TAXICHAUFFEUR: «IK GAF DE TIP NIET!" GOLDEN FICTION Dr. Buskes' oordeel over het voorstel van prof. Kraemer Zeeuws Oorlogsmuseum voor een groot bedrag benadeeld Waren de historische atlassen waardeloos Youth for Christ hield in Domburg Paasconferentie Ds. G. N. Lammens: „Er wordt op jullie allen gerekend" Justitie legt nog geen verband tussen geldvondst en moordzaak Korfbalprogramma viel in het water Brand in landhuis Souburg de zachtste van alle! Eind april wordt Chr. kweekschool aanbesteed Onderzoek wordt voortgezet In advertentie stond het zwart op wit Twee gewonden bij Sluis Auto tegen gevel KWESTIE NIEUW-GUINEA Sportvissers hielden zeehengelslag Eierzoehwedstrijd in Kapelle Bloesemrit L.J.G. Een nieuwe lente'een nieuwe zachtheid - voor u die nu GOLDEN FICTION gaat roken. Ontdek die echte zachtheid! Laurens U.S.A. tabakken zijn de zachtste van Amerika. U proeft het: zij maken Politie verdenkt gemeente-ambtenaar Toogdag Gereformeerde Zeeuwse jeugd Inventarisatie veelal uit het „blote hoofd" SNELFIX lijmt fineer en leer. kunststofplaat en nog veel meer... Gat in oostelijk havenhoofd Meisje verloor oor Geen bespreking tussen korfbalbonden Dinsdag 4 april 1961 ZEEUW SCI! DAGBLAD Pag. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De Nieuwlandse taxichauffeur Lou Hoebeke is bijzonder verontwaar digd over de wijze waarop een in Vlissingen verschijnend blad hem heeft betrokken in de mysterieuze brandstichtingszaak in Nieuw- en St. Joosland. Via een advertentie heeft hij laten weten dat „hij geen enkele tip heeft gegeven aan de rijkspolitie betreffende de affaire- L. Kodde" en hij ondertekende met naam en telefoonnummer. De taxichauffeur, die zegt door de moordzaak van vier jaar gele den verscheidene goedbetalende klanten te hebben verloren, ont kent niet ooit een wenk te hebben gegeven aan de mannen van de rijkspolitie, „maar, deze tip was uit 1957 en niet nu". Lou Hoebeke, die uiteraard het gehele onder zoek, voorzover mogelijk, betref fende de raadselachtige brand van maart met grote belangstelling volgt, vertelde ons niet de minste behoefte te voelen „iemand anders uit de Nieuwlandse onderwereld erin te draaien". De tip kwam, blijkens de advertentie, niet van de Nieuwlandse taxichauffeur. Maar van wie dan wel? Zijn wij wel ingelicht, dan is de rijkspolitie afge gaan op de door Hoebeke vier jaar ge leden gegeven tip, waarbij hij toen op merkte: ,,Je moet eens bij K. gaan kijken!" De rijkspolitie heeft dit nu dus gedaan en behalve een grote voorraad textielgoederen vond zij een bedrag van 25.000 gulden. Geruchtenlawine Dit laatste bedrag heeft inmiddels een lawine vaji geruchten in Nieuwland ontketend. Het ligt voor de hand hoewel men zich daarin duidelijk kan vergissen dat het grote publiek ver band ziet tussen de geldvondst en de moord op Sientje Kodde, de vrouw die op 8 januari 1957 door wurging met een laken om het leven was gebracht. Tij dens de rechtszittingen waren namelijk sommen genoemd, die met elkaar on geveer 26.000 gulden vormden. De huiszoeking bij K. vond 2ijn oor zaak In het feit, dat deze man ver dacht werd van het stichten van de tot dusver raadselachtige brand in het nieuwe pand van de zoon van smid P, Dominicus aan de Veerstraat. Het be richt van de arrestatie van K. bracht ons blad kortgeleden een dag eerder dan de andere bladen. Dat men hem aanhield was niet zo verrassend, omdat zijn gezicht geschonden was door won den die veroorzaakt moesten zijn door vuur, terwijl ook zijn handen niet „brandschoon" waren. Een onderzoek wees uit dat de brand moest zijn ver oorzaakt door een ontploffing van ben zine in een verfbus. De brand richtte geen grote schade aan, maar liet wel een luchtje ach ter. Het opsnuifbare luchtje ver dween, maar het figuurlijke luchtje is blijven hangen en heeft in net dorp al zoveel stof tot praten gegeven, dat velen in den lande als het ware wachten op een hernieuwde moord- zaak-Nieuwland, temeer omdat de thans gearresteerde de zwager is van de vermoorde Sientje Kodde-Roose. En zeker nu in het huis van de aan gehoudene ongeveer een gelijk be drag gevonden is als dat waarover op de rechtszittingen is gesproken. Toilet Er is nog een aanwijzing die een ver- bandzoeken met de mysterieuze moord op de weduwe rechtvaardigt: het geld werd namelijk gevonden op een nogal ongewone plaats, het toilet. Daar was een geheime bergplaats ingericht, die tot grote verbazing van de politie een bedrag van 25.000 bleek te bevatten, In 1957 heeft de rijkspolitie het geld bij een huiszoeking in de woning van K. zo dit er toen reeds was niet ge vonden. Men vraagt zich in Nieuwland niet geheel ten onrechte af waarom de Jos- werkman K„ waarvan gezegd werd dat hij de brand zou hebben gesticht nit wraak tegen de aannemer die het nieuwe huis heeft opgetrokken, niet op een meer normale plaats heeft opge borgen of het op de bank heeft gezet. Het verbergen van het geld op de w.c. is op zijn minst verdacht. Het ls dan ook dit geld dat in Nienwland de ton gen ln beweging en de pers aan het schrijven heeft gebracht. De politie zoekende naar mogelij ke stille getuigen die een verdenking Paasverrassing van W.K.V. GOES. De slechte weersgesteldheid van zaterdag is er oorzaak van gewor den, dat het korfbalprogramma groten deels moest worden afgelast. Van de achttien vastgestelde wedstrijden von den er slechts zes doorgang. In de eerste klasse won Animo 1, zo als te verwachten was, van Swift 2. (2tl. Overigens een bescheiden zege, die de zebra's echter wei vast op de eerste plaats bracht. De uitslag van de ze strijd is ook lang onzeker geweest, omdat Animo 1 eerst kort voor het ein de erin slaagde een 2—2 gelijke stand in winst om te zetten. De Swift doelpun ten kwamen beide uit strafworpen tot stand. De stand in de eerste klasse luidt nu: Animo 1 6 uit 3, Tjoba 1 4 uit 2, To go 1 4 uit 2, Elto 1 2 uit 2, Swift 2 1 uit 2, Zuidwesters 1 1 uit 2, Olympia 1 0 uit 1, Vios 1 0 uit 2 en Top 0 uit 2. In klasse 2b vond alleen de wedstrijd Volharding—WKV doorgang in welke wedstrijd WKV voor een prima verras sing zorgde door de volle winst mee naar Wemeidinge te nemen (13). De Volhardingpioeg had kennelijk moeite met het spekgladde terrein, een omstan digheid waaraan de jonge WKV'ers zich veel beter aanpasten. De stand in 2b: WKV 2 uit 1. Blauw Wit 1 2 uit 1, Zee- landia 1 2 uit 1, Luctor 1 2 uit 1, Tjo ba 2 1 uit 1, Volharding 1 uit 3, de Poel 0 uit 2. In klasse 3a schijnen de Vedo-reser- ves dit jaar grote plannen te hebben. Uit tegen Animo 3 behaalden de Vlis- singers een keurige 18 overwinning. Bij de ontmoeting tussen Stormvogels 2 en Zuidwesters 2 bleek overduidelijk dat het reserveteam uit Westkapelle nog heel wat te leren heeft (0—10). De stand in 3a: Atlas 4 uit 2, Vedo 2 4 uit 3, Zuidwesters 2 4 uit 3. Stormvogels 1 2 uit 1, Zuidzande 0 uit 1, Animo 3 0 uit 1 en Stormvogels 2 0 uit 3. Alle ove rige seniorenwedstrijden werden afge last. De uitslagen van de gespeelde adspi- rantewedstrijden waren: afd. B: Swift snelAnimo b 01; afd. C: Swift vlug Animo c 0—0; afd. D: ZuidwestersAt las b 00. SLUIS. Zondagmorgen vloog de heer v. V. uit Rotterdam op weg van Sluis naar Heille met zijn auto uit de boch. Evenals zijn moeder uit Oostburg, die bij hem in de wagen zat, moest v. V. naar het ziekenhuis worden overgebracht. VLISSINGEN. Op de Paul Kruger- straat in Vlissingen is vrijdagavond op de hoek van de Irislaan een bestelauto, bestuurd door W. G. K. uit Vlissingen, tegen de gevel van een huis opgere den. waardoor alleen de auto schade op liep K kreeg voordien een lekke band, remde krachtig, maar verloor daarbij de macht over het stuur. Hij reed toen over het trottoir tegen de gevel op. van brandstichting zouden kunnen sta ven vond nog meer in het huis van de werkman: rollen linnen, rollen fia- nel, veel dekens, een nieuw kostuum, kortom er was een vrachtwagen voor nodig om het zaakje weg te rijden. Pi kant was de vondst van grote hoeveel heden luiers, nogal merkwaardig voor een weduwnaar als K., die toch niet be kend stond als een handelaar in 'textiel, tiel. Rampendepot Het vermoeden bestaat nu al enkele dagen, dat deze textielvoorraad af komstig zou zijn uit een rampendepot, dat na de watersnood van 1953 in een voormalige fabriek in Arnemuiden was gevestigd. Er is echter nooit aangifte gedaan van diefstal uit dit depot. Door de grote hoeveelheden goederen die dagelijks binnenkwamen en het geringe aantal mensen waarmede eertijds ge werkt moest worden, is het heel niet uitgesloten dat vermissing van textiel niet is gekonstateerd. Niettemin blijft K. ontkennen iets met de brand uit staande te hebben, terwijl niet moet worden aangenomen dat verdachte bij zonderheden zal vertellen over de her komst van textiel of geld. Ofschoon de rijkspolitie en de justitie de mogelijkheid uiteraard niet uitslui ten, hebben zij tot dusver nog geen se rieus verband gelegd tussen de vond sten bij K. en de nooit opgeloste moord op de weduwe Kodde. Het" onderzoek concentreert zich voorlopig op de brand. Zoals bekend werd indertijd de Nieuwlandse taxichauffeur Hoebeke we gens moord op de vrouw veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf na een eis van twaalf jaar. In hoger beroep werd voor het Haagse gerechtshof even eens twintig jaar geëist, maar het hof sprak hem ten slotte vrij wegens ge brek aan bewijs. In een artikel over het probleem Nieuw-Guinea in Het Parool vertelt prof. dr. H. Kraemer, dat hij het enige lid van de Neder landse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie is geweest, die een voorstel om Nieuw-Guinea los te laten, aan de voorzitter voorlegde met een regeling van de zaak er bij, waarvoor hij zich van de instemming der leiders van de Indonesische delegatie verzekerd had. De voorzitter verzekerde Kraemer, dat het kansloos was. Hij baande hem echter de toegang tot enkele ministers en de minister president. Het pleidooi had echter niet het minste resultaat, aldus dr. J. J. Buskes in Tijd en Taak. Prof. Kraemer deelt een en ander niet mee uit een zeker leedvermaak of om zich zelf op de borst te slaan. Hij maakt deze gebeurtenis wereld kundig, omdat zijn argumentatie van toen ook nu nog van de hoogste ur gentie is, zo vervolgt dr. Buskes. Hier is ze: „Indien gij het nieuwe elan in Azië, vol grootse en demoni sche mogelijkheden, begrijpt, zult ge tevens begrijpen, dat ge u in een on berekenbare internationale gevaar zone vastzet, waar een klein land als Nederland niet hoort. Negeert ge dit feit van mondiale dimensie en houdt ge toch aan Nieuw-Guinea vast, dan zal blijken, dat het geschikt maken van een primitieve bevolking als de Papoea's voor zelfstandige deelne ming in de dynamische wereldge meenschap middelen eist die de kracht van Nederland te boven gaan." Het voorstel van prof. Kraemer, al dus dr. Buskes, is niet eens in ern stige overweging genomen. Een bewijs van onze blindheid voor de wereld van VLISSINGEN. Het strand tussen Vlissingen en Zoutelande werd gisteren „bezet" door ruim vijfhonderd sportvis sers die deelnamen aan het internatio naal zeehengelconcours ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de zee- hengelsportvereniging Vlissingen. Zij waren afkomstig uit Nederland, België en Frankrijk. De heer F. Lievense uit Westkapelle kwam als beste uit de bus en ving het grootste aantal vissen. Met 2640 punten bezette hij de eerste plaats. Mevrouw Pruisen van de „Zeebaars" uit Scherpenisse eindigde als eerste da me. Haar club was ook de grootste deelnemende vereniging. De uitslag luidde als volgt: 1. F. Lievense, 2640 p.; 2. A. Swaansdijk Z.H.C., Vlaardingen, 2185 p.; 3. G. Pieters, Zeebruge, 2150 p.; 4. J. de Haze, Kamperland, 1900 p.; 5. M. F. D. Rouw, Vlissingen, 1860 p.; 6. M. v. d. Hoeve, Vlissingen, 1690 p.; 7. H. A. Huybregtse, Vlissingen 1690 p.; 8. I. Cornelis, Zeebrugge, 1650 p.; 9. F. Leendertse, Kamperland, 1620 p.; 10. K. Bakker, Goes, 1610 p. Gemeentelijke Avondschool Nijverheidsonderwijs Overzicht van de bevorderden en geslaag den van de kursus 1960—1961. De 3-jarige A-kursus. Bevorderd van le naar 2e klas: F G Hint zen, J F Walhout, (niet bevorderd: 3 leer lingen). Bevorderd van 2e naar 3e klas: S P v d Linden, E L Platteeuw, G Butz, H de Ko ning, A F M Louwerse, W N v Vliet, (niet bevorderd 1 leerling). Geslaagd voor het getuigschrift 3-jarige A-kursus: J G Dobbelaar, L R Frangois, A Meerman, C G Nieuwersteeg, S Weljer- mans, L J Gillesse, H Vinke. Afgewezen geen. De 2-jarige B-kursus. Bevorderd van 4e naar Se klas: G L Fran ke, J W Griep, F de Hamer, I A Maas, L Waisapy, N Wiegmans, A v d .Broeke, G v Kleven, G J Verhage, J C Verstraete, A Katz, M A Rosier, H Wiegmans. J de Willigen, C A de Jonge,, M J de Pagter, W Regeer, (niet bevorderd: 2 leerlingen). Geslaagd voor het getuigschrift 2-jarige B-kursus. J Bongers (met lof), C P Cleeren, J A F Hollebrandse, J P Pauli, C Schout. M Seien. A J M Theune, B Tuhuleru, J F Corthals (met lof). J W Geschiere, P Latuheru, R M v Akkeren. Afgewezen: 1 leerling. Geslaagd voor het geuigschrift 2-jarige Her- en Omscholing Schilders: E A de Block, M Bergmans. N.B. De getuigschriften werden uitgereikt door de wethouder van onderwijs, de heer W Poppe. in tegenwoordigheid van de Com missie van Toezicht, de directeur en de leraren. Verscheidene leden van de CJV te West kapelle hebben de Paasdagen doorgebracht als gasten van een CJMV te Duisburg. Het reeds lange tijd bestaande kontakt tussen beide verenigingen is hierdoor weer verste vigd. De Duifse CJMV zal het weekend van 1 mei een tegenbezoek brengen. Azië, maar ook de zoveelse verloren psychologische veldslag, die wij in casseerden in ons Indonesië-beleid in een tijd toen de tot samenwerking be reide krachten in Indonesië nog talrijk waren. Door ons beleid hebben wij de positie van de positief gezinde Indo nesiërs ondermijnd. Wat in 1949 gold, geldt in 1961 in nog veel sterker ma te: Azië zal niet rusten tot elk spoor van westerse politieke macht, van ko- lionalisme, verdwenen is, al onze zui vere intenties ten spijt. Alle betuigin gen van deugdzaamheid, gedesinteres seerdheid, onbaatzuchtigheid zijn niet zozeer hol als wel irrelevant. „Neder land hoorde in 1949 al niet meer in dat deel van de wereld. Nu nog veel minder." Ja, maar onze verplichtingen te genover de Papoea's! U kent het ar gument. Prof. Kraemer noemt het kortweg vroom zelfbedrog. Een fel oor deel. Eén van de bewijzen voor de rechtmatigheid van dit felle oordeel is voor hem onze taalpolitiek. Zo komt prof. Kraemer tot zijn con clusie: „Nederland hoort er niet en moet er ook niet willen zijn, niet uit lafheid, maar doodgewoon uit inzicht in de wereld verhoudingen." Dat inzicht ontbreekt in ons Nieuw- Guinea-beleid. Dat beleid is voor ons een Nederlands-Indonesische kwestie en niet een probleem in wereldver- band. Prof. Kraemer weet maar één oplossing of liever iets voorzichti ger één kans van oplossing: niet passief wachten, of vroeger of later de inval komt, die het hele geval dan toch op de tafel van de VN neer doet ploffen, maar internationalisering van het geval, de deuren zelf wijd openen, een eigen voor geen misverstand vat baar initiatief nemen. Het meest bevrijdende vind ik, dat prof. Kraemer zegt: een politieke daad is vereist, geen moralisme! Nederland moet willen voorkomen, dat Nieuw- Guinea een gevaarlijk internationaal wrijfvlak wordt, daarom moet Neder land het gehele geval aan het oordeel en de regeling van de V.N. voorleggen. Met aanvaarding van alle mogelijkhe den, ook de mogelijkheid, dat Indone sië dan aan bod komt. Prof. Kraemer weet van risico's, maar voelt zich gedrongen, de richting aan te wijzen, hoe uit de doodlopende, gevaarvolle politiek der enge visie in het vaarwater van werkelijk politiek beleid te komen. Prof. Kraemer en prof. Banning hebben hun woord gesproken. Zullen de minister-president, de mi nisters en het parlement hen laten pra ten? Nochtans hebben zij hun woord ge sproken. Ml SOUBURG. In het landhuis van de weduwe v. R. in Souburg brak zondag brand uit. De vrouw 'had een ei opgezet maar was daarna naar beneden gegaan zonder weer aan het ei te denken. Wel dra sloeg dan ook de vlam in de pan. Mevrouw v. R. zag korte tijd daarna vanuit haar kamer een rookontwikkeling die van het dak scheen te komen. Spoe dig sloegen de vlammen uit de vensters en braken de ruiten. De brandweer was er spoedig bij maar kon toch niet ver hinderen dat een aantal kleren, antieke meubels en linnengoed verloren ging. De waterschade was bijzonder groot. Mevrouw v. R. is verzekerd. KAPELLE. De jeugd van Kapelle- Biezelinge heelt zaterdag een plezieri ge bezigheid gehad: eieren zoeken. Vanwege een aantal winkeliers in Ka pelle waren in de vroege morgenuren overal in de gemeente hard gekookte eieren verstopt. Ook werden er papieren uitgestrooid waarin aanwijzingen wer den gegeven voor het zoeken van deze eieren- Wanneer men een ei vond kreeg men hierop bij een van de winkeliers wiens naam op het papier stond, een chocola de paasei en voor een aantal gelukkigen dat bovendien nog een stempel op zijn ei had waren nog extra prijzen beschik baar gesteld. De animo om hieraan mee te doen was bijzonder groot. GOES. Reeds verschillende jaren achtereen organiseert de Landbouw Jon geren gemeenschap Zeeland een bloe semrit door het Zeeuwse fruitgebied dat in bloei staat. Ook dit jaar zal deze bloesemrit weer worden georganiseerd en wel op zaterdag 22 april. Voorheen was steeds zowel het begin als het eindpunt in Kapelle maar hiermede is dit jaar gebroken. Nu zal de start zijn in Nieuw- en St. Joosland en via het Zuid Bevelandse fruitgebied zal men tenslotte terecht komen in Kapelle waar het eindpunt is van de bloesem- tocht. Afscheid bij onderwijs ST. ANNALAND. De heer P. van Belzen, onderrwijzer aan de School met den Bijbel nam afscheid van de leer lingen en het personeel, in verband met het feit, dat hij op 4 april in militaire dienst moet. Na afloop van de morgen schooltijd sprak het hoofd der school, de heer Chr. Kalle de scheidende on derwijzer in hartelijke bewoordingen toe en dankte hem voor het gegeven on derwijs gedurende het laatste half jaar. Van de leerlingen ontving de heer Van Belzen diverse cadeaus. Bij het oude' gebouw van de Chr. Kieuterschaolvererugtng Samuel" in Kapelle was het zaterdagmiddag een drukte van belang. De overtollige schoolmeubelen werden namelijk bij opbod verkocht. De belangstelling hiervoor was vooral zeer groot van de zijde der gezinnen met kleine kinderen waar de stoeltjes en tafeltjes goede diensten kunnen bewijzen. (Advertentie) 20 stuks 95 ct MIDDELBURG. Ernd april zal de aanbesteding plaatsvinden voor de bouw van de nieuwe Christelijke Kweekschool in de Stromenwijk te Middelburg. Alle noodzakelijke goedkeuringen zijn verkregen, zodat geen enkele be lemmering meer in de weg staat om zo spoedig mogelijk met de verwezenlijking van het nieuwe kweekschoolgebouw te beginnen. MIDDELBURG. Bij de politie van de Zeeuwse hoofdstad is ver denking gerezen tegen de Middel burgse adjunct-commies ter sekre- tarie J. J. L., die ongeveer 22.000 gulden aan de geldmiddelen van de Vereniging „Het Zeeuws Oor logsmuseum" zou hebben ont trokken. B. en W. van Middelburg hebben L., die penningmeester is van de vereniging, inmiddels ge schorst als ambtenaar. De onregelmatigheden ln het finan cieel beheer zijn voor de dag gekomen toen korte tijd geleden een onderzoek werd ingesteld door de verificatiedienst van de gemeente Middelburg. Naar alle waarschijnlijkheid zouden de malversa ties zich uitstrekken over een periode van twaalf jaar en begonnen zijn in 1949. De thans verdachte ambtenaar was in gebreke gebleven gelden die hij haalde uit de verenigingskas later weer terug te storten, hetgeen zijn bedoeling zou zijn geweest. Hij ging integedeel steeds verder met „lenen", en wordt thans gezegd vormde zodoende een potje van ongeveer 22.000 gulden. Zoals be kend is de vereniging „Het Zeeuws Oor logsmuseum" de exploitante van het ge lijknamige museum in de vleeshal on der het stadhuis. Zij was echter een ver eniging welke zelden ol nooit vergade ringen hield en zich nagenoeg niet be moeide met het financieel beheer, dat in handen was van L. Herinnering Dat de verificatiedienst van de meente Middelburg: een onderzoek „Er wordt op jullie gerekend", zei ds. G. N. Lammens met klem tot de honderden jongens en meis jes, die Tweede 'Paasdag naar de Noorderkerk in Middelburg waren gekomen voor de jaarlijkse toog dag van de Zeeuwse gerefor meerde jeugd. Hoewel hij zijn be toog met diverse anecdoten door spekte was de strekking ervan niet minder dringend en ernstig: de moderne mens vindt het geen prettig idee wanneer er om hem gerekend wordt. Hij beschouwt dti als een aanslag op zijn persoon lijke vrijheid. Jullie zijn dus echt modern wanneer jullie het thema voor deze dag vervelend vindt, aldus ds T "nvnens. Hebben jullie er echt wel eens over nagedacht hoe het zou zijn als er he lemaal niet op je gerekend werd? Wees daarom blij dat er een beroep op je gedaan wordt om daadwerkelijk te helpen bij de verbreiding van de boodschap van het Evangelie in een wereld kil van eenzaamheid en indi vidualisme. Hij hekelde voorts fel de tendens die in verschillende kerkgemeenten be staat om lekker in het eigen kringe tje te blijven en de rest te laten voor wat het is. De bezielende gedachte moet worden uitgedragen en wel spe ciaal door de jeugd met jong en vurig enthousiasme. En dit kan niet gebeu ren door op visite te gaan bij gerefor meerden. Ook moet de eenheid en het onderling verband tussen christenen hechter worden. Aldus ds. Lammens in zijn dringende boodschap tot de jeugd. stelde naar dit beheer vond zijn oorzaak in de lening die de vereniging destijds gesloten had bij de gemeente Middel burg en waarvoor jaarlijks een bedrag aan rente en aflossing moest worden betaald. De betaling liep niet naar wens. Enkele keren moest L. hieraan herinnerd worden. Totdat „men" het zat was en een on derzoek liet instellen, dat uiteindelijk Leidde tot aangifte van vermoedelijke verduistering bij de politie. MIDDELBURG. Waren de historische atlassen, die enige weken geleden door de commis saris der Koningin in Zeeland in zijn nieuwjaarsrede als vermist werden opgegeven, waardeloos? Dit is een vraag waarmee het provinciaal bestuur en de ge meentepolitie van Middelburg zich lange tijd hebben beziggehouden. De vraag is echter niet beant woord kunnen worden. Evenmin is men in staat geweest enig licht te brengen in de vermissingszaak zelve. Dit wordt ruiterlijk erkend in een communiqué, dat Gedepu teerde Staten van Zeeland dezer dagen hebben uitgegeven. Met kracht heeft de politie het on derzoek naar de verdwenen boekwerken uit de Provinciale Bibliotheek voortge zet, maar het resultaat was nihil. In middels heeft bij Gedeputeerde Staten en de politie de gedachte steeds meer postgevat, dat de atlassen op dit mo ment niet meer die waarde vertegen woordigen die men er bij het begin van dit jaar nog aan had gedacht. De mogelijkheid wordt namelijk niet uitgesloten dat de aardrijkskundige kost baarheden geleden hebben van het bom bardement en de brand van 17 mei 1940, toen een flink gedeelte van de Middelburgse binnenstad in de as werd gelegd. Er schijnt na de oorlog nie mand meer geweest te zijn die de boek werken opnieuw heeft ingebonden. Bo vendien zouden zij door het water ern stig zijn aangetast. Er wordt door de politie zelfs dan ook rekening gehou den met de mogelijkheid dat iemand met naar onze mening weinig oog voor het oude de boeken als „waardeloze oude rommel" heeft opgeruimd. Het onderzoek heeft in zoverre resul taat opgeleverd, dat geen nieuwe ver missingen aan het licht zijn getreden. En dat het verlies voor de bibliotheek dus beperkt blijft tot de drie door de commissaris in zijn nieuwjaarsrede aan geduide werken. DOMBURG. De jeugdherberg „Nieuw Walcheren" komt steeds meer in trek als conferentieoord. Tijdens de paasdagen belegde de Youth for Christ er een landelijke conferentie. De heer G. J. Swiers uit Middelburg, voorzitter van het Y.F.C. comité Walcheren open de. Het thema voor deze dagen was „En hnn ogen werden geopend en zij herkenden Hem." Leo Pasman de vroegere voorzitter van de Nederlandse Y.F.C. die de alge hele leiding van de conferentie had, ver telde in de openingsdienst dat Youth for Christ de mensen niet in de kerk maar tot Jezus wil brengen. Het doel van deze Paasconferentie is ons te bezinnen op onze roeping. Wij zijn geen kinde ren van God geworden om ons licht er gens achteraf te laten schijnen, maar om te getuigen en anderen tot de Hei- Advertentie De bijeenkomst werd geopend door mejuffrouw F. A. de Groot NibbeKnk, afdelingspresidente van de M.V. Het programma voor deze toogdag was heel aantrekkelijk en afwisselend. Met o.a. zang van het mannenkoor Zang en Vriendschap uit Capelle, onder leiding van J. Kousemaker. De heer Kousema ker leidde tevens de samenzang waar bij hij de aanwezigen wist op te wer ken tot zo'n graad van enthousiasme dat tot slot een spontaan applaus opklonk tussen de statige hoge muren van het kerkgebouw. André Lous, een afgevaardigde van de jeugdvereniging in Frankrijk, vertel de 'iets over het jongerenwerk daar dat o.a. nogal met financiële moeilijkheden heeft te kampen. Spontaan werd daar om besloten de opbrengst van de collec te voor die vereniging te bestemmen. 's Avonds trad de bekende artist Otto Sterman op met zijn programma geti teld Ebbehout, waarin hij op de hem eigen suggestieve manier enkele schet sen uit het negerleven gaf, die een fel le aanklacht inhielden tegen de behan deling die zwarte mensen van het blan ke ras ondervonden. Tot slot vertolkte hij de typische ne gerhumor in enkele rake en bijzonder geestige sprookjes en fabels. land te brengen. Verder vertelde de heer Pasman over zijn werk aan een bijbelschool in Duitsland. Binnenkort zal hij een grote evangelisatiecampag ne in Hamburg leiden. Na de dagslui ting werd nog een flinke strandwande ling ondernomen. Zondagmorgen werd een dienst bijge woond in de hervormde kerk in Dom burg, waar ds. J. van Vliet sprak over het onderwerp „Is er nog reden tot hoop". In de middaguren vertelde de heer E. Andriessen uit Heelsum, rei zend secretaris van de zakbijbelbond, het een en ander over dit wérk. Ook in dit werk geldt het thema van 'eze conferentie „zij herkenden Hem". Na dit praatje vertoonde hij een aantal kleurendia's Tweede Paasdag organi seerde de Youth For Christ een rally in Domburg. Spreker was Leo Pasman. De gitaarclub Walcheren verleende me dewerking aan de rally. Met deze rally werd de geslaagde conferentie beslo ten. Aansluitend op de rally zal donder dagavond in de jeugdherberg een con tactavond worden gehouden. Bezoekers van de rally die nader willen kennisma ken met het Y.F.C.-werk kunnen hier alle inlichtingen verkrijgen. Gesterkt door de woorden van een van de vele liederen die de Youth for Christ kent. „Wat God in deze tijd zoekt, cat is een jeugd die strijdt", begaven de onge veer dertig deelnemers zich naar hun woonplaatsen om te getuigen van hun levende Heer. ST. ANNALAND. In het oostelijk havenhoofd van de nieuwe haven is een gat langs de vaargeul ontstaan. Hoe dit gekomen is. weet niemand. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het in genieursbureau heeft dit gat als gevaar lijk aangemerkt. Het herstel zal de ge meente naar raming een bedrag van tien mille kosten. De Provinciale water staat daarentegen slaat het gevaar niet zo hoog aan. SOUBURGIn de nacht van zondag op maandag sloeg de jongeman J. R. uit Vlissingen die zijn meisje van G. achterop vervoerde met zijn motor op de Nieuwe Vlissingseweg over de kop. Het meisje kwam op het plaveisel te recht en werd daarbij zo gevaarlijk ge wond dat zij een oor moest missen. De jongeman kwam met de schrik vrij. De motor werd aanzienlijk beschadigd. Bemoeilijkt Zoals bekend ging het hier om één at las van Mercator (1619) en twee van Pieter Blaeu (een Engelse atlas en twee delen „Theatrum Orbis Terrarum"), die samen een waarde zouden vertegen woordigen van ongeveer 7700 gulden. De bibliothecaris van de Provinciale Biblio theek, de heer H. Pieters, was niet in staat om inlichtingen of bijzonderheden te verstrekken omdat hij met een her senbloeding in het gasthuis te Middel burg was opgenomen. Het onderzoek werd hierdoor sterk be moeilijkt, omdat de heer Pieters in Zee land de naam heeft van een bij uitstek deskundig man op het gebied van de historie en van de literatuur daarover. Toen naderhand de heer Pieters voor zichtig kon worden gehoord werd dui delijk dat ook de bibliothecaris niet wist waar de boeken zich bevonden of konden bevinden. Men kan zich afvragen waarom er van uitgaande dat de boeken als „waar deloos" zijn opgeruimd niet bij een eerdere inventarisatie de vermissing is ontdekt. Klaarblijkelijk zijn vroegere in ventarisaties niet zo intensief uitgevoerd als wel wenselijk zou zijn geweest. Veel al werd uit het „blote hoofd" opgege ven welke boeken er in de Provinciale Bibliotheek waren opgeborgen. Een me thode die nu eenmaal niet feilloos kan werken, omdat het menselijk brein niet volmaakt is. Intussen wordt het onderzoek voort gezet. Gedeputeerde Staten meenden echter met hun tussentijds communiqué erop te moeten wijzen, dat het beslist niet noodzakelijk behoeft te zijn dat nog maar kort geleden de atlassen zijn verdwenen. DREISCHOR. De voor dinsdag 4 april geplande bespreking tussen het be stuur van de Christelijke Korfbalbond in Nederland en het bestuur van de Schou- wen-Duivelandse Korfbalbond zal geen doorgang vinden. Zoals de S.D.K.B. ons mededeelde zou deze oriënterende bespreking worden gehouden in het „Veerhuis" te Anna- Jacobapolder. Nu de C.K.B. in Zeeland veel activiteiten aan de dag gaat leg- gen ,\s., het te betreuren dat deze geza menlijke bespreking geen doorgang zai kunnen vinden. Nu bestaat kans dat beide bonden op een grote eigen voet V van eiuosen dit laatste kan tot versnippering leiden. - I?a®r -de. c;K-B. ons nog mededeelde is het de bedoeling om binnenkort korf balclubs op te richten in Bruinisse, Oos- terland, St. Philipsland, diverse plaat sen op Tholen, terwijl men ook het oog gericht houdt op overig Zeeland. Onderwijsbenoeming MIDDELBURG. Tot leraar opvoed- de .Christel«ke Kweekschool te Middelburg is met ingang van 1 sep tember aanstaande benoemd de heer J. Turkstra, thans nog leraar opvoed kunde aan de Kweekschool voor Chr onderwijzeressen te Arnhem

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3