Oostburgse strijdt met blote handen tegen gewapend beton GEREFORMEERDE SCHOOL IN YERSEKE BESTAAT 75 JAAR ï.oodüooo Electrofact met emissie naar Amsterdamse beurs Feest FILMS PROGRAMMA ZEEUWSE WEEK ANTWERPEN NU DEFINITIEF BEKEND Hervormde zending naar vier Afrikaanse landen 28 april op 'a TRIESTE AEFAIRE RONDOM EEN OORLOGSSOUVENIR Kleine tragedie Eersten nog dit jaar Moedige solo van Boonman in Groede beloond Woensdag 5 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 IK GING NIET VOOR M'N LOL ACHTER DAT GEVAARTE ZITTEN Oostburg in België? Alles geprobeerd Brood uit de mond Belachelijke entree Alle departementen Goes overstroomd door bezoekers SENEGAL, GHANA, KAMEROEN, NIGERIA Swift heeft nog titelkansen Verder gaan KAKELDANSGAAT JUBILEREN Herscholing WAT ZOU JE DOEN MET EEN MILJOEN? echte grammofoonplaat voor slechts 75cent. Ej de zilvervloot rplan OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Geen samenwerking Uitbreiding Mijlpaal Van onze verslaggever OOSTBURG. In Oostburg staat een restaurant, dat geheel schuil gaat achter een afschuwelijke vuilgrijze bunker. De invals poort van Oostburg is op een merkwaardige manier gemarkeerd. Aan de ene zijde van de weg de fraaie, in lichte stenen opgetrokken watertoren, die een symbool mag heten van de voortvarende weder opbouw van het geteisterde Oostburg, en aan de andere zijde van de weg, recht er tegenover, een massaal blok gewapend beton. Achter die bunker ligt een alleraardigst café-restaurant, dat binnenkort ook nog hotelaccommodatie zal bieden. „Maar weet u wat ik nu niet begrijp" zei ik tegen mevrouw Kempemans, de exploitante van „Buitenlust" „dat u vlak achter zo'n smerige bunker gaat zitten. Het is toch klaar als de dag, dat dit gevaarte bepaald geen trekpleister voor uw zaak is." „Oh mijnheer", antwoordde mevrouw Kempemans, terwijl ze een wrange lach liet horen, „ik ben al vijf jaar bezig om die rattenbroed- plaats weg te krijgen. Denkt u nou, dat ik voor m'n lol achter dat gevaarte ben gaan zitten!" schreven. Mijn man is oorlogsinvalide weet U. en omdat de Koningin be schermvrouwe is van de Bond yan oor logsinvaliden, dacht ik; Zij is mijn laatste redmiddel. Inderdaad vind ik een afschrift van de brief tussen de papieren. „Ik geloof dat ze denken dat Oost burg in België ligt, zegt ze, maar ik zal U één ding vertellen: Als die bunker in Rotterdam had gestaan zou hij allang weg zijn geweest. Maar hier schrijven ze wacht even, laat me 's even kij ken, ja, hier staat het: „Dat het algemeen belang met de opruiming van deze bunker niet ge diend is. Er zijn geen termen aanwe zig die deze beslissing kunnen wijzi gen". Alsjeblieft, dat schrijft de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Maar ik laat het er niet bij zitten. Nou, goed, dit waren dan de inleiden de woorden van een gesprek waarin ik een kleine tragedie te horen kreeg. Een tragedie die zich al over vijf jaren voortsleept, en waarvan mevrouw Kem pemans zegt: ,,U moet niet denken dat ik een stap verder ben gekomen." Vorig jaar, zegt ze terwijl ze met haar vinger in de lucht priemt als om haar woorden kracht bij te zetten, vo rig jaar stopt hier voor de benzinepomp een bus met Tilburgers. En weet U wat me die gasten vra gen?? Ik weet het niet, antwoordde ik. Waar ze in Oostburg een kopje koffie zouden kunnen drinken, zegt mevrouw Kempemans met stemverheffing. Nota bene, ze staan vlak voor mijn zaak en dan vragen ze waar ze e«en ge zellig zitje kunnen vinden. En dat heb ik te danken aan dat rat- tenhol, waar ik vorige week weer eens tachtig emmers water uitgehoosd heb. Zou je daar nou niet moedeloos van worden? Met een resoluut gebaar draait ze haar hoofd om, en zegt: ,,Ik ben er moe van geworden. Eigenlijk heb ik nergens meer zin in. 't Is toch allemaal vergeefs." Even is het stil, dan loopt ze naar achter en komt even later terug met een stapel papier. Alsjeblieft, zegt ze terwijl ze de rom mel op tafel gooit, daar heb je het re sultaat van vijf jaar vechten. Alles heb ik geprobeerd, letterlijk al les. Ik heb zelfs naar de Koningin ge- Mevrouw Kempemans tankt hier een auto voor haar zaak. Op de ach tergrond is de bunker te zien, die haar een doorn in het oog is. En niet alleen in haar oog Ik ga weer een brief aan de Koningin schrijven. De geschiedenis van de Oostburgse bunker is inderdaad een lijdensweg voor mevrouw Kempemans. ,,Dat ding stoot me het brood uit de mond", zegt ze. En we geloven dat graag. Dit is niet overdreven. Buitenlust zou een in het oog vallende uitspanning kunnen zijn, een plaats waar een bloeiende zaak zou kunnen groeien. Moet U nagaan, zegt mevrouw Kem pemans, in Oostburg, in Schoondijke, in Breskens en in Cadzand is geen speel tuin te vinden. Ze noemt een aantal plaatsen op en telt ze op de vingers af. En nou willen wij hier dolgraag een speeltuin laten inrichten, maar dat ding staat in de weg'. En wij zitten er ach ter! Maar je wil toch wat doen, is niet waar? Nou, verleden jaar hebben we voor dertig gulden struiken langs dat vieze ding geplant, maar ze willen nog niet groeien ook. Zelfs de grond heeft het te pakken. De bunker is een doorn in haar oog. Maar niet alleen in haar oog. Heel Oost burg zou er mee gediend zijn als dit gevaarte verdween. Is het niet een be lachelijke entree voor Oostburg? Rechts een fraaie watertoren en links zo'n stuk oorlogswaanzin. Burgemeester Hoekzema heeft in dertijd alles in het werk gesteld om mevrouw Kempemans te helpen. Zij spreekt er nog steeds waarderend over. En het leek goed te gaan. Op de tweede woensdag van september 1956 werd de afbraak zelfs aanbe steed. Maar toen ktoain de beste dingsbeperking en is het niet doorge gaan. Later zijn nog eens drie heren van de genie geweest. Die wilden de bunker laten zakken door de grond er onder weg te spuiten. „Toen dacht ik dat we het gewonnen hadden", zegt mevrouw Kempemans. „Maar niks hoor." Papieren liggen er genoeg op tafel. „Hier", zegt mijn gastvrouw, „die brief aan de Koningin is alle departementen doorgegaan". Van het Kabinet ging hij naar Binnenlandse zaken. Van Binnen landse zaken g'.ng hij naar Defensie en Defensie schrijft: „Aangezien voor de opruiming toe stemming is vereist van de directeur generaal van volkshuisvesting en bouw nijverheid, en deze autoriteit bevoegd is subsidie te verstrekken, heb ik Uw ver zoek ter verdere behandeling naar ge noemde autoriteit doorgezonden." De bunker is inderdaad behan deld. Door het echtpaar Kempe mans zelf. Ze hebben er in de loop van de tijd een hele binnenzee uit gehoosd. Ze hebben er op ratten gejaagd. En ze hebben er struiken voor geplant, die armetierige „oorlogs weesjes" blijven. Maar de zaak, Buitenlust, blijft in de vochtige schaduw liggen. En de toeristen rijden door. Want wat zou je achter een bunker moeten zoeken GOES. De regen, die ook de dag na Pasen af en toe in stromen neerviel, heeft niet kunnen verhinderen, dat Goes gisteren een invasie kreeg te verwerken van een overstelpend aantal bezoekers. Het markt plein en de winkelstraten wer den gistermiddag geuuld door een deinende mensenmassa. De standhouders en de middenstan ders konden gisteren goede zaken doen. Met auto's (de par keerterreinen waren overbezet) met treinen, bussen en brom mers waren ze gekomen: de Noord-Bevelanders leverden wel het leeuwenaandeel uan dit grote bezoek. Op dit eiland wordt de derde pasen nog in volle ere gehouden en dat be tekent meestal een vrije dag of middag voor de eilandbewoners. Goes was gisteren de trekpleis ter. Maar ook de bewoners van Walcheren, waar de derde pasen ook nog niet heeft afgedaan, He ten zich niet onbetuigd. Met treinen vol kwamen zij naar de ganzestad. Het was gisteren in Goes weer echt ouderwetse gezellige drukte. Van een medewerker OEGSTGEEST De Raad voor de zending van de Hervormde kerk heeft 1 dinsdag de gehele dag uitvoerig gespro ken over de plannen om de arbeid nog meer dan voorheen te richten op de Is-Voor Ghana heeft de raad vele plan- lam. Ook de vorige vergadering hcoft nu moest blijven beperken dan wel verder moest gaan. De raad besloot tot het laatste. Hij nam een hele reeks besluiten, die een zeer intensieve be moeienis met Afrika inhouden. Naar Dakar, aan de kust van Sene gal. gaat een zendingspredikant die als opdracht het contact met de Is lam krijgt. zonder meer materiële j Over deze projecten moeten nog afslui- Oegstgeest achterblijven. 1 J MIDDELBURG. Het Middelburgse Swift heeft nog .kans op het kampioen schap van de tweede klasse A Zuid- Holland van de K.N.K.B. Weliswaar staat het op de vijfde plaats maar de achterstand in wedstrijden bedraagt op sommige clubs drie wedstrijden. Met nog zes ontmoetingen voor de boeg zijn de mogelijkheden voor het behalen van de titel Qog volledig aanwezig. De stand luidt thans: ODO O.S.C.R. H.K.V. 3 Het Zuiden 2 Swift Vicus Oriëntis 2 Merwede W.I.O.N. Gymnasiasten 12 13 13 11 10 12 12 12 13 63—47 6250 57—54 58—41 55—44 60—66 49—60 49-62 54—74 vorige vergadermg de Raad aan dit onderwerp gewijd en thans zijn de besprekingen in zoverre I afgesloten, dat men tamelijk definitie- ve plannen heeft bekend gemaakt over toekomstige arbeid van „Oegstgeest" in Afrika. Wel moeten er in de komende weken nog besprekingen gevoerd wor- den met allerlei buitenlandse zendings- I instanties. En al dient de hervormde zending haar mensen hoe langer hoe meer uit Indonesië terug te trekken, j dat wil niet zeggen dat de Indonesi sche kerken steun vanuit Wat dat laatste betreft: men geeft" het oude terrein niet ,,op". De Indo nesische kerken ontvangen geldelijke steun, Oegstgeest blijft zorgen voor studiebeurzen en blijft mee de trak tementen dragen, die nodig zijn voor de opleiding van predikanten en ker- kewerkers. Zodra duidelijk werd dat het directe zendingswerk in Indonesië afliep, heeft Oegstgeest zich o.m. tot de In ternationale zendingsraad gewend om advies. Deze raad vestigde toen de aandacht op het grote Islam-project in Afrika, waarmee men bezig was. Dat was in 1957. De Nederlandse zen delingen hebben een ruime ervaring met het Mohammedanisme opgedaan, waarvan men graag elders in de we reld profijt zou trekken. Oegstgeest stelde toen de Islamdeskun- dige dr. W. A. Bijlefeld beschikbaar en ook vorig jaar gingen enkele Ne derlandse zendingsmensen naar Gha na. Een en ander in samenwerking met de Bazelse .zending. De Raad voor de zending heeft nu de vraag onder ogen gezien of men zich nen. Er zal een psychiatrisch ge schoold zendingsarts heengaan daar aan bestaat grote behoefte in dot land en verder een aantal art sen voor het medische zendingswerk. Voorts bestaan er plannen om een op De Horst opgeleide wika te zen den naar de Ghanese stad Tamala, wiens werk o.m, zal bestaan uit ar beid onder de middelbare scholieren. Voor noordelijk Ghana ten slotte zendt de hervormde zending een tweetal zendingspredikanten uit. YERSEKE. Op vrijdag 28 april wordt het groot feest voor de leden van de gereformeerde kerk in Yerseke. Op deze dag zal nl. tijdens een feestelijke bijeenkomst het 75-jarig bestaan van de Ver eniging voor Gereformeerd Lager onderwijs gevierd worden. De school „Kakeldans", zoals de volksmond in Yerseke zegt, jubileert deze maand. Vijfenzeventig jaar gereformeerd schoolonderwijs met vele ups en doums, met veel strijd, maar ook met heel veel zegen. Met rond honderd leerlingen mag vandaag ongetwijfeld vastgesteld worden, dat het gereformeerd schoolonderwijs, naast een bloeiende hervormde school en een drukbevolkte onderwijsinrichting van de gereformeerde gemeente, zijn bestaansrecht dubbel en dwars heeft bewezen. Eén vrome wens is echter nog nooit in vervulling gegaan: een nieuw scholencomplex. goeds van te maken. Het schoolbestuur met nu als voorzitter, de heer J. Zoete- wey, ijvert al jaren voor een nieuwe school. Het zou geen overbodige luxe zijn. tende besprekingen gevoerd worden tussen de Bazelse zending en Oegst- In samenwerking met de Schotse en de methodistische zending zal Oegst geest Nigeria helpen met twee Nederlandse medici. Grote aandacht krijgt Kameroen. Hierheen gaan drie predikanten voor kerkelijke opbouw, vier voor het werk van de Evangelieverbreiding (zgn. apostolaatswerk), een predikant voor de arbeid onder de Bamoun-stam- men, één docent in de theologie, twee zendingschirurgen, één mobiele medi cus en een aantal verpleegsters. Voor deze plannen in Kameroen moe ten nog besprekingen afgesloten wor den met de Parijse zending. Parijs en Oegstgeest zullen elk een deel van deze groep leveren. Hoe denkt Oegstgeest aan al deze men sen te komen? Voor een deel zal de hervormde zending ze recruteren uit de studerenden. En voor een an der deel zijn het uit Indonesië terug gekeerde zendingsmensen. Deze laat- sten zullen wel een herscholing moe ten ondergaan, met name de zende lingen onder hen, die de taal hele maal opnieuw moeten gaan leren. Nog dit jaar vertrekken de eerste zen dingsmensen naar hun nieuwe ge bied. Het aanvaarden van deze nieuwe mis sionaire verantwoordelijkheid betekent voor de hervormde zending méér dan een verandering van werkterrein. Het bevat ook een duidelijke accentsver legging. Opvallend is namelijk in het hierbo ven vermelde projectenlijstje, dat tel kens gesproken wordt over contact met andere zendingsinstanties. Dat is nu ook juist de bedoeling. Men wil geen zuiver-Nederlandse zendingstaken. Men wil wel een Nederlandse bijdrage ge ven in de w e r e 1 d-zending. Deze nieuwe benadering en ook de T-. - nieuwe windstreek waarin de hervorm- Desondanks zal de feestvreugde de ZCnding mogelijkheden gevonden er op 28 apri'l niet minder om zijn. Een comité, onder leiding van de heer J. C. Sinke, de vice- voorzitter van het schoolbestuur, werkte intensief aan een goed programma voor de feestelijke bijeenkomst. Het zal feest zijn, maar ook de dank zal niet ont breken. De dank aan God, die het gereformeerd onderwijs in Yer seke zo rijkelijk gezegend heeft in deze 75 jaar. Advertentie „Het broeinest van Chicago De film „Het broeinest van Chicago" (Luxor, Vlissingen) heeft als thema de strijd tegen de beruchte bendeleider Al Capone. Door moord en brandstichting tracht deze zich te handhaven tegenover een uitgelezen stel speurders die door de regering zijn aangewezen om Al in handen te krijgen. Ongetwijfeld vertoont deze film enkele goed gespeelde scenes, maar het verhaal is te gezocht om in zijn geheel te kunnen boeien. „De bruut en de bruid99 Dit Is de titel van een nieuw danspiaatje van een graag gehoorde componist en tekstdichter. Uitgevoerd door het orkest Ger van Leeuwen. Een liedje, dat het „doen" zal en daarom meteen op een 45-toeren-plaat is gezet. Op de achterkant een al even geslaagd nummer; „Spaar me". En ongelooflijk maar waar: u krijgt deze Het is een dank-je-wel van de gezamenlijke Nederlandse spaarinsteliingen aan de jongeren van Nederland, die in zo groten getale meedoen aan het Ideaal-Spaarplan De Zilvervloot. ledereen kan de plaat bestellen of dadelijk afhalen - zolang de voorraad strekt - bij de spaarbanken, de boerenleenbanken en de postkantoren. U hoeft geen kat in de zak te kopen. Want morgenavond om tien vóór zes gaat de première van deze plaat over de zender Hilversum i. HJjïHH Zet allemaal de radio aan! Mis deze uitzending niet! In City, Middelburg draait „De bruut en de bruid" met als hoofdrolspelers de bekende „knokkers" John Wayne en Ste wart Granger. Het verhaal speelt zich af omstreeks 1900 in Alaska tussen de goud gravers. Twee van de zoekers naar hetElectrofact. Het bezit edele aardse slijk komen in kontakt met j aandeel geeft recht tot rif»»-» tnoicip o»i Hnorhii Hnor» r»b :j 11 e»vl f»i 1 Aon viioimr +oa AMSTERDAM. Op 14 dezer stelt de Amsterdamsche Bank de inschrijving open op nominaal 720.000 aandelen in stukken van 1.000 in de Maatschappij voor Electrische Bedrijfsautomatisering van een oud inschrijving op een meisje en daarbij doen zich allerlei leen nieuw tegen de koers van 100 pet. verwikkelingen voor. De film waarin het De nieuwe aandelen delen voor de aan vechtpartijen niet ontbreekt werkt over het algemeen een komische indruk. Flaming star Wie van de film „Flaming Star", die thans iit Grand, Goes draait, de verwach ting mocht hebben dat hij van de zang van Elvis Presley kan genieten, komt be slist bedrogen uit. Elvis speelt weliswaar dc hoofdrol in deze rolprent, maar hij zingt slechts één, onbekend en zoetig liedje ..Flaming Star". Het is overigens een onbenullig produkt uit Hollywood, dat op het witte doek verschijnt. Feesten, moorden en overvallen zijn schering en inslag in deze film, die als geheel weinig verheffend is. helft in de resultaten over 1961. De claimhandel begint morgen. Officiële notering op het Damrak voor zowel de oude als de nieuwe aandelen zal wor den aangevraagd. MIDDELBURG. Een Belgische autr/ous verleende op het kruispunt Seis- slngel-Seisweg geen voorrang aan een| van rechts komende personenauto, be stuurd door M E. uit Middelburg. Per-i soon.ijke ongelukken kwamen niet voor, maar wel moest de zwaarbeschadigde p: :onenau*o worden weggesleept. De bus werd licht beschadigd. 1. Een slang links van de duiker; 2. Een dop op de helm van de duiker; 3. De linker oorklep van de duiker is verdwenen; 4. De linker broekspijp van de zeeman met zwart hemd is langer; 5. De pijp van de stoomboot is dikker; 6. De achterste zeeman: de pet zit van voren hoger; 7. Rechts ligt nog een stuk slang. Altijd weer is het interessant om in de geschiedenis van een jubilerende schoolvereniging te duiken. Vooral de totstandkoming in de tachtiger jaren is het lezen beslist de moeite waard. Strijd, veel strijd vielen de initiatiefne mers van christelijk onderwijs toen ten deel. Maar met vele opofferingen en doorzettingsvermogen kwam er dikwijls een christelijke school. Ook in Yerseke. Reeds in 1881 waren pogingen aange wend om te komen tot een christelijke school. Hervormden en gereformeerden waren broederlijk rond de tafel gezeten om de plannen te bespreken. Een ver eniging werd opgericht, die echter geen lang leven was beschoren. Reeds een jaar later werd de vereniging opgehe ven. De samenwerking kon helaas niet bestendigd blijven. Met name van gereformeerde zijde bleef men aandringen op een christe lijke school in Yerseke. In die jaren was er alleen een openbare lagere school. En toen dr. Abraham Kuyper in De Standaard" een artikel schreef onder het motto „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" en waarin hij een vurig pleidooi voor stichting van chris telijke scholen hield, kwam cr inderdaad leven in de brouwerij. De kerkeraad van de gereformeerde kerk onder leiding van ds. P. van Vlaan deren, die zien naast zijn pastorale ar beid ook als een uitstekend zakenman ontpopte, want hij richtte enkele oester maatschappijen op, bleef niet afzijdig. Na een gesprek met enkele voor vechters voor christelijk onderwijs kwam er een vereniging voor gere formeerd lager onderwijs tot stand. Een bedrag van 5000 gulden bleek no dig voor de nieuwe school. Een hypo theek van 4000 gulden kon afgesloten worden, zodat er nog 1000 gulden uit de eigen gemeente op tafel moest ko men. Met giften en met intekenlijsten kwam deze som er inderdaad. De bouw van een nieuwe school kon doorgang vinden. jaarlijks tractement van 1000 gulden zag hij weinig toekomst in Yerseke en na twee jaar vertrok hij naar Tiel. De heer Staal werd opgevolgd door de heer J. A. Ket uit Bergen op Zoom. In 1899 vertrok de heer Ket echter naar Trans vaal. Inmiddels was ook al gebleken, dat de school aan de Oude Torenstraat, vlak achter de hervormde kerk, te klein bleek. Uitbreiding bleek niet mogelijk. Het oude schoolgebouw werd verkocht aan de firma v. d. Peijl en in het jaar 1893 werd reeds de tweede, nieuwe school met vier loka len in gebruik genomen. Deze school verrees op een strook grond, „Kakel- dans" geheten. Yandaar ook, dat de Yersekenaren nog altijd spreken over de Kakeldansschool als zij de gerefor- de lagere school willen aanduiden. Ook deze tweede school was al spoe dig aan uitbreiding toe. In een later sta dium werden er dan ook twee lokalen bijgebouwd. Ei* is zelfs een tijd geweest, dat de school 250 leerlingen telde. Maar toen er in de loop der jaren een hervormde school en een school van de geref. gemeente werden opgericht, liep het leerlingenaantal enigszins terug. Tot op vandaag wordt het schoolge bouw uit 1893 in ,.ere" gehouden. Het is overigens een twijfelachtige eer. Het gebouw is dermate oud en ver sleten dat het vrijwel onmogelijk is om de kinderen op verantwoorde wijze les te geven. Ondanks het feit, dat het hui dige hoofd der school, de neer J. Jonk heer, die reeds meer dan 20 jaar aan deze school verbonden onderwijsinrich ting is verbonden, met zijn onderwijzers heeft, hebben onder het kerkvolk weer klank gevonden, ook al zijn deze pro jecten pas gisteren concreet geworden. Naar men ons op het Zendingshuis te Oegstgeest verzekerde komen er nu al geregeld enthousiaste brieven binnen. En ook giro-overschrijvingen m»et als enig bijschrift: „Afrika". De heer A. de Muynck te Middel, burg, leraar aan de Industrie- en Huis houdschool in Middelburg en Goes, is door de minister van O. K. en W. tot lid van de examencommissie voor de akte Na. benoemd. GROEDE. Ferdinand Boonman, de felle kemphaar- uit 's-Heerenhoek, heeft dinsdag in Groede bewezen dat hij ook bij de amateurs dit seizoen geen figu rantenrol zal vervullen. In deze wed strijd voor amateurs en onafhankelyken heeft BBoonman dank zp een impone rende solo-vlucht van twintig kilometer zyn eerst zege geboekt als amateur en dit zal ongetwijfeld niet zyr. laatste zijn. Kracht, souplesse en koersinzichl waren de wapens die Boonman in deze koers op een duidelijke wyze ten toon spreidde zodat zijn rivalen gedecideerd werden teruggewezen. Reeds in de vijfde van de tachtig te •rijden ronden werd de lont in het kruit door De Wit, Bert Toïhoek en De Jong die een kleine voorsprong op het peloton namen. Een attente Degens ging echter spoedig tot een direkte aanval over, wat tot gevolg had dat aan zijn wiel nog enkele renners meegingen zodat spoedig een kopgroep ontstond van elf man waarvan later nog enkelen zouden te rugvallen. Piet van As en Jos Aanraad hadden toen reeds de „pijp" aan Maarten ge geven wegens gebrek aan courage. Be halve Boonman bevonden zich ook de Zeeuwen De Waal, Tolhoek en Moerdijk in de kopgroep die steeds terrein won, maar laatstgenoemde kon het hoge tem- Een grote volggroep met o.a. Jos Linders, Jongejan, Timmermans en Wie- les had halfkoers reeds een achterstand van meer dan een minuut. Nog 27 ron den voor het einde kwam de strijd in een beslissend stadium toen Boonman het grote mes opzette en vrij gemakkelijk van zijn rivalen wegliep. Elke ronde wist hij enkele seconden winst te nemen en dertien ronden voor het einde streek hij op het grote peloton neer. De achter stand van zijn naaste rivalen bedroeg toen 45 seconden. Voor Boonman was er toen geen vuiltje meer aan de lucht en -hij reed dan ook een onbedreigde zege tegemoet. In de strijd om de tweede plaats toonde De Wit zich de sterkste. De uitslag luidt: 1. F. Boonman Cs Heerenhoek) 90 km in 1 uur 22 min.; 2. op 1 min. 15 sec. G. de Wit (Dubbel dam 3. M. den Outer (Nieuwerkerk aan de IJssel); 4. A. van Aarts (Achtmaal); 5. H. de Jong (Sint Willebroord); 6. H. de Waal (Axel); 7. G. Degens (Kapelle); 8. B. Tolhoek ('s-Gravenpolder)9. op 1 min. 43 sec. J. Schoen (Zaandam)10. A. de Waard (Rijsoord); 11. G. Deykers (Sint Willebroord); 12. op 1 ronde L. Timmermans (Roosendaal), 13. W. Swa- neveld (Rotterdam); 14. J. Linders (Roosendaal) en 15. F. Tel (Zaandam). hun uiterste best doen om er nog iets I po niet volhouden en moest afhaken. Electrofact is opgericht in december 1947. Het geplaatst en volgestort kapi taal bedraagt 745.000, het maatschap pelijk kapitaal 3 miljoen. De vennootschap heeft dochters in Bel gië, West-Duitsland en Italië. Er zijn 187 mensen bij het bedrijf werkzaam. Over 1960 werd voor afschrijvingen en reserveringen een winst behaald van 512.000 (v.j. 379.000). Hieruit is 9 pet. dividend voorgesteld. Ook over het vergrote kapitaal denkt de directie een ïcdelijk dividend te kunnen uitkeren. De directie ziet de toekomst voor het bedrijf niet donker in. Zij meent in staat te zijn de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Deze verwachtingen wor den ondersteund door de gang van za ken tot dusver in 1961. Wel zal de re valuatie van de gulden een ongunstige uitwerking hebben, doch dit moet niet te hoog worden aangeslagen, aldus de directie. Doel van de emissie is de stijging van produktie en omzet te kunnen finan cieren. Ook de produktiemiddelen en -ruimten zijn daarbij betrokken. Een uitermate belangrijke mijlpaal in de toen nog jonge historie van de vereniging was de ingebruikneming van de eerste school, op 30 april 1886. Be gonnen werd met niet minder dan 112 leerlingen. Onder leiding van de eerste voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Molhoek, trad voor de school een bloeiperiode in. Al kostte het dan in financieel opzicht veel moeite de 10 uur tjes aan elkaar te knopen. Het eerste hoofd der school, de heer C. Staal dacht er anders over. Met een Advertentie De A.R. Kiesvereniging in Melis- kerke hield een jaarvergadering. De heer P. Sinke had de leiding. De heer J. Dekker hield een inleiding over de kwestie Nieuw-Guinea. De N.C.V.B. in Kapelle-Biezelingc hield een jaarvergadering onder leiding van mevrouw Sandee-Staal. Op het pro gramma stond o.m. declamatie. bloedarmoede? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOBINE Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar ala dragaai an In «ioaibara vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST ANTWERPEN Het programma van de Zeeland-week. die van 2 tot 8 juni in Antwerpen gehouden wordt, is thans uastgesteld. Op de eerste dag wordt in de Feestzaal op de Meir om half vijf de ten toonstelling Zeeuws bedrijfsleven" geopend. Voor de omlijsting zorgt het Westkappele's dameskoor „Eendracht". Daarna vindt in de die rentuin de vernissage plaats van de tentoonstelling „Zeeuwse plasti sche kunst", gevolgd door een cocktail. Om acht uur gaan de gasten een filmpje over de Deltawerken zien. Van zaterdag 3 juni af tot en met woensdag 7 juni is er van tien tot twintig uur de gelegenheid deze tentoonstellingen te bezichtigen. Zaterdag rond half één komen de honderden Zeeuwse deelnemers met de Provinciale boot „Prins Hendrik" bij het Steen aan. Vervol gens zal een folkloristische stoet via Suikerrui-Groenplaats-Meir-Konin- gin Astridplein naar de Grote Markt trekken. Daar wordt dan een ringrijderij gehouden. Voor de toeschouwers worden er tribunes ge bouwd. In de Koninklijke Nederlandse Schouwburg of zaal Majestic zal maandagavond om half negen een concert worden gegeven met koor en orkest, oude balladen, ballet en volksliederenzang. Het toneelstuk „Vrouwen krijgen hun zin" van Tennessee Williams volgt dinsdagavond in de zaal Majestic. De opvoering zal geschieden door een toneelgroep van Zeeuws-Vlaanderen. De Nederlandse kolonie en de Belgisch-Nederlandse vereniging bie den woensdagmiddag een uitgebreide thee aan in de dierentuin. Ook de exposanten zullen hiervoor worden uitgenodigd. Donderdag schepen alle comitèleden en autoriteiten in op de Flan- dria-boot, waar zij al varende de maaltijd zullen gebruiken. Op deze wijze doen de Antwerpenaren hun Zeeuwse vrienden uitgeleide tot Vlissingen. Voorts wordt nog in het „Steen" van 3 juni tot 4 september de ten toonstelling „Zeeuwse schepen" gehouden. Het loffelijke initiatief hiertoe werd genomen door dr. K. Peeters, gemeentesecretaris van Antwerpen. RILLAND-BATH. Bij wachtpost 20 in Rilland-Bath gebeurde maandag morgen een aanrijding. Een fille auto's reed in de richting Goes. Plotseling moest de bestuurder van een van de wagens H. R. uit Mortsel iBelgië) rem men voor de vlak voor hem on verwachts remmende auto. Een bestel wagen, bestuurd door A. H. uit Rotter dam, reed achter de Belg met het ge volg dat deze bovenop de Belgische auto reed. Er ontstond veel materiële schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. MIDDELBURG. 4 april. Groenten: Sla I 1114, C 5—8, Spinazie 2548, Andijvie 47— 69, Radijs 21—30, Rabarber 9—14, Bloemkool 4 p kist 61—86, 6 p.k. 37—72. 8 p.k. 31—55, 10 p.k. 18—34. GOES, 4 maart 1961. Groenten per stuk* bloemkool AI 75—100, All 51—89. BI 49—58. Bil 30—58, Cl 1630, afw. 9—38: kropsla I 14—16, II 12—14. Per bos*, radijs I 24, II 17—19. Per kg witlof afw. 15—50: stoofsla 31—35: spinazie II 67; andijvie II 48—58: uien 2—21; prei II 21; rabarber 24—32; kro ten 4—5; waspeen 2526. GOES, 4 maart, Aardappelen. Bintje, 35 mm opw.. binnenlandse sortering 5.50— 7; Bintje. 35 mm opw„ export sortering f 67. Alpha, 35 mm opw., 5; Furore. 35 mm opw.. binnenlandse sortering f 6—9 Voor prima grove partijen bintje voor bin nenland kan een hogere prijs dan f 7 per 100 kg worden gemaakt. Prijzen per 100 kg gele verd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. loVoederaardappelen noteerden 1,50—2 p. Hooi: Lucernehooi 105—110 per ton, ge- perst af bedrijf; Weidehooi 105—110 per ton, idem. SM°n: Gefstestro 50-f 55: Tarwestro 55 T.n Erwtenstro 57,50; Schokkerstro L j 1 .Teze PHIzen gelden per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwa liteit. Vlas: Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af ?°t®r,?®r.i) 15-20 cent per kg. afwijkende kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 2025 cent per kg, afwijkende kwaliteit 15—20 cent per kg Eieren: Voor de eieren kan een prijs wor- de" ««maakt van 1.74—f 1.78 per kg. i T??* 4 *PrU- Exportgarnalen 1003 kg J'5_3T1*49' schar U8 kg. bot 405 kg. wijting de visB°kg on£esorieei*-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4