat de kwestie Cuba betreft. Dit wordt van groot belang geacht vanwege de mo gelijkheid van nieuwe acties, die men te Washington niet lijkt uit te sluiten, ondanks de morele klap die Castro's zege van vorige week voor de rege- ring-Kennedy betekent. In dit verband wordt het opvallend geacht, dat het Amerikaanse vlieg- kampschip Randolph het afgelopen weekeinde bij de Amerikaanse mili taire basis op Cuba, Guantanamo voor anker is gegaan. Het 33.000 ton metende schip, met ongeveer drie duizend opvarenden aan boord, ver voert gewoonlijk goed honderd straal jagers. In de haven van Guantanamo is voorts het 16.000 ton metende lan dingschip Combria met 1500 mariniers gearriveerd; meer dan dertig grote Amerikaanse oorlogsschepen bevinden zich tenslotte op vrij korte afstand van Cuba. teerden de vertegenwoordigers van de Franse regering. Om niet vroegtijdig alarm te slaan wacht ten zij tot het laatst met het doorsnijden van de telefoonver bindingen. Radio-Algiers miste zijn eerste vroe ge uitzending. Toen het, uren te laat, in de lucht kwam, was het meteen in han den van de muiters en kon het de eer ste mededeling doen van de geslaagde coup. Het station had ook al een nieu we naam, Radio-France, gekozen in overeenstemming met het doel van de coup: het „redden van Algiers en van Frankrijk". Zonder slag of stoot lieten eenheden van politie en gendarmerie zich door de parachutisten ontwapenen. Er is geen schot gevallen. Toen bekend was geworden dat de coup onder leiding stond van generaal Challe en dat de gevluchte Salan van Spanje uit zijn ze gen aan de onderneming had gegeven, begonnen zich meer troepen bij de mui ters te melden. Reeds na enkele uren kon bekend worden gemaakt dat de volgende legereenheden de zijde van de opstand hadden gekozen: het zesde en zevende bataljon Algerijnse tirailleurs, het 273e marine infanterieregiment, de helft van de dertiende brigade van het Vreemdelingenlegioen, het eerste regiment parachutisten van hel Vreem delingenlegioen (dat de eerste acties heeft uitgevoerd)het zevende regiment tirailleurs, de 10e en 25e divisie para chutisten (de vroegere divisies van ge neraal Massu), het tweede en vijfde re giment infanterie van het Vreemdelin genlegioen, een halve brigade van ma- rinefusilliers en het eerste Sahara-es- kadron, toegevoegd aan het Vreemde lingenlegioen. De vraag was nu welke eenheden de regering trouw waren gebleven. Van enkele was dat met name bekend, o.a. van een grote afdeling van het Vreem delingenlegioen. De grote Franse basis UTRECHT (ANP) De nota waar in minister Van Aartsen heeft toege zegd dat de 2.500 won'ingen die de in zet waren van de laatste kabinetscrisis er dit jaar toch zullen komen, betekent een ernstige wijziging in de koers van de minister. Dat verklaarde mr. D. Schuitemaker, lid van de Tweede Ka mer voor de V.V.D., zaterdag in Utrecht op de jaarvergadering van de Vereni ging van staten- en raadsleden van de V.V.D. ,,Ik begrijip niet dat de min'ister de ze zaak indertijd zo op haren en sna ren heeft gezet," zei mr. Schuitemaker, die meende dat het voor de minister moeilijk zal zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. De 2500 woningen extra vond het liberale Kamerlid niet zo be langrijk, omdat volgens hem niemand oo'it er aan heeft getwijfeld dat ze er zouden komen. Over de zgn. vrije woningen zei mr. Schuitemaker dat deze voor een groot deel in de goedkope sector vallen. Er zijn talloze bouwers die een premie- aanvraag indienen in de A-sector, al dus het Kamerlid, maar omdat er 96.000 van deze aanvragen op afdoe ning liggen te wachten en de goedkeu ring dus wel drie a vier jaar uit kan blijven, nemen de aanvragers vaak hun toevlucht tot het bouwen zonder pre mie. In dat verband ze'l mevrouw ir. A. Kuiper-Struyk dat de woningproduktie alleen maar gebaat kan zijn bij een min der tijdrovende overheidscontrole. Dat baseerde zij op een vergelijking met de situatie na de Eerste Wereldoorlog. Toen werden de premie-aanvragen be oordeeld door de hoofdinspecteur van de volksgezondheid, die slechts door twee mensen werd bijgestaan. Toch werd de woningnood toen sneller inge lopen dan na 1945, aldus mevrouw Ku'i- per. Zij bestreed dat de woningbouw in de vrije sector uitsluitend ten goede zou komen aan de welgestelden. Van de tienduizend woningen in de vrije sec tor kostten er slechts tweeduizend dat is twee procent van het hele wo- ningbouwcontingent meer dan der tigduizend gulden. Daarom vond me vrouw Kuiper het bijzonder onrechtvaar dig dat de mensen d'ie een dure wo ning nodig hebben, door minister Van Aartsen worden gedupeerd. Advertentie in Tunesië, Bizerte, heeft met zoveel woorden laten weten dat zij trouw bleef aan de Gaulle. Over de meeste niet- genoemde eenheden verkeert men, zo wel in Frankrijk als in Algerije, in het onzekere. Wel is het een feit. dat Radio-Franco telkens in de lucht komt om te melden dat zich nieuwe commando's bij de op stand hebben gevoegd. Of deze staven hun troepen mee hebben genomen, werd er in geen enkel geval bij gezegd. In de loop van twee dagen vielen Oran, Constantine en Böne voor de verleiding van het .Franse Algerije". In bepaalde gevallen heeft de regering te Parijs echter kunnen constateren dat Radio- France zich schuldig maakte aan leu gens. De leiders van de opstand beweren nu dat zij geheel Algerije en het gehele grondgebied van de departementen in de Sahara beheersen. Ook zouden alle vliegvelden in hun macht zijn. Dat laat ste is wellicht waar, omdat de bevel hebber van de luchtstrijdkrachten, ge neraal Bigaud, gistermiddag partij heeft gekozen voor de opstand. Uit vele delen van Algerije zijn in het geheel geen berichten ontvangen. De Franse regering weet hoe zeer de dienstplichtigen sinds vele maanden verlangen naar een einde van de strijd. Daarop grondt zij haar veronderstel ling dat wel vele officieren, doch slechts weinig soldaten en onderofficie ren zijn overgelopen. Aan de andere kant begrijpt zij hoe moeilijk het voor een soldaat is om uit te maken of hij onder bepaalde omstandigheden zijn officieren moet gehoorzamen of niet. hij president de Gaulle van het gebeur- Volgens Radio-France berust de lei ding van het complot niet alleen bij Challe, maar ook en vooral bij Salan, die gistermiddag aan.zijn Spaanse be wakers is ontsnapt en per vliegtuig in Algiers aankwam. Ook de kroegbaas Ortiz, enige maan den geleden wegens verraad te Parijs (bij verstek) ter dood veroordeeld, heeft zich bij de leiders van de coup gevoegd. Of het waar is dat ook La- gaillarde in Algiers terug is, kan niet worden bevestigd. In elk geval heeft het op de Franse regering een bijzonder onaangename indruk gemaakt dat de Spaanse regering haar woord heeft ge broken door Salan en consorten te la ten ontkomen naar Algerije. Wat is nu het doel van deze tot dus verre geslaagde coup, die zelfs geen druppel bloed heeft gekost De ge pensioneerde generaals zeggen dat het enige doel is, Algerije te redden. Dat betekent dat zij de op handen zijnde besprekingen te Evian hebben 'willen saboteren door de strijd tegen de Al gerijnse nationalisten voort te zetten. Deze oorlog was langzamerhand tot stilstand gekomen onder de druk van de komende onderhandelingen. Het was een stilzwijgende voorwaarde van beide partijen dat de strijd gestaakt zou zijn wanneer het gesprek begon. Inderdaad hebben de generaals on middellijk laten weten dat zij de strijd tegen de Algerijnse rebellen tot het bittere einde zouden voortzetten, „op dat de toekomst van het Franse Alge rije verzekerd zou zijn". De Algerijnen hebben daarop gereageerd door hun landgenoten te waarschuwen tegen de te verwachten terreur, daarbij de Gaul le een compliment gevend: De Gaulle zou de Gaulle niet zijn als hij deze opstand niet kan neerslaan. In de Algerijnse steden die zich aan de zijde van de rebellen hebben ge schaard, heerst volkomen rust. Alle winkels zijn open, alle openbare dien sten functioneren. Het is niet bekend hoe de Franse be volking er heeft gereageerd op de Gaulle's felle rede. Radio-France had er vannacht laat nog geen woord com mentaar op gegeven. Hetdreigement was echter duidelijk: geen maatregel zou de president ongebruikt laten om het wettige gezag te herstellen. Dat kan, in uiterste consequentie, beteke nen dat hij bereid is Fransen tegen Fransen in te zetten. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. B. en W. van Bergen op Zoom willen met ingang van 1 mei een volledige vijf daagse werkweek voor het gemeen- tepersoneel invoeren, raaa schrijven zij aansluiting te wil len krijgen bij het vrije bedrijf ter plaatse; op die manier hopen zij moeilijkheden bij de personeelsvoor ziening te voorkomen. De belangrijkste industrie in Ber gen op Zoom, de metaalindustrie, is al op 1 januari tot invoering van de vrije zaterdag overgegaan. Het colle ge verwacht, dat voorzover de overi ge industrieën dit voorbeeld nog niet hebben gevolgd, dit toch op korte ter mijn zal gebeuren. Vraagt Uw Apotheker of Drogist LONDEN The Blue Diamonds ma ken zaterdag 29 april hun debuut voor de B.B.C.-televisie. Zij zullen optreden in de Ken Dodd Show, samen met Joe „Mister Piano" Henderson, de Franse acrobatische dan ser Roger Stephani, de Littlewoods en de Larry Gordon dancers. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Van de militairen van het Eerste Legerkorps die vorige week hebben deelgenomen aan een staf- oefenmg in West-Duitsland en daarbij m boerderijen hebben gelegen, zullen Kleren en schoenen worden ontsmet, 'voordat zij vandaag en morgen naar Nederland terugkeren. Ook de banden en laadbakken van de militaire wagens zullen door ontsmettingsploegen onder handen worden genomen. Dat alles omdat zij in Oldenburg zijn geweest, waar mond- en klauwzeer heerst. De veterinaire inspecteur in Nederland heeft om deze maatregelen gevraagd, omdat hij vreesde dat de mi litaire eenheden de besmetting mee zouden kunnen brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5