WESTDUITSE REGERING IS NIET VERPLICHT KOSTEN VAN DE VERDEDIGING TE DRAGEN Eichmann moet geld van Israël aannemen De „gekrenkte" SS-beul Ckefarlne4 E VOORUITGANG IN BONN VANAVOND DUIZENDSTE N.T.S.-JOURNAAL „DE BAAR" GOES - Telef. 7352 Onderzoek naar toestand in Rijksopvoedingsinstituut Bord is 70 km toege rechtsgeldig 4-voudige werking... estUa geneeskracht! Minister Luns voorspelt: In vijf jaar 200.000 meter filmband TV-PROEVEN VIA KUNSTMANEN BEGINNEN Unilever vast r Woensdag 5 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Ti Brug bij Tiel geschikt voor duwvaart ARREST VAN AMSTERDAMSE HOF Hongarije heeft Russische luchtdoelraketten Achttien eeuwen oude documenten gevonden Standje voor „Vinophiles" Koersen op Mereveld gaan wel, die in Nootdorp niet door KAMERLID PETERS: Politiek wonder vereist voor kinderbij slagwet PLATINUM mtMML Benzine- en L.P.G. Service station GEEN BIJZONDER GROOT VERLOOP OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Van onze correspondent BONN. De Westduitse regering is niet ver plicht de kosten van de verdediging van Eichmann. die in Israël gevangen zit, te dragen. Aldus het vonnis van de administratieve recht bank te Keulen in een geding, dat de ex-SS- officier Eiclnnann door zijn verdediger Servatius aanhangig had gemaakt. Servatius voerde aan, dat de poging om de familie van Eichmann voor de kosten van de ver dediging te laten opkomen, op niets is uitgelopen. De verdediging moet daardoor haar kosten dekken uit de 20.000 dollar (80.000 mark), die de Israëlische regering beschikbaar heeft gesteld. Dr. ROBERT SERVATIUS Ik begrijp het niet de Bondsregering niet behoeft op te komen voor de kosten van de ver dediging van de ex-SS-offieier was, dat hij niet in het buitenland is vast gehouden, maar dat hij na 1945 uit eigen beweging naar Argentinië is gegaan. Hij onttrok zich daardoor aan Duitse vervolging en leefde onder valse naam in het buitenland. Van belang is tenslotte, dat Israël juridische bijstand verleent. Voor het proces bestond geringe publieke belangstelling. Op het bord in de gang van het Keulse gerechts gebouw stond slechts: „Adolf Eich mann, technisch bediende, Buenos Aires, Argentinië, op het ogenblik gevangen in Israël, tegen de Bonds republiek Duitsland, vertegenwoordigd door de minister van buitenlandse zaken wegens verdedigingskosten". (Advertentie) 4 middelen fezamen werken snellert krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn eh griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chelarine „4" - elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dia wordt beschermd door het bestanddeel Ghefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.60 Van dit bedrag is reeds twee derde uitgegeven, voornamelijk voor Serva tius' reizen en verblijf in Israël. De Keulse advocaat verklaarde gisteren: ,,Ik begrijp niet dat men aan de ene kant klaagt over het lot van de joden, ter andere zijde echter de joden voor de kosten van de verdediging wil laten opkomen. De opvatting dat de ontvoe ring van Eichmann van Argentinië naar Israël in strijd is met het volke renrecht, wordt door de grote meer derheid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gedeeld, Eichmann zal in Israël terechtstaan wegens mis dadige leiding en niet wegens persoon lijke misdaden. Daarom heeft Interpol ook geweigerd aan de opsporing van Eichmann mee te werken. Bovendien heeft de Westduitse regering de kosten van de verdediging gedragen van de in Frankrijk veroordeelde hoge SS- officieren Oberg en Knochen." De raadsman van de Westduitse regering, von Gagern, stelde daar tegenover dat Bonn slechts de kosten draagt van de verdediging van Duit sers, die in verband met gebeurtenissen in de oorlog in het buitenland zijn aangehouden. De vervolging van de joden was echter geen oorlogsmaatregel, maar was volgens de regeringsadvocaat uit sluitend een uitvloeisel van de rassen politiek van de nationaal-socialistische regering. Het geval-Eichmann kan zijns inziens le^Oberg^n ^n^chei^dlSr dez/beide j Dank zij de Nederlandse tegenstand tegen de plannen van de Gaulle in fe- SS-officieren ondergeschikt waren aan de militaire opperbevelhebber in Frankrijk. Bovendien is Eichmann uit Duitsland gevlucht om zich aan een strafrechtelijke vervolging te onttrek ken.' ,,Wat Eichmann tenslotte krenkt, is dat hij als nationaal-socialist nu van de staat Israël het geld voor zijn ver dediging moet aannemen", aldus de raadsman van de Westduitse regering. Van een onzer verslaggevers A RNHEM Op 19 mei zullen in Bonn zwaarwichtige beslissingen worden genomen tijdens de tweede topconferentie van de landen van de E.E.G. k zij de Nederlandse tegenstand tegen de plannen van de Gaulle in fe bruari jl. te Parijs, zullen in Bonn evenwel meer aanvaardbare voorstellen ter tafel komen. T wijfelachtig De rechtbank nam het standpunt in, dat het nog altijd twijfelachtig is of Eichmann de Duitse of de Oostenrijkse nationaliteit bezit. Er is nu eenmaal geen bewijs, dat hij Duitser is. Eich mann, die in 1906 te Solingen in West- falen is geboren, is met zijn ouders reeds kort na zijn geboorte naar Oostenrijk verhuisd. Pas door de inlijving van Oostenrijk bij Duitsland in 1938 is hij als alle Oostenrijkers Duits staatsburger ge worden. Na de ontbinding van het Duitse rijk heeft hij in 1945 de Oosten rijkse nationaliteit teruggekregen. Eich mann werd in 1933 lid van het Oostenrijkse legioen in Duitsland, waarin nationaal-socialisten van Oos tenrijkse nationaliteit waren verenigd. De kwestie van Eichmanns nationa liteit was voor de rechter niet van doorslaggevende betekenis. Van emi nente betekenis voor de conclusie, dat Dit zei gisteren mr. Luns, minister van buitenlandse zaken, in Arnhem waar hij sprak op een drukbezochte lunch die werd gehouden door het Comité Benelux, de Gelderse industriële club en het plaatselijk departement van de Mij. voor nijverheid en handel. Onderwerp van mr. Luns was de sa menwerking in Benelux. Voor deze rede had hij zijn reis naar Amerika 24 uur uitgesteld, waarvoor hij door de com missaris der Koningin mr. Bloemers werd beloond met een paar grammofoon platen. BELEMMERINGEN De minister achtte het gevaar niet denkbeeldig dat Benelux als idee en als politieke en economische realiteit steeds meer op de achtergrond zal komen te genover het grotere economische en poli tieke geheel van West-Europa. O.m. constateerde hij dat de resterende be lemmeringen in Benelux op het gebied van het vrije verkeer, zoals de grenscon trole, zich schrijnend doen gevoelen. Kan men in Benelux niet een zodanig systeem vinden, dat de noodzakelijke controles niet meer aan de grens verricht behoeven te worden en dat invoerrech ten, accijnzen en omzetbelasting al in het binnenland kunnen worden geheven, zo vroeg hij zich af. Van groot psycho logisch belang zou volgens hem ook op heffing van de controle op de handba gage van particulieren aan de grens zijn. De minister deelde mee dat de instel ling van een gerechtshof van Benelux wordt voorbereid en dat men ook wil proberen tot gezamenlijke prestaties op cultureel gebied te komen. De verbondenheid in Benelux wordt te weinig beleefd en in praktijk gebracht, zowel door de volkeren als door hun be drijfsleven, zo meende mr. Luns. Zo is bijv. een betere samenwerking van het bedrijfsleven van Benelux in den vreem de noodzakelijk. Nog te vroeg vond de minister het om ambassades en gezant schappen van Benelux te gaan oprichten, hoewel hij de ideële gedachte die eraan ten grondslag ligt, toejuichte. BEZORGDHEID Hij betreurde dat er op 19 mei in Bonn geen sprake zal zijn van een gemeen schappelijk standpunt van Benelux, als de premiers en de ministers van buiten landse zaken van de Zes daar bijeenko men. Zijns inziens dient juist in de Euro pese gemeenschap Benelux zich dieper, breder en intensiever te manifesteren. Het vervulde minister Luns met zorg dat de Westeuropese unie (W.E.U.) door de Noordatlantische verdragsorganisatie (Navo) aan betekenis had ingeboet. Ook wat de eensgezindheid in de Navo be treft constateerde hij enige bezorgdheid. Zo was de heer Spaak bijzonder teleur gesteld geweest dat de recente aanvallen op België niet waren beantwoord door een eensgezinde Navo. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Bij de bouw van de verkeersbrug bij Tiel in de Rijks weg 15 zal er rekening mee worden ge houden, dat bij de eventuele verdubbe ling van de Bernardsluis in het Amster dam-Rijnkanaal ook de duwvaart zal worden gediend. De pijlers van de nieuwe brug, met de bouw waarvan Rijkswaterstaat in juni hoopt te kunnen beginnen, zullen op een afstand van 24 meter van el kaar staan. De pijlers zouden deel kun nen uitmaken van de nieuwe sluis. De breedte is voldoende om duwboten en -bakken door te laten. Het is de bedoeling, dat de nieuwe verkeersbrug eind volgend jaar gereed komt. Omtrent de datum, waarop zal worden begonnen aan een tweede sluis bij Tiel, staat nog niets vast. WASHINGTON (Reuter, AFP). De P.T.T,-diensten van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk gaan sa men proeven nemen met het over brengen van telegrammen en televi sieprogramma's met behulp van kunstmanen. Dit nieuws over de eer ste voorbereidingen op een omwente ling in het internationale berichten verkeer eh de uitwisseling van radio- en televisieprogramma's werd giste ren bekend gemaakt door de Ameri kaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA). Krachtens een overeenkomst die de drie landen hebben gesloten, zullen in En geland en Frankrijk zend- en ont- vangposten worden ingericht die moe ten dienen als schakels in het berich tenverkeer en de programma-uitwis seling met behulp van kunstmanen. Het ligt in de bedoeling dat die posten in gebruik zullen komen in 1962 en 1963, wanneer NASA in het kader van de projecten Relay en Rebound een serie communicatiekunstmanen voor openbaar gebruik gaat lanceren. Het project Relay voorziet in de lance ring van relayeerkunstmanen van on geveer 45 kilo, het project Rebound in de lancering van ballonkunstmanen. De relayeerkunstmanen zullen inge wikkelde apparaten voor het doorstu ren van berichten en radio- en tele visieprogramma's bevatten. De ballon kunstmanen, ongeïnstrumenteerd, zul len alleen dienen voor terugkaatsing van al dergelijke seinen naar de aar de. De eerste zijn actief, de tweede passief. Advertentie AMSTERDAM, (ANP). Het rechthoekige blauwe verkeersbord met rode rand, waarop staat dat de maximumsnelheid van zeventig kilometer binnen de bebouwde kom Eigen nieuwsdienst BOEDAPEST. Voor het eerst zijn er gisteren in een der vazalstaten van de Sowjetunie kleine Russische raket ten in het openbaar getoond. Dat ge beurde tijdens een militaire parade in de Hongaarse hoofdstad, Boedapest. De parade werd gehouden ter gelegen heid van de viering van de bevrijdings dag, de dag waarop Boedapest door het Rode Leger werd ingenomen in 1945. Het waren luchtdoelraketten van de Hongaarse strijdkrachten. Nimmer te voren heeft men deze wapens in de Russische vazalstaten gezien. Generaal Lajos Czinega, de Hongaarse minister van defensie, zei tijdens een rede: H!et Hongaarse leger beschikt thans over al het militaire materiaal en alle moderne wapens, die nodig zijn om het land samen met de Sowjetunie te verdedigen tegen imperialistische aanvallers. BU3SUM. Het N.T.S.-journaal, een van de beste er. meest con stant op behoorlijk niveau blijven de uitzendingen van de vaderlandse televisie, gaat vanavond om acht uur voor de duizendste maal de lucht in. Het zal een uitzending zijn, die zich niet van de vooraf gaande zal onderscheiden, met dien verstande, dat de journaalredactie sinds het begin op 5 januari 1956 heel wat beter geoutilleerd is en nu over twintig mensen beschikt tegen het drietal van vijf jaar ge leden. De hoofdredacteur van het N.T.S.- journaal, Carel Enkelaar, is niet on tevreden over de resultaten die deze vijf laar zijn bereikt. ,,Dat betekent niet. c,at er geen wensen te vervullen blijven,' zo zei hij. „Er wordt nog steeds gewerkt aan uitbreiding en ver betering van het journaal." Van de planr.en, die binnenkort ver werkelijkt worden, noemde hij de ver schuiving van het weekoverzicht naar de zondag en het vaker in het beeld komen van de nieuwslezer. Op vrijdag avond zal dan, zoals op de andere avon den, ctn actueel journaal worden ge presenteerd. ..Mijn ideaal is", aldus de heer Enkelaar, „een grotere mate van me dewerking van zogenaamde free lance cameramensen in verschillende delen van het land Hierdoor kan het jour naal een actualiteit winnen. Dit is be wezen '-.'ij de scheepsbrand bij Lobith, waar een cameraman-correspondent van ie N.T.S reeds de eerste opna men had gemaakt, voordat de N.T.S.- ploeg ter plaatse was." Het N.T.S.-journaal beschikt nu over drie telexen van de grote persbureaus, heeft contracten met twee filmagent schappen, die meer dan vijfhonderd camera iieden over de hele wereld in dienst hebben terwijl door het straal- verbinlingsnet actuele reportages uit de andere Eurovisielanden kunnen wor den overgenomen. In aie afgelopen vijf jaar legden de mensen van het N.T.S.-journaal meer dan ec n half miljoen kilometer af, ter wijl zij drieduizend binnenlandse en tienduizend buitenlandse reportages uitzonden en tweehonderdduizend me ter film verwerkten. „Wij geloven", zo zei de heer En kelaar, „dat het journaal, binnen de bestaande mogelijkheden, gegroeid is tot een goed apparaat dat voldoet aan de wensen van de kijkers." In de ruim vijf jaar van zijn be- staan is de journaaldienst uitgegroeid tot een zelfstandig lichaam binnen de N.T.S. Er is een journaalcommissie, bestaande uit afgevaardigden van de televisiesecties, die aanvankelijk iede re week met leden van de journaal- dienst overleg pleegden, ideeën in brachten en eventueel kritiek oefen den op uitzendingen. De omroepver enigingen hadden deze commissie uiter aard ook bedoeld als controlerend lichaam. De voortreffelijke werking van het nieuwsapparaat heeft de taak van de ze commissie echter zo'n beetje te niet gedaan. Vandaar dat nu en dan wel eens een vergadering wordt overgesla gen. v^el is de journaaldienst verant woording schuldig aan de programma commissaris en het bestuur van de N.T.S. JERUZALEM (AP) Juridische documenten van ongeveer 1800 jaar geleden, behorende tot de archieven van het districtsbestuur gedurende een opstand tegen de Romeinen, zijn ont dekt in een grot in de wildernis van Judea. Dr. Yadin, de voormalige chef- staf van het Israëlische leger, die nu professor is in de archeologie aan de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem, heeft verteld dat tijdens een expeditie naar dit gebied een veertigtal papyri zijn ontdekt, die op het ogenblik wor den bestudeerd. De rollen bleken te zijn geschreven in het Hebreeuws uit de na-bijbelse periode, in het Grieks, het Aramees en het Nabataeaans. Dr. Yadin noemde deze documenten duidelijker van taal, fraaier van schrift en rijker aan -bij zonderheden* dan alle tot dusver ont dekte documenten uit die periode. Van onze correspondent ARNHEM Een kruideniersvereni ging, die voor haar leden wijn in koopt en zich daarvoor de weidse naam Confrérie des Vinophiles des Pays Bas heeft aangemeten, heeft gisteren een standje van de Arn hemse gemeenteraad gekregen, om dat zij de Rijnzaal van het gemeente museum had gebruikt om propagan da voor wijn te maken. De kruideniers hadden enkele K.L.M.- ers van overzee, die toevallig in Ne derland waren, uitgenodigd voor een bezoek aan het museum. Daar deden de kruideniers, gehuld in wijde man tels en getooid met opzichtige baret ten, hun confrérie voorkomen als een hoogwaardig genootschap. De rondgang door het museum was één aaneenschakeling van reclamezinnen (in het Engels) voor Franse wijnen, te koop bij de Nederlandse kruideniers. Daarvoor is het museum niet", vond een van de raadsleden. „Dat vind ik ook", zei de burgemeester en hij voeg de eraan toe dat hij zijn ontstemming al had laten blijken. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De griepepidemie onder de Nederlandse dravers heeft naar het gisteren scheen geen ernstige vorm aangenomen, al zijn er paarden die voorlopig op stal zullen blijven. Het programma voor zondag op Mereveld zal waarschijnlijk normaal doorgaan. De koersen, die volgende week woensdag in Nootdorp zouden worden gehouden gaan echter niet door. De in schrijving voor deze meeting was gering en nu de droes van de weinige paarden er waarschijnlijk nog een paar thuis zal houden heeft men alvast ruim van te voren de gehele meeting afgelast. is toegestaan, is rechtsgeldig. Daar komt het arrest op neer dat het Amsterdamse gerechtshof gisteren heeft gewezen in een zaak die de A.N.W.B. had aangespannen. Op de rijksweg bij de westelijke grens van Naarden had op 3 februari 1953 de Amsterdamse verkoopleider R. H. A. E. H. harder dan de toege stane zeventig kilometer gereden. De Hilversumse kantonrechter veroordeel de hem daarvoor tot vijftig gulden boete. In hoger beroep maakte de Amsterdamse rechtbank daar twintig gulden van. De Hoge Raad vernietig de dit vonnis omdat de rechtbank het verweer van de raadsman onvol doende had weerlegd en verwees de zaak naar het Amsterdamse hof, dat gisteren conform de eis tien gulden boete oplegde. Verweer verworpen Het hof verwierp het verweer van de raadsman, mr. E. C. Goudsmit, die had verklaard dat het bord in strijd is met de bepalingen van het Verdrag van Genève en dat het bord niet geplaatst was volgens de bepa lingen van het Wegenverkeersregle ment en het niet bij elke verharde zijweg was herhaald. Het hof overwoog dat krachtens de Grondwet Nederlandse wettelijke voor schriften niet mogen worden toege past, wanneer deze toepassing in strijd zou zijn met voor een ieder geldende bepalingen van internationa le overeenkomsten die Nederland me de heeft ondertekend. De bepalingen van het Verdrag van Genève zijn. al leen gericht tot de regeringen van de staten, die het verdrag hebben onder tekend en houden geen voorschriften in voor de individuele weggebruikers in die landen. Het bord heeft bovendien een ge mengde betekenis en wijkt dus af van de borden die uitsluitend een ver bod weergeven. Voor zover het bord een „toestaan" betekent, wijkt het niet af van het in Nederland bestaan de systeem en is, aldus het hof, der halve niet in strijd met het Verdrag van Genève. Het beroep dat verdachte had ge daan op het ontbreken van alle schuld omdat een geparkeerde vrachtauto het uitzicht op het bord zou hebben ont nomen, verwierp het hof omdat daar van niets was gebleken en het ook niet aannemelijk was. SITTARD (ANP) Er zal een klein politiek wonder moeten gebeu ren wil de kinderbijslagwet binnen afzienbare tijd worden gerealiseerd. Dit heeft het Tweede-Kamerlid de heer J. M. Peters gisteravond in Sit- tard meegedeeld op de jaarvergade ring van de r.k. onderwijzersbond van het bisdom Roermond. De K.V.P. kan in 1963 voor de kie zers niet met lege handen verscchijnen, zei de heer Peters. De situatie kan aan leiding zijn, dat het kabinet-De Quay binnen zeer korte tijd gedwongen kan worden heen te gaan. Daarmee komt dan ook de Mammoetwet op de wip, zo constateerde de heer Peters, immers, minister Cals zou in een volgend kabi net moeten terugkeren, wil dit ontwerp wet worden. Zijn opvolger kan het rus tig naast zich neer leggen. De heer Peters achtte het uitgesloten, dat de Mammoetwet, ook als het ka binet blijft, nog voor 1962 in de Kamer aan de beurt komt. is een week voor de uwe. Veelvuldig korte afstanden rijden, motor zelden op temperatuur, voortdurend schakelen in stadsverkeer, remmen en weer optrekken, overdag èn 's nachts - ja, een doktersauto loopt een week per dag. En als 'ie er bovendien zo'n 120.000 km op heeft zitten - gelooft u dat er dan nog wat van te maken is? Wij wel. Het recept? Caltex Platinum N met Methyl... de dokter geeft het zijn eigen auto. Leest u maar: H. A. Uittenbogaard, arts,Boeimeerlaan 78A.Breda: „Daar mi)n auto 120.000 km heeft gelopen zonder revisie, waB het begrijpelijk dat de motor vaak afsloeg of weigerde te starten (soms op zeer ongelegen momenten). Sinds de nieuwe Caltex benzine nam dit euvel heel snel af en nu komt het nooit meer voor! De motor loopt opvallend goed en geruisloos." Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van jus titie zal een commissie een onderzoek in laten stellen naar de werkwijze en behandelingsmethodiek in het rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort. Deze commissie zal de minister rap port uitbrengen en desgewenst be paalde voorstellen doen. Omtrent de bevindingen van deze commissie zal de minister te zijner tijd nadere mede delingen aan de Tweede Kamer doen. De commissie zal bestaan uit mr. G. Ph. Helders, lid van de Raad van State en voorzitter van het college van advies voor de kinderbescherming, die als voorzitter zal optreden; prof. dr. P. Calon, hoogle raar in de psychologie aan de universiteit te Nijmegen; mr. G. Duisterwinkel, rech ter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem en mr. J. W. Knottenbelt, kinder rechter te 's-Gravenhage. De minister deelt dit mee in antwoord op de vragen die het Tweede-Kamerlid mr. dr. C Berkhouwer (lib.) vorige maand stelde over de onregelmatigheden die zich in de inrichting zouden hebben voor gedaan. Moeilijk opvoedbaren Wanneer onder onregelmatigheden wordt verstaan naar het strafbare neigen de feiten of misdragingen dan kan hier- Advertentie Avondkoersen Kon. Olie 150,30—151,50 sloot op 151,50; Uni lever 853—860 sloot op 859; Philips 1180—1183 g.l. sloot op 1180; A.K.U. 500—502 g.l. sloot op 500; Hoogovens 10421047 sloot op 1045. De handel in het avondverkeer was matig. In de koersen kwam met uitzonde ring van Unilever weinig verandering. Dit fonds kwam op een elf punten hogere no tering. Hoogovens moest zeven punten van de grote winst, die op de middagbeurs was behaald, afstaan. Pepsi-Cola Company behaalde over 1960 een nettowinst van 14,18 (v.j. 13,87) miljoen of $2,18 (v.j. $2,17) per gewoon aandeel OF NAAR KEUZE van niet worden gesproken, zo zegt de mi nister, Dit houdt niet in dat de situatie bepaald bevredigend is, aldus de bewinds man. Hij wijst er in 'n korte uiteenzetting over positie en taak van het opvoedings gesticht op dat hier de moeilijkst opvoed baren worden opgenomen, die zowel om hun psychische gestoordheid als wegens hun sociale onaangepastheid in een ande re inrichting geen plaats kunnen vinden. Het gebouw van het R.O.G. te Amers foort dateert uit 1910 en voldoet niet aan de eisen. Het internaat heeft twee grote groepsverblijven met onvoldoende accom modatie en te weinig eenpersoonskamers. Gezien de grote omvang geeft bovendien de afsluiting moeilijkheden. Om hierin verbetering te brengen zullen binnenkort kostbare bouwkundige voorzieningen worden getroffen. De minister deelt verder mee dat in oktober 1959 een aantal pupillen heeft ge tracht zich aan het gezag van de nacht wacht te onttrekken. Een van de jongens gooide toen een bloempot naar de nacht wacht, waardoor die werd gewond. Niet temin slaagde hij erin de jongens terug te sturen naar hun kamers. In de loop van de volgende ochtend zijn de kamer tjes van de jongens doorzocht, waarbij zeven slagwapens werden gevonden, o.m. een tafelpoot, een fietsketting en een ra diokabel. Op het moment van het verzet zijn deze wapens niet gebruikt en de ver onderstelling dat de uitbraakpoging ter nauwernood is belet noemt de minister dus bepaald onjuist. Ontsnappingen Het aantal ontsnappingen in 1960 be droeg 114. Er zaten in totaal 162 jongens in het gesticht. Van hen liepen er 32 een maal weg, 24 tweemaal, vier driemaal, drie viermaal en twee vijfmaal. Drie en veertig ontsnappingen deden zich voor tijdens het wandelen onder toezicht. Op een zondag in 1960 was inderdaad ongeveer twintig procent van alle pu pillen buiten controle. Wat betreft de ontsnappingen op zon- en feestdagen (67) zegt de minister dat de personeelsvoor ziening op die dagen extra moeilijkheden met zich brengt, temeer omdat op die dagen meer personeel nodig is dan op een gewone werkdag. Overigens is het volgens de minister niet juist, dat er de laatste jaren een bijzonder groot ver loop onder het personeel is geweest. Sun Oil verdiende in 1960 49,3 mil joen, 15 meer dan in 1959, toen de winst op 42,8 miljoen uitkwam. Per aandeel bedroeg de winst 3.7S (v i 3,48). J

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7