Scherp debat in raad Goes over prijsbepaling grond chocolademelk Geheimzinnige uitlening auto werd duur bekocht Werkplaats voor minder validen Middelburg deze week in gebruik Binnenkort oprichting JHandelsconvent" van Invoering van geleidelijke vijfdaagse werkweek ZÓ WORDT dè Eerste steen gelegd voor nienwe ehr. uloschool in Krabbendijke Gratificatie van ambtenaren Veel besproken auto in Goes verkocht Bordje „Uitverkocht" Breskense bungalows Boetes voor geen voorrang geven IJzendijke contra G.S. Karei Jonckheere Cultuurbetrekking Noord-Zuid Cel voor roekeloze weggebruikers Mevr. Homburg sprak voor afd. Zierikzee van de N.C.V.B. Na zeven jaar zwerven: Minimumprijs voor winterbloemkool Overeenstemming tussen MMC en werknemers Overkoepelend orgaan waarin ook de middenstandscentrale is opgenomen Tractor van de wal in de sloot J. J. Doorenbos ten grave gedragen Show van naai- en brei machines te Goes Donderdag 20 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES.Nauwelijks waren de klanken van de eerste hamerslag van de waarnemend burgemeester dr. J. W. Noteboom in de gister avond gehouden raadsvergadering vervaagd, of er ontspon zich een uitvoerig debat, dat soms een scherp karakter kreeg, naar aanleiding van de ingekomen stukken. Er was nl. van Blommards expeditie- en groupagedienst een verzoek om een correctie inzake de beslissing van B. en W. van 27 januari 1961 met betrekking tot de verkoop van grond op het industrieterrein zuid-west eerste fase. Dit verzoek zou in handen worden gesteld van B. en W. voor pre-advies. Met name de heer J. H. Roose (k.v.p.) opperde grote bezwaren tegen de gang van zaken. Tijdens het antwoord van de burgemeester, waarin hij de praktijken van het vorige college van B. en W. fel laakte, ontspon zich een scherpe woordenwisseling tussen de burgemeester en de heer Roose. De heer Roose stelde voor dit verzoek onmiddellijk te behandelen, waarbij hij steun kreeg van de heer N. E. van Santé (wd). De heer M. van Loeve (a.r.) zeide wel behoefte te hebben aan een pre-advies, maar als er toezeggin gen zijn gedaan door het vorige college, dan mag de heer Blomaard zijn recht laten gelden. De burgemeester was uitermate fel In zijn antwoord. „Wij hebben geen enkele bevestiging en bewijsstuk van hetgeen toegezegd is. Van andere bedrijven is de prijs van acht gulden per vlerkante meter wei vastgelegd. Ik voel er niets voor een enquête tn te stellen naar de vraag hoe de vroegere bestuurders dat gedaan hebben. Ik vind dat belachelijk. Het is best mogelijk, dat deze prijs is vastgesteld onder het genot van een borrel in een hotel en dit college wenst per se niet aan deze praktijken mee te doen." De heer Roose (wit van woede): „Ik protesteer tegen deze uitlatingen". De burgemeester: „Wij wensen, ons niet te laten dwarsbomen, ook niet door de heer Roose". De heer Roose verklaarde met verhef fing van stem, dat alle besprekingen met de heer Blomaard op het stadhuis zijn gevoerd en niet in een hotel en dat het toenmalige college was gebonden aan de prijs van acht gulden, vanwege een raadsbesluit. Nadat de burgemeester verklaarde geen enkel woord van zijn opmerkingen in te trekken kwam het voorstel van de IN RAAD GOES GOES. In de gemeenteraad is gis teravond het verstrekken van een gra tificatie aan enkele gemeenteambtena ren ter sprake gekomen. De raad had geen enkele bedenking tegen een be grotingswijziging in verband met een gratificatie aan enkele secretarieambte naren. Maar een begrotingswijziging in verband met het toekennen van een gratificatie aan twee ambtenaren van gemeentewerken maakten de tongen los. De heer M. Loeve (a.r.) wilde aan vankelijk deze kwestie in besloten ver gadering behandelen, maar volgens de burgemeester bleek dit niet mogelijk op grond van enkele wetsartikelen. Iet wat aarzelend kwam de heer Loeve met zijn vraag- waarom alleen twee ambte naren en de anderen niet voor een toe lage in aanmerking kwamen. Wethou der J. S. Visscher antwoordde dat B. en W. voor een voldongen feit stonden omdat het toenmalige college van B. en W. toezeggingen had gedaan aan de ze ambtenaren. De beer Loeve vond het toch wat vreemd, dat juist deze twee ambtenaren die nauw bij de onregel matigheden betrokken waren, een gra tificatie krijgen. De heer J. H. Roose bracht opheldering, want hij verklaar de dat deze toezeggingen indertijd zijn gedaan op voordracht van hun directe chef, de heer J. Oranje. Andere ambte naren werden niet voorgedragen. De heer Ph. Haverhoek (soc.) was kort met zijn commentaar: „Ik voel me niet gebonden aan toezeggingen van het VO' rige college, en ik kan me met deze begrotingswijziging niet verenigen". De heer C. W. Vervest (kath) uitte zich in ongeveer dezelfde bewoordingen. Ten slotte had wethouder Visscher niet het minste bezwaar om het voor stel tot deze begrotingswijziging aan te houden, mits men niet gebonden wordt aan vorige toezeggingen. En de burge> meester stelde de raad volkomen ge rust door te verklaren dat de gratifi catie voor de ambtenaren van gemeen tewerken in zijn geheel nog eens beke ken zal worden. GOES. De veel besproken auto van de gemeente Goes, die „zwart" werd aangeschaft, zoals de heer M. Loeve in de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering opmerkte, zal ver kocht worden aan de N.V. Louisse te Goes voor 6250. Met algemene stem men heeft de raad dit besluit genomen Conform het voorstel van B. en W. De heer Loeve wenste van het college een nadere motivering van het voorstel en vroeg tevens of het niet mogelijk zou zijn de auto in dienst te houden van de gemeente. Wethouder J. S. Visscher zei dat het beter is dat de auto verkocht wordt want wel is de mogelijkheid aan wezig data mbtenaren die zelf een auto aanschaffen en dienstreizen voor de gemeente maken een vergoeding krijgen. Volgens de burgemeester moet de auto waarover zoveel is gesproken en ge schreven maar verdwijnen. Dan is deze lei tenminste schoongeveegd. BRESKENS. De gemeenteraad, die maandagavond 24 april in vergadering gaat, Deslist over de verkoop van de resterende zes kavels grond van het bungalowpark. Indien hiertoe wordt overgegaan, kan het bordje „Uitver kocht" bij het park worden gehangen. B. en W. stelt de raad tevens voor de winkelsluitingswet te wijzigen door ven ters van strandartikelen e.d. toe te staan hun waren tussen zeven en acht uur 's avonds aan te bieden. Winkels in dezelfde artikelen hebben hiervoor reeds toestemming. De raad heeft ver der nog voorstellen te behandelen voor verhoging tot 12.50 van de presentie gelden van de raad, het invoeren van de vijfdaagse werkweek voor het ge- meentepersoneel, de bouwvoorbereiding van de toegewezen zes woningwetwonin gen en het toewijzen van een subsidie van drieduizend gulden aan het comité voor de visserijdagen. Bromfietser reed door BERGEN OP ZOOM. De auto van de heer C. V. T. uit Oud Vossemeer werd dinsdagavond laat, terwijl hij ge parkeerd stond aangereden. Het onge val vond plaats in de Dedemstraat toen de heer J. v. d. B. uit Bergen op Zoom plotseling met zijn auto moest uitwij ken voor een bromfietser. Beide wagens werden beschadigd. De bromfietser reed evenwel door. heer Roose in stemming. Het werd ver worpen, alleen de heren Roose en Van 't Sand waren voor. Tevoren had de raad al uitvoerig ge sproken over het rapport van de com missie gemeentewerken en planologie naar aanleiding van een onderzoek In de woningen in plan zuid-oost. De com missie oordeelde, dat de woningen niet van inferieure kwaliteit zijn. Verschil lende raadsleden maakten nog op of aanmerkingen, aanvullingen en vroegen om intensiever toezicht bij de bouw in het algemeen. De burgemeester, kennelijk wat ge prikkeld, kon niet begrijpen dat de raad nog op deze kwestie terugkwam. „De commissie heeft een onderzoek in gesteld, een rapport opgemaakt, en daarmee moet deze zaak afgedaan zijn. Wij hebben dit rapport voor kennisge ving aan te nemen, al wil ik wel toe zeggen, dat meer nauwlettend zal wor den toegezien, indien dit mogelijk is". Met algemene stemmen werd beslo ten tot geleidelijke invoering van de vijfdaagse werkweek voor het gemeen- tepersoneel. De raad had geen behoefte om over dit voorstel verder te discusië- ren. Ingaande 1 mei aanstaande krijgt het gemeentepersoneel een vrije zater dag in de veertien dagen. Met ingang van 1 mei 1962 zal dan wellicht sprake zijn van een volledige vijfdaagse werk week. Kantongerecht Middelburg MIDDELBURG. Geen voorrang verleende een vertegenwoordiger uit Goes, W. D„ op 22 juni in zijn woon plaats aan een van rechts naderende auto, waarna een aanrijding volgde. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh legde hem ter zitting een boete van 20 of vier dagen hechtenis op. De of ficier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, had 35 of ze ven dagen geëist. De Lewedorpse fruitkweker J. de J. verleende op 17 februari in Kloetinge aan een auto geen voorrang, waarna ook hier een botsing volgde, waarbij materiële schade was te betreuren. De eis was 35 of zeven dagen, het vonnis een tientje lager. Ook andere gevallen van geen voor rang verlenen leidden in Middelburg ech ter niet tot botsingen. De Middelburgse tractorchauffeur W. D. verleende met zijn voertuig op een voorrangskruising geen doorgang aan een bromfiets. Ook hier was het vonnis tien gulden lager dan de eis: ƒ15 of drie dagen. Het omgekeerde van het vorige ge schiedde op 28 maart, toen een brom fietser geen voorrang verleende aan een auto. De zaak werd voor het horen van getuigen tot 17 mei aangehouden. Op 23 maart verbaliseerde de politie van Souburg op de Nieuwe Vlissingse- weg diverse te haastige automobilisten, die de daar heersende maximumsnel heid van zeventig km per uur ruim overschreden. De Vlissingse opticien C. J. D. reed 96 km en de Bredase koop man C. F. D. negentig km per uur. De eis en het vonnis voor beiden luid de hetzelfde: respectievelijk 75 of vijftien dagen en 60 of acht dagen. Een aannemer uit Middelburg, J. C. V., reed op 29 mei in Goes een voor het verkeer gesloten weg in. Hij mocht vier gulden boete in ontvangst nemen, nadat er een tientje tegen hem was geëist. GOES. Op bovenstaande foto is de maquette te zien van het plan voor de nieuwe wijk van circa 350 woningen in Goes-Zuid. In de raadsver gadering van gisteravond werd de maquette aan de raadsleden getoond. Geheel bovenaan de groenstrook met de bungalows, grenzende aan de Fruitlaan. Ongeveer in het midden van de foto, de derde straat parallel aan de Fruitlaan lopend, ziet men de daar geprojecteerde winkelgalerij. De zwarte lijnen die de wijk begrenzen, links, rechts en boven, zijn water partijen. Een uitvoerige be schrijving van het project dat uitgevoerd zal worden door de Goese aannemer J. M. J. Schrijver Zn. gaven we reeds in de krant van dins dag jl. IJZENDIJKE. De raad zal van avond in spoedeisende vergadering bij eenkomen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich n.l. in een schrij ven tot het gemeentebestuur van IJzen dijke gericht en delen daarin mee niet akkoord te gaan met het besluit van de raad om uit de gemeenschappelijke regeling voor bouw en woningtoezicht te treden. Dit schrijven zal vanavond in behan deling worden genomen, waarbij tevens gesproken zal worden over een eventu eel in te stellen beroep tegen het be sluit van G.S. Lezing Z.V.U. VL1SSINGEN. De bekende Vlaamse letterkundige Karei Jonck heere boeide Z.V.U.-leden en belang stellenden met een vlotte lezing geti teld Ernst en luim bij de culturele betrekkingen noord-zuid". Zoals de ti tel van dit betoog reeds inhoudt had Karei Jonckheere op geestige wijze de verhoudingen door de eeuwen heen op het oog tussen uitingen op kunst gebied in het Nederlandse en Vlaamse land. Nederland heeft zichzelf gemaakt tot wat het nu was, maar de Vlamingen hebben daar haird aan meegeholpen, zei de spreker en haalde een hele reek-s van voorbeelden aan, die deze bewe ring moesten staven. De geschiedenis liep over van gebeurtenissen, die bewe zen dat Vlaanderen en Nederland nauw en niet alleen op het gebied van de kunst met elkaar- waren verbonden. Busken Huet, Nederlands literator, zei eens: .Antwerpen is de nmeder van Amsterdam, zoals Brussel die van Den Haag is." Karei Jonckheere merkte op dat het Noord-Nederlands zich in de steden had ontwikkeld, maar dat het Vlaams een echte plattelandstaai was gebleven. On danks de vele verschillen zijn de twee talen toch naar elkaar toe gegroeid, wat culmineerde in het instellen van de Gro te Prijs der Nederlanden op letterkun dig gebied. Herman Teirlinck was ae winnaar daarvan en A. Roland Holst de tweede, waaruit bleek dat zowel Vlaam se als Noord-Nederlandse schrijvers even hoog werden aangeslagen. Karei Jonckheere concludeerde dat er veel misverstanden in de loop der tijden waren geweest, maar dat op het ogen blik niet de minste wanklank is. tussen de cultuurbeoefenaars van beide gebie den. Hedenavond concert MIDDELBURG In ons voorbericht over de Amerikaanse organist Good man schreven wij dat deze woensdag een concert zou geven. Dit gebeurt ech ter hedenavond, dus donderdagavond. Het betreft hier het concert in de Nieu we Kerk te Middelburg. Uitspraken rechtbank MIDDELBURG. De rechtbank ver oordeelde A. M. de R. uit Drelschor, die in België een fiets en een brom fiets op diverse tijdstippen korfc na el kaar ontvreemdde, tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van acht maan den met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclassering. Vier roekeloze weggebruikers werden zware straffen opgelegd. De slager P. J. H. uit Poortvliet, die bij zijn woon plaats een ernstig ongeluk veroorzaakte, waarbij een dode en twee zwaargewon den waren te betreuren, werd tot tien dagen onvoorwaardelijk veroordeeld en zes maanden ontzetting uit de rijbe voegdheid voor motorvoertuigen. Een week de cel in moet J. van der Z., chauffeur uit Kerkwerve, door wiens toedoen een wielrijdster zeer ernstig werd gewond. Tevens werd hem vier maanden voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid met twee jaar proef tijd opgelegd. Een motorrijder vond bij Brüinisse de dood door de schuld van L. E. IJ., expediteur uit die plaats. Omdat in zijn geval niet direct van roekeloosheid spra ke was, maar meer onachtzaamheid, kreeg hij een boete van ƒ250 of vijftig dagen hechtenis. De Terneuzenaar W. J. V. veroorzaakte bij Sluiskil door een onverantwoorde inhaalmanoeuvre een aanrijding, met een tegenligger. Er wa ren slechts lichtgewonden. De rechtbank veroordeelde hem tot 250 of vijftig dagen, en zes maanden, ontzetting. Dat er alcohol in het spel zou zijn geweest, werd met bewezen verklaard. Advertentie ZIERIKZEE. Voor een groo'c aan tal leden heeft de gewestelijke presi dente van de N.C.V.B., mevrouw N. Homburg-Hoekveld gisteren een cause rie gehouden over het onderwerp „De macht van de vrouw". Aan do hand van een groot aantal voorbeelden, zo wel uit de bijbelse als Uit de profane gescheidenis, toonde de spreekster ar-n dat de macht van de vrouw even vaak ten kwade als ten goede werd aange wend. Zij wees er overigens op dat de vrouw ten tijde van het oude testa ment 'in het geheel niet in iel was. Je zus Christus heeft haar echter een waardige positie hergeven en haar in ere hersteld. Ook thans is de posifie van de vrouw vooral op kerkelijk gebied weer in discussie, waarbij de vraag wordt opgeworpen of de vrouw kerkelijke ambten kan of mag bekle den. De vergadering werd gehouden in het herv. verenigingsgebouw en stond onder Jeiding van de plaatselijke presidente. In de mei-vergadering zal het onder werp „De jonge kerk van Nieuw Gui nea" aan de orde komen. Spreker zal dan zijn ds. Van Herwaarden van Mid delburg. „ONBEMANDE" AUTO STOOTTE Z'N NEUS BERGEN OP ZOOM. Mis schien heeft de auto van de heer G. G. uit Bergen op Zoom op eigen houtje een slokje ben zine willen halen. De wagen kwam n.l. onbemand op de ga rage van de heer P. toerollen, maar het vehikel stootte ge voelig zijn neus tegen de deur. De politie kwam erbij en maak te proces verbaal op tegen de baas van de eigenwillige wa gen. Het incident vond plaats in de Stoelenmatstraat. De heer G. G. had zijn wagen geparkeerd in de hellende straat, maar uias vergeten om even stevig aan de handrem te trekken. En hoe kon het anders, nauwelijks was de baas verdwenen, of de wa gen maakte een slippertje. Per saldo leverde het een ge deukte neus, een beschadigde garagedeur en een proces ver baal op. Je moet maar pech hebben. .t-issy&nilj SUggSUli P llHi gJiifliiP BjritlHHJ j}P* dorstlessende melkchocola KANTONGERECHT TERNEUZEN 9 De stand van het te Sint-Annaiand in het leven geroepen schulddelgings- fonds ter financiering van de uitbreiding en restauratie van de Nederlands Her vormde Kerk te Sint-Annaland is mo menteel ruim 1679 gulden. De laatstge houden collecte voor dit doel leverde een bedrag op van niet minder dan 308,12 gulden. De maandelijkse ledenvergadering van de N.C.V.B. afd. Middelburg vond plaats onder leiding van de presidente mevr. Jongstra-Koerselman. Een le zing met film werd gehouden over het werk onder de leprozen in Suriname door ds. A. Sijthoff, secretaris van ..Bethesda", het comité der prot. ver. tot verpleging van lepralijders in Su riname. In mei zal de jaarvergadering worden gehouden. De unie-collecte voor het christelijk onderwijs te Nleuwdorp heeft 130,57 gul den opgebracht. De collecte van het nheumafonds te Nieuw- en Sint Joosland heeft opge bracht de somma van 70,55. MIDDELBURG. Wanneer de werknemers van de werkplaats voor minder validen die op de meterafde ling in de Wagenaarstraat werken donderdagavond hun gereedschap neer leggen, zullen zij dit met meer plezier doen dan anders, namelijk in het vooruitzicht dat zij de volgende mor gen dit gereedschap weer ter hand zullen nemen in een nieuufe werk plaats. Na zeven jaar zwerven de afdeling is op tien verschillende plaat sen in de stad gehuisvest geweest komt vrijdag eindelijk het lang ver wachte moment. De verhuizing zal in de nacht plaatsvinden, zodat er geen stagnatie in de produktie ontstaat. De administratie is al eerder over gegaan en werkt sinds gisteren in de nieuwe omgeving. Zaterdagmiddag en -avond zal de afdeling die op de Koren dijk is gevestigd overgaan naar de Oostperkweg. Deze afdeling start dus maandag in het nieuwe gebouw. De af delingen in de Sint-Jorisstraat en de Bree verhuizen in de loop van de vol gende week. Het is de bedoeling dat voor 29 april de maandelijkse vrije zaterdag alle 128 werknemers in de nieuwe werkplaats zijn ondergebracht. De werkplaats heeft drie grote werk- hallen die onderling met elkaar verbon- GOES Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten dat met ingang van 19 april op alle bij haar aangesloten veilingen voor het produkt winterbloemkool een minimumprijs zal gelden van 4 cent per stuk. Winter bloemkool welke deze prijs niet op brengt op de veilingen zal uit de markt worden genomen en vernietigd. De te ler krijgt hiervoor geen vergoeding. Tot deze minimumprijs is besloten om te voorkomen dat er kool op de markten wordt aangevoerd van uitzon derlijk slechte kwaliteit. Deze is dan ui teraard wel erg goedkoop maar voor de teler3 is een lagere prijs dan 4 cent per stuk ook enkel verlies en de consument is met een dergelijke slechte kool even min gediend. De regeling geldt voor alle bloem kool welke in het volle veld is ge groeid. Er zal geen heffing worden inge houden op de goede winterbloemkool. den rijn. In deze verbindingsgangen zijn de toiletten. In de werkplaats zelf is niet gestreefd naar luxe, waaraan wel aandacht is besteed in de kantine. In deze recreatieruimte is onder meer een wandaquarium met een inhoud van 800 liter. De heer Ferd. Steutel vertelde ons te verwachten dat de productie in deze nieuwe werkplaats hoger zal zijn dan voorheen. Nu alle afdelingen onder één dak zitten zal het wel gemakkelijker werken dan tot nu toe op vier verschil lende plaatsen. TERNEUZEN. „Alles is erg ge heimzinnig, maar U bent aansprake lijk". Deze woorden sprak mr. Van der Belt tijdens de zitting van het kan tongerecht tegen de metselaar 3. de R. uit Vogelwaarde. Op vijf februari reed er 's nachts een auto over de Terneu- zenseweg te Zaamslag in verboden rich ting. Bij het naderen van de politie doofden de inzittenden de lichten en ook het kentekenbewijs was niet verlicht. Op het gegeven stopteken reden zij door. Daar de politie echter kans had gezien het nummer te noteren, bleek dat de eigenaar De R. was. Deze ver klaarde dat hij samen met zijn vrouw in café De Kraag had gezeten. Toen F. kwam vragen of hij zijr auto mocht gebruiken had hij dit heel gewoon ge vonden. F. had de auto weer uitgeleend aan twee jongens uit Hulst die iemand wilden wegbrengen. De officier die deze uitlenerij heel gek vond eiste voor het rijden in ver boden richting tien gulden of twee da gen, twee maal twintig gulden of acht dagen voor het ontbreken van voor- en KRABBENDIJKE. Terwijl de voorjaarszon haar koesterende stralen naar de aarde priemde heeft wethouder G .van Velzen, in zijn kwaliteit als voorzitter van het schoolbestuur, gistermiddag officieel de eerste steen gelegd voor het nieuwe christelijke ulo school in Krabbendijke. Met de bouw van deze vijfklassige school, die in het uitbreidingsplan „Cen trum" verrijst, is reeds enige tijd geleden een aanvang gemaakt. Ver wacht mag worden, dat de school met ingang van het nieuwe cursus jaar in september in gebruik ge nomen kan worden. Aaverten tie MIDDELBURG. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort in Middelburg te ko men tot de oprichting van con vent voor werkgevers en werk nemers in de klein- en detailhan deldel, een orgaan waarin ook de bestaande Middelburgse midden- standscentrale zal worden opge nomen. De gedachte om een der gelijk convent in het leven te roepen werd uitgesproken door de voorzitter van de midden standscentrale in een vergade ring met vertegenwoordigers van de drie werknemersorganisaties in de handelssector. De gedachte ontmoette onmiddellijk instemming. Ook al waren sommige af gevaardigden van de christelijke werk- Dit in verband met het feit dat de teler nemersorganisatie meer geporteerd voor bij doordraai geen vergoeding krijgt. leen provinciaal christelijk convent, men Met een hart vol dankbaarheid vreugde heeft de heer Van Velzen i~ eerste steen, naast de hoofdingang ge metseld. Voor hem een ongewone han deling, maar hij deed het toch met vaardige hand, daarbij kundig geassis teerd door de aannemer, de heer W. J. van Doorn. De heer G. van Velzen ging in een korte toespraak in op de betekenis van het leggen van een eerste steen. Hij ver klaarde, dat de eerste steen voor de opvoeding van de kinderen gelegd moet worden in het gezin. „Het is een on uitsprekelijk voorrecht, dat de opvoe ding kan geschieden naar de regel van Gods Woord. Als christen is het onze plicht de opvoeding in het gezin en daarna bij het onderwijs te richten naar die regels. Leer de kinderen de eerste beginselen van Zijn leer", zo zei hij tot slot. Burgemeester L. Cnossen, die mét zijn beide wethouders en de gemeente secretaris aanwezig was, zeide zich in een moeilijke positie te bevinden. De situatie is n.l. deze, dat de gemeente de school bouwt en na voltooiing van het complex overdraagt aan het schoolbe stuur. Naast een hartelijke gelukwens tot het schoolbestuur wilde de burge meester daarom ook het gemeentebe stuur feliciteren met deze mijlpaal. Hij bracht alvast hulde aan de architect, de heer B. J. J. M. Stevens te Haarlem, de aannemer, de onderaannemers en de opzichters, die hun beste krachten geven aan de bouw van de school. Het hoofd van de ulo-school, de heer H. Don dook tijdens zijn speech in <le historie van de school. Hij vertel de, dat zeventien jaar geleden met het ulo-onderwijs werd begonnen. Een school was er toen nog niet. In 1946 kon een semi-permanent gebouw in gebruik worden genomen. Deze toe stand is tot op vandeag toe besten digd gebleven. Daarom vond de heer Don de eerste steenlegging een blij moment voor het bestuur en het per soneel, ja voor de gehele gemeente. Hij dankte het gemeentebestuur voor de spontane en hartelijke medewer king. Als laatste spreker voerde het woord de heer A. J. Busch, hoofd van de la gere school der gereformeerde gemeen te (de ulo-school gaat ook uit van de geref. gemeente). De heer Busch hoop te dat het gemeentebestuur ook krach tig zal meewerken aan de totstandko ming van de nu nog ontbrekende scha kels in het scholencomplex. Naast de ulo-school is namelijk een gereformeer de lagere school geprojecteerd, met de 'bouw waarvan vermoedelijk dit jaar nog kan worden begonnen. Als de der- juichte de idee van een algemeen de en laatste schakel is er dan nog de achterverlichting, vijf gulden voor het onverlicht zijn van het kenteken en 45 gulden of negen dagen voor het door rijden. De uitspraak was conform de eis. V erkeerso vertreders De rij verkeersovertreders die terechte stond was groot en er werden enkele fikse straffen uitgedeeld. Een tweetal chauffeurs, beiden uit België, hadden over de Westkade te Sas van Gent ge reden met een te zware lading waar door de wieldruk te zwaar was. Mr. T. Lebrel, officier van justitie oordeelde dat door deze manier van laden het wegdek vernield werd en eiste 35 gul den subs, zeven dagen. De verdediger pleitte voor een voorwaardelijke straf omdat in België tien procent speling mag worden genomen en nog eens tien procent op ongewogen lading. Met deze maatstaven zou Van L, geen overbelas ting hebben gehad. Mr. van der Pelt zag, gezien de Nederlandse bepalingen geen termen aanwezig voor een voor waardelijke straf, maar toch verminder de hij hem tot twintig gulden subs, vier dagen voor C. v. L. uit Destelbergen en voor J. V. v. d. M. was de uitspraak 75 gulden of vijftien dagen, omdat de overbelasting groter was. J. H. student aan de Landbouw Hoge school te Wageningen die voor praktijk bij een landbouwer te Axel werkt, reed op 27 maart over de Zuid singel te Axel met een tractor met een tweewielig aanhangwagentje waarvan de verbin ding niet in orde was. Mr. Lebret wees erop dat de eventuele gevolgen van het losschokken zeer groot kunnen zijn en eiste 25 gulden of vijf dagen, de uit spraak was twintig gulden of vier da gen. De bromfietsrijdster mej. De S. was op 30 december de dupe van het feit dat de vrachtrijder J. v. L. te Lams- waarde zijn paard en wagen te Honte- nisse op de Prins Hendrikstraat onbe heerd liet staan. Het paard was dwars over de weg gaan staan, waardoor mej. De S. ertegenaan was gereden. Eis en uitspraak luidden 25 gulden of vijf da gen. De verkoper J. G. die een aanrijding veroorzaakt had, door het te laat aan geven van richting, kreeg voor dit ern stige feit een eis van zestig gulden te horen. De uitspraak was veertig gulden of acht dagen. Tegen boom plaatselijk convent toch van harte toe. Vijfdaagse Een van de taken die het vermoede lijk in de zomer definitief op te rich ten convent zich gesteld zal zien is een voor Middelburg bevredigende oplossing te vinden voor het probleem van de vijfdaagse werkweek en het verder uit werken daarvan. Door middel van een gemeenschappelijke opinievorming wil men pogen de belangen van de nering doenden en hun personeel beter te be hartigen. Hef ligt in de bedoeiing om straks het contact dat de Middelburgse midden standscentrale thans reeds heeft met het gemeentebestuur over te nemen, te verstevigen en zo mogelijk uit te brei den. Een juiste naam voor het nu nog embroyonale convent is nog niet gevon den. Voorlopig zou gesproken kunnen worden van een overkoepelend handels convent, waarin dus afgevaardigden van werkgevers- en werknemersorganisaties uit de handeldrijvende bevolking zijn op genomen. lagere school van de geref. gemeente. Maar de bouw van deze school zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Na deze korte plechtigheid kwam het gezelschap nog enige tijd bijeen in het oude, houten, schoolgebouw. BRUXNISSE. Toen de landbouwer A. A. B. bezig was zijn land aan Dorps weg en Rijksweg met de tractor te be werken swam hij te dicht bij de sloot, met het gevolg dat de kant afbrokkelde en de tractor in de sloot terecht kwam. Gelukkig wist de heer B. zich tijdig in veiligheid te stellen zodat hij niet on der het kantelende voertuig terecht kwam. De verongelukte trekker werd later op het droge gebracht. Op 16 december kon een vrachtauto geladen met suikerbieten niet op eigen kracht van het land komen. De heer G. A. v. G. had met twee paarden de auto op de weg gesleept, waarbij een auto zodanig gehinderd werd dat deze tegen een boom was gereden. Eis en uit spraak luidden dertig gulden of zes da gen. De chauffeur G. P. J. de B. die met een auto vanuit een zijweg de Hulster- weg opreed, reed hierbij over het rij wielpad, waarbij een naderende brom fietser tegen de auto reed. De eis luid de vijfendertig gulden of zeven dagen. Uitspraak dertig gulden of zes dagen. Vijfentwintig gulden ol vijf dagen hoorde de vertegenwoordiger J. O. uit Krimpen aan de IJssel tegen zich uit spreken. voor een aanrijding die hij had veroorzaakt. TERNEUZEN. Onder grote be langstelling is gistermiddag het stoffe lijk overschot van de lieer J. J. Doo renbos in leven oud-bnrgemeester van de gemeente Terneuzen op de nieuwe algemene begraafplaats ter aar de besteld. Zoals bekend was de heer Doorenbos zondagmorgen na een korte ongesteld heid in het rusthuis Scheldeoord overle den. De rouwdienst in het rusthuis werd geleid door de predikant ds. J. Schol ten, die sprak naar aanleiding van de woorden uit Cor. 5 vers 1. Aan de groeve werd namens het ge meentebestuur gesproken door burge meester mr. H. Rijpstra. Ds. Scholten sprak hier over het bijbelgedeelte Hebr. 11 vers 1 tot en met 10. In het kader van de zomeravond voetbal heeft men in Terneuzen weer van een „schone" wedstrijd kunnen ge nieten. De eindstand Spadella-Advendo werd 24. GOES De firma M. v. d. Kreeke uit de Lange Vorststraat en de fa Kloosterman (het „weefhuis") organise ren een demonstratie met Elna-naaima- chines en Passapbreimach'ines in de „Korenbeurs". Gisteren is met deze demonstratie be gonnen, die vandaag wordt voortgezet van des morgens tien tot des avonds tien uur Voor de dames biedt deze de- monstratie een mooie gelegenheid om kennis te maken met hetgeen er op mt gebied 'te koon is

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3