GEEN AVONDKLOK MAAR SLUITEN" Ziekeiihuiskwestie Bergen op Zoom onopgelost Olympia I verliet onderste plaats door zege op Elto Zuster J. Fuykschot bij afscheid gehuldigd Drs. v. d. Mei: C.H.Uheeft onveranderlijk principe in een veranderende wereld Bloesemtocht voor bejaarden Stichting Revako K. K. Maartense te Goes overleden Swift ondanks overwicht naar aanvankelijk nederlaag Ma.. ».ug 17 april 1961 ZEEUWSCH 1MGBLAL» VERGADERING C.H.U. STATENKRING GOES Waarderende woorden voor huidig Kabinet Swift gaf uitvoering Brommend door bloeiende boomgaarden Klein incident bij Animo I-Tjoba I Felle brand in Goes Groene Kruis vergaderde meent Sociaal toerisme in Koudekerke-Bigge kerke Keuze Zeeuws Twaalftal „La voix taimaine" aangrijpend uitgevoerd Wispelturig Goed resultaat voor Goes Districtsivedstrijden Roode Kruis in Goes en Middelburg Zuster Bossert viert koperen jubileum gereformeerde Weekend instuifgroepen N.C.V.H. Middelburg ONDERHANDELINGEN OP DOOD SPOOR Prot. Chr. groep wil nu eigen hospitaal Samenwerking ODO zegevierde over Nadorst met 7-6 Zelfde wapens J uniorenuitvoering Laatste voorstel Pijperscorps „Excelsior" gaf vrolijke uitvoering Lijk geïdentificeerd Pag. 4 GOES. Voor de leden van de Statenkring der C.H.U. Goes heeft drs. D. F. v. d. Mei, lid der Tweede Kamer, een voordracht gehouden met als onderwerp: „Wat heeft de huidige politiek ons te zeggen." Een uur lang wist hij de aan wezigen te boeien met een scherp omlijnd en zeer duidelijk betoog. Spreker ging uit van de stelling dat onze wereld in politiek opzicht aan grote veranderingen onder hevig is. Vanuit deze gedachte trachtte hij aan te tonen dat juist hierdoor de C.H.U., die zich baseert op een onveranderlijk principe, een taak heeft. „Het weten dat God regeert is het meeste nodig in deze sterk ver anderende wereld." Met nadruk stelde de heer v. d. Mei vast dat het communisme, een van de grootste gevaren van onze tijd, niet al leen met militaire en economische wa pens bestreden kan worden, maar slechts te weerstaat! is met een gees telijke overtuiging. Een van de kenmer ken van de huidige politiek is het steeds belangrijker worden van de in ternationale politiek, een feit dat niet nalaat zijn invloed te doen gelden op het terrein van de binnenlandse poli tiek. Na een schets te hebben gegeven van de tegenwoordige internationale si tuatie wijdde spreker enige woorden aan het kabinet de Quay. Drs. v. d. Mei toonde aan dat in weerwil van de kritiek die vooral van socialistische zij de op de regering wordt uitgeoefend, dit kabinet veel goede dingen tot stand heeft gebracht. Hij somde a.m. op de regeling van het vraagstuk der Industrialisatie, belastingverlaging, de loonsverhoging en het in de hand houden van het prijspeil. Hij was van mening dat hierdoor de socialistische propaganda weinig vat kan krijgen op een groot gedeel te van de kiezers. „Hieruit is te ver klaren de merkwaardige toenaderings poging van mi. Burger tot de K.V.P." Als de socialisten weer deel zouden kunnen nemen aan het beleid zullen zij n.l. bij de verkiezingen kunnen zeggen dat de resultaten mede aan de P.v.d.A. zijn te danken. De inleider besloot zijn betoog met er op te wijzen dat voor de Unie het uitgangspunt van haar politiek is en blijft: „Jezus Christus erkennen als Heer der Wereld". Voorzitter blijft aan Deze bijeenkomst die matig was be zocht stond onder leiding van de voor zitter der Statenkring, de heer C. Philipse uit 's-Heer Arendskerke. In zijn openingswoord wijdde spreker eni ge woorden aan lauwheid die soms is op te merken en wekte hij de leden op jongeren aan te werven. Bij de verkiezing van het voor aftre den aan de beurt zijnde bestuur deelde de heer Philipse mede dat hij de tijd gekomen achtte zich terug te trek ken. De heer C. F. v. d. Peijl, lid der Tweede Kamer, stelde echter voor het gehele bestuur bij acclamatie te her kiezen en de heer Philipse nog een jaar te handhaven, zodat rustig naar een nieuwe .voorzitter zou kunnen worden uitgezien. Dit voorstel werd door de vergadering aanvaard en de heer Phi lipse verklaarde zich bereid het voor zitterschap nog een jaar waar te ne men. KOUDEKEKKE. De gymnastiek- vereniging ..Swift" hield in het gemeen telijk verenigingsgebouw haar jaarlijkse uitvoering. Voorzitter J. W. Christiaan- sen Jr. herinnerde er in zijn openings woord aan dat Swift dit jaar tien jaar bestaat. Vlot werden daarna de verschil lende nummers afgewerkt. Swift be schikt over twee grote meisjes- en een jongensklas. Een herenteam heeft Swift ïjiet en dit was de reden dat een gast- ploeg uit Middelburg een demonstratie gaf. In de pauze werd een verloting ge houden. Het ledental bleef het afgelo pen jaar constant. GOES. De bromfietsclub „De bromvlieg" te Goes hield zaterdag de eerste wedstriidrit voor het clubkam- pioenschap 1961. Deze rit was bedoeld ais een oriëntatierit en bracht de deel nemers door die delen van Zuid Beve land. die momenteel in volle bloei staan. De uitslag, voor zover het de eerste drie betreft, luidt als volgt: 1. N. Eversdijk, Goes, (0 strafnunten); 2. H. van den Berge, Kloetinge, (18 straf- punten); 3. G. van Haatten., Goes, (30 straf punten). Zaterdag a.s. zal de ..Bromvlieg haar eerste tourrit door de bloeiende boomgaarden organiseren. NABESCHOUWING KORFBALPROGRAMMA GOES. In de korfbaluitslagen van zaterdagmiddag vielen enige fikse ver rassingen te noteren. Zo schijnt Olym pia 1 een soort optie te hebben op een verrassing als het bij Elto 1 op^ bezoek gaat. Ditmaal behaalden de Wilhelmi- nadorpers een even goede als onver wachte 06 zege. Beide ploegen, sterk verjongd, legden in deze strijd een grote ijver aan de dag waarvan het Elto- team het minst gelukkig en het onpro ductiefst was. Animo 1Tjoba 1 was een hard duel GOES. In de nacht van vrijdag op zaterdag, is een korte maar felle brand Uitgebroken in het garagebedrijf van de heer Burm aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat. De Goese brandweer, die om kwart voor drie 's nachts werd gealarmeerd, was reeds vijf minuten later ter plaatse. Aan de voorzijde van het pand werd de vuurhaard met twee stralen, aan de achterzijde op een gegeven moment zelfs met vijf stralen bestreden. Tijdens het blussingswerk ontplofte een gasfles, zonder -overigens persoonlijke verwon dingen te veroorzaken. Gevreesd werd voor een acetyleen- fles, maar door deze voortdurend nat te houden kon voorkomen worden dat ook deze ontplofte. Naar wij vernemen is een tweetal auto's aan het vuur ten offer gevallen. De brand, die waar schijnlijk in de werkplaats is ontstaan, heeft ook de woonkamer van de heer Burm geheel vernield. De schade is groot, hoewel die gedeeltelijk door ver zekering is gedekt. Het onderzoek naar de oorzaak duurt nog voort. ZOUTELANDE. De vereniging „Het Groene Kruis" afd. Koudekerke en omstreken hield haar algemene ver gadering onder voorzitterschap van bur gemeester J. L Dregmans. Uit het fi nanciële verslag bleek dat er een saldo van 3024.30 gulden was. Het aantal le den steeg tot 1126. De aftredende be stuursleden de heren C. Schipper te Koudekerke, A. Koets te Biggekerke, W. Buck te Meliskerke en H. J. Schoen maker te Zoutelande werden herkozen. De beide zusters gaven een verslag van hun werkzaamheden in het afgelopen jaar en mochten bij monde van de voorzitter hartelijke dank ontvangen voor het vele werk dat zij verzetten. De Oranjevereniging in Goes hield een jaarlijkse ledenvergadering die door de heer G. Vleugel werd geopend. Uitgaande van ae commissie Bijson der kerkeu-erk heeft een groep van on geveer dertig bejaarden en minder vali den zaterdagmiddag een bustocht ge maakt langs de bloeiende bongerds van Zuid-Beveland. Tevoren had men in de kantine van de L.T.S. aan de -Bergweg een lunch gebruikt. Bij de foto: Een comfortabel zitje en het mooiste weer dat zich denken laat maakte de onderneming tot een groot succes VALKENISSE. - In „Stimulans", het orgaan van de stichting ter bevor dering van het sociaal toerisme „Re- vako", worden onder de kop „Kou dekerke en Biggekerke hijsen de stormvlag", enkele opmerkingen ge maakt over de voorgenomen maatre gelen op de kampeerterreinen in deze gemeenten. De stichting geeft toe dat het voor een gemeentebestuur niet leuk is wanneer zomergasten ZiCh misdragen, en noemt het een lofwaar dig initiatief dat er naar midde.en wordt gezocht om dit 'e"en te gaan. Over de maatregelen zelf het ver bieden aan jongelui beneden de acht tien jaar zonder geleide te kamperen is de stichting minder enthousiast. Toe gegeven wordt dat het meestal alleen kamperende jongeren zijn die herrie schoppen. Het is dan ook voor de kampleiding mede in verband met het feit dat de meeste ouders „het niet zo erg vinden" als hun kinderen over de schreef gaan erg moeilijk om op te treden. Revako vindt dan ook deze maatregel echt niet afdoende, temeer waar naast deze groep jongeren toch altijd nog een andere en veel gro tere groep is die wel de verant woordelijkheid kan dragen en de zelf discipline heeft im alleen en goed te kamperen Terwille van deze jongeren vraagt de stichting toch vooral naar een ander middel te zoeken. Over de tweede maatregel die wordt overwogen, het instellen van een avond klok, schrijft „Stimulans" dat deze ze ker op grote terreinen niet gemist kan worden. Doch zij meent dat deze maat regel door de leiding zelf in vrijheid moet worden gehanteerd. Als de gemeen te een avondklok gaat instellen grijpt zij in in de bedrijfsvoering van ons werk. De verheid schrijft toch ook geen recepten voor als bemerkt wordt dat een arts faalt?, zo wordt opgemerkt. De gemeente kan volgens de stichting Revako maar één afdoende maatregel nemen en die is: de terreinen sluiten. Als het nodig is, de leiding van een terrein een avondklok op le dringen, ,s het al te laat en zal deze maatregel ze ker worden gesaboteerd. Sluit zo'n kamp terwille van de jeugd, van de goede kampeerders en van onze goede naam. zo besluit „Stimulans" dit artikel. GOES. Met het oog op de door het Z.K B. twaalftal te spelen wedstrijden op het zesbonden tournooi voor zater dagkorfballers" op 1 mei a.s. te Zeist zal dinsdagavond om half zeven op het sportterrein te Kapelle een selectiewed strijd worden gespeeld. Voor deze wed strijd zijn de volgende speelsters en spe lers uitgenodigd: Dames: Marga Wolf en Jopi Jasperse van Animo Souburg. Joke Tange, Mieke Daniëlse en Lenie Smit van Tjoba 's Heer Hendriks kinderen. Truus Buteijn en Corrie Mallekoo- t evan Vios Krabbendijke, Corrie van Dij- ke van Elto Kapelle, mevr. M. Zweedijk-Ge- lok en Lia Bruggeman van Togo Goes, Cor rie Kole, Willy v. d. Berge van Zuidwesters Souburg, Frida Zeilmaker en Beppie Jozias- se van Swlft Middelburg en Dien Polfliet van Tjoba. Heren: Leen Engelse, Rinus Steenhard, Chr. Francke en Chr. Boogert van Tjoba. Jaap Karman, Piet van Beugen en dhr. Heup- perman van Togo» Doky Vatteroith en Jan Meliefste van Swift, Jan Cijsouw, Ko de Rij ke en Dieleman van Animo, Moerland van Vios, Kees van Strien Swift, Teun van Dalen Togo en David van Soelen Zuidwesters. Hedendaags muziekdrama MIDDELBURG. De Z.V.U. heeft haar leden en belangstellenden met de op voering van „La voix humaine" een interessante maar beslist moeilijke avond bezorgd. Deze door Francis Poulenc getoonzette eenakter van Jean Cocteau is een typisch voorbeeld van hedendaagse kunst. Kunst, die in lijn rechte tegenstelling staat tot de ro mantische muziekdrama's uit vroeger eeuwen. Want bij Cocteau, of liever Poulenc, gaat het niet om de aesthe- tische vormgeving van het geheel, maar eerst en vooral om de over dracht van het drama op de toehoor der. De jonge actrice-zangeres Elisabeth Lugt vertolkte op bewonderenswaardige wijze de ertige hoofdpersoon van het drama: een vrouw, die haar geliefde heeft verloren en via de telefoon (o, iro nie van ons tijdperk) met hem een voor haar liefde en haar leven laatste ge sprek heeft. De koortsachtige wijze, waarop zij dit gesprek met haar ex-min naar heeft en de vele storingen en on derbrekingen, die haar tot een nog gro tere wanhoop drijven, worden door Poxulenc's muziek op treffende wijze met simpele thema's begeleid en on derstreept. George van Renesse, die achter de coulissen met zijn piano, Elisabeth Lugt begeleidde, verzorgde voor de pau ze een meer dan nuttige toelichting. Hij noemde het zelf een verduidelijking van het werk om het voor de toehoorders, die moeilijkheden hadden met de Fran se taal, gemakkelijker te maken. Over de componist Francis Poulenc ver- telde de heer Van Renesse het volgen de: diens werk vertoonde een merk waardige mengelmoes van invloeden van o.m. Strawinksy en Satie als van amu sementsmuziek. Een kennismaking met Cocteau leidde tot de toonzetting van „La voix humai ne", een door de laatste oorspronkelijk als tragi-comedie geschreven eenakter. George van Renesse, die enkele werk jes van Poulenc vertolkte (Mouvements perpetuelles, Improvisations) behandel de in hst kort het uit te voeren werk en speelde daaruit enige motieven. Sch. De afdeling toneel van ..De Volks stem" in Middelburg voerde in de Schouwburg een comedie in drie be drijven van Wim Dumont op, getiteld „Sproetie neemt de leiding!" waarbij Animo zich volledig gaf en aan Tjoba's aanval weinig kansen gaf. Tot ongeveer 15 min. na de hervatting hield Animo 1 de achterstand beperkt tot 02 waarna een der Animoërs door de arbiter van het veld werd gewezen. Me de door deze numerieke minderheid werd Animo vervolgens naar een 15 nederlaag geleid. TopZuidwesters 1 werd een doelpuntenrijke ontmoeting waarvan de meeste gescoord werden door de groen-witten (6—9). Stand in de eerste klasse is nu: Tjoba 1 3—6; Toko 1 3—6; Animo 1 5—6; Zuidwesters 1 3—3; Vios 1 3—2; Olympia 1 3—2; Elto 1 32; Swift 2 21 en Top 30. In klasse 2a hield AKC thuis de scha de tegen Ondo 1 beperkt tot 36 waar door Ondo leider bleef op de voet ge volgd door Togo 2, dat dit ieszoen een voortreffelijke indruk maakt. De Goese reserves versloegen Vopo met 71. Zeer verrassend was in deze afdeling de 16 nederlaag die Vedo 1 op eigen veld tegen Vitesse leed. Vedo 1 verloor hier door wat terrein op de leiders en zag zich bovendien gepasseerd door Animo 2. In 2b had Volharding, uit tegen Blauw Wit 1, weer eens een wispelturige bui. Met rust zat de ploeg uit het oesterdorp welhaast op fluweel (1—4) maar het had onvoldoende verweer tegen een he vig eindoffensief van Blauw Wit. Eind stand werd 6—6. Luc'cor 1 maakte bij WKV geen fout (0—8) en behield hier door de leidende positie. Zeelandia 1 is nu tweede met evenveel punten gevolgd door Blauw Wit 1 op de derde plaats. In 3a verstevigde leider Atlas haar positie aanmerkelijk door een grote ze ge op Stormvogels 2 (113) en kon Zuidzande Zich wat omhoog werken door Animo 3 met lege handen 'terug te zenden (95). Atlas leidt nu met 2 pun ten voorsprong op Vedo 2 en drie op Stormvogels 1. In 3b gaf Zeelandia 2 Luctor 2 een gevoelige afstraffing (7—0) en staat nu vast op de eerste plaats. Togo 3 kon het in haar eerste optreden tegen Blauw Wit 2 niet klaren (5—7). De stand bo venaan de ranglijst is hier: Zeelandia 2 36, Luctor 2 22 en Blauw Wit 2 22. De uitslagen bij de adspiranten wa ren: A: Animo a—Swift b 5—5; B: Atlas a— Noad 70, Swift Snel—Zuidwesters a 014: C: Animo c—Vedo 1—10; D: KVL—Atlas b 6—0, Zuidwesters b—Swift Lenig 1—0; E: Tjoba a—Volharding 1—8, Togo b—Vopo 1—2; F: Dos 35—de Poel 2—6; G: Olympia—Vios 1—2; H: Zeelandia—Luctor 1—7, Elto b—Tjo ba b 30. Pupillen: AnimoTjoba 00. GOES. In een buitengewoon pret- Usje sfeer 7."n zaterdagmiddag zowel in Goes als Middelburg de dis'trictwedstrii den gehouden van het Roode Kru;s. In Goes vonden deze plaats in de Prins van Orarjie en in Middelburg in het Schuttershof. Bij de wedstrijden in Goes kwamen vooral Terneuzen en Goes met een goed resultaat uit de bus. Dp uitslagen luidden als volgt: Heren: 1. Goes met 455 punten: 2. Kapel le A met 420 pt.: 2. Kruiningen met 420 pt.; 4. Temenden met 395 pt.; 5. Kapelle B met 300 r>t.; 6. Krahben^iike met 330 Pt.: 7. Zie- rik7.ee met 330 r>t. Dames: 1. Terneuzen met 215 pt.; 2. Axei met 105 'it.; 3. Goes met 199. \;>t.: 4 Zierikzee met 139 pt. De iurvleden voor de berenploeger w^en de artsen v. Breda Vriesman, Allewijn. Wei ten en Eekbardt. ynor de damesploesren tra den als jurv or> de dames mevrouw Risseeuw en zuster Gelevnse. De uitslag van de wedstrijden, gehouden in het .Schuttershof in Middelburg, was: Da mes. Maximum te behalen punten 215. 1. Mid delburg met 175. 2. Souburg met 167. 3. Kou dekerke met 156. 4. Vlisslngen met 132, Heren, Maximum te behalen punten 800. 1. Oostburg met 590. 2. Axel A met 560. 3. Arnemuiden met 540. 4. Souburg met 510. 5. Vlissingen met 485. 6. Koudekerke met 4^0. 7. Middel burg met 450. 8. Axel B. met 380. KLOETINGE. Gisteren was het twaalf en een half jaar geleden dat zus ter M. Bossert als wijkverpleegster haar werkzaamheden begon in de ge meenten 's-Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke en Kloetinge. In verband met dit feit was in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Kloetinge vrijdag een bijeenkomst beleed waarop de besturen van de Groene Kruisverenigingen als ook vertegenwoordigers van een twee tal comité's aanwezig waren. Zr. Bossert werd allereerst toegespro ken door de voorzitter van het Groene Kruis te Kloetinge, de heer R. Buiten huis. Ook mevrouw Van der Linde sprak namens het comité Kloetinge haar gelukwensen uit. Zij bood een fraaie platenwisselaar en een tafel aan. Voorts spraken burgemeester J. D. Jansen, die een polshorloge aanbood, mr. H. N. baron Schimmeloenninck van der Oye, dokter K. H. Wouda en de heer J. Hoogesteger. DOMBURG „Zij zoeken zich zelf niet", dit was het thema van een weekend dat de gereformeerde instuif groepen uit Middelburg en Vlissingen belegden in de jeugdherberg „Nieuw Walcheren" in Domburg. Wie zichzelf zoekt heeft de liefde niet. Het is nodig dat wij het gebod der liefde niet alleen als zoetekoek op zondag in de kerk slikken maar het iedere dag in prak tijk brengen. De band met God vormt de basis voor deze liefde, die echter door de satan steeds weer wordt ver stoord. Maar door het geloof moet deze macht worden overwonnen. Naast bezinning kregen de ongeveer tachtig deelnemers volop gelegenheid zich te ontspannen. Er werd gevolks danst en gezongen dat het een lust was. Ook een nachtwandeling die werd gemaakt onder leiding van de jeugd- herbergvader viel best in de smaak. De gereformeerde jeugd kaf! dan ook terugzien op een geslaagd weekend. GOES. In de Korenbeurs nam zuster J. Fuykschot zaterdag af scheid als districtsverpleegster voor de kinderhygiëne voor Noord- en Zuid-Beveland en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, om einde lijk eens van een welverdiende rust te gaan genieten. In 1936 be gon zuster Fuykschot als wijkver pleegster in Vlissingen waarna ze in 1946 districtsverpleegster werd, in welke functie ze tot heden werkzaam is geweest. Klein en een beetje verlegen nam ze alle bloemen, cadeaux en toespraken in ontvangst, want de diverse Groene Kruisafdelingen wilden dit afscheid niet ongemerkt voorbij laten gaan. De heer N. A. van Overbeeke, voor zitter van het Groene Kruis afd. Elle- Ronde van West-Brabant Geen Zeeuwen in het voorste gelid OUD-GASTEL Zes renners van ,Theo Middelkamp" zijn zaterdag in Oud-Gastel gestart in de Ronde door West-Brabant die in de sprint werd ge wonnen door Cees van Amsterdam uit Breda. De winnaar had over de 161 km een tijd nodig van 3 uur 51 min en 37 sec. Van de Zeeuwen plaatste Boonman uit 's Heerenhoek zich als 21ste met geringe achterstand op van Amster dam. Ook de Middelkampers Gijssels, Henk de Waal, Ko Tolhoek en Piet Verschuure die met een grote groep ex aequo op de 25ste plaats eindigden hadden slechts iets meer dan een mi nuut achterstand op de winnaar. Alleen Jan Moerdijk haalde de eind streep niet omdat hij door pech werd uitgeschakeld. Tijdens deze ronde voor onafhanke- lijken en amateurs werd in Oud-Gas tel ook een wedstrijd gereden voor nieuwelingen en adspiranten. In de course voor nieuwelingen speelde Dies Kosten in de beginfase een eerste viool door geruime tijd en met ruime voorsprong voor de anderen uit te gaan. Kosten werd echter jammer ge noeg door pech uitgeschakeld. Hoger- land uit Kapelle kon zich als 20ste klas seren en bij de adspiranten werd Kuy- per uit Kruiningen 14de. MIDDELBURG. Do afdeling Mid delburg van de N.C.H.V. hield in de Eendracht haar jaarvergadering. In zijn jaarverslag stak de secretaris, de heer F. N. Baan. de loftrompet over de leden die door hun activiteit het lede tal in het afgelopen jaar met zestien wisten te vermeerderen. Bij de behan deling van de agenda voor de algemene jaarvergadering die op 6 mei in Utrecht wordt gehouden, werd besloten het voorstel van de afdeling Groningen een embleem voor de auto's van de N.C.H.V.'ers te laten vervaardigen, niet te steunen. De Middelburgers vonden het beter een insigne te laten maken Men hoopt op de jaarvergadering in Utrecht het duizendste lid in te schrij ven. Volgende week organiseert de afde ling een feestavond. woutsdijk, Driewegen, Ovezande en Oudelande, memoreerde het vele werk dat zij verzette op het gebied van de consultatiebureau^ voor baby's, de kleuterzorg, de wijkgebouwen, polioin entingen en opleiding van andere zus ters. „Zij was", aldus de heer Overbee ke, „een stille werkster die niet aan de weg timmerde, en daarom te wei nig waardering genoot, voor haar zwa re arbeid". Namens de afdeling bood hij een pick-up en een platenbon aan. Verder voerde het woord zuster M. van der Hoeve uit Kapelle, namens de col- lega's en zuster M. C. K. v.d. Slikke uit Oostkapelle namens de afd. Walche ren. Van beiden mocht ze een ge schenk onder couvert ontvangen. Zuster de Jonge uit Cadzand sprak namens de Bond van wijkverpleegsters afd. Zee land. Ook burgemeester A. Lodder uit EUewoutsdijk voerde het woord. Hij roemde de prettige samenwerking die er steeds was geweest met het gemeen tebestuur op het gebied van de vacci naties. Zuster Fuykschot wordt opge volgd door zuster Dirksen. stanties. het Algemeen Burger Gasthuis; het Protestants-Christelijk Comité en de Stichting St. Elisabeth ziekenhuis met el kaar overleg zouden plegen om in Ber gen op Zoom te komen tot één zieken huis. De minister, aldus de verklaring, ver langde niet, dat de Stichting St. Eli sabeth ziekenhuis de juist verworven principiële goedkeuring zou teruggeven. Maar hij suggereerde, dat het Prot. Chr. Comité in het beleid van dit ka tholiek ziekenhuis een duidelijk woord zou meespreken. Tussen de Stichtingen St. Elisabeth Ziekenhuis en het Prot. Chr. Ziekenhuis voor Bergen op Zoom en omstreken zijn toen besprekingen gevoerd en is over leg gepleegd. Volgens deze verklaring blijkt dat: 1. allen zonder uitzondering overtuigd waren, dat het in het belang van de volksgezondheid zou zijn, dat er in Bergen op Zoom één nieuw ziekenhuis kwam; 2. dat het college van regenten van het A.B.G. zich op het standpunt stel de, dat het Prot- Chr. Comité eerst met de Katholieke stichting zou praten. Nog diezelfde maand zijn deze laatste besprekingen begonnen. Dit had tot gevolg dat op grondslag van de gehouden besprekingen op 1 de cember enkele voorstellen aan het Pro testants Christelijk Comité tot samen werking zijn voorgelegd. Eerste mogelijkheid: Er zou samen werking zijn op bestuurlijke grond slag d.w.z. het bestuur zou samenge steld zijn uit tien katholieke en drie pro testants christelijke bestuursleden, de garantie voor de aanstelling van een vaste predikant en het aantrekken van protestantse verpleegsters. De predikant zou voor zijn godsdienstoefeningen kun nen beschikken over een eigen kerk- zaaltje en op af te spreken tijden over de huis-omroep. Tweede mogelijkheid: Er zou zowel bestuurlijke als interne samenwerking zijn. In dit geval zou het bestuur bestaan uit zeven katholieke en twee protestants christelijke bestuurs leden. Aangezien bij de besprekingen was gebleken, dat van protestants chris telijke zijde grpte waarde gehecht werd aan het verplegen van zieken van hun richting in eigen sfeer, werd gemeend enkele verpleegeenheden beschikbaar te kunnen stellen, met zoveel mogelijk verpleegsters van prot. chr. huize. Een derde mogelijkheid: twee verdie pingen in gebruik te geven voor ver pleging van protestants christelijke pa tiënten bleek niet voor uitvoering vat baar, omdat dit verpleegtechnisch on- overkomenlijke moeilijkheden zou mee brengen. i Hierop is van protestants christelijke zijde gereageerd met een heel ander voorstel', dat de katholieke en protes- tants christelijke stichting samen een nieuwe stichting in het leven zouden roe pen, welke een algemeen christelijk ka- i rakter zou dragen. Zowel in het be- stuur als in de bezetting door artsen en verpleegsters, zou een verhouding van zeven katholieken en drie protes tanten worden aangehouden. De Stich- Na een langdurige ziekte tinS St. Elisabeth Ziekenhuis zag in het BERGEN OP ZOOM. De Stichting St. Elisabeth Ziekenhuis uit Bergen op Zoom heeft een verklaring uitgegeven, die is opge nomen op de voorpagina van de officiële kerkbode „De Vreugde bloem" van de R.K. Parochiën van Bergen op Zoom. Nadat de voorgeschiedenis van de zieken- huisstrijd werd aangehaald en het Bergen op Zoomse publiek maandenlang niets meer had ver nomen over wat is opgeschroefd tot „De Bergse ziekenhuiskwestie" halen zij hierin aan, dat de Minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid bij schrijven van 4 augustus 1960 de zogenaamde „principiële" goedkeuring gaf tot het bouwen van een rooms katho liek ziekenhuis met 250 bedden. Van Protestants-Christelijke zijde was eveneens een aanvraag tot de minister gericht voor het stichten van een Pro testants-Christelijk ziekenhuis met 3 a 400 bedden. Hiertoe werd geen princi-iële goed keuring verstrekt, aangezien de minis ter twee ziekenhuizen in Bergen op Zoom niet aanbevelenswaardig vond. Om tot de beste medische en verpleeg kundige oplossing te geraken, stelde hij voor, dat de drie belanghebbende in- GOES. is vrijdag overleden de heer K. K. Maartense. Hij bereikte de leeftijd van 72 jaar. De heer Maartense heeft in zijn leven actief deelgenomen aan vele facetten van het maatschappelijk en kerkelijk leven in Goes. Zo was hij ondermeer tientallen jaren secretaris van de Christelijke Besturen bond Goes en omstreken en secretaris van de hervormde schoolvereniging „T Mosterdzaad" te Goes. Verder was hij vanaf de oprichting bestuurslid van het algemeen ziekenfonds Zd- en Noord-Be veland, welke functie hij tot zijn over lijden vervulde. Ook diende de heer Maartense vele jaren de hervormde ge meenten van Goes en Kloetinge als ouderling. Aparte vermelding verdient ongetwij feld zijn baanbrekend werk Op het ge bied van de organisatie van de grafi sche bedrijfstak in Goes. Hij was een der oprichters van de afdeling Goes van de Christelijke Grafische Bedrijfsbond, van welke afdeling hij meer dan 20 jaar voorzitter was. Later werd hij benoemd tot ere-voorzitter. Ook was de heer Maartense lid van de districtsopleidings commissie en van de rechtspraakcom missie in het grafische bedrijf. De heer Maartense is 42 jaar werkzaam geweest bij de firma Oosterbaan en le Cointre, waarvan vele jaren als voor man. Voor de jongeren toonde hij zich altijd een uitstekend leermeester. Met grote ijver en nauwgezetheid heeft de heer Maartense ook vele jaren gewerkt aan de opmaak van onze krant. Zijn arbeid aan de krant zal bij ons dan ook steeds in dankbare herinnering blij- ven voortleven. De begrafenis zal plaats vinden dins dag a.s. des middags om twee uur, op de algemene begraafplaats te Goes. MIDDELBURG. Voornamelijk door dat de thuisclub in de tweede helft het voor half time gedemonstreerde hoge tempo niet kon volgen heeft Swlft za terdag aan de Nadorst in Middelburg een 6—7 nederlaag geleden tegen een andere kampioenskandidaat, ODO uit Dordrecht. De Middelburgers bereikten ai spoedig een 20 voorsprong, kwa men later nog eens met 3—1 voor te staan, maar keken al met de rust te gen een 31 achterstand aan. In de tweede helft kwam Swift op een gege ven ogenblik met 5—4 voor, doch daar na schakeldo ODO over op een hogere versnelling, welke uiteindelijk te mach tig was voor de oranje-zwarten, die dit keer Bert de Vries weer in hun midden hadden. De Vries kreeg al na enkele minuten een strafworp toegewezen die hij dank baar benutte (1—0). Korte tijd later be gunstigde scheidsrechter Snoep Swift opnieuw met een strafworp, maar nu miste De Vries. Toch gaf hij na 12 minuten zijn club met een afstandschot een 2—0 voorsprong. In de aanvangsfase van de strijd draaide Swift ook beter dan ODO, maar allengs kwamen ook de Dordtenaren er beter in en na 20 mi nuten maakte Jan van Boor er 21 van. Twee minuten later evenwel bracht Jan Maljers de stand op 31. Swift behield door snelle, maar n'iet altijd vloeiende combinaties nog een tijdje het overwicht, doch de ver- moeidheidsfaktor begon nog een woordje mee te spelen, een faktor die het spel van Swift ook na de her vatting zou beïnvloeden. ODO werkte zich daarna onder de greep van de gastheren en -vrouwen vandaan en kwam op gelijke hoogte door twee doelpunten van Kees Bax, 33. Nog vóór de rust namen de Dordtenaren de leiding (34). Ofschoon Wouter Scheltens er na 10 minuten 4—4 van maakte, was het spel Swift toch onverzorgder dan bij ODO. Het plaatsen liet te wensen over en aan het uitverdedigen werd niet altijd vol doende aandacht besteed. ODO bestreed in de tweede helft Swift met de wapens die de Zeeuwen voor de rust hanteerden, een grotere dosis fantasie en een hoger tempo. Niet temin kwam Swift met een 5—4 voor te staan door een weinig fraaie, maar hoogst nuttige treffer van Wim Brevet. Zes minuten later was de stand alweer gelijk en daarna liepen de Dordtenaren met zu'lvere afstandschoten uit tot 5—7. Wel kwam Swift door Bert de Vries, die scoorde terwijl zijn tegenstander op de grond lag, tot 67, doch verder ston den de ODO-mensen geen Middelburgse korfdoorboring toe. De overwinning- kwam daardoor te recht bij de ploeg die bewees de lang ste adem te bezitten en het beste schoot. Een zege die daarom wel verdiend was. Jammer voor de Swlftianen, die hun kansen op de titel nu aanzienlijk zagen gereduceerd. MIDDELBURG Voor een talrijk publiek gaf de gymnastiekvereniging Achilles" in het Schuttershof haar 57e jaarlijkse jeugd- en juniorenuitvoering. Voor het afwerken van het programma werd met een minuut stilte het overlij den door een noodlottig ongeval van Ze- bra-keurturner M. Mazure herdacht. Daverend werd de avond ingezet door de signaalafdeling onder leiding van tambour-maitre Hans Floresse, waarna voorzitter C. J. Nieuwenburg een ope ningswoord verrichtte, waarin hij di recteur-secretaris J. A. Bal en leiders dank bracht voor het vele verrichte werk. De daad was toen aan de circa twee honderd aspiranten van „Achilles", in leeftijd variërend van zes tot vijftien jaar, die de verschillende oefeningen zonder veel moeite uitvoerden. laatste gedeelte van dit voorstel geen bezwaar om zo te komen tot een zieken huis van 350—400 bedden. Onaanvaardbaar was echter dat een ziekenhuis zou verrijzen waarin alle partijen zich aan een moeilijk te definiëren algemeen christelijke sfeer zouden moeten houden. De Stichting St. Elisabeth Ziekenhuis wenste dit niet ene meend er aan te moeten herin neren, dat ruim twee jaar geleden was voorgesteld tezamen met de Ka tholieken een ziekenhuis op te richten op algemeen christelijke grondslag. Toen wensten de Protestanten daar niet op in te gaan. Omdat de onderhandelingen dreigden te mislukken wilde men nog een laat ste poging wagen tot overeenstemming te geraken. Daarvoor werd de Stich- tingsacte van het St. Elisabeth Zieken huis zodanig herzien dat zij garandeer de dat in het ziekenhuis de Prot. Chris- gelijke zowel als de Katholieke begin selen zouden worden geëerbiedigd; te vens werd vastgelegd op welke wijze zij de medewerking van niet katholie ken in de bestuurlijke sector dachten, terwijl de practische uitvoering van vroegere voorstellen werd gehandhaafd. Bij schrijven van 5 april jl. heeft de protestants-christelijke stichting nog maals bericht alleen een algemeen chris telijk ziekenhuis aanvaardbaar te ach ten. Volgens de voorzitter van het Prot. Chr. deel zijn er een drietal punten waarover men geen overeenstemming kon krijgen en die men de grootste struikelblokken voor de Prot. Chr. groe pering noemde. Dit waren: 1. de duidelijke kath. sig natuur die het gezamenlijke ziekenhuis zou moeten krijgen; 2. het ontbreken van een voldoende „eigen sfeer" en 3. de uitdrukkelijke voorwaarde, die door de R.K. Stichting is gesteld, dat de dok toren in het Kath. ziekenhuis ook ge bonden zullen zijn aan de r.k. medische moraal. Tenslotte werd medegedeeld dat nu het overleg op een dood punt is uitgelopen uitgezien zal worden naar de totstandkoming van een eigen Prot. Chr- ziekenhuis. GOES. Het tamboer- en pijpers corps Excelsior" gaf zaterdag, gesto ken ?n het fleurige rode uniform, een klinkende uitvoering in de Prins van Oranje, voor een bijna uitverkochte zaal. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. de Kok zijn leed wezen uit over het nijpende gebrek aan huisvest'ng. Koewei er hard naar een oplossing wordt gezocht, zag hij deze moeilijkheid vooreerst nog niet van de baan. De/c avond was extra-feestelijk omdat E,xcelsior zijn eigen vlag en vaandel in gebruik kon nemen, hetgeen te danken was aan de activiteiten van mevrouw Van de Keepe, de bescherm vrouwe van de vereniging. Tijdens het verdere verloop van het programma werd de voorzitter gehul digd wegens zijn vijfentwintigjarig lid maatschap, bi] welke gelegenheid hij een projectiescherm in ontvangst mocht nemen, als stoffelijke blijk van waarde- nn% Vj0r ^et vele werk dat hij gedu- re? i? j ze voor de vereniging ver zet had. De res» van de avond konden de aanwezigen genieten van een vro- P?°£ramma, waarin muziek en schetsjes elkaar afwisselden. WESTKAPELLE - Het vorige week vrijdag aan de Zeedijk aangespoelde lijk is thans geïdentificeerd. Het blijkt zoals reeds werd vermoed de 22-jarige G. M. J. G. Viaene uit Evergem (Bel gië) te zijn. V. is in de nacht van eer ste op tweede paasdag onder Somergem op zijn motor waar ook een vriend van hem opzat in het Kanaal van Schipdonck gereden en verdronken.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4