Agrarisch Zuid-Bevelanti deed naar de coöperatie greep Roep mijnmeester in Veere verstomd Fruittelers deden zelfen verrichtten voor stap iets groots het stap Positieversterking en betere belangenbehartiging De Bruse Trekker vergaderde FEL KONTRAST ANIMO VOOR EEN KRACHTPROEF BREEDUIT WIJKSANERING TE GROTE STAP VOOR BAKKERS 'n HeitJe v/oor 'n karweitje ZWAKKE STEE Uienkwaliteit moet verbeteren Aanhangwagen stond dwars op de weg Scharendijke heeft nu twee sportclubs Zwaluwen vlogen Schouwen binnen Vrouw uit Hoedekenskerke onverwachts overleden Mevrouw Breel won vijfhonderd gulden met slagzin Zeeuwse pijperdag in Biezelinge I Prognose voor de kanaalzone spectaculair perspectief Planoloog aan het woord op een forum-avond Vloot vandaag in Colijnsplaat Bejaard Serooskerke kreeg sociëteit W esl -Zeeuws vl aamse middenstand Iaat zich voorlichten Fissers uit Veere varen nog vandaag naar Colijnsplaat Pendelende mijnmeester Legende kwam uit rijdag 7 april 1961 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pag. 5 GOES. De totale investeringen van de veilingen Goes, Kapelle en Krabbendijke gaan de 12.000.000 te boven. Het fustpark is bijna 1.500.000 stuks groot, terwijl de be- waarcapaciteit (vorstvrij, mecha nische koeling en gasbewaring) de 7.000.0*00 kg beloopt. Dit blijkt uit een schets van de coöperaties op Zuid-Beveland, opgenomen in het jaarverslag van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid- Westelijk Nederland. In de schets wordt verder aan gestipt, dat in de pakstations (de veiling Goes exploiteert ook sta tions in Oudelande, Colijnsplaat en 's-Heerenhoek) worden in som mige jaren meer dan 18.000.000 kg appels en peren gesorteerd, ver pakt en voor een deel gewikkeld. De personeelssterkte varieert van on geveer 200 tot meer dan. 300 in het hoogseizoen. En last but nog least zijn er jaren, waarin om en de bij 50.000.000 kg produkt de veilingen pas seert. Fl"uit, dat zijn weg vindtin heti terschap van de vereniging waargeno- bmnenland, maar ook in west-Duits-1 mon stoondo Aa irovcrodorinff nrord ho. wonderen. De melkdichtheid is daar- door te gering en de transportafstan den zijn te groot. Bovendien zijn door de weinige belangen de interesse en de bereidheid om offers te brengen (met uitzondering van een kleine groep) niet groot. Met het sluiten van het fabriekje in "Wemeldinge enige ja ren geleden werd de geschiedenis van de coöperatieve zuivelindustrie op Zuid- Beveland voorshands afgesloten. Het ligt voor de hand, dat de om zetten bij de aan- en verkoop een weerspiegeling te zien geven van de spectaculaire groei. Reeds enkele ja ren na de oorlog was de CZAV een miljoenenzaak geworden- Was de om zet over het boekjaar 1946-'47 11.000 ton en 2.000.000, tien jaar later be droeg deze 19.700 ton en bijna 5.000.000. Seizoen 1957-'58 was een recordjaar: 23.000 ton en zes miljoen BRUINISSE. In de vergadering van de Duivenhoudersvereniging De Bruse Trekker heeft de heer C. J. Maas als voorzitter bedankt. De heer Maas heeft ruim tien jaar het voorzit- land, België, Engeland, Frankrijk, de Scandinavische landen, om enkele voor name exportlanden te noemen. Deze cijfers en feiten vormen een fel kontrast met de begin- en vooroorlogse jaren. Stap voor stap kwam er opgang. Op Zuid-Beveland hebben de fruittelers door het ..zelf te doen" waarlijk iets groots verricht. Zuid-Beveland kent een staalkaart van coöperaties en onderlingen. Som mige met een brede en diepe bedding, andere smaller en minder diep. Op de achtergrond staat steeds de struik-tuur van het land- en tuinbouwbedrijf, die van doorslaggevende betekenis is voor de omvang van de coöperatieve activi teit. Voorbeeld: de gezamenlijke aan koop en later ook de afzet is hier goed aangeslagen. Het plaatselijke werk van de dorpsverenigingen is geleidelijk aan geheel overgenomen door de centrale eiland-coöperatie, de CZAV in Wemel dinge, die op zijn beurt lid is van het Centraal Bureau in Rotterdam, dat men. Staande de vergadering werd be sloten de heer Maas te benoemen als erevoorzitter. Tot voorzitter werd ge kozen de heer A. J. IJzelenberg. Er zal dit jaar weer in het verband van de Zeeuwse Concours-Combinatie met vluchten uit België en Frankrijk tot Bordeaux worden begonnen. De eerste vlucht wordt gehouden op 28 april van Neufvilles af. Van wege de vroege Pa sen kon dit jaar geen Paasvlueht wor den georganiseerd. Korfbalprogramma GOES. Het Souburgse Animo, mo menteel lijstaanvoerder in de eerste klasse Z. K. B., zal a.s. zaterdagmid dag te Goes tegen Togo 1 moeten be wijzen, dat het deze ereplaats niet ten onrechte bezet. Waar de Togonezen dit twaalftal kunnen beschikken en nog ge. brand zullen zijn op een revanche van zorgt voor de nationale en internatio- j de nederlaag tegen Animo 1, op het nale kontakten Agrarisch Zuid-Beve- e»nd van het vorige seizoen, zal deze ontmoeting ongetwijfeld spannend gaan worden. Nieuweling Top is tegen Swift 2 niet geheel kansloos terwijl Vios 1 thuis de eerste puntjes kan behalen tegen Olym- pia 1, dat dit seizoen o.i. weer een zeer ondergeschikte rol zal spelen. In ldasse la kan ook de match tussen Togo 2 en Ondo 1 de nodige spanning opleveren. Ondo staat momenteel aan het hoofd van de ranglijst terwijl Togo 2 een uitstekende start had tegen Ani mo 2. In 2b zal Tjoba 2 zich Zeelandia 1 wel niet gemakkelijk van het lijf kun nen houden. In 3a kan zich tussen Zuid westers 2 en Stormvogels 1 een interes sant duel ontspinnen. Het volledige programma voor zaterdag met onze verwachtingen uitgedrukt in cijfers ziet er als volgt uit: le klasse: Togo 1—Ani mo 1 (3); Swift 2—Top (1); Vios 1—Olympia 1 (1) 2e. klasse a: VitesseAnimo 2 (1); Vo po—Vedo 1 (2): Togo 2—Ondo (2) 2e. klasse b: De Poel—WKV (1); Tjoba 2—Zeelandia 1 (2). 3e klasse a: AtlasVedo 2 (1); Zuid westers 2—Stormvogels 1 (1), 3e klasse b: Zeelandia 2Dos 55 (1); Tjoba 3 Blauw wit 2 (1). Adspiranten: A: Ondo aSwift b; B: Ani mo bNoad; C: Animo cTop; D: Swift kwiekSwift lenig en KVL-Zuidwesters b: E. Togo aVolharding: F: Togo bDos 55; G: OlympiaBlauw wit; H: ZeelandiaElto b en Luctor—-Tjoba b gulden. Om een dergelijke omzet op te vangen is het een en ander nodig. De totale investeringen in gebouwen en apparatuur belopen een bedrag dat de 1.500.000 benadert. En nog is het graanopslagprobleem niet geheel op gelost. Het bestuur voert echter een actieve afschrijvingspolitiek. De boerenleenbanken op Zuid-Beve land zijn breed uitgestoeid". De in spanningen van de werkers van het eerste uur zijn ruimschoots beloond. Gelukkig zijn de banken nog volop in ontwikkeling en houden zij zich door middel van hun centrale intensief be zig met de huidige financieringspoli- tiek van land- en tuinbouw. Wel klantenruil MIDDELBURG. De Zeeuwse bakkers zien de voordelen van de wijksanering wel in, maar vinden het over het algemeen een te grote stap direct daartoe over te gaan. Dat bleek duidelijk uit een jaarvergadering van de afdeling Middelburg van de Ne derlandse Bakkersbond. Als een tussenvorm, die de huidige toestand en de sanering moet overbrug gen, wordt de klantenruil toegepast. De Middelburgse afdeling, die 22 leden telt, wisselde daarover van gedachten. Daaruit kon worden opgemaakt dat tot de sanering der wijken moest worden overgegaan door personeelsschaarste, maar dat het onmiddellijk toepassen daarvan teveel voeten in de a-arde had. De voorzitter, de heer J. C. de Wolff, nam afscheid. De vergadering koos als zijn opvolger de heer W. de Visser, land mag zich mede langs de coöpera tieve weg opgenomen weten in het gro te handelsverkeer. De zuivelsector is van oudsher een zwakke stee geweest. Tegen de achter grond van een zeer bescheiden melk veehouderij valt dit niet geheel te ver- GOES. De Nederlandse uienteelt is een onderwerp van discussie ge weest op de dezer dagen gehouden al gemene jaarvergadering van de Neder landse bond van groenten en fruit ex porteurs. Dat is ook wel te begrijpen want wat kilo's betreft is de ui verre weg het belangrijkste exportprodukt van de Nederlandse tuinbouw. De exporteurs zijn echter verre van gerust op de toekomstmogelijkheden van de Nederlandse ui, ja zien daar zelfs een zwaar hoofd in. Voorzitter Bos van de exporteurs zei over de Ne derlandse uien in zijn openingsrede: ,.Nog één seizoen als dit jaar en de Nederlandse uien worden op alle bui tenlandse markten met geen oog meer aangekeken." De teruggang van de kwaliteit van dit Nederlandse tuinbouwprodukt is volgens hem ontstellend. Hij wilde geen schuldvraag opwerpen over de oorzaak van deze scherpe teruggang van de kwaliteit maar spoorde aan om met al le mogelijke middelen te zoeken naar mogelijkheden om tot verbetering te komen. De heer Bos was ook van mening, dat bij het selectiewerk de factor pro- duktiviteit niet langer hoofdzaak mag zijn maar het zal speciaal moeten gaan om huidvastheid, vorm en bewaar- baarheid. Gezien het feit dat de Nederlandse groenten en fruitexpor.teurs zo'n groot belang hebben bij de uienexport, zullen zij een kleine werkcommissie samen stellen, waarin de voornaamste uienex- porteurs -uit ons land zitting zullen nemen. Het is werkelijk te hopen dat men op dit terrein tot enige verbetering zal komen. Uitvalpercentages in 1960-61 van vijftig procent en meer waren geen uitzondering en dan bleef er nog een produkt over dat teleurstelde op de bui tenlandse markt. Er moet daar bij gezegd worden dat de omstandigheden in 1960 bijzonder ongunstig waren. De vele regen in de oogstperiode deed de kwaliteit hard te ruglopen. In andere landen waren ech ter ook ongunstige weersomstandighe den en daar werd een goed produkt geoogst. Ook in Zeeland wordt deze ontwikke ling met grote belangstelling gevolgd omdat de uienteelt zeer belangrijk is voor dit gewest. Ongeveer een derde van alle Nederlandse uien komen uit Zeeland en in deze provincie wonen de meeste handelaren in dit produkt. Kantongerecht Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom stond donderdagmorgen terecht L. B. uit Oost burg die op 6 jan. op de rondweg onder de gemeente Roosendaal met zijn auto met aanhangwagen op zodanige wijze zijn vervoermiddel tot stilstand had ge bracht dat de aanhangwagen dwars op de weg was komen te staan waardoor het andere verkeer In gevaar was ge bracht. B. vertelde dat hij een terrein op moest rijden maar de toegang versperd zag, omdat er een auto geparkeerd stond. Toen de chauffeur van deze auto aankwam, had die weer zijn contact sleutels vergeten en moest weer terug, waardoor de aanhangwagen van B. lan ger op de weg had gestaan dan hij zelf wel gewild had. De officier van justitie vond dat B. wel schuldig was en eiste tegen hem een geldboete van 40 subs. 8 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 25 subs. 5 dagen. A, J, B. uit Axel kwam er beter af. Hij zou op 8 augustus op de Wouwse- weg te Bergen op Zoom zonder nood zaak het verkeer In gevaar hebben ge bracht. B. die toen met z'ijn bromfiets over het fietspad had ggreden, reed achter een ploeg van tien wielrijders. Toen de ze plotseling sitopten was de achterste wielrijder dwars op de weg komen te staan. B. was hiertegen opgereden en gevallen. Een getuige, die het gebeurde had gezien, vertelde dat B. eigenlijk geen schuld gehad had, want de wiel rijders waren ineens gestopt, zodat B. geen andere uitweg meer had. De kan tonrechter was het ermee eens en sprak B. vrij van rechtsvervolging. SCHARENDIJKE. In pension Nooit Gedacht" werd een oprichtings vergadering gehouden om een voetbal vereniging in het leven te roepen. Van de 36 aanwezigen gaven zich meteen al 32 leden op terwijl goede hoop bestaat dat dit aantal spoedig zal groeien. Direct na de oprichting werd overge gaan tot het kiezen van een voorzitter. Bij de gehouden stemmen bleek dat de heer A. M. Does gekozen was. Ook de heren v. d. Velde, H. Ferine- ma, N. Siesse en N. J. Schults kregen een plaats in het nieuwe bestuur. De contributie werd vastgesteld op 1,25 per maand voor de senioren, terwijl de junioren 60 cent per maand zullen moe ten neertellen, o Als clubkleuren zullen vermoedelijk worden aangenomen rood wit, verticaal gestreept met zwarte broek. Van de gemeente Middenschou- wen was de toezegging gedaan dat het nieuwe sportterrein over ca. 3 maan den beschikbaar zal zijn om op te voet ballen. De korfballers zullen zelfs al over een paar weken gebruik van het terrein kunnen maken. Door de gemeen te was eveneens de toezegging gedaan dat palen en netten door de gemeente zullen worden geschonken en dat het kleedlokaal spoedig gebouwd zal kun nen worden. Als bijzonderheid kan wor den gemeld dat op deze oprichtingsver gadering ook het volledige bestuur van de korfbalvereniging Zwaluwen" was uitgenodigd. In zijn uiteenzetting sprak de Zwaluwen-voorzL'tter, de heer A. C. Verjaal van een „opgedrongen samen werking", daar het comité aanvanke lijk niet wilde samenwerken met de korfbalvereniging. De burgemeester van Middenschouwen had echter ge pleit voor een samengaan van beide verenigingen. Nu zal in de loop van de volgende week een gezamenlijke leden vergadering tussen de voetbal- en korf balvereniging worden gehouden in Café „Sport" teneinde een fusie aan te gaan. BURGH Gisteren zijn de eer ste zwaluwen in de Westhoek van Schouwen gemeld. De gevederde „zomerbrengers" werden waarge nomen door een groep domein arbeiders. Van zee uit vlogen de vogels Schouwen binnen. HOEDEKENSKERKE. Vermoede lijk ten gevolge van vergiftiging is de '10-jarige mevr. Ter H. uit Hoedekens kerke woensdag plotseling overleden. Zij was gehuwd en Iaat drie, nog jonge kinderen na. Toen dokter A. P. Kole in de woning arriveerde was een sterke lucht van paration waarneembaar. Paration is een sterk vergif en wordt gebruikt als be strijdingsmiddel. tegen ziekten bij vruchtbomen. Bij nader onderzoek bleek, dat dit vergif zich wel in huis bevond. Maar de ruimte, waarin dit vergif be waard wordt, was dermate goed afge sloten. dat voor de huisgenoten geen en kele kans aanwezig was om het para tion te bereiken. Naar de doodsoorzaak wordt een na der onderzoek ingesteld. MIDDELBURG. Een gelukkige me vrouw J. Breel-Huijsman nam donder dag uit handen van de rayonleider-Zuid van het filiaalbedrijf Simon de Wit. de heer G. J. de Gooyert, een prijs van vijfhonderd gulden en een prachtig boeket bloemen in ontvangst, die ze had gewonnen met de slagzin „Waar kopers klanten worden", in de prijs vraag „Win een huis". Het was voor fi liaalchef De Boer, bijzonder leuk dat één van de hoofdprijzen in Middelburg viel, omdat dit in Zeeland niet vaak gebeurt, door de geringe bevolkingsdicht heid. Op het ogenblik van de prijsuit reiking in Middelburg vond dezelfde plechtigheid op nog tien andere plaat sen in Nederland, plaats. GOES. In De Opril te Goes ver gaderde donderdagavond de contact commissie van de Zeeuwse pijperkorp sen onder voorzitterschap van de heer J. v.d. Brink uit Middelburg. In zijn openingswoord kon de heer v.d. Brink de afgevaardigden van de korpsen Ju liana uit Middelburg, Excelsior uitGoes, en Jonge Kracht uit Biezelinge verwel komen. Nieoleen uit Kamperland liet verstek gaan, hetgeen de voorzitter een handicap noemde voor de besprekingen van deze avond. Spreker deelde mede, dat deze ver gadering in hoofdzaak was belegd om het programma te bespreken voor een Zeeuwse pijperdag op 27 mei a.s. te Biezelingen ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het tamboer en pij perkorps ..Jonge Kracht" aldaar. Een afgevaardigde van de vereniging „Jonge Kracht" gaf hierna een nadere toelichting op het door haar samenge stelde programma. Na aankomst en be groeting zullen de diverse korpsen af zonderlijke marsen houden door de dorpen Kapelle Biezelinge. In de avond uren zal de vereniging „Nieoleen" uit Kamperland, als specialiste op dit ge bied, een figuurmars uitvoeren. Het verdere avondprogramma zal be staan uit een gezamenlijk concert in de veilinghahen te Kapelle, die hiertoe welwillend ter beschikking zijn gesteld. Voor eigen rekening zal in Poort vliet door J. K. Krijger de oude school worden verbouwd tot 3 woonhuizen. De kosten van deze verbouwing zullen ca. ƒ27.150 bedragen. Die heitjes werden gisteren makke lijk verdiend. Nietwaar? Het had ook kunnen kletteren van de regen. De veertienjarige Ina Vleugel, die gisteren op de 's Heer Hendrikskinde- rendijk te Goes de ruiten stond te ze men, had er tenminste wel plezier in. Ina is van beroep scholiere, maar gisteren was ze „glazenwasster"„aard' appelschilster"„schoenpoetsster" en nog een paar van die dingen meer. Ze is dus één van de velen die als padvinder of als paduindster dezer dagen hun diensten aanbieden. Uiter aard tegen betaling, maar concurren tie is niet te vrezen. Prijsontduiken is er niet bij. Er is één vastgesteld ta rief: Een heitje per karweitje. Deze populaire actie is voor zover het gis teren betrof al een daverend succes geworden. Er zijn maar weinig men sen die de ijverige padvinders de deur wijzen. Hoeveel mannen zullen morgen weer met gepoetste schoenen op hun werk verschijnen? A im GOES, 6 april. Eport veiling. Goudrei- nette KL. II 85-95 53, 75-85 47—51. 65-75 35—38, II D 23—24. Jonathan KL. I 75-80: 58 —65, 70-75: 63/70, 65-70: 58—61: 60-65: 4548 II D 23—29. KL. II 75-80: 49—58, 70-75: 48— 59. 65-70: 48—55.' 60-65: 3942. Golden Deli cious KL. II 80-85: 85, 75.-80: 86—92, 70-75: 79—85, 65-70 74—80, 60-65 50—52. Winston KL. I 75-85: 54—69, 65-75: 59—72, 55-65: 45— 50. Lombarts Calville K. II 70-80: 7073, 60- 70: 59—61. St. Remy KL. II 75-85: 28, 65-75: 29. Gewone veiling. Goudreinette grof 3833, fijn 21K824, kroet 3, Jonathan grof 3245, fijn 2229, Golden Delicious grof 5576, fijn 2640, kroet 2532, stek 1825. Winston grof 3539, fijnl828, Lombarts Calville grof 64 69, fijn 38. Lacton's Superbe grof 2627, fijn 17. Bramley's Seedling grof 1518, fijn 13, kroet 3. KRABBENDIJKE, 6 april. Golden deli cious I 85-90 86—90, 80-85 88—97, 75-80 92—99, 70-75 89—98, 65-70 74—78, 60-65 48—51, II 85-90 87, 80-85 84—89, 75-80 84—89, 70-75 82—86, 65-70 61—75 60-65 49—53, II D 26, III gr 42—76, fijn 2336, Kr 2137, stek 1425. Winston I 55-60 29—38, II 75-80 60, 70-75 67. 65-70 64, "'-65 47, 111 gr 31—47, fijn 27. Kr 16—20. Jo nathan II D 17—22, III gr 25—37. fijn 26. St. Remy I 65-75 28. II 65-75 26—27. II D 24. III gr 24, fijn 21. Verpakt fruit: Winston I 80-85 77. 75-80 73— 70-75 79—86. 65-70 76—80, 60-65 61. Jona than II 80-85 58. 75-80 63. 70-75 54—61. 65-70 5455. Golden delicious II 85-90 86, 80-85 93, 75-80 94, 70-75 89, 65-70 74, 60-65 54. VISMIJN VEERE. Export-garnalen 643 kg 1.672.90, schar 53 kg, wijting 109 kg, bot 393 kg, tong 470 kg, rog 125 kg, paling 20 kg Burgemeester en wethouders van 's-Gr a venpolder hebben tot gemeente werkman in tijdelijke dienst op arbeids overeenkomst benoemd de heer F. de Wolf te 's-Gravenpolder. TOEKOMST VIT DE DOEKJES SAS VAN GENT. Als inlei ding op de forum-avond van de Kon. Ned. Middenstandsbond, die gisteravond in Sas van Gent werd gehouden, heeft ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Planolo gische Dienst, zijn toehoorders een blik gegund in de mogelijke toekomstige ontwikkeling van de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Indien wij mogen aanemen zo zei de heer De Vink dat de kanaalzone volledig de wind in de zeilen krijgt en zich dus zo gunstig mogelijk zal ontwikkelen, dan zullen de geprojecteerde industrie terreinen in totaal 23.000 arbeids plaatsen aantrekken. Dit zou een totale bevolkingstoename beteke nen van 110 a 120.000 zielen. ,,Men noemt ons wel eens progno- zems, maar dit betekent uiteraard niet, dat wij het vermogen hebben in de kof fiedik te kijken. U zult mijn woorden dus met het nodige voorbehoud moeten benaderen", aldus de heer De Vink aan het begin van zijn betoog. Een bevol kingstoename van 120,000 zielen moge dan bereikbaar zijn onder de meest gunstige omstandigheden, dat neemt toch niet weg, dat een stad als Terneu- zen volgens een meer voorzichtige prognose wordt geraamd op 25.000 in woners. Axel, Sluiskil en Sas van Gen-t worden dan respectievelijk begroot op 15.000, 6000 en 10.000 inwoners. Ook voor Westdorpe liggen in dit ver band goede vooruitzichten in het ver schiet. De huidige bevolking van de kanaal zone (23.000 zielen) zou volgens de voor zichtige prognose meer dan verdrievou digd worden. Toevallig De heer De Vink, wees erop dat bere keningen. die verband houden met de toekomstige ontwikkelingen vaak door kruist worden door toevallige omstan digheden en derhalve met de nodige te om- voorzichtigheid beoordeeld dienen worden. Een van die toevallige standigheden betrof in dit geval Axel. Ten zuid-westen van Axel zal nl. een groot terrein opgespoten worden, met zand uit het 'kanaal, hetgeen een grote uitbreidingsmogelijkheid voor deze plaats tot gevolg zal hebben. Speciale aandacht besteedde ir. De Vink aan het industrieterrein dat ten westen van de nieuwe Terneuzense ha ven is geprojecteerd, In venband met de plannen voor een tweede Nederland se staalindustrie wees de spreker erop, dat van de vijf vestigingsmogelijkheden er drie in het Scheldebekken zijn ge dacht. T. W. Het Sloe, in het Kreekrak- plan en „last but nog least" ten westen van Terneuzen. Plaats - or de zware industrie is uiteraard gedacht bij diep vaarwater. Het industrieterrein ten westen van Terneuzen heeft echter behalve het voordeel aah diep water te liggen, bo vendien nog de mogelijkheid dat be trekkelijk eenvoudig een binnenscheep, vaartweg met het (dan verbrede) ka naal tot stand gebracht kan worden. Een soort „achteruitgang" dus die on- biedt. Ten slotte besprak ir. De Vink de fmogelijkei toekomstige ontwikkeling van het Zeeuwsch-Vlaamse wegennet. Met het oog op de noord-zuidverbin- cling merkte hij op dat deze weg voorlo pig aan de oostelijke zijde van het ka naal is geprojecteerd. Dit laatste houdt verband met het feit dat een vaste oeververbin ding zo die er ooit zou komen ten oosten van Terneuzen zou komen, zodat bij voorbaat een goede aansluiting op het wegennet gegarandeerd zou zijn. y/EERE. Op een dag met voor Hollandse begrippen feestelijk weer en een stralende zon, moest in Veere één van de droefste gesbeurtenissen in de historie worden bijgeschre ven, want voor de allerlaatste maal kwamen de visserssche pen, die reeds sinds eeuwen het meest levendige en onvervang. bare deel van het Veer se be staan uitmaken, het pittoreske haventje binnenvaren, en voor de laatste keer ook deed mijn- meester A. van de Hooft zijn werk in de vismijn. Vandaag om één uur vaart de vloot uit, om niet meer terug te keren, en voortaan domicilie te kiezen in Colijnsplaat, omdat het Veerse gat spoedig afgesloten zal zijn. Met weemoed in het hart stonden de velen die deze laatste maal wil den meemaken, uit te kijken bij de haven, waarbij natuurlijk de oude Veerse vissers, voor wie dit heen gaan een wel hieel groot verlies be tekent. „Ik zou er duzend gulden voor over hebben, als die dijk mor gen weggespoeld was", zei een be jaarde viskoper en daaimee vertolkte hij de gevoelens van veel in het vak vergrijsde mensen, voor wie de vis serij hun leven betekende, was bijzonder groot. Inwoners van Veere, bezoekers uit het geheele Veere, bezoekers uit het gehele land. buitenlanders en persmensen, de SEROOSKERKE (S). Mej. Wescra cultureel en maatschappelijk werkster opende de nieuwe bejaardensociëteit te Serooskerke symbolisch door een ge baksdoos te ontsluiten die zij van het oudste lid van de sociëteit aangeboden kreeg, de heer De Blonde. Tevens bood zij een gift in geld aan. Mevrouw Roëll-Cramer sprak een kort openings woord. Hierna maakten nog de volgende personen van de gelegenheid gebruik hun felicitaties aan te bieden: mevrouw Van Citters-Bolomy, presidente van het bejaardencentrum uit Burgh, mevrouw Elembaas-Kik namens de bejaardenso ciëteit Noordwelle en namens de plat telandsvrouwen, zuster Van Felius, di rectrice rusthuis Duinoord, j'hr. R. J. H. Q. Roëll, ds. L. Boer, predikant te Se rooskerke en ten slotte oud-waarnemend burgemeester Klomp e. BRESKENS. Op dinsdag 11 april des avonds om acht uur zal in hotel Valk te Breskens een voorlichtings avond worden gehouden voor de mid denstanders 'in de kuststreek van West- Zeeuws-Vlaanderen. Er zal gesproken worden over de toekomstige ontwikke ling van de streek. De burgemeesters van Breskens, Groede en Nieuwvliet, Cadzand en Rentrachement, Zuid'zande en de rijksmiddenstandsconsulent, zul len het woord voeren. Na de pauze vor men de sprekers een forum. KORTGENE Vandaag vertrekt de vissersvloot voorgoed uit de haven van Veere. Om half één wordt het vertreksein gegeven en ver wacht wordt, dat de vissersvaartuigen omstreeks twee uur Colijnsplaat de nieuwe thuishaven, zullen binnenlopen. Het gemeentebestuur van Kortgene, met enkele genodigden, wacht daar de vloot op. Na bezichtiging van de haven en de vismijn ontvangt het gemeentebestuur de gasten in hotel „Zeelandia" te Colijnsplaat. meeste gewapend met foto- en film toestellen, verdrongen zich bij de haven, toen de eerste schepen bin nenkwamen, en zagen hoe voor de laatste maal de manden van boord werden gehesen. Bij het afmijnen ontstond zo'n gedrang dat de be langhebbenden bijna in de verdruk king kwamen. Het was ook de laatste keer dat- de opkopers de „touwtjes in Veere in banden namen"; de roep van de mijnmeester „zes gulden toe jongens niet dringen vijf, af gemijnd op vier-negentien" kon worden gehoord. Van 1941 af werd de vis in Veere geveild, voordien gebeurde dit in Arnemuiden. Er waren er wel een paar die naar Veere kwa men, maar dat waren uitzonderin gen, vertelt de heer Joos Martijn, die al 55 jaar van Arnemuiden naar Veere kwam om vis op te kopen. Hij was jarenlang de enige die naar de vismijn kwam. Eerst werd er geveild in een gebouwtje, De Gulden Garnaal, maar in 1948 werd er naar de tegenwoordige vismijn verhuisfj. Voor de opko pers is de verplaatsing naar Colijns plaat niet bepaald voordelig, om dat de reis omslachtiger is. Mijn meester Van de Hooft moet nu ook elke dag heen en weer van Veere naar Colijnsplaat, wat vooral tot de tijd dat de dijk begaanbaar is, niet bepaald een sinecure is. Co lijnsplaat krijgt dan dus een pen delende mijnmeester. Wanneer de vissers uit Veere vertrokken zijn is ook het laat ste deel van de vloek, die vol gens een oude legende op Veere rust, in vervulling gegaan. Vol gens dit verhaal werd eeuwen geleden in Veere een grote kerk gebouwd. De pastoor had alle inwoners gevraagd om voor de inwijding wijn mee te nemen voor het doopvont. Stuk voor stuk dachten de mensen echter slim te zijn en zonder dat ze het van elkaar wisten hadden ze alemaal heel wat water in de wijn gedaan. Toen dan ook de dag kwam dat de kerk klaar was, en de plech tige inwijding zou plaats vinden, stroomde er uit het wijnvat meer water dan wijn. Hiermee brach ten de Verenaren de toorn van de Voorzienigheid over zich. Een oud vrouwtje wierp onder het uitspreken van een vervloeking een hand zand in het Veersegat, waarmee de verzanding een aan vang had genomen. Spoedig ver loor Veere hierdoor zijn beteke nis als handelsstad, de scheep vaart ging achteruit, en als ■laatsten zijn nu ook de vissers vertrokken. Hiermee is de voor spelling in vervulling gegaan. Weliswaar mag het verhaal op historische gronden wel in twij'fel worden genomen, dit neemt echter de charme ervan niet weg. Het oude vrouwtje moge een vooruit ziende blik hebben gehad, met één ding heeft ze vergeten rekening te houden, namelijk de recreatie. Want als de vissersschepen uil de haven verdwenen zijn, wordt hun plaats ingenomen door jachten en zeilbootjes, die dan het haven beeld zullen verlevendigen. In- plaats van mijnmeester en vis- kopers zal de vismijn dan bevolkt worden door watersportliefheb bers. Reeds dit najaar wordt met de omschakeling begonnen en men streeft ernaar het volgende sei zoen geheel klaar te zijn voor de ontvangst van de watertoeristen. De kosten voor de gemeente zullen echter 250.000 gulden bedragen, zodat deze verandering niet ge heel pijnloos verloopt. Hoewel de plaats van de vissers dus wordt ingenomen door de toe risten zullen velen toch met wee moed in het hart de vloot nakijken, wanneer zij vandaag uitvaart cn niet meer in Veere maar in Co lijnsplaat de thuishaven zal vin den. Want deze stoere zonen van de zee maakten een onvervangbaar cn onvervreemdbaar deel uit van het Veerse leven, waarvoor de bleke badgasten In shorts en bikini, wel een mager surrogaat zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5