PROTESTMARS EEN NEGATIEVE ACTIE Vakantietrip van 6 jonge Duitsers begon met o n ge l ui VIJF DAGEN AMERIKA 850 MARK In hartje Londen protest van tienduizenden Muzikaal welkom voor minister Toxopeus Liefdesvete tussen drie bejaarden GAITSKELL GA HEEN LANDING ZONDER WIELEN RUSSEN VAAG OVER RESTAND IN LAOS Singapore stelt Indonesië gerust Zangrecital van Irma Kolassi GEEN TIENERS IN BIOSCOOP Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos TALRIJKE DODEN IN VERKEER Dinsdag april i.^61 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. M Kritiek van Deense ministers op betoging tegen kernwapens MEER DODEN WANTROUWEN (met verblijf) OOK MARSEN IN NEDERLAND FLUITORKESTEN OP VLIEGVELD IN NW.-CUINEA CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in virginia/ american en zware shag TWEE GEWONDEN Labour-jongeren Ambtenaar verdacht van verduistering Akkoord over conferentie Van onze correspondent KOPENHAGEN. Voor het eerst heeft de regering van een ue landen van de Navo in het openbaar uitdrukking gegeven aan ernstige kritiek op de deelnemers aan protestmarsen tegen de kernwapening. Die regering is de Deense. Zij zorgde op de eerste paasdag voor een opzien barende anticlimax van de Deense protestmars door de deelnemers een negatieve actie te verwijten, die wel de algemene bezorgdheid onder het volk vergroot maar niets bijdraagt tot een oplossing van het algemene ontwapeningsvraagstuk. ,,Zo, de protestmars is nu voorbij", zo richtte mevrouw Bodil Koch, de minister voor godsdienstzaken, zich tot de verkleumde betogers. „En wat nu? Is er iets veranderd?" Zich spe ciaal richtend tot de vele jongeren on der de duizenden betogers zei zij: „Jullie jongeren mogen niet vergeten dat deze protestmars geen oplossing brengt. Het zijn vrees en wantrouwen die de kernwapens in de wereld ge bracht hebben, en niet omgekeerd. Daarom is het allereerst nodig vrees en wantrouwen te bestrijden, zowel in het westen als in het oosten." Terwijl mevrouw Koch haar rede, waarmee zij zeer veel bijval oogstte, uitsprak met bewogen stem, werden vlugschriften verspreid waarin stond te lezen dat het communisme meer mensenlevens heeft gekost dan dé atoombommen die Hirosjima en Na gasaki vernietigden. A'. eerder had de Deense premier, Kampmann in het congres van de sociaaldemocratische jeugdbewegingg verklaard dat de deelnemers aan de protestmars zich ten onrechte opwier pen als de enige strijders tegen de kernbewapening. Geen weldenkend mens ter wereld, zei de premier, is vrij van vrees voor een oorlog met kernwapens. Niemand zou die wapens graag zien gebruikt. Toch, aldus Kampmann, moeten wij ons afvragen op het westen zou mogen besluiten eenzijdig afstand van die wa pens te doen. Hij wees er op dat de Deense regering heeft geweigerd in vredestijd kernwapens in het land toe te laten. Ook mevrouw Koch, die begrip toon de voor de menselijke beweegredenen van de deelnemers aan de protestmars, wees op het standpunt dat de Deense regering inneemt. Zij liet uitkomen dat zij in de protestmars een teken van wantrouwen jegens het beleid van de regering zag. De jeugdigen onder haar gehoor verzocht zij in positieve zin bij de leden van de volksvertegen woordiging aan te dringen op bestrij ding van de vrees en het wantrouwen die de wereld verdeeld houden. Advertentie Premier Kampmann Van onze correspondent BONN. Er schijnt een sensatio nele ontwikkeling van de vliegpas- sageprijs naar de Verenigde Staten te verwachten te zijn. Twee weken geleden heeft de Seaboard and Wes tern Airlines aangekondigd, dat zij van 1 juli in haar vrachtvliegtuigen ook plaats zal bieden aan passagiers. De kosten van de passage naar de Verenigde Staten zouden 590 mark bedragen, evenwel zonder service aan boord. Thans is de Flying Tigerline, uit Bur- bank in Californië nog een aanzienlijke stap verder gegaan. Zij heeft meege deeld dat zij op 1 mei een geregelde charterdienst van West-Duitsland naar de Verenigde Staten zal beginnen. Zij wil haar Super Constellations met 118 plaatsen verhuren voor een reis naar de Verenigde Staten en terug voor 19.296 dollar of 77.184 mark. Dit is per passa gier 654 mark voor de reis heen en te rug. De maatschappij levert voor dit be drag ook volledige service aan boord. Verder biedt zij voor 200 mark een ver blijf van vijf dagen in New York aan. Daarin zijn begrepen kosten voor hotel, maaltijden en enige toeristische excur sies. De Tigerline heeft reeds een kantoor in Frankfort geopend. De bedoeling is. dat dagelijks die vluchten van West- Duitsland naar de Verenigde Staten worden gemaakt. Hiervoor staan twaalf Super Constellations ter beschikking. Van het aanbod van de Tigerline kun nen geen particulieren gebruik maken, maar alleen zg. charterbare groepen, zoals verenigingen, clubs en studie groepen. die reeds bestaan en die niet gevormd zijn alleen ten behoeve van een goedkope vlucht naar de Verenigde Staten. De chartervluchten van de Tiger line zijn tot 22 juni reeds uitverkocht. Onze Londense correspondent telefoneerde gisteravond: SINGAPORE (AP) De regering van Singapore heeft Indonesië verze kerd, dat het niet bevreesd hoeft te zijn dat de Nederlanders Singapore zullen gebruiken als basis voor ver kenningsvluchten boven Indonesië, wanneer in Singapore de interna tionale luchtvaarttentoonstelling wordt gehouden. De vice-premier dr. Toh Chin Chye ontkrachtte daarmee een verklaring van nat Indonesische consulaat-gene raal, waarin die vrees werd uitgespro ken. „Geen enkel Nederlands vliegtuig zal tijdens de komende luchtvaartten toonstelling vluchten maken", zei dr. Chye. Alleen vliegtuigen uit Landen van het Gemenebest, zullen demonstraties geven, maar zelfs voor die vluchten zal van het Indonesische luchtruim geen gebruik behoeven te worden gp- maakt. Verscheidene honderden tegen standers van kernwapens gingen gisteravond in Londen buiten het gebouw van de Amerikaanse ambas sade op straat zitten. Zij belemmer den daarmee het verkeer. De poli tie begon daarom weldra met het verwijderen van de demonstranten, hetgeen hier en daar tot vechtpar tijen leidde, vooral toen overval auto's door de zitters werden tegen gehouden. Deze taferelen vormden eigenlijk een Deze taferelen vormden eigenlijk een schrille tegenstelling met de grote be toging die eerder op de dag op Trafal gar Square was gehouden aan het ein de van de vierdaagse protestmarsen die duizenden van Aldermaston en Wethersfield naar Londen leidde. Met deze marsen en de betoging in het hart van Londen gaven de deelnemers, uit alle lagen der bevolking, maar vooral veel jongeren, uiting aan hun afkeer van de kernwapens. Om klokslag half drie bereikten de twee lange colonnes gisteren te gelij kertijd Whitehall, wat gepaard ging met veel handen schudden, met opge wekt gezang en gezwaai met banieren. Daar stonden de ontelbare leuzen op die in beide stoeten, van dat moment af gecombineerd tot een, werden mee gedragen. Het „Ban the bomb" over heerste. ALLEMAAL Alle bekende politici en kunstenaars, geleerden en anderen die de laatste ja ren hun stem tegen de kernbewapening hebben verheven waren er: Bertrand Russell, de bekende filosoof, de La- bourrebellen Michael Foot, Sidney Sil verman, Ian Mikardo, en dominee Col lins, die de campagne tegen de kern wapens leidt. De politie schatte het aantal men sen op Trafalgar Square tussen de 25.000 en 30.000 nadat de lange stoet met de mensen die op het plein hun komst hadden afgewacht, waren ver enigd. Bij de vele buitenlandse groepen in de wandelstoeten, die volkomen verre gend aankwamen, bevond zich ook een die een banier droeg met het wonder- AMSTERDAM (ANP) In Amers foort. Utrecht en Amsterdam is giste ren een „anti-atoombommars" gehou den, georganiseerd door een veertien tal pacifistische, socialistische, huma nistische, anti-militaristische en ker kelijke organisaties, die samenwerken in het comité „1961, voor de vrede' Aan de optochten hebben ongeveer zestienhonderd mensen meegedaan. Ook een groep van negen Duitsers uit Bremen nam er aan deel. De span doeken die zij bij zich hadden, moch ten wel in Amersfoort en Utrecht, maar niet in Amsterdam worden meegedra gen. De Amsterdamse politie gaf daar geen toestemming voor. De Duitsers hebben toen alleen de stokken van de spandoeken in de stoet meegedragen. lijke woord ..Nederlanden". Voor de Britten was dat vertaald met Nether lands. Communisten, anarchisten, pacifisten, waren druk in de weer met het aan de man brengen van propagandalectuur, terwijl tal van sprekers uit binnen- en buitenland hun gehoor nog eens uit legden waarom zij menen dat de kern wapens moeten worden afgeschaft door het westen. Hun woorden waren vaak onverstaan baar door het lawaai waarmee steeds weer nieuwe groepen het plein op kwamen. Jazzorkestjes deden hun uiter ste best de moed bij de kletsnatte tip pelaars er tot het einde in te houden. Veel ouders hadden hun kinderen, soms hele kleintjes in kinderwagens, in de betoging meegenomen. Russell riep o.a. uit: Het is onze plicht en ons voorrecht een overweldi gende massabeweging in het leven te roepen, ten gunste van mededogen en gezond verstand. Bertrand Russell HOLLANDIA (ANP) Onder be geleiding van drie Papoese fluitorkesten zijn gisterochtend op net vliegveld Sen- tani bij Hollandia minister Toxopeus, staatssecretaris Bot. een aantal Kamer leden en verscheidene Amerikaanse en Nederlandse journalisten aangekomen. Zij werden vergezeld door gouverneur Platteel, die hen zondag tot Biak tege moet was gevlogen. Het gezelschap is naar Hollandia gevlogen voor de ope ning van de Nieuw-Gumearaad. Aan de trap van het vliegtuig werden de aangekomenen verwelkomd door de heer Boendermaker, gemachtigde voor algemene zaken bij de Nieuw-Guinearaad, en de commandant van de strijdkrachten, schout-bij-nacht Platerink. Op het vlieg veld waren ook de leden van de Raad van diensthoofden en de waarnamende resident van Hollandia. Minister Toxopeus inspecteerde een erewacht van de algemene politie. Na een koele dronk volgde in een voor dit doel speciaal neergezet gebouwtje naast het stationsgebouw een nadere kennis making, waarop de gasten in auto's stapten voor de veertig kilometer lange rit naar Hollandia. Daar was alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de gasten en de viering van de installatie van de Nieuw- Guinearaad: op vele plaatsen in en buiten de stad waren erepoorten opge richt en verscheidene straten waren feestelijk verlicht Zaterdagochtend hebben de leden van de Nieuw-Guinearaad in handen van gouverneur Platteel de eed afgelegd. De afgevaardigde van het eilandengebied Radja Ampat deed dat op bijzondere wijze. Een Mohammedaanse voorganger hield een in kostbare zijde gewikkelde koran boven zyn hoofd, toen hij de eed aflegde. DEN HAAG. In de liedkunst van de Griekse mezzo-sopraan Irma Kolas si zijn alle elementen van zang en voordracht tot in detail op elkaar af gestemd. Toch is er van verstarring of gemaniëreerdheid geen sprake bij deze musicienne van ras en eruditie. Buitengewoon is haar gevoel voor het ritme, dat zich waarlijk niet al leen in het obstinate doet gelden. Ook wanneer de ritmiek in een lied zich neervleit en oplost, vindt dat weer klank in haar muzikale wezen, dat onnoemelijk rijk aan facetten is. Zij zong zondagmiddag in Diligen- tia een programma, dat haar bij voor keur ligt: moderne liederen van Fran se makelij (Ronsard-liederen van Ri vier en Ravel, Chinese liederen van Roussel, de twee hebreeuwse melo dieën en de Griekse volksliedjes van Ravel) en van componisten, die de invloed der Fransen ondergingen (drie Psalmen en nog twee liederen van Honegger, drie van Falla en vier van de in Parijs opgeleide Zwitser Pierre Wissmer). Dat alles zong zij met de inzet van haar volle persoonlijkheid, met begrip en toewijding gesteund door de pia nist Felix de Nobel, die zij tenslotte zeer nadrukkelijk in de bijval betrok. Twee Griekse volksliederen waren de toegiften. De Witte. LONDEN (Reuter). Een bioscoop directeur in het plaatsje Stevenage heeft zijn theater verboden terrein verklaard voor alle teenagers. Hij is tot deze drastische maatregel overge gaan, omdat de jeugdige theaterbezoe kers hem naar zijn zeggen per jaar duizend pond sterling schade berok kenen. Zondagavond demonstreerden enkele bonder ien jongens en meisjes voor de bioscoop, de enige in het stadje. De politie dreef hen uiteen. De b.oscoopdireeteur zei dat hij de tieners voorlopig een maand lang de toegang tot zijn theater wil ontzeggen. AMSTERDAM Een 58-jarige weduwe, Chr. M., haar zeventigja rige vriend J. H. J. M. en een zestig jarige schipper, T. P., zijn gister nacht op de Marnixkade in Amster dam betrokken geweest bij een steekpartij, die het gevolg was van een „bejaardenliefde". De weduwe en de zeventigjarige man werden door de schipper met een mes gestoken. De vrouw moest met verwondingen aan borst en buik in het Wilhelminagasthuis worden opge nomen. Na een spoedoperatie was zij gisteren in de loop vaii de dag buiten levensgevaar. Het tweede slachtoffer kreeg drie steekwonden in het gezicht en de lin kerarm. Hij kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden gevoerd. De schipper, die zich op het hoofdbu reau van politie meldde, is opgesloten. Hij had enkele jaren lang bij de we duwe in huis gewoond. Na een ruzie had de vrouw hem echter de deur ge wezen. Zondagavond werd zij door haar zeventigjarige vriend naar huis gebracht. In de portiek stond de schip per het paar op te wachten. Volgens zijn verklaring zou de weduwe plotse ling met een mes hebben gezwaaid. Hij zou dit mes daarop uit haar hand heb ben gewrongen. De lezing van de twee slachtoffers is geheel anders. De schipper had zijn boze woorden aan het adres van de vrouw met een mes kracht bijgezet. In het tumult was hij toen aan het steken geslagen. Eerst was de vrouw in elkaar gezakt, daarna had de schipper zich op haar begeleider gestort. Volgens de politie hadden zowel de schipper als de weduwe en haar vriend zich die avond aan alcoholhoudende dranken gelaafd. LONDEN Voor Hugh Gaitskell, de leider van de Britse labour par tij, hebben de paasdagen weer enkele onaange name verrassin gen gebracht. Het eerste jaarcongres van de jonge so cialisten, de jeugdorganisatie van zijn partij, le verde een duide lijke uitspraak op waarin zijn aftre den werd geëist. Dat gebeurde om dat de jeugdige socialisten het niet eens zijn met de manier waarop Gaitskell zich wei gert neer te leg gen bij het besluit van het jongste jaarcongres van de labourpartij, dat pleitte voor een zijdige afschaffing door Groot-Britan- /Jj- nië van alle kern wapens. De jonge socia listen willen nog verder gaan. En geland moet vol gens hen de Navo verlaten. Ook op q Gaitskell het jaarlijkse con gres van de coöperatieve partij, ge lieerd met de labourpartij, en op dat van een vakbond van arbeiders bij de scheepsbouw werden moties aan genomen die pleitten voor afschaffing van kernwapens. Zoals men weet weigert de leiding van de labourpartij met Gaitskell aan het hoofd het besluit van het jaar congres 'als een representatieve uit spraak van de partij te beschouwen. Dit standpunt wordt ook gehuldigd door de meerderheid van de socialis tische afgevaardigden in het Lager huis. De verdeeldheid in de labourpartij is er in eik geval de laatste dagen niet minder op geworden. Van onze correspondenten TYRIE jongemannen, en drie meis- jes uit Gelsenkirchen, die de Paasdagen in Nederland wilden doorbrengen, zijn in de beruchte bocht van de Wamelinksweg even buiten Winterswijk met hun auto tegen een boom gereden. De acht tienjarige J. Mrotzel kwam om het leven. De anderen werden min of meer ernstig gewond. In de loop van de avond kreeg men in het ziekenhuis moeilijkheden met de 29-jarige bestuurder van de auto, E. H. Hij was met een hersenschudding en een kaakfractuur opgenomen, maar hij kwam niettemin zijn bed uit met de bedoeling er vandoor te gaan. Met moeite kon men de man tegenhouden. De politie heeft hem opgesloten. MET EEN snelheid van rond honderd kilometer per uur zijn zaterdagmiddag op de Afsluitdijk twee auto's frontaal op elkaar gebotst. De 23-jarige Duitser J. Schneider kwam om het leven. Vier Japanners en een Duitser werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen een van de auto's naar links uitweek om een scooter te passeren. Tijdens les OP EEN onbewaakte in Almelo zijn gisterochtend twee mensen om het leven gekomen toen hun auto werd gegrepen door de Scandinavië-express. De trein sleurde de wagen bijna drie honderd meter mee. De machinist van de trein had nog een waarschuwings signaal gegeven, toen hij de wagen voor de overweg zag staan. De bestuur ster, de 46-jarige mevrouw E. H. Vee- renhuis, die les kreeg van de naast haar zittende 47-jarige C. van Rosendal, was evenwel doorgereden. IN SANTPOORT verloor zaterdag de 82-jarige P. ter Voort het leven. De man was met zijn fiets om één van de neergelaten halve afsluitbomen gereden en werd door een trein geschept. IN HET ZICHT belemmerd door de hevige regen reed zaterdag de 32-jarige A. van Rijswijk uit Alblasserdam met zijn brommer tegen een langs de kant van de Veersedijk in Hendrik Ido Ambacht geparkeerd staande auto. De man overleed korte tijd later. In arrest DE VEERTIGJARIGE Maastrichtse hoofdagent van politie H. P. Mast kwam om het leven toen hij door een auto werd geschept. De chauffeur van de wagen werd gearresteerd, omdat men vermoedde dat hij onder invloed van sterke drank had gereden. BIJ SAINT QUENTIN in Frankrijk botste de in Fontainebieau gedetacheer de sergeant der eerste klasse F. Buite laar op een tegenligger. De echtgenote van de militair was op slag dood. De sergeant zelf werd gewond. IN DE Utrechtsestraat in Amsterdam viel zondagavond een zeventienjarige jongen met zijn bromfiets voor een tegemoetkomende auto. De jongen was geslipt op de tramrails. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis. OP DE RIJKSWEG in Geleen werd de zevenjarige Marietje Dirks door een auto doodgereden, toen zij met haar vader achter een bus om de weg wilde oversteken. Zij liet de hand van haar vader los en rende de weg op. OP DE AVOND van Eerste paasdag is de stoptrein AmersfoortBaarn met een daverende klap tegen een op een overweg in Soest stilstaande auto ge reden. Niemand werd gewond. De auto was op de overweg tussen de rails beklemd geraakt, doordat de bestuurder teveel naar rechts had ge stuurd. Door de botsing liep de trein uit de rails. Het opruimingswerk duur de tot diep in de nacht. Het treinver keer was op het baanvak in beide richtingen tot één uur gestremd. NEW YORK (Reuter). Met het hoofd in de handen en beschut door zoveel mogelijk kussens en dekens wachtten 49 mensen met tot het uiterste gespannen zenuwen op de dingen die konden komen. Het grote Canadese passagiersvliegtuig ver loor snel hoogte en naderde gie rend de grond. Een buiklanding.... De piloot van de Vickers Vanguard van de Trans Canada Airlines had kort voor het landen op het vliegveld van Montreal gemerkt dat zijn linker wit- lenstel nSet uit wilde. Hij seinde naar de verkeerstoren om raad en kreeg ten antwoord het toestel in de lucht te houden totdat men de fabriek zou hebben geraadpleegd. Eén uur en drie kwartier, die de in middels op de hoogte gestelde pas sagiers dagen toeleken, cirkelde het toestel rond totdat de benzine langza merhand opraakte. Het advies van de deskundigen op de begane grond kwam inmiddels af en luidde: geen landing proberen op linker- en ntus- wiel alleen, maar liever een buiklan ding. Met kussens De stewardessen instrueerden de pas sagiers hoe zij het best de schok zou den kunnen opvangen. Dat de uitge reikte kussens en dekens geen over bodige luxe waren hadden zij al eer der kunnen merken toen de beman ning bij het rondcirkelen vergeefs had getracht door plotselinge duikvluchten het weigerende linkerlandingsgestel naar buiten te stoten. Toen de buik landing met veel gevonk en lawaai tenslotte tot een goed einde was ge bracht zuchtte de gezagvoerder, kapi tein Mar'iott: „Toch was het minder ruw dan ik verwachtte." Wel gaf hij toe dat het de gevaarlijkste landing in zijn zeventienjarige vliegervsring was geweest. Van onze correspondent MIDDELBURG. De Middelburgse politie verdenkt de gemeente-ambtenaar J. J. L. ervan 22.000 gulden te hebben verduisterd van de vereniging Het Zeeuws Oorlogsmuseum, van welke ver eniging L. penningmeester is. B. en W. van Middelburg hebben L. inmiddels als ambtenaar geschorst. Bij een onderzoek door de verificatie- dienst van de gemeente waren er onre gelmatigheden in het financieel beheer voor de dag gekomen. De vereniging vergaderde zelden of nooit en bemoeide zich vrijwel niet met de financiën, die geheel in handen wa ren van L. Jaren geleden had de ver eniging een lening bij de gemeente ge sloten, waarvoor jaarlijks een bedrag aan rente en aflossing moest worden be taald. L. had dat herhaaldelijk nagela ten. Het onderzoek dat daarop volgde leidde tot een aangifte wegens verduis tering. Vermoedelijk strekken de malversa ties zich uit over de laatste twaalf jaar. Van onze correspondent MOSKOU De verhoogde diplomatieke activiteit van de laatste dagen is gisteren voorlopig geëindigd met een onderhoud tussen de Britse am bassadeur te Moskou en de Russische onderminister van buitenlandse zaken Koeznetsof. Het was de tweede ontmoeting binnen drie dagen. Het onder werp was opnieuw de kwestie-Laos. PARIJS (AP) De Franse beeld houwer Paul-Maximilien Landowski is vrijdag op 85-jarige leeftijd in zijn woning te Boulogne-sur-Seine over leden. Landowski is jarenlang directeur ge weest van de École des Beaux Arts in Parijs. Tot zijn werk behoren het standbeeld van koning Edward VII en de graftombe van maarschalk Foch, beide te Parijs. Bij de eerste ontmoeting nam de ambassadeur het lang-verbeide Rus sische antwoord op de Britse nota over Laos in ontvangst. Dat antwoord wordt door de Engelse als „bevredigend" om schreven. Het tweede gesprek had op klaring van enkele „onduidelijkheden- ten doel. Het Russische antwoord zegt dat de Sowjetunie ingenomen is met het Britse voorstel om een internationale conferentie over Laos bijeen te roe pen van veertien mogendheden, waaronder de Chinese volksrepubliek en de Verenigde Staten. Moskou stelt in zijn antwoord meteen plaats en da tum voor: Pnompenh, de hoofdstad van Cambodja, in het begin van deze maand. Onduidelijk Minder duidelijk was het Russische antwoord wat betreft de wapenstil stand die de Engelse regering aan de conferentie vooraf wil laten gaan. „Daarover", zo wordt het terloops ge formuleerd, „moeten de partijen die bij de kwestie-Laos betrokken zijn, het ge sprek openen". Deze vaagheid was het onderwerp van het tweede bezoek van de Britse ambassadeur. Het Westen staat er namelijk op dat een wapenstil stand aan de conlerentie voorafgaat. Ook rept het Russische antwoord niet dan zeer vaag van de internationale commissie van toezicht. Deze moet vol gens de Sowjetunie zo spoedig moge lijk te New Delhi bijeenkomen. T,~' Het ging er de Britse regering echter om dat deze commissie, waarvan Indië, Canada en Polen lid zijn, dadelijk zou nagaan of er werkelijk een wapenstil stand in Laos tot stand was gebracht. Zou dat het geval zijn, dan zou de in ternationale conferentie kunnen begin nen. Het is duidelijk dat de Britse rege ring het Russisch eantwoord niet meer dan „bevredigend" kon noemen. Er blijven nog genoeg vraagtekens over. Lord Home Onze Londense correspondent telefo neerde ons gisteravond: Lord Home, de Britse minister van buitenlandse za ken, is per vliegtuig naar New York vertrokken. Hij zal overleg plegen met premier Macmillan, die in West-Indië is, en met president Kennedy. Home vertrok na de Russische antwoordnota zorgvuldig te hebben bestudeerd. Hij zal met Macmillan en Kennedy over leggen hoe men de Sowjetunie ervan moet overtuigen dat het noodzakelijk is dat een wapenstilstand voorafgaat aan een internationale conferentie over Laos. Het is namelijk zo dat Laos, wanneer er op dit ogenblik een wapenstilstand zou worden gesloten, precies in tweeën gedeeld zou worden. Het noordelijke deel zou in communistische handen blijven. Het is niet onmogelijk dat Mos kou het diplomatieke overleg nog ver der wil rekken opdat een nog groter deel van Laos zich in communistische handen zal bevinden wanneer de wa penstilstand een feit geworden zal zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5