Veldslag op Cuba voorbij, guerrilla zal doorgaan Hoge straffen geëist wegens valsemunterij REBELLEN ACTIEI IN ANGOLA KENNEDY Nieuw kinderstrafrecht betekent stap vooruit Castroverslagen Rebellen succes Twee broers ranselden arts ziekenhuis in Reorganisatie van Franse politie Cupfinale op t.v. Witte zwanen zwarte zwanen BIJDRAGE voor EUROVISIE OP 1 MEI IN NEDERLAND Vervolg pag. één Hoofdige toer in beroep tegen beslaglegging Herziening van grenscorrecties aanbevolen CELSTRAFFEN GEËIST elegant# INSTEMMING in TWEEDE KAMER Portugal zendt nog meer troepen Rusland kan niet langer wachten met vredesverdrag Watersport Nationale televisieprogramma's Man gearresteerd wegens ontucht Vrijdag 21 april 1961 ZEEUW SCH 'JAGBLAD Pag. 5 LANDBOUWSCHAP IN MOEILIJK PARKET vreen invasie Overdreven Zuivering IN DUITSE BONDSDAG Huurders krijgen geld terug Met skiff omgeslagen en verdronken GEEN GESCHIKTE DRUKKERIJ IN NEDERLAND Interpellatie over „vijfdaagse" OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Soester „Molshoop" herleeft op 5 mei 1 [In het korf| Matenzas. ATLANTISCHE OCEAAN CARIBISCHE ZEE Bos.shuiken ©Said y//y. of steppe Belangrijkste ©Chroom spoorlijnen Koper Vliegveld A Olie Mangaan ©Nikkel ©Lood ©Wolfram Onmiskenbaar liet de president zijn sympathie blijken voor de tegenstan ders van Castro op Cuba. „Het is niet de eerste maal, dat communistische tanks over moedige mannen en vrou wen zijn gerold, die streden om de onafhankelijkheid van hun vaderland te herwinnen". Hij trok vervolgens drie lessen uit de zijns inziens ontnuchte rende episode op Cuba: 1. De kracht van het communisme moet nergens worden onderschat. 2. De Verenigde Staten moeten met alle vrije landen van het Amerikaanse halfrond de dreiging van buitenlandse communistische interventie in Cuba nog nauwkeuriger en realistischer on der ogen zien. 3. Het is meer dan ooit duidelijk ge worden, dat de vrije wereld letterlijk overal een meedogenloze strijd moet voeren. Kennedy concludeerde uit de strijd op Cuba en in Laos en uit het koor van communistische stemmen in Azië en Latijns-Amerika: „De meegaande, de toegevende, de zachte maatschappijen zullen ondergaan. Slechts de sterke, nij vere, vooruitziende zullen overleven. Dit is de grootste taak voor Amerika en zijn regering. Niet één andere uit daging vraagt meer inspanning en energie. Wij hebben ons te lang blind gestaard op de gebruikelijke militaire behoeften, op legers die klaar moeten staan om grenzen te overschrijden en op raketten die startklaar worden ge houden. Nu moet het duidelijk zijn, dat dit alleen niet langer voldoende is dat onze veiligheid verloren kan gaan zonder dat één enkele raket wordt af geschoten en zonder dat een leger één enkele grens overschrijdt. Wij zullen deze les ter harte nemen". WASHINGTON Het regiem van Fi del Castro maakte gistermiddag bekend dat het Cubaanse le ger erin was ge slaagd de invasie- strijdkrachten een verpletterende ne derlaag toe te bren gen. De revolutio naire raad daaren tegen bleef volhouden dat de operaties volkomen geslaagd waren en dat de invasiestrijdkrachten hun doel een vereniging met de zich reeds op Cuba bevindende guerrillatroepen hebben bereikt. Wel geeft de revolutionaire raad toe dat de strijd grote offers heeft geëist. Castro's radio houdt vol dat de invasiestrijdkrachten niet alleen verslagen zijn, maar dat de overblijfselen ervan bovendien geen kans meer hebben om Cuba te verlaten. De Cubaanse luchtmacht en de marine zouden namelijk de hele invasievloot hebben vernield. Daarbij zou een hoeveelheid Amerikaanse wapens zijn buitgemaakt. Santiago deCuba' DEN HAAG. Op 28 april zal het college van beroep voor het bedrijfsleven het appèl behandelen dat de heer H. Koekoek uit Bennekom tegen het Land bouwschap heeft aangetekend. De heer Koekoek, voorzitter van de Vereniging Bedrijfsvrijheid in de landbouw de organisatie van de zg. vrije boeren voert met een klein aantal volgelingen een hardnekkige strijd tegen het Land bouwschap. Zij weigeren o.m. de heffing te betalen. Het Landbouwschap heeft onlangs be slag gelegd op 1 2 hectare land van de heer Koekoek. Dat wordt de inzet van de procedure voor het college van be roep. Vorig jaar legde het Landbouwschap ook beslag op de boerderijen van acht landbouwers in de buurt van Hoogeveen. Van twee is het beslag opgeheven, omdat zij alsnog de aanslagen voor de heffing hadden voldaan. Voor de zes overigen dreigt thans een verkoop van hun boerderijen als zij blij ven weigeren te betalen. De bedragen waar het om gaat, zijn vrij gering de heffingen zijn niet hoger dan een of twee tientjes. Hun verzet is echter gebaseerd op de weigering om het Land bouwschap te erkennen. ERGERNIS Dit orgaan van de p.b.o zit met dit verzet in een wat moeilijke positie. De overgrote meerderheid van de boeren die hun heffingen voldoen, begint zich te ergeren aan de tot nu toe betoonde grote soepelheid tegenover de niet-betalers. Het Landbouwschap heeft alle middelen van overreding en voorlichting beproefd om de tegenwerkende landbouwers in het gareel te brengen, zo deelt het schap mee, maar kan daarmee op den duur niet doorgaan. Het aantal heffingen dat de<Landbouw- schap uitstuurt, bedraagt circa 255.000 stuks. Twee procent daarvan moet met behulp van een dwangbevel worden ge- ind, slechts een zeer klein deel blijft ook na het dwangbevel halsstarrig. BONN. De gewezen S.S.-kapitein en oud-hoofd van de Sicherheitspolizei in Neu-Sanderz (Polen), Heinrich Ha- mann, heeft gisteren in de gevangenis te Ludwigsburg bij Stuttgart gepoogd zich van het leven te beroven. Hij sprong in een onbewaakt ogenblik in het trappenhuis van de derde verdie ping. Met zwaar letsel is de ex-S.S.-er in be* gevangenisziekenhuis opgeno men. De officier van justitie te Bochum leidt een onderzoek tegen Hamann, die ervan verdacht wordt zich schul dig te hebben gemaakt aan moord op tweeduizend joden. Daartegenover staat weer de verkla ring van de revolutionaire raad dat er niet de minste noodzaak bestaat om de troepen te evacueren. Zij hebben zich op Cuba genesteld en zullen niet rusten eer het regiem van Castro verslagen is. Het hoofdkwartier van de invasiestrijd krachten bevindt zich nu op Cubaans grondgebied; van daaruit zal de guerril lastrijd tegen Castro verder worden geleid. Voorts beweert de revolutionaire raad nu dat er eigenlijk nooit sprake is ge weest van een werkelijke invasie. Er wa ren in de loop van de laatste weken telkens al troepjes vrijheidsstrijders aan land gezet en de operaties van de laatste dagen hadden slechts ten doel die troep jes van wapens en voorraden te voor zien voor een massale poging om zich te verenigen met de troepen die in het binnenland reeds lang tegen Castro had den gestreden. De Zwitserse ambassade te Havanna heeft de Amerikaanse regering, wier be langen zij behartigt, laten weten dat de Cubaanse regering twintig Amerikaanse burgers heeft laten arresteren. Onder hen bevinden zich drie Amerikaanse cor respondenten. Over het lot van de meer dan duizend Amerikaanse burgers die zich nog in Cuba moeten bevinden is ver der niets bekend geworden. Gisteren zijn weer acht mensen geval len voor de vuurpelotons van de Cu baanse regering. Een van de terechtge- stelden zou een Amerikaan zijn. Onder de slachtoffers bevindt zich majoor Ma rin, die als minister van landbouw deel heeft uitgemaakt van Castro's eerste re gering. De Amerikaanse regering neemt aan dat de strijd zijn hoogtepunt heeft ge had, al wil zij niet ontkennen dat de guerilla tegen Castro nog zeer lang kan duren. Het optimisme van de invasie strijdkrachten over toekomstige grote overwinningen, waarover zeife gister avond nog werd gesproken, wordt in Washington zeer overdreven geacht. Dat komt vooral omdat "net duidelijk begint te worden dat de aanvallers veel gerin ger in aantal zijn geweest dan oorspron kelijk werd aangenomen. President Kennedy heeft gistermiddag De Amerikaanse regering verwacht dat de troepen van Castro op zeer grote schaal in het Cubaanse binnenland zui veringsacties zullen ondernemen en dat tal van verdachten zullen worden te rechtgesteld. Het is bekend dat er honderden men sen zijn gearresteerd in de afgelopen dagen omdat zij mogelijk zouden kunnen sympathiseren 'met de aanvallers of om dat zij mogelijke kandidaten zouden kunnen zijn voor openbare ambten na een nederlaag van Castro. met enkele van zijn ministers de toe stand op Cuba besproken. Zaterdag zal hij de toestand opnieuw bespreken en wel met de nationale veiligheidsraad. Van onze correspondent BONN. De commissie voor de buitenlandse politiek van de West- duitse bondsdag heeft gisteren beslo ten de goedkeuring aan te bevelen van het algemeen verdrag tussen Neder land en West-Duitsland. Daarin worden o.m. de gedeeltelijke herziening van de grenscorrectie van 1949 en de schadeloosstelling aan Neder landse vervolgden van het naziregime geregeld. Vierennegentig procent van het Duitse grondgebied, dat in 1949 onder voorlopig Nederlands bestuur is geplaatst, zal op grond van het verdrag weer bij West- Duitsland worden ingelijfd. Zevenen zeventighonderd Duitsers komen weer op Duits territoir te wonen. Na uitvoering van het verdrag zullen anderzijds 2300 Nederlandse grensbewo ners hun woonplaats op Duits gebied hebben, van wie er dertienhonderd voor de Tweede Wereldoorlog al op Duits gebied woonden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. „Het is een schan daal. Iemand is rustig in een gelegen heid in de stad geweest en komt thuis met een heupfractuur, door toedoen van een paar vlegels. En u hebt zelfs geen spijt." Dit beet de president van de Haagse rechtbank gistermiddag de 23-jarige lom penhandelaar Jan V. toe, die samen met zijn 25-jarige broer Willem, machine- bankwerser. de 39-jarige huidarts Ch. R. W. Bottger uit Hengelo zó hadden af geranseld, dat deze vier maanden in het ziekenhuis moest liggen. Vorige week za terdag is de arts uit het ziekenhuis ont slagen. Hij zal nog maanden op krukken moeten lopen, nadien zeker nog een jaar met een stok en het is de vraag, of hij ooit weer geheel valide zal worden. Dat alles omdat de broers en een even weinigbelovende 22-jarige vriend de toe gang tot een nachtclub was geweigerd. De portier van de nachtclub had na een woordenwisseling broer Willem de „stoep afgezwiept", zoals hij het zelf uit drukte. De jongens waren zc kwaad ge worden, dat zij tegen de eerste de beste bezoeker die naar buiten kwam, van leer waren getrokken. Dit was de arts, die samen met zijn 29-jarige verloofde mejuffrouw H. Kooi, ook arts, een avondje uit was geweest. Het tweetal had geen woord teruggezegd op de provocaties van Jan, die zei: „Is jouw geld soms beter dan het mijne? Jij met je stropdas jij mag wel binnen, hè? En wij niet." Willem had de arts tegen de straat ge smakt en beiden hadden zij hem gesla gen en geschopt, tot een automobilist bijna over hen heen was gereden. Alsof dit relaas niet indrukwekkend genoeg Advertentie) 27 cl. V', r' Cl W 'Steek- er thuis ééns èën op,, lyVediïen, dat Clw ..vrouw'zégt: wat 'ri lekkere sigaar, héb je daar. TILBURG (A.N.P.) Voor de Til- burgse kantonrechter mr. P. M. J. Nolst heeft gisteren een zaak gediend, waar bij de huurverhoging van 1 april 1960 in het geding was. Huurders van woningen van een Tilburgse bouwvereniging waren van mening dat de huur van hun wonin gen niet behoorde te worden verhoogd, omdat zij daarvoor niet *in de termen vielen. De bouwvereniging achtte huur verhoging wel gerechtvaardigd. De huuradviescommissie oordeelde, dat de woningen niet in aanmerking kwamen voor huurverhoging onder meer omdat de toiletten zich buitenshuis be vinden. De verhuurders brachten de zaak voor de rechter. De kantonrechter besliste, na de situatie in ogenschouw te hebben genomen dat de huren moes ten worden vastgesteld op die van 31 maart 1960, dus op die van vóór de huur verhoging. De huurders ongeveer 1100 krij gen geld terug. Zij hebben ruim een jaar te veel huur betaald. was, vonden de broers het nodig alles te ontkennen. Zij wisten van de prins geen kwaad. De arts was gevallen doordat Willem „tegen hem aanliep" en verder hadden ze niets op hun geweten. De officier van justitie had geen goed woord voor de broers over. De Haagse binnenstad is niet meer veilig, zo merkte hij op, doordat voldoende politietoezicht ontbreekt wegens personeelsgebrek en het niveau van de figuren die er rond dwalen, met de dag daalt. Er moet een drastisch voorbeeld wor den gesteld, aldus de officier. Zijn eis tegen Jan luidde vijftien maanden met aftrek en tegen Willem negen maanden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Nabij de westpunt van Van Brienenoord is gistermorgen de zestienjarige Hans O. Meijer uit de Ma- thenesserlaan met zijn skiff omgeslagen en verdronken. Bij het oversteken van de Maas zou de jongen met zijn ranke vaartuigje in het schroefwater van een passerende sleepboot zijn geraakt, waardoor hij tegen een daar verankerd liggende Rijn aak was opgevaren. Zijn lijk was gister avond nog niet gevonden. Van onze correspondent PARIJS. Het toenemend ter rorisme en bandietisme in Frankrijk schijnen de regering toch meer be zig te houden dan uit officiële com- muniqué's kan worden opgemaakt. Het schijnt zelfs, dat de minister van binnenlandse zaken, de heer Chatenet, van al zijn andere bezig heden is ontheven uitsluitend opdat hij gelegenheid zal hebben een deugdelijk politieapparaat op te bouwen, dat opgewassen is tegen de golf van misdaden. Deze conclusie kan men trekken uit twee feiten: 1. Chatenet is niet meer op zijn de partement. Hij was afwezig bij de iaatste kabinetszittingen, zijn werk is tijdelijk overgenomen door de heer Freij, minister zonder portefeuille. Hoe wel als oorzaak van dit alles ziekte wordt opgegeven, is er tot nu toe geen melding gemaakt van een zo ernstige of zo langdurige ziekte dat tijdelijke overname van een portefeuille erdoor gerechtvaardigd zou zijn. 2. De aankondiging van een reorga nisatie bij de nationale veiligheids dienst (Süreté Nationale) ó'ie zou in gaan, zodra Chatenet weer op zijn de partement is teruggekeerd. De reorga nisatie zou zelfs zo ingrijpend zijn, dat van de vijf directeuren (inlichtingen dienst, binnenlandse veiligheidsdienst, politie, openbare veiligheid en perso neelszaken) er slechts één op zijn post gehandhaafd zou blijven. De directeu ren van inlichtingendienst en binnen landse veiligheid zouden worden weg gepromoveerd. De directeur van de openbare veiligheid zou met ver vroegd pensioen gestuurd worden en de directeur van personeelszaken zou worden overgeplaatst. Alleen de direc teur van de politie zou met de direc teur-generaal, de heer Verdier op zijn post blijven. De instelling van een apart ministe rie voor politie, waar zolang over ge dacht is, schijnt door het kabinet niet te zijn goedgekeurd. Van onze correspondent BONN. In Osnabrück zijn gisteren tegen de drie verdachten die van valsmunterij worden beticht, vrij hoge straffen geëist. De eis tegen de Nederlander A. O., die als de voornaamste schuldige wordt beschouwd, be draagt vier jaar zware gevangenisstraf. Tegen de Algerijn A. A. en de Duitser H. S. werd drie jaar geëist. In alle drie gevallen met aftrek van voorarrest en met ontzegging van rechten voor de duur van vijf jaar. en de Duitse beklaagde iets uit de doe ken gedaan. De Nederlandse drukker H. H. is indertijd eveneens te Osnabrück gearresteerd; hij is inmiddels weer in vrijheid gesteld omdat hem geen straf baar feit ten laste is gelegd. Beklaagde O. vertelde de rechtbank, dat het oor spronkelijke plan was om vijf miljard valse nieuwe franken te vervaardigen. Men had dit in Nederland, België of Frankrijk willen doen doch daar geen geschikte drukkerij kunnen vinden. Ge probeerd was bijvoorbeeld om in de drukkerij van J. Z„ te Amsterdam een clandestiene drukkerij te vestigen zon der medeweten van de eigenaar van deze drukkerij. Alleen één employé, H. H., werd volgens O. in vertrouwen ge nomen. De Duitse beklaagde S. ver klaarde, dat H. H. hem gewaarschuwd had voor zijn vroegere werkgever J. Z„ die volgens H. nooit het drukken van valse bankbiljetten zou hebben toege staan. Termen voor het toekennen van ver zachtende omstandigheden achtte het O.M. niet aanwezig. Daarvoor was de om vang van valsmunterij die men van plan was (de beklaagden wilden voor 96 miljoen valse nieuwe Franse franken ma ken), te groot. Indien het plan zou zijn uitgevoerd, zouden de gevolgen zeer ern stig voor Frankrijk geweest zijn. Tijdens het laatste verhoor hebben de verdachten gepoogd hun eigenlijke op drachtgever zoveel mogelijk te dekken. De Nederlander A. O. en de Duitser H. S. betoogden dat hun plan was ingegeven door menselijke overwegingen; zij wil den de Algerijnse rebellen helpen. Zij hadden de Duitse bezetting in Nederland meegemaakt en wisten wat het betekent als een volk wordt onderdrukt. De Ne derlander A. O. heeft naar de opvatting van de officier van justitie van 1959 af intensief aan de opbouw van de valse munterscentrale gewerkt. Ook de Duit ser H. S. heeft een belangrijke bijdrage geleverd, hoewel hij een hulpkracht was. De verklaring van de Algerijn A. A„ dat hij van de plannen niets heeft geweten, wilde de officier niet geloven. Op grond van de verklaringen van de andere ver dachten, lijkt het z.i. wel bewezen dat de Algerijn van de plannen op de hoogte is geweest, dat hij de Nederlander A. O. kende en dat hij geld voor de uitvoering van de plannen heeft gefourneerd. Nederlanders Over de rol, die nog andere Neder landers in deze valsmunterszaak zouden hebben gespeeld, hebben de Nederlandse Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Een belangrijke stap vooruit noemde gisteren het a.r. Tweede-Kamerlid dr. J. Meu link de nieuwe regeling voor het kinderstrafrecht, die na dertien jaar voorbereiding thans door het par lement in openbare behandeling is genomen. Kinderen onder de twaalf zullen voortaan niet meer voor de rechter kunnen worden gedaagd. Een veroor deling tot zes maanden hechtenis van een tienjarig meisje, zoals in 1937 nog kon gebeuren, zal tot het verleden be horen. De moderne opvattingen, die meer zijn gericht op verbetering dan op bestraffing, zijn neergelegd in het rapport van de Commissie-Overwater, dat als grondslag voor dit nieuwe kin derstrafrecht heeft gediend. Die mo derne opvattingen komen verder tot uiting in afschaffing van de tucht school, een snelle bestraffing in de vorm van arrest en plaatsing in in richtingen van bijzondere tucht. De kinderrechter krijgt een nauw keurig omschreven terrein toegewezen, de kantonrechter zal voortaan, althans wat deze jongeren betreft, uitsluitend over de verkeersovertredingen hebben te oordelen. Onder de nieuwe regeling komen de kinderen tot achttien jaar, maar ook ouderen, afhankelijk van hun persoonlijkheid, zoals achterlijke kinderen. De kinderrechter is daarom betrokken bij het vervolgingsbeleid. Over het algemeen verwierven deze voorstellen gisteren instemming in de Tweede Kamer. Dr, Meulink en de socialist, mr. F. H. J. M. Daams, ble ken niet zo veel bezwaren te hebben tegen het instituut van de tuchtschool; dr. Daa-ms meende dat het goed zou zijn de buitengewone behandeling voort te zetten tot na het achttiende jaar. Het arrest als schoktherapie zou vol gens dr. Meulink gunstig kunnen zijn, maar dan in behoorlijke inrichtingen. Dit laatste is na het oordeel van de c.h. woordvoerster jkvr. C. W. I. Wtte- waali van Stoewegen een van de be langrijkste voorwaarden voor het wel slagen van deze methoden. De uit werking is volgens haar afhankelijk van de mensen en de inrichtnigen; zij vreesde overigens dat de inrichtingen vooralsnog niet beschikbaar zijn. Volgende week dinsdag gaat de Tweede Kamer verder met dit debat. Niet voltooid De advocaat van O. verklaarde dat het voornemen om geld te vervalsen bij lange na niet was voltooid. Er stond nog niets vast over het tijdstip en de wijze waarop het geld in omloop zou worden gebracht. Bovendien is het de vraag of •ie leiding van het Algerijnse Bevrijdings front van de gehele kwestie op de hoogte is geweest óf dat zij slechts haar in stemming met het plan heeft betuigd. De valsemunters hadden de Franse economie nooit ernstig kunnen benadelen. Het be drag van 96 miljoen franken is nog niet één pet. van het totaal van de waarde van het in omloop zijnde geld. Financiële deskundigen menen dat de waarde van het geld eerst gevaar begint te lopen wanneer ongeveer drie procent van het in omloop zijnde geld vals is. O. heeft een blanco strafblad. In het verleden heeft hij meermalen bewezen te willen helpen zonder aan eigen voordeel te denken. De raadsman vroeg om clementie voor de Nederlander. De advocaten van de Duitser S. en de Algerijn vroegen om onmiddellijke invrijheidstelling van hun cliënten. O. wees er in zijn laatste woord op dat hij slechts de Algerijnse opstandelin gen heeft willen helpen. Uit de hoge eis spreekt een mentaliteit die hij, gelovend aan een nieuw Duits volk, niet voor mogelijk had gehouden. Een dergelijke mentaliteit zal bij de Afrikaanse volke ren eerder vijandschap dan vriendschap voor de Duitsers oproepen. De rechtbank zal vandaag vonnis wijzen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De interpellatie in de Tweede Kamer van de socialisten Blom en Baart over de regeringsbeslissing in zake de vijfdaagse werkweek is gisteren toegestaan en zal volgende week woens dag of donderdag worden gehouden. De interpellatie is gericht tot de mi nisters van econom'ische en van binnen landse zaken; waarschijnlijk zal ook minister van Aartsen (volkshuisvesting) aan de beantwoording deelnemen met het oog op de gerezen moeilijkheden met het bouwbedrijf. LISSABON, (Reuter). Een grote groep parachutisten is giste ren in de Portugese kolonie Angola aangekomen. Vijf of zes schepen met troepen zijn nog onderweg. Tot nu toe zijn vijfduizend man als extra versterking naar het roerige gebied gezonden. Morgen zullen nog tweeduizend man vertrekken. Er is ook een luchtbrug tussen Portu gal en Angola voor het overbrengen van lichte wapens. De rebellen zijn nog steeds uiterst actief. Volgens het Portugese persbu reau hebben honderden rebellen giste ren de stad Damba in Noord-Angola aangevallen. Zij zouden met zware ver liezen zijn teruggeslagen. Verscheidene Afrikanen zijn gedood toen zij met automatische wapens een groep Euro peanen aanvielen op de weg tussen Moecaba en Carmona. Volgens berichten uit methodistische kringen zouden acht Afrikaanse me thodistische dominees geëxecuteerd zijn. De executie zou zijn uitgevoerd door Portugese burgers of militairen na een snelle berechting. Vele kerken en scholen van de methodisten zouden geheel of gedeeltelijk zijn verwoest. Het Portugese ministerie van finan ciën heeft geruchten tegengesproken als zou zij de banktegoeden willen be vriezen om een lening te kunnen af dwingen. Er werd wel bekend gemaakt dat voortaan voor het overmaken van geld naar vreemde landen een vergun ning nodig is. De gouverneur-generaal van Mozam bique, commandant Correia de Barros, heeft in een communiqué de bevolking gewaarschuwd geen geloof tè hechten aan de stroom van geruchten. Hij gaf de verzekering dat alle maatregelen genomen zijn om de binnenlandse vei ligheid te waarborgen Hij zei dat al len die valse geruchten In omloop brengen streng zullen worden gestraft. In Casablanca is op een conferentie van nationalistische leiders uit zes Portugese kolonies besloten een per manente raad op te richten, die de ac ties voor onafhankelijkheid zal moeten coördineren. De raad zal zich „ergens in Afrika" vestigen. Izwestia schrijft: MOSKOU (Reuter). De Sowjet- unie kan niet langer wachten met het tekenen van een afzonderlijk vredes verdrag met communistisch Oost-Duits- land. Dit schreef gisteren het Russi sche regeringsorgaan de Izwestia naar aanleiding van de recente besprekingen tussen de Amerikaanse president Ken nedy en de Westduitse bondskanselier Adenauer. Te Bonn heeft men het arti kel in de Izwestia, dat deze zinsnede bevatte en dat de officiële Russische zienswijze weergeeft, ongewoon hard genoemd. Het blad verzekerde overigens, dat de Sowjetunie, precies als Kennedy en Adenauer, vrijheid wenst /oor de be volking van West-Berlijn waarbij het zwijgt over het plan van Kroesj- tsjef voor een zogenaamde vrije stad Berlijn, die geheel van het Westen geïsoleerd zou moeten zijn. De Izwes tia eist tenslotte de ondertekening van een vredesverdrag met Oost en West- Duitsland gezamenlijk. Indien Bonn dat evenwel weigert, zal de Sowjetunie alleen met Oost-Duitsland in zee gaan. 1 Helemaal links staat een fles meer. 2 Naast de liggende fles ligt een kurk. 3 In de derde streep van rechts zit een grotere bochel. 4 In de fles met het glas zit min der wijn. 5 Rechterpunt van boordje is nu zichtbaar. 6 Het haar op voorhoofd van schil der is korter. 7 De verfvlek op de bus rechts zit meer naar links. Advertentie Bijzondere belangstelling verdienen de artikelen over: Het aprilnummer van PM, het beste uit POPULAR MECHANICS, maandblad voor iedereen, bevat 50 pagina's van de 128 speciaal van belang voor lief hebbers van wa tersport. Motorboten van binnen en van buiten Watersportallerlei Zelfbouw van boten Straalmotorboten tegen stroomversnelling Sandwichconstructies voor boten Koop het in menig ander opzicht interessante aprilnummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel In PM gaat een nieuwe wereld voor U open BUSSUM. De befaamde Brit se cupfinale komt op de televisie. Dit jaarlijkse voetbalevenement wordt gehouden zaterdag 6 mei in het Wembley stadion in Londen tussen de ploegen van Leicester City en Tottenham Hotspur. De uitzending duurt van kwart voor drie tot kwart voor vijf. De cup final is het hoogtepunt in het Engelse voetbalseizoen. Er be staat voor de beker in Engeland geheel in tegenstelling tot Nederland een grotere belangstelling voor de wedstrijden om de beker dan voor die in de normale competitie. Kaarten voor de cup final zijn al lang met meer te krijgen en op de zwarte markt beginnen de prijzen al het tienvoudige van de nominale waarde te benaderen. Ook in kringen waar het voetbal in het algemeen niet regu is, wordt de strijd om de cup als een te waarderen onderwerp van gesprek begroet. Zeker waar het hier gaat om de Spurs die als zij op Wembley win nen, voor het eerst in deze eeuw zo wel het kampioenschap in de league als de beker in één seizoen mee naar huis nemen. Toeristische uitzendingen HILVERSUM. De eerste drie toeristische televisieprogramma's over minder bekende landen, die de V.P.R.O. onder de titel Witte zwa nen, zwarte zwanen gaat uitzenden, zullen zijn gewijd aan Finland, Zuidslavië en IJsland. Op 21 mei komt de eerste uitzending, over Finland, op het beeldscherm, 20 augustus is Zuidslavië aan de beurt en 19 november volgt het programma over IJsland. Aan deze serie programma's, die ge produceerd worden door Wim lbo, werken mee de V.P.R.O., de Vlaamse televisie en het land, waaraan de uit zending is gewijd. Het zestig minuten durende pro gramma over Finland wordt zaterdag 20 mei direct uitgezonden in Finland uit het House of Culture te Helsinki en tegelijkertijd op de Ampexband vastgelegd. De volgende dag wordt het naar Keulen gevlogen en vandaar via de Eurovisieverbindingen uitgezonden naar België en Nederland. Het programma bestaat uit een ge filmde inleiding van tien minuten, waarna een licht programma uit de zaal volgt, waaraan uitsluitend Finse arties ten meewerken. In deze zaal zijn 1500 bezoekers aanwezig: Finnen, Belgen en Nederlanders. Volgende week komt de Finse pro- duktieleider Jaakko Jahnukainen naar Nederland om het definitieve program ma te bespreken met Wim lbo en met de regisseur Ben Klokman. Begin mei gaan lbo en Klokman op hun beurt weer naar Helsinki om de laatste hand aan deze uitzending te leggen. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. In het nationale programma, dat de N.T.S. op 1 mei uitzendt ter gelegenheid van de ver jaardag van koningin Juliana, zal de Nederlandse bijdrage voor het Euro visiefestival in Montreux aan de kijkers worden gepresenteerd. Het is een amusementsprogramma dat helemaal op film is vastgelegd en waarhij de medewerkende artiesten in diverse Nederlandse plaatsen en landschappen optreden. De artiesten die hier aan medewerk ten zijn Fred Kaps, Roland Wagter, Jan Pruis, de Hotcha's, Harry de Groot, Herman Emmink, Ans en Jaap Daniels, Bueno de Mesquita, Rita Reys met het trio Pim Jacobs, Corrie Brokken, de Selvera's, Willy Alberti en de kapel van Frans Mijts. 4 MEI Het nationale programma van don derdag 4 mei begint om 7.15 met een filmverslag van de nationale herden king die 's middags in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bern- hard wordt gehouden in de Oude Lu therse kerk in Amsterdam en bij het nationale monument op de Dam. Om vijf minuten over half acht wordt een film uitgezonden van de oorlogsgravenstichting, getiteld: „Op dat zij met ere mogen rusten", die de verzorging in beeld brengt van de Ne derlandse oorlogsgraven in Indonesië, Siam, Birma, Engeland, Schotland, Duitsland. Oostenrijk, Frankrijk en Noorwegen. Om tien voor acht volgt de doden herdenking op de Waalsdorpervlakte. Van tien minuten over acht tot negen uur wordt gepauzeerd en daarna volgt nog een televisiespel. 5 MEI Op vrij'dag 5 mei gaat de televisie de blik terugwerpen naar zestien jaar ge leden, toen vlak na de oorlog in Soest een ondergrondse bunker grote belangstelling trok. Er bovenop stond met grote letters „De Molshoop" en er in zaten de mensen opeengepropt en rekten de halzen naar een klein groepje cabaretartiesten: Benny Vreden, Rob van der Bas. Tini Visser en Rijk de Gooyer en anderen gaven daar liedjes en grapjes weg (wrang en mild) te midden van noodkacheltjes en fietsen met houten banden „De Molshoop" herleeft op de natio nale feestdag in de Bussumse televisie studio. Alle originele attributen zullen de requisiteurö weer op de kop probe ren te tikken en Benny Vreden haalt zijn zorgvuldig bewaarde decor weer ROTTERDAM. De politie te Hoek van Holland heeft een man aangehouden die wordt verdacht van het plegen van oneerbare handelingen met minderjarige meisjes. Hij hield zich vaak op in de Rietdijkstraat bij het Transitcamp waar hij met geld en snoep meisjes trachtte mee te lokken. De politie verzoekt ouders van kinde ren die er meer van weten zich met haar in verbinding te stellen. te voorschijn dat zestien jaar op zijn Loosdrechtse zolder heeft gestaan. Natuurlijk worden de liedjes die ie dere Nederlander in die tijd zong niet vergeten: liedjes van de Canadezen en Engelsen, waarvoor een kwartet is ge ëngageerd bestaande uit Ellen Cramer, Tineke van Ling, Dick Doorn en Henk Janmaat. Ook de hokey-pokey-dans zal weer herleven. Jack Bow zorgt voor de choreogra fie, Roelof Stalknecht begeleidt en Be rend Boudewijn zal deze laatste Mols hoop van drie kwartier pasklaar voor het beeldscherm maken. programma's ZATERDAG 22 APRIL RADIO HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 Voor u en uw gezin, praatje; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst); VPRO: 10.00 Samen thuis, iezing; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gevar progr; 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb mededed; 12.33 Hammondorgelspel; 13.00 Nws; 13.15 VA- RA-Varia; 13.20 Sport ïws; *3.45 Lichte muz; 14.05 V d jeugd; 14.40 Lichte muz; 15.00 Gram; 16.00 Boekbespr; 16.20 Ac- cordeonmuz; 16.40 Streekuitz; 17.00 Jazz- muz; 17.30 Weekjourn; 18.00 Nws en comm; 18.20 De zin van de ruimtevaart, lezing; 18.35 Lichte muz; 19.00 Artistieke staal kaart; VPRO: 19.30 Passepartout, iezin. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing; 19.55 Deze week, lezing; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.15 Tekst en uitleg, comm; 21.30 Lichte muz; 22.00 Een ware geschiedenis, hoorsp; 22.20 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Licht progr; 23.10 Gram m comm; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM 11 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en lit .cal; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Mid dagklok noodklok; 12.04 Metropole ork en soliste; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Lichte muz; ^3.50 V d jeugd: 14.00 Fanfare-ork; 14.25 Lichte muz; 14.45 Jazz; 15.10 Franse les; 15.30 Planorecital; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 lnstr oct; 4.6.50 Sportperiscoop; 16.56 Wereldkamp bil jarten driebanden te Amsterdam; 17.00 V d jeugd; 18.00 Kunstkron; 18.30 Gram; 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Zang; 19.30 Lichte muz; 19.50 Lichtbaken, lezing- 20.00 Concertgebouwork en soliste; 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing; 21.10 Gevar progr; 22.25 Boekbesrp; 22.30 Nws: 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Religieuze muziek, met comm; 23.50 We reldkampioenschap biljarten criebanden te Amsterdam; 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NCRV: 17.00—17.30 V d kind; NTS: 20.00 Journ en weeroverz; NCRV: 20.20 Act; 20.30 Cabaret; 20.55 TV-film; 21.20 Gevar Progr; 22.05 Dagsluiting. DUITSLAND 15.00 Gevar progr; 15.30 Amus progr v d Amerikaanse TV; 16.00 Rep; 16.30 Quiz; 17.l5~is.25 Gevar progr (Regionaal pro gr.: NDR: 18.35 Progr.-overz; 18.45 Die Nordschau; 19.25 Köpchen, Köpchen! WDR: 14.00 Die Woche Hier und Heute; 18.40 Hier und Heute 19.15 Dennis Geschichte eines Lausbuben); 20.00 Journ en weer overz; 20.20 Klucht; 22.25 Laatste nws; 22.40 Het woord voor de zondag. BELGIE VLAAMS 17.0018.00 V d jeugd; 19.00 Kathol uitz; 19.30 Weekjourn; 20.00 Nws en weeroverz; 20.30 Rep; 20.55 TV-feuill; 21.20 Amus pro gr; 22.05 Gevar progr v d Amerikaanse TV; 22.55 Nws. BELGIE FRANS 15.00 V d vrouw; 16.00 De ia poudre et des Balles; 17.00—18.00 V d rijpere jeugd; 19.30 Film: 20.00 Journ; 20.45 De ka mera ontdekt de tijd; 22.45 Franse basket- ball-kampioensch; 23.30 Journ.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5