Verontrustende ontwikkeling in de zeehengelsportwereld Binnenkort oprichting van sportstichting Middelburg? IJzendijker masr niet meer gaan mag brommen Jonge groentetelers kregen hun felbegeerde diploma's Afrikaanse Herv. kerk tot tegenstanders apartheid: twijgen of de kerk Mist veroorzaakte ongeval met grote schade "z OP THOLEN: TWEE HENGEL- WEDSTRIJDEN OP ÉÈN DAG gebrek aan Grote verwarring door organisatie Rumoerige vergadering van de Sportadviescommissie Voorstel over art, 3 deed de deur dicht Urgent geworden Initiatieven Kerkeraad schrijft over gebed en genezing Winging fruitveilingdagen Commissies V erbr okkeliiig Dubbelstad-ontmoeting: 28 mei-3 juni EINDLES IN MIDDELBURG ZONNEVELDRIT KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Jubileum bij C.V.O. POLITIERECHTER MIDDELBURG Animo 1 kan positie verstevigen Geslaagden lascursus Zaterdag 1 april 1961 ZSHjWSLH DAGBLAD Pag. 4 Vfcn een onzer verslaggevers GOES. Op Tweede Pinksterdag organiseert de Èeehengelaars- vereniging „De Sttijenvissers" voor de zesde achtereenvolgende maal het bijna traditioneel geworden internationale zeehengèlcóncours op het eiland Tholen. Voor deze dag is er echter nog een internationale zeehengelwedstrijd uitgeschreven op het eiland Tholen door een andere Thoolse hengelsportvereniging. Vorig jaar Pinksteren was het voor het eerst dat twee internationale wedstrijden op één en dezelfde dag, en bijna op dezelfde plaats, werden gehouden. En thans gaat dit weer gebeuren. Het is een symptoom, van een tendens in de hengel sport, dat veel gelijkenis vertoont met de beruchte kwestie van de twee vierdaagsen in de wandelsport. tijdens de Expo in Heist (België) ge houden landenzeehengelwêdstrijd Bel giëNederland. Tot wie immers moest de Belgische Federatie van Zeehengel- clubs zich in Nederland wenden toen zij dit festijn wilde organiseren? Na tuurlijk, ze richtte zich tot de A.H.B. met een verzoek om de leiding van een Nederlandse equipe op zich te ne> men. De Algemene Hengelaars Bond weigerde dit echter. Vervolgens zoch ten de Belgen contact met de heer J. Jurgers te Bergen op Zoom, Voorzit ter van „De Sttijenvissers". De heer Jurgers slaagde erin vertegenwoordi gers van zeventien Nederlandse ver enigingen naar Heist te laten komen. De landenontmoeting werd een groot succes. De Belgen wilden het nog wel eens over doen. De Strijenvissers namen toen weer het initiatief en verzonden uitnodigingen aan de A.H.B. en het C.N.H.V. om een oriënterende bespreking, waar nog vijftien verenigingen vertegenwoordigd zouden zijn, bij te wonen in Bergen op Zoom. Zowel de A.H.B. als het Het gebrek aan samenwerking en coör dinatie in de zeehengelsport een sport waarvan de bakermat voor ons land in Zeeland is te vinden valt sterk te betreuren. Des te meer om dat deze sport voor onze provincie vele beloften inhoudt. Elk jaar op nieuw is er toch een-toenemend aantal zeehengelaars dat uitzwermt naar de Zeeuwse kusten om zijn geluk te be proeven in de Zeeuwse wateren. En deze mensen dragen met hun liefheb berij een steentje bij voor de bevor dering, van het toerisme in Zeeland. Het is daarom een verontrustende ont wikkeling te noemen dat de verwar ring op organisatorisch gebied in de zeehengelaarswereld hand over hand toeneemt. Na al die jaren dat deze sport zo'n hoge vlucht heeft genomen, niet alleen in Zeeland, maar langs de hele Belgisch- Nederlandse kust, is er nog geen en kele organisatie die de activiteiten van de als paddestoelen uit de grond rijzende, plaatselijke verenigingen bun delt en opkomt voor de belangen van de beoefenaars. Integendeel, elke ver eniging of groep van verenigingen tracht op eigen houtje iets te berei ken en evenementen tot stand te doen komen. En dat terwijl de zoetwaterhengelsport in Nederland reeds jaren, lang is ge organiseerd in de A.H.B. en in het C.N.H.V., de twee landelijke hengel sportbonden. Coördinatie van de acti viteiten van de zoutwaterhengelsport is in feite urgent geworden na de op Tweede Pinksterdag 1956 te Tholen ge houden eerste internationale zeehen gelwedstrijd in Nederland. Na dit evenement de aandacht van het pu bliek werd op deze sport gevestigd is het aantal beoefenaren sterk toe genomen. Het spreekt dan ook vanzelf dat het initiatief van „De Strijenvis sers" door velen is aangegrepen om ook dergelijke wedstrijden uit te gaan schrijven. En toen kwamen de moei lijkheden: twee wedstrijden op één dag, of vlak achter elkaar. De grote stoot tot de gedachte van de oprichting van een overkoepelend or gaan werd echter gegeven door een ZWOLLE. Als gevolg van gébeds- en genezingssamenkomsten, die in Zwolle tljn gehouden, zijn er bij ver schillende leden van de Gereformeerde kerk aldaar vragen gerezen. De kerke raad heeft daarom zijn moderamen Verzocht een schrijven op te stellen, waarin de in die samenkomsten gelees de opvattingen getoetst worden aan de gegevens van de heilige Schrift. Dat schrijven is thans aan alle kerk leden toegestuurd. Het behandelt uit voerig de volwassendoop, tongentaal, de geve van de heilige Geest, onderdom peling, besprenkeling, kinderdoop, de wet, genezingen en de wederkomst. GOES. In verband met de paas dagen hebben 2«wel de fruitveiling in SCrabbendijke als die In Goes besloten hun wekelijkse veiling van fruit voor de komende week te verzetten van dinsdag naar donderdag. Hiertoe is besloten opdat het klaarmaken en aanvoeren van het fruit tijdig zal kunnen gebeuren. t>e wijziging geldt maar voor een week want nadien zal er weer normaal op dinedag fruit worden geveild bij de veilingen. C.N.H.V. töondèn door geen enkel ge baar dat zij een uitnodiging hadden ontvangen. Er vónd toén slechts eén interne bespreking plaats tussen de vertegenwoordigers der verenigingen. Dit was op 9 november 1958 en tijdens een bestuursvergadering van de A.H.B. Op 11 januari legde de districtsbestuur der Zeeland van de bond, de kwestie toch ter tafel en het resultaat was dat er een bijeenkomst werd gehouden te Bergen op Zoom, onder leiding van de heer L. Bode, algemeen voorzitter van de A.H.B. Op 16 mei 1959 werd besloten een voorlopige commissie te benoemen die zou onderzoeken welke maatregelen nodig zouden zijn om de zoutwaterhengelsport te organiseren. Deze commissie zou de A.H.B. van ad vies dienen. Zomer 1959 beëindigde deze commissie haar werkzaamheden en aan het begin van 1961 werd er een vaste commissie benoemd. De resul taten van het werk van deze laatste commissie zijn echter nog niet be kend. Intussen woekert de innerlijke verdeeld heid van de zoutwaterhengelaars snel voort. In Zeeuws-Vlaanderen is door zeven verenigingen een Zeeuws-Vlaam- se concoursorganisatie in het leven ge roepen. In korte tijd hebben de Zeeuwsvlamingen een behoorlijke or ganisatie opgebouwd, die vorig jaar onder andere de Scheldekampioen- schappen uitschreef. Enkele verenigin gen te Bergen op Zoom hebben ook een organisatie in het leven geroepen voor de verenigingen in de omtrek. Deze zal kringwedstrijden organiseren buiten de A.H.B. om. Dit alles ter il lustratie van de verbrokkeling in de wereld van de zeehengelsport. En in Tholen zullen op Tweede Pinksterdag weer hengelaars naar twee verschil lende concoursen optrekken... MIDDELBURG. Weinig heeft het gescheeld of de sportadvies- raad Middelburg zou ter ziele zijn gegaan. In een enkele dagen gele den gehouden besloten bijeen komst zijn namelijk scherpe woor den gevallen, die zich concentreer den op de plaats die de adviesraad in de Middelburgse gemeenschap inneemt. Er werden opmerkingen gemaakt die niets minder inhiel den dan „dat het bijltje er maar bij neergegooid moest worden". Anderen echter gaven de wens te kennen nog even te wachten met de raad op te heffen omdat wel licht binnen afzienbare tijd alsnog een sportstichting in Middelburg tot stand kan worden gebracht. Want terwijl In plaatsen als Zi-erik- zee, Souburg en Vlissingen soortgelijke instellingen bestaan, ontbreekt zestien jaar na <te bevrijding nog steeds in de Zeeuwse hoofdstad een overkoepelend orgaan, bestaande uit vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur en van de s-portgemeenscbap, dat belangen van sportlef Middelburg in het oog kan hou den. De opheffingsboot kon in de be wuste vergadering nog juist worden opgehouden. Maar het is wel zo, dat de Middelburgse sport bijzonder graag zou zien dat er mogelijk nog dit jaar een sportstichting in het leven werd ge roepen. J»e gedachte van een Middelburgse sportstichting Is niet nieuw. Reeds bur gemeester Bolkesteln, die nu in De venter woont, sprak over de waarde en nut van een dergelijke stichting en ook burgemeester De Wldt, op het punt staand naar Amersfoort te vertrekken, was voorstander van een stichtingsvorm zoals Vllssingen die kent. Intussen heeft de sportadyiesraad in de afgelopen zestien jaren niet stil ge zeten, Onder aanvoering van de heren D. A. Huyssè en J. Parent heeft zij óp sportgebied in Middelburg veel tot stand helpen brengen. We noemen hier het zwembad, de uitbreiding van het sportpark en hét gymnastieklokaal Bach- ten Steene. Maar het werk van de com missie bestond uitsluitend haar naam zegt het al uit adviezen. Een hecht kontakt, zoals in Vlissingen wordt ge noten, bestaat in Middelburg niet. „We worden in de meeste gevallen wel ge kend door het gemeentebestuur en de commissie van beheer", zei iemand ui-t de vergadering, „maar we willen zo graag een stichting". Naar het schijnt heeft de oprichting van een Middelburg se sportstichting de aandacht van het gemeentebestuur, maar de sportgemeen- schap in de Zeeuwse hoofdstad wil zo langzamerhand wel eens concrete resul. taten zien. Temeer omdat over enkele maanden weer een „dubbelstad"-sport- ontmoeting met Vlissingen zal worden gehouden. Deze ontmoeting vindt plaats in de week van 28 mei tot 3 juni. Van Mid delburgse zijde is men reeds met opzet akkoord gegaan; het wachten is nog op Vlissingen. Maar het gehele organlsatie- werk zou aanzienlijk kunnen worden vergemakkelijkt indien er ook in Mid delburg een sportstichting zou bestaan. Halt april zal de „dubbelstad"-ontmoe ting van dit jaar vermoedelijk haar be slag krijgen in een speciaal daartoe be legde vergadering. Laat ons hopen dat de hoofdstad van Zeeland tot het inzicht komt, dat uit stel van oprichting niet langer wense lijk is. De tijd dringt, ook met het oog op de grote structurele veranderingen die op Walcheren te verwachten zijn, MIDDELBURG. Met een hartelijk i De heer C. L. de Wilde, die de dage woord voor ieder heeft de rljkstuin- lijkse leiding van de school had, ver- bouwconsUlent in onze provincie, lr. J. telde over de wederwaardigheden In het jrT van Hennlk, tevens directeur van de i afgelopen schooljaar In deze zeven groenteteeltvakschool in Middelburg, de jaar zijn er 97 cursisten geslaagd. Ook feeds lang begeerde diploma's uttge- retkt aan vtjfticn jonge groentetelers. Anderhalf jaar hebben zij één dag per week de lessen gevolgd. „Dit diploma betekent In feite een adempauze, want de studie is uu voorbij, maar de ken- moet nog nltgebreld worden" zei van de laatste cursus kregen alle jonge lui het diploma. Hij wekte de jongelui op om op de grondslag, die 'thans is gelegd, voort te bouwen. De traditionele inleidingen en de vra- genstêllerij bleven ditmaal achterwege. De docenten waren op de loffelijke ge> JU van d> Zeeuwse Dé docenten waren op ae loiienjxe ge- Groentcteiernverenlrina de heer W. Jo- dachte gekomen om diapositieven te QBoenteteiersverenigTOg, ue neer n. ju- „„«„vutden. vakken uit Serooskerke ran de eindjes. (tV) aan het be- Voor de Zeeuwse Groerttetelemereni- ging betekende dit de zevende, maar teven» ook de laatste cursus. Voortaan zal de groenteteeltvakschóol uitgaan van de stichting tot exploitatie van tuin- bouwvakjcholen in Zeeland. De heer Joziasse deelde voorts mede, dat er plannen bestaan om op het eiland Tho len en In Zeeuwsch-Vlaanderen te ko men tót een groenteteelt vakschool. Voor toegang tot deze scholen is echter het diploma algemene tuinbouwcureus ver eist. Wat dit betreft is er op Walcheren nog een hiaat, want daar Is geen tuin bouwschool. Wel bestaan er bij de C.B.T.B. en de Z.L.M. plannen om in de richting van de tuinbouw te gaan werken. De heer Jozlasse vond een tuinbouw school voor Walcheren van groot belang. „E* glascultuur is hier van grote be tekenis" zo zei hij. vertonen over de verscheidene vakken., waardoor zij toch de kans kregen om de cursisten aan de tand te voelen. Deze methode viel zeer in de smaak. 9e geslaagden zijn: J. Franse, Middelburg, A.N. Geschlere, Grijpskerke, W. Joziasse, Koudekerke, C. Kesteloo, Köudekerke. J. Kool-, Souburg, I.. Machletse, Rltthem, J. Marlnlssen, St Laurens. N. Moes, Middel burg, A. v d Putte, Middelburg. M. de Rijk. Walsoorden, P. Slnke, Serooskerke, C. Ton, St. Laurens, F. L. Ton, Middelburg, A. Wonder- Sem, Oostkapelle, H. J. Wondergem te 's H. Kinderen. De beste leerling, W. Joziasse, kreeg een boekenbon van de Zeeuwse Groen- tetelersvereniging, voor nummer twee, A. v. d. Putte was er een boekenbon van de veiling te Middelburg en voor de derde, C. Ton, was er eveneens een boekenbon van Z.G.V. Tenslotte dankte de heer J. Franse namens de leerün- lingen de docenten voor hun onderwijs onder aanbieding van enkele aardige attenties. MIDDELBURG. Evenals voorgaan de jaren zal de M.A.C. „Scheldegouw- wen" in het kader van de actie „Sport steunt Zonneveld", op tweede pinkster dag zijn traditionele liefdadigheidstocht organiseren voor auto's, motoren, scoo ters en brommers onder de naam,.Zon- neveldrit". Ook nu weer is de finish op Zonneveld te Oostkapelle. Omdat echter is gebleken, dat er voor de ge regelde deelnemers aan deze rit en de belangstellenden die 2e pinksterdag op „Zonneveld" een kijkje komen nemen aan het eindpunt weinig vertier te be leven valt, heeft M.A.C. Scheldegouwen, in overleg met „Sport steunt Zonne veld", naar een oplossing hiervoor ge zocht. Men meent die gevonden te heb ben door aan de finish dus bij Zo- neveld in de middaguren een ont spanningsprogramma van enkele uren te bieden, waarvan iedereen gratis kan profiteren. Men heeft de stichting „d'Oprechte Amateur" afdeling Zee land bereid gevonden hieraan zijn be langeloze medewerking te verlenen. BERGEN OP ZOOM. J. de K. uit jljzendijke had op 12 januari j.I. in de Nispensestraat te Roosendaal de door- gang niet vrij gelaten. Verdachte was iniet verschenen wel de heer R. v. G. uit Nispen die bij dit ongeval betrokken was welke nu als getuige werd gehoord, v. G. vertelde dat, toen hij over de „De Doelstraat" houdt gezellige avond OUDELANDE. De buurtvereniging „De Doelstraat" kwam in café „Even Buiten" bijeen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er in kas 98 gulden is. In het bestuur werden geko zen de heren P. Meeuwse, P. Pad mos en S. C. v. d. Velde. Der traditie getrouw werd weer besloten een gezel lige avond te organiseren. N.C.V.B. VLISSINGEN VLISSINGEN. De afdeling Vlis singen van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield in het jeugdgebouw van de geref. kerk de maandelijkse vergadering. Ds. A. Th. Rothfusz behandelde het onder werp: „Bedroefde Bruiloftsgasten Het koor zong enige paasliederen. In de volgende vergadering, op 25 april, spreekt dr. P. C. Kraan over het onder werp: „De leugen in de geneeskunde". De leiding van de avond was in handen van mevr Mourik-Van Rij. N.J.H.C. maakt propaganda GOES. De Stichting Nederlandse Jeugdherbergcentrale hield in de Prins van Oranje een propaganda- en contact avond. Na een welkomstwoord van de heer O. de Haan, hoofd afd. voorlichting van de N.J.H.C.. zette deze het doel van de ze avond uiteen. Het aantal leden van de N.J.H.C. blijft in Zeeland achter bij het gemiddelde. Met de vijfdaagse werkweek op de achtergrond en de daar mede samenhangende vraag naar z.g. goedkoop toerisme wil de N.J.H.C. meer propaganda maken. Dat de N.J.H.C. in een buitengewoon grote behoefte voorziet bleek wel uit het aantal overnachtingen in 1960. Dit bedroeg circa een half miljoen waaron der liefst 188000 buitenlandse. Dat de trekkers ook Zeeland in hun tochten, be trekken bewees de heer de Haan door te wijzen op het feit, dat de jeugdher berg te Domburg, voor het a.s. seizoen, reeds nu tussen de 6 a 7000 aanvragen om overnachtingen heeft ontvangen. Hierna werd een nieuwe kleurenfilm, getiteld „Op Pad" en vervaardigd door de bekende cineast Rudi Hornecker, ver toond. Na de pauze hield de heer E. Jelle Theunisz een interessante causerie met dia's over het onderwerp „Tussen Skip- taren en Hellenen". SCHAKEN IN GOES GOES. Gespeelde partijen onderlinge competitie Goese Schaakvereniging. Dr. F. Facee SchaefferF. de Klerk afgebroken; A. J. C. Nordlbhne—-J. de Lange 10; C. W. Saaman—L. Pieterse 01; W. v. Dullemen G. Driessen 10; R. v. HemertA. Kiel \'z V8; K. FlipseM. P. Dieleman 1—0; H. P. van DammeP. Valk Viz; N. Heijboer— A. Bonder 0—1; J. de Jongh—J, P. Sturm 0 1; M. Daletxmt—G. J. v. Welbergen 10; C. Pleijte—Jac. Blankenburgli 1—0. Rondweg van Bergen op Zoom in de richting Breda reed, de K. uit de zijweg van links óp een 25 m. van hem van daan plotseling toch nog op de brom mer de Rondweg overstak, v. G. had uit alle macht geremd doch de oude man werd gegrepen op de kruising en ernstig gewond. Vier weken had hij in het ziekenhuis gelegen. BIGGEKERKE. De vereniging voor Christelijk Volksonderwijs heeft tij dens een feestelijke bijeenkomst in zaal Juliana afscheid genomen van de heer P. Wijkhuys die gedurende 25 jaar deei uitmaakte van het bestuur waarvan achttien jaar als voorzitter. Al sooedig nadat de heer Wijkhuijs in 1943 tot voorzitter werd gekozen begonnen de moeilijkheden. Op 17 september 1944 werd Biggekerke gebombardeerd. De school werd hierbij zwaar beschadigd. Reeds eerder was de woning van het schoolhoofd door de bezetters in beslag genomen. Toen kwam de waterperiode, die aan de voorzitter van een school vereniging bijzondere eisen stelde. Groot was de vreugde toen in 1952 een nieuw schoolgebouw in gebruik kon worden genomen. De heer P. Schout Dat dezê oude man, de K. was 79dankte namens bestuur en'leden de ju- jaar oud, nog op een bromfiets reed bilaris voor alles wat hij in het belang vond de officier van justitie levensge- i van de school en de kinderen heeft ge vaarlijk temeer daar hij zonder op het I daan. Ook mevrouw Wijkhuijs werd in verkeer te letten of zich aan de ver- deze dank betrokken en ontving bloe. keersregels te storen de Rondweg was i men. De scheidende voorzitter werd be- Q1NDS vorig jaar november is ds. P. L. Wapenaar, her vormd predikant in Grijpskerke, voorzitter van de provinciale commissie van het Christelijk Jongeren "Verbond in Zeeland. Voor hij naar Zeeland kwam had hij al een staat van dienst in het Jeugdwerk. Hij was voor zitter van de federatie Utrecht van het C.J.V. Naast het provin ciale werk is ds. Wapenaar ook president van de landelijke we reld Wijk Werkcommissie voor oecumene en zending van het Christelijk Jongeren Verbond. Als provinciaal voorzitter van een jeugdorganisatie is mijn taak uiteraard samen met de andere bestuursleden het sti muleren van aktiviteiten en het organiseren van bijvoorbeeld trainingsweekenden. ALS jeugdorganisatie is het van belang de problematiek en ontwikkeling van het jeugd werk nauwlettend in het oog te houden. Op het ogenblik onder zoekt het C.J.V. de mogelijk heid of er samen met de kerk een taak voor het jeugdwerk ligt in de ontwikkelingsgebieden in Zeeland. Besprekingen hierover zijngehouden. Élke leider en leidster moet zich eigenlijk wekelijks bezinnen op de vragen van het jeugd werk en de plaatselijke situatie", zegt ds. Wapenaar. JTEN van de gebieden waar het C.J.V.-werk speciale aandacht verdient is Noord-Be veland. Nu dit geen eiland meer is en wordt opgenomen in het grote geheel wordt vanuit de P.C. bekeken to at hier kan mor den gedaan. „De clubs moeten geen gezel lige „onderonsjes" worden in een of andere consistoriekamer, Tenslotte wil het C.J.V. een plaats innemen in de samenle ving, en trachten de jeugd van vandaag te helpen bij de vragen en problemen die zij heeft. PRETORIA. Het besluit van de Nederduits-hervormde kerk van Afrika om uit de Wereldraad van kerken te treden is bevestigd door de 350 afgevaardigden tellen de synode. Deze kerkvergadering heeft drie dagen vergaderd en daarin is het heet toegegaan. Ze heeft de enkele prominenten in haar midden, die de rassenpolitiek verwerpen een ultimatum gesteld: zwijgen of de kerk uit. Twee zaken hebben op de houding van de Hervormde kerk invloed gehad. Allereerst natuurlijk het beraad van Zuidafrikaanse kerken, die onder aus piciën van de Wereldraad vorig jaar te Johannesburg bijeen zijn geweest. Als enigen hebben de daar aanwezi ge hervormden zich geheel tegen de conclusies van het beraad verklaard. Wat evenwel de beraadslagingen ter synode een zeer fel karakter heeft gegeven is het feit, dat enkele hoog leraren uit haar eigen kring meege werkt hébben aan het boek „Ver traagde actie", waarin een elftal theo logen uit de kring der boerenkerken zich tegen de apartheid uitspreekt. Een van die schrijvers, prof. dr. A. S. Geyser van de universiteit te Preto ria, heeft het in synodale ogen nog bonter gemaakt, door ter synode een voorstel in te dienen, dat het kerke lijke rassenbeleid lijkt te betwijfelen. Men moet weten dat in artikel drie van de kerkwet staat, dat leden der kerk blank moeten zijn. Prof. Geyser heeft voorgesteld een commissie van bijbelgeleerden te benoemen om te onderzoeken of dit artikel drie wel in overeenstemming is met de Schriften. Tegen de muur rpOEN BRAK het rumoer los. Vanaf I de voorzitterszetel deed de praeses, d6. A. J. Oosthuizen, een scherpe aan val op de voorsteller. Prof. Geyser, zo zei hij, maakt zich schuldig aan aanmatiging. Hij brengt de kerk in een netelige positie. Hij is een agi tatie in de kerk begonnen op een mo ment dat zowel de kerk als de staat met hun ri'g t1'"en de muur staan en ve'h' hun zelfbehoud. Van een medewerker Een tegenvoorstel van ds. C. L. van den Berg werd tenslotte met bijna algemene stemmen aangenomen. De synode bepaalt dat zij die een kerke lijk ambt bekleden zich aan het be leid van de kerk moeten houden. Nooit mogen ze zich uitlaten over het rassengeschil behalve dan in kerke lijke vergaderingen. „Op grond van de ervaring van gene raties beseft de kerk. dat de vermen ging van blank en niet blank vooral op het terrein van de kerk onbere kenbare schade doet aan de verkondi ging van het Evangelie". Prof. Geyser kreeg een week bedenk tijd om zich aan dit besluit te confor meren. Als hij dat niet kon, zou hem gevraagd worden ontslag te nemen. Ook prof. A. van Selms, een van de schrijvers van „Vertraagde actie", kreeg zo'n ultimatum thuisgestuurd. Hij was zelf niet ter synode, maar had daar een verklaring laten voorle zen: „Zoals in het verleden handhaaf ik ook voor de toekomst mijn grond wettig recht om mijn gedachten, zo als die door Schrift en belijdenis be paald worden, kenbaar te maken waar en wanneer ik dat passend acht". Nederland yOOR NEDERLAND heeft deze gang van zaken nog een merkwaardig as pect. De Nederduits-hervormde kerk met haar 182.000 leden de kleinste der boerenkerken onderhoudt ban den met de Hervormde kerk in Ne derland. Nu heeft vorig jaar de Gereformeerde zendingsbond in de Hervormde kerk het plan opgevat om in Natal zen dingswerk van de Afrikaanse hervorm den over te nemen. Maar de Neder landse generale synode heeft de door de GZB uit te zenden zendingspredi kant niet willen beroepen als predi kant in algemene dienst. Ze besloot dat beroep uit te stellen en eerst bij de Afrikaanse hervormde synode te informeren naar haar standpunt inza ke het rassenbeleid, waar de Neder landse synode blijkbaar niet al te ge rust op was. Dat standpunt is al wel duidelijk. Niet duidelijk is wat de Nederlandse syno de nu moet doen. Toch medewerking verlenen aan GZB? Of niet? En wat zal er dan gebeuren? DE GZB is de enig overgeblevene van de zendingsgenootschappen die vóór de oorlog vanuit de kring der Hervormde kerk zendingswerk ver richtten. De zending heeft de kerk nu zélf als taak gezien en wordt ge leid door de raad voor de zending. Alleen de GZB is apart gebleven, al is het werk wel in de kerkelijke zen ding ingepast. Deze situatie zou dit jaar aflopen maar is weer voor een aantal jaren verlengd. Advies DICHTEN wij thans de aandacht op de grootste der boerenkerken. de fede ratie van Nederduits-gereformeerde kerken, die uit een aantal provinciale zelfstandige kerken bestaat. Twee er van zijn bij de wereldraad aangeslo ten en namen aan het beraad bij Jo hannesburg deel: de Kaapse en de Transvaalse Ned. geref. kerken. De andere (Oranjevrijstaat, Natal en Zuidwest-Afrika) staan erbuiten. Met hun allen vormen zij de oudste en grootste der boerenkerken. In de Kaapse en Transvaalse kerken is het aantal aanhangers van de rassen politiek groot. Men krijgt intussen de indruk dat er daar meer nuances mo gelijk zijn dan bij de Ned. hervorm den. Getuige alleen al het feit dat de vertegenwoordigers dezer kerken in het beraad wel enige reserves had den, maar toch met de conclusies in grote trekken zijn meegegaan. In Die Kerkbode, het officieel orgaan van de Ned. gereformeerden schrijft prof. B. Marais, dat hij niets tegen naar ras gescheiden kerken heeft, maar dat niemand op grond van zijn kleur of ras van een kerk zou wor den uitgesloten. „De Toren van Ba- bel waar de menselijke differen tiatie begon is niet het laatste woord. Het is ook Pinksteren geweest. Daar werden de verschillen niet af geschaft, maar men rees er bovenuit. Daarom belijden wij de gemeenschap der heiligen, dat is de kerk". De federatieve raad van de vijf Ne derduits-gereformeerde kerken heeft in lussen de Kaapse en Transvaalse ker ken het advies gegeven uit de wereld raad te treden. over komen rijden. De officier vond dat de K. nu een leeftijd heeft bereikt dat hij niet meer naar behoren op een bromfiets kan rijden. Hij was er niet meer toe in staat. Gelukkig had hij nu het leven er af gebracht doch het had erger gekund. De officier vond dat de oude man tegen zich zelf beschermd moest worden en zou tegen hem een ge ringe geldboete eisen doch hem de rij bevoegdheid voor geruimen tijd ontzeg gen. Hij eiste tegen de K. een geldboete van 10,- subs. 2 dagen en vroeg de ontzegging voor de tijd van een jaar. De Kantonrechter was het er mee eens het was in het belang van de ver dachte. Conform werd hij veroordeeld. D. E. uit Oud Beijerland had op 26 november j.I. bij de spoorwegovergang te Bergen op Zoom een auto van J. O. uit Oud Vossemeer aangereden. O. had in de file gestaan een aantal auto's die voor de gesloten overwegbo men stonden te wachten. Toen de bo men open werden gedraaid was O. door gereden, maar plotseling was D. E. met zijn vrachtauto naast hem komen rijden waarbij hij O. wilde passeren. Toen kwam er een tegenligger aan waardoor E. naar rechts uitweek, O. in de knel raakte en de auto van O. was hem achterna gereden had ziin nummer opgenomen en dit de politie ge meld. Mevrouw O. die eveneens als ge tuige werd gehoord. D. E. was niet ver schenen, vertelde hetzelfde verhaal. De officier achtte het mogelijk dat D. E. van de aanrijding niets heeft gemerkt, hoewel hij het bewijs wel ge leverd vond. Na een eis van ƒ30,- subs. 6 dgn werd D. E. bij verstek tot 25,-, subs. 5 dfen. veroordeeld. M. J. uit 's Gravenpolder had op 30 november te Bergen op Zoom een auto op de Bosstraat geparkeerd wat niet mag. Dat kunnen ze me 6 dagen per week doen, zei verdachte, want ik heb er iedere dag goederen te laden en te lossen. Hij had ontheffing aan de gemeente gevraagd wat hem inmiddels was ver leend. De officier achtte hem toen toch strafbaar en eiste tegen J. een geldboe te van 1.- subs. 1 dag tot welke straf J. zonder morren werd veroordeeld. J. V. uit Wissekerke-Middelburg had op 7 januari j.I. met zijn auto op de Parallelweg te Bergen op Zoom de door gang niet vrijgelaten. Dat stond tenminste op zijn dagvaar ding, doch dit werd niet erkend door verdachte. Hij vertelde dat hij op de Parallel weg had gestaan toen er een file auto's over de Wouwseweg van de spoorover- als het noemd tót ere-voorzitter en kreeg aandenken een ingelijste foto van schoolgebouw. Vervolgens spraken een aantal oud- hoofden via de geluidsband gelukwen sen uit. De heer G. J. van Oordt. die nu hoofd van de school is voegde daar aan de zijne toe. Het bandje met de toespraken kreeg de jubilaris aangebo den. De heer Wijkhuijs Zei in zijn dank woord dat er in deze 25 jaar rozen en doornen zijn geweest, „maar de rozen waren toch vei re in de meerderheid", zo meende de jubilaris. Vooraf werd door de leerlingen van de school het zangspel „Dorp zonder muziek" opgevoerd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer M. Koets herkozen en de heer A. Lampert Pzn. als nieuw be stuurslid gekozen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de vereni ging een goed jaar achter de rug heeft. Aanleg van gemeentelijk kampeerliuttenterrein ZOUTELANDE. Bij de aanbeste ding voor het aanleggen van een kam- peerhuttenterrein aan de Melsesweg wa ren resp. hoogste en laagste inscbrij. vers Gebr. J. en M. Moerland. St. An- naland 57.700 en C. van Wallenburg 49.589. Gedeputeerde Staten hebben het ge- gemeentebestuur telefonisch bericht dat geen bezwaar bestaat tegen een uitgaaf van 115.000 gulden voor de aankoop van de grond en het bouwrijp maken van het gemeentelijk kampeerhuttenter- rein, waarop de gehouden aanbesteding betrekking heeft. gang aan kwam rijden, had hij deze eerst weg laten rijden. Hij had zijn au to langzaam opgetrokken en reed al een 50 m op de Wouwsestraatweg toen de aanrijding gebeurde. Een en ander kwam duidelijk ook uit op de tekening die bij het proces verbaal was gevoegd. „Dus u was al in een situatie, dat de voorrangsverplichting voor u niet meer gold" vroeg de officier van justi tie. De officier zag toen, nadat verdach te hier duidelijk had verteld hoe het was gebeurd van verdere vervolging af en vond het niet verder nodig andere getuigen te horen. V. had direct hier bij de politie bezwaar tegen gemaakt doch de rechter zou dat wel uitmaken, was hem gezegd. Dat deed deze dan ook en sprak V. vrij waartegen V. niets in te brengen had. MIDDELBURG Een directeur van een verzekeringsmaatschappij in Mid delburg. S., veroorzaakte op 8 novem ber van het vorige jaar door een ge vaarlijke inhaalmanoeuvre een ver keersongeval en reed vervolgens door. Een lange rij van getuigen verklaarde op de zitting van de politierechter hoe alles in zijn werk was gegaan. Bij Rilland-Bath op de rijksweg tij dens een heersende dichte mist werd een vrachtwagen ingehaald door de auto van de verdachte. Deze zag een tegen ligger te laat, sneed de vrachtwagen en raakte deze ook, botste tegen een langs de weg staande paal en raakte vervol gens met een harde klap een tweede tegenligger, die in de berm werd ge dreven. S. reed met zijn zwaar gehavende wa gen door naar Bergen op Zoom, zet te zijn auto bij een benzinestation, ver telde de eigenaar daarvan wie hij was en ging met de trein naar Middelburg terug. Later meldde hij zich telefonisch bij de rijkspolitie. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, vond dat de verdachte twee bij zonder ongelukkige beslissingen had ge nomen, eerst het bij de dichte mist on verantwoordelijke inhalen en snijdén en daarna, toen het ongeluk was gebeurd, het wegrijden, wat volgens de Neder landse wetgeving een misdrijf is. Hij eiste 500.boete of dertig dagen hechtenis en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Strafuitsluiting De raadsman, mr. J. J. van der Weel zei dat zijn cliënt in een paniektoe stand verkeerd had gereageerd en acht te het niet bewezen dat hij zich opzet telijk aan opsporing had onttrokken. Hij vond dat de verdachte in aanmerk'ng kwam voor strafuitsluiting. De politie rechter, mr. B. S. Sieperda, wijst over een week schriftelijk vonnis. Twee vreemde gevallen van diefstal had mr. Sieperda te behandelen. Een havenarbeider uit Vogelwaarde had in Hontenlsse een zak aardappelen ont vreemd, omdat hij „van thuis weg wilde en toch moest eten". Conform de eis werd hij tot 25.of vijf dagen en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd veroordeeld met onder toezich'tstelling van de re classering. De andere diefstal hield een scheepsbel in. De Arnemuidse matroos L. de N. ontvreemdde deze van het schip, waarop hij had gevaren en ver kocht de bel en enige visnetten aan een snackbar In Vlissingen, waarvan de eigenaar probeerde het interieur op een schip te laten lijken. Conform was ook hier het vonnis: 100.of twintig dagen. Onenigheid tussen buren leidde in Hontenisse tot mishandeling en beledi ging. De metselaar P. F. V. reed op zettelijk met zijn fiets aan de hand de ze over de voeten van zijn slechtziende buurvrouw, mej. E. M. L. M. Daarbij raakte de trapper haar scheenbeen, waardoor zij een blessure opliep. In woe de ontstoken zei mej. M. enige lelijke dingen. Voor haar impulsieve woorden kreeg zij een boete van 20.of vier dagen, de metselaar was minder mooi af: ƒ50.of tien dagen met een toe wijzing van een civiele vordering. Blinde toorn Een schipper uit Sluiskil, P. M. van K., voelde zich op 8 januari in zijn woonplaats zo verongelijkt, omdat hij door een groepje mannen zou zijn mis handeld of kwalijk bejegend, dat hij in een blinde toorn ontstak. Hij ontmoet te een van de mannen, die hij als een van zijn belagers herkende en sloeg en schopte hem, door het dolle heen, waar hij hem maar raken kon. Het slachtoffer moest twaalf dagen in het ziekenhuis vertoeven. De officier eiste tien dagen onvoorwaardelijk, de politierechter vonniste als volgt: 50.— of tien da gen en twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Groene Kruis vergaderde OOSTKAPELLE. De vereniging christelijke wijkverpleging „Het Groe ne Kruis" vergaderde. Uit de jaarver slagen bleek de financiële positie der afdeling gezond, terwijl het ledental thans 415 bedraagt. De wijkverpleegster mej. M. C. K. v. d. Slikke bracht in de gezamenlijke af delingen Oostkapelle-Grijpskerke onge veer tweeduizend bezoeken. De aftredende bestuursleden de he ren J. A. Aalewijnse, P. Jobse en J. Schoe wtrden herkozen. Bijzonder op prijs werd gesteld een aantal door mej. E. Voorbergen vertoonde kleurendia's. Korfbalprogramma Van onze korfbalmedewerker In verband met de paasvacanties is door de competitieleider van de Z.K.B. slechts een beperkt programma vastge steld. In de eerste klasse kan Animo I na zaterdag de leiderspositie voorlopig alleen gaan bezetten indien in Middelburg van Swifj 2 wordt gewonnen. Gezien de uitstekende resultaten van de Souburgse ploeg in de beide voorgaande wedstrij den is hiertoe alle kans aanwezig. Elto 1 is voor Togo 1 steeds een lastig te 'bestrijden tegenstander geweest. De Goe- senaars zijn echter goed voor de volle winst. In 2b gaat de voornaamste wed strijd tussen Zeelandia 1 en de oud-eerste klasser Blauw wit. We zijn geneigd Zee landia de beste kansen toe te kennen. In 3a kan Stormvogels 1, thuis tegen Zuidwesters 2 bewijzen, uit welk hout de vogels dit seizoen zijn gesneden. Het volledige programma voor zater dagmiddag, met onze verwachtingen uitgedrukt in cijfers, luidt als volgt- le klasse: Elto 1—Togo 1 (2): Swift 2— Animo 1 (2); 2e klasse b: Zeelandia 1 —Blauw wit 1 (1), Tjoba 2—de Poel (1), Volharding—WKV (1); 3e klasse a: Tjo ba 2Togo 3 (3); Luctor 2Vios 2 (1). Programma adspiranten: A: Ondo A —Swift a B: Swift snel—Animo b- C- Swift vlug—Animo e. Top—Ondo b; D: Elto a—Tjoba a, Zuidwesters b—Atlas b'' Fi,.Tc»° h—Vopo: G: WKV—Blauw wit. Bij de adspiranten is in klasse D alsnog ingedeeld Atlas b uit Ritthem. Programma pupillen: Tjoba—Olympia. MIDDELBURG. Op de Reffionale Wuri- Seeft\et0examln0S^i(3lng Van Volwas^en avonden, van de in wintermaanden door een fabrikant" vari laselectroden georganiseerd^ cursus trisch lassen' De resultaten van ,Elec- het afgelegde examen, gedelegeerde nfekdwaN4d„e"o3^/T?^ $2i'lSZX wordeeideuitgenreUatten h" bure- w a Joostland; H. Bostelaar, Middel Roek'-™' i',v- Sor6«n. Middelburg; J. B de Baekere. Ede. Zw. VI.; J. W. dé Bie kt Laurens; M. Dieleman. W. Souburg? BLeijn- se St. Laurens; j. c. de Voogd, Grijpskerke Gevorderfen: J. W. Geijs, Borsseie? J vi SA Woirahaartsdim; H. PaUens, Middel. n?" Wissê- Middelburg: M. v. Kempe. Middelburg; A. Nonnekes, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4