GRANDIOOS VUURWERK XINGTON FILMS Minister Toxopeus staatssecretaris te hulp BOLLEN EN BETUWE IN BLOEI Indonesië en Portugal een zelfde behandeling Uitkeringen tot levensonderhoud voor gedupeerden Deltawerken Gezondheid Euromarkt biedt perspectieven voor Zeeuwse bietentelers Straal j agerpiloot waarschijnlijk omgekomen Botenbaas redt kinderen uit brandend schip Zaak-Oberlander geseponeerd KERKJE VM NOORDWELLE WACKT OF RESTAURATIE Laatste fase Beroenenexpositie in Terneuzen Dr. Gravemeijer 50 jaar predikant Einde aan nijpende onzekerheid Vreemde rechtszaak behandeld achter gesloten deuren voor Baby en kennis voor Moeder, dit NOTERING VAN 13.000 KISTEN Record-aanvoer winterbloemkool bij veiling Walcheren Lijk aangespoeld aan Westkapelse zeedijk Lexi biedt U aan een te Middelburg Ir. Luitjens voor Z.LM.-ers Zaterdag 15 april 1961 ZEEUWSU1 DAGBLAD Pag. 7 NTOORDWELLE. Binnen- kort, nog dit voorjaar, zal de restauratie van de Neder lands Hervormde kerk van Noordwelle worden voltooid. Nadat vorig jaar het dak en de toren van de oude Gothische kerk zijn gerestaureerd, zal nu worden begonnen met de ver nieuwing van het koor. Tot voor kort diende deze ruimte voor het geven van onderwijs aan de kinderen van Noordwelle. Nu onlangs de nieuwe Open bare Lagere School in gebruik is genomen, kan dit gedeelte ook worden gerestaureerd. Het koor van de ruim vier eeuwen oude parochiekerk is deerlijk verwaarloosd. Monumentenzorg achtte dan ook voldoende rede nen aanwezig om 90 procent subsidie te verlenen. Het werk is al aanbesteed. Uitvoerder is firma L. C. Bom en Zn. uit Burgh. Op de foto is duidelijk te zien hoe scherp het ver nieuwde dak en de gerestau reerde toren afsteken tegen een gedeelte van de foeilelijke muur. Botsing boven Schelde HAAMSTEDE. Het zeer in tensieve speurwerk van schepen en vliegtuigen naar de donderdag avond boven de Zeeuwse kust ver miste Hawker Hunterstraaljager van de Koninklijke Luchtmacht heeft geen enkel resultaat opgele verd. Alle hoop dat de piloot van het toestel, de 26-jarige reserve eerste luitenant A. F. A. van der Gaag uit Soesterberg, het leven er heeft afgebracht is opgegeven. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. Het ongeluk gebeurde donderdagavond om tien over half tien. Vast is komen te staan dat het op een hoogte was van ongeveer twaalf en een halve kilometer boven de Roompot. Verscheidene inwoners van Haamstede hebben op dat ogenblik een steekvlam, on die plaats, gezien. Hieruit zou gecon cludeerd kunnen worden dat het vlieg tuig is geëxplodeerd. Het toestel kwam op grote hoogte in botsing met een Amerikaanse Delta Dagger, die evenals de Hawker Hunter afkomstig was van de vliegbasis Soester berg. De Amerikaanse piloot kon ongedeerd met een licht beschadigd vliegtuig op Soesterberg landen. De gehele nacht en gistermorgen hebben vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdiensten en van de Royal Air Force, die toevallig ter plaatse waren, naar het toestel gezocht. Schip per J. A. Minneboo voet uit met zijn reddingboot de Maria Carolina Blanken- heym uit Burgh-Sluis. Hij heeft in een zigzag lijn koersend vanaf donderdag avond tot gistermorgen kwart voor twaalf gezocht, maar moest onverrich- terzake van deze langste speurtocht uit zijn leven naar de wal terugkeren. Om half een gistermiddag is zijn taak over genomen door de reddingboot President Wiersma uit Breskens die nog tot half vier nasporingen heeft gedaan. Ook bri gades van marechaussee, rijkspolitie en militairen van de luchtmacht hebben geen wrakstukken gevonden. MIDDELBURG. Een van de taken van het Gewestelijk Arbeidsbureau is het geven van beroepenvoorlichting, waarbij uiteraard gebruik wordt ge maakt van alle media die daartoe ten dienste staan. Het is dan ook verheu gend, dat het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid de directeur van het bureau te Terneuzen de be schikking heeft gegeven over een uit gebreide beroepententoonstelling. waar op in de periode van 17 april tot 4 mei a.s. meer dan 1200 leerlingen van la gere en ulo-scholen, alsook instellingen van technisch en nijverheidsonderwijs zullen worden rondgeleid. Simson en Delila Het Middelburgse Electro-theater geeft een reprise van de ongeveer tien jaar geleden door de inmiddels overleden su- perfilmregisseur, Cecil B. de Mille, ge maakt bijbels epos „Simson en Delila". Na een herhaald bezoek aan deze film moet opnieuw worden geconcludeerd dat De Mille een rolprent heeft gefabriceerd met een summum van wansmaak en op een akelige manier religie en bijbel mis bruikte. Op zichzelf is de film knap ge maakt en zijn kosten noch moeiten voor de vervaardiging ervan gespaard. Maar na het aanschouwen van het kakelbonte, oorverdovende en qogverblmderide spek takel is maar een conclusie te trekken. Dat „Simson en Delila" geen religieus, eerder een anti-religieus drama is. Ik heb gezondigd In het City-theater te Middelburg draait de Amerikaanse versie van de Beatrijslegende, onder de drakerige Ne derlandse titel „Ik heb gezondigd". Hoe wel er naar Amerikaans filmgebruik weer meer doden moesten vallen dan noodzakelijk lijkt, is het resultaat toch een verhaal dat het aanzien alleszins waard is. De geschiedenis speelt zich af in een klooster ten tijde van Napoleon. Een van de nonnen, TTieresa wordt ver liefd op een Engelse soldaat en verlaat het klooster. Vele jaren zwerft zij rond, niet in staat echter het aards geluk te vinden. Wanneer ze ten slotte door be rouw gedreven teruggaat naar het kloos ter, blijkt dat Maria tijdens haar afwe zigheid haar plaats heeft ingenomen. akaiH O De N.C.V.B. in Veere vergaderde onder leiding van mevr. Castelein. Ds. A. W. Drechster uit Vlisstngen sprak over Tussen sterven en opstanding". DEN HAAG. Op zondag 23 april staat dr. K. H. E. Gravemeijer weer op de kansel in de hervormde kerk te Giessen-Oudkerk, waar hij dan precies vijftig jaar geleden werd bevestigd tot predikant. Dat is naar zijn voornemen het enige uiterlijke aan de herdenking van een halve eeuw in dienst der Her vormde kerk, die hij in een zware tijd op een hoge post gediend heeft. In overeenstemming met dit verlangen ge ven wij hier slechts een summiere le vensbeschrijving. Koene Gravemeijer werd in 1883 ge boren. In 1910 toegelaten tot de evan gelie-bediening door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland, werd hij op 1 oktober van dat jaar hulppre diker te Leeuwarden. Na Giessen-Oud kerk. diende hij van 1915 tot 1920 de hervormde gemeente te Voorburg, waarna hij twintig jaar predikant te Den Haag is geweest. Ruim een maand voor het uitbreken van de oorlog ging het emeritaat in, dat hij moest nemen omdat hij tot se cretaris was benoemd van de algeme ne synode van de Hervormde kerk. Als zodanig is zijn persoon onverbreek baar verbonden aan twee kanten van het hervonmde kerkelijke leven in de oorlog: als een van de mannen van ge meente-opbouw heeft hij mede leiding gegeven aan wat men het ontwaken van de Hervormde kerk heeft genoemd. En als synodaal functionaris was hij ten nauwste betrokken bij het verzet der kerken tegen de Duitse bezetters. Vanwege zijn verdiensten in het kerke lijk verzet werd hij na de oorlog be noemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau en verleende de Rijks universiteit te Utrecht hem, samen met o.a. wijlen Johannes kardinaal De Jong een eredoctoraat. Nadat in 1945 de Bijbel op de regle mentenbundel was gelegd en de bewe ging van Gemeenteopbouw haar sporen ook kerkordelijk ging trekken, werd dr. Gravemeijer predikant in algemene dienst. Als synodaal gedelegeerde heeft hij na de oorlog aanvankelijk veel werk verzet voor de herbouw van ver woeste kerken. Daarna heeft hij voor al zich gewijd aan de verhouding met de Nederduits-hervormde kerk in Zuid- Afrika en aan de geestelijke verzorging der immigranten, die toen nog in gro ten getale naar de Unie vertrokken. Men zal zich herinneren, hoe niet ieder onverdeeld gunstig gestemd was over zijn emigratie-adviezen, die hij ook na zijn terugkeer in 1954 bleef geven. Hij was toen al sinds 1952 emeritus. Dr. Gravemeijer. die ook een ere doctoraat in de theologie ontving van de universiteit te Pretoria, kan in theo logisch opzicht een volgeling van Kohl- burgge en Hoedemaker genoemd wor den. Onder leiding van mejuffrouw Van Strien hield de plaatselijke afdeling der Nederlandse Christenvrouwenbond te Anna-Jacobapolder haar maandelijkse vergadering. Die Brücke Deze bekende Duitse oorlogsfilm draait in Alhambra Vlissingen. In geen enkel opzicht wordt hierin de oorlog verheer lijkt wat ons inziens de grootste waarde van deze film inhoudt. Dat de meren deels onbekende acteurs niet altijd een even sterk spel laten zien is hier van ondergecshikt belang. Overigens wordt de rolprent gekenmerkt door vele tref fende momenten die duidelijk de zinloos heid van alles wat oorlog betekent mani- festeeert. Vooral het laatste deel van Vau onze Haagse redactie DEN HAAG De Zeeuwse vissers die tengevolge van de Deltawerken hun bedrijven moeten staken, kunnen in aanmerking komen voor een uitke ring lot levensonderhoud. Deze voor de betrokkenen wel zeer belangrijke uitspraak doet de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Kort hals, in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Hiermede is dus voor velen een einde gekomen aan de nijpende onze kerheid waarover in de Tweede Ka mer al harde woorden zijn gespro ken. De Veerse vissers die nu vanuit Co- lijnsplaat hun bedrijf uitoefenen en door de uitvoering van de Deltawerken scha de lijden in die zin, dat zij nieuwe en sterkere motoren moeten aanschaffen, kunnen van het ministerie van Sociale Zaken een renteloos voorschot krijgen. Op grond van de zogenaamde zelf standigenregeling is voorts de mogelijk heid geschapen een geldelijke voorzie ning ie treffen voor hen die het be drijf tijdelijk moeten staken. Verder kunnen de vissers die nu als thuishaven Colijnsplaat hebben, in aan merking komen voor een geldelijke te gemoetkoming bij hun verhuizing naar Colijnsp.aat. Bovendien kunnen zij een bijdrage krijgen in de kosten die moe ten worden gemaakt zolang zij in hun nieuwe standplaats geen woning kunnen betrekken. De vissers die eventueel willen over schakelen op de Noordzeevisserij kun- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Co- ninck Liefsting, heeft gistermorgen de strafzaak tegen de 44-jarige ambtenaar van het bevolkingsregister F. W. K. met gesloten deuren behandeld. De ambte naar, die voorlopig is geschorst, wordt ervan beschuldigd, dat hij zou hebben geknoeid met een identiteitskaart. Een relatie van K. zou als gevolg van zijn gedrag in de oorlog zijn Nederlan derschap zijn kwijtgeraakt. De ambte naar zou daarop voor zijn kennis een kaart hebben vervalst. Aan de hand van de (verkeerde) gegevens op deze kaart zou de relatie weer als Nederlander staan geboekt. Onmiddelijk na het begin van de be handeling van deze vreemde zaak sloot mr. Coninck Liefsting de deuren. De president weigerde enig commentaar op deze beslissing. Advertentie Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Minister mr. E. H. Toxopeus heeft gistermiddag met na druk ontkend, dat staatssecretaris Bot zou "hebben gezegd, dat Ameri ka, Engeland en Australië Nederland terstond zouden bijstaan, wanneer Indonesië Nieuw-Guinea zou aanval len. De minister weet het misverstand aan het al dan niet opzettelijk ver draaien van woorden. De staatssecretaris had volgens mr. Toxopeus verklaard: „Als er een oor log komt, dan kan men niet verwach ten, dat wij alleen zullen staan. Ik verwacht dat een aantal mogendheden van de Zuid-Pacific-commissie zo'n In donesische aanval niet als een onbe langrijke zaak zal beschouwen." Minister Toxopeus legde zijn verkla ring af, toen hij op Schiphol terugkeer de van zijn bezoek aan Nieuw-Guinea, wa-ar hij de installatie van de Nieuw- Guinearaad heeft bijgewoond. Hij vertelde, dat slechts een te ver waarlozen deel van de Papoese bevol king aansluiting bij Indonesië voorstaat ,,Er wordt op Nieuw-Guinea geen anti-Indonesische propaganda ge voerd", zei de minister. „Als er Pa poea's zouden zijn die een politieke partij wensen met als doel aansluiting bij Indonesië, dan zal niemand dat ver hinderen." Minister Toxopeus beklemtoonde ove rigens dat het aantal aanhangers van een dergelijke partij zeer klein zou zijn. ,,Ik heb er zelf niet één ontmoet, in tegendeel, ik heb bü de Papoea's al leen angst opgemerkt angst voor In donesië." MIDDELBURG. De Coöperatieve Veiling „Walcheren" te Mid delburg heeft gisteren opnieuw een mijlpaal in haar geschiedenis be reikt. Voor het eerst werd namelijk een aanvoer van 13000 kisten winterbloemkool genoteerd met een totale hoeveelheid kolen van 95000. Zoals wij gistèren reeds meldden is de teelt van winterbloemkool in Zeeland de laatste jaren sterk uitgebreid. Nog maar een vijftal jaren geleden was deze teelt op Walcheren vrijwel onbekend. Het bleek ech ter dat het Zeeutose klimaat uitermate geschikt was voor een produkt als winterbloemkool. Er heerste gisteren door de geweldige aanvoer een grote bedrijvig heid in en om het veilinggebouw. De afmijnzaal zat nagenoeg geheel vol met tuinders, die uiteraard benieuwd waren met wat voor prijzen zij uit de bus zouden komen. De kwaliteit van de bloemkool was goed. Daar zou het niet aan liggen, maar de aanvoer was zo enorm dat het niets anders kon of deze zou de prijs toch wel enigszins beïnvloeden. De 13000 kisten vierden aangevoerd door ongeveer honderd tuinders uitsluitend van Walcheren. Over de afzet behoeven de telers zich niet ongerust te maken, want er is op het ogenblik volop vraag naar win terbloemkool, vooral in de grote steden in ons land. Slechts een klein gedeelte van het in Middelburg geveilde ging naar het buitenland. WESTKAPELLE. Aan de zeedijk is gistermorgen het lijk aangespoeld van een 22-jarige jongeman. Uit de papieren die de politie op dit lichaam heeft ge vonden kon worden vastgesteld dat dit het stoffelijk overschot betreft van G. M. J. G. Viaene uit Evergem (België). Hoe wel direct Interpol werd ingeschakeld, is tot nu toe de identiteit van de jonge man nog niet officieel vastgesteld. Ook spoelde direct nadat men het ljjk had ontdekt een motorhandschoen aan waar in zich een polshorloge bevond. Het ver moeden bestaat dat dit toebehoorde aan de jongeman. Uit andere papieren kon worden opgemaakt dat de jongeman in bet bezit van een scooter is geweest. Alhoewel V. niet als vermist is opgege ven, is het niet onmogelijk dat hij met dit voertuig te water is geraakt. De po litie deelde nog mee dat het slachtoffer ongeveer twee weken in het water heeft gelegen. De heer L. Riemens, hoofd van de Johannes Calvijnschool te Wolphaarts- dijk, is met ingang van 1 juli 1961 be noemd tot hoofd van de Chr. school te Wekerom (gemeente Ede). nen gebruik maken van de faciliteit honderd procent krediet te krijgen bij de aanschaf van een kotter. Dit is mo gelijk geworden door een zodanige wij ziging van minister Marijnen in de Vis serijnota. De voorzieningen aan de haven van Yerseke kan de minister vooralsnog niet zien als voortvloeiende uit artikel 3 of 8 van de Deltawet. Aan de problemen die verband hou den met de nieuwe haven van Colijns plaat :s onder meer aandacht geschon ken bij het overleg dat heeft plaats ge had met diverse Zeeuwse instanties. Dit heeft tot gevolg gehad dat aan die haven nog enige bijkomende voorzienin gen zijn getroffen. Eigen nieuwdienst. BLOEIEND NEDERLAND. Wie er dit weekeinde op uit trekt, zal in een groot deel van Nederland volop kun nen genieten van kleurig natuur schoon. In de Betuwe en in Limburg staan de vruchtbomen, in het westen de bollenvelden in volle bloei. In de Bollenstreek zijn nu ook de vroe ge tulpen ontloken. Met hun felle kleuren vormen zij een fraai con trast met de pasteltinten van de gro- velden hyacinten. De Keukenhof in Lisse is bijzonder mooi. Overal op dit landgoed is een weelde aan bloemen te vinden: nar cissen, hyacinten, vroege tulpen en talrijke andere bolgewassen. In de grote verwarmde kassen staan tul pen in allerlei vormen en kleuren te pronken. JEUGDCORSO Lisse heeft voor vanmiddag een bijzon dere attractie in petto. Om drie uur vertrekt vanaf het parkeerterrein van Hollands Bloembollenhuis het- jaarlijkse jeugdcorso. In de Betuwe zullen in het weekeinde de ker.se-, pere-, en pruimebomen in volle bloei staan. Aan de vroege kersebomen hangen prachtige witte trossen. Omstreeks 22 april mag ook de bloei van de appelbomen worden verwacht. KERSENROUTE De toeristische route door de Betuwe is deze week uitgebreid met een traject door de West-Betuwe tussen Kesteren, Ochten en Beesd. Ter onderscheiding van de gebruikelijke route door de Over- en Midden-Betuwe aangeduid door een wit bordje met een geel kleurige appel op een rode pijlpunt is de nieuwe route kenbaar aan een wit bord' met een grijze pijlpunt, waarop twee rode kersen. Invalspoorten voor deze route zijn de Rijnovergang bij Rhenen, Eist, Ame- rongen, Wijk bij Duurstede, Beusi- chem en Culemborg en de Waalover gangen bij Zaltbommel, Tiel en Och ten. Ge kunt ook beginnen bij Beesd en Meteren. Advertentie Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De botenbaas M. v. d. K. heeft gisteren in de Merwehaven een tweeling van twee jaar uit een brandend schip weten te redden. De botenbaas stond aan boord van het Franse schip Vanoise en keek neer op de Anjo, een Nederlands binnen schip. Daarop waren de schipper P. A. Schot en zijn vrouw bezig met het op leggen van de luiken. V. d. K. zag rook opkringelen uit de roef. Zonder zich (te- bedenken rende hij naar de Anjo en haalde de kinderen Johanna en Anja (2) naar buiten. Johanna had al brandwon den opgelopen en moest naar een zie kenhuis. Op 6 MEI, 's avonds 22.15 uur, zal bij de Blauwedijtc te Middelburg, een groot vuurwerk worden afgestoken, ter gelegenheid van ;hët 50-jarig jubileum van de Padvinderij op Walcheren. Lexi hoopt, dat U allen van een prachtig schouwspel van licht en kleur getuige zult zijn onder het genot van een from America's Best Tobaccos Aan de kinderen biedt Lexi een grote ballonwedstrijd aan met I prachtige prijzen op 1 MEI 1961, om 14.30 uur op de Dam - Graanbeurs, Middelburg. Deelnemers- I kaarten f 0.25 verkrijgbaar bij de padvinders, j^die bij U aan huis komen. j Van onze correspondent BONN De officier van justitie te Bonn heeft de zaak tegen oud-minister Oberlander, gewezen commandant van de speciale eenheid „Bergmann" van het Duitse leger, geseponeerd. Een vereniging van slachtoffers van het nationaal-socialisme had tegen Oberlan der en leden van het bataljon Bergmann een klacht ingediend omdat zij zich schul dig zouden hebben gemaakt aan móórd en plundering in de Kaukasus in 1942 en 1943. De beschuldiging is door verklarin gen van getuigen en door documenten weerlegd. Het onderzoek heeft integendeel ge leerd dat Oberlander bij de terugtocht uit de Kaukasus tegen het fuseleren van krijgsgevangenen heeft geprotesteerd. De ze protesten bij het opperbevel van het tankleger van Von Kleist hebben succes gehad. Verder zou Oberlander zich in 1942 en 1943 in verscheidene memoranda aan de nazi-regering en aan het opperbevel van het Duitse leger hebben gekeerd tegen de uitbuiting en onderdrukking van het Russische volk. KRUININGEN. Perspectie ven zijn er voor de bietentelers in beginsel aanwezig in de Euro- markt. Maar gouden bergen zijn niet te verwachten. Dat was het antwoord van ir. A. W. Luitjens, toen hij gistermiddag in hotel „De Korenbeurs" tijdens de algemene vergadering van de Kring oost-Zd. Beveland van de Z.L.M. de vraag besprak of er voor de bietentelers perspectieven schuilen in de Euro- markt. Ir. Luitjens kwam tot zijn conclusie, nadat hij in een uitvoe rig betoog de mogelijkheden, maar ook de ontelbaar vele moeilijkhe den bij de totstandkoming van de had belicht. In het begin van zijn betoog schet ste ir. Luitjens de positie van de bieten teelt in ons land 'in vergelijking met de andere landen binnen de E.E.G. Deze is bijzonder gunstig, zei de spre- de gemiddelde opbrengst in ons land bedraagt per hectare 44 ton. Bel gië komt met 39,5 ton uit de bus, ge volgd door Duitsland met 36 ton. Frank rijk 31,5 ton en tenslotte Ttalië met 30,5 ton. Vergeleken met de andere lan den heeft Nederland bovendien de laagste kostprijs. Daarnaast zijn ook de betrekkin gen tussen telers en fabrikanten gun stig met betrekking tot de andere landen. Nederland ziet dan ook onge twijfeld voordelen in de E.E.G. „We moeten er van uitgaan, dat de bie tenteelt in Europa vrij moet zijn. Da't is trouwens het uitgangspunt van de Euromarkt. Met dit kant staat Nederland aan de kant van de Europese commissie. Overigens liet ir. Luitjens enkele zeer kritische geluiden horen over de land bouwvoorstellen van deze commissie. Ir. Luitjens kwalificeerde de voorstel len als twweslachtig. Hij maakte dat met enkele voorbeelden duidelijk. Ver der besprak ir. Luitjens enkele punten uit het verdrag van Rome. Volgens spreker wordt Nederland in de E.E.G. besprekingen steeds meer in een isolementspositie gedrongen. Ten slotte meende ir. Luitjens, dat de mo gelijkheid in ieder geval aanwezig is voor een hogere bletenprij». Daai ir. Luitjens wat later ter verga dering kwam he?ft de heer C. P. J. van Iwaarden, adj-secretaris van de Z.L.M. de tijd opgevuld met een kort, maar duidelijk praatje over enkele as pecten van het grondgebruik. Hij ver klaarde, dat er steeds grotere vraag bestaat naar gronden voor niet-agra- rische bestemmingen. Met name be steedde hij aandacht aan de uitbrei dingsplannen. waarbij de overheid ge meenschappelijk optreedt. De boeren moet zich vooral vroegtijdig laten voor lichten, over de gang van zaken, zo zei de heer Van Iwaarden. Ook de regelingen voor het grondge bruik stipte de spreker aan. Hij noem de de pachtwet, waaruit hij enkele be langrijke punten behandelde, en de wet vervreemding landbouwgronden. Een wet, die in wezen een kwestie is van prijsbeheersing, en die op 1 januari 1963 afloop. De heer Van Iwaarden be sprak in het kort de argumenten pro en contra voor de verlenging of ver dwijning van de wet. Uit de discussie bleek, dat de aanwe zigen in het algemeen wat griezelig stonden om de wet plotseling te laten verdwijnen, al werd er dan wel ver schillend over gedacht. Uitstalkast In zijn openingswoord maakte de heer C. J. c. d. Werff een wandeling langs de uitstalkast van de vele pro blemen in de landbouw en deed zo hier en daar een greep uit die kast. Over de ingezaaide gewassen spre kend had de voorzitter de indruk, da'c er minder aardappelen vlas, blauw- maanzaad en wellicht ook erwten zijn ingezaaid, daarentegen wel meer gerst en karwij. Het bietenareaal is wel on geveer hetzelfde gebleven, zo meende hij. De loononderhandelingen roerde de heer v. d. Werff eveneens aan. Het grootste struikelblok vormt de vrije za terdag. De boeren zullen met ingang van het nieuwe contractjaar, mei 1961, rekening moeten houden met een aan tal vrije zaterdagen, uitbreiding van het aantal vakantiedagen en een loons verhoging van 8 cen't op het basisuur loon voor de landarbeiders. Met het uitspreken van enkele ge voelvolle woorden en met het inacht nemen van enkele ogenblikken stilte werd het overlijden van het erelid van de kring, de heer G. A. van Nieuwen- huijzen te Krabbendijke herdacht. De secretaris-penningmeester, de heer P. Scheele werd herkozen. Mr. Van Riel tot Amerika: Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Verenigde Sta ten zouden tegen Indonesië even hard moeten zijn als tegen Portugal. Ik geloof dat één vastberaden uitla ting van de Verenigde Staten vol doende is om Indonesië tot inkeer te brengen. Deze verklaring is gisteravond af gelegd door mr. H. van Riel, voorzitter van de liberale Eerste-Kamerfractie, zowel voor de radio als in een verga dering te Koog aan de Zaan, en wij hebben reden om aan te nemen dat hij daarmee het partijstandpunt verkon digde. De Amerikaanse militaire macht is volgens mr. Van Riel in het Verre Oos ten onaantastbaar superieur. Overleg met Indonesië, in een rustige sfeer, over de uiteindelijke positie van Nieuw-Guinea, dat nu eenmaal aan Indonesië grenst, moet volgens mr. Van Riel altijd mogelijk blijven, evenals trouwens met Australië, dat vermoe delijk grotere belangen heeft. Maar dat zijn tenslotte Nederlands zaken niet. Geen kolonisten Wij zijn geen kolonialisten, zei mr. Van Riel. Voor ons geldt slechts één regel: De Papoea's beslissen zo spoedig mogelijk zelf of zij met iemand willen samengaan en zo ja met wie. Wat die keuze aangaat mag Nederland geen enkele weg blokkeren en geen enkele mogelijkheid afsluiten. Zelfbeschikkingsrecht en parlemen taire democratie zijn de Amerikanen blijkbaar zo heilig dat zij zich in deze samenhang in de Verenigde Naties in zake Angola tegen hun bondgenoot in de Navo Portugal hebben gekeerd. Mr. Van Riel hoopte daarom dat, nu het om de beginnende parlementaire de mocratie en het zelfbeschikkingsrecht op Nieuw-Guinea gaat, de Amerikanen even hard tegen Indonesië zullen zijn als tegen hun bondgenoot. De zeven honderdduizend Papoea's hebben niet minder rechten dan de inwoners van Portugees West-Afrika. EUROPESE MINISTERS: Onderwijs in vreemde talen uitbreiden Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Het onderwijs in vreemde talen op de scholen in Euro pa moet worden uitgebreid. Tot deze conclusie kwamen de ministers van onderwijs en cultuur van de vijftien landen van de Raad van Eruopa en van Spanje op een conferentie in Hamburg. Zij spraken zich ook uit voor het moderniseren van het on derwijsstelsel in West-Europa en voor het gelijkstellen van de academische graden. Volgens de ministers zou iedere le raar minstens één vreemde taal moe ten beheersen. Verder zou elk land het 'v? ,en- Psychologisch onderzoek voor verbetering van het moderne on derwijs in vreemde talen moeten bevor- Mevrouw De Jong—Bikker uit Middel, burg sprak deze avond over- Een zaamhmd het lot van de modfmè mens waarop nog enkele vragen w« den beantwoord. De volgende verelriJ ring zal worden gehoudel op 9 met

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7