DUITSE RECHTER MOET OORDELEN" Van der Putten: Aan het eind van mijn krachten BORMANN LEEFT NOG LATE BELANGSTELLING VOOR GELUIDSBANDEN BLIJFT VOORTDUREN r Vos? enkele guldens meer. bekt II een ECHTE A-^AMET Neo-Silvikrin Verdediger: Eichmann de laatste jaren net mens MAIZE NA DU RYEA Reserve-caisson blijft steken GETERGD MAN VERTELT VAN TIEN JAAR VECHTEN B' Algemeen Dagblad Dr. Servatius poneert nieuwe stelling na verweer van openbare aanklager Zaterdag 15 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1. Onafhankelijk Hassan II en de Gaulle Blamage Van der Putten „Geen gevaar" Dispuut Gerechtigheid Aantekeningen Felle uitvallen Verwoerd: uitbreiding territoriale wateren ITALIANEN: NIET KORTER WERKEN Wat gaaf geschilderd Is U in 't vak? Neen, 't is BEVER CETALAC DONOR CAMPING Geen angst meer, INDONESIË ONDER DUITSE VLAG Bourguiba, Tunesië's president, is niet de enige staatsman die in moei lijkheden kan komen als gevolg van de Gaulles nieuwe, „hardere" Alge rijnse politiek. Wat wij gisteren over de positie van Bourguiba schreven geldt in zekere mate ook voor zijn buurman, de jonge koning Hassan II van Marokko. Er zijn echter in de problematiek waartegenover deze monarch zich nu gesteld ziet zovele andere punten, dat zij een nadere be schouwing rechtvaardigen. Hassan II volgde nog geen twee maanden geleden zijn vader, de „na tionale held" koning Mohammed V, op. Deze absolute heerser wist, als geestelijk en wereldlijk leider der Marokkanen maar ook omdat hij als mens zeer groot gezag had, tot het einde zijner dagen de vaak diepe tegenstellingen tussen de verschillen de Marokkaanse partijen te over bruggen. Het ziet ernaar uit dat Hassan II, die het gezag van zijn vader mist maar desondanks ernaar streeft een even absoluut vorst te zijn, die mogelijkheid tot overbruggen voor alsnog mist. Scherp is de Union Na tionale des Forces Populaires, de partij die zich enkele jaren geleden van de Istiqlal afscheidde en sterk met de vakbeweging is gelieerd, thans in oppositie. Er zijn de laatste tijd nogal wat stakingen geweest, vooral omdat Koning en vakbewe ging de stijging van de indexcijfers op grond waarvan de oppositie loonsverhoging eist verschillend beoordelen en bovendien bedreigt een grote droogte de oogst van Marokko, dat in de eerste plaats landbouwland is. Hassan II, die het dus op het bin nenlandse front al zeer moeilijk heeft wanneer hij niet op enigerlei wij ze toegeeft aan de begeerte van de oppositie naar enig uitzicht op vrije verkiezingen zijn conflicten aller minst denkbeeldig krijgt nu op het front van zijn buitenlandse politiek nieuwe problemen te verwerken als gevolg van de Gaulles jongste woor den. Mohammed V voer de laatste jaren in zijn buitenlandse politiek een merkwaardige koers. Hij leunde te gen Nasser, zocht toenadering tot Sé- kou Touré van Guinee en stond open voor Russische hulp. Hassan II heeft met die politiek aanstonds gebroken; de jonge vorst zocht toenadering tot Tunesië en Europa en gaf daarmee, als het ware, te kennen dat hij iets zag in Bourguiba's grote ideaal: de Maghreb, de samenwerking tussen Tunesië, Marokko en Algerije. Als nu inderdaad hetgeen wij gisteren op goede gronden veronder stelden de Gaulles jongste uitla tingen tot gevolg hebben dat Bourgui ba in Nassers richting wordt gedre ven, zal dan Hassan II niet dienen te volgen? Hij kan, gezien zijn binnen landse moeilijkheden, geen grote pro blemen „buitengaats" hebben. Indien dat gebeurt en die kans lijkt ons niet gering dan worden West-Europa's betrekkingen met ge heel Noord-Afrika totaal anders, veel moeilijker, veel zorgwekkender. Vandaar nogmaals dat wij de Gaulles uitlatingen van dinsdag zo betreuren. Soekarno is op de teentjes getrapt; hij had verwacht van de Britten een uitnodiging te krijgen voor het bren gen van een staatsiebezoek aan En geland. Er ging naar Djakarta ech ter „slechts" een invitatie voor een officieel bezoek. Soekarno's programma bleek thans voor dit jaar te vol. Hij gaat mor gen voor geruime tijd op reis en is „niet in staat" dit jaar een officieel bezoek aan Engeland te brengen. De blamage voor de Britten is nu wel volledig. Eerst heeft men de bondgenoot Ne derland geprikkeld en geërgerd door, juist nu, Soekarno uit te nodigen. Dat was al niet zo best. Toen heeft men blijkbaar onvol doende beseft dat Soekarno zichzelf te hoog aanslaat voor het brengen van een officieel bezoek. Nu heeft men de koude douche. Deze gang van zaken is geen ge lukwens aan de Britse diplomatie waard. Het dossier in de zaak-Van der Putten tegen de minister van defen sie is enkele duizenden pagina's groot. Toch is de zaak blijkbaar zo ingewikkeld dat, na uitvoerige behan deling, het Ambtenarengerecht te Am sterdam een nieuw voorbereidend on derzoek heeft gelast. De hoge stapel dossiers bevat „niet voldoende gegevens". Onderdehand en hoe lang gaat dat d"ren? blijft de heer Van der Putten werken in een positie, drie rangen lager dan zijn vorige. Deze 'man, die op een na de hoogste func tie had bereikt welke er voor een technisch ambtenaar in het leger is, doet nu administratief werk. En dat terwijl men steen en been klaagt over het gebrek aan goede technici in ons leger. De heer Van der Putten is een moei'ijk man. Hij zoekt echter niet anders dan zijn recht. Men moet eens proberen zich in te leven in de zenuw spanning waaronder deze man nu al zo lang moet leven en voorlopig zal moeten blijven leven. Men kan het zo stellen: knappe chiru-gen moeten nu opnieuw een diagnose gaan stellen. De vraag is: houdt de patiënt het uit totdat einde lijk de operatie kan geschieden? (Advertentie) Van onze rechtbankverslaggever JERUZALEM Dr. Servatius heeft aangekondigd dat Eicli- mann de Westduitse regering in gebreke zal stellen bij bet administratieve gerechtshof van de Bondsrepubliek, als zij niet tussenbeide komt in het lopende proces. Deze mededeling deed bij aan bet eind van zijn repliek op het verweer van de openbare aanklager tegen de stelling, dat het Israëlische hof niet bevoegd is om Eichmann te berechten. Dr. Servatius ging diep in op de materie en bracht als conclusie dat een Duitse rechter over Eichmann moet oordelen. In de Bondsrepubliek bestaan wet ten op de activiteit van oorlogsmis dadigers; alleen al dit feit geeft volgens dr. Servatius de nekslag aan de opvatting van de openbare aan klager, dat Eichmann in Israël te recht moet staan omdat er na de nazitijd een juridisch vacuum is inge treden. Eichmann is Duits staats burger en heeft datgene, waarvan hij wordt beschuldigd in Duitsland begaan. Daarom is er inaar één oplossing: hij moet ter berechting aan de Bonds republiek worden overgedragen. West- Duitsland heeft zich nog wel niet in de zaak gemengd, maar dat kan in ieder stadium van het proces gebeu ren. Dr. Servatius verwekte met de me dedeling, dat Eichmann eventueel stappen zal ondernemen bij een West duits hof, wel enige sensatie. Maar groter nog was de verontwaardiging die hij ontketende, toen hij Eichmann beschreef als iemand die geen gevaar voor de mensheid betekent: „Hij heeft de laatste vijftien jaar als een net mens geleefd. Hij kan het niet helpen dat hij het slachtoffer is geworden van een onmenselijk regiem, waaraan hij door een eed gebonden was. Ge lukkig is dat regiem overwonnen en kon Eichmann zich van zijn eed ont slagen achten". Deze opmerkingen ontketenden een kwaad gesis in de rechtszaal en ook de president van het hof, dr. Landau, gaf door licht hoofdschudden te kennen dat dit hem toch iets te ver ging. Even tevoren was dr. Servatius ge wikkeld geraakt in een dispuut met rechter Halevy. Dr. Servatius herhaal de zijn stelling dat het Israëlische hof geen bevoegdheid bezit omdat de slachtoffers van Eichmann ten tijde van hun lijden en sterven geen bur gers van de Israëlische staat waren. Dr. Halevy: „Is die redenering niet een beetje al te formalistisch?" Dr. Servatius: „Het recht is nu een maal een kwestie van formules. Het is aan het hof om te beslissen hoe die formule moet worden geïnterpreteerd." Dr. Halevy: „Juist. Nog iets: er be staat in Duitsland nog steeds een wet van 1940 die misdrijven tegen leden van het Duitse volk, begaan door vreemdelingen in het buitenland, met bestraffing bedreigt. Hoe ziet u dat, vooral tegen de achtergrond van uw opmerking over de Israëlische wet op het berechten van nazi's?" Dr. Servatius: „Die Duitse wet gaat inderdaad ver, maar ze is in ieder ge val vervaardigd door een bestaande staat. Ten tijde van Eichmanns daden bestond de Israëlische staat helemaal niet". Even later kwam het weer tot een, zij het beleefd, treffen tussen dr. Hale vy en de Duitse verdediger. Dr. Ser vatius zei dat de Veiligheidsraad de ontvoering van Eichmann had veroor deeld, maar had uitgesproken dat hij voor een bevoegd hof moest terecht Uitdrukkelijk staat er bevoegd hof, en dat sluit het Israëlische per definitie uit." Dr. Servatius poogde hiermee de Veiligheidsraad aan zijn zijde te krij gen, maar dr. Halevy was hem voor: „Er staat niet appropriate court, er staat brought to appropriate justice of tewel dat hij aan de gerechtigheid zal worden overgegeven." Dr Servatius moest toegeven dat hij verkeerd geciteerd had, maar vond toch dat de zaken daar niet veel anders door kwamen te liggen. Maandagochtend zal het gerechtshof zeggen of het zich al dan niet bevoegd acht. In het tussenvonnis zal dan meteen worden beslist over de vraag of dr. Ser vatius de piloot van het El Al-toestel, dat Eichmann naar Israel bracht, mag horen. Zoals men weet wil de verdedi ger aan de hand van de verklaringen van de piloot, de vroegere Nederlander Jaap van Coevorden, vaststellen dat de Israëlische staat zelf de ontvoering heeft georganiseerd. Dr. Landau, de president, vroeg zich af of dat wat uitmaakte: Als nu eens blijkt dat Eichmann door vrijwilligers is ontvoerd, wat dan? Dr. Servatius: „Dat zou mijn stand punt, dat uw hof daardoor niet bevoegd is, niet wijzigen. Maar de juridische moeilijkheden zouden in een wat hel derder daglicht komen te staan als blijkt dat de staat zelf de hand in de ontvoering heeft gehad". Eichmann heeft gisterochtend bijzon der veel aantekeningen zitten maken. Hij werd vooral actief toen Gideon Hausner, de openbare aanklager, na oorlogse uitspraken van Duitse rech ters citeerde Daarin werd gezegd dat het verweer ,,Befehl 1st Befehl" niet altijd als laatste woord kan gelden. Gideon Hausner ging met maar enkele woor den in op de veronderstelling van de verdediging dat de Israëlische rechters bevooroordeeld zouden zijn: ,,Het kan zijn dat Eichmann bang is. Maar daar heeft hij dan ook alle reden voor, dit heeft n<ets me* het Israëlische hof te maken. Want Eichmann zou ook reden tot angst hebben, als hij ergens anders terecht zou staan." Gideon Hausner zal volgende week zijn eigenlijke openingsrede houden. Eerst moe het hof beslist hebben over de vraag van de bevoegdheid. De openingsrede zal vermoedelijk twee dagen in beslag nemen. Daarna zullen de getuigen aan het woord komen. Zij mogen door de verdediger aan een kruisverhoor worden onderworpen. De herdenking van de slachtoffers van net nazi-regiem heeft hier en daar in Israël felle uitvallen tegen het tegenv/oordige Duitsland opgeleverd. Procureur-generaal van Hessen Van onze correspondent BONN. Dr. Bauer, de pro cureur-generaal van Hessen, heeft voor een sensatie gezorgd door te zeggen dat hij geloofde dat Martin Bormann nog in le ven is. Bormann was hoofd van de kanselarij van de nationaal- socialistische partij. Hij werd tijdens het proces van Neuren- Derg in 1946 bij verstek ter dood veroordeeld wegens oorlogsmis daden. Sinds vele jaren wordt aange nomen dat hij tijdens de strijd om Berlijn, in de laatste dagen van de oorlog, om het leven is gekomen. Dr. Bauer wilde niet zeggen waarom hij meent dat Bormann nog leeft. Hij wees in dit verband cp de beruchte organisatie Odessa, die na de oorlog tal van oorlogs misdadigers heeft geholpen bij hun vlucht naar het buitenland. Dr. Bauer, die het woord voer de voor een politieke vereniging, verklaarde verder dat hij de in de concentratiekampen begane mis drijven niet als politieke maar als criminele misdaden beschouwt. Hij strijdt reeds vijf jaar voor een verandering in de statuten van Interpol omdat deze organisatie weigert mee te helpen bij het op sporen van lieden als Eichmann. V'olgens Interpol zijn dat politieke misdadigers en geen criminele. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering heeft het plan haar ter ritoriale wateren, thans drie mijl breed, uit te breiden. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken gisteren in- het parle ment meegedeeld. Dit voornemen houdt waarschijnlijk verband met de verschij ning van een grote vloot Russische sche pen voor de kust van Zuidwest-Afrika. Er zou ook een onderzeeboot bij zijn. BONN. Vijftig Italiaanse arbeiders die b'i de Westduitse spoorwegen wer ken, hebben gezegd dat zij gaan staken als de 45-urige werkweek wordt in gevoerd. Wij zijn naar Duitsland gekomen om geld te verdienen, zeggen zij. Bij een kortere werkweek hebben wij geen belang. Tijdens een bijeenkomst van honder den Israëliërs in een centraal gelegen kibboets vlak bij de strook van Gaza werden toespraken gehouden met als belangrijkste strekking: Het Duitse volk heeft mets geleerd. Dat blijkt uit het miserabele onderricht, dat over de nazi-tijd wordt gegeven. Het hele Duitse volk was schuldig aan de mis drijven, waarvoor Eichmann nu moet terecht staan. Tallozen hebben hem maar al te graag, passief of actief, geholpen bij de uitroeiing van de joden. De leiders van de kibboets hadden journalisten, die het proces bijwonen uitgenodigd. Ze hadden de regering gevraagd geen Duitse journalisten te sturen, hetgeen ook niet is geschied. Advertentie Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. De Phoenix- caisson die gisteren van de Veerha ven bij Kruiningen naar het Veerse Gat zou worden gesleept om daar als reserve-caisson te worden ge bruikt bij de sluiting van de zee arm, is niet verder gekomen dan Middelburg. De caisson, nog overgebleven uit de tijd van de ramp in 1953, werd gister nacht om 3 uur door twee sleepboten uit Kruiningen weggesleept. Om onno dige risico's te vermijden had Rijkswa terstaat besloten de tocht binnendoor te maken, door het Kanaal door Wal cheren. Omstreeks tien uur voer de sleep het kanaal binnen, waarna lang zaam naar Veere werd opgestoomd. Halverwege het kanaal, tussen Mid delburg en Kleverskerke, bleek dat het transport zoveel op het schema achter was geraakt, dat het niet meer bij hoog water de sluizen bij Veere zou kunnen passeren. Daarom brachten de sleepbo ten de caisson terug naar Middelburg. Vandaag zal het transport worden voortgezet. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM. De officier van justitie te Rotterdam heeft de rijks, politie te Oudewater opnieuw ge vraagd of zij de heer F. H. van der Putten wil verzoeken zijn geluids band van het telefoongesprek met mevrouw v. d. B. te Oudewater te komen afdraaien, opdat er een ko pie van kan worden gemaakt. Ook mevrouw v. d. B. heeft de uitnodiging gekregen bij de politie te komen zodra de heer Van der Putten er met zijn geluidsband zou zijn. Niets liever „Ik wil niets liever dan een con frontatie met mevrouw v. d. B", zei de heer Van der Putten ons. Van onze speciale verslaggever USSUM „Ik houd liet niet meer vol, ook al hen ik niet blind voor het feit, dat in ieder geval bij dit tussenvonnis van het ambtenarengerecht niet is vastgesteld dat ik ongelijk heb en het ministerie gelijk. Het onderzoek was onvolledig, zegt het ambtenarengerecht. Dat heb ik ook altijd gezegd, ondanks de hon derden processtukken die op de tafel van het ambtenarengerecht zijn gedeponeerd. Als het er duimen- dik op had gelegen dat ik ongelijk had, zou dit zeker in dit vonnis tot uiting zijn gekomen. Dit hernieuwde onderzoek betekent evenwel weer maanden van uitstel. Eer definitief een uitspraak zal zijn ge daan, zijn wij zeker een jaar en mis schien wel twee jaar verder. Zolang houd ik het niet meer uit. Ik ben aan het eind van mijn krachten." TIEN JAAR Dit zegt een dodelijk vermoeide heer F. H. van der Putten, de technische hoofdambtenaar eerste klas van het ministerie van defensie, wiens naam nu al jaren in de kranten verschijnt en op veler lippen is geweest. Ruim tien jaar duurt zijn strijd tegen terugzetting en tegenwerking. Ten aanschouwe van heel Nederland levert hij een titanen strijd, die maar weinigen zouden vol brengen. Ontslagen, geschorst, berispt, onvol doende beoordeling, ervan beschuldigd ambtelijke geheimen openbaar te heb ben gemaakt, dat is zo een greep uit de veelheid van feiten waartegen de heer Van der Putten zich nu al ruim tien jaar heeft verzet. En telkens als hij de zaak ging uitvechten voor de rechter of wanneer een commissie van onderzoek werd ingesteld, werd hij in het gelijk gesteld. GEPREZEN Gegeven ontslag werd ongedaan ge maakt, hij werd zelfs direct met terugwerkende kracht bevorderd. Zijn werk werd en wordt nog steeds in alle toonaarden en door iedereen o\i het ministerie geprezen. Hij is geen man die alleen kritiek heeft. Hij voert zijn opdrachten uit en rapporteert gekno.ei, fouten en geldverspilling. Daarnaast diende hij steeds weer rapporten in waarin hij aantoonde hoe de fouten moesten worden hersteld. Hoe bepaalde fabricagemethoden ver beterd en gevaarlijke onderdelen kon den worden veranderd in goede onder delen. Bij herhaling werd hij daarvoor door de minister gehuldigd. Hij kreeg tevredenheidsbetuigingen en gratifica ties, maar steeds opnieuw kwamen er moeilijkheden en was er weer een zaak-Van der Putten omdat hij voor een denkbeeldig vergrijp werd ge schorst, wat na een moeizaam proces weer ongedaan kon worden gemaakt. TALENT Zelfs nu, op dit zelfde ogenblik dat hij in een zenuwen en rust vernietigen de strijd is verwikkeld over een z.i. onjuiste overplaatsing, heeft hij weer blijk gegeven van zijn technisch ver mogen en zijn organisatietalent. Hij ontwierp in Nieuw-Milligen, dat hij als een verbanningsoord ziet, een geheel (Advertentie) Een tent van standing Met garantie. Geill. katalogus (N° 4) met 50 modellen, ligt voor U gereed Groothandelsgebouw A3 ROTTERDAM Parlikuliere showroom hoek Centraal Station Groothandelsgebouw J. F. van der Putten nieuw systeem van planning. Heel de organisatie van de werkplaatsen herzag hij en dit allies legde hij neer in een planbord, dat hij in zijn bureau wilde opstellen om met één oogopslag de stand van het werk tot in details te kunnen overzien. Hij is ambtenaar genoeg om te weten, dat hij dat niet zomaar mag doen. Daarom zond hij zijn idee in met als resultaat een nieuwe tevredenheids betuiging, een gratificatie en de alge mene opdracht aan alle legerwerk- plaatsen in ons land om op korte termijn de organisatie in te richten naar het idee van de heer Van der Putten. Zijn planbord staat al in volle glorie in Nieuw-Milligen. Voor alle overige werkplaatsen zijn dergelijke borden naar het ontwerp-Van der Putten in de maak. „IK WEET WEL" „Ik weet wel wat ze van mij zeg gen", antwoordde hij vlug toen wij hem zeiden de staatssecretaris persoon lijk zijn werk en kennis te hebben horen roemen. „Ja, ik weet het wel. Op het ministerie zeggen ze dat ik lastig ben. Voor Van der Putten zou een heel eigen ministerie moeten wor den gebouwd, dat zeggen ze in Den Haag." „Nu, als dat zo is", zegt hij na een korte adempauze, „laten ze dat minis terie dan bouwen! Als ik toch de op dracht heb werk te controleren en ik lever te veel rapporten in omdat er veel te veel te rapporteren is, laat men dan een speciale afdeling in het leven roepen die dergelijke zaken behandelt. Ik kan zonder zelfverheffing zeggen, dat ik de staat voor verliesposten van miljoenen heb behoed. Dat ik in zaken die al verknoeid waren met veel geldverspilling van het moment af dat ik dat ontdekte, de juiste werkwijze, een nieuwe fabricage methode of zelfs geheel nieuwe en ver beterde ontwerpen bij mijn rapporten heb ingesloten. „HET ERGSTE" Al die voorstellen zijn altijd aan genomen, Moet men mij dan verwijten, dat ik lastig ben en de heren in Den Haag zoveel werk bezorg dat zij het niet af kunnen en dat ze daarom zuch ten: voor Van der Putten moet een eigen ministerie worden gebouwd?" Hij kijkt getergd en er staan diepe groeven langs mond' en neus. „Met wat er nu gebeurd is heeft men mij het ergste aangedaan wat men kon doen. Ik ben uit mijn technische baan gehaald. Ik ben vernederd tot k-lerk. In al de jaren voorheen vond ik rust en nieuwe kracht in mijn werk. Ik zou het niet zo erg vinden als mijn salaris werd gehalveerd. Liever dan dat ik ver van de techniek wordt gehouden, zoals nu gebeurt". Met een hoopvolle schittering in zijn ogen merkt hij op: „Het ambtenaren gerecht gaat in het vonnis vérder dan ik ooit heb durven doen. Het ambte narengerecht zegt: Als die functie van Van der Putten niet meer bestaat, waarom werd hij dan niet in de func tie gezet die daarvoor in de plaats kwam? Dat is met ó'e andere V.C.A.- officieren ook gebeurd. Ik heb er toch blijk van gegeven, dat ik daarvoor de geschikte man was?" JUISTE MAN „Staatssecretaris Calmeyer "heeft naar aanleiding van vragen van de heer Koersen gezegd: De juiste man op de juiste plaats. Daar gaat hét óm bij deze reorganisatie. Er is een schreeuwend gebrek aan technici in alle geledingen. Het is geenszins de bedoeling om burgerambtenaren uit 'hun functie te stoten opdat zij plaats zouden maken voor officieren." De heer Van der Putten vervolgt: „U hebt kolonel Bijloo toch ook onder ede horen verklaren voor het ambte narengerecht, dat ik niet in aanmer king kwam voor de nieuwe functie die hij gecreëerd had, omdat ik burger ben en geen officier. Dat klopt toch niet? Er zijn volgens de staatssecre taris technici te kort en ondertussen word ik naar een niet technische func tie overgeplaatst. De afdeling burgerpersoneel van het ministerie zegt dat er geen passende baan voor mij te vinden is. De staats secretaris schrijft mij in de begelei dende brief van het besluit van mijn overplaatsing, dat zodra er een mij passende functie vakant is, ik daar heen zal worden overgeplaatst. Hier mee bevestigt de staatssecretaris toch dat de post die ik nu bezet geen pas sende functie voor mij is?" DEGRADATIE Hij legt ons uit hoe zijn overplaat sing niet alleen een wegwerken is maar ook een degradatie. Er is geen andere technische hoofdambtenaar te vinden die zo'n nederige functie heeft. Hij rekent ons voor, dat hij nu twee rangen te laag zit, wat in topfuncties veel sterker spreekt dan in lagere functies. Dat blijkt ook uit de samenstelling van het bureau waar hij nu chef van is. De hoogste man onder hem, die hem moet kunnen vervangen en dit ook kan, staat vijf rangen Jager op de salarisschaal. Dat ligt met aan die man, die is juist geplaatst. Maar het is een absurd unicum. Dat is technisch vermogen misken nen en geld verspillen, zegt hij. Over het besluit waarbij hij naar Nieuw- Milligen werd overgeplaatst zegt hij: Dat besluit voldoet niet aan het amb tenarenreglement. Dat schrijft voor, dat een overplaatsing alleen gemoti veerd kan worden door het dienstbe lang of door straf. Geen van beide wordt genoemd. In de begeleidende brief wordt per soonlijk belang en het belang van het gezin ais reden genoemd. Afgezien van het feit dat dit geen reden is, staat die ook niet in de of ficiële beslissing. Daarin wordt ook niet gesproken over opheffing van de V.C.I.-districten (verbindingsbureau civiele industrie) maar van overplaat sing van de V.C.I.-distrieten naar Nieuw-Milligen, wat ook een district is of in ieder geval was. „Weet u wat er aan de hand is", vraagt hij zonder e, antwoord te ver wachten. „Hier wordt een man gepest op kosten van de belastingbetaler." GEEN ONTSLAG Hij verheelde ons niet, dat zowel bij hem als bij zijn raadsman, mr. Ge- leijnse, een sterk punt van overweging is geweest: ontslag nemen. „Dat betekent niet dat ik de strijd opgeef. Als ik ontslag zou nemen, gaat het proces toch door. Het voordeel zou zijn, dat ik niet meer aan mijn zwijg plicht als ambtenaar gebonden zou zijn zodat ik inderdaad dingen kon gaan publiceren, die ik nu voor mij moet houden. Direct na de uitspraak hebben wij alles ernstig besproken. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat ik nu nog geen ontslag moet nemen. Ik heb daar mee ingestemd. Maar moeilijk is het wel. Ik ben werkelijk aan het einde van mijn krachten. Deze ondragelijke span ningen zijn haast niet meer te dragen. Daarom zie ik in dit hernieuwde on derzoek ook een zwarte schaduw. Het is weer uitstel en dat betekent tijdwinst voor het ministerie. U kent toch de spreuk: „Geef een veldheer de tijd en hij wint elke slag". „Maar dan als het om een onder zoek gaat. Nu men mij gezegd heeft dat het onderzoek naar de bloesjes affaire is afgesloten, heeft het geen zin, dat ik die band daar laat ho ren. Mijn raadsman heeft het mij verboden. Mr. Geleijnse heeft gisteren een brief gestuurd aan de officier van justitie, waarin hij dat nader moti veert. Indien de minister in ver band met de vragen van het Ka merlid Kranenburg over de bloes jesaffaire de geluidsbanden zou wil len beluisteren, wil mr. Geleijnse dit in een audiëntie graag doen". Weinig sin Mr. Geleijnse voegde daaraan toe: „Zolang er geen zekerheid be staat dat deze plotselinge belang stelling voor de geluidsband, die eerst geweigerd werd, geen ver band houdt met een hernieuwd on derzoek, heeft het weinig zin de band bij de politie te gaan afdraai en". Intussen kan worden meegedeeld, dat dit niet de enige geluidsband is waarover de heer Van der Putten beschikt. Hij heeft twee telefoonge sprekken met mevrouw v. d. B. op een band staan. Het eerste werd gevoerd 's middags om tien minu ten over één en het tweede diezelf de avond om kwart over zeven. In die tussentijd had mevrouw v. d. B. haar verklaring bij de politie afge legd. Beide banden bevestigen haar uit spraak, dat het een burgerambte naar was die haar ertoe had aan gespoord de heer Van der Putten in de val te lokken door haar bloes je open te scheuren als zij samen alleen in het kantoor waren. In het tweede gesprek laat zij er geen twijfel over bestaan, dat het nooit sergeant Fransen kon zijn, die la ter na het onderzoek van de rijks recherche ineens op de proppen kwam. Nog meer Als technicus in het nauw heeft de heer Van der Putten alle tele foongesprekken opgenomen, die hij in de loop van dit laar hééft ge voerd. Daarbij zijn er waarin nog heel andere, opmerkelijke diligen te horen zijn. Zoals hii van begin af aan heeft aangeboden, is al dit materiaal ter beschikking van politie en justitie voor een onderzoek naar klaarheid in deze zaak. Nu het onderzoek in de bloesjesaffaire definitief is afge sloten, geeft hij deze banden niet uit handen. Het zal van de verdere ontwikke ling afhangen, welk gebruik hij bin nenkort van deze banden zal ma ken. Advertentie want er is Neo Silvikrin! Eerst komt roosdan volgt haar» uitval... daarna verhoornt de hoofdhuiden kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet .bijtijds zorgt voor „bijvoe* ding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! Kuurflacon Neo-Silvikrin f7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin-Lotion (met of zonder vet f 1.70 of f3.30 de biologische haarvoeding! HAMBURG. Er zijn aanwijzingen, dat Indonesië probeert onder Duitse vlag een of meer kleine rederijen te beginnen. Het aantal opgelegde schepen in de kleine en middenklasse in West- Duitsland is groot genoeg om de be hoeften van een of meer semi-Indo- nesische ondernemingen te dekken. Indonesië zou bij deze plannen spe ciaal rekening houden met de gunstige vrachtenmarkt voor haar schepen: de levendige handel in Westduitse pro- dukten en de gegarandeerde retour vrachten voor tropische waren hebben de regering in Djakarta doen besluiten de goedkope vlaggen van de Zuid- amerikaanse landen niet te gebruiken.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 15