NIEUWE RICHTLIJN VERWEKT WREVEL PAPOEA'S ALS VERVANGERS M Eichmann wil zichzelf ophangen als boete Bewust beleid van overheid Aanpassing van de jonge krachten moeilijk proces Belgisch akkoord over regeringsprogramma Vlag halfstok na besluit van minister Toxopeus inzake „vijfdaagse'' Bouwbedrijf zeer verontwaardigd Mr. Van Aartsen menko ALS VOORBEELD VOOR ALLE JODENHATERS „Ik verwacht geen genade" CRISIS NADERT OPLOSSING OMDAT de zon u liever is dan alte rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon n niet mag verblinden of vermoeien-dairom GD SUNGLASSES gereserveerd Donderdag 20 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. C Russen geven geen directe toezegging inzake Laos Aanbetaling niet in wet vastleggen Onderzoek naar gevolgen van vijfdaagse werkweek voor het onderwijs NIEUW-GUINEA LOOPT LEEG Geen uitblinker Geen doodstraf voor Eichmann Pssst... vers! Proef... lekker! Sandwichspread van Calvé ...lekker en vers uit de vacuümpot: pssst... proef! U MAAKT ER MÉÉR VAN M ET CALVÉ! Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De loonpolitiek omstreden beleid van het begin van het optreden van het kabinet-De Quay af dreigt nu opnieuw politieke moeilijkheden te veroorzaken. Het grootste ge> vaar komt op het ogenblik van de zijde van de Stichting van den Arbeid. Zou de stichting verdere medewerking aan het loonbeleid weigeren, dan zou er geen beleid meer te voeren zijn op basis van het overleg werkgevers-werknemers. In Den Haag menen sommige politici in de situatie rondom het bouwbedrijf de sleutel te zien tot oplossing van de vraag, waarom de regering tot de nieuwe richtlijn is gekomen. Is hier de hand van de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, in te onderkennen, zo vroeg men zich af. Het is minister Van Aartsen geweest, die zich vorige week in de Eerste Kamer al zeer gereser veerd uitliet over de arbeidstijdver korting in de bouwerij, die naar hij vreesde produktieverlies tot gevolg zou hebben. Dezelfde minister immers wordt min of meer opgejaagd door het parlement om 2500 extra (goedkope) huizen aan zijn bouwprogram 1961 toe te voegen. Het is zelfs niet uitgesloten dat de aanstaande pellatie ook tot minis ter Van Aartsen zal zijn gericht. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, kondigde gistermiddag aan dat de nota over de 2500 extra woningen nog deze week is te ver wachten. Wellicht, aldus dr Korten horst, zou de Kamer ertoe kunnen besluiten deze nota te betrekken in de interpellatie over de arbeidstijdverkor ting. Het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945 (B.B.A.) waarop de loonpolitiek van na de oorlog is ge baseerd, geeft de Stichting van den Arbeid haar vaste plaats in het bestel. Artikel 19 bepaalt immers t het College van rijksbemiddelaa advies moet vragen aan de stichting, alvorens het beslissingen neemt over o.m. bin dende loonregelingen, goedkeuring van de c.a.o.'s, het algemeen verbindend verklaren van c.a.o.'s en het vaststellen van richtlijnen in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. In feite is het B.BA het enige wettige instrument, waarin de Stichting van den Arbeid wordt genoemd. Reeds eerder is van de zijde der vak centrales de regering verweten dat zij het overleg met de stichting, zoals dat na de oorlog was gegroeid, tekort deed. Het laatste voorbeeld was de verhoging van de kinderbijslag op 1 oktober jl. die de regering bekendmaakte voordat zij de stichting om advies had ge vraagd. Met het afkondigen van de nieuwe richtlijn inzake de arbeids tijdverkorting de looncommissie van de stichting kreeg eerst na de afkon diging inzage van die richtlijn ligt de zaak nog scherper. Deze richtlijn is door de regering eenzijdig vastgesteld, aldus delen de vakcentrales mee. Dit in afwijking van de gebruikelijke procedure, waarbij zowel over de strekking als over de feitelijke inhoud van dergelijke aan wijzingen uitvoerig overleg wordt ge pleegd. Deze zaken, zo stellen de vak centrales, komen voor de gezamenlijke verantwoordelijkheid van regering en bedrijfsleven. Overeenstemming tussen beiden is dan ook geboden. Het bouwbedrijf, niet de enige maar wel de meest omvangrijke bedrijfstak die door de nieuwe richtlijn wordt ge troffen, is ook zeer verontwaardigd. Wij zullen töch op 5 juni a.s. de vijf daagse werkweek invoeren, aldus deelden werkgevers- en werknemers organisaties, betrokken bij de c.a.o. bouwbedrijf, gisteravond mee. Praktisch lijkt dit voor de ruim 200.000 werk nemers in deze bedrijfstak ook niet anders mogelijk: rond 65 procent heeft de vrije zaterdag al. Suggestie LONDEN (Reuter, AP) Lord Home, de Britse minister van buiten landse zaken, heeft gisteren in het Ho gerhuis de kwestie Laos besproken. Hij zei dat de Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts, er gisteren bij de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko op aan gedron gen had, de Britse voorstellen inzake een wapenstilstand te ondersteunen. Lord Home verklaarde, dat het Russi sche antwoord van 16 april geheel aan vaardbaar was, maar dat het niet duide lijk was of Rusland instemde met een onmiddellijk ingaande wapenstilstand. In het onderhoud dat de ambassadeur gis teren heeft gehad met Gromyko heeft Sir Roberts de Britse voorstellen in drie punten samengevat: 1 Een wapenstilstand, welke onmiddel- lijk zou ingaan. 2 Bijeenroeping van de in 1954 inge stelde controle-commissie voor Laos, bestaande uit Indië, Canada en Po len, die toezicht zouden moeten hou den op de naleving van de wapen stilstand. o Een conferentie van veertien landen om de politieke toekomst van Laos te bespreken. Een van de afgevaardigden vroeg Lord Home of uit de vertragingstactiek van de Russen kon worden afgeleid dat zij met de aanvaarding van de Britse voor stellen wachten tot hun volgelingen een overwinning hebben geboekt. De Engelse minister van buitenlandse zaken zei hier op dat een van de redenen van de voor stellen aan Gromyko was hem in staat te stellen te bewijzen dat deze conclusies onjuist zijn. Hij zei verder dat hij de opening van de conferentie van veertien landen, welke volgens het Engelse voor stel od 5 mei gesteld is. zou bijwonen en vervolgens zonodig, elke bijeenkomst. De leider van de Engelse delegatie zal Mal colm Macdonald zijn, de vroegere com missaris-generaal voor Zuidoost Azië. Lord Home zei niet waar de conferentie zal worden gehouden, maar het is bekend dat Engeland de voorkeur geeft aan Genève. Volgens een Britse zegsman is het on derhoud van Sir Roberts met Gromyko „zakelijk en nuttig" geweest. Hij voegde er aan toe dat nieuwe instructies aan Sir Frank Roberts gezonden zullen wor den Hieruit kan worden afgeleid dat Gromvko geen directe toezeggingen ge daan "heeft, maar de deur voor verdere onderhandelingen opengelaten heeft. In Laos schijnen de pro-communistische troepen vorderingen te maken. De Lao- tiaanse regering heeft een dringend be roep gedaan op de Verenigde Staten om militaire hulp en een groep adviseurs. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat de militaire hulp aan Laos zal worden ver groot om de balans, die door de voort durende zendingen van communistische wapens ten voordele van de communis ten is verstoord weer in evenwicht te brengen. De regering van Laos overweegt ook hulp te vragen aan de buurlanden Thai land en Zuid-Vietnam. Volgens het mi nisterie van defensie van Laos zijn de rebellen op alle fronten in het offensief. In Midden-Laos zouden de communisten een troepenmacht van zestigduizend man hebben samengetrokken Een batal- parachutisten van het koninklijk Lan tiaanse leger dat achter de vijandelijke linies is neergelaten, zou er in geslaagd zijn de opmars van de linkse troepen op vijftig kilometer van de grens van Thai land tot staan te brengen. De Kamervoorzitter zelf legde dus een verband tussen deze kwestie en de woningbouw, al gaf hij desgevraagd toe dat het heel verschillende zaken wa ren. Wanneer de Kamer de suggestie van haar voorzitter zou opvolgen (de beslis sing hierover valt vanmiddag) dan zou de interpellatie een nog omvangrijker terrein gaan bestrijken. Het socialisti sche Tweede-Kamerlid de heer J. Blom had zich willen beperken tot de ministers van sociale zaken en binnen landse zaken. Zonder twijfel zal het voornemen van minister Toxopeus de raadsbeslui ten van de drie grote steden te schor sen, de volle aandacht in het debat krijgen: De heer Blom is o.m. voorzit ter geweest van de Algemene Bond van Ambtenaren. De positie van het overheidspersoneel gaat hem dus in het bijzonder ter harte. Zijn fractiegenoot de heer I. Baart, de tweede interpel- lant, is voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de me taalnijverheid. Bij hem zullen in het debat vermoedelijk de belangen van de werknemers in het bouwbedrijf voorop staan. Advertentie «IV5 Staatssecretaris Veldkamp: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een uitvoerige rede heeft de staatssecretaris van economi sche zaken dr. G. M. J. Veldkamp gis teren in de Tweede Kamer zijn wets ontwerp op het afbetalingsstelsel verde digd. Hij toonde op enkele punten be grip voor de geuite kritiek, o.m. die op het omstreden inlichtingsformulier dat iedere koper voor het aangaan van een afbetalingscontract zal moeten invullen. Dit formulier, aldus de bewindsman, is ook weer een drempel om te voorko men dat iemand te lichtvaardig een con tract aangaat, maar als er gegronde praktische bezwaren zijn zou hij een andere oplossing ook willen aanvaarden. De hoogte van de verplichte kassa storting wil dr. Veldkamp niet in de wet zelf vastgelegd zien. Dat is te star, zo meende hij. Als het nodig is, moet deze kassastorting bijv. als conjuncturele maatregel gemakkelijk gewijzigd kunnen worden. Dat is niet met een kanon op een mug schieten, zo ging hij in op de beeldspraak van een van de kamerleden, maar het is een onderdeel van de con junctuurmaatregelen die de overheid kan nemen. In het algemeen meende dr. Veld kamp dat de wet een goede verdeling gaf tussen de economische en sociale belangen van het afbetalingsstelsel. De sancties tegen verkoper en financier noemde hij een van de maatregelen om het euvel van overcreditering te voor komen. Vandaag zal de Kamer zich bezighou den met de amendementen op het ont werp. De honderdduizendste spaarder is in geschreven bij de Haarlemse Nutsspaar- bank. De nieuwe klant kreeg van het da gelijks bestuur enige geschenken, waar onder een extra inleg van honderd gul den. (Advertentie) verkrijgbaar bij de gerenommeerde stoffenzaken, modemagazijnen en warenhuizen DEN HAAG De gevolgen van de vijfdaagse werkweek voor het onder wijs zullen worden bestudeerd door een kleine commissie, die staatssecretaris Stubenrouch binnenkort zal instellen. De commissie zal bestaan uit ambtenaren van het Departement van onderwijs en vertegenwoordigers van de pedagogische centra. De regering heeft op dit stuk geen standpunt, zc'. de staatssecretaris, giste ren in de Eerste Kamer. De commissie zal daarom een ruime opdracht krijgen. Het gaat er voornamelijk om de nadelen, die een mogelijke vijfdaagse schoolweek voor het onderwijs met zich brengt weg te nemen, zonder het te schaden. Over een regeling voor de vakantie- spreiding houdt de staatssecretaris bin nenkort een bespreking met zijn ambt genoten Veldkamp en Roolvink en de instanties bij de vakantiespreiding be trokken. door H. J. van den AKKER ANOKWARI. Het gouvernement doet er weinig aan om de kolonisten en de kleine zakenlieden van heengaan te weerhouden. De garanties die zij vragen, vinden bij de overheid nauwelijks gehoor. De eisers voelen zich door het gouvernement in de steek gelaten. Maar is het beleid van Hollandia en daarachter Den Haag daar door wreed Garanties aan de houders van kleine bedrijfjes zou onmiddellijk betekenen dat bijv. de kolonisten weer geld in hun onderneminkjes zouden durven steken. In korte tijd zou het landbouwareaal worden verdubbeld of verdrievoudigd. Dat zou inhouden dat als de Papoea's zelf tot enige landbouw van bete kenis zouden komen, de markt verzadigd zou kunnen raken. Bo vendien zou de aanstootgevende fi guur ontstaan dat voor niet-autoch- tone bedrijver, uitzonderingsregelin gen zouden bestaan. Dat bij de huidige situatie onvermij delijk een versmalling van de econo mische basis ontstaat, schijnt de over heid daarbij wel op de koop toe te wil len nemen. Wat voor haar zwaarder telt is het openhouden van mogelijk heden voor de opkomst van de Papoea. Dat geldt evenzo bij het probleem van de kleine ambtenaren en employ és uit het particuliere bedrijfsleven. Hun vertrek opent zonder dwang de nodige vacatures voor de Papoea's. Nu loopt het daarmee nog verre van ideaal. Op administratief gebied, zo werd mij van verscheidene kanten gezegd, is de Papoea geen uitblinker. Technisch werk en zaken als bedie ning van machines en grote werktui gen zijn de Papoea snel bij te bren gen. i'Tet technisch inzicht is er daar mee echter nog niet. Zoals een bedrijfsleider het uitdruk te: :,Ien kan een Papoea leren met een schaaf te werken. Hij zal voor zichzelf constateren dat het hout glad is te Krijgen door de schaaf er over heen te brengen. Hij behoeft dan een ter nog niet te begrijpen hoe die schaaf in elkaar zit en het is dan moeilijk hem bij te brengen dat het beiteltje af en toe moet worden gesle pen. Dat de Papoea een uitgesproken technische aanleg zou hebben, is overdreven". Hierbij moei wel worden bedacht dat met onze technische verworvenhe den begrippen worden ingevoerd die de Papoea nog volslagen onbekend zijn. Het is onmogelijk dat zijn den ken zich daarop kan richten. Pas de Papoea die van jongsaf met de nieu we oegrippen vertrouwd is gemaakt, die ten geheel nieuwe denkwijze heeft gekregen, zal de kans krijgen in het moderne produktieproces een vol waardige plaats te vinden. Aan deze dingen wordt bij onderne mingen als het houtbedrijf en de scheepswerf te Manokwari zeer grote aandaent besteed. De opleiding van jonge krachten en de afschrijving voor desastreus gehanteerde werktui gen door eigenlijk nog onaangepaste oudere arbeiders vergen veel geld. Het is daaraan en aan de hoge aanloop kosten te wijten, dat beide bedrijven tot dusverre meer hebben gekost dan ze hebben opgebracht. De noop is gevestigd op de jonge lieden die zullen worden afgeleverd door de snel in aantal toenemende volksscholen en de daarop aansluiten de, voorlopig nog overwegend lagere inrientingen van onderwijs. Hun plaat sen vallen al open. Dat zal veel poten tiële conflictstof voor de toekomst weg nemen. Het gouvernement is er, in het bewustzijn van de moeilijke situatie van dit ogenblik, gelukkig mee. (Advertentiën) Drink Hero. Geniet van Hero. Gebottelde levensvreugde. DorstJesser nr. 1. Tintelend, verfrissend, verkwikkend. En met de smaak voor elke smaak. Zo zuiver, zo heerlijk is Hero alleen! zin in Hoofdredacteur joods blad Van onze correspondent BONN Karl Marx, de hoofd redacteur van het algemene week blad van de joden in Duitsland, heeft gisteren op grond van ge sprekken die h'lj in Israël heeft ge had, te Dusseldorf verklaard dat het niet zeker is dat Eichmann ter dood wordt veroordeeld. Marx beoordeelt Eichmann minder als een anti-semiet dan als een man, die op bevel ook gelovige katho lieken. protestanten en ook ande re volken zou hebben behandeld zoals hij de joden heeft gedaan. Niemand kent volgens Marx het grote gevaar, waarin de andere kerken zouden zijn gekomen, als Duitsland de oorlog zou hebben gewonnen. De joden waren slechts de eerste slachtoffers. Van onze rechtbankverslaggever JERUSALEM. Eichmann wil boete doen. Hij begrijpt dat zijn handen bezoedeld zijn met het bloed van miljoenen joden, en wil daarom desnoods zichzelf in het openbaar ophangen als afschrikwekkend voorbeeld voor alle jodenhaters. Ook wil hij een boek schrijven om de jeugd te waarschuwen. Deze verklaring, die hij enkele maanden geleden tegenover zijn ondervrager, hoofdinspecteur Less, heeft afgelegd en die giste ren uit de luidspreker van een bandapparaat klonk, is hier in geslagen als een bom. Zij bracht een massale confrontatie teweeg met de mens Eichmann. Tot dat ogenblik was de ontmoeting uitgebleven, en niemand was daar rou wig om. Het stelde de toeschouwers immers in staat de man in'de kooi weg te denken, en te ontsnappen aan het beangstigende menselijke raadsel, dat hij vertegenwoordigt. Nu is Eichmann, uitsluitend door de reproduktie van zijn in onvervalst Duits gesproken ge tuigenis, een levend wezen geworden, dat een appel doet op het begripsvermo gen van zijn omgeving, vooral op dat van zijn rechters. Ergste straf Hij heeft eergisteravond tegen de assistent van dr. Servatius, Dieter Wechtenbruch, gezegd dat de grote re de van Hausner zijn ergste straf is ge weest. Met de gedachte aan de dood had hij zich al verzoend. Dit laatste kwam ook tot uiting in zijn gisteren gere produceerde verklaring: „Ik verwacht Van onze correspondent BRUSSEL De rooms-katholie- ke kabinetsformateur Lefèvre heeft gistermiddag met de socialistische en rooms-katholieke onderhande laars een akkoord bereikt over het regeringsprogramma. Over dit ak koord zullen de hoogste instanties van de socialistische partij en van de Christelijke volkspartij vrijdag beslissen. Wanneer de twee partijen met samenwerking akkoord gaan, kan Lefèvre beginnen te onderhandelen over de structuur van het kabinet en over de personen, aan wie portefeuilles worden toevertrouwd. Vermoedelijk zal Lefèvre deze onderhandelingen voeren met Spaak. De formateur denkt begin volgende week gereed te zijn. Ondertussen is duidelijk geworden dat bij de pogingen om tot elkaar te komen Lefèvre en de Christelijke volkspartij minder concessies hebben gedaan dan de socialisten. De socia listen hadden amnestie voor stakings- vergrijpen gevraagd, doch de Christe lijke volkspartij heeft zich met succes tegen een maatregel van algemene aard verzet. Elk geva'- van staking bij de ambtenaren, heet het nu, zal individueel worden bekeken. Niemand twijfelt er aan of dit betekent alleen maar dat alle dossiers spoedig onder een dikke laag stof vergeten zullen liggen. Dat is echter geen overwinning voor de socialisten want van administratieve sancties zou ook onder een andere regering niet veel gekomen zijn. Behalve bij de „essentiële diensten" zal het stakingsrecht der ambtenaren worden erkend. Er zal echter eerst van gebruik mogen worden gemaakt wan neer een lange verzoeningsprocedure geen succes heeft opgeleverd. geen genade, want dat heb ik niet ver diend". De hele dag klonk het geluid van het opnameapparaat door de zit tingzaal. Eichmann heeft dagen, weken, maanden achtereen gepraat. De onder brekingen van zijn ondervrager zijn zeer kort. Het is vrijwel onnodig om vragen te stellen. Het klinkt allemaal als een wat onhandig geformuleerde biecht: de biecht van een man die er kend heeft dat hij de duivel is. Het zijn verschrikkelijke dingen die hij zegt, maar het zijn ook verschrikkelij ke dingen die hij heeft gedaan. Enkele grepen uit de bandopname: „Ja, Sonderbehandlung betekende vermoorden". „Ik weet niet meer precies hoeveel joden er zijn omgebracht. Ik heb in dertijd zelf gezegd: zes miljoen maar ik kan me vergissen. Ik heb er vijftien jaar lang over nagedacht. Maar het pre cieze aantal doet er hier niet toe. Het gaat om het principe". Verschrikkelijk „Toen mijn superieur Heydrich te gen me zei dat de Führer had besloten alle joden om te laten brengen kon ik niets zeggen. Maar ik heb altijd ge zegd: dit is verschrikkelijk. Onze jon geren worden sadisten, het zijn toch onze mensen die we aan een enorme spanning bloot stellen. Trouwens, als ik bloed zie, word ik wee. Ze hebben wel eens tegen me gezegd dat ik geen dokter zou kunnen zijn." „Ik heb vaak gevraagd: stuur iemand anders naar de kampen, iemand die er tegen kan. Ik kan het niet aanhoren, dat schreeuwen van de slachtoffers." „Eens was ik in Lublin. Ze stopten daar naakte joden in een wagen, waar van de uitlaatgassen in de afgesloten ruimte stroomden. Ik kon het niet aanzien. Mijn chef Müller heeft niet veel aan mijn rapport gehad. Ik wist niet hoeveel tegelijk er konden wor den gedood." (Men kon op de band, waarop dit was opgenomen, het ge- tsjilp horen van vogeltjes. Het verhoor was kennelijk vlak bij een open raam afgenomen.) Eichmann verder in al zijn verbijs terende raadselachtigheid: „Toen ik uit Lublin wegreed, kon ik het maar niet vergeten. Ik raakte het pas kwijt, toen ik langs het station in Lwow (Lem- -K- Hoofdinspecteur Avner Less van de Israëlische politie, die indertijd de verklaringen van Eichmann op een bandapparaat opnam, getuigt in het Beth ha'Am dat de bandjes authentiek zijn en dat Eichmann zijn verklaringen niet onder dwang heeft afgelegd. Links op de voor grond de openbare aanklager, Hausner. berg) kwam. Dat deed me denken aan de goede oude tijd van Franz-Josef, waarover ik in mijn ouderlijk huis zo veel had gehoord. Mijn familie had onder zijn regering hele nette posities bekleed". Erg vriendelijk Eichmann over de Wannsee-conferen- tie van januari 1942: „Heydrich kreeg de opdracht de „Endlösung" ter hand te nemen. Het was voor het eerst van mijn leven dat ik in het gezelschap van hooggeplaatsten verkeerde. Het ging er allemaal erg beleefd toe, erg vriendelijk. Er werd niet veel gepraat. Er werd cognac gedronken". Dat was dan wat Eichmann was bij gebleven van de Wannsee-conferentie, waar staatssecretarissen en hoge SS- ers besloten Europa zo snel mogelijk te „zuiveren" van elf miljoen joden. Zweden en Zwitserland waren in de actie inbegrepen. De heren waren be leefd tegen Eichmann, de kleine, ijve rige ambtenaar met de bliksemcarrière. Nu wil hij zichzelf in het openbaar op hangen. AMSTERDAM (ANP). De bijna driejarige Jeffrey Rooze uit Amsterdam is gisterochtend in de vijfer bij de On- derlangs n Amsterdam-Oost verdronken De kleuter was met zijn vierjarige broer Michael omstreeks half negen buiten gaan spelen. Een half uur later wilde hun moeder Michael naar de kleu terschool brengen. Hij vertelde toen dat zijn broertje in de vijver was geval len. Na drie kwartier dreggen bracht de politie het lijkje boven water. POLAROID AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn bijzonder teleurgesteld over de be slissing van minister Toxopeus om de raadsbesluiten inzake de vijf daagse werkweek voor vernietiging aan de Kroon voor te dragen. In de raadvergadering van gister middag vertolkte burgemeester Van Hall de gevoelens van het gemeente bestuur door te verklaren, dat men alles in het werk zal stellen om de regering duidelijk te maken, dat het niet uit voeren van het raadsbesluit tot grote moeilijkheden zal leiden. De burge meester bleek geen bezwaar te hebben tegen een, door enkele fracties gevraag de, buitengewone vergadering, waarin men zich nader over dit probleem wil beraden Het verloop onder het gemeenteper- soneel is alarmerend, zo zei burge meester Van Hall. In de Amsterdamse industrie is de vijfdaagse werkweek reeds voor een belangrijk deel gereali seerd. Zevenenzeventig procent van alle werknemers werken niet langer dan vijfenveertig uur. In de naaste toe komst zal men het dus zeker niet meer zonder een vrije zaterdag kunnen stel len. Hierdoor is het praktisch onmoge lijk geworden om gemeentepersoneel te werven aldus mr. Van Hall. Bij het gebouw van de afdeling Rot terdam van de Algemene Bond van Ambtenaren aan de Mathenesserlaan hing gisteren de bondsvlag halfstok als protest tegen het voornemen van minister Toxopeus de raadsbesluiten inzake de vijdaagse werkweek voor schorsing voor te dragen. B. en W. van Rotterdam hebben gis termorgen in hun wekelijkse bijeen komst nog geen gedragslijn kunnen uit stippelen omdat het college nog in on zekerheid verkeert over de precieze bedoelingen van de minister. De wethouder voor personeelszaken, de heer R. Langerak, zou zich op korte termijn tot het Departement van bin nenlandse zaken wenden om nader te worden ingelicht. Het college komt morgenochtend weer bijeen om zich nader te beraden. DEN HAAG. Minister Cals heeft de Eerste Kamer toegezegd dat hij het parlement de gegevens zal verstrekken om een inzicht te krijgen in de grote stijging van de onderwijsuitgaven ge durende de afgelopen tien jaren. Het liberale Eerste-Kamerlid dr. P. G. van de Vliet had daarom gevraagd naar aan leiding van een studie van de Prof. Tei- dersstichting, waarin o.a. een aanzienlijk hogere stijging van de uitgaven voor het bijzonder onderwijs dan voor het open baar onderwijs was geconstateerd. Een dergelijke analyse zou wel veel tijd vergen, zei minister Cals, zodat hij niet kon toezeggen dat zij dit jaar nog kan worden verwacht. Advertentie A

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5