PAASMENU WAS VOL VARIATIE EN GOEDE MUZIEK Good Luck-kwartiertje besliste de strijd MINDER TOERISTEN IN ZEELAND DOOR HET SLECHTE WEER Zeeuwse clubs verloren van de Brabantse Gave en opgave voor geref. (vrijgemaakte) jongeren Swift zegevierde over Merwede Nieuwe boeken P.C.-voorzitter Bondsdag is een explosie Smerdiek had een gelijkspel verdiend Weersvoorspelling op lange termijn V oetbalcompetitie Zeeland-Engeland voetbal op zestig fronten Gevonden voorwerpen NIEUWDORP VOOR RUST GELIJKWAARDIG Rinus Hogerland won course in Axel BONDSDAG IN GOES Aanwinsten bibliotheek C.J.V. in Ter neuzen N.T.S.-journaaldienst besloot serie vakkundig afgewerkte televisieprogramma7s met reportage Krabbendijke verloor Sir Barry Jackson overleden Gevonden voorwerpen Appels naar Frankrijk Dinsdag 4 april *961 ZEEUWSLU DAGBLAD Pag. t MIDDELBURG. Het bijzon der slechte weer is er de oorzaak van geweestdat Zeeland dit jaar met Pasen minder toeristen bin nen zijn „grenzen" zag dan vorig jaar. Vooral het aantal Duitsers was aanmerkelijk minder dan in 1960, toen onafzienbare files met een „D" Zeeuwse wegen bereden. Wel kon in de westhoek van Schouwen nog voldoende Duits worden gehoord. Bijzonder veel aftrek vonden de historische plaatsjes Veere en Sluis, waar ondanks de overvloedige regenval veel volk op de been was. In Middelburg is het slapjes geweest. ,,Wij dachten dat de lichten bij de be ruchte stationsbrug de vuurproef kregen te doorstaan, maar wij hebben heel rus tig het verkeer kunnen regelen", aldus een zegsman van de Middelburgse "poli tie. Veel drukker daarentegen was het in Veere, waar vooral veel Belgen de paasdagen kwamen doorbrengen. Het aantal toeristen was zo groot dat velen teleurgesteld moesten worden waar het ging om een schuilplaats voor de regen. Hotel de Campveerse Toren zat beide dagen overvol. In Veere kon men be slist niet zeggen dat de drukte minder was dan vorig jaar. De Sluise Horeca kon zich eveneens in de handen wrijven, want het was op vallend druk in het Zeeuwsvlaamse grensstadje, dat min of meer profiteer de van de nabijheid van Knocke, waar naar schatting dit weekeinde ongeveer honderdduizend man waren geconcen treerd. In Knocke zelf was echter wei nig te beleven en daarom maakten ve len een uitstapje naar Sluis. In Cadzand was het bezoek maar matig, d'och zo merhuisjes en de hotels zaten niettemin DINTELOORD Dinteloord en Smer diek speelden een aardig partijtje voet bal dat resulteerde in een 21 over winning voor Dinteloord. Na twintig minuten gaf van Hout de Tholenaren de leiding maar nog voor de doelwisseling kwamen de Brabanders op gelijk niveau (11). Een half uur na de hervatting scoorde Dinteloord zijn tweede doelpunt. Smerdiek deed wat het kon om de ach terstand te nivelleren maar het slaagde daarin niet. Dinteloord won maar het kreeg daarbij meer dan het toekwam. Sinds de Duitse meteorologen de Enk- huizer-almanak zijn gaan beconcur reren, heeft het Nederlandse klimaat belangrijke wijzigingen ondergaan. Kwam vroeger zonneschijn na regen, nu komt na regen zonneschijn. De vraag is alleen: kunnen wij daarop wachten? In ieder geval kunt U zich dat wachten korten met een Karei I CHARMANT, dat heerlijke, zachte 5-cents sigaartje, dat zowel bij regenachtig weer, als bij stralende zonneschijn doorbrandt. Heeft U dat al eens geprobeerd? Van onze sportredacteur MIDDELBURG. Slechts drie wedstrijden vonden zaterdag vóór Pasen doorgang. Drie in de vierde klasse zuid, waar de Zeeuwse clubs het moesten afleggen tegen hun Bra bantse tegenstanders. Nieuwdorp ver loor op eigen terrein met flinke cijfers van Good Luck en bleef daardoor ge vestigd op de voorlaatste plaats. Din teloord had grote moeite met Smer diek, maar besliste toch de wedstrijd in zijn voordeel. Het staat nu twee punten achter op Arnemuiden, dat vrij was. VVN en Krabbendijke wisselden weer stuivertje op de ranglijst, omdat de ontmoeting tussen beide clubs in Klundert uitviel ten gunste van VVN. Arnemuiden 18 13 3 2 29 66-32 Dinteloord 18 13 1 4 27 55-31 Good Luck 19 12 3 4 27 55-33 Sprang 16 8 5 3 21 44-28 SSC '55 18 10 1 7 21 48-39 vol. Ook de Breskense hotellerie was tevreden. De westhoek van Schouwen mocht bij zonder veel Nederlanders ontvangen. De hotels waren tot de laatste kamers bezet- Er waren ook veel Duitsers het Zijpe overgestoken, alsook Zwitsers en Luxemburgers. Fransen en Engelsen waren voornamelijk op Walcheren en in West-Zeeuws-Vlaanderen. Opvallend was dat Domburg met de paasdagen niet „uitverkocht" was. Er waren minder Duitsers dan andere jaren. De veerdien sten over de Westerschelde hebben de overigens niet overmatige toeristen- stroom kunnen verwerken. Lange wachttijden werden nergens gemaakt. DORDRECHT. De korfbalclub Swift I speelde gisteren een wedstrijd tegen Merwede uit Dordrecht. Ondanks de slechte weersomstandigheden voor al in de tweede helft regende het hard, werd er een fris partijtje gespeeld, dat het aankijken dubbel en dwars waard was. In de eerste 25 minuten waren beide twaalftallen aan elkaar gewaagd, de score werd geopend in de 25ste mi nuut door de Dordtenaren. Vijf minuten later bezorgde Lien Meliefste met een zuiver schot voor de gelijkmaker, (1 1). Drie minuten later bracht Anneke Steijn de stand op 12. In de 40ste mi nuut zorgde Harmen de Ru met een ver schot voor een 13 voorsprong voor de Swiftianen. Met deze stand werd de rust ingegaan. In de laatste periode die voorafging aan de rust was Swift iets sterker wat ook tot uitdrukking kwam in de score. Na de hervatting bleef het veldspel op goed peil. In de 60ste minuut werd de schotvaardigheid van de Dordtenaren beloond waardoor de stand op 23 kwam. Vijf minuten later deed Ria Boon een poging om te scoren, maar dat mislukte. Op het laat ste moment wist Jan Maljers de bal op te vangen, en bracht de stand op 24. Hiermede kwam het einde en dropen de twaalftallen letterlijk het veld af. De wedstrijd werd gefloten door de heer Blok uit Den Haag. Een Swift senioren combinatie werd tweede in het Alliance korfbaltournooi in Roosendaal. De A en B aspiranten behaalden de eerste prijs in hun afde ling. Rillandia jun.Nunhead 1—2. Ril- IandiaRiverhead 33, Breskens Spencer Thorton 20, Serooskerke John Ruskin 14, Renesse jun. Frenford 24. RenesseCorinth 42, Yerseke 3Vale 21, Burgh jun. Grand Union 02. BurghPenton 1— 3, Bruse Boys—Clifton Hampden 15, PhilippineMalco 10, Groede jun. Central Boys 17, GroedeBilton 6 2. NoormannenMarlow 61, Zuid- zandede Haviland 04, Retranche- mentBulpitt 67, Beren—Lismore 15. KwadendammeSouth London Athlet. 1—1. Waarde—Hutton 1—2, WissekerkePriory Court 12, Yzen- dijke jun.Nunhaed 32. Vlissingen jun.—Wapping 61, Vlissingen jun. Nunhaed 23, Kloetinge jun.Char terhouse (1416 jr.) 2—1, Spui-Avon F.C. 92, Sinoto jun.—Crawford Youth 83, Jong Ambon—Goodall F C 51, Hulst jun.With Youth (14 16) 2—3, Hulst jun.—North Watford Youth (16—18) 2—1. GPC I—Bengeo FC 2—3, GPC II—Blades East Blades 0—5, Hoek— Entech F C 3—0, Nieuw- landQueens Park Bangers 3—2. Comb. Kruiningen—Central Park FC 51, BrouwershavenCamden Goods 15. Aardenburg—Leytool Sports 1 4 LuctorGreat Northern 42, Luc- tor jun.Red Heart Youth 12, SVD Prides FC 2—2, Oostburg—Valliant 81. SchoondijkeValliant 44, Vee reDownshall F.C. 1—6, RCS 16— 18)—Lucton Boys 16, Kruiningen (15 17)Arsenal Jeugd 217, Kruinin gen (1720)Frenchford Boys, Vol hardingDuchloo 44, BI. Wit Christchurch 04, Zierikzee jun. A Flomar 10, Zierikzee Sr.Flomar 41, Zierikzee jun. BFlomar 05, Zierikzee jun. BFlomar 19, Zierik zee jun. B—Flomar 38, Zierikzee jun. BFlomar 0—9. VUSSJNGEN Aan het bureau van poli tie zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Schoudertas, ring met sleutels, padvinders- riem, broche, loper, mutsje, glacé-handschoen convbinatietang, sleuteltje, portefeuille inh. foto's, handschoentje, paar schoentjes, hoofd doek, gymschoen, shawl, zak met aardappe len, diverse rijwielen en kindersteppen, twee paar herenhandschoenen, bankbiljet, heren- polshorloige met gebroken schakelarmband, een paar baby handschoentjes, portefeuille met inhoud, stalen duimstok, glacé hand schoen, babydol, kanarie en gebreide dames- handschoen Kleuterschool Zoutelande op urgentielijst ZOUTELANDE. De nieuw te bou wen kleuterschool is op de urgentielijst geplaatst. In mei 1960 werd de chr. kleuterschool opgericht. AZVV 18 9 2 7 20 58-56 WN 17 7 2 8 16 53-54 Krabbendijke 18 6 4 8 16 34-43 Smerdiek 17 6 1 10 13 34-43 Zwaluwse Boys 17 4 4 9 12 25-36 The Gunners 18 4 2 12 10 27-48 Nieuwdorp 16 4 1 11 9 26-51 Rillandia 16 2 1 13 5 23-56 Uitslagen: 4e klasse zuid: Nieuwdorp Good Luck 1—5; VVNKrabbendijke 31; DinteloordSmerdiek 21. Groene Kruis bijeen WOLF AARTSDIJK. „Het Groene Kruis", afd. Wolphaartsdijk, hield een ledenvergadering in het Dorpshuis, on der voorzitterschap van dokter A. I. Vos. Na oen statutenwiiziging werden de jaarverslagen behandeld en de be groting vastgesteld. De aftredende be stuursleden dokter A. I. Vos (voorzitter' en burgemeester B. H. G. ter Haar Ro- meny (vice-voorzitter) werden herko zen, waarbij de vice-voorzitter woorden van dank tot de voorzitter sprak voor al hetgeen deze voor de vereniging heeft gedaan. Na de pauze werd de film „On der vier ogen" vertoond, welke film iedere recruut in ons leger te zien krijgt als sexuele voorlichting. NIEUWDORP. Nieuwdorp is in een korte periode direct na het begin van de tweede helft door Good-Luck onder de voet gelopen. In de eerste helft die werd afge sloten met een magere 21 voor sprong voor de gasten had de thuisclub bijzonder flink van zich afgebeten. De groenhemden waren toen vrijwel niet de minderen ge weest van Good-Luck zodat zij met wat optimisme aan de tweede speeltijd konden beginnen. De gasten bleken echter hun beste kruit bewaard te hebben tot na de hervatting want binnen tien minu ten zaten zij met een 51 voor sprong volkomen op fluweel. Overigens werden zij daarbij wel ge holpen door de defensie van de gasthe ren die kostbare dekkingsfouten maak te. Trouwens ook bij de eerste twee doelpunten van Good-Luck liet de ver dediging van Nieuwdorp grove steken vallen. Het eerste doelpunt na negen minuten door Verhagen gescoord was het gevolg van een mistrap van één der Nieuwdorp-verdedigers 01. Een minuut later was de balans ech ter weer in evenwicht door Wisse de Kok die zijn. eerste schot op doel niet beloond zag omdat Roelofs de bal met het hoofd keerde maar toen De Kok het nog eens mocht proberen priemde hij het leer tussen diverse benen door in het doel, 11. Dit gaf niet alleen de toeschouwers maar ook de spelers der thuisclub moed. De aanvallen der groen-witten bleven weliswaar minder in aantal dan die der bezoekers maar zij droegen toch een bijzonder verras send element in zich. Daarom was het spijtig dat een mis trap van L. Traas het tweede doelpunt van Good-Luck tot gevolg had. Van Seeters kwam hierdoor in vrije positie en wel trachtte doelman Rinus Traas door tijdig uitlopen het gevaar nog te keren, maar de bal sprong van zijn borst opnieuw voor de voeten van Van Seeters die nu in het verlaten doel schoot, 12. Nieuwdorp dacht echter nog geenszins aan capitulatie en rea geerde met enkele felle tegenstoten. In het aanvalskwintet waar Deur loo nog steeds ontbrak bleef er echter iets haperen aan de afwerking voor al omdat linksbuiten A. Sandee tel kens faalde en niet in staat bleek midvoor Kees de Kok op de juiste manier te lanceren. Op rechts vlotte het weliswaar beter maar achter de ze vleugel miste men weer de stu wende kracht van Polderdijk die ook absent was. Om al deze redenen bleef de thuisclub zoeken naar homo geniteit. Tot aan de rust bleef dit zonder gevolgen. Maar zoals wij boven reeds schreven kwam dit alles spoedig tot uitdrukking in de tweede helft. Toen drie minuten na de hervatting Meekes de stand op 13 bracht was Nieuwdorp dan ook reeds geslagen. Want deze treffer deprimeerde de thuis club blijkbaar zo dat zij ineens uitge blust ieeek te zijn. Vier minuten later was het al 14 door Verhagen en korte tijd later bracht Rntten met een kop bal de stand op 15. Good-Luck geloof de het toen wel en de wedstrijd ging dan ook uit als de bekende nachtkaars. Bij de Rijkspostspaarbank in Ra- peile werd in de maand maart inge legd 10.557,05 en er werd terugbe taald 15.032,27. Vijf nieuwe boekjes werden er uitgegeven. De neer A. van Houte te Cadzand heeft in een boom een nest met jonge merels aangetroffen, wat zeker moet toegeschreven worden aan het zachte weer van dit voorjaar. „En de muren vielen om", Henriette Roosen burg, uitg.: E. M. Querido's uitgeversmij, Amsterdam. Voor haar vrienden Joke, Nel, Dries en Jos heeft de schrijfster het verhaal geschreven over de tocht door Duitsland naar het vrije Nederland, nadat zij door de Russen uit de gevangenis was bevrijd. Een gevaarlijke tocht, die zi] op meeslepende en ontroerende wijze, zonder opsmuk, beschrijft. Henriette Roosenberg geeft blijk over grote schrij verstalenten te beschikken. Wij kun nen de uitgeverij dankbaar zijn, dat dit hoogstaande werk nu in een goedkope uitgave (pocket-salamanderreeks) is verschenen. „De martelgang van Kromme Lindert", A. M. de Jong, uitg.: E. M. Que rido's uitgeversmij, Am sterdam. De werken van A. M. de Jong vinden tot op vandaag nog gretig aftrek. Het wil toch wel wat zeggen, dat de vijftien de druk van De martelgang van Krom me Lindert nu in pocketvorm (een reu zesalamander) op tafel ligt. De Jong is een geboren verteller. Meeslepend en tegelijk felrealistisch beschrijft hij de lijdensweg van Kromme Lindert. Intens leven wij met Lindert mee. De Jong ziet kans om de figuren in zijn romans zo te beschrijven, dat ze ons eigenlijk altijd bijblijven. „Tussen duivel en schip", Kees Borstlap, uitg.: C. de Boer jr., Hilversum. In dit boek voert Borstlap ons mee over de wereldzeeën gedurende de oor logsjaren. Wij leven mee met de be manning van een zeesleper uit Maas sluis, die een verbeten, maar ook ge vaarlijke strijd voert om schepen te redden. Een brok zeemanskunst, waar voor wij diep respect hebben. Zonder te dramatiseren heeft Borstlap een verhaal geschreven, met veel spanning en met veel vaart. Het boek is een roman, waarin tevens een stuk geschiedenis van de zeesleepvaart uit de tweede wereld oorlog goed tot uitdrukking komt. „De koude oorlog", gene- raal-majoor B. Koning, uitg.: G. F. Cailenbach, N.V. Nijkerk. Generaal Koning heeft opnieuw naam gemaakt met zijn boek „De koude oor log", het ontstaan, het verloop en de bestrijding daarvan. De schrijver ver staat de kunst om openhartig en duide lijk zijn visie te geven. Bovendien gaat dit .geDaard met een grote deskundig heid. Ook in dit boek komt dit weer tot uiting. Aan de hand van uitgebreid feitenmateriaal toont de generaal aan hoe het nu eigenlijk zit met die koude oorlog. Een instructief boekwerk. Cai lenbach zorgde voor een uitstekende uit gave. „Zwarte kunst" en „moord na muziek", W. H. van Eemlandt, uitg: „Het We reldvenster", Baarn. Opnieuw zijn er twee pockets van Van Eemlandt van de pers gekomen. Het lezen van deze boekjes betekent weer vele uren van ademloze spanning. Het is verbluffend -hoe hoog de schrij. ver de spanning in zijn detective-verha len weet op te voeren. Tevens geeft hij blijk een grote kennis te bezitten van het politiële opsporingsapparaat. Zijn werk behoeft in feite geen aanbeveling: Wie nu echt zijn zorgen en problemen voor enkele uren aan de kant wil zet ten moet deze pockets, verschenen in de Antilope-reeks, lezen. „De Geerdinks", H. te Merve, uitg: W. D. Meine- ma, Delft. De Geerdinks vormen het gezin van een bakker. Het gaat de bakker echter niet naar den vleze. Zijn oudste zoon gaat bovendien het verkeerde >pad op, maar keert later weer terug van de dwalingen zijns weegs. Wij maken in dit boek kennis m-et de vele problemen, die zich in menig christelijk gezin kunnen voordoen. „De Geerdinks" is dan ook een specifieke gezinsroman. Zonder meer een goed boek, dat waard is om gelezen te worden. „Zij waren bereid", Cla rence W. Hall, uitg.: N.V. De Tijdstroom, Lochem. Het pionierswerk van de christenzen delingen, die bereid waren om ver in de donkere binnenlanden met grote zelf opoffering het evangelie te brengen, komt in dit boek tot uitdrukking. Cla rence Hall, die wel de meest vermaar de religieuze verslaggever van Amerika wordt genoemd, heeft die mensen voor zijn verhaal gekozen, wier leven en wer ken de meest dramatische kanten bevat te van de duizenden, die ook gedreven werden door de drang om het evange. lie te verkondigen. De grote verdienste van dit boek is, dat de lezer geconfron teerd wordt met de moed en het door zettingsvermogen van de christenzende lingen. Deze confrontatie kan, naar ons gevoelen, nooit genoeg gebeuren. Bab West, Nelly van Dijk-Has, uitg.: J. H. Kok, Kampen. Bab West is een arm meisje; haar vader is een eenvoudig manneke en haar moeder niet van al te best allooi. Bab wordt dienstbode bij een dominee, maar na enige tijd moet zij terug naar huis, omdat haar moeder plotseling was vertrokken. Intussen had zij kennis ge maakt met een rijke jongeling uit de familie van de dominee. Bab meent, dat zij als arm meisje niet past bij de rijke boerenzoon. De liefde overwon uiteinde lijk, al kwam er dan no.g geen huwe- AXEL. Het Zeeuwse wielerseizoen werd oo Tweede Paasdag geopend met de traditionele wedstrijd voor nieuwe lingen in Axel. Het werd bi deze cour- se een dubbele Zeeuwse victorie omdat Rinus Hogerland zich de sterkste toon de van de vierentwintig vertrekkers en zijn dorpsgenoot Dies Kosten als twee de door de finish ging. Voor dat het zo ver was hadden er echter diverse schermutselingen plaats gevonden waarbij verscheidene ren. ners betrokken waren. Vooral de uitlooppoging van Veraart uit Ossendrecht die een ronde of zeven voor de anderen uitdraafde scheen per spectief te bieden voor de eindzege. Uit eindelijk moest hij toch echter ook het hoofd buigen voor de samengebundelde krachten in het peloton. Twee Zeeuwse favorieten die vanaf het begin in de voorste linies streden, Van Poecke en Verschuuren, moesten wegens een valpartij de strijd staken. In de voorlaatste ronde toen de strijd in alle hevigheid ontbrandde moest Dies Kosten afhaken wegens pech maar de moed die hij opbracht in een felle ach tervolging werd beloond. Kosten slaag de er in om in de eindfase wederom aansluiting te krijgen met hen die om de hoogste eer zouden gaan strijden en wist zelfs Hogerland het vuur nog aan de schenen te leggen in de eindsprint. De uitslag luidt: 1. R. Hogerland (Ka- Delle) 75 km. in 1 uur 51 min. 2. D. Kosten (Kapelle). 3. J. Drop (Vlaar- dingen). 4. G. de Schepper (Sluiskil). 5. P. Veerman (Oostwoud). 6. J. Veraart (Ossendrecht). 7. F. Schrauwen (Ossen drecht). 8. C. Visser (Axel). 9. F. van Houte (Made). 10. W. van Alphen (Ma de) f) Ondanks het slechte weer hebben de le en van de christelijke jeugdverenigingen in Westkapelle zich niet laten weerhouden op de eerste Paasmorgen op verschillende punten in het dorp hun paasliederen te doen weerklinken. De heer M. C. Jansen te Tholen is benoemd tot commies ter gemeente secretarie van Rijnsburg. De zieken en hulpbehoevenden in Kapelle zijn niet vergeten tijdens de paasdagen. Van de Herv. jeugdraad kregen zij een paasgroet bestaande uit een mandje met bloemen en fruit. Le den van de verschillende jeugdverenigin gen bezorgden de mandjes op de zater dag voor Pasen. In totaal waren er 22 gemaakt. lijk uit voort. Ziedaar in enkele zinnen de inhoud van dit prachtige -boek, dat verscheen in de V.C.L.-reeks. De schrijf ster tekent op treffende wijze de ver schillende figuren in dit boek. Egn kos telijk verhaal, hier en daar wat zoete lijk, maar dat toch menigeen zal -boei en. „Twaalf jaar bij Hitier", Albert Zoller, uitg.: Bert Bakker-Daamen, N.V. Den Haag. Een verhaal over het dagelijks leven van Hitler met een fikse reeks onthul lingen over zijn doen en laten. Ook na het lezen van deze pocket zijn wij er nog steeds niet achtergekomen hoe het mogelijk is geweest, dat miljoenen men sen de tiran Hitier hebben kunnen vol gen. Het raadsel blijft. Niettemin wordt ons in dit boek een goede kijk achter de schermen gegund. De schrijver ver. zamelde zijn gegevens uit de notities van een dame, die jarenlang secreta resse is geweest van de Führer en hem ook trouw heeft gevolgd. Komanomnibus voor oudere meisjes, Adri Groe- nevelt en H. Herzberg-Pi- nas, uitg.: J. H. Gottmer, Haarlem. De romans „Carla", „Colette" en „Meisje Miek" zijn thans in een omni bus van 326 bladzijden verschenen. Drie kostelijke boeken waarin de volle realiteit van het leven van het ouder meisje inhoud wordt gegeven. De lief desverhalen ontbreken natuurlijk niet. Overigens lijkt ons de inhoud wel aan vaardbaar. Wij verwachten dan ook, dat deze omnibus zijn weg wel zal we ten te vinden. „Drie uur duurt de nacht", Derso Arvay, uitg.: J. H. Gottmer, Haarlem. Een ontroerend verhaal van een epi sode uit de Hongaarse opstand in 1956. Met het lezen van dit boek worden we weer met de neus op de keiharde fei ten gedrukt. De opstand van de Honga ren werd in bloed gesmoord en de Rus sen lieten geen middel onbeproefd om de opstandelingen tot bekentenissen te dwingen. Barbaars en onmenselijk. De schrijver, die zelf tijdens de opstand als hospitaalsoldaat in een lazaret te Boedapest werkte, verbloemt niets in zijn verhaal, dat een diepe indruk ach ter moet laten. „Vissen achter het net", Klaas de Wit, uitg.: Neder- land's Boekhuis N.V. Til burg. Na zijn uitstekende debuut heeft de jonge Klaas de Wit met zijn tweede roman „Vissen achter het net" op nieuw een goede beurt gemaakt. Het verhaal, dat overigens niets te maken heeft met de visserij, heeft ons van het begin tot het einde geboeid. Een in houdsopgave zullen wij achterwege la ten. Wij zeggen alleen dit: lees dit prachtige boek. U zult er geen spijt van hebben. Het is een werk, dat lite rair op hoog niveau staat. GOES. De Zeeuwse jongeren van de gereformeerde vrijge maakte kerken hadden op tweede Paasdag Goes uitgekozen als het centrum van hun afdelingsdag. Ondanks de regen waren niette min vele jongens en meisjes naar Goes gekomen om hun bondsdag bij te wonen. In de morgenbijeenkomst wer den met het afdelingsbestuur de huishoudelijke zaken besproken. Des middags, tijdens de „echte" bondsdag heeft de heer R. van Spronsen uit Goes een boeiend, en principieel betoog gehouden over het onderwerp: „Gave en opgave". De middagvergadering werd gehouden xn zaal Krijger. In zijn openingswoord sprak de afdelingsvoorzitter, de heer A. Rin uit Axel, naar aanleiding van de gelezen Schriftgedeelten, Lucas 24 vers 1 tot 12 en Handelingen 3 vers 11 tot 18. In het begin van zijn betoog wees de heer Van Spronsen op het lijden van Christus in zijn drie ambten: Profeet, Priester en Koning. „Met dit lijden heeft hij ons weer de mogelijkheid ge geven om ook deze drie ambten weer te vervullen", aldus spreker. Voor de betekenis van deze drie ambten wees de heer Van Spronsen op Genesis 1 vers 36: „Laat ons mensen maken naar ons beeld en naar onze gelijkenis." Volgens de heer Van Spronsen betekent dit, dat wij geschapen zijn als verte- Slippartij en aanrijding BERGEN OP ZOOM- Op de Paral lelweg te Bergen op Zoom had maan dagmorgen een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door C. de V. uit Os- tende, en een auto met als bestuurder A. D. uit Wissekerke. De V. reed in de richting van de Wouwsestraatweg. Op de Parallelweg stond een wagen gepar keerd. Toen er een tegenligger naderde minderde De V. zijn snelheid om deze tegenligger te laten passeren en remde daarna zijn wagen af. Tengevolge van het natte wegdek ging zijn wagen slip pen, A. D„ die achter De V. reed, had hier niet voldoende rekening mee ge houden en reed met zijn auto tegen die van De V. aan. De laatste werd licht, maar die van A. D. zwaar beschadigd. Afscheid vicaris Bezemer KAPELLE. Na afloop van de kerk dienst op de morgen van de eerste paas dag, heeft de heer J. Bezemer, afkom stig uit Waalwijk, afscheid genomen als vicaris van de Hervormde gemeente Kapelle. Gedurende een half jaar heeft vicaris Bezemer in deze gemeente ge werkt. De dienst waarin dit afscheid plaats vond werd voor een deel geleid door de plaatselijke predikant ds. Jeb- bmk en voor het andere deel door vi caris Bezemer. Ds. Jebbink pTeekte over Lucas 24 5b: „Wat zoekt gij de levenden bij de doden", terwijl vicaris Bezemer als tekst had Lucas 24 6a: „Hij is hier niet maar Hij is opgewekt." Na afloop was er gelegenheid om in de consistorie vicaris Bezemer de hand te drukken. TERNEUZEN Romans: G Bristow Ce- ha Garth J Brouwer: Philips Willem, de Spaanse Prins van Oranje; R. Brouwer: En groot werd het leven; W Corsari: Voetstap pen op de trap; Ph Gordon Demarest: Het uur der wrake. F Durbridge: De andere man. U Erb: Het snoer om je hals. G Nies Fletcher: in het huis van mijn vader; E Heimler: Uit nacht en nevel; J Hersey: De muur; J Jagersma: Albert Quintijn; H G Konsahk: De grote terugtocht; M de Munck: Rebecca Valden, huisarts; N Palumbo: De papieren kooi; A Roland Holst; Deirdre en de zonen van Usnach; A van Schendel: Een Hollandsch drama; ld: De wereld een dans feest; K de Wit: Vissen achter het net; En gels: G Orwell: Animal farm. Niet romans: Woord en wereld; opgedra gen aan prof. dr. K H Miskotte; E Dichter- De strategie der begeerte; M L Snijders: Het spel van staat; C G Jung: Het ik en het onbewuste: K Peereboom: Olympisch log boek 1960; E M Boer: In de Italiaanse lek kerbek; WM Treichlinger: In de Chinese lekkerbek; ld: In de Spaanse lekkerbek; R Verbeeck: De dichter H Marsman; K J Al- berdingk Thijm: Karolingsche verhalen; J van den Vondel: Joseph in Dothan; J P Sar tre: Les mains sales: H Claus: Een bruid in de morgen; ld: Suiker; W Geldof: Het Zeeuwse volksraadsel; A L Constandse: Het lot belooft geen morgenrood; W Chur- chiliMemoires over de tweede wereldoor log; A Reeves: Bloedbad in Sharpeville; Q Reynolds, Z Aldouby en E Katz: A-dolf Eichmann; Lord Russell: De gesel van het hakenkruis; W Brandt: Mijn weg naar Ber lijn; H Schmidt: In de greep van Soekar- no; Mohammed Reza Pahlavi. Sjahinsjah van Iran: Op de pauwentroon gezeten; B Da- nielsson: Tahiti nui; een vlotvaart over de oceaan Jeugd: C de Jong: De strijd om Troje. E Eewijck: De gouden stem; sprookjes; Grijze Uil: De lotgevallen van Sajo en haar bevervolkje; C Pels: Van boom tot krant; A M G Schmidt: Woelewippie onderweg; K v d Geest: Alexander de Grote. genwoordiger van God op aarde. „Het beeld Gods is echter in stukken gesla gen door de zondeval, maar weer her steld door Christus. En dat is nu de gave van God, maar tevens ook onze opgave", zo hield de heer Van Spronsen de jon geren voor aan het slot van zijn met grote aandacht gevolgde betoog. Na de pauze volgde nog een ruime gedaehtenwisseling op dit onderwerp. Ds. A. N. Hendriks, gereformeerd (vrij gemaakt) predikant te Goes sprak een slotwoord. TERNEUZEN. Dat wij deze bondsdag met een wijdingsdienst zijn begonnen heeft twee redenen: ten eerste allerlei jeugdbijeen- komsten, o.a. de oecumenische conferenties in Lausanne en Schiedam zijn tijdbommen in het kerkelijke leven en veroorzaken kleine explosies. Ik hoop dat deze provinciale bondsdag van het C.J.V. een tijdbom mag zijn. Neem deze bom mee naar uw club en ga er van hieruit mee werken. Met deze woorden opende de voorzitter van de provinciale com missie van de C.J.V. Zeeland, ds. P. J. L. Wapenaar uit Grijpskerke de bondsdag ,die dit jaar te Ter- neuzen gehouden werd. Ds. Wape naar besloot zijn openingswoord met erop te wijzen dat deze bonds dag ook wil zijn een herinnering voor de vorming van de club in de maatschappij. Deze dag, die door ongeveer 500 C.J.V.-ers uit geheel Zeeland werd be zocht, begon met een wijdingsdienst in de Hervormde kerk. Lithurg in deze dienst was ds. J. G. Cupedo uit Sluis kil. Ds. P. H. M. Becht uit Zaamslag sprak over het onderwerp Toen kwam Jezus. Hij schetste eerst de omstandig heden waarin wijleve n en noemde de situatie zoontmoedigend, dat wij veel al achter gesloten deuren kruipen zoals ook de discipelen deden. Doch toen kwam Jezus en wanneer wij dat gelo ven kunnen wij ook het jeugdwerk doen vanuit de opstandingskracht. Aan deze dienst werd medewerking verleend door het Ned. Herv. kerkkoor uit Axel. Onder leiding van de heer J. P. Smies. De morgenbijeenkomst in de Her vormde kerk werd besloten met de tra ditionele Paaszang, ditmaal onder lei ding van de heer P. de Leeuw uit Zaamslag. Tijdens de zang werd een collecte gehouden voor de ziekendienst van de C.J.V. De opbrengst hiervafg was 208,75. w In de middagbijeenkomst, die in het Concertgebouw werd gehouden, bewees de C.J.V. nog altijd de betekenis van de driehoek, het embleem van deze jeugdorganisatie, trouw te zijn. De drie zijden symboliseren de vorming op cultureel, maatschappelijk en geestelijk terrein. De middagbijeenkomst werd geopend met een optreden van de ac cordeonvereniging Animato uit Goes. On der leiding van dirigent P. B. van Sprang bracht deze groep een vlot pro gramma. Een applaus vormde de belo ning voor de acoordeonisten. Het hoog tepunt van de middag was het optreden van de toneelgroep Co Bakker uit Axel met het toneelspel Achter de wolken schijnt toch de zon. Dit spel. waarin ernst en luim elkaar afwisselde kreeg een goede vertolking. Wij zouden kun nen zeggen: deze amateurs brachten beroepsspel. In zijn slotwoord wees ds. Wapemaar op de kracht van de opstanding die niet alleen is gereserveerd voor Pasen maar ons altijd kracht wil schenken. Deze geslaagde bondsdag werd beslo ten met het zingen van het lied der Oe cumene U zijt de glorie, opgestane Heer. Zo vierde de Zeeuwse C.J.V. het feest van de opstanding van zijn Heer. Gesterkte door de kracht van deze boodschap begint de C.J.V. met nieu we energie aan de opdracht van de le vende Heer. De Herv. mannenvereniging in Ka pelle hield haar laatste vergadering van dit seizoen. De leiding berustte bij de voorzitter de heer I. J. de Groote. Eerst was er een gezamenlijke bijbelbe spreking en vervolgens werd door ds. E. P. J. Jebbink gesproken over de toogdag van de Herv. Mannenorganisa- tie „In dienst der Kerk" en het. daar behandelde vraagstuk van de kerkgang en de kerkdienst. KLUNDERT. Een niet al te best spelend Krabbendijke, dat tegenwoordig in Brabantse uitwedstrijden naar zijn vorm zoekt, heeft in Klund'.'rt met 31 van VVN verloren. Na tien minuten doelpuntte de Klundertse linksbuiten, waarna VVN sterker werd, maar geen kans zag de meerderheid in doelpunten uit te drukken. Zelfs werd een straf schop gemist. Na 18 minuten zorgde Van Oosten voor de gelijkmaker (11), met welke stand de rust inging. In de tweede helft kreeg Krabbendij ke kansen genoeg, maar deze werden vakkundig om zeep gebracht. In de 20e minuut scoorde opnieuw de WN-links- buiten. Drie minuten later voegde de Brabantse rechtsbuiten nog een derde doelpunt aan de score toe. Daarbij is het toen gebleven. TAE propere beeldbuis heeft volop kunnen pronken, in de overvloe dige Paasdruil. Toen wij zaterdag morgen weerbericht en televisie programma naast elkaar legden, hadden wij waardering voor de gave aanblik, die de televisieprogramma's in het Paasweekeinde boden. De op zet van de omroepverenigingen leek uitstekend, variatie genoeg, en iets heel bijzonders goede muziek. Tegengevallen is het echt niet. Ex- presso, het handig geredigeerde maga zine van de Vara, was zaterdagavond een goede inleiding tot de TV-toto. Wij doen niet met deze toto mee (hoewel we nu, door dat voortreffelijke aanbe- velinkje van Bert Garthoff, bijna zijn overgehaald). Wij behoren tot het soort mensen, dat zeker weet, dat het toch niks wint, stilletjes hoopt, dat deze zelfkennis het lot bedot, maar inder daad niets wint. Het wil zeggen, dat wij anders tegen een amusementsprogramma als TV-toto is. aankijken, dan iemand, die een gokje gewaagd heeft. Het is minder spannend. Maar er zijn honderdduizenden kijkers, die het pro gramma met dezelfde ogen zien. Voor hen, vrezen wij, was het pro gramma van zaterdag toch een lichte teleurstelling. Niet omdat de onder delen er niet goed van zijn. Verre van dat. De medewerkers en de program maleiding zijn daar te doorkneed voor. Vanwaar dan die teleurstelling? Van-' waar dat gebrek aan tinteling? Waarom wordt het niet spectaculair? Antwoord op deze vragen is, dat de show als los zand aan elkaar hangt. Nergens wordt het een eenheid. Die losse zanderigheid wordt veroorzaakt, omdat de kijker voelt, dat het programma in een grote ruimte wordt opgenomen (zij het dan geen echte studioruimte) maar nergens ziet het die ruimte. De ruimte, die als bindmiddel kan werken, wordt niet gebruikt. Het zal vermoedelijk technisch een ingewik kelde zaak zijn om wel met die ruimte te gaan werken. Maar als het goed ge daan wordt kan de show er veel op winnen en kan het een kijkspel wor den, dat niet alleen de toto-deelnemer boeit. Gongslagen Het programma van zondagavond droeg veel tot de variatie bij met een documentaire en een concert. Vooraf ging de school der volwassenen, die deze keer tenminste wat de uitvoering betreft op een wat hoger peil stond. De zeven luchters, een wel boeiende, zij het niet altijd even heldere docu mentaire was uitstekend van commen taar voorzien door Han Bentz van den Berg en Johan Schmitz. Helaas waren in de tekst wat te veel woorden als gongslagen gebruikt. Concert Olof en Krebbers, de meesterviolis- t"n. sn-e'-'nn een dankbaar werk voor de te' 'e, het dubbelconcert van Bach. Dc ie,, jilage ervan was door de regisseur Ben Mettrop erg sober ge houden, zelfs wat te sober. Het dubbelconcert is een leuk, leven dig stuk muziek, dat de gelegenheid tot treffende beelden biedt door de aanwezigheid van twee solisten. Van die gelegenheid werd schaars gebruik gemaakt. Het „schaakspel met de camera's" is aan de andere kant in zo'n ruimte niet gemakkelijk en voor het publiek buitengewoon hinderlijk. Van de solisten eist het speciale atten tie. Een doorzetter kan er goede tele visie van maken, nu hadden we in ieder geval al goede muziek op de tele visie. Maandagmiddag, na een heerlijk stukje Chaplin en een onintelligent dierenfilmpje, was er weer goede mu ziek in Fidelio. Een voortreffelijk idee, deze Paasmatinee. De V.P.R.O. leverde de laatste, sma kelijke bestanddelen van het televisie menu voor Pasen. Vakkundig toebereid, met een tikje durf gekruid. De arts Van Swol presenteerde zijn medische rubriek met de hem eigen vrijmoedigheid en vaart. Maya Bouma's programma werd ge kenmerkt door dezelfde vaart en vrij moedigheid. Scherp, keihard en ge durfd was het liedje over de jongen van de vlakte, dat Henk van Ulsen zong. Hij roerde er een onderwerp aan, dat menigeen fel bezighoudt. Zo ver ging de tekst in de spotternij met de „psy chopaat" in de misdaad, dat vermoede lijk meer dan een kijker zich eraan ge stoten zal hebben. De moraal ervan was ook twijfel achtig, maar hoeveel beter is dat niet dan de gespaarde kolen en geiten. Maya Bouma zelf zwiepte met grote vaart door het programma. Na deze uitzending is men er meer dan ooit van overtuigd, dat zij een heel bijzondere figuur op onze televisie is, niet in het minst omdat ze er voorlopig van weg blijft. Als ze maar terugkomt! Wat de televisie betreft wat het een zeer bevredigend Paasweekeinde, mede dankzij een keurig verzorgde reportage in hoog tempo van de NTS-journaal- dienst. Het merkwaardige van deze serie programma's was, dat ze een goede indruk achterlieten, zonder dat er een echt „top"programma bij was. Het was meer een kwestie van goede keus en vakkundige afwerking. Karei Giel. BIRMINGHAM (Reuter). In een ziekenhuis in Birmingham is gisteren overleden sir Barry Jack son, de stichter van het Repertory Theatre in Birmingham. Hij werd 81 jaar oud. Tot de theatersuccessen van sir Barry behoren „The farmer's wife" van Philpotts, dat hij in 1924 op de planken bracht, en dat meer dan 1300 voorstellingen beleefde, „The Barretts of Wimpole street" en „1066 and all that". MIDDELBUR De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen om trent in het tijdvak van 23 tot en met 29 maart 1961 als gevonden aangegeven voor werpen. Psalm- en gezangenboekje; witte das; zaag; halsband met stenen; klein sleuteltje aan ring no M 80321; unionsleutel F A 537; bril in etui; hondenpenning no 208 1961; ka- belslot van rijmel; blauw halssnoer; zwarte dameshandschoen; blauw halssnoer; plastic kindertasje; zegelring; houten plint; zwarte rijbroek; haarborstel in étui; duimstok; blau we overall waarop de letters P.T.T.: paar kinderwantjes; passer in etui; witte gymnas tiekschoen; rode portemonnee; ring met 7 sleutels; grijs glacé handschoen; blauwe terlenka rok maat 40; sleuteltje; koperen sleutel; rode step op luchtbanden met witte spatborden; bruine motorhandschoen; duif wit met bruin; witte portemonnee met inh; herenpolshorloge. B In Hotel Smits" te Wemeldinge, vond de openbare verkoping plaats van het huis, erf en schuurtje, staande aan de Westelijke Kanaalweg te Wemeldin- ge, ten verzoeke van mevr. Poelman- Nijssen. De hoogste inschrijver was de heer Jac. Dagevos voor de som van 10.000. Koper werd de heer Joh. Ha melink voor de prijs van 10.010. Sinclair Oil Corporation behaalde over 1960 een nettowinst van 3,42 (v.j. 2,93) per aandeel. De vooruitzichten voor 1961 worden gunstig geacht. GOES. De Franse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat zij met ingang van 1 april de invoer van appels uit Nederland onbeperkt zullen toestaan Deze mogelijkheid van vrije invoer duurt tot 31 mei. In dit tijdvak zal de invoer kunnen plaats vinden op import certificaat. Verwacht wordt dat er wel belang stelling zal bestaan in Frankrijk voor de goede kwaliteiten Nederlandse ap pels en met name voor het ras Gol den Delicious. De laatste weken zijn er vanuit ons land en speciaal uit Zee land reeds heel wat appels naar Frank rijk verladen. Dat vond dan plaats op speciale vergunningen welke waren ont leend aan een contingent dat door de Franse autoriteiten was vrij gegeven voor de invoer van appels. Dat er toen vanuit Nederland ook reeds heel wat werden verladen blijkt o.m. uit het feit dat er in de week van P18 maart 589 ton Nederlandse appe- en naar Frankrijk gingen bij een tota le appelexport in die week van 2421 ton. Thans is de uitvoer naar dit land hele maal niet meer aan beperkingen onder worpen. ioS? i f s A MC verdiende in 1960 4,14 (v.j. 3,70) per aandeel. De bruto inkomsten kwamen uit op 647,9 583,4) miljoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4