Nederlandse hulp de Griekse landbouw Schietgrage Van Oosten velde Sprangse ploeg VAN HET NULPUNT AF Mr. J. van Viegen sprak over samenwerking van gemeenten adverteren Maandag "7 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD lloeiliiko grond en onwetende boeren zijn bijna onoverkomelijke obstakels PROEFPOLDER STUIT OP VERZET Zeeuwsch Dagblad Ide krant voor stad en land Krabbendijke naar 4-1 overwinning Een grote mate van openbaarheid geivenst Chet Baker veroordeeld Meer vaart Raad van Wemeldinge Declamatiewedstrij d De heer ML A. Mazure va» de Zebra overleden Swift op de vijfde plaats Wereldhulpactie van herv.-geref. jeugd West-Duitsland zegt onderzoek toe Pag. 6 t *wf. -m& Van een onzer redacteuren ATHENE Een paar weken ge leden werden in het kleine Griekse dorpje Nieuw-Vigla in de laagvlakte van Epirus tien stuks Hollands vee afgeleverd. Zij maakten deel uit van een ge schenk van de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, die alle gezinnen in het dorp (85) elk van een koe zal voorzien. Een ge beurtenis, die in Epirus heel wat stof heeft geleverd voor de gesprek ken aan de kroegtafeltjes, maar die buiten de streek vrijwel onopge merkt is gebleven. Zo op het eerste gezicht is er ook niet veel bijzon ders aan. Over de hele wereld wor den hulpprogramma's uitgevoerd en waarom zou men aan de aankomst van een stel Hollandse koeien en stieren meer dan vluchtige aandacht besteden? Het opmerkelijke van de zaak schuilt niet zozeer in het geschonken vee, als wel in de plaats van bestem ming wel eens Europa's meest ge cultiveerde onderontwikkelde gebied genoemd en de ontvangers. De boe ren die de beesten op stal krijgen, zijn in zekere zin vluchtelingen: uit Roemenië en Rusland uitgeweken Grie ken, die hopen in het oude vaderland een nieuw bestaan te kunnen opbouwen. De Griekse regering wil van hun ne derzetting een soort pilot-project" maken voor de algehele reorganisatie van de Griekse landbouw. Daarvoor heeft men zo zijn redenen. Vluchtelingen staan bekend als over het algemeen harde werkers. Het be sef van een nieuw leven te kunnen beginnen verschaft hun vaak grote energie. Een andere, tenminste even belang rijke reden is als volgt te omschrij ven. Het Griekse Epirus grenst in het noorden aan Albanië. Het is, zo vin den de Grieken, eigenlijk nog maar Zuid-Epirus. Het noordelijke gedeel te behoort aan Albanië (sinds 1913) en de Hellenen hebben hun aanspra ken nooit laten varen. AANKNOPINGSPUNT In het Albaanse land wonen heel wat Grieken, van wie in de laatste jaren zeer velen de neiging vertonen om de zuidgrens over te steken. Voor Albanië dat tot het communistische blok be hoort, is dit een openlijke en pijnlij ke motie van ongenoegen en sinds kort is men daar druk bezig om de toestand in „Noord-Epirus" te verbe teren. Daardoor wil men de Grieken ervan weerhouden naar het zuiden te trekken. „Zuid-Epirus" is bijzonder arm en het is niet moeilijk een voor Albanië gunstig uitvallende tegenstelling te creëren. De Griekse regering ziet zich door deze ontwikkeling genoodzaakt meer dan voorheen aandacht aan „Zuid-Epirus" te besteden. Het ligt in de aard van de gesteld heid van die landstreek dat men zich bij het voeren van dit stukje koude oorlog concentreert op de landbouw. De aanwezigheid van de uit Roeme nië en Rusland teruggekeerde Grieken (de laatsten brachten bijna twintig jaar door in de graangebieden van Oost-Rusland) leek een goed aankno pingspunt. In 1957 werd voor hen land vrijge maakt in de omgeving van de stad Arta en zo ontstond het dorp Nieuw- Vigla, vlak bij een oud gehucht van dezelfde naam. welks bewoners zich met gebrekkige landbouw en scha penfokkerij in het leven houden. De technische leiding van het dorp werd eerst in handen ge geven van een Italiaanse landbouw- expert, maar hij moest na een misluk te poging om de slechte grond te cul tiveren plaats maken voor de Neder lander J. Akkerman. BIJNA ONMOGELIJK Hij staat voor een bijna onmogelij ke opgaaf De grond is bijzonder moei lijk te bewerken en de boeren hebben vrijwel geen inzicht in de methoden die hen verder kunnen helpen. Hun manier van landbouw wordt groten deels bepaald door allerlei oude ver worvenheden. Stap voor stap moeten hun de meest voor de hand liggende beginselen worden bijgebracht. Daar bij komen dan nog de vele oude ge bruiken en bijgelovigheden. Een voorbeeld: één van de gezinnen in Nieuw-Vigla bezit een koe, die bij zonder veel melk geeft. Het beest wordt echter dag en nacht binnen ge houden. Toen de boer er eens op ge wezen werd dat verblijf in de buiten lucht essentieel is voor de welstand van de koe. luidde .iet antwoord: „Maar het is zo'n goede koe, ze wekt de afgunst op, en als dan het boze oog er eens op valt Een andere hinderpaal op de weg naar gebruik van betere methoden is Primitieve bewerking van het land. Naar het inzicht van de deskundigen (buiten- en binnenlandse ge lijkelijk), die zich op het ogenblik inspannen voor de zo hoog nodige verbetering van de Griekse landbouw, moet vrijwel iedere boer in Griekenland vanaf een bijna absoluut nulpunt opnieuw voor zijn werk worden opgeleid. Het kan tientallen jaren duren, voordat hij een vol waardige bijdrage kan leveren tot de economie van zijn land. Die economie steunt voor een zeer belangrijk gedeelte op zijn bijdrage. Onkunde en een eeuwenlang verwaarloosde, van oorsprong toch al niet te beste grond vormen grote hinderpalen voor een gunstige ontwikkeling. Eon onzer redacteuren maakte een reis door Grieken land. Hiernaast beschrijft hij een en ander van het complex van' moeilijkheden, waarmee het zojuist met de Euromarkt geassocieerde land te kampen heeft. het vrijwel grenzeloze individualisme van de boeren. De coöperatieve gedachte gaat er maar aarzelend in en aan samenvoe gen van de grond tot een groter, en daardoor rendabeler geheel valt een voudig niet te denken. De moeilijkheden, die men bij de ontwikkeling van het pioniersdorp Vigla ondervindt, zijn typerend voor heel Griekenland, zo is ons verzekerd. Bij de eigenlijke bevolking levert nog het zg. prika-stelsel, het systeem van de bruidschat, allerlei ongemakken op. Bij een vorige gelegenheid hebben wij uiteengezet welke funeste gevol gen de „prika" kan hebben voor de structuur van de samenleving. Ken merkend voor de landbouwsector is dit: bi) een huwelijk krijgt een boer vaak van zijn schoonfamilie een stuk land dat ver van zijn eigen grond verwijderd ligt. Het komt maar zel den voor dat de boer het nieuw-ver- worven land verkoopt of kan verko pen. Zo is hij, door gewoonte of door force majeur, gedwongen stukken land te bewerken die mijlen uit el kaar liggen. De wegen en transport middelen zijn uiterst primitief. De rest laat zich raden. DE VROUW Er is nog een handicap te vermel den. Die heeft gevolgen in veel rui mer verband. In het Griekse land- bouwproces neemt de arbeid van de vrouw traditiegetrouw een belangrij ke plaats in. Het aandeel van de man is geringer dan in ons land. Als hij dan al de handen uit de mouwen wil steken, is er weinig emplooi voor hem. De gebrekkige manier van werken laat geen ruimte voor gedifferentieer de arbeid. Buiten het boerenbedrijf is er ook niet veel werkgelegenheid. In dustriële vestigingen zijn er weinig, zodat onder de jongeren van het plat teland grote werkloosheid ontstaat. Die wordt gedeeltelijk weggenomen door de grote zuigkracht, die de Duit se industrie op de Griekse arbeids markt uitoefent. Hele dorpen worden daardoor als het ware „ontmand". Daaruit resulteert dan weer een plaat selijk vrouwenoverschot. Er zijn verschillende denkbeelden ontstaan om de situatie te verbete ren. alle gebaseerd op verruiming van het inzicht van de boer in de mogelijkheden op landbouwtechnisch gebied. Daarbij hoort de poging om de veestapel op een hoger peil te brengen door bevordering van de in voer van beter vee (o.m. stieren). Verder wil men een begin maken met de inpoldering van de aangeslibde grond langs de kust van Epirus. Het is bepaald niet uitgesloten dat Neder landse maatschappijen daarvan het leeuwendeel zullen krijgen. MORREL Nederland maakt op het ogenblik bij Messolonghi een proefpolder. De moeilijkheden waarop men daarbij stuit, zijn vele. Ze liggen vooral in de menselijke sfeer. Messolonghi heeft altijd (zij het gebrekkig) geleefd van de betrekkelijk gemakkelijke vis vangst in de ondiepe wateren aan de kust. De vissers komen tegen de inpoldering in verzet en hebben geen belangstelling voor het argument dat goede, vruchtbare grond hen veel ver der zal brengen. MIDDELBURG, marktbericht 14 april 1961- Nieuwe aardappelen groten 1.74: Nieuwe aardappelen drieling 1.40. Groenten: Sla 7— 16; Sla C 58; Radijs 2028; Rabarber 4 16; Andijvie 4669; Prei 1018; Spinazie 10 37; Bospeen 6679: Witlof 5479; Aanvoer bloemkool 95.000 stuks. Bloemkool 4 st. p. kist 34—62; Bloemkool 6 st. p. kst 2058; Bloemkool 8 st. p. kist 1444; Bloemkool 10 st. p. kist 526: Bloemkool 12 st. p. kist 5 16, Komkommers A 4752; Komkommers B 3949; Komkommers C 38. A.s. dinsdag vei ling, alleen van bloemkool, aanvoer tot 11 uur. Heden werden de eerste nieuwe aardap pelen aangevoerd door dhr. P. Ardrieanse. Oude Vlisweg 43. Middelburg. Maar niet alleen de vissers morren. Ook de schaapherders kijken met een scheel oog naar wat de Nederlandse polderjongens aan het doen zijn. Want ze begrijpen wel dat het kustgebied waar ze nu hun schapen hoeden, na het in gebruik nemen van de polder ook voor de landbouw bestemd zal worden. En waar moeten zij dan heen? Men heeft in Griekenland wel eens de gedachte geopperd, dat het beter zou zijn om het boerendorp grondig op te ruimen en het te laten vervan gen door plattelandsteden met een vergaand coöperatief karakter. Dit denkbeeld staat wel niet in te genstelling tot het hierboven geschet ste ontwikkelingsprogramma (het kan er gemakkelijk aan worden aange past) maar het stuit toch op verzet: het heeft bovenal de politieke con junctuur tegen. Coöperatie doet, wan neer de inzichten niet ai te gediffe rentieerd zijn, al gauw denken aan het Russische kolchozensysteem. En tegen een wind die mogelijk uit die hoek waait, zoekt men hier angstig en boos beschutting. Aldus staat Griekenland voor een enorm probleem. Er zullen nog heel wat uilen krassen in Athene voordat Hellas, eens het startpunt van de wes terse beschaving, zich boven het peil van een onderontwikkeld gebied heeft uitgewerkt. hei halve werk KRABBENDIJKE. De trico lores uit oostelijk Zuid-Beveland brachten Sprang zaterdag een iets geflatteerde 41 overwinning toe, maar niettemin een zege die vol- De vereniging van leerlingen en oud- leerlingen van de Rijks Middelbare Landbouwschool in Goes een jaarlijkse 'feestavond ter afsluiting van de winter- curstis. De voorzitter, de heer F. Tim merman, opende de avond, die verder werd verzorgd door Zeeuwse amateurs in het lichte genre. GOES. Mr. J. van Viegen, admini strateur ter provinciale griffie van Zuid-Holland, heeft gistermiddag een belangwekkend betoog gehouden ver de vormen van gemeentelijke samen- werkdag. Hij deed dit op een bijeen komst van de afd. Zeeland van het In stituut voor bestuurswetenschappen in de Korenbeurs te Goes. Na een historische inleiding besprak de heer Van Viegen de vormen van sa menwerking die de gemeente heden ten dage ten dienste staan. Behalve de mo gelijkheden van een samenwerking op privaatrechtelijke basis kunnen de ge meenten thans op grond van de wet Gemeenschappelijke Regelingen 1950 op publiekrechtelijke basis samenwerken. Met dien verstande echter, dat die sa menwerking alleen plaats kan vinden tussen reeds bestaande organen, nl. de burgemeester, B. en W. of de raad. In de laatstgenoemde vormen van sa menwerking kunnen ook particuliere rechtspersonen betrokken worden, het zij als deelnemer, hetzij als bestuurder. Deze mogelijkheden worden volgens spr., gezien de reeds bestaande regelin gen, in de praktijk ook gebruikt. Trou wens een onderzoek van mr. J. Wessel heeft uitgewezen dat er, blijkens de verplichte publikaties, niet minder dan 684 regelingen in Nederland zijn. Het merendeel van deze regelingen beweegt zich op het gebied van de openbare or de, de volksgezondheid en de openbare werken, bijv. vleeskeuringsdiensten, brandweer, bouw- en woningtoezicht en B.B. I De meeste regelingen komen voor in Noordholland, waar de Zaanstreek de kroon spant. Spr. deelde mede, dat van de mogelijkheden tot het opne men van de bevoegdheid om veror deningen uit te vaardigen betrekkelijk weinig gebruik wordt gemaakt; tegen de gemeenschappelijke regelin gen kennen verordenende bevoegd heid. De bezwaren die er zoal gerezen zijn tegen de gemeenschappelijke regelin gen nam mr. Van Viegen in een korte beschouwing onder de loep. Spr. was van mening, dat men niet schroomvallig moet zijn verschillende! ROME (AP).De Amerikaanse jazz- j belangen in één regeling op te nemen. trompettist Chet Baker is te Lucca ver- De opvatting dat een regeling slechts oordeeld tot 18 maanden gevangenis voor een bepaald belang kan gelden straf en 280.000 lire boete wegens het loor gaat, wilde spreker niet al te zwaar nemen, gelet ook op de ontwik keling in de praktijk. Mr. Van Viegen bepleitte voorts een vergaande mate van openbaarheid en alle mogelijke medewerking ten op zichte van de pers. Dat er te weinig coördinatie is tussen verschillende gemeenschappelijke rege lingen is een bezwaar dat genomen moet worden. Het streven naar perfec tionisme moet door de bestuurders in de hand gehouden worden. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor in de grote re steden, waar bepaalde diensten en afdelingen uitdijen tot afzonderlijke grootheden, wier belangen wederzijds soms niet erkend worden. Eén groot bezwaar achtte de inleider nog gelegen in de omstandigheid dat niet mag worden samengewerkt met de waterschappen. De motieven die hier voor aangevoerd worden achtte spr. niet houdbaar. Soms doet zich de behoefte gevoelen naast de gemeentelijke taken belangen te regelen van bovengemeentelijke aard. Spr. doelde hierbij op de regeling voor de Rijnmond etc. In den brede zette de inleider de ont- werp-regeling voor de Rijnmond uiteen, zoals die door de commissie-Klaasesz is voorgesteld. Tenslotte roerde de heer Van Viegen de gemeenschappelijke regelingen voor streekontwikkeling aan. De ervaringen met deze regelingen hebben sommigen ertoe gebracht aan te dringen op een gezagsapparaat dat boven de gemeen ten zou staan met een gemeentelijke taak uiteraard in de geest van de in Engeland bestaande county" of de in Duitsland voorkomende ,,Kreis". In de huishoudelijke vergadering, die geleid werd door burgemeester R. A. J. den Boer uit Sas van Gent, werden de jaarverslagen goedgekeurd en de af tredende bestuursleden A. Kerkhof te Goes en P. Harthoorn te Hoedekensker- ke herkozen. «ordt niet meer aangehangen en bete- kent z.i. een verkeerde interpretatie van de wet. Het bezwaar dat door vele regelingen de overzichtelijkheid van het bestuur te- smokkelen van narcotica. Hij heeft de smokkelwaar niet verkocht, maar zelf gebruikt. De vrouw van Baker, beschuldigd van medeplichtigheid, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. komen verdiend was. Krabben dijke gebruikte de kansen beter, toonde zich schotvaardiger en bezat in de schietgrage midden voor Van Oosten een man die van hoog tempo hield. Drie van de vier goals kwamen van de voet van deze aanvalsleider, die bovendien nog een aandeel had in het vierde, dat door Traas werd gescoord. Jammer was het dat in de tweede helft de gemoederen wat verhit raak ten, een verschijnsel waartegen scheids rechter Boone onvoldoende optrad. Het spel kreeg daardoor soms een veel -te hard karakter. Beide ploegen hadden geruime tijd nodig om „er in te komen". De Spran genaren speelden technisch beter, maar hielden -het spel te kort. De vuur kracht van de gasten bleef beperkt tot enkele -gevaarlijke -schoten van Pauli- des, die echter door Van de Vrede on schadelijk werden gemaakt. Voor Krabbendijke betekende dit het sein het roer om te gooien. Zijn scorings drift luidde Van Oosten in met een af standschot. dat ternauwernood door doelman Mast met een zweefduik kon worden gehouden. In het spel van de thuisclub kwam meer vaart, terwijl het element van verrassing eveneens zijn intrede deed. Met moeite kon spil Van Tigge- len een doelrijpe kogel van Van Oos ten ..aan diggelen" trappen. Het Krabbendijke-offensief resulteerde in de 25e minuut in een doelpunt van de middenvoor, die een pass van Traas hard en laag afwerkte (1—0). Sprang sloeg echter nog voor de rust terug. Vier minuten voor het einde van de eerste speelhelft speelde linksback Kriekaard te zacht terug op Van de Vrede en -Paulides was er direct bij om deze fout af te straf fen (1—1). Na de hervatting probeerde Sprang direkt met goed voetbal de Krabben- dijkse defensie uit positie te spelen en al in de tweede minuut ketste een schot van Paulides tegen de paai Daarna ontsnapte het Zeeuwse doel nog enkele keren aan een doorboring, Krab bendijke bleef overeind en nam gaan deweg weer het initiatief in handen. Van Oosten gaf al spoedig de Bra bantse keeper voor de tweede keer het nakijken toen hij, door Tramper ge lanceerd, spil Van Tiggelen omspeelde en inschoot (2—1). De wedstrijd werd daarna wat har der en het voetbalpeil dientengevolge minder. Sprang probeerde storm te lo pen op de Zeeuwse achterhoede, maar spil Lobbezoo en de zijnen gaven geen krimp Na een kwartier accepteerde Van Oosten dankbaar een cadeautje van de Sprangse goalie door netjes de bal, waar de keeper overheen trapte, «n «et doel te zenden (3—1). Sprang was toen een geslagen ploeg, die niet verder kwam 'dan. een (ge stopt) .ver ischot van Van Oosterhout. Vier minuten voor het einde liep Traas goed door op een dieptepass van Van Oosten en bracht de stand op 41. met welke stand het einde kwam. "WEME'LDIINGE, De raad is in. de vrijdag gehouden vergadering accoord gegaan met een voorstel tot 'het ver huren van de perceeltjes grond die naast het speelterrein liggen. De huur prijs werd vastgesteld op vijf cent per vierkante meter. De tuingrond aan de Koningin Emmastraat werd verhuurd voor een prijs van 300 gulden per ha. De rekening van het 'burgerlijk arrne- bestuur over het dienstjaar 1958 werd door de raad goedgekeurd. De voorzitter deelde mee dat hij met de opzichter de .situatie van liet gym nastieklokaal had opgenomen. De ge meente opzichtër 'heeft een begroting opgemaakt voor achterstallig onderhoud en voor enkele voorzieningen. De heer A. P. Schouwenaar achtte het onder houd wel noodzakelijk, doch 'hij vond het in feite weggegooid geld omdat het toch maar oplapperij was. Tevens zag hij er een gevaar in dat Van hogerhand gezegd zou kunnen worden dat het lo kaal best nog een poosje mee zou kun nen. Liever zag hij een nieuw gym nastieklokaal. GOES. De Zeeuwse afdeling van de C.P.B. en C.J.B.T.B. heeft zaterdag middag haar pi-ovinciale declamatie wedstrijd gehouden in hotel „Centraal". De presidente van de C.P.B.mej. J. de Jager, sprak er in haar openings woord haar teleurstelling over uit, dat zich deze keer slechts zes personen had den opgegeven. Zij wist voor deze ge ringe deelname geen verklaring en hoopte op een betere belangstelling voor het volgend jaar. Mocht de kwan titeit dan tegenvallen, de kwaliteit der declamaties was heel behoorlijk. Winnares van de wisselbeker der C.P.B. werd mej. J. de Feijter uit Azel, die met haar voordracht van „Het lied der achttien doden" het hoogste aantal punten scoorde. Zij zal dus Zeeland op de landelijke wedstrijd te Coevorden mogen vertegenwoordigen. De -wisselbe ker van de C.J.B.T.B., bestemd voor de mannelijke deelnemers, werd niet uit gereikt, omdat slechts één heer zich voor de wedstrijd had opgegeven. De voorzitter der C.J.B.T.B.. de heer W. den Boer, sloot de bijeenkomst. BERGEN OP ZOOM Opnieuw it een droeve mare getrokken door de ge lederen van de Zeeuws-Brabantse Turn kring. In de omgeving van Oosterhout, toen hij door een achteruit rijdende eandauto werd gegrepen werd de heer M. A. Mazure levensgevaarlijk gewond, aan welke verwondingen hij erikele uren na het ongeluk is bezweken. Tot voor kort was de heer Mazure nog werkzaam in Zierikzee, daarna gaf hij zijn krachten aan de gymnastiekvereni ging Olympia te Bergen op Zoom. Hij was leider en nam tevens de funktie van sekretaris waar. In 1960 verhuisde de familie Mazure naar Oosterhout, waar de gezinsleden zich lieten over schrijven naar -de gymnastiekvereniging Prins Hendrik te Breda. Sinds 1958 maakte de heer Mazure deel uit van de vaste kern van de ZEBRA-keurturn- ploeg. MIDDEiDBURG. Swift heeft zijn kansen op het kampioenschap van de 2e klasse a Zuid-Holland! van de RNKB aanzienlijk gereduceerd idoor van het Dordtse ODO met 76 te verliezen. ODO bleef daardoor aan de kop, maar het ziet zich omringd door niet minder dan vier zware concurrenten, onö'er wie nog Swift, dat theoretisch nog gelijk kan komen met de Dor dienaren. Gymnasi asten verloor van WION en moet degra deren. De uitslagen waren: WION—Gymnasi asten 7—4. Merwede—HKV 3 3—4, Het Zuiden 2Vicus Orientis 2 99, Swift ODO 67. De stand ziet er als volgt uit: ODO 14 9 1 4 19 72—57 Het Zuiden 2 13 8 2 4 17 71—52 OSCR 14 8 1 5 17 «3—51 HKV 3 15 8 1 6 17 66—S3 Swift 12 7 1 4 15 67—76 vicus Orientis 2 14 5 2 7 12 83—85 Merwede 14 5 1 8 11 59—65 WION 13 5 0 8 10 56—66 Gymnasiasten 15 2 2 10 6 68—95 UTRECHT. De hervormde jongeren van gereformeerde beginselen zullen elk jaar een vergeten noodgebied hun aandacht en hun offers geven. Dat is de bedoeling van de actie Dabar. die door de hervormd-gcreformeerde jeugdbonden op initiatief van ds. G. Hamoen te Oud-AIblas wordt georga niseerd. Voor dit jaar is in overleg met de be voegde instanties als object het eiland Madagaskar gekozen, het vroegere Franse cilano voor de Zuidoostkust van Afrika, dat door natuurrampen ge troffen is en waar de kerken voor gro te problemen staan. De actie is nog niet begonnen en ver schillende bijzonderheden moeten nog bekend worden. De naam Dabar is ont leend aan het Hebreeuws en kan zowel woord, zaak als daad betekenen. De spanning van woord èn daad, waaruit de actie haar kracht moet putten, heeft men in deze naam willen uit drukken. Sinds ds. Hamoen als predikant onder de vluchtelingen te Berlijn werkzaam is geweest, gaan mede door zijn toe doen in hervormd-gereformeerde kring de ogen open voor de nood in de we reld. Ds. Hamoen schreef vanuit Berlijn brie ven naar de hervormde gemeente te Bodegraven een Gereformeerde bondsgemeente waar een spontane actie wagonladingen met hulpgoederen opleverde. NEW YORK (Reuter) De West duitse bondsrepubliek heeft de Ver enigde Naties beloofd een onderzoek te zullen instellen naar de omstandig heden waaronder een wapenzending aan de Kongolese provincie Katanga heeft plaatsgehad met een gecharterd vliegtuig van een Westduitse firma. De Westduitse regering werd beschul digd van tegenwerking van de reso luties van de Verenigde Naties. De bondsregering heetst hierop geant woord dat er in Duitsland speciale toe stemming nodig is om wapens te ver handelen en dat indien op deze wet inbreuk is gemaakt, de schuldigen ter verantwoording zullen worden geroepen. De bondsregering stelde dat zij zich ge bonden achtte aan de resoluties van de Verenigde Naties, ook al maakt Duits land daar geen deel van uit. Zij voegde er aan toe dat de wapens, die aan Ka- Janga zijn geleverd niel van Duitse her komst zijn en ook niet van Duitse bodem zij li verzonden. Het vliegtuig van de Continentale Deutsche Luft-Reederei zou gecharterd zijn door de Belgische maatschappij Sabena. Het is dinsdag in beslag genomen door de Verenigde Naties in Leopoldstad. De bemanning zou gezegd hebben wapens naar Katanga te hebben gebracht. De Sabena heeft ontkend dat er een vliegtuig gecharterd is voor wapenleve ranties aan Katanga. Het gecharterde vliegtuig zou begin april ter beschikking van de Verenigde Naties zijn gesteld en van dat ogenblik af voor de binnenlandse dienst in Kongo zijn gebruikt onder de verantwoordelijkheid van de Verenigd# Naties.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6