Geologen maakten nieuwe kaart van Walcheren Crescendo bestond in Dreischor zestig jaar Borgers schildert Vlissingen DOKTER REED TE HARD „IN ZIJN ACHTERUIT Bouwrijp maken industrieterrein uitbreiding Griffioen en Zeeuwseh Dagblaa Economische wetten Bach hoogtepunt van orgelconcert Feike Asma Drukte in fruitcentra viel tegen Bodemkundige situatie zeer ingewikkeld W etenschappelijk onderzoek in Z.-Nederland Raad Middelburg kiest nieuwe wethouder Nieuwe uniformen overgedragen Bouiv vijf flats voor alleenstaanden Financiering restauratie Oostkerk baart zorgen Twee landarbeiders koninklijk onderscheiden Jubilaris bij „De Hoop Bruggen en Tunnel Door rolluik gereden Schoolvoetbal in Goes afgelast Selectiewedstrijden Rode Kruis in Goes en in Middelburg Minister Marijnen naar Zeeland Schoolvoe-tbal afgelast Kantongerecht Terneuzen Amazone-zit niet toegestaan Heitje voor karweitje Heinkenszand VOORSTELLEN VAN B. EN W. MIDDELBURG Opdracht aan een adviesbureau SSK; vijf miljoen voor geref. kerkbouw Volleybal op Schouwen Achthoekige vijfhoek AANRIJDINGEN IN ZEELAND *t Grand Theater ALHAMBRA LUXOR CITY THEATER Electro Bioscoop Woensdag 5 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. .3 Protestants-Christelijk HET IS EEN onloochenbaar feit, dat de wetten der economie en de wetten der produktie in ons dagelijks leven en denken een overheersende positie innemen. Bij de materiële welvaart, die wij beleven, denkt zelfs de eenvoudigste burger, dat alles mo gelijk is en dat het „maar moet kun nen". Hoe gevaarlijk dat is, bewijst een artikel, dat wij aantroffen in één van de kerkelijke bladen, waarin een waarschuwing doorklinkt: „Wij zijn met elkaar een samenleving aan het opbouwen, waar het recht van de sterkste geldt, waar de reclame de toon aangeeft, waar de zwakkere hulpverlenende krachten ten achter gesteld dreigen te worden bij de kei harde krachten der economie". Dat is niet mis te verstane taal en wijst op een noodtoestand, waarin ons denken zich bevindt. Zeker, het is dikwijls onvermijde lijk te spreken en te werken met cij fers van produktiviteit en loon- en winstmarges, maar bij dit alles mogen wij toch nimmer uit het oog verliezen, dat het bepaald niet alleen die econo mische en sociale wetten zijn, die ons leven mogen regeren. Er zijn nog andere waarden in het leven, die even goed en wellicht zelfs meer aanspraak op onze arbeid en ons denken mogen hebben. Daarop vestigt het reeds aangehaalde artikel de aan dacht. De hulp voor de zwakkere, in ziekenhuizen, bejaardencentra, kin dertehuizen en thuis. De jonge meis jes van nu worden aangetrokken door de mooie salarissen in bedrijf en kan toor, door de goede sociale voorzienin gen, maar één van de meest voor de hand liggende taken wordt dan verge ten. De taak van de christelijke barm hartigheid. Nu is het gelukkig zo, dat die barmhartigheid niet meer op een koopje bedreven wordt. Integendeel, de salarissen in deze sector van het maatschappelijk leven staan op een behoorlijk peil. Daarom behoeft men het dus niet te laten. Alleen, het ouderwetse roepingsbesef is verdwe nen. Dat is het constateren van een feit. Men zal er dan ook goed aan doen deze beroepen op een andere wijze te étaleren, aantrekkelijker te maken, opdat de bij uitstek christelijke deug den van naastenliefde en barmhartig heid temidden van de wetten der eco nomie weer een eerste en bijzondere plaats gaan innemen. Onze sociale arbeid zal tot niets lei den, wanneer wij die eerste christe lijke opdracht vergeten. Voor onze jonge meisjes en jonge vrouwen is de weg duidelijk uitgezet. Gelukkig, dat van de kerk uit daar op weer eens de aandacht wordt ge vestigd. MIDDELBURG. Eens te meer bleek uit het orgelconcert, dat Fei ke Asma gisteravond in de Nieuwe Kerk gaf, dat hij tot een van de beste organisten van ons land behoort. Eveneens kwam echter nogmaals tot uiting dat zijn persoonlijke visie op de werken die hij speelt een gelukkig niet te grote schaduw op zijn kunnen werpt. Aan zijn fabelachtige techniek en zijn groot kunstenaarschap valt echter ni^t te tornen. Evenzovele hoogtepunten waren de composities van Bach, waarmee Asma zijn concert opende. Hij gaf zowel de Toccata en Fuga in D de kracht en de grandeur die deze muziek toekomt als schoonheid en tederheid aan drie ko raalvoorspelen van de grote Thomas cantor. Ook een door Bach voor orgel bewerkt concert van Vivaldi kreeg al les wat het toe moest komen. Dit drie delige werkje werd plezierig en onbe zorgd „springerig" uitgevoerd. Bij Cesar Franck's „Final" kwam jammer genoeg meer Asma om de hoek kijken, dan goed voor Franck was. Weliswaar kwam het sombere, wanhopige van deze muziek goed tot zijn reent, maar waren al die schrille effecten nu van de grote Belgische componist of van zijn vertolker Feike Asma? Het concert was overigens een succes en zal de vele orgelmuzieklief hebbers de Nieuwe kerk was vol een genotvolle avond hebben bezorgd. Feike Asma speelde naast de ge noemde werken nog een trio-sonate van de Engelse componist uit de barok, John Stanley en composities van Jan Zwart. Sch. Advertentiën KAPELLE. Het slechte weer is er de oorzaak van geweest dat er eigen lijk igeen sprake was van een grote drukte gedurende de paasdagen in de Zeeuwse fruitcentra, waar reeds heel wat bomen in volle bloei stonden. Op tweede paasdag werd het weliswaar wat drukker, vooral met auto's maar de da gen daarvoor was het uitgesproken stil. De bloei van de vruchtbomen is ech ter nog maar nauwelijks op gang geko men en zal zeker nog drie weken voort duren zodat er voorlopig nog wel ge noeg te genieten zal vallen, als het weer maar wil meewerken. MIDDELBURG. De uitvoe ring van de Deltawerken eist miljarden guldens. B.egrijpelijk is dan ook dat er voortdurend studie moet worden gemaakt om te weten op welke wijze men het meest economisch te werk kan gaan en op welke manier men steeds weer voordelen kan putten uit bepaalde plaatselijke of regionale toestan den. Tal van wetenschapsmensen, elk op hun eigen terrein, zijn dan ook ingeschakeld en van tijd tot tijd worden resultaten bekendgemaakt, die voortvloeien uit maandenlange studieperioden. Ook de geologen hebben zich met de Deltawerken beziggehouden. In een uitgave van de bekende A.O.- MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg zal op maandag 10 april a.s. in openbare vergadering bijeenko men. De agenda vermeldt o.m.: instal latie nieuw raadslid; verkiezing wethou der (vacature-J. W. Kögeler); bouw vijf flats voor alleenstaanden; aankoop acht woningen Klein Vlaanderen; krediet voorbereiding bouwrijpmaken industrie terrein en Griffioen; goedkeuring alge mene verhuurvoorwaarden openlucht theater Middelburgoverdracht in eigen dom bijzondere kleuterschool aan de Arnelaan; krediet voor de aanschaffing van een auto voor de slachthuis-keu ringsdienst; aangaan rekening-courant overeenkomst met de kerkvoogdij der hervormde gemeente Middelburg voor iestaueatie Oostkerk. DREISCHOR. In de druiligere re gen van zaterdagmiddag trok het stati ge korps van het Harmoniegezelschap Crescendo" in haar nieuwe uniformen door de straten van Dreischor. Tegen drie uur hadden de leden van het korps zich verzameld op het natte gazon voor de kerk. De voorzitter van het Uniformfonds, de heer Jan van der Linde droeg in een korte toespraak de uniformen namens de gehele burgerij van Dreischor over aan „Crescendo" en MIDDELBURG. B. en W. van Mid delburg vragen de raad een krediet van 72.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van vijf flats voor alleenstaanden aan de Nieuwstraat. Het aanzien van de straatwand zal hierdoor worden ge diend, terwijl als plezierige bijkomstige faktor woonruimte geschapen wordt voor een categorie van woningzoeken den die men als „vergeten groep" zou kunnen betitelen. De voorgevel van het ontworpen gebouw is aangepast aan de naastgelegen bebouwing. Het gebouw Het kollege van kerkvoogden van de hervormde gemeente te Middelburg vraagt de raad middelen beschikbaar te stellen voor de verdere gedeeltelijke fi nanciering van de restauratiekosten van de Oostkerk. De restauratiefinanciering baart de kerkvoogdij zorgen daar de betaalbaarstelling van rijkssubsidie in deze kosten geen gelijke tred houdt met uit deze restauratie voortvloeiende finan ciële verplichtingen van de kerkvoogdij. Zo zal het Rijk een bedrag aan subsi die van 66700 eerst in 1962 betaalbaar kunnen stellen. De kerkvoogdij vraagt nu finan cieringsmiddelen tot een bedrag van 66.700. B. en W. van Middelburg heb ben tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaren. Het zou te betreuren zijn indien de restauratie zou stagneren wegens gebrek aan financieringsmidde len. Hoe de duiven vlogen TERNEUZEN De uitslag van de prijs- vluchten uit Huisse op Tweede Paasdag van ..De Eendracht" uit Terneuzen is: snelheid eerste duif 876 meter, snelheid van de laat ste prij-winnende duif 764 meter. Uitslag: 1. A. de Meijer-v. d. Berge; 2. H. F. Koch en Zn 3. J. Willemsen; 4. P. Harms; 5. J. Pee man; 6. C. Rouw; 7. J. Oppeneer; 8. J. Pee man; 9. H. F Koch en Zn.; 10. J. C. Rouw. Scheepvaart Vlissingen VLISSINGEN, aangekomen en vertrokken: geen. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 3-4 Ambulant, Prins Casimir, Maar- tje, Frejo. Averdijk. Heiloo; 4-4 CorneLis Broere, Ali's. Albert Willem, Thuredreeht. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 3-4 Weltevreden, Cumulus, 4-4 Randfontein. bevat vijf wooneenheden, elk bestaande uit een woonkamer, slaapkamer, keu ken, douche en w.c., terwijl daarnaast op de begane grond nog een gemeen schappelijke berging voor fietsen enz. is geprojecteerd. De stichtingskosten worden geraamd op 72.000. compliteerde het korps met zijn zestig jarig jubileum. Hij deed verder de me dedeling dat het comité beschikt over een spaarbankboekje met ruim 1400 gulden voor de aankoop van nog vijf uniformen. Teneinde het reservefonds nog wat te spekken zal men blijven doorgaan met oud papier op te halen. De voorzitter van „Crescendo" sprak een dankwoord tot Van der Linde. In dit dankwoord betrok hij tevens de ge hele burgerij van Dreischor die zo spon taan heeft medegewerkt aan het wel slagen van alle op touw gezette acties. Een bijzonder woord van dank richtte hij ook tot de andere leden van het uni formcomité de heren J. J. Schot en J. K. v. d. Linde. Ook het gemeentebestuur van Brouwershaven werd warm dank gebracht voor het beschikbaar stellen van de oude lagere school waarin de bazaar werd gehouden. Daarna volgde in hotel „De Drie Schapen" een druk bezochte receptie, waarbij practisch alle verenigingen uit Dreischor en talrijke zusterverenigingen uit naburige gemeenten aanwezig wa ren. In de avonduren is voor leden en genodigden een feestavond ge-houden waar het zestig-jarig jubileum op waardige wijze is gevierd. HOEDEKENSKERKE. De burge meester van de gemeente Hoedekens- kerke, mr. M. Somers, heeft zaterdag, morgen aan twee landarbeiders konink lijke onderscheidingen uitgereikt. De heren A. Pauwe en J. J. Smallegange kregen resp. de eremedaille in zilver en brons, verbonden aan de Órde van Oranje Nassau. Beiden waren 40 jaar werkzaam op het landbouwbedrijf van de gebr. Leendertse. Tijdens een korte bijeenkomst op het bedrijf heeft de oudste firmant, de heer H. I. Leendert se de beide jubilarrissen hartelijk toe gesproken. Hij riep in herinnering, dat het bedrijf 40 jaar geleden is gesticht, en dat toen ook de heren Pauwe en Smallegange op de boerderij zijn geko men als resp. 14 en 13-jarige knapen. De heer Leendertse bood hen een ge schenk onder couvert aan. Burgemeester Somers sprak eveneens hartelijke woorden. Hij deelde mede, dat de heer Pauwe de zilveren medaille had gekregen, omdat zijn werkzaamhe den zich ook uitstrekken op maatschap pelijk en kerkelijk gebied. De heer Pau we is o.m. diaken van de hervormde gemeente, contactdiaken voor de gezins zorg van de samenwerkende gemeen ten in westelijk Zuid-Beveland en be stuurslid van het Burgerlijk Armbe stuur. De heer D, J. Dees uit Oudelande bood namens de Z.L.M. de jubilarissen het getuigschrift voor 40 jaar trouwe dienst aan. 11 TERNEUZEN. De heer J. W. van der Hooft was veertig jaar in dienst bij de N.V. ,,De Hoop" te Terneuzen. Bij koninklijk besluit is hem voor dit bij zondere feit de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, verleend. In het kantoor van de onderneming verwelkomde de directeur de heer J. G. van der Peijl, de jubila ris. Burgemeester H. D. Trimpe van Zaam- slag, van welke gemeente de heer Van der Hooft inwoner is, prees de jubilaris als een nauwgezet werker en wees erop dat het voor een bedrijf een reden van dankbaarheid is om zo iemand zoveel jaren bij zich in dienst te hebben. Na dat de burgemeester de heer Van der Hooft het ereteken had opgespeld, bleef het gezelschap nog wat bijeen. Opening bejaardensociëteit SEROOSKERKE. De bejaardenso- cièteit zal officiéél worden geopend op donderdag 6 april a.s. om half drie in het dorpshuis. reeks, „Nieuwe inzichten in onze bodem" geeft prof. dr. F. J. Faber uit Delft een beeld van wat er in ons gewest op geologisch gebied zoal tot stand is gebracht. Het belang van geologische gegevens zal een ieder duidelijk zijn die het oog gericht houdt op de miljarden guldens. Om een voorbeeld te noemen: verzakkin gen, zoals er in Holland soms bij de spoorwegen en de snelwegen optraden en die daar hinderlijk en een enkele keer gevaarlijk zijn, mogen de bij zware afsluitdijken langs de kust geen bedrei ging van onze veiligheid opleveren. Indien er geen kleilagen zijn die het bodemwater afsluiten, dan kunnen met zand gevulde geulen water onder de dijken door laten sijpelen. Men moet ook weten waar de beste grond is voor het funderen van wegen, voor brugpijlers, voor het aanleggen van tunnels. De plannen voor de Deltawerken, deelt prof. Faber mee, waren mede de aanleiding, dat met de nieuwe kartering is begonnen in het zuidwesten van ons TERNEUZEN. Dinsdagmiddag om streeks twee uur wilde de heer J. S. uit de Nieuwediepstraat in Terneuzen met zijn auto achteruit zijn garage uitrijden. S. had echter vergeten het rolluik op re halen met het gevolg, dat hij daar dwars doorheen reed. De wagen kwam tot stilstand tegen de gevel van de wo ning van de heer D. die aan de andere zijde van de straat woont. Deze gevel, de binnenmuur en de buitenmuur wer den geheel ontzet. De auto werd aan de achterzijde ingedeukt. Filmavond „Kasporgo" GOES. De Goese R.-K. gymnas tiekvereniging „Kasporgo" hield dins dagavond in het Schuttershof te Goes een filmavond. Deze -avond was bedoeld als voorbereiding van de reis die de volksdansgroep van deze vereniging op 14 juni a.s. zal gaan maken naar Bayeux en Villefrance in Frankrijk en naar Barcelona. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer C. W. Verwest, waarin hij zijn spijt uitdrukte over de matige opkomst, werd een vijftal films vertoond over de landstreken in Frank rijk en Spanje, die men straks hoopt te bezoeken. Deze prachtige kleurenfilms, opgenomen in gebieden als Normandië, de Franse Alpen, de Cöte d'Azur en de Pyreneeën gaven de volksdansers reeds een voorproefje van hetgeen zij over en kele maanden in werkelijkheid zullen zien. land, zodat men langzamerhand in Zee land en op de Zuidhollandse eilanden al een eind is gevorderd. En kartering is voor geologen en waterstaatsmensen byzonder belangrijk. Niettemin is de geologische situatie in het Deltagebied zeer ingewikkeld, maar wellicht dat de wetenschapsmensen daar juist een sti mulans in zagen om „hier" aan te vangen met hun arbeid. Beslissingen hoe de definitieve geo logische kaarten er uit zullen zien, met andere woorden, hoe precies de legenda (verklarende uiteenzettingen) van de kaarten zal worden ingedeeld, zijn vol gens prof. Faber nog niet genomen. Het mag niet zo ingewikkeld worden dat de overzichtelijkheid verloren gaat. Interessant voor Zeeland is de nieuwe geologische kaart van Walcheren die de onderzoekers hebben samengesteld. Deze geeft onder meer een beeld van de ouderdom van de Walcherse gronden. GOES. Vanwege de gesteldheid van de terreinen zijn de schoolvoetbal- wedstrijden, die gisteren en ook van daag op het programma stonden, afge last. Deze wedstrijden werden gespeeld met het oog op de schoolvoetbalkam- pioenschappen die in de Pinkstervakan tie zullen worden gehouden. Het ziet er naar uit, dat deze wedstrijden voor het district Zuid-Beveland nog in de Paas vakantie gespeeld worden. De commis sie, die de wedstrijden organiseert, be raadt zich thans nog op andere maat regelen. GOES. De kring Zeeland van het Nederlandse Roode Kruis organiseert op zaterdag 15 april selectiewedstrijden (voorheen districtswedstrijden geheten) in Middelburg en in Goes. In het Schut tershof te Middelburg treden de heren- ploegen uit Arnemuiden, Axel, 02), Kou- dekerke, Middelburg, Souburg, Vlissin gen en Oostburg en de dames ploegen uit Kou/dekerfce, Middelburg, Souburg en Vlissingen (2). In de Prins van Oranje te Goes zullen de volgende ploegen hun prestaties tonen: heren: Goes, Kapelle (2), Kralbbendijke, Kruiningen, Terneu zen en Zierikzee. Dames: Axel. Goes, Terneuzen en Zierikzee. De twee best- geplaatste herenploegen en de twee best- geplaatste damesploegen van de -beide selectiewedstrijden komen uit op de ge westelijke wedstrijden, die op zaterdag 17 juni te Middelburg worden gehouden. GOES. Mr. V. G. M. Marijnen, de minister van landbouw en visserij komt op dinsdag 20 juni naar Zeeland. Des morgens zal hij de eerste steen leggen voor het nieuwe onderzoekcentrum van het koninklijke kweekbedrijf en Zaad- handel D. J. v. d. Have N.V. te Kapelle in de Frederikapolder te Rilland. In dit laboratorium zal het landbouwgewassen, onderzoek ter hand worden genomen. In de middaguren zal de minister de nieuwe bedrijfsgebouwen van de fa. v. d. Have officieel openen. MIDDELBURG-VLISSINGEN. We gens de slechte weeromstandigheden zijn de schoolwedstrijden, die gisteren en vandaag in Middelburg en Vlissingen zouden worden gespeeld, afgelast. VLISSINGEN. In één van die spaarzaam wordende pittoreske Vlissingse straatjes en in een even schilderachtig winkeltje huist een kunstenaar van het penseel die men gerust „de schilder van Vlis singen" zou kunnen noemen, want het overgrote deel van zijn collec tie heeft de sfeervolle plekjes van de Scheldestad, vooral het vissers kwartier, tot onderwerp. John Borgers (59), Belg van nationa liteit, is een zeer bescheiden man die noch in stijl van kleding, gebaren of w Dit jaar geen Oranjefeest SCHORE. Onder voorzitterschap van de heer C. Goud is de jaarlijkse vergadering gehouden van de Oranje vereniging. Wegens aftreden van de he ren C. Goud en A. Leys werden in het bestuur gekozen de heren J. Goud, Ph. Joosse en W. Mange. De heren Goud en Leys werd dank gebracht voor hun werk. Besloten werd de contributie te brengen van een gulden op 1.50. Dit jaar zullen geen festiviteiten worden ge houden. Het ligt in de bedoeling in 1962 een feestavond te organiseren. m HEINKENSZAND. Op 6 en 7 april zal door de Schout bij Nacht Doorman- groep van de Nederlandse padvinders de bekende actie: „een heitje voor een karwetitje" worden gevoerd. De welpen en de verkenners zullen weer bij de in woners aankloppen om alle voorkomen de werkzaamheden te verrichten tegen betaling van een (of meer) heitje(s). TERNEUZEN. Tijdens de zitting van het kantongerecht te Terneuzen werd een aantal uitgestelde zaken be handeld. Zo werd de aannemer M. H. V. H. als getuige gehoord tegen de Ter- neuzense arts A. C. S. V. B-V., die op 26 dec. 1960, achteruit van een boeren erf op de Hogendijk de weg opreed en hierbij een op de weg staande auto ramde. Van H. had samen met zijn vrouw de dokter na staan kijken en ge zegd: „Als het een beetje wil zit hij er bovenop". Dat beetje wilde en hij de aanrijding ontstond schade. Of de dok. ter hard had gereden wilde de kanton rechter weten van de getuige. Deze noemde de snelheid voor de arts „ge woon". De officier, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, zie dat dokter V. B.-V. te veel aanrijdingen veroorzaakte en teveel risico nam. Nu had hij te wei nig uitgekeken en hoewel de aanrijding niet ernstig was geweest, achtte hij een boete van 25.- op zijn plaats. Ook mr. Van Son vond deze boete juist en zei tegen de dokter: „Ook al hebt u een drukke praktijk, voortaan moet u toch. maar heter opletten." De administrateur H. M. G. uit Ter neuzen reed op 17 november weg, na op de Nieuwstraat met zijn auto te heb ben stilgestaan, maar moest voor een achteropkomende auto inhouden. Een achter deze wagen rijdende bromfietser werd door hem niet gezien en deze, kwartiermeester S. J. G. kwam in bot sing met de auto van G. De kwartier meester kwam hierbij zo ongelukkig te vallen, dat hij twee maanden buiten dienst kwam, en nog steeds onder dok tersbehandeling staat. De officier was van oordeel dat, ofschoon hier geen sprake is van roekeloosheid, de auto mobilist voorzichtiger had moeten zijn. Hij noemde dit een kleine overtreding met grote gevolgen. De eis luidde 30. Nadat de verdediger, mr. F. K. Adri- aanse gewezen had op de bijzonder moeilijke verkeerssituatie ter plaatse, waardoor het verwonderlijk mag worden genoemd dat daar niet elk ogenblik een ongeluk gebeurt, vonniste mr. Van Son tien gulden boete. Te zware last De maandelijkse busjesactie ten ba te van de Hemava bracht te Sint.Anna- land over de maand maart een bedrag op van 23,69. Over het eerste kwar taal van 1961 is een bedrag overge maakt van 54.76. MIDDELBURG. Voor de voorbereidingen tot het bouwrijp maken van het industrieterrein en de uitbreiding van de Griffioen vragen B. en W. van Middelburg de raad een krediet te verstrekken van respectievelijk ƒ60.000 en ƒ36.000. De werkzaamheden zul len worden opgedragen aan het Stedebouwkundig Advies- en Inge nieursbureau Irs. Witteveen en Bos. Zoals bekend zijn met het oog op de vestiging van industrieën in het Zuid-Sloe verschillende planologische maatregelen getrof fen om de daaruit voortvloeiende ontwikkeling te kunnen opvangen en te stimuleren. De maatregelen zijn vastgesteld in het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Dit plan voorziet in het aanleggen van een industrieterrein ter grootte van onge veer 100 ha, aansluitende aan het be staande Groot-Industrieterrein, uitbrei ding van de bestaande wijk Griffioen voor het bouwen van middenstandswo ningen en het scheppen van een nieuwe woonwijk ten zuiden van de Nieuwland- seweg, het zgn. plan-Zuid, bestemd zo wel voor het bouwen van middenstands als arbeiderswoningen. Met de werkzaamheden in het Zuid- Sloe zal nog deze maand worden be gonnen. Het Middelburgs gemeentebe stuur acht het noodzakelijk om de ont wikkeling bij te houden en indien mo gelijk iets voor te komen. In verband daarmee dient met de grootste spoed aan de drie gebieden gestalte te wor den gegeven. De hieruit voortvloeien de werkzaamheden kunnen door de huidige bezetting van Gemeentewer ken niet worden opgevangen. B. en W. achten het daarom juist de werkzaam heden op te dragen aan een gespe cialiseerd adviesbureau. Zowel de uitbreiding van de Griffioen als plan-Zuid zijn in het uitbreidings plan in hoofdzaak, aangewezen als ge bied voor toekomstige stadsuitbreiding. In tegenstelling tot plan-Zuid bevindt de detaillering in onderdelen van de uit breiding van de Griffioen zich in verge vorderd stadium van voorbereiding. Een ontwerp-uitbreidingsplan in onderdelen is enige weken geleden bij wijze van vooroverleg in handen gesteld van de vaste commissie voor de beoordeling van gemeentelijke uitbreidingsplannen. Aan de uitwerking van plan-Zuid wordt met kracht gewerkt. Er wordt naar gestreefd een plan tot nadere de taillering van het gebied zodanig tijdig gereed te hebben dat het gedurende de maand augustus ter visie kan liggen en in de maand september door de raad kan worden vastgesteld. Hoewel de drie gebieden een gelijke urgentie hebben moet thans worden volstaan met een opdracht voor het industrieterrein en de Griffioen. Zodra plan-Zuid planologisch voldoende is uitgewerkt zullen B. en W. de raad nader een voorstel tot het ver strekken van een krediet doen toeko men. In een tussenstaat een maand na het begin van de één procent-actie deelt het bestuur van de SSK mee dat thans voor de kerkbouw in de Gerefor meerde Kerk een bedrag van vijf mil joen gulden aan bijdragen en toezeg gingen is bereikt. Dit komt neer op één miljoen per week. Bij de huidige stand van geldzendingen en toezeggingen is gemiddeld zes gulden per kerklid gege ven. Maar in lang niet alle gemeenten zijn de gaven opgehaald terwijl in ver schillende kerken de actie wat later wordt gehouden. De SSK verwacht echter in juli de to tale opbrengst niet alleen te weten maar ook binnen te hebben. BRUINISSE. De Onderwijzers en het Volleybalteam van Mevo hebben de af gelopen week verstek laten gaan in de Schouwen.Duivelandse competitie, die door Nieuwerkerk was georganiseerd. Beide clubs zullen nog in de gelegen heid worden gesteld de verzuimde wed strijden te spelen. De winst was ditmaal voor de Provinciale Waterstaat, die met twee gewonnen wedstrijden en dus met vier punten naar huis ging, Nieu werkerk won een wedstrijd en de Brue- naren konden weer met de kous op de kop naar huis, al moet steeds worden geconstateerd, dat Bru niet bijzonder slecht speelt. De uitslagen van de gespeelde wed strijden waren: BruinisseProv. Wa terstaat 9—15. 15—11. 5—15 (0—2), Prov. WaterstaatNieuwerkerk 16—14 1517, 154 (20), Brunisse Nieuwerkerk 13 15, 17—15, 2—15 (0—2). BRUINISSE. Het schoon- vissen en het verwijderen van andere schadelijke fauna is op het ogenblik bij de mosselper celen in volle gang. Bij deze arbeid werden enige merkwaar dige vangsten gedaan. De heer Th. Kik, opvarende van de „Bru 19", welke eigendom is van de Fa. Gebrs. De Keizer, ving een zeester of vijfhoek, die zijn naam echter geen eer aandeed. Het zeedier had namelijk acht hoe ken. Het bijzondere dier werd gedroogd met het doel het als curiositeit te bewaren. De vrachtauto van F. P., die op 4 maart over de Gentsestraat te Hulst reed en geladen was met aardappe len, had een te zware last. De vracht rijder, afkomstig uit Onze Lieve Vrou. we van Waver (België) beriep zich erop, dat in zijn land hogere belasting van de wieldruk is toegestaan. De of ficier was van mening dat men zich moet houden aan de wetten van het land waarin men zich bevindt en eiste 60. Bij de uitspraak werd dit ver minderd tot 50 of tien dagen. „Omdat u morgen gaat behoren tot de slechte verdieners, zal Ik een lage boete eisen." Deze woorden sprak de officier tegen de bankwerker P. van L. uit Axel, die in militaire dienst moet. Op 6 maart reed Van L. met zijn brom fiets en duopassagier, die de amazone- zit prefereerde. De wet gebiedt, dat een duopassagier de benen moet hebben aan weerszijden en de voeten moet laten rusten op voetsteunen. Dit „gezwabber" aan een kant noemde de officier ge vaarlijk. Van L. kreeg een boete van 2 of een dag. „Ik kom daar niet dikwijls langs en ze hadden de borden verzet", dit voer de de opkoper C. I. als zijn verweer aan. Hij was op 4 maart te Zuiddorpe aan gehouden omdat hij op zijn bromfiets in de bebouwde kom te hard reed. De uitspraak was conform de eis: 40 of 8 dagen. 'S-GRAVENPOLDER. Op de Schoorkenszandweg in 's-Gravenpolder vond maandag omstreeks kwart voor vijf een botsing plaats tussen een vrachtauto, bestuurd doar M. M. D. te Goes, en een personenauto, bestuurd door J. de J. te Ellewoutsdijk. Er ont stond veel materiële schade. De plaat selijke Rijkspolitie verzoekt de wielrij der en de wielrijdster, die zich in de nabijheid van het ongeval bevonden zich met haar of de politie in zijn of haar woonplaats in verbinding te stellen voor het geven van nadere inlichtingen. Reuma-collecte Middelburg MIDDELBURG. Op donderdag 6 april zal in Middelburg gecollecteerd worden voor de „Stichting nationaal reumafonds". Wij behoeven deze collec te nauwelijks aan te bevelen, want iedereen weet dat reuma een van de meest gevreesde volksziektes is. Jaar lijks wordt een vijfde deel van de in totaal uitgekeerde ziektegelden aan de ze ernstige kwaal besteed. En mis schien zegt het u verder ook iets, dat twintig procent van alle zieken in ons land aan reumatiek lijdt; een ziekte die per jaar niet minder dan tachtig miljoen gulden kost. woorden zijn ambacht wil „verraden" noch aandacht of waardering voor zijn werk „eist". Een schilder tegen wil en dank, want toen hij in 1944 om medische redenen bij de Steenkolen Handelsvereniging werd afgekeurd, bleef hem weinig meer over dan zijn oude liefhebberij. Linnen en verf hebben daarna inhoud aan zijn leven gegeven en zonder zich veel van zijn broeders in de kunst aan te trekken vormde hij zichzelf in de moeilijke materie. Zijn schilderijen zijn bizar noch modern doch verraden eer der een liefde voor het detail. „Ik werk graaig minitueus, rustig en zonder drift, ook 's avonds grijp ik dik wijls het penseel". „En krijg ik geen woord meer", merkt mevrouw Borgers op licht verwijtende toon, doch zonder grief, op. Zijn stadsgezichten laten zich graag bekijken als de gevel van een oud huis. Zijn vissersbootjes, afgemeerd aan de Nieuwe Dijk, weerspiegelen zich grillig in het licht kabbelende water. Men zou een vinger in het „doek" willen steken om ze zachtjes te laten deinen. Vlissingen, midden in zijn sanerings woede, verandert snel, en spoedig zul len Borgers' doeken „historisch" zijn, want vele van de honderden jaren oude straatjes staan op de dodenlijst. Exposeren doet de schilder vrijwel nooit, evenmin is hij lid van een ver eniging, doch iedereen die zijn oude Vlis singen natuurgetrouw, als door de pen van een kroniekschrijver in olieverf weergegeven, wil zien, kan het winkel tje aan het Groenewoud binnenstap pen. Wandelend langs zijn binnenhuis expositie vindt hij in John Borgers een even kundig als sympathiek exposeur. Ideeënbus in Bruinisse BRUINISSE. De gemeenteraad kwam in een spoedeisende vergade ring bijeen om een nieuwe onderwijze res voor de lagere school te benoemen in de plaats van de vertrekkende me vrouw Van der Schaaf. Met algemene stemmen ging de raad accoord met de benoeming van mevrouw Van Oor schot uit Middelburg, die haar ambt tot dusver in Steenwijkermoer uitoefende. Voorzitter C. H. van der Linde deed enkele mededelingen over de verkregen bouwvolume voor 28 woningwetwonin gen. Bij de rondvraag wees de heer C. Kik (SGP) op het succes dat het plaatsen van een ideeënbus in andere gemeenten had. Hij vroeg of het geen aanbeveling verdiende dat ook Bruinis se een bus plaatste. De voorzitter deelde voorts mee dat een vergunning was ontvangen voor het bouwen van een schuilhuisje annex kan toor voor de havenmeester. De heer S. A. Jumelet (CH) vond het nodig dat de afdeling van het Groene Kruis zo worden geholpen met het opschilderen van het wijkgebouw. De raad ging daarmee accoord. Advertentie Ga eens echt uit! Ga naar: GOES TELEF. 01100—5165 VLISSINGEN TELEF. 01184—2260 VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG TELEF. 01100—2110

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3