ANGOLATOESTAND SPITST ZICH TOE GagarinIk zat bij landing in cabine Danstoernooi viel een beetje tegen Aanvallen van rebellen gaan onverminderd door SOEKARNO VERTROKKEN VOOR WERELDREIS De Joodse katalysator Portugal zendt ijlings versterkingen Brels „grote vriend" werd onthalsd Verbazing Terug Stij gende uitgaven voor Nw.-Guinea AFRO-AZIATISCHE RAAD Trek troepen terug uit Nieuw-Guinea Wrakstukken gevonden van straaljager Deens spektransport via land en België ons LEVEN KEERDE TERUG NA 9 MINUTEN BABY OMGEKOMEN DOOR BOTSING PERSCONFERENTIE NA SCHRIFTELIJKE VRAGEN Mil j oenenpro j eet in Mexico KIJKER BLEEF IN DE KOU STAAN Wachttijd bekort „Hard werken voor West-Irian" Daverend vliegfeest met veel kijkers Afrikaanse landen: overleg met E.E.G. OVEREENKOMST GESCHONDEN „GEEN OVERWEGENDE BEZWAREN" FaS. Eigen nieuwsdienst LISSABON. De toestand in de Portugese kolonie Angola is nu zo ernstig geworden dat de regering besloten heeft per vliegtuig troepenversterkingen over te brengen. Schepen met voorraden, munitie en voertuigen zullen onmiddellijk volgen. Daar men vreest - dat de rebellen gebruik zullen maken van de tijd die noodgedwongen moet verlopen tussen de aankomst van de troepen en de aankomst van munitie en auto's, om nog snel zo groot mogelijke successen te behalen, heeft de luchtmacht opdracht gekregen alle concentraties van rebellen te bombarderen. De berichten die de censuur in Angola passeren en, vaak pas na enkele dagen, in Lissabon worden gepubliceerd. bevatten slechts gegevens over de ernst van de toe stand. Uit de omvang van de troe pentransporten van Portugal naar de kolonie blijkt echter duidelijk dat ie Portugese regering ervan overtuigd is. dat het niet gaat om een Plaatselijke opstand. Zij is er zich van bewust dat het bezit van Angola cp het spel staat en zij zal niets nalaten om de rebellie te on derdrukken. Met grote verbazing heeft de blanke bevolking van Angola kennis genomen van een herderlijke brief die gisteren van de kansel is voor gelezen door de aartsbisschop van Luanda en vier bisschoppen in an dere steden in Angola. Daarin wordt de rebellie veroor deeld, maar tevens doet de kerk een beroep op de regering om snel de sociale wantoestanden in de kolonie uit de wereld te helpen. Ook in het moederland heeft deze brief ver wondering en zelfs verontwaardi ging gewekt. Met name heeft het sterk de aan dacht getrokken dat de bisschoppen slechts enkele zinnen wijden aan de veroordeling van de geweld dadigheden van de rebellen. De tekst die is gewijd aan de wense lijkheid van sociale hervormingen daarentegen is veel langer. De brief maakt dan ook de indruk dat de kerk in Angola het uitbreken van de rebellie een zeer begrijpelijke zaak vindt en de schuld ervoor aan het bestuur van de kolonie geeft. De aanvallen op blanke neder- zettin„en en dorpen gaan onver minderd door en het aantal slacht offers stijgt met enkele tientallen per dag. Steeds meer Portugese kolonisten overwegen terug te ke ren naar het moederland. Reeds zijn vele honderden vrouwen en kinderen per schip naar Portugal teruggezonden. Vele bedrijven in het binnenland zijn verlaten omdat de kolonisten de betrekkelijke vei ligheid van de kuststreken hebben opgezocht. De rebellen, van wie al sinds weken r.iet meer wordt gezegd dat zij slechts indringers uit Congo" zijn, hebben het in de strijd in het oerwoud van het binnenland ge makkelijker dan de Portugese sol daten en de inheemse troepen. Zij tieden in kleine groepjes op en doen telkens bliksemsnelle aan vallen. Vervolgens verdwijnen zij weer in het bos. Het gebruik van vliegtuigen werpt maar weinig nut af, omdat de rebellen nauwelijks zijn waar te nemen uit de lucht. Niettemin ver- HOLLANDIA (A.N.P.). De gou verneur van Nederlands Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel heeft de Nieuw- Guinearaad een nota gestuurd met de memorie van toelichting op de begro ting van dit gebiedsdeel voor 1962. Bij deze nota is het voorlopige ont werp van de begroting gevoegd. De uitgaven voor volgend jaar worden op 167,1 miljoen gulden geraamd, waar tegenover ruim 66 miljoen gulden aan middelen staan. De rijksbijdrage voor 1962 bedraagt 100,8 miljoen gulden, dat is een stijging met ruim negen miljoen of bijna tien procent ten opzichte van 1961. De stijging van de uitgaven voor cul turele en economische zaken is het grootst. In 1962 worden opnieuw enkele streekgemeenschappen ingesteld en wor den drie primaire middelbare scholei geopend. Opleidingsinstituut Verder zijn voor het volgend jaar fond sen opgenomen voor de oprichting van een middelbare technisch opleidingsinsti tuut dat op de behoeften van Nieuw-Gui- nea is gericht. De ..Papoeanisering" van de P.T.T. zal in 1962 in de rangen van telegrafisten, monteurs en postbeambten ten dele worden verwerkelijkt. Bij de be lastingheffing zal een verschuiving op treden van de directe naar de indirecte belastingen. De nota van gouverneur Platteel wordt 'in de Nieuw-Guinearaad behandeld. Het verslag van die beraadslagingen zal door minister Toxooeus, tegelijk met de aan bieding van het ontwerp-begroting. ter kennis van de Ctaten-Generaal worden gebracht. BANDOENG (Reuter). De raad van Afrikaans-Aziatische saamhorigheid heeft gisteren op een bijeenkomst te Ban- doeng „de voortgezette Nederlandse be zetting van westelijk Nieuw-Guinea veroordeeld Er werd een resolutie aanvaard, waar in de onverwijlde terugtrekking „van alle Nederlandse koloniale troepen uit dit gebied" wordt geëist. De raad steunt „alle reeds door de In donesische regering gedane pogingen om het hoofd te bieden aan de Nederlandse mi'itaire uitdagingen en alles wat zij nog zal ondernemen" Hij doet een be roep op de Afrikaanse en Aziatische vol ken om er bij hun regeringen op aan te dringen dat niet toegestaan wordt, dat de Nederlandse kolonialisten gebruik maken van hun vliegvelden, havens en militaire 'nstellineen scheen er gisteren een communiqué van de Portugese luchtmacht waar in een grote overwinning werd ver meld op een „aanzienlijke concen tratie van rebellen" die door vlieg tuigen met bommen en mitrailleur- vuur was bestookt. Zelfs in de hoofdstad Luanda en in de andere steden in de kolonie komen nu overvallen voor. De re bellen zijn goed gewapend en be schikken over mitrailleurs. In vele gevallen is gebleken dat zij onder leiding van blanken stonden. Van onze correspondent MIDDELBURG. Een landbouwer heeft gistermiddag op een stuk bouw land in Zonnemaire wrakstukken ge vonden die vermoedelijk afkomstig zijn van de Hawker Hunter, die sedert don derdagavond na de botsing met een Amerikaanse straaljager wordt ver mist. Een helikopter van de luchtmacht heeft de brokstukken opgehaald: een stuk van de koepel van een cockpit, een stuk plastic glas en een helm van een straaljagerpiloot. In een weiland in Rockanje is zater dag een stuk aluminium gevonden van twintig centimeter in het vierkant. Ver moedelijk is het afkomstig van de ver ongelukte straaljager. Het is voor on derzoek naar de Koninklijke Marechaus see in Rotterdam gebracht. Van onze correspondent KOPENHAGEN De Nederlandse en Belgische bootdiensten op Engeland heb ben een nieuwe goede klant gekregen nu de Deense veefokkers en slachte rijen moeilijkheden hebben met de ex port als gevolg van de staking van trans portarbeiders en zeelieden. Afgezien van het vervoer via de Ham- burgse haven, laten de Deense slachte rijen nu speciale treinen met spek la den die regelrecht naar Hoek van Hol land, Oostende en Zeebrugge rijden. De kosten van deze gecombineerde land- en zeereis zijn niet hoger dan het transport per auto via Hamburg en dan per schip verder naar Engeland. In Ham burg dreigt een sympathiestaking van de Duitse zeelieden. De staking is al aangekondigd, maar nog niet begonnen. Van onze correspondent IJSSELMUIDEN. Negen minu ten nadat de kleuter bewusteloos uit het water was gehaald, heeft de 48-jarige P. Dekker met succes kunstmatige ademhaling toegepast op de tweejarige Gertie Dolfsma uit Grafhorst onder IJsselmuiden. De jongen was ontsnapt aan het wakend oog van zijn vader, die de koeien aan het voeren was. Toen de heer Dolfsma zijn zoontje miste was het al laat: het was bij het spelen in d'e achter het huis gelegen sloot ge vallen. Toen de heer Dolfsma zijn kind uit het water had getrokken, meende hij dat het al was overleden. Hij droeg Gertie naar huis en stelde vervolgens zijn buurman, de heer Dekker, op de hoogte. Vol modder H'oewel d'e buurman daar geen er varing in had, begon hij onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe te passen. Hij legde de jongen op zijn buik, druk te het water uit de longen en paste' de bewegingen toe die volgens hem gebruikelijk waren. Er was geen adem haling meer waar te nemen en de luchtwegen zaten vol modder. Negen minuten later sloeg Gertie de ogen op. Hij werd naar het ziekenhuis van Kampen gebracht, waar hij tot woensdag zal moeten blijven. Van onze correspondenten OUD-BEIJE'RLAND De drie maanden oude baby van het gezin Bornkamp uit Heinenoord is gisteren om het ieven gekomen, toen de wa gen van haar vader in Oud-Beijer- land tegen een boom botste. Het tweejarig zoontje van het gezin kreeg een hersenschudding. De moeder brak beide benen. De 72 jarige M. Klaassens uit Ven- ray werd zaterdag op de onbewaakte in Klein-Oorlo door een trein dood gereden. Hij moet door zijn slechte gehoor de waarschuwingssignalen met hebben gehoord. In Tubbergen werd de 27-jarige G. J. Krukkert door een botsing met een auto zo ernstig gewond, dat hij een half uur later overleed. De 37-jarige Amsterdamse in- dusstrieel A. Wolf kwam om, toen hij met zijn auto uit de bocht vloog in de buurt van het Italiaanse plaatsje Ancona. De wagen raakte een tele graafpaal en sloeg over de kop. Bij Gilze-Rijen kwamen de zestien jarige scholier A. van Houten en de even oude timmerman C. Marijnis- sen, beiden uit Bavel, met hun brom fiets in botsing met een autobus. Eni ge tijd later werden zij dood aange troffen. De chauffeur van de bus had niets van de botsing gemerkt. Eigen nieuwsdienst MOSKOU. De eerste ruimtevaarder, Joeri Gagarin, stond zaterdag als een ei-varen diplomaat enige honderden journalisten te woord op een persconferentie in het „huis der wetenschappen" te Moskou. De 27-jarige majoor, die gekleed was in uniform en al zijn pas verleende onderscheidings tekenen droeg, maakte een zelfverzekerde indruk en sprak zonder enige aarzeling. Een half uur lang beantwoordde hij de schriftelijk gestelde vragen. Er was geen gelegenheid om directe vragen te stellen. bereid ben iedere nieuwe opdracht uit te voeren'" Gagarin zei verder dat Rusland al ruimteschepen vervaardigde voor vluchten naar de maan. Het schip dat hij gebruikt, had. was voor een vlucht naar de maan niet geschikt.' Vragen of er reeds eerder pogingen waren ge daan om mensen in de ruimte te stu ren, werden door professor Nesmeja- nof, voorzitter van de Russische aca demie van wetenschappen, ontkennend beantwoord. Professor Nesmejanof had Gagarin aan de journalisten voorge steld. Vooraf las Gagarin een verklaring voor, waarin hij o.a. enige bijzonder heden over zijn opleiding meedeelde. Hii zei dat hij op de luchtvaartschool het brevet van piloot voor straalvlieg tuigen had behaald en zich daarna had opgegeven voor de opleiding tot ruim tevaarder. Gagarin sprak het bericht in de Amerikaanse pers tegen, dat hij familie zou zijn van een Russische prins. De verklaring van Gagarin over zijn vlucht bevatte geen mededelingen, die nog niet eerder bekend waren gemaakt. Na het voorlezen van zijn verklaring, dat twee uur duurde, beantwoordde hij de schriftelijke vragen. De eerste vraag ging over de kwestie van de landing, waarover tegenstrijdige mededelingen waren verschenen De eerste berichten maakten melding van een landing van het ruimteschip, terwijl later werd ver klaard, dat Gagarin met een valscherm was neergekomen. Gagarin zei glimlachend dat hij op alle vragen daarover één antwoord zou geven. Hij zei: „Er zijn in ons land vele ma nieren ontwikkeld om te landen. Een ervan is met een valscherm. Op deze vlucht is een andere manier toegepast: de piloot blijft in de cabine van het ruimteschip. De landing is goed ver lopen en toont het succes aan van alle voor deze vlucht beproefde landingen." Op de vraag of het comité van ont vangst al op de plaats van de landing aanwezig was of later aankwam, zei Gagarin dat de aankomst van beiden vrijwel gelijktijdig was geweest. Hij zei verder dat het ruimteschip met ca bine opnieuw gebruikt zou kunnen worden. Een andere vraag was of er nog veel ruimtevaarders in de Sowjetunie wor den geoefend. Het antwoord van Ga garin dat met een brede glimlach werd gegeven, luidde: „Er worden voldoen de ruimtevaarders geoefend om se rieuze vluchten in het heelal te ma ken." De vele communistische journalisten begroetten ieder antwoord van Gaga rin met een luid applaus. Toen Gagarin gevraagd werd of hij ook het volgende ruimteschip zou vlie gen. zei hij: „Ik heb de partij, de rege ring en het volk al laten weten dat ik PRINS BERNHARD: MEXICO CITY. Een consortium van Nederlandse, Belgische en Westduitse banken zal voor een waarde van meer dan honderd miljoen gulden deelnemen in een project tot modernisering van de haven van Matamoros aan de Golf van Mexico. Dit heeft prins Bernhard vrijdag mee gedeeld bij zijn vertrek uit Mexico naar Los Angeles. Er zullen voorts in de buurt van de havenstad chemische en elektrotechnische ondernemingen worden gevestigd. Daar in zal worden deelgenomen door Neder lands, Belgisch, Duits en Mexicaans kapi taal. WE hadden ons, eerlijk gezegd, veel meer voorgesteld van het danstoernooi dat zaterdagavond de Nederlandse en ook miljoenen Euro pese huiskamers heeft bereikt. Meer feestelijkheid, meer stemming, meer sfeer. Wij konden ons niet aan de indruk ont trekken dat er van een soort overorgani- satie sprake is geweest die langzaam en geruisloos binnensloop tijdens de talloze voorbesprekingen die een dergelijke om vangrijke uitzending nu eenmaal altijd aankleven en die de gewenste spontaneï teit, souplesse en originaliteit om zeep hebben geholpen. Duidelijk was dit te merken aan de taakverdeling. Er kwa men kolossaal veel mensen aan te pas wier aantal gemakkelijk tot de helft ge reduceerd had kunnen worden. De uitzending had iets rommeligs, er was nervositeit en prikkeling te bespeu ren, vooral bij de solisten Marie-Cé- cile Moerdijk en Heidi Brühl konden niet loskomen en Jacques Brei was pas bij het laatste liedje in staat tot uitbun digheid en blijheid. Een minder gelukkige keus was het en gageren van de Engelse dansgroep, die als entr'acte in een danstoernooi niet op zijn plaats was. kritisch bekeken 1 Zoekplaatje Wat de regie betreft hebben we de vorige jaren ook meer genoten. De vo calisten stonden net naast het orkest en dat was geen lust voor het oog. De om- roepster ging zielig in een onderbelicht hoekje schuil. Bij de beelden van de dans vloer werkte de achtergrond met het or kest storend en de overgangen van to tale naar half-totale beelden geschiedden nooit in de beweging. De wedstrijdleider Albert van Lingen stond vroeger op het podium en kreeg de aandacht die hij verdiende, nu was hij in het schemer duister tussen de juryleden het gevraag de voorwerp uit een zoekplaatje. Bij het opsommen van onze bezwaren willen we de vele pluspunten niet ver geten: De vaart, de prachtige arrange menten en de aanwezigheid van de hoofdrolspelers uit „Het is zover" maak ten er toch nog wel een acceptabel kijk spel van. J. Veldman In de zaal Wat de televisiekijkers zaterdagavond in elk geval gemist hebben, is de kleu renpracht die op het danstoernooi ten toon gespreid werd. Dat kwam bepaald niet alleen van de talrijke bloemstuk ken waarmee de Keukenhof de zaal ge tooid had, maar uiteraard vooral van de schitterende toiletten van de deelneem sters en van de dames uit het publiek. Alles was van een oogverblindende schoonheid, waaraan alleen kleurentele visie enig recht had kunnen doen we dervaren. Buitendien was er de sfeer, een sfeer zoals die in een feestzaal kan heersen waar een puur romantisch gebeurtenis als een toernooi van stijldansen de ge moederen met kaarslicht overgiet. Ook daarvoor is televisie geen geschikt me dium; sfeer proeft slechts degene die er televisie vandaag j MAANDAG Fred Rombouts heeft voor zijn Music Box flink wat ver schillende artiesten geëngageerd: dat kan dan ook een onderhoudend half uurtje worden (8.20). Afghanistan vormt het vierde land dat we gaan bezoeken in de serie Het gezicht van Azië (8.45) en tot besluit treedt de commentator Joop Reinboud voor de verandering ook eens als samenstel ler op: Kaartenhuizen en prentenboe ken (9.25) BELGIË VLAAMS: Het leven van Rembrandt wordt u vanavond getoond in de biografische speelfilm van Hans Steinhoff met Ewald Balser Hertha Feyler e.a. (Voor volwassenen 8.25). DUITSLAND „Zij zouden nog kun nen leven" is een documentaire over de hulp bij verkeersongevallen. Dui zenden vinden langs de weg de dood, maar zeer velen zouden nog kunnen leven als de eerste hulp sneller bij hen was geweest (8.20). Na een cau serie over en om de sport „Tussen winter en zomer" (9.00) volgt een uitzending in de serie „Jazz ge hort und gesehen". radio vandaag in zit, niet de waarnemer uit de verte. Helaas, later op de avond ging er veel van die geladenheid te loor toen het eigen lijke bal voor het publiek zou beginnen. Te velen verlieten de zaal, waardoor er een leegte ontstond die geen koperge- sehetter van de Skymasters of dansspel letjes van balleider Albert van Lingen bleek te kunnen vullen. VOOR de zoveelste keer heeft een televisieforum zijn publiek in de kou laten staan. Welke toeschouwer van de discussie over de film Gloed uit as, die de gevolgen van de atoom bom op Hirosjima behandelt, is gis teravond iets wijzer geworden? De essentiële vraag: zijn atoomwapens zedelijk verantwoord, werd zelfs niet eens gesteld. Een lid van het forum vroeg of het uit religieus standpunt toegestaan is dat men zich bij het aangaan van een huwelijk voorneemt om geen na. komelingen te krijgen teneinde te voorkomen dat er kinderen met een stralingsziekte geboren worden. In de film neemt een Japans echtpaar zich dit voor. Geen van de discus siegenoten stelde toen de vraag of het dan wel geoorloofd zou kunnen zijn om de bommen te gooien die de ze ziekte verwekken. Op deze vraag zaten wij te wachten. Het uitblijven er van ontnam alle waarde aan de gedachtenwisseling. Bijzonder gaaf was de televisiepre sentatie van Brechts De joodse vrouw. De regisseur Henk Rigters registreerde de tragiek scherp en zon der effectbejag en Hennie Orri had zich volledig op de huiskamer inge steld. Een zeer aangrijpend halfuur tje. Minder enthousiast konden we zijn over de nogal lukrake wijze waarop Mariouw Smit met het oiano-duo Vronsky-Babin omsprong. De voor dracht van Ton Lutz was gaaf. De keus van Marsmans gedicht „Regen" achten wij als sluitstuk van een NCRV-avond niet erg fijngevoelig. J. V. Van een onzer verslaggevers "TIEN hevig gekraaken de gitaar PJ was niet meer. Onthoofd, onthalsd. Een huivering voer door de zaal die zojuist nog als gefascineerd Jacques Brel's gespannen optreden had onder gaan. Even tevoren waren de televisie camera's voor de directe uitzending uit het Scheveningse Kurhaus uitge schakeld, anders waren miljoenen Europese kijkers getuige geweest van het tragische moment dat Frankryks meest dynamische zanger zijn beste vriend ontviel. Brei leek enkele ogenblikken geheel beduusd, herstelde zich haastig en kreupelde, pijnlijk over een geschaafd been wrijvend, het podium af naar de veilige duisternis buiten het schijnsel van de spotlights. Daar ving Karei Prior de onthutste zanger op, die na zijn optreden wat al te dartel had willen afgaan, daarbij struikelde en zijn trouwe gitaar op de rand van het podium brak. Zielig ben gelde de hals aan de snaren, zielig keek Brei naar het stoffelijk overschot in zijn handen. Zijn gezicht klaarde niet eens op toen Prior hem troostte: „Er komt een nieuwe, heus". Liever echter dan de mooiste Spaanse gitaar uit het fonds onvoorziene uitgaven van het Avro- budget, laat Jacques Brei zjjn houten kameraad een nieuwe hals aanmeten. Advertentie In onze gejaagde tijd telt elke minuut mee. Ook al leeft niet iedereen vol gens een vast tijdschema, wij willen onze tijd nuttig of aangenaam „vullen". Het irriteert ons vooral, als anderen onze „kostbare" tijd verspillen door ons te laten wachten. Maar moet die wacht tijd per se verloren zijn? Waarom die luttele minuten niet besteed aan een kleine genieting. Zorg, dat U altijd een doosje Karei I CHARMANT-sigaartjes bij U heeft. Gaan de bomen van de over weg dan net voor Uw neus dicht, komt de volgende bus pas over tien minuten, staan er zoveel mensen vóór U in de rij - steek dan een CHARMANT op. U ge niet (a 5 cent), de tijd vliegt en een CHARMANT gaat niet uit! MAANDAG. Het gevarieerde pro gramma, echt gevarieerd dan, Esta fette, aat twee uur duurt en muziek, causerieën en spelletjes biedt, begint vanavond om 19.30 op Hilversum I. Marimba wordt om 21.55 de ether in- geslingerd en Rita Reys zingt om 23.45. Op Hilversum II heeft als enig luch tig en zeer interessant onderdeel om 20.10 een soort documentaire over de musical King Kong op het programma staan. Hoewel voor beperkte kring als tip bruikbaar, willen we toch de aan dacht eens vestigen op de uitstekende programma's van de draadomroep in de sector ernstige muziek. Maandag een programma, dat om 6 uur 's avonds begint en confrontatie biedt met werken van Bach en Mahler. Van de laatste de Negende Symfonie in een uitvoering door het Londens Sym- phonie Orkest onder leiding van Leo pold Ludwig. Draadomroepnet 4. Hilversum 1 geeft 's avonds om tien over half elf een Debussy-program- rtia met het Concertgebouworkest. Jean Fournet dirigeert, Janine Mi- cheau, Roos Boelsma en het Toon kunst Vrouwenkoor uit Amsterdam vertolken de vocale partijen in La Demoiselle élue en de Trois Noctur nes. Hilversum 2 brengt om vijf over half twaalf het Londens Barok En semble voor de microfoon. Men krijgt geen barokwerk te horen, maar het Sextet in Es, opus 71 voor twee kla rinetten, twee fagotten en twee hoorns van Beethoven. Eigen nieuwsdienst DJAKARTA President Soekar- no van Indonesië is gisteren voor een wereldreis van tien weken uit Djakarta vertrokken. Op het vlieg veld verklaarde de president „hard te zullen werken voor de terugkeer van West-Irian onder Indonesisch gezag". Soekarno zei voorts te zullen strij den voor een rechtvaardige en welva rende maatschappij en voor de wereld vrede. In Djakarta wordt verwacht, dat de president zal pleiten voor een twee de conferentie van Afrikaanse, Azia tische en neutrale landen. De Indonesische staatsman kwam gistermiddag in Bangkok aan voor een vierdaags statiebezoek aan Thailand. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door koning Boemibol en het corps di plomatique. Alleen de ambassadeurs van Nederland en Nationalistisch Chi na waren afwezig. Na Thailand zal Soekarno nog zeven tien landen bezoeken in Azië, Afrika, Amerika en Europa. In de Verenigde Staten zal hij met president Kennedy spreken over de kwestie-Nieuw-Guinea en in Moskou over de Russische wapen leveranties. De Indonesische minister van natio nale veiligheid en chefstaf van het le ger, generaal Nasution, vertrekt van daag naar Australië. Vermoedelijk zal de generaal in mei Groot-Britannië, Frankrijk en West- Duitsland bezoeken. In juni zal hij zich in Moskou bij het gezelschap van pre sident Soekarno aansluiten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Duizenden toe schouwers hebben zaterdagmiddag op en om de Luchthaven Rotterdam geno ten van het gezellige vliegfeest dat de Delftsche Studenten Aeroclub ter gele genheid van haar zesde lustrum had ge organiseerd. Niet alleen op het vlieg veld, maar ook daarbuiten, langs de Vliegveldweg en de Doenkade, volgde het publiek met evenveel aandacht als geestdrift het programma dat geruis loos begon met een demonstratie zweef vliegen en daverend eindigde met het lawaai van vier Delta Daggers, beho rende tot het 32ste squadron van de Amerikaanse luchtmacht uit Soester- berg. Hoofdpunten van het programma wa- ren de vernietiging van een denkbeeldi ge duifeboot door vier S2-F-vliegtaigen van de Marine Luchtvaartdienst, het stuntvliegen met een S-14 door kapitein De Wilde van de Koninklijke lucht macht, de prachtige verrichtingen van het Hunter-stuntteam van de lucht macht, de demonstratie van leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club en het voorvliegen van een DC-8 door de K.L.M. In een met vlaggen versierde hangar heeft de Delftsche Studenten Aeroclub na het vliegfeest een drukbezochte re> ceptie gehouden. BRUSSEL De twaalf Afrikaanse landen die zijn verenigd in de Afri- kaans-Madagaskische organisatie voor economische samenwerking, willen in juni van dit jaar een gesprek hebben met de ministers van de landen van de E.E.G. Op de conferentie zou moe ten worden gesproken over de betrek kingen tussen hen en de gemeenschap Vooral zouden de twaalf landen willen praten over de mogelijkheden voor finan ciële hulp van het ontwikkelingsfonds van de E.E.G. voor de overzeese landen, over de stabilisatie van de prijzen voor grondstoffen en over de versnelling van de afbraak van tarieven en contingen ten. De landen hebben hun verlangens ken baar gemaakt nadat eerder de minister raad van de E.E.G. de gebieden in Afrika die zijn geassocieerd met de E.E.G., had uitgenodigd deel te nemen aan een bij eenkomst van ambassadeurs. Op deze bij eenkomst zou een conferentie van mi nisters moeten worden voorbereid. Verwacht wordt, dat de ministerraad van de E.E.G. voorlopig geen datum voor een conferentie zoals nu is voorgesteld door de Afrikaanse landen zal vaststel len. Eerst zullen de zes landen van de E.E.G. het met elkaar eens moeten wor den over'de problemen ten aanzien van de geassocieerde gebieden. LIECHTENSTEIN. Minnezangers komen voor op een serie van vijf waarden, die 30 mei verschijnt: 15 rp. Heinrich von Frauenberg, 25 rp. Ulri von Liechtenstein, 35 rp Ulrich von Gutenberg, 1 fr. Konrad von Altstat- ten en 1,50 fr. Walther von der Vogel weide. Controle aan de grens DEN HAAG In strijd met de over eenkomst tussen de landen van Bene lux die vorig jaar op 1 juli is ingegaan is sinds die datum in enkele gevallen toch personencontrole geoefend. Dat deelt prof. dr. J. E. de Quay, plaatsver vangend minister van buitenlandse za ken, mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer J. M. Pe ters (kath. v.). Toen de personencontrole naar de bui tengrenzen van Benelux werd verlegd heeft minister Beerman aan het perso neel van de grensbewaking daarvoor in structies ge-geven. Bij de uitvoering daar van hebben zich verscheidene malen mis verstanden voorgedaan, aldus prof. De Quay. Binnenkort zal door organisatorische maatregelen een einde komen aan die misverstanden, zo neemt de minister aan. Die maatregelen zullen ook tot ge volg hebben dat er minder personeel van de Koninklijke marechaussee in het grensgebied nodig is. Advertentie NU ER een man te Jeruzalem te recht staat dreigt het gevaar van de eenzijdigheid en wel dat het ac cent teveel gaat vallen, juist bij ons, op het verderfelijke anti-semitisme en wij het oog minder ingespannen houden op wat wij in dit verband het pro-semitisme zouden kunnen noemen. Het jodendom en de joden hebben voor onze westerse beschaving een centrale plaats ingenomen, als wegbe reiders van het Christendom. Zij heb ben ook met betrekking tot verschil lende maatschappelijke stelsels baan brekend werk verricht. Toch is nog in ander opzicht hun functie van nau welijks te overschatten betekenisge- weest namelijk als katalysator van de Westerse cultuur. Een katalysator schept eigenlijk slechts snelheid. Men noemt in de scheikunde een katalysator een stof, die scheikundige reacties bevordert en toch als het ware zich zelf blijft. Men neemt aan, dat Jöns Jacob Ber- selius, een Zweeds scheikundige om streeks 1830 deze naam voor het eerst in omloop heeft gebracht. Sindsdien heeft het woord zich ook in de cultu rele beschouwing burgerrecht verwor ven. Dat werken als katalysator is de jo den niet steeds goed bekomen. Een sprekend voorbeeld daarvan is het uit lenen van geld tegen rente. Hierbij waren de joden ongetwijfeld de kata lysatoren en door hun optreden hebben zij de naief-morele scholastieke op vattingen, dat rente vragen woeker zou zijn en ontoelaatbaar en dat men elkaar om Christi wille moest helpen door het bespaarde om niet aan een ander ter beschikking te stellen, uit gehold en ten slotte naar het rijk der fabelen verwezen. Onze maatschappe lijke vooruitgang is technisch in bij na volstrekte mate afhankelijk van het lenen tegen rente en niemand ziet daar nog iets verderfelijks in. Dank zij de joodse katalysator. De joodse katalysator heeft ook sterk zijn invloed doen gelden bij de ontwikkeling van het socialisme als denkvorm en als op de practijk ge richt maatschappelijk stelsel. Hier schoot de katalyserende werking wei- eens het doel voorbij en al te vaak vond men juist joden onder de ultra's die van links dan maar de op stuwende werking is moeilijk te ont kennen. Typisch voor de werking van een katalysator is dat deze het eigen ka rakter behoudt en zich niet oplost. Zo als de emulgator het bindmiddel is, dat onder bepaalde omstandigheden weer vrij komt, zo blijft de kataly sator een zelfstandig bestaan leiden en dat is wel bij uitstek het kenmerk van jodendom en joden. Daarom is hun dringende invloed vaak zo zuiver vast te stellen. OOK IN onze eigen vaderlandse cul tuur is dat alles te bemerken. Het begon met Spinoza, nog steeds geëerd als de man wiens geest zo sterk was dat hij eigen traditionele jodendom los liet en met wiskundige redeneringen tot de slotsom kwam dat slechts de waarheid in ons zelf onze enige zekerheid was. Zo ontstond zijn „denkende liefde tot God" en daarme de versnelde hij de pas van het ra tionalisme in hoge mate. En nog steeds prikkelen zijn geschriften tot zelfstandig denken. Op een ongetwijfeld wat wijsgerig denken betreft heel wat lager niveau heeft ook een auteur als Heijermans als katalysator gewerkt. Het aardig ste voorbeeld daarvan is zijn „Op Hoop van Zegen", dat zozeer de ge moederen in beweging bracht dat de door hem nodig geachte beschermen de wetten voor de zeevarenden niet konden uitblijven. Ook zonder maatschappelijk aspect hebben vele joden in de literatuur vooral, maar zeker ook in de muziek hun katalyserende werking verricht. Het is soms of een brandende begeer te tot stimuleren, tot vooruitstoten hen afhoudt van eigen constructief werk, of zij haast hebben uit vrees dat het leven hen geen tijd laten zal. Hier is ongetwijfeld de drang tot drin gen beïnvloed door de eeuwen lange verdrukking, welke zo vaak tot een noodlottig en voortijdig afscheid van het leven leidde. In dit verband is ook de joodse zelf spot opmerkelijk, omdat deze in de regel juist op de toekomst gericht is, alsof het leven van vandaag al niet meer de moeite van een grap waard is. ■p\AT alles is vaak overgoten met ■L' melancholie en opgesierd door de zucht tot pralen, wat Rembrandt in zijn joodse bruidje met zoveel zorg en respect ons heeft voorgehouden. Zo is zeker in ons volkseigen de joodse katalysator actief geweest en, het moet worden erkend, vaak gebruik al ontbrak de openlijke waardering wel eens. Juist omdat wij daarmede Vertrouwd waren geraakt en deze werking als behorend tot onze natio nale cultuur erkenden, griefde ons, afgezien van het menselijke, de jo denvervolging zo sterk. Zij grieft ons daarom nog steeds. De man in zijn kogelvrije glazen kooi ginds in Jeruzalem schuldbela- den voor zijn rechters staand, mag zeker niet ook op zijn rekening schrijven, dat onze gedachten af dwalen en wij onze erkentelijkheid voor de joodse katalysator verdrin ken in een nog zo verdrietig verleden. (R.) Werktijdverkorting N.S. Eigen nieuwsdienst UTRECHT De directie van de Neder landse Spoorwegen en de personeelsraad zijn niet met overwegende bezwaren ge komen tegen het voorstel om bij de spoor wegen op 28 mei een werkweek van 46% uur en op 1 oktober een werkweek van 45 uur in te voeren. Dit schrijft het blad van de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel St. Raphael Het voorstel was gedaan door de loon- commissie van de Stichting van den arbeid m een advies aan het College van rijks bemiddelaars. Eerder was men het niet eens kunnen worden over het tijdstip waarop de verkorting van de werktijd biji de N.S. zou moeten worden ingevoerd. St. Raphael acht het uitgesloten, dat het gehele personeel met ingang van 28 mei 46% uur zou kunnen gaan werken Voor de werknemers, die werken volgens vastgestelde roosters, gebaseerd op een werkweek van 48 uur, zal het zeker niet mogelijk zijn de werktijd met anderhalf uur te bekorten. Zij zouden een compensatie moeten krijgen die hun het gevoel geeft gelijk te zijn behandeld als de werknemers, voor aMusddebond?rting onmiddelli* ^gaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5