PRINS NARICHKINE KWAM SLAPEND AAN Henri bewaakt de miljarden aan juwelen maar heeft s nachts Parijse politie er de tijd niet voor VERDUISTERING VAN 70 MILLE Zeil aan de slag KAPPIE EN DIEPZEEDUIKERS ZaIeruag 15 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD l'ag. 2 DAAR LOOPT HIJ GEEN TIJD ELKE 60 MINUTEN LOOP EENS LANGS wereldreis els weddenschap Uit de kerken BERK iliuiiiiiuniniiuniiinniniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiintiDnnniiiiiiniiiiiiitiiiiniiiiiniiiiiituiiiuininiiiiiiiniiiiiiiitiiiiitiiiinniiiiiiiiitiiiiiHiiiuiniiiiiiiiiiiiiiniiniiniiiiiHiiiiiiiiniinimiiiiiiimii w Op dit plein, de Place Vendöme, slapen de miljar den van Parijs: 1. Lacloche (100 mil joen), 2. Chaument (ruim 5 miljard), 3. Mauboussin (2 miljard), 4. Van Cleef (7 miljard), 5. Boucheron (6 miljard), 6. Cartier in de rue de la Paix (meer dan 10 miljard aan byoux) pARIJS. Hij had een klein, A heel smal, snorretje en ik schat hem een jaar of zes-en-" twintig. De donkerblauwe cape van zijn uniform hing zwierig over zijn schouders en niemand keek met speciale belangstelling naar hem. Voor zijn vrouw is hij Henri; voor de voorbijgangers is hij een doodgewone Parijse straatagent, maar voor zes di recteuren is hij de bewaker van hun dertig miljard francs aan bijoux, die zij in hun juweliers zaken in voorraad hebben. Ze zftn er weer, de mensen uit de hele wereld, die Parus komen bekij ken. Met bussen vol rijden ze de Fran se hoofdstad in en rusten uit van alle wandelingen onder de nu al helemaal uitgelopen bomen langs de Seine. Ze spreken alle talen die er op de wereld te vinden zijn en ze spreken ook bij honderden tegelijk Nederlands. Ze be zoeken alle punten die de boekjes aan geven, wagen een oogje aan de caba rets en kijken elkaar soms even wat roodgeworden aan, als het allemaal wat erg Parijs' toegaat. Ja, ze lopen ook over de Place Ven- dóme. Ze zeggen dan: „Wat een hoge zuil, zèg" en dan weer verder, de rue de la Paix in bijvoorbeeld. Maar wacht nu even. Blijf nu even staan, daar met uw rug naar het mi nisterie van Defensie en kijk. Ja, pre cies, daar loopt hij, die agent over wie we het hadden. Hij maakt een praatje met de por tier van een groot gebouw, hij verzet zijn uniformpet, snuit zijn neus eens en gaat verder. Maar hem bedoel ik. Hij is die be waker van al die miljoenen en mil jarden. Overdag dan en dat mag dan niet zo moeilijk zijn omdat niemand het tot nog toe in zijn hoofd haalde aan die miljarden op klaarlichte dag te tornen, maar hij is toch maar ver antwoordelijk. En 's nachts? 's Nachts slapen de miljarden en 's nachts lopen de figu ren die ze We! zouden willen hebben door deze stad, die elke vier-en-twin- tig uur tien moorden telt. 's Nachts lopen ook de ..jongens en meisjes" rond die er geen been in zien Parijs van één persoon of meerdere indien nodig te ontdoen" om aan een tas vol geld te komen. Dan staat in die uren de Place Ven- d'óme zeker vol met agenten al of niet in burger? O neen, daar heeft de Pa rijse politie geen mensen genoeg voor. Al die agenten zijn nodig voor de twaalfduizend keer dat er per nacht alarm wordt geslagen. Die agenten racen door de straten op weg naar on gelukken, vechtpartijen, mensen d'ie van de bruggen de Seine insprongen, opengereten huizen waar een plastic bom gegooid is, steekpartijen tussen wel en niet Algerijnen en „zomaar" in braken. waar het alleen maar om een handvol bontjassen of een paar koffers met horloges gaat. Neen neen, voor die dertig miljard op de Place Vendöme hebben ze geen tijd. Maar voor de zes grote juweliershui zen d'ie er statig zetelen moet toch ook iets gedaan worden. Voor vijf op de Place en voor een om het hoekje in de rue de la Paix. Wel, dat gebeurt dan ook. Elke zestig minuten rijdt er een donkere auto over de Place Vendöme. Een auto van de politie met mensen, die gespecialiseerd zijn in het opmer ken van alles. Van. een wit krijtstreep- Dit is hij, die éne agent voor al die juwelen. Brrr je op een ruit (het sein voor de col lega-inbreker: daar moet je de glassnij der erop zetten), van een nonchalante man die ergens een sigaretje staat te roken», van een vriend stelletje dat in feite zulks helemaal niet staat te doen, maar lid van een of andere bende is. Als de politiemannen zoiets zien, dan stoppen ze niet. Ze rijden door en ko men, stuk voor stuk en van verschil lende kanten, naar de Place terug, verstoppen zich en wachten. Meestal gebeurt er niets, soms nemen ze een paar mensen mee om op het bureau een br'>beltje te maken. Dertig miljard francs, dat is in geld uitgedrukt de waarde van de parels en de briljanten, de diamanten en het goud, de smaragd- en andere armban den, broches, ringen, gouden sigaret- Hoofdvertegenwoordiger gearresteerd UTRECHT De 43-jarige hoofd vertegenwoordiger A. J. F. van de N.V. Handelmaatschappij Het dekkle- denhuis te Utrecht is gearresteerd wegens verduistering van ongeveer zeventigduizend gulden ten nadele van zijn werkgever. Daar de verduis tering langs allerlei slinkse boek houdkundige wegen moet zijn ge beurd, heeft de recherche nog geen overzicht van de zaak. De gearresteerde vertegenwoordiger heeft bij de eerste verhoren toegegevi ongeveer twintigduizend gulden te heb ben verduisterd; voor de resterende vijftigduizend, die in de aangifte van het Dekkledenhuis overblijven, is nog geen verklaring gevonden. Wel staat vast, dat F., die een flink pand in een gegoede buurt van Utrecht bewoont, zijn financiële manipulaties in de jaren 1960 en 1961 heeft uitgevoerd. Er is door de beide Utrechtse recher cheurs, die deze zeer ingewikkelde zaak onderzoeken, een tweede arrestatie ver richt: de 41-jarige inkoper W. W. uit Amstelveen, die verdacht wordt van opzettelijke heling. tenkokers en hangers, de diademen en de oorbellen die er in de „juwelen- magazijnen" te vinden zijn. En alleen al in de etalages ligt voor meer dan elf miljoen. U zult er niet direct iets gaan ko pen, in het Huis Van Cleef (Fifth Avenue New York) of in het Huis Chaumet op die Place Vendöme, mag ik aannemen. Maar loop er eens langs, als u toch in Parijs bent om een cabaretje te pikken. Er staat over die Place Ven döme misschien maar heel weinig in uw boekje „Hoe loop ik door Parijs", maar het is de moeite waard het even te zien. Zo'n armbandje in een etalage van Lacloche van 70.000 francs. Bijvoorbeeld. 25 Ze bleven in de modder steken toen ze een stroom overstaken, ze reden over wankele bruggetjes, ze struikelden over enorme mierenho pen en ze waren blij toen ze er wa ren, Maar al die tegenspoed verga ten ze onmiddellijk toen ze de ko raalrode muren van Bonteay-Sri en Bonteay-Somree door het smaragd groene struikgewas zagen scheme ren. Het leek alsof er twee gloeien de meteoren lagen, die daar even te voren waren neergevallen. Er ging iets indrukwekkends uit van deze tempels, waar eens een vertwijfeld volk de bescherming der goden was komen afsmeken tegen de genadelo ze natuurrampen die het teisterden. Want in dit vreemde land scheen al les even moeilijk te zijn. Het leven was hier hard. De oerwouden, de wil de dieren, de vernielende stormen maakten het tot een gebied waar men de tragiek als het ware voelde. De Khmers hadden deze tempels opgericht om de goden gunstig voor zich te stemmen en hun toorn te be zweren. Zo groot was hun ijver ge weest dat ze waarschijnlijk nooit heb ben vermoed dat ze bezig waren met het scheppen van architectonische meesterwerken. Op de terugreis slipte de jeep her haaldelijk door de modder. De we gen- waren heel slecht en hier en daar zelfs weinig meer dan moeras sen. „Het lijkt wel of we in een tank zitten", merkte Mare op. Hij lachte Bertrand uit die een benauwd ge zicht trok. Toen ze langs een armoedig dorpje reden stonden er een paar mensen langs de weg met een ziek kind. De jeep stopte. Ze namen de mensen mee, want de toestand van het kind was van dien aard dat onmiddellijk medisch ingrijpen absoluut noodza kelijk was. Een aantal andere dorps bewoners klampten zich vast aan de buitenkant van de jeep en zo reden ze naar het huis van de dokter. Toen ze Siemréap naderden, zei de chauffeur: ,,Tien minuten hiervan daan ligt nog een prachtige kleine tempel. U zult er geen spijt van hebben als u erheen gaat." Na wat zoeken ontdekten ze de tempel van Phra-Tom. die langzaam door het oerwoud werd overwoekerd, dat zijn verloren terrein terug eiste. De verlatenheid van deze ruïnes, overdekt met plantengroei en ver morzeld door de greep van de enor me boomwortels gaf hun een eigen-1 aardige deprimerende sensatie. beiden met pijl en boog gewapend op jacht waren, boden aan hun de weg te wijzen door de doolhof. Ze moes ten van de ene steen op de andere springen en aan lianen over kloven en kuilen slingeren, net als in de Tarzanfilms; dit was misschien de vreemdste belevenis van de hele tocht. Voordat ze weer in de jeep stapten vroegen ze de man zijn behendigheid te tonen. Hij en zijn zoon richtten hun pijlen op een klein blaadje dat ze van te voren hadden aange wezen, de pijlen suisden door de lucht en het blad viel voor de voe ten van de verbaasde reizigers. Die nacht vlogen ze terug naar Bangkok. De lichten van de stad schitterden in het donker als die van een wereldstad. Het werd negen oktober, en ze had den een dag voor zich die zo rustig en kalm leek als de oppervlakte van een bosvijver. De Belgische ambas sadeur had hen uitgenodigd voor de lunch. Hij had, zoals hij had beloofd, zich belast met de eerste twee pun ten die ze moesten winnen. De apen handelaar had hun gegarandeerd dat ze zich ook om het derde punt geen zorgen hoefden te maken. „We moeten de ochtend erg nuttig besteden", vond Bertrand. Die scheen nooit genoeg te kunnen zien. Ta. wnar wil ie heen°" vroeg Mare. ,,De achterbuurten? Een tocht je door de rijstvelden?" ,,Nee uil, ik heb hier een lijst met driehonderd Boeddhistische tem pels!" „Drie honderd.,.!" Mare en Abel keken elkaar verbijs terd aan. Bertrand voorkwam verde re opmerkingen met één blik en één woord: „Op mars!" Voor het koninklijk paleis, een bin nenstad van ongeveer een mijl in het vierkant, bleven ze staan. Bertrand raadpleegde zijn reisgids. „Het spijt me, maar ik geloof niet Een inboorling en zijn zoon, diet dat we al die driehonderd tempels vandaag zullen kunnen gaan bezich tigen!" zei hij mistroostig. De anderen slaakten een zucht van verlichting. „Nou, alleen met het ko ninklijk paleis zijn we al meer dan tevreden." Het paleis bestond uit een merk waardige verzameling van oude bouw sels, waaronder de beroemdste van alle tempels van Bangkok. Spits re zen de daken omhoog. Ze waren be legd met geglazuurde tegels in aller lei tinten en glinsterden in de zon. De duizenden klokjes die aan de dak randen hingen tinkelden melodieus als de wind ze in beweging bracht. (Wordt vervolgd) NED. HERV. KERK Beroepen te Wilnis (toez.): A. Lam te Op en Neder Andel; te Hasselt: J. de Lange, cirect. Geref. Zendingsbond te Utrecht; te Bleskensgraaf: J. T. Door nenbal te Oene. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te De Krim, W. Ruiter te Baarn er. J. M. Visser te Dokkum. Tweetal te Franeker: W. van Heest te Emmen en A. Rebel te Emmeloord. Beroepen te Arlesia (Cal) W. de Joo- de te 's Gravenhage-Zuid. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Kalamazzo. Michigan USA: L, Kieboom te Artesia, Califor- nië. PORPSGEZ. BROEDERSCHAP Viertal te Nijmegen: J. C. Beekhuis te Edam: H. v. Bilderbeek te Den Burg, Texel; .1 Wieringa te Ijlst en A, Zwar- tenwijk te Beemstra, Beroepen te Bever wijk: G. Wassing te Dantumawoude. B'ij de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank „Borssele" werd in de maand maart ingelegd 52.349,17 en te rugbetaald 68.654,06. Het saldo bedroeg op het eind der maand 1.833.353,36. KOKNHMEN EEN slapende prins Leon Narichkine reed gistermiddag, wagen, Kopenhagen binnen en een half uur later kon iedereen zeggen: achterin zijn Volks- Zo, zo, hé, hé, die vijfde „Caltex Performance Test 1961" zit erop en het zuinigjes rijden is over. Zonder brokken dus is men in de Deense hoofdstad aangekomen en de voorstanders van de „langzame rally's" hebben opnieuw een argument in de hand gekregen als ze wijzen op de veiligheid van dit soort autosport. Hij sliep, de Russische prins Narich kine uit Brussel en bij de finish moest men hem wakker schudden. „Die hele lange tocht donderdag van Luxemburg naar Lübeck, dat was moordend", zei hij. „Ik kwam er doodmoe en dorstig aan en het bier smaakte. Daarom heb ik de laatste etappe het stuur aan mijn bijrijder Fisch gegeven." Natuurlijk Hoogheid, antwoordde iedereen begrij pend. Ja en nu de uitslag van deze zuini- heids- en pvestatierit. Vanavond wordt die bekend en de gokkers doen een gooi in de richting van de Fransman Jacques Favières, autodealer uit Tou louse, die in een Panhard rijdtt Maar ook Nederlandse namen worden in Kopenhagen genoemd. De kenners die kleine blikjes achter de schermen gooien zeggen mij, dat landgenoot Gijs Berk (Ondinei en landgenoot A. W- van Helden (Ford Falcon) hele beste kansen maken om winnaar van hun klasse te worden. Nog even wachten en maandagochtend zal ik liet u gaarne melden. Met voorspellingen moet men altijd voorzichtig zijn, want het kan ook an ders lopen. Maar zeker is, dat de Per formance Test met elf equipes minder arriveerde bij de eindstreep dan waar mee vertrokken was m Scheveningen. Onderweg is bijvoorbeeld de Duitser Königs ziek geworden, kwam de Frans man Descamp zeventien minuten te vroeg bij een controle aan, zaten de Deen Geil en zijn landgenoot Nielsén zonder benzine en sneuvelden er nog een paar. Maar liefst twintig Belgische jour nalisten sneuvelden ook. Donderdag avond en donderdagnacht, achter het bier in Lübeck. En gisterochtend waren ze in geen velden of wegen te zien toen de pont van Groszehbrode naar het Deense Gedser vertrok. Aan het einde van de dag gisteren kwamen de twintig wat moe en slaperig in Kopenhagen aan. „Par don", zeiden ze, „we hebben ons ver slapen en „Ja. ja", sprak prins Narichkine en stak begrijpend zijn hand uit. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS f> ft n ft. n GAXOtA Wie er liefhebberij in heeft, kan nu nog een clematis poten; vooral de groot- bloemige soorten voldoen over net alge meen prima. De grote blauwe bloemen van de jaqmannii zij heel mooi, doch er zijn ook soorten met grote witte en ro ze bloemen. Vooral de purperkleurige zijn bijzonder mooi. Poot zo'n plant te gen de gevel, doch breng eerst een latwerk tegen de muur: de lange scheu ten kunnen dan langs de latjes geleid worden. Als men het gazon nog niet bemest heeft, zal men het nu toch moeten doen; gras heeft veel voedsel nodig. Per hon derd vierkante meter moet men toch wel op ongeveer driehonderd gram reke nen. Voor dit doel kan men dan het best de bekende tuin- en gazonkorrel- mest strooien en in de loop van het voorjaar en in de zomermaanden dient men dan ook regelmatig om de twee weken een lichte overbemesting te ge ven; veel heeft men dan niet nodig. Het gras moet nu zeker voor de eer ste maal gemaaid worden; doe het goed, dus kort. Over het algemeen laat men het te hoog opgroeien en dan kan men er niet zo gemakkelijk met de ma chine meer door. In feite moet het elke week gemaaid worden en dan eenmaal overlangs en eenmaal overdwars. Dan ontstaat een mooie grasmat die steeds mooier en gevulder en steviger wordt. Een goed onderhouden gazon kan heel oud worden. 48. Poen Kappie en Jonas Balein de pier naderden, bleek dat de heer Pablo Piste niet had stilgezeten. Aan het einde van de pier legden werklieden de laat ste hand aan een aantaj tribunes, die rondom een reusachtig houten getim merte waren opgesteld. „Geen wonder dat we Arie niet kon den ontdekken ^aar zit het beest na tuurlijk in" hijgde Kappie onder het draven. „Het is schande! antwoordde Jonas Balein. „Het is maar te hopén, dat deze Pablo Piste overtuigd kan worden, dat dit voor een Potvis een onhoudbare toe stand is! Die voorstelling mag in geen geval doorgaan morgen!" Zo sprekende passeerden zij een hand werksman, die deze woorlen opving. „Wat lief?" vroeg deze, hem in de weg tredend. „Onhoudbaar zei u? Laat ik u dan vertellen, dat het aquarium dat wij hebben gebouwd zelfs stevig ge noeg is voor het Mcnste** van Loch Ness! Neemijneertjes, als die -voor stelling morgen niet doorgaat, is da om een andere reden „O ja, jong? En wat is die dan wel?" vroeg Kappie. „Wel, die vis vertikt het om mee te doen" was het antwoord. „Hij heeft de baas al een keer kopje-onder getrokken „Alle kniezebieterszei Kappie bewonderend. „Die Arie van jou is ja echt wel de intelligentste vis ter we reld. Balein! Maar ik vraag me ja wel af, of die overgehaalde vissendief wel in de stemming zal zijn voor een we tenschappelijk gesprek over Aria's wel zijn 63. Het begon reeds donker te wor den, toen Otto, met Zaïda voor zich in het zadel, en Distel opnieuw de burcht bereikten. Er was niet veel gesproken onderweg. Uit Zaïda's woorden bleek, dat Janosz haar reeds had verteld, waarom ze naar Darcantri zou terug keren en Otto begreep heel goed, dat ze dit alles eerst eens rustig moest verwerken. „Zal mijn vader me zó wel willen terugzien?" vroeg ze, toen ze op het binnenplein waren afgestegen en ze maakte een vaag gebaar naar haar bonte kleding en haar wilde haren. Otto lachte, al haar angst weg. „Al was je in lompen gehuld, dat zou het nog geen groter feest voor hem kunnen zijn!" stelde hij gerust. „Aleen moet je je zo rustig mogelijk houden, want je weet natuurlijk, dat Heer Gislar heel erg ziek is!" De eerste, die ze beneden ontmoet ten was de heelmeester. Toen Otto hem alles verteld had, keek hij heel beden kelijk. „Ik vrees, dat de schok van dit plotselinge weerzien te groot zal zijn voor Heer Gislar", gaf hij somber 'te kennen, „doch er bestaat een even gro te mogelijkheid, dat het weerzien van zijn dochter hem nieuwe levenskracht zal schenken." „Dat moesten we dan maar eens gaan proberen", meende Otto monter en samen met Zaïda besteeg hij d« trappen naar de ziekenkamer.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2