GEHOORD Negen maal zilver voor Nederland Dirk Verweij straks weer in ongeluksschoorste Mevrouw Brink stelt u op uw Zweedse gemak KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I P. W. RUSSEL'S Pag. 2 r!> - Performance test besloten Lesvliegtuig tegen de grond Planta-affaire wereldreis weddenschap Maandag 17 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD ROTTERDAM. „Reizen is een kunst," zei mevrouw Maud Brink en zij nam een slokje sterke zwarte koffie. Haar Zweedse ogen zijn lichtblauw en keken ons door dringend aan. Afgelopen zomer stond zij zeshonderd mensen te woord van zestig nationaliteiten. Toeristen uit Nederland en de Phi- lipijnen, uit Italië en Egypte. Zij zorgde, dat al deze vakantiegan gers zich tenminste een avond thuisvoelden in Stockholm. Thuis bij de Zweden. Dat ban allemaal dankzij „Sweden at Home". „Acht jaar geleden is men er in Stockholm mee begonnen", vertelde mevrouw Brink ons, „en sinds vier jaar zorg ik er in mijn eentje voor, dat de zaak goed marcheert". Het doel? Per soonlijk contacten leggen tussen de toe risten en de Zweden. „Kijk", legde onze Zweedse gastvrouwe uit in het Engels, een van de zes talen die zij spreekt, „normaal komt men tijdens een vakan tie in een vreemd land niet verder dan de bezienswaardigheden en eenmaal thuis weet men dan nog maar weinig af van haar bevolking". /VPNIEUW een klaterend Neder- lands succes in de „Caltex Per formance Test" en opnieuw zilveren bekers en schalen in Nederlandse handen. Dit weekeinde was 't in Ko penhagen dat de neef van de Deense koning, graaf Flemming van Ro senberg, de tweede prijs van de Per formance Test uitreikte aan de Rot terdamse rallyrijder Hans Kreisel (rechts op de bovenste foto hier naast) die samen met de Nederlandse journalist J. C. Warning de rit vol bracht in een Gordini. Even later ging de derde prijs naar het Neder landse team Gijs Berk (op de onder ste foto in het midden) en P. Govers (links op de onderste foto), ook op Gordini. En aan het opsommen van die Nederlandse namen was voor afgegaan het noemen van de eerste prijswinnaar in deze Test, de Frans man André Parayre op Panhard. Bovendien werden Berk nog eens eerste en Kreisel derde van hun klasse, haalde de V.W.-rijder uit Tiel W. Septer, een tweede klasseplaats, deed het echtpaar Pieters-Middel- beek (in Taunus 11 M) hetzelfde, terwijl A. Moggré (op Citroen I D) vierde werd, kwam de heer A. W. van Helden (Ford Falcon) op de eerste en de heer H. Beugeling (Opel Kapitan) op 'de derde plaats van hun klasse. Alles hij elkaar: negen keer zil ver in de handen en armen van Ne derlandse rallyrijders. Hetgeen op nieuw de kreet „Nederland slaat steeds de beste beurt in deze zuinig heids- en prestatierit" waar maakte. jf Een lachende vrouw met een open, intelligente en vriendelijke blik, dat is mevrouw Brink uit Zweden. Midden in Stockholm heeft zij haar kantoor en als u bij haar binnenloopt, dan kunt u de vol gende dag al bij een Stockholmse familie op bezoek gaan. Kijk, hier beneden, daar woont mevrouw Brink. 24 uur later „Sweden at Home" zorgt er echter voor, dat u de Zweden wel een beetje leert kennen: hoe ze wonen, wat ze eten, kortom hoe ze leven. „Honderden Stock- holmers geven zich ieder jaar op om als gastheer te fungeren", aldus mevrouw Brink, die in Hongarije werd geboren en tien jaar een kledingfabriek had in Parijs. „Mensen met de meest uiteen lopende beroepen komen bij mij aan de balie. Hoe ik dan weet of zij geschikt zijn om vreemdelingen te ontvangen? Ach. dat is een soort zesde zintuig." Wanneer u in Stockholm bent, dan kunt u vierentwintig uur later aan de koffie zitten bij een Zweedse familie. Engels „Via radio en pers maken wij veel reclame voor „Sweden at Home" en zelf houd ik ook regelmatig praatjes voor de radio. Taalmoeilijkheden? Wel, de meeste Zweden spreken Engels en op mijn lijsten staan er zelfs zes, die Nederlands spreken." Alles wat u moet doen, wanneer u in Stockholm bent is naar het Kungstrad- garden park gaan en daar vindt u me vrouw Maud Brink van 15 mei tot 15 september achter de balie van het „Tou rist Centre". Via „Sweden at Home" voelt u zich thuis in Zweden. Van een onzer verslaggevers WIERINGERWERF. Boven de akker van de landbouwer A. P. J. M. Moors aan de Schervenweg in Wieringerwerf is za terdagmorgen een Fokker S-ll lesvlieg- tuig tijdens een oefening in laagvliegen verongelukt. Het toestel raakte met de wielen de grond en sloeg over de kop. De luite- nant-ter-zee tweeö'e klasse T. Mulder en de weerkundige-eerste-klasse J. A. de Vries trapten de plexiglazen koepel van de S-ll kapot en kropen er geschrokken maar ongedeerd uit. Het vliegtuig werd vernield. Het onge luk gebeurde boven een stuk terrein, waar door de vliegtuigen van De Kooi steeds oefeningen in laagvliegen worden gehouden Kolonel P. G. A. Coopmans, chef-staf jij de Reserve Strijdkrachten te Apel doorn, is benoemd tot territoriaal bevel hebber Zuid. Hij volgt brigade-generaal F. J. van Horn op, die in februari is overleden. VANDAAG zal de Rotterdamse schoorsteenbouwer Dirk Verweij (40) naar de top van een zeven tig tot tachtig meter hoge schoor steen klimmen; de schoorsteen staat op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden. „Ik ben benieuwd hoe ik me zal voelen", zegt Verweij, peinzend een half zware sigaret draaiend. Die nieuwsgierigheid is niet vreemd als men bedenkt dat de Rotterdammer vorige week van de zelfde schoorsteen is gevallen. Zijn leven bracht hij er af dankzij «en veiligheidsgordel, waaraan hij ge ruime tijd tussen hemel en (op dat moment verre) aarde heeft geben geld. Wie de ietwat laconieke schoorsteen bouwer vraagt hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen, krijgt een verhaal te horen dat voor een niet- schoorsteenbouwer nogal verwarrend is door allerlei vaktermen „vlieg- steiger, jukken, klimhaken" maar waaruit blijkt dat schoorsteenbouwers zich op die grote hoogte tegen de wand van een schoorsteen even gemakkelijk bewegen als vliegen tegen het plafond en „gewone" mensen op de begane grond. „Ik moest mijn collega, die aan de andere kant van de schoorsteen werk te, even een stukje gereedschap bren gen. Op de terugweg schoot een juk los en daar ging ik". Het speelde zich af op ongeveer veertig meter hoogte. Beneden stond Verweij's collega Gerrit Verhoef (50) uit Velsen. Hij hoorde een plank val len, keek omhoog, zag Verweij niet meer en sloeg alarm. Brandweer-, politie- en ambulanceauto's schoten met gillende sirenes toe. Toen had Verweij zich echter al weer op de stei ger gewerkt en was hij koelbloedig opnieuw aan het werk gegaan. „Ze riepen me naar beneden en ik klom omlaag. Toen ik beneden was vroegen ze: „Wie is die man voor wie alarm is geslagen?" en ik zei: „Ik". Ze zeiden „O" en vroegen of ik het niet erg vond, dat ze me voor niets naar beneden hadden laten komen. Goed, ik weer naar boven, maar toen kwa men ze van de bedrijfsveiligheid en ik moest weer dalen". De veiligheidsgordel die Verweij's leven had gered, werd gecontroleerd. Er bleek een klein scheurtje in te zit ten. „Ik heb een andere gekregen, maar mijn baas (Verweij werkt bij een bedrijf, dat op het Hoogoventerrein herstelwerk verricht aan de schoorste nen) vond het beter dat ik een paar dagen op de begane grond bleef Dat heb ik dus gedaan. Iedereen was nogal verwonderd, omdat ik zo kalm was gebleven, maar die nacht heb ik niet geslapen, de volgende ook niet en de daaropvolgende evenmin". Dirk Verwey In de zes jaar dat Dirk Verweij schoorsteenbouwer is daarvóór was hij bouwvakarbeider heeft hij al eens een ongeluk gehad, waarvan een litteken op zijn arm getuigt; toen was hij binnenin een schoorsteen bezig en viel er van boven een plank. Enkele jaren geleden is een andere schoorsteenbouwer van 32 meter ge vallen in dezelfde schoorsteen als die waaraan Dirk Verweij heeft geben geld; de man bracht er het leven af, maar toch: „Het is een ongeluksschoor steen," zegt de Rotterdammer. Van daag klimt hij er weer in. Advertentie Probeer óók die Rheumatiek van U af te schudden. Neem Kruschen - om dat wonder zelf fe beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losge maakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. ROTTERDAM (ANP) De commissie die heeft onderzocht of het bij de ver vaardiging van Planta-margarine ge bruikte apparaat ergens heeft gefaald, heeft haar rapport uitgebracht aan de raad van bestuur van de N.V. Van den Bergh en Jurgens. De commissie werd vorig jaar augus tus ingesteld na de besprekingen over de blaasjesziekte, die na het gebruik van Planta was uitgebroken. 26 In een van de tempels zat de be roemde smaragden Boeddha, om ringd door zeer natuurgetrouwe muurschilderingen die het leven van Barna uitbeeldden, één van de in carnaties van Vishnu volgens de Hin doemythologie. De andere tempels hadden de vorm van een cylinder. In deze tempels, Cheddy genoemd, werden de heilige boeken bewaard. De buitenkanten waren versierd met eigenaardige bloempjes die bij na der inzien bleken te bestaan uit scherfjes van porceleinen borden. In de tempels waren de geschenken te zien van vreemde staatshoofden aan de koningen van Siam tafels van Carrara-marmer, stoelen in de stijl van Lodewijk de Vijftiende, kande laars van Venetiaans glas, barok- spiegels en talloze klokken. ,,'t Lijkt wel een uitdragerij", fluisterde Mare. De zaaj deed inderdaad aan een veilinglokaal denken, en het was een merkwaardig gezicht dat te midden van al die rommel de gelovigen vroom voor het Boeddhabeeld zaten te bidden. Dit vreemde samengaan van geest en stof werkte op Marc's lachspieren. Alle tempels werden bewaakt door beelden, die de verschillende goden van goed en kwaad voorstelden, waaronder de afschrikwekkende Ga- roeda met de arendskop. De gelovi gen plakten er kleine stukjes blad goud op om bij hen in de gunst te komen. En overal stonden wakende grijs sternen leeuwen dezelfde die ■n Chinese koopvaardijschepen als allast worden gebruikt. De whisky van Zijne Exellentie de ambassadeur was zeer verfris send na de belevenissen van die och tend, te meer daar de lucht in Bang kok veel leek op die in een stoom bad dat men nooit had laten afkoe len. Het was heerlijk om tersluiks aam de stukjes ijs te likken voordat ze smolten. De conversatie tijdens de lunch was zeer levendig. De vrouw van de ambassadeur was een bekoorlijke gastvrouw en haar man een boeiend verteller. De andere gasten waren twe> Belgische dames, die juist drie weken in China hadden doorgebracht en vol waren van verhalen over de laatste activiteiten van de commu nisten, „Een poosje geleden", begon lil MMHIMIMMIIIIIHIIIIMIIIBiIIIIIIIIIIIWIIIIIIIIllllllllill1 tfllvr"1 lin lil in een soort verdoving worden ge houden door middel van wierook. Ze was vastbesloten een cobra te grij pen en die om haar hals te han gen. Vijf minuten later lag ze dood op de vloer. De cobra had haar in haar keel gebeten". Mare schrok zo dat hij zijn glas kapotdrukte. De bourgogne verander de het smetteloze tafelkleed snel in de Rode Zee. Bertrand staarde Mare aan, die wel in de vloer had willen wegzinken. Later, toen ze in de salon zaten, schonk de ambassadeur hun een prachtig teakhouten beeldje en het begeerde buskaartje. „Het schone mysterie van het le ven heb ik eindelijk gevonden", neu riede Abel. En goed was het leven tot die middag half drie. In de foyer van het hotel zat prins Ravanah op hen te wachten. Hij viel met de deur in huis: „Ik ben bij die apenfiandelaar geweest. Het probleem bleem schijnt toch wel iets moeilij ker te zijn dan we dachten. Zijn jul lie werkelijk gebonden aan de cen trale gevangenis, of mag het ook een andere zijn?" „Nee hij heeft uitsluitend van de centrale gevangenis gerept", zei Abel nerveus, „Is dat de enige moeilijkheid?" vroeg Mare. „Ja tenzij jullie dat éne woord „centrale" zouden kunnen vergeten. Dan zou het gesneden koek zijn. Dan zouden jullie alleen maar naar de eerste de beste politiepost hoeven te gaan om te zeggen dat jullie je pas poorten kwijt waren. De wet is hier op dat punt heel streng. Ze zouden jullie onmiddellijk opsluiten. Dan zou den jullie later „toevallig" die zo genaamd verloren paspoorten toch terugvinden, en jullie zouden er even gauw uitkomen als jullie erin gegaan waren. Ze zouden natuurlijk een lang de prevelement houden, maar ook een „Je komt daar niet zo makkelijk in", verklaarde de prins. „Dan moet je heel wat op je geweten hebben voor moordenaars, inbrekers, rovers en dergelijke lieden geldt die exclu siviteit niet." „We zouden Bertrand om zeep kun nen brengen?" suggereerde Abel. „Neen, daar zouden we niets mee opschieten. Een onbenullig diefstal letje of wat omkoperij is bij lange na niet voldoende. Zoiets als een massamoordenaar, een echt verstok te misdadiger, die lui tiebben de meeste kans". „Kunnen we niet een of andere onschuldige politieke overtreding be gaan?" (Wordt vervolgd) ambassadeur een nieuwe anecdote, officieel ontslagbewijs afgeven!" „was er een rijke Amerikaanse. Ze „Het is jammer, maar het moet ging naar de tempels waar slangen absoluut de centrale gevangenis zijn." Ds. J. van Dijk, Ned. Herv. predi- kant te Poortvliet heeft om gezond heidsredenen voor het consulentschap te Tholen moeten bedanken. In zijn plaats wordt thans ds. P. Alblas te Scherpenisse consulent in deze gemeen te. De heer G. J. Beeldens te Axel slaagde voor het eindexamen „electro- technisch installeren" volgens het leer lingenstelsel V.E.V. De heer W. Verdoorn te Temeuzen slaagde voor het eindexamen „electro- technisch installeren" volgens het leer lingenstelsel V.E.V. De afdeling 's Heer Arendskerke van de N.C.V.B. hield de maandelijkse vergadering o.l.v. de presidente, me vrouw Baars. Ds. Baars van 's Heer Arendskerke hield een inleiding over het zendingswerk op Nieuw-Guinea en over de onderwij,smoeilijkheden daar. De afd. Wolphaartsdljk van de N.C.V.B. vergaderde in de kleuterschool onder leiding van de presidente, mevr. H. A. van Liere-Hoek. Dhr. Bouwmees ter uit Utrecht hield aan de hand van dia's een inleiding over „Wat doet de morgenlandzending in Syrië, Libanon en Algerije?". Op de volgende vergade ring van 18 mei a.,s. zal ds. Homburg uit VBssingen spreken. iniiinHiiiniHinniiniiiiiiHiiiniiiniiinniiiiiinuitiiiiniiiiininiiiHiiniiHiHiiiiiinnniKHiiiHiiiuiiiiiitiiiHiiiniiiiinHiiiiiiHiiHHiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniininifiHniiii)!) 49. Vanachter de houten beschutting drong een hevig gespetter en geplas tot Kappie en Balein door en een woeden de stem riep onaangename dinger.. „Voorrruit, lompe dikhuid!" klonk het schril. „Doe wat ik je zeg! Dit is de laatste maal! Spring door die hoepel, of anders De viskundige verbleekte. „Ontzettendprevelde hij. „Lom pe dikhuid1 Wat een belediging voor Arie. Het dier is de gevoeligheid zelf! En dan die platte dressuur: door een hoepel springen! kan het kinderachtiger vooi een dier, dat in één ruk duizenden me ters diep duikt?" Kappie bromde maar wat terug. Hij had intussen een deurtje ontdekt in de schutting en daar stevende hij nu op af. Jonas Balein volgde Aan de andere zijde gekomen stonden zij opeens voor een glazen wand, die loodrecht voor hen oprees. Daarachter lag de potvis Arie lusteloos in het groezelige water, ter wijl Pablo Piste, voorzien van vinnen en een lange stok driftig rondplaste. 64. Het weerzien van Heer Gislar en zijn dochter was roerend. Otto had zi'ch bescheiden afgewend en staarde door het venster naar buiten. Na de eerste begroeting had Zaïda zich naast de rustbank gezet en de oude man hield haar hand zo stevig vast alsof hij haar nooit meer wilde loslaten. Met een door tranen verstikte stem mom pelde hij steeds weer opnieuw: „Gisèle, n^in meisje! ^en je echt teruggeko men? En plotseling hoorde Otto haar ■zeggen: ,Ja vader, door hem, door Heer Otto! Als hij er niet geweest was, had ik U waarschijnlijk nooit weer teruggezien!" Heer Gislar probeerde rechtop te gaan zitten, doch meteen kwam Otto naderbij. „Dat moogt ge niet doen, Heer Gislar", zei hij. „Denk er aan, dat ge thans meer dan ooit de plicht hebt, zo spoedig mogelijk beter te wor den! Met een dankbare lach liet Heer Gis lar net hoofd in de kussens zinken. „Hoe zal ik U ooit mijn dankbaarheid kunnen tonen", mompelde hij ver moeid. „Door nu braaf te gaan rusten", lachte Otto. „Trouwens voor Zaïda, eh, ik bedoe) voor Gisèle wordt het ook tijd om te gaan slapen. Dan kunt ge morgen net zoveel samen praten als ge wilt!" En met zachte drang leidde hij het meisje naar buiten. Doch hij was nog niet bij de deur, toen Heer Gislar hem nariep: „Zo het U schikt wil ik morgenochtend gaarne nog nader met U spreken!"

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2