Proces-Eichmann stuit in Israël ook op verzet 1/ jr BERECHTING BEGINT MORGEN OM 9 UUR Jacht op ultra's in volle gang GOLDEN FICTION KALONJI I: KONING VAN MIJNSTAAT VREES VOOR OPLEVING VAN ANTI-SEMITISME NA 33 JAAR ZWERVEN THUIS VOOR WITRUS ■mV fjaf Jt\ JÉI i I Katangese troepen in gevecht met V.N. Nieuwe staat geproclameerd POLITIE ONTDEKT GELDWISSELAAR IN ZAAK-PEl CUBAANSE BALLINGEN „PARAAT' de zachtste van alle! Maandag 10 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Fijf overlevenden neergeschoten bommenwerper Britse invitatie aan Soekarno is nog onbeantwoord Last van zenuwen? FRANKRIJK OPGESCHRIKT DOOR ELF BOMAANSLAGEN BINNEN EEN ETMAAL i i I I I Dit is de eerste stap naar een zachte sigaret. Ga waar de zachtste tabakken groeien: Virginia! Weet dan de beste te kiezen. Laurens U.S.A. tabakken ★(Jggp* zijn de zachtste van Amerika. U proeft het: zij maken ~-J jjLf i §P p p I I 1 1 Nieuwe vereniging voor middelbaar en lager overheidspersoneel Geen staking op Franse scholen „Mr. Luns bron van alle verwarring «*»- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De'ontheemde Dimitri Simenovitsj Nedbailoff, die vorig jaar van zich deed spreken door een verblijf op het Rotterdamse hoofdbureau van politie, kan weer voor het eerst in 33 jaar papieren tonen. Ook heeft hij sinds gisteravond een adres in Zwitserland waar hij welkom is. Vandaag vliegt hij er heen, als een vrij mens naar een vrij land. Aan boord van de Silvaplana, een Zwit sers schip dat hem van New York te rugbracht naar Rotterdam, heeft de heer E. Prodolliet, de Zwitserse con sul, de 54-jarige Witrus bevrijd van een drukkende last. Hij schonk hem een Zwitsers identiteitsbewijs, een in reisvisum, een vliegbiljet, reisgeld en een adres in Bern waar men hem de ongewenste vreemdeling, de ontheemde welkom zal heten. Ik voel mij een gelukkig mens en in het vrije Zwitserland zal ik werken „bij mijn leven" om mijn erkentelijkheid te betonen, zei Nedbailoff terwijl zijn han den trilden, toen hij al die documenten in ontvangst mocht nemen. Van elfde jaar af Als jongen van elf jaar door het Wit- russische leger uit zijn geboortestad Kiew naar Mandsjoerije meegevoerd, zwierf hij met een Chinese pas tien jaar lang door China. In Birma werd hem die pas ontnomen. Als ongewenste vreemdeling werd hij opgesloten ip een concentratiekamp. Hij wist te ontvluch ten en dertig jaar lang zwierf hij ais ontheemde, zonder papieren, door vier van de vijf werelddelen, vechtend voor zijn vrijheid. Overal werd hij echter als ongewenste vreemdeling bejegend; zijn halve leven bracht hij door in kampen en gevangenissen, omdat hij geen papieren kon tonen. \cht maanden geleden kwam Dimitri Simenovitsj Nedbailoff als verstekeling naar Rotterdam. Te Goa, in Portugees Indië, had hij zich verstopt aan boord van een Zwitsers schip dat voor Rotter dam was bestemd. ~jn Den Haag, de stad van het Vredespaleis en het In ternationale Gerechtshof, hoopte hij pa pieren te kunnen krijgen. Sanatorium Verder dan halverwege Den Haag kwam hij niet. Door tussenkomst van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie werd hij opgenomen in het sanatorium van het Groene Kruis te Delft, waar hij genas van een besmettelijke ziekte. Na zijn genezing werd hij te Rotterdam aan boord van de Silvaplana gebracht; de Zwitserse rederij, rechtens verant woordelijk voor haar verstekeling hoopte Nedbailoff in New York kwijt te kunnen raken, maar ook daar was de ontheemde onwelkom. Een honger staking van vijf dagen kon daarin geen verandering brengen en zo keerde Di mitri met de Silvaplana terug naar Rotterdam. Verscheidene mensen hadden zich inmid dels voor hem ingespannen. In het bij zonder inspecteur P. W. Th. Euijen van de Rotterdamse vreemdelingendienst en diens chef, hoofdinspecteur A. Reeder. Zij riepen voor de Witrussische zwer ver de hulp in van de heer E. Prodol liet. de vice-consul van Zwitserland te Rotterdam. Die speelde het klaar om de ontheemde een voorlopige status te geven. In Zwitserland wacht Nedbai loff nog meer hulp. Aan zijn zwerf tocht, aan zijn leven als vluchteling komt daar voor goed een einde. ALBUQUERQUE (Reuter) Vijf bemanningsleden van de B-52 straalbommenwerper, die vrijdag per ongeluk werd neergeschoten boven de Amerikaanse staat Nieuw Mexico hebben de ramp overleefd. De drie overigen zijn omgekomen. De overlevenden hebben twee nach ten in de bittere kou op de besneeuw de vlakte moeten doorbrengen. Een va-tj ien ee^. een bevroren voet. Het is nog niet duidelijk hoe het on geluk ontstaan is. De piloot van het gevechtsvliegtuig dat de bommenwer per neerhaalde heeft verklaard dat er iets in het mechanisme van de boord- wapens verkeerd moet zijn gegaan, waardoor die plotseling begonnen te vuren. Voor de vlucht was de gehele mechanische uitrusting van het toe stel nog gecontroleerd. (Advertentie) Kon geen eten meer zien in 'f vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Rennies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuur lijke wijze. Door hun weldadige samen stelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas Gewoon maar laten smelten op Uw tongHaal vandaag nog 'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Eindelijk vrij! De ontheemde Wit rus Dimitri Sinmenovitsj Nedbailoff (midden) ontving van vice-consul E. Prodoliet geldige Zwitserse papie ren die de zwerver weer een status verschaffen. Kapitein F. Gerard van de Silvaplana (links) raakt eindelijk zijn verstekeling kwijt. Ter weers zijde van Dimitri: hoofdinspecteur A. Reeder en inspecteur P. W. Th. Euijen van de Rotterdamse vreem delingendienst die als bemiddelaars optraden. Van onze correspondent LONDEN. Hoewel van Indone sische zijde nog niet is geantwoord op de Britse uitnodiging aan presi dent Soekarno, wordt er hier en daar al aan getwijfeld of hij aan de invitatie gevolg zal geven. Djakarta schijnt het als een belediging op te vatten dat Soekarno niet voor een staatsï'ebezoek, maar voop- eëh offi—- cieel bezoek is gevraagd. Het is opgevallen dat de Indonesische president dezer dagen in Djokjakarta in een rede tot studenten, toen bij over zijn komende wereldreis sprak, met geen woord over de Britse uitnodiging heeft gerept. Engeland heeft niet gereageerd op de verontwaardigde reactie van het Nederlandse Ministerie van buiten landse zaken op het bekend worden van de uitnodiging aan Soekarno. Men vraagt zich in Londen af of Engeland door zijn handelwijze niet de steun van Nederland dreigt te verliezen, die het vooral de laatste maanden heeft gekregen bij zijn aarzelende pogingen wat nader te komen tot de zes landen van de Europese economische gemeen schap. In Whitehall wordt er nog op gewe zen dat Engeland wat de onderwerpen betreft die het met Soekarno wil be spreken de handen vrij heeft gehouden en zich tegenover Nederland nergens toe heeft verbonden. Vervolg van pag". 1 JERUZALEM. Als dinsdagochtend om 9 uur de drie leden van het hof ter berechting van Karl Adolf Eichmann hun plaatsen hebben ingenomen in de grote zaal van Beit ha Am in Jeruzalem, zal een begin zijn gemaakt met iets dat nog nooit in de geschiedenis is vertoond: de joden zullen dan na eeuwen onderdrukking voor het eerst een van hun vervolgers voor hun rechterstoel zien verschij nen. Alleen al dit feit maakt het proces-Eichmann tot een gebeur tenis van wereldhistorische betekenis. Een gebeurtenis overigens, die zich geenszins zal afspelen onder onverdeelde instemming in Israël zelf. Zolang er sprake is van het joodse volk, is er sprake van onderdrukking en ellende. Maar nooit heeft men kun nen vernemen van een rechterlijke be straffing door de joden zelf. Dat is niet zo vreemd. Het joodse volk heeft maar betrekkelijk kort een staat kundige eenheid gekend. In de oud testamentische tijd werd die steeds onderbroken door deportaties. Na de definitieve wereldwijde verspreiding van het jodendom is er nooit meer een zelfstandige staatsvorm geweest. Totdat op 14 mei 1948 de staat Israël werd uitgeroepen. Toen werd de eerstgeboden grondslag gelegd voor een strafrechterlijk optreden tegen de vervolgers, met name die uit nazi- Duitsland, de meest cynische joden haters van alle tijden. Zij brachten tussen 1933 en 1945 in de twaalf jaren van Hitiers Derde Rijk ruim zes mil joen joden om het leven. Anti-naziwet In 1950 nam het Israëlische parle ment een wet aan op de bestraffing van de nazi's en hun medewerkers. Deze wet, op grond waarvan Adolf Eichmann, de man die door Hitier be last was met de „Endlösung der Ju> denfrage", terecht zal staan, stelt als maximumstraf op de volgende mis drijven de dood: op die tegen het joodse volk; op die tegen de mensheid; en op oorlogs misdaden. Deze anti-naziwet wijkt op enkele punten af van algemeen geldende regels. Zij bedreigt daden, die nog niet als misdrijven te boek stonden toen ze werden bedreven bv. het aanzetten tot jodenhaat. Verder worden de ver dachten voor de rechter gebracht voor misdrijven, die zij hebben gepleegd buiten het land waar zij terecht staan. En ten slotte is de wet in algemene zin van terugwerkende kracht. Pinhas Rosen, ook in 1950 minister van justitie, motiveerde bij de behan- .deling in .het parlement deze afwij kingen van het algemene patroon dooi er op te wijzen, dat de belangrijkste nazi's in Neurenberg terecht hebben gestaan en dat ook andere landen na de oorlog nazi's hebben gestraft. Dit alles geschiedde veelal op grond van speciaal gemaakte wetten. Israël, welks bevolking meer dan van welk land ook te lijden heeft ge had, bezat tijdens de oorlog en vlak daarna nog geen staatkundige zelf standigheid. Het moest met zijn wet geving wel later komen dan de andere. Deze gedachtengang gaat uit van het principe dat de staat het eigenlijke tehuis is van alle joden, waar ter wereld zij zich ook mogen bevinden. Oude iconden Zo zelfverzekerd de houding van de officiële instanties tegenover de ver- Advertentie Mijnhardfs Zenuw tabletten helpen U er overheen Van onze correspondent PARIJS De grote actie van de Franse politie tegen de bedrijvers van de reeksen bomaanslagen en tegen de leiders van de organisaties waar toe deze mensen behoren, is nog volop aan de gang. Zij zal op zijn vroegst dinsdag eindigen. Tot nu toe heeft de Parijse politie zestig ultra's gearres teerd. De meeste arrestanten zijn lid van een van de drie ultra-rechtse partijen of bewegingen. de kop in te drukken. De resultaten van het politieonderzoek zullen woens dag tijdens zijn persconferentie ter sprake worden gebracht. Daarna gaat de Gaulle voor vier dagen naar Zuid west-Frankrijk. Te Bordeaux zal hij zaterdagmiddag een zeer belangrijke rede houden. Dat zijn de Nationalistische partij, het Nationale front en de jeugdbe weging Jonge Natie. Tijdens de hon derden huiszoekingen heeft de politie tot nu toe nog geen spoor gevonden van het materiaal waarvan de bom men zijn vervaardigd. Wel vond zij lonten en slaghoedjes. Voorts zijn er talloze documenten in beslag genomen die betrekking hadden op de bewe ging die de laatste tijd bekendheid heeft verworven door het schrijven van dreigbrieven: de R.D.L „Verzet voor democratie en vrijheid". In de rest van Frankrijk zijn vijf tig arrestaties verricht, vooral ïn Bordeaux. Toulouse, Marseille, Tou lon, Lyon en Rijssel. Bij een van hen werd een pistool met munitie gevon den. Deze arrestant bleek nog minder jarig te zijn. OPGEWONDEN President De Gaulle, die zich erg schijnt te hebben opgewonden over de golf van aanslagen, heeft de minister van justitie naar Algiers gezonden om de justitie daar tot grotere activiteit aan te sporen bij het opsporen van de schuldigen. Zij neemt volgens de president een veel te lankmoedige kou- ding aan tegenover terroristen. De Gaulle is dit weekeinde niet naar Co- lombev-les-deux-Eglises gegaan, maar is in Parijs gebleven om de actie van de politie van dichtbij te kunnen vol gen. Hij is van oordeel dat de aanslagen van de laatste weken de positie van Frankrijk bij eventuele onderhande lingen er niet gemakkelijker op ma ken. Daarom meent hij, dat alles ge daan moet worden om het terrorisme PUINHOPEN Van de elf bomaanslagen, die de laatste 24 uur gepleegd zijn in Frank rijk en in Algerije, is ongetwijfeld die bij de woning van de directeur van het Franse regeringsvoorlichtingsbu reau, Couo de Fréjac, de spectaculair ste. Terwijl Coup de Fréjac in Parijs verbleef en zijn twee assistenten naar de bioscoop waren, is de benedenver dieping van zijn huis door twee plas- ticbommen van elk een kilo wegge blazen. De muren zijn nog slechts trieste puinhopen. Terwijl de politie in de tuin naar overblijfselen van de bommen zocht, vond ze er nog twee, die niet ont ploft waren. De aanslag vertoonde vee! overeenkomst met die waarbij de burgemeester van Evian om het ieven kwam. Het vermoeden dat het leger aan de ultra's het materiaal verschaft voor het vervaardigen van de bommen is door het opperbevel van het leger in Algerije en door het ministerie van oorlog in Parijs met klem tegenge sproken. Men wijst er in beide ver klaringen op dat iedereen dit mate riaal vrij op de Franse markt kan kopen. schillende aspecten van het proces is, zo weifelmoedig is die van de publieke opinie hier. Daarmee wil zeker niet gezegd zijn dat het Israëlische volk in zijn geheel de zaak-Eichmann maar een problematische affaire vindt. Maar het wil wel zeggen dat er geen com munis opinio bestaat. Men bespeurt bij zeer velen allerlei bedenkingen. Die bewegen zich niet zozeer op juridisch terrein. Ze liggen meer in de emotio nele sfeer. Waarom, zo luidt een veelgehoorde vraag, zouden we alle ellende van de nazitijd weer ophalen? We zijn hier naar toe gekomen om alles te vergeten en opnieuw te beginnen, en nu worden alle oude wonden weer opengereten. In deze gedachtengang betrekt men ook de jeugd, die alles gelukkig maar van horen zeggen weet. Voor het argu ment van premier Ben-Goerion, dat het er ten dele bij het proces om gaat om de jeugd datgene wat gebeurd is in te prenten opdat zij gewaarschuwd zij, kunnen degenen, die wij hier citeren, maar matig begrip opbrengen. De jeugd, zeggen ze, zal het proces slechts zien als een spektakel dat de ouderen maken. Een leraar gaf ons als zijn ervaring dat de jeugd met tegen zin naar de oude verhalen luistert. Zij zijn vóór alles op de toekomst betrokken, en zijn geneigd de aandacht voor wat gebeurd is tijdens de tweede wereldoorlog, als lichtelijk hysterisch te bestempelen. Vrees Dan leeft bij zeer vele Israëlische joden de vrees, dat het proces allerlei oplevingen van anti-semitisme ten ge volge zal hebben. Zij wijzen de moti vering op de waarlijk niet geringe stroom van regelrechte anti-semitische geluiden, die in de omringende Ara bische wereld worden gehoord. Daar vormde de arrestatie van Eichmann een gerede aanleiding om eens extra stevig van leer te trekken. Radio Damascus sprak als haar verwachting uit dat Eichmann zeker een eind zou maken aan de „absurde legende" van de zes miljoen omgekomen joden. Een Jordaans blad schreef: „is kanselier Adenauer dan zo diep gezonken dat hij het goed vindt dat de joodse bandie- tenstaat één van Hitiers gemachtigden berecht?" Haat Al deze uitlatingen moeten worden gezien tegen de achtergrond van de onverzoenlijke haat, die de Arabische wereld om vaak staatkundige redenen jegens Israël koestert. Hij wordt ge voed, zo blijkt uit In Israël verzamel de gegevens, door de activiteit van uit Duitsland gevluchte nazi's. Die hebben veelal belangrijke voorlichtingsposten in Egypte bezet, zoals bv. dr. Von Leers, eens rechterhand van Goebbels. Aan al deze en andere feiten ontlenen de voorstanders van het proces-Eich mann een argument tegen de voor her leving van het anti-semitisme bevrees de landgenoten: het anti-semitisme hoeft niet te herleven, het lééft. Het gaat er maar om, dat eens en voor altijd wordt aangetoond tot welke gru welijke consequenties het kan leiden. De discussie over het proces is niet alleen in Israël gevoerd. Ook het buitenland heeft er zich in gemengd. Nog onlangs waarschuwde de voor aanstaande Engelse politicus Crossman Israël voor de mogelijke gevolgen en joodse organisaties in Amerika en Engeland hebben ook al van hun be zorgdheid blijk gegeven. De reacties daarop in Israël zelf variëren van peinzende instemming tot hevige ver ontwaardiging. In één van de kranten van Jeruzalem kwam het enkele dagen geleden tot een bijzonder felle uitbar sting: „Zijn het de ghetto-mentaliteit en een minderwaardigheidsgevoel dat om een psychiater schreeuwt, die anders zo zelfbewuste joodse organisa ties er toe brengen om begrip en toe gevendheid te smeken, juist op een ogenblik dat hun vrienden en vijanden geplaagd worden door hun slechte ge weten? Het was beter, als zij de ande ren er toe brachten hun om begrip, toegevendheid en vergeving te smeken." (Advertentie) i <yj t; V'. S3 S3 S3 K 20 stuks 95 ct VIROINIA CIGARETTES S3 s§ m tac* KfA K-A p SkS p S3 S3 Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Albert Kalonji, tot dusverre premier van de afgescheiden Mijnstaat in de Congolese provincie Zuid- Kasai, heeft zich gisteren tot ko ning uitgeroepen en zijn zoontje tot kroonprins gemaakt. In hoe verre deze nieuwe status de sche merende eenheid van de Congo lese statenbond weer in gevaar brengt, is nog niet uit te maken. Voorlopig heeft koning Kalonji de Eerste zich bepaald tot de verklaring dat hij niet naar machtsuitbreiding streeft maar „slechts een vreedzaam volk ver tegenwoordigt." Het was een indrukwekkende plech tigheid in de hoofdstad Bakwanga, waar de 31-jarige, in luipaardvel ge klede „moelopwe" (oppermachtige) en zijn zoontje een vier eeuwen oude zuiveringsrite ondergingen. Tovenaars wasten Kalonji, waardoor hart, lichaam en ziel van de koning gelouterd werden. Tot diep in de nacht vierden de Ba- loeba's het feesit van de herrijzenis van hun koninkrijk, dat voortaan ook het woongebied van zes andere stammen omvatten zal. Delvaux Ongeveer tezelfdertijd werd in Kenge, op 250 km zuidoostelijk van Leopold- stad een nieuwe staat geproclameerd: Kwango. Dit geschiedde in overeen stemming met de resultaten van de recente conferentie op Madagascar, waar tot een statenbond van oude en nieuwe Congolese staten werd besloten. President is Albert Delvaux, tot dus verre minister in de regering van pre mier Ileo in Leopoldstad. In het weekeinde heeft zich in Noord- ICatanga een gevecht voorgedaan tussen Van onze correspondent PARIJS. De Franse politie heeft bij het ontwarren van de affaire- Peugeot de geheimzinnige vierde man gevonden, die voor Rolland en Larcher in Duitsland gedeelten van het losgeld heeft gewisseld. Hij is de veertigjarige Stefan Andrews, een Duitser van Amerikaanse af komst, die reeds lang voor de ont voering een „zakenrelatie" van Rolland was. Deze ontdekking zal ernstige gevol gen hebben voor Rothmann, die dank zij de bekentenis van Andrews in staat van beschuldiging gesteld kan worden wegens het afleggen van een vals getuigenis en oplichting van een verzekeringsmaatschappij. In het dossier had rechtercommis saris Renard een verzekeringsrapport gevonden over een ongeluk van Rol land in Duitsland. Jean Rothmann had als getuige dit rapport mede onderte kend. Tijdens hun verhoor hadden Lar cher, Rolland en Rothmann alle drie volgehouden, dat de laatste nooit in Duitsland was geweest om geld te wis selen. Dit pleitte hem in zekere zin vrij van medeplichtigheid. Rolland en Rothmann vergaten ech ter een feit: het ongeluk, dat Rolland in Duitsland veroorzaakte, enige tijd na de ontvoering. Dit ongeluk gebeurde toen hij, na een groot aantal nachtgelegenheden te hebben bezocht, terug reed naar Pa rijs. Het was laat in de nacht zodat hij alle tijd had om weer nuchter te wor den. Daarna belde hij Rothmann op om hem te vragen voor hem te ge tuigen. Tegenover de Duitse politie deed hij het voorkomen dat Rothmann direct na het ongeluk een lift naar Parijs had gekregen. Rothmann ge tuigde dat Rolland broodnuchter was toen het ongeluk gebeurde. Een tweede getuige vond Rolland in Andrews, die verklaarde, dat het ongeluk was gebeurd omdat de wagen van Rolland zijn auto had geraakt. Alle partijen tekenden het rapport en de verzekering betaalde tienduizend gul den voor de reparatie van de auto Dit rapport bracht de politie op het spoor van Andrews, die thans ver klaard heeft voor Rolland Franse francs tegen Duitse marken gewisseld te hebben. KALONJI 1 koning Abessijnse troepen van het internatio nale leger en troepen van de Katan gaanse strijdkrachten. Volgens een lezing uit Elisabethstad waren de Eethiopiërs „in een dreigende houding" bij Kabalo op een brug afgekomen die door Katangaanse soldaten bezet was. Wie daarna het eerst het vuur had ge opend was niet meer na te gaan, maar het gevecht kostte aan een Abessijn het leven en vijf raakten er gewond. Niet temin waren de Abessijnen erin ge slaagd 32 Katangaanse huursoldaten, allen blanken, krijgsgevangen te nemen. Het waren twee Belgen en dertig Zuid afrikanen, van wie vier man kwetsuren hadden opgelopen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Op een zaterdag in Utrecht gehouden vergadering is in beginsel besloten tot oprichting van een vereniging van lagere en middel bare ambtenaren. Een voorlopig werk- bestuur zal bij de hoofdbesturen van de bestaande organisaties de onder het personeel heersende grieven over de salariëring aanhangig maken. Het werkbestuur bestaat uit dertien leden van de Algemene Bond van Ambte naren, de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de rooms-katho- lieke ambtenarenorganisaties Arka en Kabo en de Bond van belastmgspersoneel. De commissie hoopt binnenkort een ronde-tafel-gesprek met de verschillende hoofdbesturen te kunnen beginnen. De vereniging zal ijveren voor een vol ledige samenwerking van de belasting vakgroepen. Voorts stelt zij zich ten doel gedegen en objectieve voorlichting te geven aan de ambtenaren. Van onze correspondent PARIJS. De Franse onderwijsinrich tingen zullen niet gesloten hoeven te worden. De vakverenigingen van onder wijzend personeel, die met een algemene staking hadden gedreigd, verklaarden gisteren te zijn gezwicht voor de publieke opinie en de nieuwe voorstellen van de minister van onderwijs, Baye, te hebben aanvaard. Hoewel de geboden salarisverhoging lager is dan de gevraagde, besloot men toch zijn taak ten aanzien van eindexa mens, overgangsexamens en toelatings examens te hervatten. Advertentie NEW YORK (Reuter) „Een tegenrevolutionair leger van vijf duizend man houdt zich paraat om op het door ons gewenste ogenblik een landing op de Cubaanse kust te ondernemen", zo heeft dr. Miro Cardona, eens premier onder Fidel Castro en nu leider van de Cubaan se ballingengemeenschap, in New York verklaard. De invasiemacht van de contra revolutionairen is op het ogenblik in opleiding in de Amerikaanse staat Florida en in het Middenamerikaanse land Guatemala. De tegenrevolutie is al een feit in de Cubaanse provincie Oriente en in het Escambaygebergte. Miro deed een beroep op alle Cuba nen om op te staan tegen het bewind van Fidel Castro zodat de vijfduizend strijders van de „tweede bevrijdings oorlog" binnenkort alle zes miljoen Cubanen aan hun kant zouden vinden. Subandrio beschuldigt: DJAKARTA (Reuter) „Zolang mr. Luns minister van buitenlandse zaken is zal het moeilijk zijn om tot een bevredigende oplossing in het geschil over West-Irian te komen". Dit heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio zaterdag in Djakarta verklaard. Subandrio beschuldigde mr. Luns ervan de kwestie-Nieuw-Guinea inge wikkeld te maken. Voor alles wat er in westelijk Nieuw-Guinea gaat gebeu ren draagt mr. Luns volgens hem de verantwoordelijkheid. „Niet alleen ik, maar ook Abdul Rahman van Malakka weet dat mr. Luns de bron van alle verwarring is", zo voegde Subandrio daaraan toe

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5