El El H Q Floryth Polak: voorliefde voor oude joodse liederen op /ecfei? isp! Wmé Radiotoespraak premier De Quay GISTERAVOND RADIO, VANAVOND TFT,F,VISIE Hoogovens vast SANOVITE KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS Woensdag 5 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 televisie vandaag rovisie verzorgt Eur reportage huwelijl- prinses Birgitta SU 1 li«l BH 1 J wereldreis als A weddenschap Geref. Jeugdverband voert „De andere regisseur" op Dagelijks enkele Sanovietjes Gré Brouwenstijn ziek INDISCHE DAGBLADEN OPSTAND IN TIBET 1 vandaag WSTTE KRUIS WITTE KRUIS i WOENSDAG. TV-debutante in Nederland is vanavond om 9.10 de Israëlische zangeres Rika Zarai, die, geboren uit Russische ouders, via een hard leven als vrouwelijk vrijwilliger in het Israëlische leger, een paar jaar geleden in Parijs terechtkwam en daar door de knieën ging voor het begrip dat achter de woordjes „Franse chan son" schuilt. Haar Nederlandse even knie Floryth Polak is ook present. Daarna volgen nog om 9.30 de vijfde aflevering van „Het is zo ver" en een gesprek over literatuur in de Kring (10.10). Begonnen wordt met im pressies uit Nieuw-Guinea en het Sportpanorama (8.40). Advertentie STOCKHOLM. De Europose tele visiekijkers zullen op 24 mei getuige kunnen zijn van het huwelijk van prin ses Birgitta van Zweden met de Duit se prins Johann van Hohenzollern in het koninklijk paleis te Stockholm. De uitzending zal twee uur duren HILVERSUM. De minister-pre sident. professor dr. J. E. de Quay, zal vanmiddag om vijf voor zes over de beide Hilversumse zenders een toespraak houden naar aanleiding van de installatie van de Nieuw-Guinea- raad. 20 STUKS Ft. Ned. fondsen in New York (meeged. door firma Hentz Co.) Kon. Olie 42—42% (maandag 41%—41%), Unilever 2380—2400 (2365—2375), Philips 3270— 3290 (3320—3335), A.K.U. 69—73 (onv.), K.L.M. 20% (26%), Hoogovens 288%—293% (277%— 282%). Deze koersen komen overeen met noteringen in Amsterdam van: Kon. Olie 152—152.50 (maandag 150,70—151,10), Unilever 861%—868% (856%—859%), Philips 1183%— 1191 (1201%—1207%), A.K.U. 499%—528% (onv.), K.L.M. 95 (95,50), Hoogovens 1045%— 1063% (1004%1022%). 16 De cobra's waren onmiskenbaar op hun qui vive. Ze hadden het blijk baar niet erg op de dichte greep waarmee hun nerveuze slachtoffers ze vasthielden begrepen. Ze kronkel den wild en zwaaiden hun griezelige koppen heen en weer. Abel huiverde zichtbaar toen de warme, droge schubben, zijn huid aanraakten. De minuten leken jaren. Eindelijk hief Mark zijn ongewone halstooi op. Onmiddellijk glipte de cobra onder zijn vest. Abel deed het zelfde, en de slangen kronkelden en glibberden zonder zich aan de bijna verstijfde vingers van hun gastheren te storen. De koppen zwaaiden drei gend heen en weer, hun ogen glins terden onheilspellend. ,,B-b-bijten ze?" bibberde Mare. De verslaggevers vergaten totaal notities te maken. De fotografen na derden, behoedzaam als katten, maar waren te verlamd om hun camera's te gebruiken. Iedereen stond als aan de grond genageld. Alleen Bertrand beheerste de situ atie. Hij leek Cecil B. de Mille wel, die de doortocht door de Rode zee regisseert. Hij stond op zijn tenen op een bureau te schreeuwen tegen de fotografenen de acteurs uit te vloe ken. Hij was blijkbaar geheel in zijn element. ,,Een paar tamme cobra's", schreeuwde hij, ,,en jullie staan daar te bibberen! Kom, heren, in die mand liggen er nog tien. Slinger die allemaal om jullie heen, dan krijgen we tenminste iets wat er op lijkt". Hij zweeg even om adem te halen. „Marc^ doe iets aan je das, die zit onder je oor! Wat ben jij voor een artiest? Trek je buik in, Abel. Kom, jongens, toon eens wat waardigheid, zwier en stijl! Nee, nee je moet die beestjes aankijken! Het zijn prachtige, voortreffelijke beesten, echt iets voor het zondagsbijvoegsel! Abel, zou je je mond dicht willen doen, we kunnen zo ongeveer je amandelen zien. En sta niet zo te klappertanden, je zou waarachtig zeggen dat je met een ratelslang te doen had. Grote genade, de hele ver toning is zielig en waardeloos!" De regisseur had ook de fotogra fen weer in beweging gezet en voort durend hoorde men het geplof van hun flitslampjes De slangen schrok ken van het schelle licht en kronkel den zo mogelijk steeds wilder. Zelfs de slangenbezweerders de échte stonden op hete kolen en voorzich tig kwamen ze naderbij, alsof ze bang waren dat er iets verkeerd zou gaan. mm &gg&§& &||$§ggj8 Maar Bertrand stond nog steeds op zijn bureau, hij zwaaide met een handvol katoenen vodden en schreeuwde onverstoorbaar: ..Dames en heren, hier ziet u een paar lapjes stof waarin die schrik wekkende reptielen nog geen tien minuten geleden hebben gebeten. Kijk. die vlekken zijn veroorzaakt door hun giftige beet. Wat zei u, me vrouw? Of er nog gif in hun zakjes zit? Laten we hopen dat dat niet het geval is, anders verlies ik mijn broodwinning. Over een paar minu ten zijn de gifzakjes weer vol!" De verslaggevers stonden ver stomd. Bertrand was niet meer te houden. ,,Kijk eens even naar die giftanden, dames en heren. Ze zijn klaar om toe te bijten. Bedrog, mijnheer? Nu, ik zou u niet aanraden uw vinger in de keel van dat diertje te steken. Mare, trek niet zo'n benauwd ge zicht, het lijkt wel of je zeeziek bent. Ik snap niet dat je je zo druk maakt over een beet, die niet meer pijn doet dan een speldeprik!" Nog één opname en de fakirs snel den naar de slachtoffers toe, nog net op tijd om de wriemelende monsters weer in de mand te stoppen. Ze slaakten een duidelijk hoorbare zucht van opluchting en legden snel het deksel over de door elkaar krioelen de reptielen. 9 Er weerklonk een donderend ap plaus, waardoor Abel en Mare weer tot hun positieven kwamen. Het leek wel of ze uit een trance ontwaakten. Bertrand had nog steeds de lei ding. Geloof mij, dames en heren, als u uw hart wilt sparen kunt u tij dens het weekeinde beter paling gaan vissen blijf uit de buurt van py thons!" Toen liep hij op zijn neven toe. „Jongens, jullie hebben je goed gehouden. Hier, neem mijn zakdoek maar!" Abel en Mare droogden hun bezwe te gezichten af, die van grauwbleek opeens vuurrood waren geworden. ,,Het is maar goed dat ik mee ben gegaan", zei hij. „Ik kan me ge woonweg niet voorstellen hoe jullie het zonder mij zouden hebben klaar gespeeld. Grote genade, wat heb ik een honger!" Abel was druk bezig zijn nek te masseren, maar hij zag toch nog kans zijn neef toe te bijten: „Jij gaat onmiddellijk een dubbele whis- ky» voor ons halen, anders onterf ik jou en al je afstammelingen tot aan de zeventiende generatie!" „Kalmte, kalmte, heren;', zei hun regisseur, „jullie beproevingen zijn nog bij lange na niet achter de rug. Maar ik sta erop jullie gastheer te zijn bij de lunch. Een stevige maal tijd en jullie zijn weer zo goed als nieuw!" (Wordt vervolgd) GOES. Het Geref. Jeugdverband houdt a.s. vrijdag in De Prins van Oranje een jeugdavond, waarop door le den der verenigingen het lekespel „De andere regisseur" zal worden opge voerd. Dit spel, dat is geschreven door ds. W. Gispen en handelt over het le ven van Job, heeft in kerkelijke krin gen zeer sterk de aandacht getrokken. Het programma van deze jeugdavond vermeldt voorts pianospel en forum-dis cussie. Predikant komt kennismaken GOES. Ds. W. Janssen te Rekken, die ter vervulling van de a.s. vacature ds. Coenraad toezegging van beroep ontving van de Hervormde gemeente te Goes, zal heden (woensdag) kennisma ken met de Hervormde gemeente te Goes. Om half acht vanavond wordt in de Grote Kerk een begroetingssamen komst gehouden. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Gisteravond radio, vanavond televisie, morgen avond een stampvolle zaal in Meppel dat is deze week het werkpro gramma van een jong, uiterst actief zangeresje: Floryth Polak. Neen, geen nieuwe ster aan het tieners firmament; Floryth is volbloed jodin, een vurig aanhangster van het zionisme zelfs, wat kan men dus anders verwachten dan een uitge sproken voorliefde voor het joodse lied? „Waarom weet ik niet, misschien door de orthodoxe opvoeding die ik van mijn vader kreeg, maar ik heb van jongsaf van Israëlische liedjes gehouden, oude volksliedjes. Ik zong ze altijd voor mezelf, ook een keer onder het bordenwassen in een jeugd kamp. Een optreden op een Israëlische avond in Den Haag was er het gevolg van. Daar was ook Ad van der Gein en die heeft me toen ,in de ryereld van grammofoonplaten," radio en televisie geïntroduceerd.ik was net vijftien jaar!" De telefoon onderbreekt haar relaas. Zij noemt de naam van de firma en verbindt door. Zij lacht vriendelijk tegen degene aan de andere kant van de lijn, maakt een grapje en legt de hoorn weer neer. U hebt het geraden: Floryth Polak speelt overdag ergens in Amsterdam voor telefoniste. „Weet u", zo vervolgt ze verontschul digend, „ik kan nog niet leven van mijn optreden, ik ben pas begonnen. Maar mijn verloofde Hans Kornac komt dit jaar van het Conservatorium dan kunnen we meer werk van ons duo maken." Samen vormen ze het Jidisra duo en dat is weer een geschiedenis apart. „Ik had tot nu toe altijd alleen maar Israëlische liedjes gezongen, maar Hans was helemaal weg van het jiddische lied, ik niet, ik had er zelfs iets tegen, vermoedelijk was ik te zionistisch om ze mooi te vinden." Ze schiet even in een ontwapenende lach, waarbij de zelfspot duidelijk om de hoek komt gluren. „Hoe is het afgelopen?" „Ons repertoire bevat nu een kleine negentig volksliedjes, Israëlische en een heleboel schattige jiddische lied jes." Ineens komt er een. verrukkelijke gloed van warmte, bewondering en enthousiasme op haar fijnbesneden ge zichtje en ze flapt eruit: „De mensen letten altijd alleen op de zangeres, maar in ons geval zouden ze voor meer dan de helft op Hans moeten letten, die me aan de vleugel begeleidt. Want weet u wat het knappe van hem is? Er bestaat geen geschre ven muziek van die soms eeuwenoude liedjes: ik zing ze voor. Hans schrijft ze op en slaat dan aan het arrangeren. Zo is ons hele repertoire, muzikaal gezien, van zijn hand. Bovendien com poneert hij zelf ook. „Is uw verloofde ook zionist?" „Nou en of." „Dus straks samen naar Israël?" „Nou, straks en ze houdt haar hoofd koket schuin, „eerst blijven we nog een jaar of zes. zeven hier om het vak goed onder de knie te krijgen en om zang- en gitaarles te nemen. Vergeet niet dat, nu we éénmaal met het joodse volkslied zijn begonnen, dit consequenties inhoudt." „Welke dan?" „Ook die liederen te brengen die Advertentie besmeerd en/of belegd Smakelijk Hoge voedingswaarde Bestrijdt "overwicht" Ook. zoutarm verkrijgbaar volkomen onbekend zijn: er is bijvoor beeld een schat aan oude werken onder de Spaanse en Portugese joden waar we niets van weten. Ik ben erachter gekomen dat die net als de midden- en oosteuropese joden hun jiddisch een eigen taal hebben, die Ladino heet. Die wil ik natuurlijk ook gaan leren." „Een laatste vraag: u zei zoëven dat u orthodox bent opgevoed; bent u ook orthodox gebleven?" Ze schudt ernstig het hoofd, het moderne korte kapsel geeft niet mee. „Nee, ik ben niet gelovig meer wel zeer bewust joods." Floryth Polak is 18 jaar. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De sopraan Gré Brouwenstijn is genoodzaakt door een hardnekkige griep haar voorgeno men optreden in Wenen in te korten. Zij zou zaterdag per vliegtuig naar Wenen reizen voor een optreden van drie weken bij de Staatsopera. Een zware kou verhinderde echter haar vertrek, dat zij daarom uitstelde tot gistermorgen. De verkoudheid werd een griep, zodat mevrouw Brouwen stijn haar reis opnieuw moest uitstel len. Haar echtgenoot, de arts Van Swol, verwacht dat zijn vrouw tegen het einde van deze week hersteld zal zijn en aan haar ingekorte programma in Wenen kan beginnen. NEW DELHI (Reuter) Volgens, een Indisch dagblad zijn troepen van communistisch China slaags geraakt met opstandige Tibetanen. De Chine zen schijnen ten noordoosten van Kashmir troepen samengetrokken te hebben om een opstand in west-Tibet te kunnen onderdrukken. Een ander Indisch blad maakt mel ding van een opstandige beweging in oost-Tibet. De gevechten schijnen reeds twee weken geleden begonnen te zijn. Officieel zijn deze berichten niet bevestigd. WOENSDAG Het Franse dichte- resje Minou Drouet maakt behalve gedichten ook teksten voor liedjes die zij zelf zingt. Vorig jaar is zij in ons land komen zingen. Vanmiddag om half vier is zij te horen op Brussel Vlaams. Van de Nederlandse zenders geeft Hilversum II behalve een uitzending gewijd aan de regeringsperioden van de tsaren Alexander de tweede en de derde, uitsluitend ernstige muziek en een kerkelijke uitzending. Hilversum I besteedt de avond voor het grootste deel aan Verdi's beroemde opera Otello, het tragische verhaal van ja loezie en rancune. Mario del Monaco is Otello, Tito Gobbi, zijn vaandrig Jago. Het is een uitvoering door de Opera van Rome. ^lllllliilllllllllllliilflIltllllltlllillllllllHIIIIIIIIIIIIIIilllllllilDIIIIIIIIIIIEIIillllllllllllllllKlllltlllltllllllllllllliiillllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinKniinniuiniuiiiin,, Advertentie DE eckte PIJNSTILLER Bij reumatiek, jicht of spierpijn brengt Witte Kruis snel verlichting. In te nemen naar persoonlijke^ voorkeur: tabletten, poeders of cachets. DUTIM N.V. - OEGStGEEST 3986. Het einde van het gesprek tussen Pablo Piste en de directeur voor het Toerisme was, dat de eerste met een zak vol bankpapier het pand verliet. Zo dra hij buiten was zette hij het op een hollen. Ademloos bereikte hij de plek, waar Arie de potvis achter een politie- afzetting op het zand lag. Het dier was onder de uiteenzetting van zijn baas, Ba lein, kalmpjes ingedut. ..Ik wens die vis van u te kopen!" hijgde Piste, met de som gelds wappe rend. „Is dat klaar? Hoeveel moet u ervoor hebben?!" „Arie is niet te koop!" gaf Balein ge prikkeld ten antwoord. „Foei, u moet u schamen om zo'n intelligent schepsel te beschouwen als verhandelbare waar!" „Zo is het maar net!" beaamde Kap- pie. „Maar het wordt hoog tijd, dat we ons anker lichten, Balein! Ik voorzie een bult zorgen, als we hier nog langer blij ven liggen!" Inderdaad overwoog Pablo Piste op dat moment reeds boze plannen. „Ze willen de vis dus niet goedschiks afstaan. prevelde hij. „Best. Dan maar kwaad schiks!" 54—84. Huiverend tuurde Otto over de rand van de afgrond in de diepte, waar het dichte struikgewas het li chaam van Elar waarschijnlijk opge slokt had. Hij zag tenminste niets en daar hij vond, dat hij reeds teveel tijd verloren had laten gaan, wendde hij zich om en begon haastig de terugtocht. Hij had nog maar enkele passen gedaan, toen er vlakbij hem iets ritselde in de struiken en een ogenblik later dook het vertrouwde gezicht van Distel op. „Hebt ge hem gevonden?" Otto vertelde hem wat er gebeurd was. „Van Elar zullen we dus geen last meer hebben", besloot hij zijn verhaal. „En nu zo gauw mogelijk naar Zaïda Ik hoop dat zii bijgeko men is!" Gevolgd door Distel zocht hij zijn weg door de struiken. ,,Zoudt ge mij nu eindelijk eens willen vertellen, wat dit allemaal te betekenen heeft?" vroeg j °xnc*er. lopen. „Waarom wilde Elar dat meisje in zijn macht hebben?" Doch Otto schudde het hoofd. „Nu niet", antwoorde hij. „Je zult gauw genoeg alles begrijpen, maar eerst moet Zaïda in veiligheid zijn!" Distel keek verbaasd op. „Is ze dat dan niet, nu Elar haar niet meer las tig kan vallen?" vroeg hij, doch het enige antwoord was een gesmoorde kreet Otto was blijven staan. Zonder iets te zeggen, staarde hij naar de plek, waar hij het meisje had achtergelaten. Noch van Zaïda, noch van Gabor was een spoor te bekennen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2