H' aanvaardt voor Een machtig bouwproject werd gered maar het schandaal is de wereld nog niet uit Prins Soevannah Phoema draagt ook steentje bij Drie partijen KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I V Mogelij kheden Losbarsting Overeenstemming Voor de rechtbank als wereldreis weddenschap Geref. kerk te Djakarta ging fusie aan Vierde en derde plaats voor K.L.M. Zelf aau de slag FLITS GORDON in het heelal Dan Barry Zaterdag 1 april 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van onze correspondent PARIJS. Dank zij energiek optreden van de Franse minister van woningbouw, Sudreau, zal het houwschandaal van de C.N.L. geen grotere gevolgen hebben. De Franse minister is er nl. in geslaagd een akkoord tot stand te brengen tussen alle betrokken partijen. Hierdoor zal het mogelijk worden het grote project te voltooien en alle aspirantskopers het huis te geven, waarvoor zij een contract hadden getekend en waarvoor zij reeds grote bedragen hadden gestort. De fantasierijke architect Pouillon, de goedgelovige oud-prefect van het departement Seine, Haag, en hun naaste medewerkers zullen voor de rechtbank moeten verschijnen en vermoedelijk gevoelige gevangenisstraffen krijgen. FRANKRIJK WACHT ET SCHANDAAL kwam aan het licht toen op 6 maart van dit jaar door de Parijse politie de heer Pouillon gearres teerd werd, architect van Comptoir National du Logement (kortweg C.N.L.)samen met een aantal medewerkers. Pouillon had deze onderneming opgezet om een bouwproject van 53 miljoen gulden te kunnen uitvoeren, dat voorzag in de bouw van 33 luxe flatgebouwen, die 2500 woningen zouden bevatten. Door zijn uitermate voor delige aanbiedingen slaagde hij erin ongeveer tweeduizend aspirant-kopers te vinden, die begonnen met de helft van de koopsom te betalen en ver volgens maandelijks een afbetalingssom moesten storten. In november 1960, toen de aan de kort niet 5,3 miljoen gulden bedroeg. maar de achterstallige belastingen meegerekend ongeveer twintig miljoen gulden, en dat dit nog maar een voorzichtige schatting was, daar men er niet in geslaagd was alle af rekeningen uit de administratieve jan- ooel te voorschijn te halen. De commissie zag drie moj zuidkant van het project gelegen flats gereed en reeds bewoond waren, en men druk bezig was met de bouw van het noordelijk deel van dit satel lietstadje van Boulogne-Billancourt, weigerden de aannemers hun werk voort te zetten, omdat er een grote achterstand in betaling was. Een on- onderzoek wees uit, dat de kassen van de C.N.L. leeg waren. Er was op dat ogenblik reeds een tekort van 5,3 mil joen gulden en dat „gat" was ont staan omdat Pouillon en zijn mede werkers vrijelijk uit de kas geput hadden om aan hun eigen buitenspo rige wensen (het kopen en restaure ren van kastelen, het moderniseren van eigen woningen, het kopen van dure auto's, het voeren van een hoge staat e.d.) te voldoen. Daarmee barstte het schandaal los. Er werden arrestaties verricht en al le hoeken en documenten van de C.N.L. in beslag genomen. De aspirant-kopers, die de door hen gestorte miljoenen bedreigd zagen door een faillissement van de C.N.L., wendden zich tot minister Sudreau. die een commissie van tien experts benoemde. De commissie moest een rapport samenstellen, waarin een schatting gemaakt zou worden van het werkelijke tekort en een oplossing aan de hand zou worden gedaan om de aspirant-kopers en de aannemers niet te duperen Net rapport onthulde, dat het te- den om tot de afbouw van het pro ject te komen: i. Bijbetaling van een gevoelige som door de aspirant-kopers, verdeeld over een storting ineens en een jaar lijkse afbetaling over een tijdvak van twintig jaar. Z. Bezuiniging op d<- bouwkosten en een verlaging van de honoraria van de betrokken architecten en aanne mers. 3. Een belangrijke geste van het departement van financiën. Hieraan verbond de commissie twee voorwaar den: a) de C.N.L. moest wel geliquideerd, maar niet failliet worden verklaard; D) alle aspirant-kopers, ook degenen die hun woning reeds betrokken had den en wier betalingen reeds geregeld waren, moesten nieraan meedoen. •Daar beginnen wij niet aan" zei den de bewoners van de voltooide wo ningen, „onze contracten zijn weder zijds nagekomen en voor ons is de kous dus af." „Niet helemaal", zei de minister, ,De contracten houden verband met het hele project. U bent slechts mede eigenaars. Als het project iets over komt, wordt u mede de dupe. Een faillissement, waarin de belastingen zouden meespelen, kosi u op de duur meer, dan het accepteren van de con clusie van het rapport van de ex perts." Daar zelfs hun advocaten hier wei nig tegen in konden brengen, traden zij weer toe tot de inmiddels opgerich te belangengemeenschappen van as pirant-kopers, de Société Civiles Im- mobilières (kortweg S.C.I. genaamd). Na een week onderhandelen zijn de verschillende belanghebbenden tot een akkoord gekomen, dat er in grote lij nen als volgt uitziet: 1) De S.C.I. ts bereid om de schul den ten bedrage van ongeveer een miljoen gulden, op zich te nemen in ruil voor de aan de C.N.L. toebeho rende mede-eigendomsrechten van het project; 2) Het accepteren van een balans van inkomsten en uitgaven verband houdende met het op gang brengen en voltooien van het project. Hierdoor zal elke woning ongeveer drieduizend gul den duurder kosten, welk bedrag door de aspirantkopers zal moeten worden bijgepast. 3) De regering van haar kant geeft toestemming om de nog niet verkoch te oppervlakte van 5500 vierkante me ter voor kantoorruimte te bestemmen. Er zal een regeringscommissaris wor den aangewezen, die belast zal wor den met het toezicht bij het afbouwen van het project. In bovengenoemde balans zijn ver rekend onder meer een waardever meerdering van de woningen tot een bedrag van 1,5 miljoen gulden, een vermindering op de architecten- en aannemersrekeningen van ongeveer een miljoen gulden en een bedrag van acht miljoen gulden voor nog niet ver kochte woningen en kantoorruimten. Hiermede is het machtige bouwpro ject gered. Het schandaal is echter nog niet uit de wereld. Immers, bin nenkort komen de schuldigen voor de rechtbank en eerst daar zal men iets te weten komen over de werkelijke schuldigen. Dat geheel Frankrijk naar dit proces uitziet, zal men begrijpen, als 'men weet, dat minister Sudreau zijn toenmalige ambtgenoot van finan ciën ervan beschuldigde reeds in 1953 op de hoogte te zijn geweest van be paalde financiële moeilijkheden in de boezem van de C.N.L., zonder hem hiervan op de hoogte te hebben ge bracht. Maar vooral na de uitlating van oud-prefect Haag voor de rechter commissaris tijdens de instructie, die zei dat hij in 1960, nieuwsgierig ge worden door de persoonlijke uitgaven van Pouillon, aan minister Sudreau gevraagd had een administratief "en financieel onderzoek te willen doen in stellen naar de gang van zaken bij de C.N.L. waar hij oud prefect Haag president van was. Toen vier maan den later minister Sudreau taal noch teken van zich had laten horen, had Haag zijn ontslag aangeboden, waar van hij later t tot zijn spijt is te ruggekomen. Hij genoot hier een maandsalaris Van bijna twaalfduizend gulden. k 14 I Bij nader inzien bleek Karachi een moderne en koortsachtige stad te zijn; bij de douane moesten ze een indrukwekkende reeks formulieren invullen. Het was er zo warm als in een ketelhuis, maar, hoewel het al bijna donker was, was het toch de tijd van de heilige „Engelse thee". En wat smaakte die! „Een hotel! Een bad!" hijgde Ber- trand. Hij scheen werkelijk op zijn laatste benen te lopen. Het enorme hotel Metropole, het laatste Engelse overblijfsel, bleek al les te bieden wat hij maar verlang de, en tevens was er een koele bin nenplaats, waar de reizigers op hun gemak konden dineren. Abel had het altijd betreurd dat hij geen generaal bij de luchtmacht was. „Wat moeten die buitengewone „Kolonel Thompsons" dit hebben ge mist, toen ze aan het hoofd van hun lanciers en stervend van dorst die gloeiendhete Khyberpas overtrok ken! Met zijn mond vol rijst met kerrie zei Mare: „Intussen moet je nu maar genieten wat je kunt!" „Ja", stemde Bertrand toe, „stop je maar flink vol nu je de gelegen heid nog hebt. De cobra's zullen morgen een des te lekkerder hapje aan je hebben." Abel en Mare lieten met veel ge kletter hun vorken op hun borden vallen. „Ik zie jullie al!" gnuifde Ber trand, „met die kronkelende beesten rond je nek En dan op die spij kerbedden! Dames en heren, hier ziet U de beroemde fakirs Taraka- boem en Abrakadabra! Bekijk ze eens goed! Nu vindt U dat ze er nog doodgewoon uitzien, maar nog een paar minuten, wanneer zij U hun kunst vertonen, een ware uittar ting van de dood zult U zien hoe ze eerst rood, dan blauw en mis schien ook nog wel zo wit als een laken worden. En als ze er niet in slagen de trance toestand van de echte fakirs te bereiken, dames en heren, zullen deze namaakfakirs on der Uw ogen veranderen in een paar zeven ..Laat hem maar praten", zei Abel tegen Mare, „het zal hem opluchten misschien komt het door de hit te Nieuw Delhi 21-5 22 u. 30 Dino reisbureaus sabote ren systematisch toer door opdrachten bijna onmogelijk S W; X&.ÏNbvXvJct«Wc z A- door' JA VVl-V* ABEL ARMAND cnl-XSAsk BIRTRAttB ÏVOULTREfA0NT/ te maken stop niettemin al le punten uitgevoerd zij het moeizaam. Armand. De bus van de luchtvaartmaat schappij reed snel door Karachi, eens de tweede stad van India, doch nu de hoofdstad van Pakistan, een stad die zich nog steeds uitbreidt en waarvan de flatgebouwen, de hy permoderne fabrieken en ordelijk heid een scherp contrast vormen met de nonchalante manier van le ven in de meeste oosterse steden. Maar het onverbiddelijke en toch al vertraagde tijdschema liet weinig gelegenheid over om bezienswaar digheden te gaan bekijken. Ze vlogen over een welvarend ge bied dat wel één grote moestuin leek, zo ver het oog reikte. Zo nu en dan zagen ze een stad, die deed denken aan een eiland, omringd door een groene zee. Deze vlucht, die zo'n scherpe te genstelling vormde met die over de woestijnen van Afghanistan, was zo rustig dat zelfs Bertrand zijn mond hield. Weldra kwam de Yamuna die ook al weer aan een zilveren lint deed denken in zicht, een teken lat ze Nieuw Delhi, de triomf der Engelsen in India, naderden. Zelfs nu elf uur 's morgens was de hitte al ondragelijk, vooral voor onze reizigers met hun vele bagage en hun camera's met toebehoren, die hun zowat op de knieën hingen. Hijgend en zwetend als waterbuffels vielen zij het kantoor van de Trans World Travel Agency binnen, juist op het ogenblik dat de directeur, die een krant in de hand had, zei: „Nu, dat weten we dan ook alweer ze komen dus toch niet hier!" „Maar we zijn er al!" merkte Mare op. „Alle goden waar komen jullie in 's hemelsnaam vandaan?" „Uit Karachi en wat is daar voor vreemds aan?" „Maar jullie zijn een dag te laat! De verslaggevers hebben jullie bewe gingen gedurende het laatste etmaal van minuut tot minuut gevolgd! Ze zijn gewoon op mensenjacht geweest tussen Agra en Delhi. We hadden nooit gedacht dat jullie het zouden halen!" Gelach. Stevige en hartelijke hand drukken. Koele dranken... „We moeten ook aan de pers den ken", merkte de directeur op. „Laat me tenminste bekendmaken dat jul lie er zijn, dat verdienen die ver slaggevers wel, nu ze gisteren de he le dag hebben gewacht hier, kijk maar eens". En hij gaf Abel de In dia Express. BAARN. De (Nederlandssprekende) Gereformeerde kerk van Djakarta en de Indonesische christelijke kerk aldaar, de vroegere Chinese kerk, zijn na een lange periode van voorbereiding samen gesmolten. De fusie is gevierd in een grote ge meenschappelijke samenkomst, waarbij, vertegenwoordigers van andere kerken en van de Indonesische raad van ker ken van hun vreugde blijk gaven. De Geref.kerk van Djakarta was de oudste kerk van wat men voor de oor log de classis Batavia noemde van de Nederlandse Gereformeerde kerken. Na de oorlog werd deze kerkengroep zelf standig. Door het sterke teruglopen van het aantal Nederlanders in Indonesië werd het ledental gedecimeerd. WEMELDINGE. Op Eerste Paas dag zal om 5.00 uur in de Ned. Herv. Kerk een Paaswijdingsdienst worden gehouden. Ds, K. W. Slik zal de leiding verzorgen, terwijl voorts de muziekver eniging O.K.K. en het Kerkkoor hun medewerking zullen verlenen, beiden onder leiding van de dirigent de heer A. v. d. Cingel. DJAKARTA (Reuter) De Chinese volksrepubliek heeft laten weten dat ook zij zich kan verenigen met de oplossing voor het vraagstuk- Laos zoals de Britse regering zich die denkt. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Ji heeft verklaard dat China geen bezwaar heeft tegen het weer bijeenroepen van de commissie van toezicht voor Laos of tegen het beleggen van een conferentie-van-veertien. Tsjen Ji bevindt zich in Djakarta. Hij legde zijn verklaring af op een af- scheidsbartket dat hem door president Soekarno werd aangeboden. Een oplossing voor de kWestie-Laos moet in elk geval de goedkeuring heb ben van de drie belangrijkste partijen, zei de Chinese minister. Dat zijn de na tionalisten, de linksen en de rechtsen in Laos. Drie punten De verklaring van maarschalk Tsjen Ji betekent dat China het Engelse voor stel aan de Sowjetunie heeft aanvaard. Dit voorstel behelsde: 1) de Sowjetunie en Engeland verzoe ken de strijdende partijen het vuren te staken. 2) het weer bijeenroepen van de inter nationale commissie van toezicht. Deze commissie, bestaande uit Indië, Polen en Canada, werd krachtens de Geneef- se verdragen van 1954 ingesteld en had tot taak de naleving van deze verdra gen te controleren. 3) het beleggen van een internationale conferentie over Laos van veertien mo gendheden. De bijeenkomsten van de internatio nale controlecommissie werden in 1958 op aandringen van de toenmalige rege ring van Laos voor onbepaalde tijd ge schorst. Onze Londense correspondent telefo neerde ons gisteravond: Ook prins Soe vannah Phoema, de vroegere neutra- listische premier van Laos, droeg giste ren weer een steentje bij tot het afne men van de spanning. Hij is op het ogenblik in Londen voor besprekingen met de Britse regering. De prins liet zich bijzonder lovend uit over de voorstellen van Engeland aan de Sowjetunie over Laos. De ontspan ning van het ogenblik, aldus prins Soe vannah Phoema, is zeker te danken aan de Britse voorstellen; deze zijn zeer verstandig en kunnen na zekere geringe wijzigingen worden aanvaard. De prins noemde het noodzakelijk dat de militaire hulp die thans aan de twee oorlogvoerende partijen in Laos wordt gegeven van buitenaf, wordt gestaakt. Dat is een noodzakelijke voorwaarde voor het tot stand brengen van een re geling voor de moeilijkheden. Lof voor Kennedy Prins Soevannah was bijzonder inge nomen met de houding van president Kennedy tegenover de kwestie-Laos. Kennedy wil immers een neutraal en onafhankelijk Laos. De vroegere pre mier zei nog dat hij een beslist tegen stander is van het overnemen van de macht door de communisten in Laos. Hij meende stellig dat ook de Chine zen en Noord-Vietnam voorstanders zijn van een onafhankelijke en neutrale status voor zijn land. Prins Soevannah geeft er de voorkeur aan dat eerst de internationale com missie voor Laos nieuw leven wordt in geblazen, alvorens een wapenstilstand, wordt afgekondigd. Dean Rusk Ook Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, liet zich gisteren optimistisch over Laos uit. Hij had de nacht van donderdag op vrijdag doorgebracht op het Schotse vliegveld Prestwick voordat hij terugvloog 'naar de Verenigde Staten. Hij verklaarde dat het mogelijk moet zijn een oplossing voor het vraagstuk te vinden door middel van onderhande lingen. HU herinnerde er aan dat hij na de conferentie van de Zoavo besprekin gen had gevoerd over Laos met de In dische premier Nehroe. Nehroe, aldus Rusk, is een sleutel figuur in de kwestie-Laos. Hij zal een belangrijke rol spelen bij de oplossing van de kwestie. DEN HAAG De K.L.M. heeft vorig jaar ongeveer 179.000 passagiers over het noordelijk deel van de Atlantische oceaan vervoerd. Daarmee kwam zij op de vierde plaats onder de achttien bij de I.A.T.A. aangesloten luchtvaart maatschappijen die vluchten over het noordelijk deel van de Atlantische oce aan maken. Met het vrachtvervoer nam de K.L.M. de derde plaats in. Doordat hij geen voorrang verleende aan een vrachtauto is donderdag de ze ventienjarige P. H. van Dijk uit Den Haag in zijn woonplaats op zijn brom fiets aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Gladiolen kunnen nu worden gepoot; de knollen nu bestellen en direct na ontvangst op de voor hen bestemde p'.aats poten De knollen moeten op een diepte van ongeveer tien centime ter komen en men kan ze iets verder van elkaar zetten. Ze verlangen een voedzame grondsoort en het is nuttig wat oude mest onder te werken. Als de grond voldoende humus bevat kan men ook heel goede resultaten berei ken met de bekende roze tuin- en gazonkorrelmest. Als men een dichte haag wenst, zal men Thuja occidentalis moeten poten; die groeit vrij snel en vormt vrij spoe dig een dichte haag. Coniferen kan men nu prima verplanten en het is dus de goede tijd die te bestellen Ai naar gelang de grootte zal men toch ongeveer drie of vier stuks per strek kende meter nodig hebben; meestal worden slechts struikjes van ongeveer een halve meter hoogte gepoot en als men de tijd heeft kan men ook lagere nemen. Aardbeien nebben nu vlak voor de bloei nog eens een bemesting nodig en als men er voor de winter wat oude stalmest tussen gestrooid heeft, kan men nu met een lichte overbemesting volstaan: de bekende roze tuin- en ga zonkorrelmest kan voor dit doel wor den gebruikt. Grote hoeveelheden heeft men er niet van nodig; per tien vierkante meter is driehonderd gram voldoende. Uw planten moeten ook on- kruidvrli gemaakt worden, want als er straks vruchten hangen, kunt u er niet meer tussen komen. door 1 /OE PRESIDENT^ WAS ONZE LAAT STE KANS-, PALE. WE ZULLEN EEN JAAR IN duARANTAJ- SUÜPPICHT0IJ ME. DALE. IK KAM DE SA TELLIET TENMINSTE 2I EN. pAT IS AL ZO 'N TROOST. 3786. Het zou Pablo Piste niet mee vallen om Arie de Potvis te pakken te krijgen voor zijn vermaak-industrie. Niet alleen, omdat Arie zich niet zo gauw liet pakken door lieden die het Po- vi niet machtig waren, maar ook omdat anderen? op weg waren om zich over het intelligente dier te ontfermen. Temidden van een grote hoeveelheid opwaaiend stof en zand naderden de auto's van politie en pers. De eerste had tot taak een afzetting rond Arie te ma ken en de pers zag in Arie stof tot schrijven. „Bliksiekaters! Wat zullen we nou hebben?!" riep Kappie, toen de voer tuigen met knarsende remmen tot stil stand kwamen. „Datzelfde komen wij u vragen!" riep een journalist, uit zijn wagen springend. „Hoe kwam u op het idee om een reis per potvis te maken, heren?" Een dikke brigadier viel hem in de rede. ..Een mooie vangst.1" zei hij, op de notvis wijzend. „Alleen jammer, dat het dier het vastgestelde maximum-gewicht te boven gaat! En een andere vraag: Hebben de heren ook een visvergun ning?" ..Leg jij alles maar uit, Balein," zei KaDpie. „Jij kunt zo goed met vissen kletsen, dat je met landrotten wel hele maal geen moeite zult hebben..,.1" 52—82. Otto rende langs de rand van het ravijn in de richting, waar hij Elar gezien had, terwijl hij onderwijl zo hard mogelijk driemaal het geluid van de sperwer nabootste. Heel uit de verte kwam zwakjes het antwoord van Distel en onmiddellijk stelde Otto vast, dat die zo ver weg was, dat hij nauwelijks enige hulp van hem kon ver wachten. Elar had blijkbaar in de gaten, dat hij ontdekt was, want hij richtte zich uit zijn gebogen houding op en zet te het op een lopen in de richting van het beschermende kreupelhout. Doch hij had nauwelijks een paar passen gedaan, toen Otto hem zag struikelen en languit tegen de grond slaan. En voor de vluch teling zich kon oprichten had Otto hem bereikt. „Uw spel Is uit, Heer Elar!" voegde hij de vluchteling toe. „Ik raad U aan, zonder tegenstribbelen met mij mee te gaan naar de burcht, opdat Heer Gislar recht over. U kan spreken!" Zonder iets te zeggen boog Elar het hoofd en krabbelde overeind. Zijn hou ding was zo deemoedig, dat Otto een ogenblik zijn waakzaainhGkl liet varen doch dat ene ogenblik werd hem nood' lottig, want met een grauw als van een getergd dier, sprong Elar op hem toe en zijn aanval was zo onverwacht, dat Otto zijn evenwicht verloor en viel ter wijl Elar zich als een bloedzuiger aan hem vastklemde.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2