TWEEDE „TRALIELIGGER" IN VEERSE GAT VASTGEKETEND Elfhonderd militairen houden een parade ■Hfel Nog geen nieuwe c.a.o. voor Zeeuwse akker-en tuinbouw Eerste steen gelegd voor nieuw pensiontehuis op Noord-Beveland FILMS Uitvoerig debat over uien Meer licht in Meliskerke Woensdag 19 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Voorspoedige plaatsing in ochtenduren Nieuwe commissie middelbaar onderwijs Wim Kan: Grandioos cabaretier Min. Korthals spreekt op Z.L.M.-vergadering Houten schotten hardnekkig FEESTELIJKHEDEN OP KONINGINNEDAG Mevrouw Bom hanteerde troffel Complex volgend jaar mei klaar Dagelijks bestuur Z.L.M. Eindles Middelbare Landbouwschool Onteigening in raad van Krabbendijke (Advertentie) Voorstel aan raad Goes GOES. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor de commis. sie van toezocht op het middelbaar on derwijs in de gemeente Goes (tevens het curatorium van het Goese lyceum) op te heffen en een nieuwe commissie van toezicht in te stellen en een nieuw college van curatoren. In een vorig jaar gehouden gemeen teraadsvergadering werd de opmerking gemaakt, dat het prijs zou worden ge steld de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te scheiden van het college van curatoren van het Goe se lyceum met dien verstande, dat niet dezelfde personen lid kunnen zijn van beide colleges. B. en W. hebben deze opmerking ter harte genomen en dit onderwerp be sproken met de rector van het Goese lyceum, wijlen dr. J. S. Bartstra en het curatorium en de commissie van toe zicht in gecombineerde vergadering bij een. De zienswijze van B. en W. werd vol ledig onderschreven. B. en W. stellen voor in het curatorium te benoemen de heren mr. J. F. G. Schlingemann, mr. H. P. J. N- Koopmans, dr. J. A. C. van der Feen, mevrouw A. G. Kronenberg- Holthuis en mevrouw C. A. Griep-Duin- Aangezlen de commissie van toezicht uit zeven leden moet bestaan, van wie er vijf door de gemeenteraad worden benoemd en de beide overige leden wor den benoemd door de Kamer van Koop handel, (dit zijn thans de heren J. Ger- ling en C. F. van der Peyl) moet er nog een vijfde lid door de gemeenteraad worden benoemd. B. en W. zullen in een volgende vergadering daartoe een voor dracht indienen. MIDDELBURG. Wim Kan trad voor het eerst in Zeeland op en wel in een programma, dat zijn landelij ke première moest beleven. Hij had in zijn voordracht een paar even kunstige als kolderieke toespelingen op het Zeeuwse (in het bijzonder Middelburgse) samenleving, die uiteraard bij het publiek grote bijval ontlokte. Dit inspeelprogramma, dat dankzij activiteiten van de samen werkende personeelsverenigingen in Middelburg, kon worden gebracht, bewees eens te meer tot wat een grandioze kolder Wim Kan kan ko men. In zijn repertoire, welk hij doorspekte met deels gevoelige deels komische liedjes, toonde hij zich weer een van de weinigen, die in Neder land aan de kop van het cabaretpeil staan. Voor de pauze traden de zusters Maya en Annelies Bouma, Corry Vonk, de vrouw van Wim Kan en de jonge zan ger Henk Elsink op. Zij brachten in snelle vaart enkele nieuwe en oude ca baretliedjes, die het allemaal heel aar dig deden. Voor een aangename afwis- overbekende goochelaar Fref Kaps. GOES De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft zich bereid verklaard om op de zomer vergadering van de Z.L.M., die op 21 juni te Kamperland zal worden gehou den, een rede uit te spreken. De leden van de Z.L.M. zullen voor het bezoek aan de driedaagse manifes tatie een gulden entree moeten betalen, niet-leden drie gulden. Deze entree prijs voor leden moet gezien worden in het licht van de grote manifestatie, die onder leiding van Karei Briels gege ven zal worden en waarvoor, gezien de terreinomstandigheden, geen afzonderlij ke entree-prijs geheven kan worden. Het principe, dat leden op vertoon van een lidmaatschapskaart eenmaal vrije toegang hegben, behoeft hiermee volgens het oordeel van het bestuur niet aangetast te worden. VROUWENPOLDER. Gister morgen om 10 uur 12 weerklonk in het Veerse Gat opnieuw een snerpend geloei van stoom fluiten, voortgebracht door de vijf sleepboten die zojuist de tweede tralieliggercaisson op de damdrempel op haar plaats had den gebracht. Ook de tweede „operatie-caisson" was gelukt en wel zeer voorspoedig. Aan de Walcherse zijde van de toekom stige dijk liggen twee grote bak beesten nu te wachten op het ogenblik dat over deze kolossen een weg zal worden aangelegd. Maar eerst zullen dan nog aan Noordbevelandse zijde vier cais sons moeten worden geplaatst. Daarna volgt nog het zevende dat als het echte sluitcaisson zal dienen en dan is men er nog niet met de sluiting, want ook het commando: „schuiven dicht" zal nog moeten worden gehoord. Een bevel dat inhoudt dat eb- en vloedstroom in het Veerse Gat tot het verleden zullen be horen. Maar dat commando komt pas op 28 april. De belangstelling voor de plaatsing van het tweede caisson was iets geringer dan bij die van de eerste, maar de verwachting is dat het in het week einde wanneer er al een stuk of wat zullen liggen zeer druk zal zijn Het meeste publiek denkt men maandag te kunnen zien, want dan komt naar alle waarschijnlijkheid H.M. de Ko ningin om de werken te bezichtigen. De interesse was gisteren vooral groot aan Walcherse zijde, waar op het AX-caisson, dat tot landhoofd dient, en op de strandjes mensen samenpak ten. BAGGEREN In de was drie „voor anker" lag naar de plek van de plaatsing te brengen. Om half tien was het draaipunt bereikt en een halfuurtje later zat het bakbeest recht. Op dat moment bedroeg de stroom snelheid 1.48 meter per seconde. Voor de plaatsing van de caissons is, zoals bekend, de laagwaterkentering met de lange periode van -geringe stroomsnel- heden, aangewezen. Bovendien bevor dert een plaatsing tijdens laag tij de zekerheid en nauwkeurigheid van wer ken. TROSSEN BRAKEN Zeven minuten over tien werden bij een stroomsnelheid van 0.42 de afsluiters opengedraaid en gingen de schuiven omhoog, waardoor de caisson op de gewenste zinkdiepte werd gebracht. Op 10.10 was de caisson gezonken en om 10.12 zat zij definitief vast, waar door een oorverdovend geluid van scheepssirenes weer alle andere ge luid overstemde. In tegenstelling tot bij de plaatsing van de eerste tralieliggercaisson werden gisteren de houten schotten niet één voor één maar met twee tegelijk weg- De Christelijke ULO-Club in Axel hield een jaarlijkse schoolavond, die druk werd bezocht. Het hoofd van de school, de heer Nieuwland, heette de aanwezigen, waaronder burgemeester Van Dijke en gemeentesecretaris Van de Bosse met echtgenotes, welkom. Op het programma stonden muziek, zang gesleept. Op een gegeven ogenblik ech ter nadat reeds enkele schotten vlot door de sleepboten waren weggetrok ken, braken, terwijl de sleepboot „Groenland" volle kracht vooruit gaf, beide trossen. Onmiddellijk daarop kwam een van de „vlonders" uit zich- en toneel, zelf los, maar deze werd later door De te Colijnsplaat gehouden collecte een sleper opgevist. Dit verschijnsel voor het op 1 mei te houden koninginne- herhaalde zich nog een keer. 'feest beeft 358,50 gulden opgebracht. MIDDELBURG. Aanstaande Koninginnedag zal in de Zeeuwse hoofdstad met gepaste feestelijk heden worden gevierd. Zelfs zal voor het eerst een grote militaire parade, waaraan circa elfhonderd militairen deelnemen, worden ge houden. Dit is wel de grootste attractie van deze dag, waarin de Zeeuwen toch al op alle uren van de dag aan hun trekken kunnen komen. Omstreeks acht uur beginnen reeds de feestelijkheden met muzikale rond gangen van Juliana en Achilles. Voor de schouwburg start op dat tijdstip te vens een ringrijdersfestijn, waaraan, zoals gewoonlijk, alle gerenommeerde cracks op dit gebied meedoen. De Zeeuwen, op hun forse paarden geze ten en met lans en Oranjesjerp ge tooid, maken 's morgens tijdens de pauze in de wedstrijd, een ritje door Middelburg. De wedstrijd zelf is overi gens tegen het eind van de middag pas afgelopen. Dan is het woord aan de padvinders, die na hun mars door de Zeeuwse hoofdstad ten slotte de vlag Daarna volgt de op de markt hijsen, militaire parade. Elfhonderd soldaten van de C.O.A.C., de Vlissingse Koninklijke Marine en de commandotroepen, maken hiervan deel uit. Kolonel C. Potteboom fungeert als parade-inspecteur en kapitein-luitenant ter zee J. P. van Es ais paradecom mandant. De route van de parade is Markt- Noordstraat - Baehten Steene - Groenmarkt - Onder den Toren - Koor- kerkstraat - Lange Delft - Markt. Aan de parade verleent de Koninklijke Mi litaire Kapel onder leiding van majoor Bokus van Yperen in gala-uniform me dewerking. De commissaris van de Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot reikt voor het begin ervan aan de compagnie commandotroepen, waar van hij als erecommandant deel uit maakt, een vaantje uit. In de middaguren speelt het carillon van de Lange Jan lustige deuntjes, waarna op de markt drie concerten wor den gehouden, te geven door het Mid delburgs Muziekcorps, Onda en Excel sior. Een ballonoptocht start van de graanbeurs, waarna de ballonnen op de markt aan het zwerk worden prijsgege ven, De Middelburgse Jeugdraad organi seert op de markt spelen voor de jeugd, 's Avonds werken Juliana, Excel sior, Achilles en het Middelburgse Mu ziekcorps aan een lampionoptocht mee en geeft Onda op de markt zijn twee de concert. Daarna is het de beurt aan Juliana, dat eveneens op de markt een taptoe verzorgt. De dag wordt be sloten met een bal, dat in een tent op de markt zal worden gegeven. KORTGENE. Vaardig, alsof zij het al vele malen had gedaan, heeft mevr. P. Bom-van Oeveren gistermid dag de eerste steen gelegd voor het nieuwe pensiontehuis Noord-Beveland, dat thans voor rekening van de Stich ting voor huisvesting en verzorging van bejaarden in het uitbreidingsplan nacht van maandag op dinsdag de tweede doorlaatcaisson om uur in de bouwput van de Oos- ternieuwlandpolder vastgemaakt. Van te voren was de uitvaartgeul gebag gerd omdat men niet het risico wilde lopen dat de caisson aan de grond zou lopen. Om half vier voer het ge vaarte daarna uit. Gistermorgen om kwart over negen werd het sein gegeven om de caisson, die in de omgeving van het sluitgat Mannen van staal De titel van deze cowboy-film is slecht gekozen. Hoofdrolspeler Alan Ladd lijkt nl. allesbehalve van staal als hij tracht voor de ontvoerde zoon van een rijke farmer te spelen. Hij komt tot inkeer en zorgt er voor dat de echte zoon gevonden wordt. Luxor Vlissingen vertoont deze actiefilm die volop spanning biedt. De zoon van een gangster Hoewel films over misdadigers meest al weinig opvoedkundige waarde hebben, maakt „De zoon van een gangster" hierop een gunstige uitzondering. Dit komt waarschijnlijk omdat het zoontje een veel belangrijker rol speelt dan het gangsterdom. Over het verleden van de vader is het kind totaal onwetend tot het ogenblik waarop het fatale schot valt. Deze speelfilm die psychologisch goed is opgebouwd en stellig kwaliteit bezit, draait in Alhambra te Vlissingen. Blitzmadel an die Front In Electro Middelburg speelt de rol prent Blitzmadel an die Front. Een ma tige film die zo nu en dan wel weet te boeien en die handelt over Duitse meisjes tijdens de tweede wereldoorlog. De Bruinisser pendelarbeider P van Gilst, kreeg bij werkzaamheden te Maassluis een plank op het hoofd, waar door hij met een ernstige hersenschud ding naar BrUinisse moest worden ver voerd. De collecte ten bate van de Simavi heeft in 's-Gravenpol<Ier 58.02 opge bracht. GOES. In de vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft de voorzitter, de heer ir. M. A. Geuze een korte beschouwing gegeven over de cultuuromstandigheden. Er is vroeg gezaaid, maar de gevolgen van het zeer ongunstige najaar beginnen zich op vele plaatsen te openbaren, vooral ten aanzien van de struktuur van de grond. De weersomstandigheden van de komende weken en maanden zullen voor de verder groei van de gewassen van nog meer belang zijn dan in andere jaren, zodat hiernaar door de boeren met spanning zal worden uitgezien. Er zijn verschillende delen van de provincie, waar het er nu reeds somber uitziet en met name geldt dat voor de oude polders op Schouwen, in St. Maartensdijk e.a. Maar ook in Midden-Walcheren en Kruiningen vertonen zich de gevolgen van boven geschetste om standigheden. Het wordt steeds duidelijker dat de afzet van de consumptieaardappelen op een debacle is uitgelopen. Mede door het zeer vroege voorjaar, ook in de zuidelijke streken rond de Middellandse zee, moet er rekening mee worden gehouden dat de vroege aardappelen inderdaad vroeg aan de markt zullen komen. De voorlopige indruk bestaat dat de aardappelteelt in ons land ingekrom pen is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de suikerbietenteelt doch dit in ge ringere mate en zullen de officiële cijfers natuurlijk afgewacht dienen te worden. Vraagpunt Het rapport over het vraagpunt over eventuele heffing op uienland ten bate van de Stichting Nederlandse uienfedera- tie is gereed. Het dagelijks bestuur besprak dit rapport uitvoerig, waaruit opniéuw bleek dat er vele kanten aan deze zaak zitten. De conclusies van het rapport zijn dat de meerderheid der afdelingen negatief staat tegen een door het landbouwschap op te leggen heffing. Toch blijken er ook wensen ten aanzien van het werk van de S.N.Ui.F. te leven. Het dagelijks bestuur der Z.L.M. wil ten aanzien van dit opgeworpen vraag stuk dan ook een positief en construktief standpunt innemen en niet zonder meer een heffing afwijzen. Het acht het nood zakelijk dat er een reorganisatiecom missie wordt ingesteld op landelijk ni veau. Deze commissie zal: een werkpro gramma voor de S.N.Ui.F. moeten op stellen, de organisatievorm van de S.N.Ui.F. moeten onderzoeken en even tueel veranderingen hier in moeten voorstellen. En de financiering en de mogelijkheden hiertoe moeten bezien, Besloten werd dit voorstel aan het be stuur van het landbouwschap te doen. Er was op het moment dat het da gelijks bestuur vergaderde nog geen overeenstemming tussen werkgevers en werknemers inzake een nieuwe c.a.o. voor Zeeland voor de akker- en weide- bouw en voor de tuinbouw. Nog deze week komt de sociale commissie van het landbouwchap opnieuw bijeen, de moeilijkheden liggen op het gebied van de werktijd in de winter. Er is landelijk een nieuw loonboek door de B. V. A. B. ontworpen. Het be stuur heeft ernstige bezwaren tegen de uitvoering van dit loonboek en kan hier mee niet akkoord gaan. Gevreesd moet worden dat het landelijk door een meer derheid zal worden aanvaard. De door ir. J. J. van Henniik opgestel de nota betreffende contractteelt en con- servenindustrie zal ter beoordeling ja an de tuinbouwcommissie worden voorge legd. Het bestuur benoemde tot directuer van de lagere landbouwschool te Oude- lande de heer G. Grooters te Emmen. Besloten wordt met de N.C.B. samen te werken bij de exploitatie. De door de kringen voorgestelde dames werden in de verschillende commissies van toe zicht van de landbouwhuishoudscholen benoemd. In de commissie van toezicht van de chr. lagere landbouwschool te iddel- burg werden herbenoemd de heren W. de Buck, P. Lampert, en A. Franke. In de commissie voor het landbouw- huishoudonderwijs werden mevrouw Der Weduwen en de heer M. de Regt her benoemd. SCHOONDIJKE. In het schoolge bouw van de Rijks Middelbare Land bouwschool wordt vrijdag 5 mei de ge bruikelijke eindles -gehouden waarbij te vens de diploma's uitgereikt zullen wor den. De heer A. P. de Roo zal deze eind les verzorgen. Er zullen enige toespra ken worden gehouden en voor de leer lingen die met het hoogste aantal pun ten slagen zijn prijzen beschikbaar ge steld. Alle ouders zijn voor deze eindles uitgenodigd. Met vaardige hand metselt mevr. Bom de eerste steen. Haar echtgenoot, burgemeester Schuit en andere belang stellenden kijken geïnteresseerd toe. van Kortgene wordt gebouwd. Met bekwame hand hanteerde zij de trof fel onder het „wakend oog" van haar echtgenoot de heer P. Bom, de voor zitter van de stichting, het vrijwel voltallige stichtingsbestuur, de advi seur van de stichting, burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting en wederopbouw in Zeeland en architect ir. P. J. 't Hooft. Het was een fees telijk moment. Niet alleen voor de stichting, maar ook voor de gehele Noordbevelandse bevolking. Mevr. Bom mocht deze eervolle taak van het metselen van de eerste steen vervullen, omdat zij als een der eerste initiatiefneemsters (en thans bestuurs lid) van het bejaardentehuis op Noord- Beveland te boek staat. Na het verrichten van haar officiële handeling ontving mevr. Bom uit han den van de aannemer, de heer R. Slo- tema uit Wissenkerke, een vergulde trof fel met inscriptie. In hotel „De Stadswijnkelder" heeft het gezelschap daarna een toespraak aangehoord van de heer Bom, die het een en ander vertelde over de totstand koming van het bejaardentehuis. Hij vertelde, dat reeds tien jaren terug hier over gesproken werd. Vele ontwerpen en vele Kostenberekeningen kwamen op tafel. Uiteindelijk zal de bouwsom 800.000 gulden bedragen. Pas na 1953 kwam er schot in, want toen kwam er een gift uit Nieuw-Zee- land van 250.000 gulden via de zgn. „rampenpot". Met een bouwpremie van 60.000 gulden moest er dus nog 500.000 gulden komen. Dit resterende bedrag kon geleend worden, dank zij het feit, dat de gemeente Kortgene garant staat voor rente en aflossing. Het pensiontehuis heeft een capaciteit van 55 bedden, inclusief het inwonend personeel. Vijftig bejaarden (verdeeld over 45 eenpersoonskamers, 3 tweeper soonskamers en 2 flats) kunnen in het complex een goed tehuis vinden. De heer Bom verwachtte, dat vol gend jaar mei het gebouw betrokken kan worden. Voorts leeft de verwach ting, dat er aanvankelijk een onder bezetting zal zijn. „Maar niet lang", aldus de heer Bom. Met allerlei mid delen (o.a. een maquette op de Z.L.M.-tentoonstelling te Kamperland) zal de aandacht gevestigd worden op het bejaardentehuis. Ten slotte deelde de heer Bom mede dat de verpleegprijs voor de kleinste eenpersoonskamers 176 gulden per maand zal bedragen, inclusief voeding, verlichting, verwarming en bediening, de iets grotere eenpersoonskamers ko men op 198 gulden per maand, de tweepersoonskamers op 320 gulden per maand en de twee flats, elk bestaande uit woonkamer, slaapkamer, keuken en douche en ingericht voor de zelfverzor- ging op 338 gulden per maand voor twee personen en zonder voeding. MELISKERKE. De raad besloot i de gisteren ehouden vergadering- een crediet van 11.082 gulden beschik baar te stellen voor verbetering en uit breiding van de straatverlichting. Aan de hand van een kaart stelden de raads leden zich op de hoogte waar de nieu we masten zullen worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling de doorgaan de verkeersweg Dorpsstraat, Dorps plein, Noordstraat te verlichten met ze ven meter lange masten. In plaats van de acht bestaande lichtpunten is door de PZEM geadvi seerd zeventien masten te plaatsen met een tussenruimte van dertig meter. De raad besloot evenwel de tussenruimte voorlopig vast te stellen op zestig me ter, dit in verband met de financiële positie van de gemeente. De acht bestaande lantaarnpalen zul len dus worden vervangen. Ook voor de route Grijpskerke-Zou- telande zullen dezelfde masten worden gebruikt; in plaats van de twee be staande zijn hier twaalf lichtpunten geprojecteerd, waarvan er zeven zullen worden geplaatst. In de Bergstraat en Valkenburgstraat zullen vier bestaande masten worden verbouwd. Bovendien zullen in eze straten vrijkomende masten, na te zijn verbouwd, worden herplaatst. Bij de gereformeerde kerk is een nieuwe mast geprojecteerd. In de buurtschap Mariekerke zal e be staande mast worden verbouwd en een nieuwe worden geplaatst. Wat de ver lichting van het nieuwe uitbreidings plan betreft, kan in een van de volgen de vergaderingen een voorstel worden tegemoet gezien. Nieuwe school Belangrijk was het principe-besluit om aan de vereniging voor chr. kleu teronderwijs medewerking te verlenen voor het stichten van een schoolgebouw. De heer W. de Buck noemde dit een eerste stap in de goede richting. De nieuwe school is gedacht in het uitbreidingsplan en zal ruimte bieden voor dertig kleuters, die zullen worden ondergebracht in een speel- en werk lokaal. De herziening van de wethoudersbe zoldigingen leverde geen stof tot praten. Met algemene stemmen werd besloten zich aan de gegeven richtlijnen te hou den. KRABBENDIJKE. Het voorstel tot onteigening van een perceel bouwland in het goedgekeurde uitbreidingsplan west, heeft in de raadsvergadering van Krabbendijke nog enige voeten in de aarde gehad. De heer M. Westrate tekende aan dat hij gaarne een bespreking had met de eigenaar van het betreffende perceel. De heer H. J. van Ham zag geen heil in nadere onderhandelingen, omda'c B. en W. al vele malen deze kwestie met de eigenaar hebben opgenomen, zonder overigens tot een redelijk resultaat te komen. De heer J. Zanddijk sloot zich bij deze mening aan. De voorzitter zei het inderdaad te betreuren dat op deze manier gehandeld moet worden om in het bezit te komen van de betreffende grond, maar er is geen andere weg. De heer Westrate bleef niettemin op z n stuk staan en vroeg om een stem ming. Het voorstel tot onteigening werd ten slotte met zes tegen een aangeno men. Een voorstel van B. en W. tot het voteren van gelden, benodigd voor de aankoop van een perceel grond waarop het pompgebouw voor de riolering ge bouwd zal worden, ontlokte de heer Van Harn een opmerking waarin hij er zijn voldoening over uitsprak dat er met de erfpachter overeenstemming kon worden bereikt. Omdat de pachter ern stig gehinderd zal worden in de exploi tatie van zijn bedrijf, zullen aan de achterzijde van zijn schuur en aan de toegangsweg naar het achtererf enkele voorzieningen getroffen moeten worden. De raad besloot het gevraagde bedrag te voteren. Als extra agendapunt kwam de ver korting van de werktijd ter sprake. Be sloten werd dat het gemeentepersoneel in het vervolg 46 en een half uur in de week zal werken in plaats van 48 uur. Dit betekent dus dat eenmaal in de veertien dagen een vrije zaterdag genoten zal kunnen worden. in zijn speech, dat het project te Kort gene de eerste in den lande is met de oplossing van eenpersoons-tweeper soonskamers met flatjes. „Dit is een plan, waarmee u alle kanten uitkan." Burgemeester A. A. Schuit bracht dank aan zijn collega Van Halst van Wissenkerke voor de spontane mede werking bij de verdeling van de gift voor het bejaardentehuis te Kortgene „Het complex staat wel in Kortgene', maar het is een Noordbevelandse aan gelegenheid. Het is daarom een hoogtij dag voor N.-Beveland en de stichting." Ten slotte voerde het woord ir. P. J. 't Hooft uit Goes, namens het architec tenbureau irs. A. Rothuizen en P J 't De heer M. D. A. Glerum verklaarde Hooft N.V.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3