De feiten van Eichmanns aanklager spreken: NEDERLANDER VOOR DUITSE RECHTER EIS: ACHTTIEN JAAR WEGENS WURGING van ENGELINA FEENSTRA Geen verplichte sluiting op zaterdagmiddag Nieuw ontwerpverdrag van V.S. en Engeland aan U.S.S.R. voorgelegd Commerciële televisie sensationeel en bloot Nederlandse treinen voerden duizenden joden naar de dood „Proefnemingen" Opnieuw spion in Engeland gearresteerd Na massa-drukwerk voor Algerijnen KON. MIDDENSTANDSBOND: Taxichauffeur aangevallen Niet vleiend Pijnlijk Proces Zöpf Algerijnen willen onderhandelingen in Evian beginnen PAARD "SCHOPTE KIND DOOD op ieders lip! Proc.-generaalLevenslang zinloos Maand voorwaardelijk voor treinmachinist H. J. de Koster nieuwe voorzitter werkgevers Poging tot beëindiging kernwapenproeven Schipper verdronken Je raakt de tel kwijt zó veelzijdig is Krachtige Kost voor het Kind! Begroting O.K. en W. in Eerste Kamer v> Gezondheid van Grotewohl gaat sterk achteruit Vijfdaagse Twee doden en veertig gewonden treinramp in door Engeland Woensdag 19 april 1961 ZEEUW SCH DAGBLAD ?ag. 7 „FEBRUARISTAKING HAD GEEN INVLOED" Advertentie Van onze rechtbankverslaggever ERUZALEM. Het lot van de Nederlandse joden, die tijdens de tweede wereldoorlog bijna allen in Duitse concentratiekampen zijn omgekomen, is gisterochtend uitvoerig in het Beth ha'Am behandeld. Honderdtwintigduizend mannen, vrouwen en kinderen werden ge deporteerd naar de vernietigingskampen. Vijf duizend keerden terug. De Israëlische openbare aanklager, Gideon Hausner, die bet werk van Eichmanns directe ondergeschikten in Nederland besprak, kwam met feitenmateriaal aandragen dat maar weinig overliet van de nog steeds hier en daar levende opvatting, dat het verzet tegen de jodenvernietiging in Nederland voorbeeldig is geweest. goederenwagons met gestolen eigen dommen van Westeuropese joden, on geveer zevenhonderd treinen vormend, bereikten tenslotte Duitsland. voor de Russische intocht in Boeda pest op zijn bevel in de richting van Duitsland moesten maken. De uitge putte mensen stierven als vliegen langs de wegkant en de lijken bedek ten de wegen over kilometers lengte. Himmler berispte Eichmann ernstig voor de slechte organisatie van deze tocht. Eichmann toonde ook deze emotio nele dag geen teken van bewogenheid, in de enkele dagen dat het proces nu duurt ljjkt hij slechts wat ouder ge worden. Zijn trekken zijn verhard en zijn houding is wat passiever. Meestal kijkt hij niet op maar staart naar zijn handen die de handen van een ge wone ambtenaar zouden kunnen zijn. Natuurlijk, de februaristaking van 1941 kwam ter sprake, maar .die heeft op de ontwikkeling niet de minste in vloed gehad. Ter tafel kwamen ook Eichmanns bevelen om de beloning van mensen, die joden wilden aange ven. te verhogen. Een historische te rugblik levert geen spoor van enig consequent algemeen verzet op tegen de maatregelen, die al in 1940 tegen Nederlandse joden werden genomen: ze werden geweerd uit het economische leven, joodse ambtenaren werden ont slagen, de joden mochten niet reizen, mochten geen concerten of toneelvoor stellingen bijwonen, geen vrij beroep uitoefenen, zij moesten speciale per soonsbewijzen bij zich hebben, hun kinderen werden van de scholen ge stuurd, ze mochten geen telefoon heb ben, geen niet-joodse winkels binnen gaan en niet op fietsen rijden, noch die bezitten. Het beeld dat de geschiedenis geeft is niet vleiend voor Nederland. De ver gelijking van de houding van Neder land, waarvan de nationale spoorwegen onophoudelijk de joden naar de con centratiekampen vervoerden, met de houding van een even klein land als Denemarken, levert een beschamend resultaat op. Toen in 1943 de Duitsers, nadat zij met eindeloze tegenstand van de Denen te kampen hadden gehad, besloten om zonder meer de huizen van de joden binnen te dringen, stuit ten zij op iets verbazingwekkends: het bleek dat de meeste huizen leeg waren, De Denen hadden in de voorgaande jaren een voortreffelijk verborgen ge houden soort „klein Duinkerken" op touw gezet, en de meeste joden in kleine scheepjes naar Zweden gebracht. Slechts vijfhonderd van het vijfenzes tighonderd tellende joodse bevolkings deel vielen in Duitse handen! Verder was er de houding van de top van het Deense volk, in de persoon van de koning en zijn familie. Die verzette zich sterk tegen de rassenmaatregelen van de Duitsers. De koning kondigde aan dat ook hij de gele ster zou gaan dragen, als die in Denemarken zou worden ingevoerd. In Nederland hadden de Duitsers in het begin ook te maken met solidari teitsacties. Gideon Hausner maakte er melding van, maar kon niet wijzen op enig resultaat. In plaats daarvan moest hij wijzen op het feit, dat de maatrege len van de Duitsers in Nederland op den duur bijzonder efficiënt bleken te werken. Eerst droegen de Nederlandse joden hun gele ster met een zekere trots, maar langzamerhand werd zij voor hen een symbool van het ver schrikkelijke lot dat hun wachtte. Hun synagogen werden verbrand of geplun derd, ze werden in speciale kwartieren opgesloten enzovoorts, maar nogmaals, zo bleek uit het gisteren overgelegde materiaal, tegen dit alles rees in Ne derland niet meer dan incidenteel ver zet. Daartegenover werd het duidelijk dat vele Nederlanders maar al te graag deelnamen aan deze mensenjacht. Hausner maakte gisteren Nederland geen enke lverwijt, maar zijn feitenma teriaal gaf hem ook geen aanleiding tot het plaatsen van een bewonderend uitroepteken, zoals hij dat had gedaan bij zijn vermelding van de houding van het Deense volk. Dit aspect van Haus- ners beschrijving van de jodenvervol ging in West-Europa is pijnlijk, maar het zou onjuist zijn er de ogen voor te sluiten. Toch liet de openbare aanklager op één punt waardering voor Nederland blijken: het was met de februarista king dat de nazi's voor het eerst op ge organiseerd verzet van het niet-joodse bevolkingsdeel tegen de behandeling van de Israëlieten stuitten. De SS-kapi- tein Wilhelm Zöpf, tegen wie het Beierse openbaar ministerie in Mün- chen nu een proces voorbereidt, bracht als Eichmanns vertegenwoordiger in de lage landen in 1942 rapport uit dat duizenden niet-joden uit sympathie met de joden eigener beweging ook de Da vidsster waren gaan dragen. „We trof fen krachtige maatregelen hiertegen", rapporteerde Zöpf aan Eichmann. Overal in Nederland begonnen de joden toen onder te duiken, aldus Hausner, die in dit verband aan de geschiedenis van Anne Frank herinnerde. Volgens een ander rapport van Zöpf kregen acht joden toestemming om te emigre ren in ruil voor een fabriek. Een SS-afdeling was belast met het weghalen van alle joodse bezittingen uit de huizen van gedeporteerden of ondergedokenen. Bijna dertigduizend De deportaties uit Nederland begon' nen in juli 1942, aldus Hausner. Na twee maanden proefnemingen riep Eichmann zijn trawanten uit Nederland terug voor overleg. Hij eiste dat de de portaties binnen eén jaar voltooid wa ren, maar in april 1943 meldde Zöpf dat hij er niet in geslaagd was de op dracht te volbrengen. Tot toen toe had men 68.300 joden uit Nederland weg gevoerd, maar er waren er nog 71.700 over. Eichmann gelastte terstond een krachtiger optreden en verschoof de da tum voor beëindiging van de actie naar december 1943. Hausner beschuldigde Eichmann er ook van uit eigen intitiatief bevel te hebben gegeven tot sterilisering van kinderen uit gemengd-joodse huwelij ken in Nederland, die tot toen een spe ciaal probleem voor de Duitsers had den gevormd. De joden, die tot de Spaanse of Portugese gemeenten Nederland hoorden, bleken voor hem al evenmin een probleem want Eich mann gelastte volgens Hausner koel bloedig ook hun dood, louter omdat zij joden waren. Hausners behandeling van het Neder landse hoofdstuk uit de geschiedenis van het jongste joodse lijden kwam aan het eind van zijn openingsrede in het proces tegen Eichmann, die met de opsomming van een bijkans ongeloof waardige reeks gruwelen anderhalve dag in beslag had genomen. Ook deze tweede dag van de lezing van de offi ciële aanklacht tegen de man die hier voor verantwoordelijk wordt geacht, konden velen in de grote zaal hun ont roering en geschoktheid niet meester blijven. Algemene emotie merkte men bij Hausners vermelding van een schokkend detail: in het Poolse kamp Maidanek kregen kleine kinderen snoepjes voor ze de gaskamer werden ingestuurd: het gebaar diende slechts om de kleuters zoet te houden want dan gingen er meer tegelijk in. Eenmaal was Eichmanns handelwijze zelfs zijn chef, Himmler, te grijs ge worden. Dat was bij de „dodenmars", die duizenden Hongaarse joden vlak Van onze correspondent PARIJS. Algemeen wordt ver wacht, dat vandaag de voorlopige Algerijnse nationalistische regering Frankrijk zal laten weten, dat zij de onderhandelingen in Evian wenst te beginnen. Deze mededeling zou komen vóór het begin van de zitting van de Franse ministerraad, die vandaag wordt gehouden. Volgens Tunesische bronnen zou de voorlopige Algerijnse nationalistische regering evenwel nog niet d'ireet een datum willen voorstellen. Zij zou aan Frankrijk vragen de géheime bespre kingen te willen heropenen om inlich tingen te geven over enkele punten, die voor de Algerijnen nog niet hele maal duidelijk zijn. Eerst daarna zou de datum worden vastgesteld. Gezien de nieuwe voorbereidingen en de enke le weken herstel, di» minister Belka- cem Krim nog nodig heeft, zal het wel tegen het einde van de eerste week van mei worden eer de confe rentie van Evian kan beginnen. Van onze correspondent BLERICK. Een paard heeft gister middag in Blerick een jongetje van drie jaar doodgetrapt. Het kind Coentje Holten uit Blerick was met een vriendje onder de versperring door een weiland in gekropen. Terwijl ze speelden waren de kinde ren ongemerkt dicht in de buurt van het paard gekomen. Het dier schopte plotseling achteruit en raakte het jon getje aan het hoofd. Het kind was met een dood. Van onze correspondent BONN. Voor de rechtbank te Osnabrück is gisteren het grote proces tegen een groep valsemunters begonnen. Terechtstaan de 48-jarige Nederlandse lithograaf en etser Albertus O. uit Haarlem, de 58-jarige Duitser zonder beroep Helmut S. uit Osnabrück en de 38-jarige Algerijnse koopman Ahmed A. uit Keulen. Zij worden ervan verdacht vorig jaar in Osnabrück en in andere steden van de Bondsrepubliek te hebben getracht vals geld te maken en in omloop te brengen. De drie verdachten bevinden zich sinds vorig jaar juni in voorarrest. Hun plan was valse oude francbiljetten met en zonder opdruk en nieuwe franc biljetten ter waarde van honderd mil joen nieuws francs te drukken. De Nederlander O. heeft van 1942 tot 1945 deel uitgemaakt van een Nederlandse verzetsgroep en heeft na de oorlog, tot 1949, gewerkt als hoofd van de af deling documentatie en archief van het bijzondere gerechtshof te Amsterdam. Van 1952 tot 1959 was hij werkzaam in verscheidene eiichéfabrieken. In 1958 maakte hij in Amsterdam door de vroe gere Nederlandse verzetsstrijder Salo mon S., het hoofd van de Nederlandse sectie van de in 1938 door Trotzkisten opgerichte vierde internationale, kennis met de Griek Michael R. alias Pablo. In opdracht van deze „Pablo" ver vaardigde O. in de drukkérij van Joop Z. te Amstelveen duizenden valse for mulieren, persoonsbewijzen, loonbrief jes, valse Franse officiële stempels en handtekeningen ten behoeve van de Algerijnse onafhankelijkheidsbeweging. CAMOUFLAGE Ook in opdracht van „Pablo" kocht O. machines ter waarde van ongeveer 900.000, waarmee in Marokko een werkplaats voor de fabricage van wa pens en munitie voor de Algerijnse opstandelingen werd ingericht. Reeds Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Moet een man, die een moord op zijn geweten heeft, levenslang uit de maatschappij wor den verwijderd wanneer de psy chiaters hebben aangetoond, dat hij als verminderd toerekeningsvatbaar kan worden beschouwd? Deze vraag zweefde gisteren in de zaal van het Amsterdamse gerechts hof, waar de 33-jarige los-werkman J. de T. terechtstond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een wijziging van de winkelsluitingswet in die zin dat sluiting op zaterdagmiddag ver plicht wordt gesteld, moet voorals nog ongewenst worden geacht. Dit is de mening van het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, uitge sproken in een nota over de arbeids tijdverkorting. Het bestuur meent dat, hoe snel de arbeidstijdverkor ting zich ook in andere bedrijfstak ken zal voltrekken, de zaterdagmid dag als koopmiddag toch niet te vervangen is. Weliswaar is er al een stijging van de koopbedrijvigheid op zaterdagmor gen waar te nemen, maar dat betekent geenszins een compensatie voor de za terdagmiddag. Evenmin ziet de bond in een eventuele koopavond op vrijdag een vervanging van de zaterdagmid dag; wel net als in de zaterdagmorgen, een ontlasting van de koopdrukte op zaterdagmiddag. Aandeel Bij een beschouwing van een even tuele sluiting op zaterdagmiddag gaat de bond van twee hoofdpunten uit. Ten eerste moet het peil van de omzet van de kleinbedrijven worden gehandhaafd en verder dient het midden- en klein bedrijf een evenredig aandeel te behou den in de stijgende welvaart. Naar de mening van de bond is dat bij een sluiting op zaterdagmiddag onmogelijk. Die sluiting heeft ook het bezwaar dat de vele weekend-toeristen geen inko pen meer zouden kunnen doen. Voorts geldt dat wanneer men de consument niet de gelegenheid geeft te kopen, hij er wellicht, juist tegenwoordig, toe overgaat, zijn bestedingspatroon te wijzigen. In dit'verband wordt gewezen op de postorderbedrijven en de per- soneelsinkoopverenigingen. standsbond andere individuele oplossingen, die het gemis van een vijfdaagse werkweek kunnen compen seren. Daarbij wordt o.m. gedacht aan verbetering van de betaling, vakantie regeling en van de opleidingsmogelijk heden alsmede van de randversiering aan de beloning, vrij geven op econo misch weinig belangrijke momenten en andere verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden. Als algemene oplossingen vewerpt de middenstandsbond 1. Sluiting op maandag (omdat twee kooploze dagen voor de consument moeilijk aanvaardbaar zijn); 2. verkoop op vrijdagavond (minder gunstig in economisch opzicht en niet aantrekkelijk voor het perso neel); 3. rouleren (voor kleine bedrijven niet toe te passen). De middenstandsbond is niet van me ning dat het personeelsvraagstuk door het handhaven van de zaterdagmiddag moeilijker wordt. Door mee te gaan met wat grootbedrijven en industrie doen, kan men toch nooit tegen deze bedrijven op, is de conclusie. Door onveilig sein gereden UTRECHT. De Utrechtse recht bank heeft gisteren de 28-jarige trein machinist J. M. uit Utrecht veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf, omdat deze op 1 april vo rig jaar met een uit 27 wagons be staande trein tussen Harmeien en Breu- kelen door een op onveilig staand hoofd- sein was gereden. De trein was op een tegemoet ko mende goederentrein gebotst. De Utrechter was ernstig gewond geraakt, zijn collega was er met een shock af gekomen. De verdachte verklaarde veertien da gen geleden dat hij tengevolge van de dikke mist de voorseinen niet had gezien. Toen hij het hoofdsein op rood had zien staan, was het te laat om te remmen. De officier van justitie vorderde twee weken geleden een maand onvoorwaar delijk. De Christelijke Zangvereniging ,,Sursum Corda" te Zonnemaire gaf on der directie van de heer W. J. Everse een jaarlijkse uitvoering. Verder werd nog een komisch toneelstuk opgevoerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De heer H. J. de Koster, directeur van de N.V. Meelfa briek De Sleutels, v.h. De Koster en Co. te Leiden, volgt op 18 mei dr. ir. F. Q. den Hollander op als voorzitter van het Verbond van Nederlandse werkgevers. De heer De Koster (47) is sinds 1959 lid van het presidium van dit verbond, speciaal voor buitenlandse aangelegen heden. Hij is lid van tal vSn commis sies en organisaties. Voor zijn illegale arbeid in de oor logsjaren is hij onderscheiden met de Bronzen leeuw. Hij is officier in de or de van Orrnje-Nassau. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De Verenigde Staten en Groot-Britannië hebben gisteren in Genève een volledig ontwerpverdrag aan de Sowjetunie voorgelegd, dat be oogt een einde te maken aan alle proe ven met kernwapens. Hiermee hopen beide landen de impasse te kunnen doorbreken die al enkele weken op de conferentie in Genève bestaat. De impasse is het gevolg van de Russische weigering om bepaalde voor' stellen van het Westen te aanvaarden. Engeland en Amerika, aldus verklaar den de afgevaardigden van beide landen gisteren, zijn bereid het verdrag zoals zij het hebben ingediend, onmiddellijk te ondertekenen. Veel onderdelen ervan zijn al door de Sowjetunie aanvaard. De beide landen brachten de Russen echter onder het oog dat het ontwerp niet als een soort ultimatum gezien moet wor den. Er kan over worden gepraat; beide landen zullen „met genoegen opbou wende tegenvoorstellen van de Russen overwegen". Niettemin heeft de Russische afge vaardigde Ts ara plein al een eerste af wijzende reactie laten horen. Hij zei met spijt en teleurstelling" te moeten opmerken dat er in het ontwerp geen rekening was gehouden met een aantal Russische eisen over controlemaatrege len. Die belangrijkste verschilpunten zijn: het Westen wil jaarlijks maximaal twin tig inspecties, de Russen een maximum van drie; het Westen acht al na twee Compensatie Voor het personeel ziet de midden- Eigen nieuwsdienst IJSSELMUIDEN in de buurt van zijn schip is gisterochtend het lijk van de twintigjarige schipper A. Toersen uit Heino gevonden. Hij was maandagavond na cafébezoek met een roeiboot naar zijn schip ver trokken. Onderweg moet hij overboord zijn geslagen. (Advertentie) - - jaar inwerkingtreding van een controle stelsel mogelijk, Rusland wil een periode van vier jaar; het Westen wil een neu trale geleerde als hoofd van de controle organisatie, Rusland een driehoofdige leiding met vetorecht. Ook in hun nieuwe ontwerpverdrag eisen Engeland en Amerika het instel len van een waterdicht controlestelsel vóór zij bereid zijn een verbod van proe ven met kernwapens af te kondigen. Om echter tegemoet te komen aan Russische vrees voor spionage is men bereid waar nemers van het land waar de inspectie wordt gehouden, aan de controleploeg toe te voegen. Van onze correspondent LONDEN. Opnieuw is er in En geland iemand gearresteerd die van spionage voor een buitenlandse mo gendheid wordt verdacht. Dat bleek gisteren toen in Londen de 38-jarige ambtenaar George Blake in staat van beschuldiging werd gesteld. Het ju ridische vooronderzoek dat in normale gevallen in het openbaar geschiedt, zal nu geheim zijn, aldus besliste gis teren de politierechter. Uit de aanwezigheid in de rechtszaal van vooraanstaande figuren op het ge bied van de contraspionage bleek wel het belang dat men aan deze zaak hecht. Blake wordt ervan verdacht iemand inlichtingen te hebben verstrekt die ten voordele kunnen strekken aan een vij andelijke mogendheid. Hij schijnt enkeie dagen geleden door Scotland Yard in Londen te zijn gearresteerd. Of de zaak-Blake in verband staat met de spionage-affaire rond de Rus Lonsdale, het echtpaar Kroger en twee Britse staatsburgers die onlangs tot zware straffen werden veroordeeld wegens spionage voor de Sowjetunie, is nog niet te zeggen. In april vorig jaar heeft deze als gluurder bekend staande man de ze ventienjarige Eragelina Feenstra op een afzichtelijke wijze van toet leven beroofd. Hij drong haar kam~r in het huis van een inspecteur van politie binnen en wurgde haar met het lint van een gitaar. Nadat de officier van justitie acht tien jaar gevangenisstraf tegen de ver dachte had geëist, veroordeelde de rechtbank hem tot levenslang. Hier van was de T. in hoger beroep gegaan. Gesloten deuren Gezien het zedekwetsende karakter wend' de zaak ook gisteren voor het hof met gesloten deuren behandeld. De procureur-generaal mr, A. S. de iJuinck Keizer, kon zich met het von nis van de rechtbank niet verenigen. Hij was van mening, dat levenslange gevangenisstraf in dit geval zinloos is. Hij eiste een gevangenisstraf van acht tien jaar. De zwaarste straf, die wij in Neder land kennen, is alleen van toepassing op misdrijven begaan in koelen bloede, aldus de procureur-generaal. Wel meende hij, dat de maatschappij ter dege tegen het gevaar van een mis dadiger als De T. dient te worden beschermd'. Er moet echter een mo gelijkheid zijn om een dergelijke man door middel van een psychiatrische behandeling een kans te geven. De psychologische gevolgen van een le venslange gevangenisstraf zijn in dit geval fnuikend, aldus mr. De Muinck Keizer. De advocaat van verdachte, de Am sterdamse strafpleiter mr. J. K. M. Mathuisen, ging in zijn pleidooi geheel met de procureur-generaal mee. in maart 1959 hadden „Pablo", Salomon S. en O. het plan gesmeed vals geld te maken om de Franse valuta te ondermijnen en daarmee de Algerijnse opstandelingen te helpen. Daar in Ne derland, België of Frankrijk geen ge schikte gelegenheid was te vinden, nam men eind 1959 contact op met de in Osnabrück wonende Helmut S., die vroeger in Nederland heeft gewoond en voor 1933 actief lid was van de Duitse communistische partij. Deze Duitser huurde in februari 1960 in Os nabrück een drukkerij, die met mo derne machines werd uitgerust; als camouflage gaf men de drukkerij de naam „Honimpex-export". De Algerijn Ahmed A. kwam pas in februari 1960 met O. en Helmut S. in contact en wel in Düsseldorf. Hij trad op als gemachtigde van de Algerijnse onafhankelijkheidsbeweging en betaal de als bijdrage voor de uitvoering van bet plan om vals geld te maken, 50.000 Zwitserse francs. ZELFBEWUST O. en Helmut S. hebben gisteren bij het eerste openbare verhoor toegegeven Ahmed A. op 24 februari 1960 te Düs seldorf te hebben ontmoet, waarbij ook nog een Algerijn, luisterend naar de naam „Omar", aanwezig was. Ahmed A. ontkende gisteren O. te hebben ge kend, evenmin zou hij „Pablo", Salomon S. of Joop Z. kennen. De Nederlander O., die gisteren, een zelfbewuste - en rustige indruk maakte, verklaarde geen politiek contact te hebben gehad met de Trotzkisten in Nederland of elders. Wel bekende hij uit sympathie voor de Algerijnse vrijheidsstrijders vals geld te hebben willen maken. Hij had tij dens de Duitse bezetting in Nederland veel vals geld gemaakt. Helmut S. hield vast aan een bewering tijdens het vooronderzoek, dat hij van het eigenlijke doel van de valsemunterij niets heeft geweten. Hij dacht dat de onderneming voor een hulpactie werkte. Het proces zal waarschijnlijk vier dagen duren. Men verwacht niet, dat de politieke achtergronden uit de doe ken zullen komen. Acht maanden geëist Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Wir brauchten Geld", zeiden de twee jeugdige Duit se zeelieden die gisteren voor de rechtbank te Rotterdam bekenden een Rotterdamse taxichauffeur te hebben willen neerslaan en beroven. De officier van justitie eiste tegen ieder acht maanden met aftrek. Op 7 maart waren de jongens, de negentienjarige messbediende H. S. uit Hamburg en de zeventienjarige dek jongen S. T. de wal opgegaan zonder een cent op zak. Aan boord hadden zij hun plan uitge broed. Door lucifertrekken hadden ze het lot laten beslissen wie als aanval ler en wie als berover zou optreden. T., de aanvaller, nam van boord een stuk ijzer mee. In de buurt van de Mathenesserweg zagen zij een taxi. Zij gaven de chauf feur opdracht naar de stille Tweeste- denstraat te rijden. Daar gekomen lie ten zij stilhouden en T. sloeg toe. Hij raakte de chauffeur op het hoofd, maar de man oleef bij kennis. Hij liep wel een hoofdwond en een hersenschudding op, maar hij wist uit de taxi te komen en hard om hulp te roepen. De Duit sers vluchtten en verstopten zich, maar de politie had hen snel gevonden. Tijdens de zitting bleek dat beiden uit goede milieus komen. De vader van was uit Hamburg overgekomen om een goed woord voor zijn zoon te doen. BERLIJN (A.F.P.). De premier van Oost-Duitsland, Grotewohl, wiens gezondheidstoestand de laatste tijd sterk achteruit is gegaan, heeft zon dag weer last gekregen van storingen in de bloedsomloop. Het Oostduitse persbureau A.D.N., dat in een me disch bulletin bekend maakte, voegde er aan toe dat Grotewohl voorlopig zijn werk niet zal kunnen hervatten. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Acht uren onder wijsdebat in de Eerste Kamer heb ben het gisteren minister Cals niet moeilijk gemaakt. De verdediging van zijn begroting zal vanochtend op vele punten kunnen aansluiten op wat hij ruim drie maanden ge leden aan de andere zijde van het Binnenhof in de Tweede Kamer, heeft aangevoerd. Het ging over slordig taalgebruik en vergoedingen aan gecommitteerden, subsidiewensen voor enkele bijzondere scholen en de noodzaak van een eigen inspectie voor het u.I o.. het dubbeltje voor de mensa en de pensioenen van kleuterleidsters. Van breder allure was het princi piële debat over het openbaar onder wijs tussen de liberale woordvoerster mevrouw drs. J. F. Schouwenaar- Franssen enerzijds en prof. Gielen en de anti-revolutionaire afgevaardigde H. Algra anderzijds. De laatste meen de. dat minister Cals op den duur zal worden bevrijd van het probleem om een aanvaardbare wettelijke omschrij ving van het openbaar onderwijs te vinden. De ouders worden steeds meer betrokken bij het schoolbestuur wat tot gevolg zal hebben, dat ook de openbare scholen ieder voor zich een eigen karakter zullen krijgen en dus inrichtingen van bijzonder onderwijs worden! Er heerste enige beduchtheid over de mogelijkheid, dat het onderwijs zal worden overrompeld door de vijfdaagse werkweek. De afgevaardigde Van Hulst vond de houding van minister Cals in dit opzicht te passief. Prof. Gielen wilde met het oog op een goede vrijetijdsbesteding meer cultuuronder- richt. Mevrouw Schouwenaar vroeg of er iets is te doen tegen de nieuwe misdaad- en geweldlectuur, die tegen woordig bij de jeugd in zwang is en een even ongunstige invloed heeft als pornografie. In het algemeen stemde de Eerste Kamer in met het onderwijsbeleid, al toonde de afgevaardigde Van Hulst zich nog steeds gereserveerd ten aan zien van staatssecretaris Stubenrouch, die het ongenoegen van de Tweede Kamer op zijn hals had gehaald door de, inmiddels ingetrokken, regeling voor de eindexamens. Vanochtend om half elf gaat minister Cals met de beantwoording beginnen. Voor staatssecretaris Stubenrouch blij ven dan allerlei speciale onderwijs zaken en zijn collega Scholten kan daarna o.a. de afgevaardigde Algra van repliek dienen over het radio- en televisiebestel. De a.r. woordvoerder is gisteren van leer getrokken tegen de commerciële televisie, die volgens hem reeds mensen in dienst neemt en hun opdracht geeft de programma's zo sen sationeel en zo bloot te maken, dat zij geschikt zijn voor een zo groot moge lijk publiek. Dit zijn machten die ons volk bedreigen, aldus de heer Algra., die zich verzette tegen het plan om het tweede met van de televisie in handen van de commercie te leggen. LONDEN. Een bijkans onbeschrijf lijke chaos heerste gisteren bij Pitsea in het Engelse graafschap Essex na dat daar een personentrein was ont spoord. Twee mensen verloren door dat ongeluk het leven en meer dan veertig geraakten gewond. De toestand van sommige gewonden was gisteravond nog zeer ernstig. De trein was onderweg van Londen naar Shoeburyness. Kort na het passe ren van een stel wissels liep de loco motief uit de rails. Het logge gevaarte kantelde en kwam op zijn kant naast de spoorbaan terecht. Ook zes wagons liepen uit de rails en vielen om. Urenlang waren reddingsploegen met snijbranders in de weer om passagiers die tussen de wrakstukken bekneld za ten, te bevrijden. Zeker twee wagons waren rijdens de ontsporing volkomen ineen geduwd. To't op tientallen meters van de plaats van de ramp lagen brok. stukken van de trein verspreid.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7