De eerste massage in het grote kleurloze gebouw Maagkwaal redde duizenden levens DE NATUUR Kerstens kruistocht zonder wapengeweld KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS T7 KORPORAAL NAM DE KAS (op verzoek) Voorbesprekingen kunnen in mei beginnen Donderdag 20 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 VOLGENDE KEER: Het eerste mensenleven KUSTVAARDER BIJ MAN GEZONKEN Twee jongens vermist in Franse grotten in en om uw huis DE TINTELS 0TT0 en de GOUDEN HAAN R.T.C. IN DE WEST Uit de kerken I IK STONDVER- I &TeU?>TOEMIK I LAStWATOia VROUW ALLE- MML VOOR p l£ MAM PQET.ZH LWKr -V MWWEL,., JA, WÉT MOET PRACHTIG ZIJN.... ELIX KERSTEN stamde uit een Nederlands geslacht, werd in Est land geboren en diende tijdens de eerste wereldoorlog als ofïicier Ij V in het Finse leger. Hij werd in september 1898 geboren én studeerde II aanvankelijk voor landbouwkundig ingenieur. Tijdens een verblijf "JA~ in een Fins hospitaal adviseerde een chirurg hem zich toe te leggen op massage, omdat zijn handen daar zo uitermate goed voor geschikt waren. Felix Kersten volgde dit advies op, behaalde na twee jaar het diploma van wetenschappelijk masseur, en vertrok toen naar Berlijn om zich verder te bekwamen. Hier ontmoette hij de Chinese masseur dokter Ko, die hem onder richtte in de geheimen van de lama-geneeskunst. In 1925 deed de Chinees zijn bloeiende praktijk over aan Felix Kersten, omdat hjj zich in Tibet op de dood wilde voorbereiden. Felix Kersten was in één dag een welvarend man geworden en zijn faam als masseur werd zeer spoedig ook in het buitenland bekend. In 1928 ontbood koningin Wilhelmina hem naar Den Haag om Prins Hendrik, die aan een ongeneeslijke hartkwaal leed en door de Nederlandse artsen was opgegeven, te behandelen. Felix Kersten wist prins Hendrik te genezen en daarmede was ook zijn faam in Nederland gevestigd. Een tot dan toe verborgen gebleven liefde voor het land van zijn geslacht bracht hem er zelfs toe in Den Haag een huis in te richten, waar hij een deel van het jaar spreekuur hield. Terwijl Felix Kersten tussen Berlijn en Den Haag op en neer reisde en van het goede der aarde in ruime mate profiteerde, was in Duitsland een klein groepje fanatici bezig de macht in handen te krijgen. Een van de meest kwaadaardige uit dit groepje was een onbeduidend onderwijzertje. Hij werd wereldbekend, toen hij in juni 1934 een zuivering binnen de nazi partij leidde, waarbij honderden men sen in koelen bloede werden vermoord. Na deze „nacht der lange messen" hoorde Felix Kersten op zijn spreek uur voor het eerst de naam Heinrich Himmler noemen. Kersten verbood zijn patiënt verder over de man te praten, want hij wilde zich buiten de chaotische politiek van die dagen hou den. Dit kon hij nog enkele jaren vol houden en in die voor hem gelukkige tijd sloot hij een uiterst romantisch huwelijk. INVLOED Eind 1938 echter kreeg hij bezoek van een rijke industrieel, die vroeg of Kersten een hoge partijfunctionaris wilde behandelen. Toen Kersten de naam Himmler hoorde, weigerde hij vol afschuw, maar de industrieel legde hem uit, dat Kersten wellicht grote invloed op Himmler zou kunnen krij gen en deze invloed ten goede zou kunnen aanwenden. Dikwijls in zaken van leven of dood. Begin maart 1939 stapte Felix Ker sten voor het eerst van zijn leven het grote kleurloze gebouw aan de Prinz Albrechtstrasse nummer 8 binnen, het hoofdkwartier van Reichsführer Hein rich Himmler, hoofd van de S.S. en de Gestapo, een gebouw, dat reeds toen door bijna alle Duitsers ook de partijleden werd geschuwd als de pest. Na vele schildwachten te zijn ge passeerd, leidde een officier hem naar een kamer. Plotseling werd de deur opengerukt en in de opening stond een man in de uniform van generaal der S.S. Hij was klein en had smalle schouders, vooruitspringende Mongool se jukbeenderen en donkergrijze ogen achter een bril met stalen montuur. „DIT IS DUS...." Dit was Himmler. Zijn ingevallen gelaat had een grauwe kleur en heel zijn lichaam werd door krampen ver wrongen. Himmler overlaadde Kersten met dankbetuigingen voor zijn komst. Felix Kersten had geruime tijd nodig voor hij weer kon spreken: „Dit is dus", dacht hij, „het hoofd waarin alle maat regelen, die de Duitsers terroriseren en die de gehele beschaafde wereld met afschuw vervullen, worden ge vormd en uitgewerkt". Toen Himmler voor de derde maal het woord wilde nemen, sprak Kersten in de lugubere werkkamer zijn eerste woorden: „Wilt U zo goed zijn uw over- -X- Heinrich. Himmler, de onbekende Duitse schoolmeester, die zich in een nacht ontwikkelde tot een bloeddor stige beul. Hij had een zwak punt: een uiterst pijnlijke maagkwaal. Masseur Felix Kersten wist deze te verzachten en Himmler betaalde met mensenlevens. hemd uit te doen en uw broek los te maken, Reichsführer?* -X- Het naargeestige hoofdkwartier van opperbeul Himmler in Berlijn, waar de dood van miljoenen werd voorbereid en waar Felix Kersten duizenden het leven wist te redden. RAMSEY (A.P., Reuter). In 'lich te mist is gisterochtend vroeg de Ne derlandse kustvaarder Tuskar hij het Britse eiland Man op een rots gelopen en gezonken. De vijf koppen tellende bemanning kon door het kabelschip Ariel worden opgepikt. De Tuskar, en scheepje van 250 ton uit Groningen was met een lading zout op weg naar Belfast. De vijf opvaren den zijn op Man aan land gezet. Van onze correspondent CHAMBERY Politie, brandweer en hulpexpedities uit geheel Savoye zoeken sedert gisterochtend 2 uur in het Massif des Bauges boven Chambery naar twee jonge speleologen, die in de grotten van La Dorio in de buurt van het dorpje St. Jean-d'Avrey zijn verdwenen. De twee jongens, de gebroeders Durand, 21 en 23 jaar, en afkomstig uit Lyon, zouden ver rast zijn door een plotselinge snelle stijging van een ondergronds meer en de opper vlakte niet meer hebben kunnen be reiken. Hun verdwijning werd gesignaleerd door een oude hoer die met zijn ezel het wagentje van de twee jongens, dat panne had gekregen, naar de ingang van de grotten had getrokken. Toen hij twaalf uur later het wagentje op dezelfde plaats terugvond, sloeg hij alarm. Een helikopter van het Rode Kruis cirkelt voortdurend boven de omgeving om op het eerste teken te hulp te kunnen snellen. PARAMARIBO (ANP). Tijdens een bespreking over het project-Wageningen in Suriname is van Nederlandse zijde voorgesteld om een kernbedrijf voor bevolkingslandbouw van de onderneming te maken. Nederland zal eventuele ver liezen blijven dragen. Aldus meldt het dagblad Suriname. In Suriname staat men niet onwelwil lend tegenover dat plan. Het voorstel zal de Nederlandse regering in een rapport worden aangeboden. Dahliaknollen zal men nu eens moe ten controleren; ze kunnen nu ook wel op de voor hen bestemde plaats in de tuip gepoot worden; de oude knollen komen m de grond en die kunnen dus niet zo gauw bevriezen als de jonge stekplanten. Ze groeien in vrijwel elke grondsoort, doch het is toch beter ze in goed bemeste grond te poten; men zal dan een veel beter gewas kunnen ver wachten. PETRA ,&AUEM6E NAARDEFILM?M5T jeAMPAULBELMON- 00..-HEERLIJK- OdA, DAT IS WAARIN DIS Eert OGENBLIKJE, EVEN EEN BRIEFÜÉVOOR PAUL/MAKEN, WAAR Z'ti ETEN i IS VROUW 'ZOVRt- SEUdKGOeDIS VOOR HAAR MAN? 52. „U zei dat u de enige was, die dfe potvis tot rede kan brengen, niet waar?" lispelde Piste, op Janos Balein toetredend. „U -spreekt dus de potvissen- taal. '.s het niet? Dat is héél interes sant!" Hij nam de viskundige bij de arm. „Voelt u er niet voor om aan de potvissenvoorstelling mee te werken?" fluisterde hij. „Het dreigt storm te lo pen, dus de verdiensten zitten wel goed!" Balein deinsde achteruit. „Bahzei hij hartgrondig. ,3ahl Hoe durft u te denken, dat ik aan Arie's vriendschap wil verdienen!" En met driftige passen verwijderde hij zich. Piste liet een dunne glimlach zien. „Toch is het beter, wanneer uw vriend meewerktsprak hij tot Kap- pie. „De toeristenorganisatie heeft veel geld in de potvisvoorstelling gestoken en laten het dier natuurlijk niet graag gaan. Dat zou een te grote deuk zijn voor de 3tedelijke schatkist. Is dat klaar? en verder als jullie niet mee werken, geef ik die vis gewoonweg geen eten, tot hij vanzelf bijdraaitl Zo zit dat nou eens eventjes!" Kappie beet op zijn snor. „Jij bent een minne walslurp, man netje!" zei hij. „Je maakt me kom pleet zeeziek!" Met deze woorden liet hij de spullebaas staan om zich bij Ba lein te voegen, die buiten bekommerd afwachtte. „We mogen Arie niet laten lijden on der onze koppigheid, Balein!" zei Kap pie. „Van de andere kant laat ik me liever kielhalen dan dat ik aan die overgehaalde poppenkast meedoe. Maar ik geloof dat ik ja een nieuwe koers heb gevonden...." 21. Even was het stil, toen sprak de oude: „Het is jammer dat wij u ont moeten. Het zal zo beschikt zijn. Maar de taak van deze nacht moet een ge heim zijn. Wij moeten u gevangen ne men." Otto lachte. „Het is jammer dat gijlieden niet ge wapend zijt," zei hij, „want dat maakt het gevecht zo ongelijk. Doe maar lie ver net alsof ge mij niet gezien hebt, en breng uw gestolen buit in veiligheid. Ik meen dat ge daar nogal gehaast mee waart!" De jongste van het drietal stoof op. Zijn donkere ogen fonkelden, toen hij uitriep: „De Rheanen worden altijd be schuldigd van diefstal, maar zij stelen niets dan wat hun toekomt. Hoe is uw naam, verborgene?" „Otto", was het antwoord. „Otto de zwerver. Laat mij eens zien wat gij in dat bundeltje hebt, Rheaan! Ik ben nieuwsgierig naar wat gij meent dat u toekomt!" De zwartogige keek zijn oude mak ker even aan en, op diens korte knik ken, rukte hij het kleurige weefsel op zij. In stomme verbazing keek Otto naar een gouden haan, staande op een gou den zonneschijf. Een ogenblik slechts, toen sprak de oude: „Gij hebt niet gezien wat gij hebt ge zien, Otto, en niet gehoord wat gij hebt gehoord!" En de drie Rheanen verdwenen zwij gend in de nacht. 29 Met een motorbootje van het hotel kon je een tochtje door de klongs maken. Ondanks het vroege morgenuur was het er al een drukte van belang. Men zou de mensen bijna amfibieën kunnen noemen, want ze voelen zich in het water evenzeer op hun gemak als op het land. Duizenden kleine jon ken, beladen met goederen en men sen, varen er rond. De roeiriemen worden zowel door mannen als vrou wen gehanteerd. Die dragen puntige strooien hoeden en ze zijn. ongeloof lijk behendig. Mannen, vrouwen en kinderen komen uit hun hutten op palen die weer op boten zijn gemon teerd, ze wassen zich in het modde rige water en lachen en spelen zon der enige beschroomdheid. Boeren uit de omgeving van Bangkok varen rond en verkopen hun groenten en fruit; ze zijn de hele nacht onder weg geweest om maar vroeg hier te kunnen zijn. Daar werkt zich een kruidenver koper door de drukte heen. Zijn boot is tot de dolboorden volbeladen met potjes en flesjes. Ginds verkoopt een gerimpelde oude vrouw, die doet denken aan de boze fee van Doorn roosje verse hete thee. Nog wat ver der zien we een onwaarschijnlijk vaartuig met een driehoekig zeil, vol studenten, werklui, kantoor- en winkelbedienden. Aan boord blaast iemand oorverdovend op een hoorn om een doortocht te banen. Al die mensen leven voor en bij het water. Dat dient hun tot straat, badkamer, riool en bestaansmogelijkheid. Op feestdagen vaart de koning met zijn ministers plechtig de rivier af in de koninklijke staatsieboot die glanzend rood en goud is geschilderd, om de eerbetuigingen van zijn volk in ont vangst te nemen. „We moeten gaan eten!" Met de ze woorden bracht Abel de anderen terug tot de werkelijkheid. Prins Ravanah zat al op hen te wachten in de foyer van het hotel. „En 7" vroegen de reizigers al le drie tegelijk. „Nu, ik heb hemel en aarde moe ten bewegen, maar ik moet toege ven „Wat 7" „Kalm aan alles is nog niet verloren." „Ah!" „Ik ben bij de minister van jus titie geweest. Toen hij van zijn ver bazing was bekomen, heeft hij de zaak ernstig bestudeerd. Helaas kon hij in de statuten niets vinden wat hem ertoe zou kunnen machtigen jullie een ontslagbewijs te geven, Van een onzer redacteuren DOE uw mond open", gelastte 23 mei 1945 's nachts om half twaalf een zenuwachtige Britse of ficier van gezondheid aan een klein vaal mannetje, dat midden in een klein kamer tje van een huls bü Lunen burg stond. De mond van de gevangene maakte en kele kauwende bewegin gen. Twaalf minuten later was Heinrich Himmler, de op perbeul in nazi-Duitsland, zijn aardse rechters ont snapt. Deze afzichtelijke misda diger, die met intens welbe hagen de marteldood van miljoenen mensen had uit gedacht em ten uitvoer had .-bracht, deze massamoor- enaar, wiens knecht Eich- mann nu In Israël terecht staat, had één zwakte, die hem weerloos maakte: Hij had een uiterst pijnlijke maagkwaal. Slechts één man in Duitsland kon hem helpen, wanneer de kram pen hem verlamden. Deze man was een Finse mas seur, Felix Kersten. Toen de storm na 1945 ietwat gelnwd was, ontdek te men dat Felix Kersten zijn grote invloed op Himmler heeft aangewend om duizenden mensen het leven te redden. In 1950 ontving hij uit handen van Prins Bernhard de zeer hoge Nederlandse onder- schelding: groot-officier in de orde van Oranje Nassau. Vandaag verschijnt bij uitgeverij Nijgh en Van -X- Felix Kersten, de masseur van Himmler, die dui zenden ter dood veroordeelden het leven redde. Ditmar een hoek over de in 1960 overleden Felix Kersten, getiteld „Het ge schenk voor de Führer". In dit nit het Frans vertaalde werk valt vooral de nadruk op de geslaagde poging van Felix Kersten om de voor genomen deportatie van het hele Nederlandse volk naar Polen te voorkomen. Bij officiële instanties is men nogal voorzichtig, wan neer de naam Felix Ker sten wordt genoemd. De Nederlandse Enquêtecom missie onthield zich in haar rapport van enig oordeel over hem. Het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumen tatie wijst er op, dat hij zijn weten geen enkel do cument bewaard is geble ven, waarin de daden van Felix Kersten bewezen wor den; de feiten worden slechts bevestigd door de verklaringen van enkele overlevenden, die weten dat hij hen redde, door de mededelingen van Rudolph Brandt en Walter Schellen berg, die beiden als oor logsmisdadigers zijn ver oordeeld. Het boek is geschreven door Joseph Kessel, een onverdacht Frans romanti cus, die soms enkele contro leerbare onjuistheden geeft, die echter als dichterlijke vrijheden zijn aan te mer ken. Wij zullen in vier afleve ringen een uittreksel van het boek publiceren, omdat wij van mening zijn, dat een man, die mensenlevens heeft gered en waarschijn lijk het hele Nederlandse volk voor een ten onder gang voerende deportatie behoedde, meer bekendheid verdient dan Felix Kersten tot nu toe in Nederland ge niet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. „Neem de kas maar mee naar huis; daar Is het geld veili ger dan in de kazerne", zeiden be stuursleden van de korporaalsvereni ging De Visgraat in Soesterberg vorig jaar tegen de korporaal H. J. H. uit Utrecht, die de kas van de vereniging beheerde. De korporaal kreeg dit ad vies nadat in de kazerne was ingebro ken. In de loop van datzelfde jaar had hij veertienhonderd gulden uit de kas weg genomen en daarvoor moest hij gisteren voor de krijgsraad in Den Haag te rechtstaan. Het geld was opgegaan aan het huren van auto's en het bezoeken van nachtclubs. De auditeur-militair eiste drie maan den gevangenisstraf met aftrek en ont slag uit de dienst. De krijgsraad ver oordeelde H. conform. WILLEMSTAD. De eerste fase van de ronde-tafelconferentie over de wijzi ging van het Statuut zal mogelijk in de tweede helft van mei in Suriname of op de Nederlandse Antillen beginnen. In deze fase zouden oriënterende be sprekingen kunnen worden gehouden over de punten die op de r.t.c. aan de orde' moeten komen. De minister-president van de Neder landse Antillen, de heer E. Jonckheer, heeft dat meegedeeld na het overleg dat de Antilliaanse regering daarover heeft gevoerd met de Nederlandse vice- premier, drs. H. A. Korthals. De clandestiene zender Blaupunkt, die ook uitzond onder de naam Zwarte dui vel, is in Enter, gemeente Wierden, op gespoord. De 21-jarige J. B. J. S. en de twintigjarige B. G. J. S. kregen een bekeuring. zelfs niet bij wijze van grap. Het schijnt dat zo'n document uit de of ficiële bron moet komen, en een nauwkeurige omschrijving moet be vatten van de gepleegde misdaad, de dader en de totale strafmaat. Daar is geen speld tussen te krijgen!" „Alweer mis!" zuchtte Bertrand. „Maar de minister heeft me wel een andere oplossing aan de hand gedaan." „En die is?" „Geduld, geduld. Jullie zouden we gens een of andere misdaad kunnen worden gearresteerd. Na het verhoor zou de gevangenisdirecteur jullie voorlopig vrij kunnen laten, op voor waarde dat jullie zes dagen later voor het hoge gerechtshof verschijnen met een alibi. Voor de vorm zetten ze jullie dan gevangen om jullie onmid dellijk weer in vrijheid te stellen mét het begeerde ontslagbewijs!" „Het is een meesterstuk van stra tegie, maar we hebben er niets aan. We zijn aan tijd gebonden. Het is één van de voorwaarden van de wed denschap; we mogen géén vlucht door onze eigen schuld missen. En het eerstvolgende toestel vertrekt van nacht twaalf uur uit Bangkok." „Och, wat jammer! Het zou een mooie oplossing zijn geweest!" „Ja, jammer is het vooral voor ons. Hebt U nog met die apenhande laar gesproken?" „Hij is onze laatste hoop. Om twee uur komt hij hier. En intussen gaan jullie met mij lunchen." Die prins was een patente kerel. En wat die minister van jusitie be treft waar in Europa zou je iemand in zo'n positie kunnen vinden die er zoveel gevoel voor humor op na hield? Precies om twee uur kon de prins hen aan de apenhandelaar voorstel len. Dat bleek een geschikte vent te zijn, die hen graag wilde helpen. „Ik heb me onmiddellijk tot de di recteur van de gevangenis gewend," zei hij. „Hij verwacht jullie wel, maar hij snapt niet goed waar het NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hilversum, wijk- gem. 4: P. M. v. Galen te Gorcum. Bedankt voor Alkmaar, vac. G. C. Tromp: G. Juckema te NijverdaL GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zeist, vijfde pred. pi.: A. Corporaal te Edam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Culemborg: J. A. dé Vries, kand. te Krommenie. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te De Krim: J. M. Visser te Dokkumte Franeker; A. Rebel te Emmeloord. De te Bruinisse gehouden Simavi collecte bracht 329,15 op. 0 In de Gereformeerde gemeente Nieuwdorp heeft in de plaats van de heer J. Sandes Joh. zn 'tot ouderling ge kozen, de heer A. de Jager Dekker. De heer Sandee meende de benoeming niet te mogen aannemen. eigenlijk om te doen is. En over de telefoon kon ik hem dat niet aan zijn verstand brengen." „Maar als er nu eens iets verkeerd gaat?" vroeg Bertrand bezorgd. „Daar zeg je zoiets," zei Mare. „Misschien heb je wel gelijk. Kunt U hier niet op ons wachten? Als er dan iets scheef gaat, kunt U maatre- gelen nemen om onze fami lie 'n berichtje te sturen", voltooide Abel. „In elk geval is de ambassade er ook nog!" Mare en Abel riepen een taxi aan. Bertrand en de prins wuifden hen na. De apenhandelaar ging mee om hun een hart onder de riem te steken. Hij zei dat hij Hongkong even goed kende als zijn twee handen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2