EXTERIEUR VAN DREISCHORS HALLENKERK BIJNA GEREED Spoedig vernieuwing toren Aanleg parkeerterreinen taak van Wegschap Walcheren? Handhaving van de wet voor vervreemding landb.gronden Principebesluit aanvaard met 18 tegen 8 stemmen Pag. 5 Na een twee jaar durende restauratie Raad Kruiningen Uniek gebouw Werkplaats in kerk W. G. M. de Valk bedankt als lid gemeenteraad Goes Oost-Zeeuws-Vlaamse polders vormen bond Uitvoerige discussie in stadhuis „IFe kunnen nu verder Zuid-Bevelandse C.B.T.B. K. K. Maartense ten grave gedragen Drukke receptie voor diamanten paar Speeltuinvereniging Sint-Annaland „Rabelais" wordt schroot „Ons Genoegen" gaf goede uitvoering Paardenkeuring Goes weer op 12 juli Woensdag 19 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD DREISCHOR. Het is nu twee jaar geleden dat onder leiding van architect M. J. J. van Beveren te Middelburg werd begonnen met de restauratie van de eeuwenoude Hallenkerk van Dreischor. De restauratie is thans zo ver gevorderd dat het exterieur deze zomer gereed zal komen. Zo spoedig mogelijk zal de gemeente ook de toren herstellen. Met de restauratie van het interieur van deze als historisch monument zo belangrijke kerk moet nog een begin worden gemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid zal het gebouw pas in 1963 geheel klaar zijn, en weer in gebruik kunnen worden genomen. In de kerk is destijds een af scheiding gemetseld tussen de Noord- en Zuidbeuk. Deze wordt nu afgebroken. Het ligt overigens wel in de bedoeling een zogenaam de winter- en zomerkerk te maken. De winterkerk komt in de Zuid- beuk en de zomerkerk in de Noordbeuk. In de Zuidbeuk zal dan op een of andere wijze ver warming worden aangebracht. De gevel van de Zuidbeuk is nog niet helemaal klaar. Het pleisterwerk zal nog moeten worden verwijderd van dat ge deelte waarachter vroeger les werd ge geven KRUININGEN. Vrijdag, 21 april a.s. komt de gemeenteraad bijeen. Pun ten van behandeling zijn: vaststelling vergoeding bijzondere scholen. Bespre king invoering vijfdaagse werkweek met ingang van 1 mei 1961, herziening grondprijs in het Eindje de Rondte, her ziening wederopbouwplan voor het dorp Kruiningen, beschikbaarstelling gelden voor de bouw van 7 woningwetwonin gen. Wanneer besloten wordt tot aan koop van het perceel grond> in Hans- weert-Oost zal bovendien voor rekening van de gemeente komen het dempen van de gehele langs de Hansweertse straatweg en de Kanaalweg gelegen sloot. Deze kerk, bestaande uit een Zuidelijk gedeelte, de Zuidbeuk. een Noordelijk gedeelte, de Noordbeuk, en het koor, dateert uit het midden van de veer tiende eeuw. De benaming „hallen kerk" is afgeleid van de twee hallen die de kerk telt: de Noord- en Zuid beuk. Op het ogenblik zijn het ex terieur van de Noordbeuk en het in 1650 aangebouwde kapelletje gereed. De kerk is van oorsprong een paro chiekerk, maar thans eigendom van de Nederlands Hervormde gemeente. In tegenstelling tot de meeste andere ker ken heeft de kerk niet de bekende ver ticale gerichtheid, maar een horizonta le. Voorts wijzen ook de dikke muren en de kleine vensters op de Romaanse bouwstijl. Dat Monumentenzorg de res tauratie subsideert is niet in de laat ste plaats te danken aan de unieke lig ging van het kerkgebouw: op de prach tige dorpsring van Dreischor. Op Schouwen-Duivelalid kan, wat dit be treft, hiermede eigenlijk alleen Noord- gouwe een vergelijking doorstaan. De omgeving is nog geheel in de oorspron kelijke staat. Dreischor is namelijk nog in het kostbare bezit van een kerk die in het midden van de dorpsring staan de, is omgeven door een gracht. Ook het kerkhof bevindt zich op dit eiland je. Juisit om deze redenen o.a. vond Monumentenzorg het beslist noodzake lijk dat het gebouw weer in oude stijl werd hersteld. Vooral de Zuiderbeuk was verminkt. In 1873 werd dit gedeel te van de kerk ingericht als bewaar school. En het schip van de kerk, het Wes telijk deel van de Noordbeuk, deed lan ge jaren dienst als werkplaats van een wagenmaker.... De gevel van de Zuider beuk was bij voorbeeld helemaal ge pleisterd. Dit moest, het spreekt van zelf, verwijderd worden. Verder wer den loodwerk en dak vernieuwd. Geble ken is dat het dak in een uitzonderlijk slechte toestand verkeerde. Tijdens de restauratiewerkzaamheden ontdekte men onder de Noordbeuk funderingen die er op wijzen dat er in de loop der tij den verbouwingen hebben plaatsgevon den. Het is niet bekend wanneer en waarom dat gebeurd is. Op bovenstaande foto is duidelijk te zien dat de kerk uit twee gedeelten be staat: een Noord- en Zuidbeuk. Op de voorgrond het kapelletje uit 1650 dat geheel is gerestaureerd. GOES De heer W. G. M. de Valk, KVP-raadslid, heeft bedankt als lid van de gemeenteraad. Zijn gezondheid noopt hem om naast het bedanken van het raadslidmaatschap ook een groot aantal bestuursfuncties neer te leggen. De heer De Valk, die vanaf 1958 zitting had in de gemeenteraad, hoopt nu ook meer tijd te kunnen vrijmaken voor zijn werk als adjunct-directeur van de veilingver eniging Zuid-Beveland te Goes. Als zijn opvolger staat op de lijst de heer J. F. Bookelaar, werkzaam bij het G. A. K. in Goes. De heer De Valk heeft zich terugge trokken uit de volgende functies: voor zitter katholiek schoolbestuur, secreta ris raadscommissie voor evenementen in Goes, bestuurslid dagelijks bestuur fruitcorso, bestuurslid vakschool, be stuurslid ambachtsschool, lid commissie van toezicht opleiding leerkrachten nij verheidsonderwijs, bestuurslid handels avondschool en voorzitter van het ge mengde koor- „Arti et Amicitiae". V.V.V. in Hoedekenskerke HOEDEKENSKERKE. Tijdens een bijeenkomst in hotel Otte is een plaat selijke Vereniging voor Vreemdelin genverkeer opgericht. Een commissie, bestaande uit de heren P. Harthoorn, C. Hoogerheide, H. Arends, H. M. Koende- rink en mevr. Huijzen-Van Belzen zul len de plannen nader uitwerken. Burge meester Somers en wethouder Lous woonden de vergadering bij. De direc teur van de prov. V.V.V. de heer G. W. Oskamp, zette in een toespraak doel en werkwijze van de V.V.V. uiteen. AXEL. Logisch voortvloeiend uit de vergadering die op 29 maart werd gehouden, heeft men in een gistermid dag gehouden bijeenkomst, waarop de besturen van 52 polders uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen vertegenwoordigd waren, besloten over te gaan tot een zekere vorm van samenwerking. Tij dens deze vergadering werd officieel opgericht de „Bond van polders en wa terschappen in Oost Zeeuws-Vlaande ren", hetgeen In principe te beschou wen is ais een eerste stadium van pol derconcentratie. Vertegenwoordigers van 48 van de 52 aanwezige besturen sloten zich na voorafgaand beraad bij de nieuwe bond aan. Vier besturen meenden voorshands een afwachtende houding te moeten aan nemen. Gezien het feit, dat slechts 52 bestu ren van de 110 polders die Oost- Zeeuws-Vlaanderen rijk is vertegen woordigd waren, werd als definitief be stuur een college van vijf personen ge kozen, echter onder de restrictie dat dit bestuur tot zeven personen zal wor den uitgebreid als meer polder aange sloten zullen zijn. In het gisteren gekozen bestuur heb ben de volgende personen zitting: R. F. van Acker, voorzitter: D. Haak, vi- ce-voorzitter, en als leden de heren C. van Hoeve, G. J. van Vael en M. de Regt. In een aansluitende bestuursver gadering werd tot secretaris-penning meester gekozen de heer L. van Stolk. De verga-dering stond onder leiding van de heer R. F. van Acker. MIDDELBURG. Het college van beheer van het Waterschap Wegschap Walcheren heeft giste ren in zijn vergadering met achttien tegen acht stemmen in principe het plan verbetering recreatiewegen aangenomen, dat door het dagelijks bestuur aan de vergadering was voorgelegd. Het beginselbesluit kwam overigens na een zeer uitvoerige discussie, waarin duidelijk bleek dat het college het wel eens was met de Voorlopig Z.K.B.-twaalftal Na de hedenavond op het sportter rein te Kapelle gespeelde selectiewed strijd, welke na een aantrekkelijke par tij korfbal met 62 door hetr a-team werd gewonnen heeft de twaalftalcom- missie van de Z.K.B. de volgende a- speelsters en -spelers uitgenodigd om deel uit te maken van het voorlo-pig Z.K.B.-twaalftal waaruit, na een oefen wedstrijd tegen Swift 1 uit Middelburg op 25 april a.s. te Kapelle, het defini tieve Z.K.B.-twaalftal zal worden geko zen. dat zal uitkomen op het „Zesbon- dentournooi" op 1 mei a.s. te Zeist. Deze speelsters en spelers zijn: Dames: Marga Wolf. Animo. Corrie de Rijke. Elto: Truus Buteijn, Vios; Mieke Da- nielse. Joke Tange. Lenie Smit. allen Tjoba; Frida Zeilmaker, Swift, en Willy van de Berge, Zuidwesters. Heren: Chris Franeke, Leen Engelse, bei den Tjoba; David van Soelen. Zuidwesters; Jan Cijsouw. Animo; Jaap Karman, Piet van Beugen, Herman Heupperman, allen Togo en Doky Vatteroith, Swift. Aanbesteding Westkapelle WESTKAPELLE. In het gemeen tehuis werd gisteren het bouwrijp ma ken van een gedeelte van het uitbrei dingsplan Noord aanbesteed. De uitslag was als volgt: 1. Aannemingsbedrijf Zeeland N.V., Middel-burg met 60.450; 2. Fa. Boone en Besuijen, Oostkapelle, met 59.600; 3. Fa. G. J. Eland, Vlis singen, met 60.200. De gunning werd aangehouden. Voetbalwedstrijd, te Colijnsplaat COLIJNSPLAAT. Op het gemeente lijk sportterrein werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen Colijnsplaatse Boys I en een elftal jeugdige voetbal lers. spelend onder de naam „De toe komst van de Colijnsplaatse Boys". De uitslag luidde 91 in het voordeel van het eerste elftal. Candidaat Q. Huyser te Den Haag hoopt 7 mei intrede te doen in de Ge reformeerde Kerk te Zonnemaire en bevestiging door ds. Prins te Den Haag. De collecte voor het Rheumafonds heeft te Goes opgebracht 501,70. taak van het wegschap ten op zichte van het onderhoud van de wegen, maar waarin vele leden een grote terughoudendheid som mige zelfs volkomen afwijzing toonden waar het ging om ook de parkeerterreinen, die aan de uit einden van de recreatiewegen moeten komen door het wegschap te doen aanleggen. Met name schrok men terug voor de finan ciële consequenties. Een stemming wees ten slotte uit hoe men over het principe-voorstel van het dage lijks bestuur dacht. Uit -dit voorstel was reeds gebleken dat het wegschap zich niet geroepen voelt rec-reatiebelangen te behartigen. Het hgt zeker niet in de bedoeling op dit terrein een rol te gaan spelen Het n-eït'?a'P kali zich evenwel niet' ont- aaI? de, gevolgen van het toe nemend snelverkeer vooral in de zo mermaanden - voor zijn wegen B°j monde van de voorzitter, de heer J L Dreg.mans, maakte 'het dagelijks bp- SM? Jerfaderi"g nog eenTduide- ïijk dat de aanleg van parkeerterreinen denvl?Kegaarend deel in het kader van hfatrflbredlng van de wegen vormt. Dit wordt ook zo gezien -door de in terdepartementale commissie, die re mt i?We&en Parkeerterreinen feite- lijk als een geheel ziet. De discussie was geopend door de burgemeester van Souburg, de heer A. S- Stemerding, dié zich afvroeg of het de taak van het wegschap was om parkeerterreinen aan te leggen Hii kreeg onmiddellijk steun van ^dehfer Z' At Versluijs te Middelburg, die meende dat een dergelijk werk meer op van "deN'VV'J3" de badgemeenten en van oe VVV s, misschien met insrhakp ling van particulieren. We kijken hier teveel naar het algemeen belang en te weinig naar ons eigen behee^ merkte hy op. Mr. J. A. Dumon Tak te Middel burg oordeelde echter dat nu er iets moet gebeuren het nolens volens zelf toch wegschap dit j ,2» moet doen- Enkele andere leden keken tegen de anderhalf miljoen gulden aan. Waar moet die vandaan komen? vroegen zij zich af. Stormachtig De heer Dregmans antwoordde dat Walcheren op recreatief gebied een stormachtige ontwikkeling doormaakt. Binnen korte tijd zullen het college van beheer waarschijnlijk nog bredere voor stellen bereiken. Hij legde er de na druk op dat de aanneming van dit plan als een principebesluit moet worden ge zien waarop het dagelijks bestuur ver der kan doorborduren en met welke ruggesteun een verantwoorde .subsidie aanvrage kan worden ingediend. Wan neer men zowel de wegen als de par keerterreinen aanneemt, staan wij te genover Gedeputeerde Staten en de in terdepartementale commissie sterker, aldus de heer Dregmans. Men heeft lie ver met één instantie te doen dan met meerdere. Bovendien kunnen we niet langer meer wachten. In tweede instantie was de heer Stemerding nog niet overtuigd. Voor hem was de vraag wie de aanleg van de parkeerterreinen zou betalen als het wegschap deze taak in handen zou nemen. De heer Dregmans adviseer de het college daarna om het dage lijks bestuur toch maar zijn vertrou wen in dezen te geven, maar de heer Versluys wilde niettemin de wegen toch los zien van de parkeerterreinen. En burgemeester mr. W. J. E. Crom- melin van Domburg ging nog verder door te zeggen dat hij de toestand van de wegen -op Walcheren op dit ogenblik niet al te gunstig vond. La- i ten we voorlopig eerst maar zien dat we onze wegen in -orde maken en daarna ons op zijpaden begeven, ver klaarde hij, maar kreeg als antwoord dat er nog een achterstand is. Subsidie Toen de discussie vast dreigte te lo pen kwam het hoofd van de technische dienst, de heer A. Boone, met de mede deling dat indien men de parkeerter reinen uit het plan zou halen dit plan bijzonder weinig kans van slagen zou hebben en op subsidie beslist niet be hoeft te worden gerekend. Deze opmer king was voor de heer Stemerding aan leiding om te beweren niet tegen het principevoorstel te zullen stemmen. Hij zei er echter bij dat hij tezijnertijd op nieuw zijn standpunt zou bepalen indien er een afgerond voorstel op tafel kwam. De heren A. de Kam en A. J. Kaland pleitten daarna voor het voorstel van het dagelijks bestuur, waarna de burge meester van Aagtekerke, de heer J. Geuze, met een voorstel kwam om we gen en parkeerterreinen te scheiden. Eerst werd gestemd over de ver-bete ring van de wegen, waartegen niemand bezwaren had. Daarna volgde stemming over de parkeerterreinen. Met achttien tegen acht stemmen werd het bestuurs voorstel aangenomen. Tegen stemden de heren G. Christiaanse te Seroosker- ke, mr. W. J. E. Crommelin, S. A. Ver sluys, S. Kodde te Veere, H- J. Volkers te Veere, J. Geuze, J. Koole te St. Lau rens en K. Wouters te Zoutelande. GOES. Na een discussie van ongeveer twee uur, waarin het spraakwater overmatig vloeide, heeft een kleine meerderheid van de afdeling Zuid-Beveland van de C.B.T.B. gisteravond in de Prins van Oranje bijeen, zich uitgespro ken voor handhaving van de wet vervreemding landbouwgronden, een wet, die op 1 januari 1963 is afgelopen. Deze meerderheid schaarde zich achter de commissie uit de afdeling, die zich unaniem had uitgesproken voor hand having. De commissie, die aan de hand van een tiental vraagpunten van het Zeeuw se hoofdbestuur een rapport over al of niet handhaving van deze wet, had op gesteld, was van oordeel, dat ter bevor dering van rationeel grondgebruik wette lijke bepalingen nodig zijn. Deze bepa lingen zijn thans op de meeste punten niet te verregaand. De prijsbeheersing moet volgens de commissie niet afge schaft worden; bovendien moet het voor keursrecht van de pachter bij verkoop gehandhaafd blijven. De slotconclusie van de commissie luidde dan: handha ving van wet vervreemding landbouw gronden voor een bepaalde duur. De tongen kwamen los, nadat de heer A. A. Quidt dit rapport had uitgebracht. Een deel van de vergadering wilde de wet laten verdwijnen. Ook het bestuur bleek die mening toegedaan. De voorzit ter, de heer J. de Jager-Mol formuleer de zijn mening aldus: „Wij moeten niet aanleunen tegen een wet, die niet vol doet. Telkens wordt die wet ontdoken. Laten wij op onze eigen verantwoorde lijkheid letten". En uit de vergadering werd opge merkt, dat negen van de tien boerderij en in Zeeland „zwart" worden verkocht en dat de christelijke boeren aan der gelijke praktijken niet mee mogen doen. De meningen waren sterk verdeeld. De discussie, waarin men elkaar (spor tief) ongezouten de waarheid vertel de, kreeg soms een verwarrend ka rakter. Het duurde lang voor van de zijde van de bestuurstafel het initiatief kwam voor stemming. Het voorstel om het bestuur en de commissie nog een keer rond de tafel te brengen ging niet door, omdat beide partners daaraan geen behoefte hadden. Toen het dan eindelijk op stemmen aankwam, bleek een kleine meerderheid zich te scharen achter het rapport van de commissie. Een 'onderwerp van geheel andere strekking kwam ook aan de orde, de zon- dagsarbeid in de landbouw. Over dit onderwerp was ook een commissie aan het werk gegaan, aan de hand van en kele vraagpunten van het hoofdbestuur. Bij monde van ir. R. B. Boelman bracht deze commissie een rapport uit met een uitermate principiële 'inhoud. Deze in houd kreeg eensgezind de goedkeuring van de vergadering. De commissie was van oordeel, dat het nalaten van over bodige arbeid op zondag principieel en ook moreel geboden is. Overigens is de grens tussen noodzakelijke en niet- noodzakelijke zondagarbeid heel moei lijk aan te geven. „Een ieder moet die grens naar eigen geweten trekken". Wat het redden van de oogst (in fei te een geldelijk gewin) op zondag be treft moeten de boeren meer vertrou wen hebben in de Allerhoogste. Volgens de commissie moet het mogelijk zijn met het uitgebreide machinepark van vandaag en een goede organisatie van de boer de oogst in zes dagen binnen te halen. De zondag is een geschenk, be knotting daarvan doet afbreuk aan het Evangelie". C.J.B.T.B. en C.P.B. OOSTBURG. De CJBTB en CPB afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen kwa men in „Hotel De Eenhoorn" bijeen. De voorzitter, de heer J. de Koeyer sprak over de grote taak die de jonge ren in deze tijd van techniek en weten schap is weggelegd, nl. het uitdragen van Gods woord. Na eon declamatie van Mej. N. Lu- teyn kreeg de heer S. P. Dekker het woord, die juist was teruggekeerd van een proefemigratie uit Australië. Na een boottocht vol afwisseling, kwam de in leider met 8 landgenoten op Tasmanië aan. Het is hier hoofdzakelijk rundvee houderij, zowel melkvee als mestvee. Enige akkerbouw was ook wel te vin den, maar dan op het vasteland van Australië. De heer Dekker vertoonde hierna prachtige kleurendia's. De da mes L. Andriessen en J. Vermeulen brachten voorts enkele vlotte muziek nummers ten gehore. GOES. Op de algemene begraaf plaats te Goes is gistermiddag het stof felijk overschot ter aarde besteld van de heer K. K. Maartense, die vrijdag jl. is overleden. Voor deze droeve plech tigheid bestond grote belangstelling. Naast een groot aantal werknemers van de firma Oosterbaan en Le Cointre waren er o.m. ook deputaties van het ziekenfonds en van de christelijke be sturenbond, die de overledene de laatste eer bewezen. Tijdens een korte dienst in de aula heeft ds. F. N. M. Nijssen enkele troostende woorden gesproken naar aanleiding van de tekst Openbarin gen 14 vers 13b, nadat hij eerder tij dens een rouwdienst ten huize van de overledene gesproken had over het eer ste gedeelte van deze tekst, „Dankbaar gedenken wij het vele werk, dat broe der Maartense heeft gedaan. Hij mag nu uitrusten van de aardse moeite, maar niet van het werk zelf. Want als gelovige is hij gestorven in de Heer en hij rust nu in de Heer. Voor wie in de Heer sterft blijft het werk. Er is een verborgen samenhang tussen het werk hier en de volmaakte toekomst", aldus ds. Nijssen, „dat is de troost en tevens een aansporing". Na deze dienst werd het stoffelijk overscnot ten grave gedragen. Ds. Nijs sen bad tenslotte het Onze Vader, nadat de kist aan de aarde was toevertrouwd. De oudste zoon dankte voor het mede leven. De Coöp. Boerenleenbank in Krab- bendijke hield onder voorzitterschap van de heer J. J. van Gorsel een jaar lijkse ledenvergadering. De heer D. P. Woutersen werd als bestuurslid geko zen. WISSENKERKE. De heer en me vrouw Wagenaar, het diamanten paar van Wissenkerke, hebben gistermiddag in de fraaie conversatiezaal van het rusthuis „Vredestein" gerecipieerd, te midden van kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen, familieleden en vrienden. De eerste die zijn gelukwensen kwam aanbieden was de burgemeester, de heer J. van Halst, die dit uiteraard ook na mens het gemeentebestuur deed. Ver volgens voerden het woord de heren J. C. van den Berg namens de herv. dia conie, M. Nieuwenhuizen namens de di rectie van de Wilhelminapolder en A. Boot als oud-werkgever van de heer Wagenaar. Ten slotte las ds. W. Koole Psalm 103. De predikant bood daarop zijn geluk wensen aan en wees op het voorrecht dat de toekomst van bejaarden niet donker hoeft te zijn, omdat die toe- kdmst verzekerd is van het opstandings- licht van Christus. In de avonduren bood de muziekver eniging Apollo" een muzikale felicita tie aan. Het behoeft geen be'toog dat het hele rusthuis gisteren in de feestvreugde heeft gedeeld. De speeltuinvereniging „Vrij en Blij" te Sint-Annaland gaat haar activiteiten ontplooien. Er wordt hard gewerkt, om voordat het definitieve terrein wordt toegewezen in het uitbredingsplan „Achter de Bogerds", een voorlopige plaats te krijgen, waar apparatuur zal kunnen worden opgesteld. En men heeft vergunning ontvangen, om op een ge deelte van de oude haven een en ander voorlopig op te stellen, opdat de kinde ren zich daar voorlopig zullen kunnen vermaken. Er zijn reeds enkele schom mels klaar gekomen. Ook zullen er op voornoemd gedeelte van de gedempte haven twee doelpale nworden opgesteld voor het beoefenen van de voetbalsport. Groei van Boerenleenbank in Hoedekenskerke HOEDEKENSKERKE. De coöpe ratieve boerenleenbank hield een alge mene vergadering onder leiding van de heer J. Traas Pz te Baarland. De kas sier, de heer C. Hoogerheide, deed reke ning en verantwoording over het boek jaar 1960. De rekening gaf in ontvang sten en uitgaven een bedrag aan van 11.934.447.14. Na reserveringen en af schrijvingen werd de winst van 14.216,35 toegevoegd aan het reserve fonds. De bank heeft in 1960 een goed jaar gehad. Er is een gestadige groei. Het ledental bedraagt 527; er zijn 2181 spaarders. Het aantal dagposten be draagt 29.141. De heren J. J. Boone te Hoedekenskerke en Joh. op 't Hof te 's-Gravenpolder werden in het bestuur herkozen. De voorzitter van de raad van toezicht, de heer L. Lous, werd tot erelid benoemd. VLISSINGEN. De reeds verschil lende jaren aanhoudende depressie op de wereldvrachtmarkt, die reeds vele reders dwong hun schepen op te leg gen, heeft het lot van het Franse vracht schip „Rabelais" nu definitief beslist. Het schip, dat geruime tijd had op- gelegen in de Zandkreek en vorige week naar Vlissingen verhuisde, voor „zeeklaar maken" gaat binnenkort zijn laatste reis, naar de sloper, beginnen. In Engeland neemt de 7000 ton me tende vrachtvaarder, eigendom van J. Chastellain in Rouaan, nog een lading schroot in en zet dan koers naar het Verre Oosten waar hij met zijn lading tot oud ijzer zal worden verwerkt. Uit de verre reis die het schip nog gaat maken, terwijl vele scheepsslopers naast de deur zijn, bijvoorbeeld Vlis singen en Terneuzen, blijkt wel welke grote behoefte aan ijzer in Japan en China bestaat, en welke hoge prijzen voor het schroot worden betaald. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 17 april: Fern- lake, Phoebus, Barbara, Otto, Gumble, Aristoteles. Vlissingen vertrokken 17 april: Phoe bus, Barbara, 18 april: Otto, Peter Hin de. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 17 april: Canada, Klooster- dyk; 18 april; Josef Swenden, IJssel, Don'i. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 17 april: Deldyk, Eijo-S, Hink, Maria- S, Huybergen, Twee Gebroeders, Ga- bonkust, Almkerk, Cumulus; 18 april: Globe, Fem, Eems, Balong, Dalerdyk. GOES, 18 april. Exportveïling: Goudrei- nette KL. II 75-85 44—48, 65-75 35—38, II D 24—28. Johathan KL. I 75-80 50—56, 70-75 55— 61, 65-70 49—66, 60-65 42—45. KL. II 75-80 —47, 70-75 33—49, 65-70 32—44, 60-65 32—40, II D 2031. Golden Delicious KL. I 80-85 75 60-65 85—91. KL. II 80-85 70—80, 75-80 74—85 70-75 68—84, 65-70 64—74, 60-65 54—62, II D 33—34. Winston KL. I 75-85 72, 65-75 58—68, 55-65 3853, II D 17. Lombarts Calville KL. II 80-90 62, 70-80 68, 60-70 51. St. Remy KL. II 75-85 3032, 65-75 27. Gewone veiling: Goudreinette grof 30—33, fijn 23—25. Jona than grof 27—37, fijn 26—31. Golden Delicious grof 42—68, fijn 31—45, kroet 17—23, stek 11— 19. Winston grof 2949, fijn 16—19. Lombarts Calville grof 4554. Bramley's Seedling grof 1516, fijn 1314, kroet 3. St. Remy grof 30 fijn 25. Aardbeien per stuk E 21—23, I 15— 17, II 9. Bloemkool A I 40—55, A II 2857, B I 22—38, B II 18—29, C 15—21, afw. 31—76. MIDDELBURG, 18 april. Bloemkool: 3 stuks per kist 27—58; 4 st. per kist 21—59; 6 st. per kist 13—34; 10 stuks per kist 5—17; 8 st. per kist 13—34; 12 st. oer kist 5—13. Aanvoer 50.000 stuks. A.s. donderdag zal er geen veiling zijn. GOES, 18 april. Aardappelen: Bintje, 35 mm. opw., binnenlandse sortering 68, Bintje, 35 mm. opw., export sortering 78, Alpha, 35 mm. opw., 55.50, Furore, 35 mm. opw., binnenlandse sortering 710. Prijzen per 100 kg. geleverd aan de sorteerinrich- ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 1.75—2.25 per 100 kg. Hooi: Lucernehooi 105—110 per ton, geperst af bedrijf, Weidehooi 105—110 per ton, idem. Stro: Gerstestro 5055, Tarwestro 55 60, Erwtenstro 57.50, Schokkerstro 50. Deze prijzen per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. Vlas: Goe de kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 15 20 cent per kg., afwijkende kwaliteit 10—15 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 20—25 cent per kg., afwijkende kwaliteit 1520 cent per kg. Eieren: Voor de eieren kan een prijs worden gemaakt van 1.88—1.92 per kg. KRABBENDIJKE, 18 april. Golden De licious: I 80-85 84—92; 75-80 90; 70-75 93—94; 65-70 78—83; II 85-90 78; 80-85 80; 75-80 72— 84; 70-75 73—84; 65-70 64—72; 60-65 44—60; II D 25—53; III gr 58—64; III F 32; Kr 30; stek 10—21. Winston II 55-60 28—29; II D 13; III gr. 28—39; III F 15; Kr 8—9. Jonathan II 80-85 30; 75-80 34—45; 70-75 37; 65-70 34—35; III gr 18—28; III F 18—27; Kr 11—20. Ver pakt fruit: Winston II 80-85 70—82; 75-80 74 —79; 70-75 80—85; 65-70 75—78; 60-65 55—57. HEINKENSZAND. De ehr. ge mengde zangvereniging „Ons Genoe gen" gaf een uitvoering in de ned. herv. kerk. Het koor stond onder leiding van mej. C. B. Kousemaker, organist was de heer D. Manneke en verder verleen den medewerking het chr. gemengd koor „De Lofstem" uit Terneuzen onder leiding van de heer P. de Koster en het kinderkoor „De Madeliefjes" onder leiding van mej. P. Meulblok. Ds. C. J. A.mesz, herv. predikant, sprak het ope nings- en slotwoord. Aan het begin en aan het slot van de uitvoering was er samenzang. De uitvoering, die zeer ge slaagd mag heten, werd gevuld met het zingen van een groot aantal liederen door de drie koren. Vooral de toegift van een viertal liederen van Bach Viel zeer in de smaak. Ook het optreden van het kinderkoor was een succes. GOES. Op een gistermiddag in ,,De Landbouw" gehouden vergadering heeft de Bond van Zuid-Bevelandse Paardenfokkers besloten evenals het vorige jaar de Goese keuringsdag weer op 12 juli te houden. Aanvang is bepaald op negen uur 's morgens. De jury be staat uit de heren A, Temmerman, Hoofdplaat, R. Schele, Wissenkerke, C. v. Hoeven, Groede, A. Termote, Yzen- dijke. Er zal een kampioen merrie en een reservekampioen merrie worden va^^ll^Bev^findsp'^^^/rHpntoMr0^ nalen 882 kB 2 61—2.92; schar 473 kg; bot~236 +1 'l? Paardenfokkers kg; tong 173 kg; rog 71 kg; kabeljauw 20 kg; werd gistermiadag bij acclamatie her-1 paling 31 kg; herder 2 kg; griet 2 kg; onges. kozen. Ivis 4 kg; doorgedraaide vis 337 kg. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Export gar- Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5