SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Mokerslagen en onmacht Miiy I KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I Openingsvlucht werd pechvlucht Russisch schip verliet Zweden onder escorte Treffend en triest Pierre Janssen; meer dan lesje over kunst Jeugdorkest terug uit Milaan Nederlandse films naar Berlijn Kand. Stam deed intrede te Fijnaart I Pag. 2 HET voordeel voor de kijker van i' een programma volgens een be- kend stramien, is, vooral als hij nog een tweede programma zou hebben, dat hij van te voren weet waar hij aan toe is. De selectie door de kijker, in ons land nog maar schaars toegepast, wordt er door ver gemakkelijkt. Het nadeel van een vast stramien is: verveling. De omroepverenigingen hebben bij de radio steeds voor programma's ge kozen, die gedurende een lange serie uitzendingen ongeveer gelijk verlo pen. Het amusement 'in het luchtigste genre op de radio, is er echter vrij wel ongenietbaar door geworden, om dat men met de mogelijkheid tot sterk variëren ook de zelfkritiek over boord zette. Bij de televisie ligt het iets moei lijker, omdat de kijkers in grote de len van ons land géén keuze hebben. Daar komt bij, dat de omroepvereni gingen juist op de televisie, een zo veel indringender medium dan radio, aan de ene kant extra voorzichtig zijn en aan de andere kant er steeds op uit zijn de eigen opvatting er met mo kerslagen in te hameren. Een treffend en triest voorbeeld hebt u daarvan vrijdagavond kunnen zien, toen een van de forumleden van de Vara het een ander op botte wijze kwalijk nam, dat zijn standpunt niet voor honderd procent socialistisch was. Een opmerking als: ,,Nu merk ik gelukkig weer dat dit een forum van de Vara is en niet van een an dere omroepvereniging", illustreert overduidelijk, dat men soms aan de kritisch 1 DINSDAG 11 APRIL HILVERSUM I— 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9,10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Land. en tuinb. meded. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13-30 Lichte muz. 14.00 Kamerork. en soliste. 14.30 Ka merkoor. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Het ezeltje van Tunesië knipoogt naar Europa, lezing. 16,15 Lichte muz. 16.30 V d. jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Gram 20.00 Nws. 20.05 Quizprogr. 22.00 Pianotrio. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Licht progr. 23.30 Studentenhaver. 23.55—24.00 Nws HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. kind. 10.00 V. d kleuters 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan... vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 V. d plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. (herh.) 16.00 V. d zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- genngsuitz. 18.00 Instrum. Octet. 18.20 Po- lit. praatje. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege. 21.00 Zangrecital. 21.35 Kamerork. 21.50 Orgelconc. 22.25 Boekbespr 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, le zing., 22-55 Ork. conc. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. 20.20 Tekenfilm. 20.25 Korte film. 20.40—22.35 Speelfilm. DUITSLAND 17.0018.05 V. d. jeugd. (Regionaal pro gr.: NDR: 18.25 Progr. overz. 18.30 Die Nordschau. 19.25 Karikaturisten. WDR: 18.45 Hier und Heute. 19.25 Harmonika) 20.00 Journ. 20.20 TV-spel. 21.20 Docum progr. 22.00 Laatste nws. BELGIë FRANS. 19.30 Progra. over de ruimtevaart. 20.00 Journ 20.30 TV-spel. 22.00 Balletprogr 22.30 Journ. BELGIë VLAAMS 19.00 De Socialistische gedachte en actie. 19.30 Onze arme rijke taal. 20.00 Nws 20.30 Speelfilm. 22.15 Rep. over Kongo 22.45 Nws. kijker in het algemeen lak heeft en eenvoudig alleen maar propaganda wenst te maken. Zaterdagavond kon men een even treffende illustratie van de extra voor zichtigheid zien in het programma Zaterdagavondakkoorden. Een pro gramma, dat in het begin van het sei zoen enige malen enthousiast ontvan gen is. Het was toen fris, pretentie loos amusement, met vaart gebracht en weer eens op een andere manier dan anders Nu is dit programma in totale op zet nog precies zo als in het begin. En dat verdraagt de televisie (in een land met maar één programma) niet. De opgewektheid van Teddy en Henk Scholten gaat geforceerd aandoen; op zichzelf bijzonder goede nummers (Elaine Delmar bijv.) komen daar door niet onder het waasje van ver veling uit. Zo'n programma wekt helaas een indruk van onmacht. Niet zozeer bij de uitvoerenden als wel bij de pro grammaleiding, die niet op het goede moment zegt: ,,Het is leuk tot nu toe, we hebben succes en nu gaan we het heel anders doen". En men moet dat dan niet alleen zeggen bij de wis seling der seizoenen, maar juist er midden in. Men kan een programma vernieuwen mèt dezelfde hoofdrolspe lers, mét hetzelfde orkest, en mèt een gedrevenheid bij hen, die televisie maken in het belang van de kijker. K. Giel Pierre Janssen was zondagavond weer op de televisie. Sommigen irri teert hij mateloos en dat is goed. An deren heeft hij volledig in zijn kunst greep en d'at is ook goed. Nog indrin gender dan vorige keren ging hij zijn pubiek te lijf. Daarbij ging 'hij in feite verder dan alleen maar een origineel, knap en geladen lesje over kunst weg gegeven. Janssen doet mij denken aan Multa- tuli in zijn d'rift, scherpte en overgevoe ligheid en begaan zijn met het men selijk lief en leed zou hem honderd jaar geleden in hetzelfde parket heb ben gebracht als de man van Lebak: hij zou als dweper, fanaticus en spot ter met de goede zeden terzijde zijn geworpen. Nu luisteren drie miljoen Nederlanders naar zijn stem, mensen, die tien jaar geleden namen als Moore, Léger, Bosch en Goya nog rustig op de mouw van staatslieden of filmsterren hadden-gespeld, laten zich nu met de neus op a'e eeuwen druk ken, op de eeuwen van afzichtelijk barbarisme, via de hand van diezelfde Moore, Léger, Bosch of Goya. En wanneer de schilderijen, bege leid door een onopgesmukte vaak glas harde tekst langzaam wora'en uitge wist, staat daar nog steeds de frêle Pierre Janssen kwetsbaar en trillend van verontwaardigd leven. Wij hebben het weer allemaal ge zien: het onbeschrijflijk leed dat zij aan zij gaat met twintig eeuwen chris tendom, van de kruisweg tot de bom bardementen op Londen. Wij doden en wanneer een man uit een Schilderij van Goya op ons scherm verschijnt die wordt gefusilleerd, klinkt het vi brato van Janssen: „Hoe heet het slachtoffer? Als Goya. als ikals u!" Dit is toch oneindig veel meer dan een lesje over kunst. J. Veldman. DORDRECHT. Uit een vijver bij de Viottakade te Dordrecht is gistermiddag het lijk opgehaald van de 79-jarige Dord- tenaar B. van Plukhooi. Vermoedelijk is hij zaterdagavond door de duisternis mis leid te water geraakt. vandaag MAANDAG Hilversum 2 biedt de operaliefhebbers om half zes tien minuten pure verrukking met fragmenten uit Rossini's meester werk „De barbier van Seville' Tot de solisten behoort het feno meen Maria Callas. Over dezelfde zender kan men 's avonds om elf uur Bruno Walter met het Columbia symfonieorkest in nieuwe opnamen beluisteren. Het programma opent met de symfonie in g, K.V. 183 van de zeventienja rige Mozart, een fascinerend en -wonderlijk rijp werk. .Daarna is Brahms aan het woord in zijn der de symfonie, een werk dat wel eens met Beethovens Eroïca wordt vergeleken. Een vergelijking, die zeker wat betreft het slot-allegro van deze derde gerechtvaardigd is. Het heroïsche element is er ruim schoots in vertegenwoordigd. Uit de Radioscoop (Hilversum 1, vijf over negen) vermelden wij een studemen-jazzcompetitie, waaraan, in de Amsterdamse sociëteit N.I.A., deel genomen wordt door orkesten uit Wa- geningen, Amsterdam, Delft, Gronin gen en Utrecht. Speciale aandacht voor een klank beeld, getiteld „Vogelschrik" (Hilver sum 2. kwart over negen), dat ge wijd is aan de „botsing" tussen de moderne luchvaart en haar natuurlij ke soortgenoten. Tenslotte zijn er vla Hilversum 2 om vijf over half twaalf fragmenten te horen uit Rodgers en Hammer- steins musical „The king and I". televisie vandaag MAANDAG: Bing Crosby laat voor het eerst, althans in zijn eigen tv- show, zijn gezicht op de Nederlandse schermen zien (9.20)' waarbij ook Maurice Chevalier van de partij zal zijn. De rubrieken „Achter het nieuws", „Interpol Calling" en „Filmvenster" gaan er om 8.20, 8.30 en 8.55 aan vooraf. BELGIE VLAAMS: Bonanza is het tv-feuilleton dat om 8.30 drie kwartier te zien is, daarna een bezoek aan de kathedraal in Gent. DUITSLAND: Beelden van Azië ko men om 8.20 in de huiskamer. Drie grote Franse vedettes zorgen daarna voor de lichte toets: Aznavour, Annie Fratellini en René Gilbert. (9.15— 9.50) en besloten wordt met een tv- spel getiteld „Soldaat, soldaat", telerecording van de BBC. SCHIPHOL Met een „pechvlucht' heeft de K.L.M. zaterdagavond van de lijn Amsterdam-Curagao over Frank fort, Lissabon, Paramaribo en Caracas een straalverbinding gemaakt. Zij nam een vliegtuig van het type DC 8 in ge bruik dat de reis in zestien in plaats van 24 uur kan maken. De eerste vlucht ging niet zo vlot, want precies een uur nadat het toestel met aan boord o.a. minister drs. H. A. Korthals, mr. dr. R. H. Pos, gevol machtigd minister van Suriname in ons land, en ir. I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. was vertrokken, was het met motorstoring terug op Schip hol. De benzinetoevoer naar de linker buitenmotor bleek te zijn verstopt. Even na middernacht was de storing aan het vliegtuig verholpen en begon de openingsvlucht opnieuw. EINDHOVEN. Het negentig jonge ren omvattende orkest van de Stichting Jeugd en Muziek is zaterdagavond uit Milaan teruggekeerd. Het heef: daar geconcerteerd tijdens het internationale congres van Jeugd en Muziek. Uitge voerd werden werken van Mozarr, Dvo rak, César Franck en Hans Kox. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb ben geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eersteen tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bii het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het Is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden. Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen Daarin zullen wij de oplossing publiceren. STOCKHOLM (Reuter) Het Russische verzorgingsschip voor on derzeeboten, waarvan de comman dant vrijdag in Zweden politiek asyl heeft gevraagd, is gisteren uitgeva ren. De twaalf bemanningsleden hadden de wens te kennen gegeven naar huis terug te keren, maar wa ren niet in staat zonder comman dant te navigeren. Het schip slaat nu onder commando van een marine-attaché van de Rus sische ambassade in Stockholm. Er is ook een Zweedse loods aan boord. Het wordt geëscorteerd door een Zweedse mijnenlegger en een torpedoboot. Er stond een grote menigte nieuwsgierige Zweden op de kade, toen het schip de haven van Slite uitvoer. Onderhoudt De in Zweden achtergebleven com mandant had, voor hij naar de wal roeide, alle wapens van de bemanning in een kast geborgen en de sleutel meegenomen. Een Zweeds marineman zei dat de sleutel zal worden terug gegeven, zodra het schip de grens van de territoriale wateren heeft bereikt. De Zweden stonden aanvankelijk geen onderhoud toe tussen de com mandant en een lid van de Russische ambassade in Stockholm. Nadat de eerste echter had verklaard geen be zwaar te hebben tegen een gesprek, werd de toestemming verleend. DEN HAAG. Nederland zal op het internationale filmfestival, dat van 23 juni tot 4 juli in Berlijn vertegenwoor digd zijn met de speelfilm „Makkers staakt uw wild geraas" van Fons Ra demakers en met de korte film „De la ge landen" van George Sluizer VENLO. De politie van Venlo heeft zaterdag de 39-jarige P.v.B. gearres teerd, die niet van verlof in een rijks inrichting was teruggekeerd. De man was ter beschikking van de regering gesteld. De Venlonaar werd aangehouden bij een poging een brom fiets te stelen. 20 Doch naarmate het licht sterker werd, kwam de sierlijke toren naar' voren; scherp en bewegingloos werd elke lijn weerkaatst door de heldere vij ver, waar het prachtige bouwwerk omgekeerd in leek te staan. Het werd steeds lichter en nu be gon er een toverachtig spel van pastelkleurige tinten. Melkachtig grijs maakte plaats voor zacht rose, van rose gingen de tinten over naar licht geel en eindelijk straalde het hele gebouw in de volle glorie van het sneeuwwitte marmer waaruit het was opgetrokken. ..Wat een vrouw moet dat geweest zijn", zuchtte Bertrand, „dat die Grootmogol Sjah Jehan zo'n praal graf voor haar heeft laten bouwen!" „Ja, jongen, onderschat nóóit de macht van een vrouw!" waarschuw de Mare. Van het mausoleum gingen zij naar het Rode Fort, hoog boven het wa ter van de Yamuna. Gezien van af de terrassen van het Fort maakt de Taj Mahal een indruk van kracht en teerheid tegelijk. Te midden van al die glorie en pracht uit het verleden begon Ber trand melancholiek te worden. „Wat een weelde!" zuchtte hij „en er blijft niets van over." Het was een paleis, hel en leeg, waarin hun eigen voetstappen spook achtig weerklonken. Toch had hier eens Akbar gewoond, te midden van .ijn concubines, badend in oosterse pracht en praal. Daar was nog de vijver waarin zijn vrouwen hadden gebaad. Uit die fonteinen had rozenwater gespoten. In dat a- viljoen had de Grootmogol bewonde rend gekeken naar de prachtig aan gelegde haremhof, waar zijn vrouwen met elkaar babbelden of wandelden onder de met edelstenen ingelegde arcades. Even was het of het verleden weer werkelijkheid werd. „Allemaal voorbij", zuchtte Ber trand, „voor eeuwig. „Wil je geloven dat ik graag mijn hele leven zou willen geven om maar-één enkel jaartje Akbar de Grote te kunnen zijn?" zei Mare peinzend. Maar het schema het harde, meedogenloze schema! Toch dreigde er weer vertraging. Een slangenbezweerder had een co-1 bra en een maki, die hij samen liet vechten. Wreed misschien, maarj toch ongemeen genoeg voor de rei- zigers om huil camera's weer voor de dag te halen. De slang bleef maar om het kleine diertje heen glijden. Een steeds a's de toeschouwers meenden dat nu het laatste ogenblik voor de maki was gekomen, zag het kans de kronkels van de cobra te ontsnappen en schoot het weg om zijn aanval te hernieuwen. Het beestje was zo be hendig dat de strijd met gelijke stand eindigde. De kerel stopte de beesten in hun manden en de voor stelling was afgelopen. Intussen was de lucht betrokken en de mensen begonnen te praten over de hevtge stormen die in die strexen kunnen woeden. Toen de drie neven op het vlieg veld aankwamen, stonden de ge zichten van het personeel allemaal erg mistroostig. „Het nieuws is niet erg opwek kend". zeiden ze. „We weten niet wanneer het toestel voor Delhi zal vertrekken. Berichten over regen- stormen komen van alle kanten bin nen. U doet er beter aan met de trein terug te gaan." „Hoe laat gaat er een trein?" „Om twee uur vanmiddag vol gens dienstregeling." „Maar we hebben om vier uur een afspraak in Delhi!" „Nu, u moet in elk geval maar niet op dat toestel rekenen, dat zal vandaag wel helemaal niet vertrek ken." Alom heerste teleurstelling. „Er is maar één oplossing", zei Mare „We moeten een taxi huren. We moéten die tulband hebben en vanavond negen uur moeten we weer uit Delhi weg om naar Bang kok te gaan." „Heren", klonk de stem van het gezag, „een taxi is ook uitgesloten. Alle wegen tussen Agra en Nieuw Delhi st?an onder water." „Nou, dan is er niets meer aan te doen. Daar gaat onze weddenschap! En al zo gauw! Het is allemaal jouw schuld, Bertrand!" „Kom, winden jullie je nu met zo op. Laten we eens even rustig over leggen. Het is nu tien voor twee. Geen vliegtuig, geen taxi, géén tul band. Maar afgezien daarvan moeten we terug naar Delhi, want onze bagage staat daar nog. Laten we hopen dat die naar het vliegveld is gestuurd. Uit al die onweerleg bare feiten is maar één conclusie te trekken: of we gaan zwemmen of we nemen de trein. Akkoord?" „Akkoord. En we hadden al zeker tien minuten geleden op het station moeten zijn". (Wordt vervolgd) FIJNAART. Kandidaat C. Stam, een zoon van de in januari overleden Gereformeerde predikant van Goes, Dr. C. Stam, heeft, gisteren zijn intrede ge daan in zijn eerste gemeente. Fijnaart. In de morgendienst werd kandidaat Stam bevestigd door Ds. G. Th. Rot huizen, studentenpredikant te Leiden met de tekstwoorden uit 1 Tim. vers 4—7 a. Des middags deed hij zijn intrede n. a. v. Joh. 20 vers 19 en 20a. Na de preek werd Ds. Stam toegesproken door de heer den Hollander, namens de kerkeraad en de gemeente, door Ds. J. v. d. Beukei te Dinteloord namens de classis, door een afgevaardigde van de plaatselijke Hervormde kerk en tot slot door burgemeester Baron Sixma van Heemstra, namens de burgerlijke overheid. Naast een groot aantal fami lieleden waren ook verschillende ge- meentleden uit Goes bij de intree- dienst tegenwoordig. inilllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllMinillHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllüHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllHJ 43-86. Na het schot heerste er even een geschokt stilzwijgen. Arie scheen niet goed te weten wat te doen: het bootje met Piste te lijf gaan, of de bol opvissen, die in de diepte zonk. Toen steeg er een schrille, pruttelen de kreet op uit het water; een kreet om hulp in het Povi. Met een ruk keerde de vis zich af van zijn belager en dook onder.... De maat, de meester en Okki zwaai den met gebalde vuisten naar het boot je met de aanvaller. „Krakende krukassen, wat ben je voor een sinistere figuur?!!" brulde de mees ter. „Ben je helemaal betoeterd om on ze kapitein en een geleerde in de grond te boren?!!!" Piste liet de verwijten wat beduusd over zich heen gaan. Hij was zelf ook niet helemaal tevreden over het schot. „Het was mijn bedoeling om de vis te raken...." legde hij uit. „Wat?! Die g-goeie Arie, die K-Kap- pie het leven heeft gered?!" riep nu de maat met overslaande stem. „Wacht maar, dat zullen we doorgeven aan de dierenbescherming Piste was daar weinig van onder de indruk. Hij was niet van plan zijn vis vangst te staken. „Als die potvis straks weer opduikt is hij het haasje...." sprak hij, onweten schappelijk, doch vastberaden. En met deze woorden koos hij met zorg een gas patroon. 5888. Van het eerste begin af was het een ongelijk gevecht. Otto en Distel waren slechts met z'n tweeën, terwijl de zigeuners zeker acht man sterk waren. Weliswaar had Otto zich direct hersteld van Gabor's laaghartige aanval en reeds een van de kerels in het zand doen bijten. En ook Distel verweerde zich als een dolleman. Maar de zigeuners aan gemoedigd door de driftige kreten van Gabor waren overal tegelijk en het duurde niet lang of Otto en Distel wa ren overweldigd. Terwijl Otto door vier kerels in bedwang werd gehouden, kwam Gabor opn'leuw vlak voor hem staan. „Voor de laatste maal", sprak hij dreigend, „wilt ge beloven terug te keren en nooit meer moeite te doen, ons te vinden?" Otto aarzelde geen ogenblik. „Voor de laatste maal", antwoordde hij, „wan neer ge uw mannen niet onmiddellijk beveelt, ons los te laten, zal het U bin nenkort meer berouwen dan ik U kan zeggen!" Het antwoord maakte Gabor razend. Hij sloeg Otto met de vlakke hand in het gezicht en schreeuwde: „Aan de bomen met hen! Hangt hen op Naast elkaar! Dat zal een mooi gezicht zijn! Er ging een instemmend gejuich op en, hoewel Otto en Distel opnieuw ais ra zend tekeer gingen werden ze langzaam maar zeker in de richting van een gro te beuk met laaghangende takken ge sleept.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2