DE GLORIE VAN HOLLANDS LAGE LUCHTEN „Goed Kamp" zoekt geen nieuwe wegen ANK VAN ROSSEM Antonius en Cleopatra D Brand in atelier en sociëteit Honderd jaar sierplanten in de polder Excuseer mijn vuile BOSKOOPSE „TUINWINKEL" MAÏZENA D U RYEA ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. li In Haagse binnenstad de beschermende basis voor blijvende schoonheid KLEIN BEGIN RECLAME ADVIEZEN Zalcrdag 1 april 1961 IT is de glorie van de luchten, van de transpa- I rante koepel die het Nederland Ivan de rivieren overwelft. Dit is de heerlijke tijd, dat Ide grauwheid openbreekt in wit tegen blauw, van de spie- I geling van het jonge licht in het geduldige water en in onze ongeduldig hunkerende j ogen. ILust voor het oog dat zegt men zo wel, maar wat denkt een mens daarbij? Ongedurig gaan we voort en wat zien we? Ik zie, ik zie Iwat gij niet ziet, zo schreef Werumeus Buning. Dit zag I hij: een land van water en riet, van dijken en wallen, een groot land, te groot om te omvatten in al zijn schoon heid en zijn rijkdom in een enkel mensenleven, een land gemaakt door geslachten voor geslachten, erfenis en erf lating in een. De Lek bij Tienhoven schreef de fotograaf Rotgans bij de foto en hij vond daar mee genoeg gezegd. Honder den dorpen liggen zo, bij de genade van de Almachtige, die water en winden stuurt, aan de rivieren stil te glanzen in de ragfijne omlijsting van de bomen. Duizenden van die foto's zouden kunnen worden ge maakt. Zo mooi is Holland. Li b an Mb mm bm Mi M mm mm mm mm mmm Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Maartse buien en de aankondiging, dat Goed Kamp binnen kort weer de poorten zal openen zijn betrouwbare aanwijzingen dht de zomer aan komt kruien. De secretaris-gene raal van bet Ministerie van binnenland se zaken, dr. A. H. Günther, zal op 7 april de negende tentoonstelling van de A.N.W.B. openpraten. Van dat ogenblik at tot en met de elfde april zullen duizenden in en om de Haagse Houtrusthallen weer in opperste verba zing kunnen komen om al het moois, dat de industrie de vakantieganger te bieden heeft. Spectaculaire nieuwe dingen zullen er niet bij zijn. De A.N.W.B. is daar nog al tevreden over. ,,Het is duidelijk, dat de fabrikanten en handelaren in kam- Deerartikelen toch kennelijk een goede weg zijn ingeslagen en een koers vol gen die tegemoet komt aan de wensen van een veeleisend publiek", zo rede neert zij. Ook wordt op deze manier bewezen, dat de artikelen, die enkele ja ren geleden als nieuwigheden naar vo. ren werden gebracht, in de praktijk aan de verwachtingen hebben voldaan. Het best wordt dit op Goed Kamp bewezen door de bungalowtenten. Toen deze geraamtetenten enkele jaren gele den werden geïntroduceerd haalde me nige ras-kampeerder schamper de schouders op: die dingen hebben geen centje windvastheid. De bungalowten ten zijn echter zo populair geworden dat zij nu de combinatietenten tent, horizontale luifel en kookhoek schij nen te verdringen. Op Goed Kamp zal deze ontwikkeling terug te vinden zijn. Dit hoeft voor de kampeerders, die de voorkeur geven a,an een kleinere tent, geen aanleiding te zijn een bezoek aan de tentoonstelling dit jaar ma-ar te ver geten Ook voor hen zal er keus genoeg zijn. Het goedkoopste tentje op Goed Kamp is de Trekker, een enkeldaks huttentje voor twee personen. Het weegt drie en een halve kilo en kost 56 gul den. De duurste (995 gulden) is de Villa de Luxe. een dubbeldaks bungalowtent van vijftig kilo. Nogal zwaarwegend, ook in de portemonnaie, maar het be staat dan ook uit een keuken, een slaap- ruimte voor de ouders, een kinderka mer met een speciaal hemeltje om de lichtinval te regelen en een zithoek. Tussen deze uitersten zal dan zowat al les te zien ziin wat er op het ogenblik op het gebied van tenten is. Caravans De meeste ruimte op de tentoonstel ling zal worden ingenomen door de ca ravans. waarvan 119 verschillende ty pen zullen worden getoond. Twaalf daarvan krijgt het publiek voor de eer ste keer te bewonderen. In prijs va riëren de wagens van twaalfhonderd tot negentienduizend gulden. De lichtste wa. gen is een vouwwagen van honderd, de zwaarste een caravan v-ah 1250 kilo. Ook voor deze kampeerwagens geldt, dat de fabrikanten uit zijn op vervol making van hun produkt, meer dan op het brengen van revolutionaire' nieuwig-1 heden. Eierdons Wat de accessoires betreft: op Goedl Kamp zal blijken dat nu ook de stoom pan zijn intrede heeft gedaan in de kampeerwereld. Verder is er natuurlijk het hele arsenaal hulpmiddelen voor de kampkeuken, de superlichte pannetjes, maar ook een dertigdelige pannenset die zo in de keuken-thuis dienst zou| kunnen doen. Een attractie voor verfijnde slapers I zal ongetwijfeld de slaapzak zijn waar van de vulling bestaat uit zuiver eider dons. De prijs is wel om er een slape loze nacht van te hebben: driehonderd! gulden. In het buitenland al jaren be kend, maar voor Nederland iets nieuws I is dan verder nog een tentharingtrek-1 ker. Een heel ander soort nieuwtje tenslot te vormen de meisjes van de A.N.W.B., I die tijdens de tentoonstelling inlichtin gen zullen geven aan wie daar maar om verlegen zit. Dat wil zeggen: de meisjes zijn met nieuw, maar wel de uniformen waarin zij gestoken zullen zijn. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In minder dan een I half uur tijds heeft de Haagse brand weer gistermorgen vroeg een felle uitslaande brand bedwongen, die was uitgebroken in een pakhuis aan het Lissabon, een klein zijstraatje van de Denneweg in het centrum van Den Haag. Een kunstschildersatelier en een socië teit in het pakhuis liepen ernstige schade op. De brand is begonnen op de eerste etage, waar de sociëteit is ondergebracht, en sloeg daarna over naar het atelier op de tweede etage. De brand vernielde een groot deel van| het binnenwerk van het oude gebouw. Advertentie ORGINGSPREPARATEN WE HEBBEN nu twee weken uitgeweid over de weelde en geneugten van Cleopatra?s hofmaar de ontwikkeling van de historie staat niet stil en intussen zijn de dreigende donderkoppen van de oorlog aan de blauwe noorderhorizon van Egypte komen opdagen. Men kan er over twistenof de grote rivalen Octavianus en Antonius van meet af aan elk van hun kant er doelbewust naar gestreefd hebben hun tegenstander uit te schakelen en de alleenheerschappij te verwerven in elk geval wijzen de feiten sterk in de genoemde richting. In 33 werden de laatste geprikkelde brieven gewisselden al kon Octavianus in Rome nog geen formele oorlogsverklaring forceren bij gebrek aan bezwarend bewijsmateriaaliedereen kon toch begrijpendat het op vechten zou uitdraaien. Cleopatra en Antonius overwinter den in Ephesus, verzamelden troepen en voorradenen in mei 32 sloegen ze hun hoofdkwartier in Athene op, vastbesloten de vijand tegen te hou den aan de rand van het door An tonius geadministreerde gebiedIn Athene had Antonius* Romeinse vrouw Octavia lange tijd doorge bracht en de herinnering aan haar was nog levend. Misschien daardoor geprikkeld zet Cleopatra nu bij Anto nius doordat hij van Octavia scheidtwat volgens de Romeinse wet door een eenvoudige schriftelijke verklaring van de man kon gebeuren. Hierdoor werd de laatste band met zijn zwager Octavianus doorgesneden. Antonius bleef vol attenties tegen over de vrouwdie hem na al negen jaar aan zich gebonden hield beel den, schilderijen en wijgeschenken uit de tempels, alles keurig geroofd vol gens een Romeinse vaklraditie van twee eeuwen, gingen als cadeau <iaar Cleopatra en vermoedelijk heeft hij haar zelfs de hele bibliotheek van de stad Pergamon, de op één na grootste ter wereld 200.000 delen), ten geschenke gegeven. LEOPATRA miste in haat stre- ven naar macht, zoals zo vaak bij vrouwen in de geschiedenis, alle verstandige matiging en ver vreemdde daardoor een aantal belang rijke Romeinse figuren van haar en Antonius* zaak. Het politieke kame leon Plancus, over wie in de voor gaande afleveringen al vaker is ge sproken, vond het nu ook het juiste ogenblik om weer van kleur te ver anderen, toog naar Rome, naar Oc tavianus, en leverde hem een kost baar geheim uit: de plaats waar An tonius zijn testament had verborgen, id. bij de Vestaalse maagden. Hoe heilig een plaats ook mag zijn politieke belangen weten er altijd raad mee, en Octavianus kreeg het testament, het zolang begeerde bewijs van Antonius* staatsgevaarlijke be doelingen, in handen en las het in de senaat voor. Het was de moeite waard: enorme schenkingen aan de kinderen van hem en Cleopatra, er kenning van haar en Caesars zoon Caesarion, en de wens, dat zijn lijk in elk geval naar Alexandrië moest worden overgebracht om t.z.t. met het hare in één graf te worden bij gezet. Voeg hierbij de angst van de Romeinen, dat Alexandrië Rome zou kunnen vervangen als wereldhoofd stad, en het hoeft ons niet te ver bazen, dal een oorlogsverklaring het gevolg was. Merkwaardig maar lis tig) genoeg, werd niet Antonius, die altijd nog enige aanhang bezat, maar Cleopatra het mikpunt van deze ver klaring: zij zou Antonius door tover middelen tot haar slaaf hebben ge maakt. ^J^EER VERPLAATSTEN Antonius en Cleopatra hun hoofdkwartier naar het westen naar de kust van de Ionische zee - en in die buurt speelt het korte militaire dra ma, dat hun lot beslist. Octavianus* veldheer Agrippa weet op handige wijze hun vloot te isoleren, en de poging van Antonius en Cleopatra om deze blokkade te doorbreken, werd de slag bij Actiumeen kaap bij de ingang van de huidige golf tian Artavan 31 v. Chr. De doorbraak mislukte als militaire operatie, maar Cleopatra en Antonius ontkwamen. Het was een groot succes voor Oc tavianus, maar het bracht nog niet de beslissing, die alleen uit do ge vangenneming of dood van zijn te genstanders kon bestaan. En als de- se energieker waren opgetreden en een duidelijker strategie hadden ge volgd, hadden zij de strijd nog wel kunnen rekken. Nu liepen de legioe nen en bondgenoten naar Octavianus over en de toestand tvas al spoedig hopeloos. Antonius en Cleopatra bleven in een soort verlamming hun oude le ven van weelde en vermaak leiden en dat zij wisten, dat het met hen gedaan was, blijkt uit de naamsver andering, die hun club in Alexandrië onderging: voortaan heette deze in- plaats van „club der broeders des onnavolgbaren levensde „club der broeders des gemenen stervens**. Cle opatra nam al proeven met ter dood veroordeelden om uit te maken, welk vergif het snelst en meest pijn loos zou werken, en vond, zoals Plu tarchos meedeeltdit in het slangen gif- Met de komst van Octavianus en zijn troepen aan de oostgrens van Egypte begint dan het laatste, gru welijke, hoofdstuk van deze geschie denis, waarmee wij volgende week deze reeks zullen besluiten. Hjfl Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème VAN ORGANON^)oSö OSKOOP Deze maand, om precies te zijn de dertiende, opent Hare Koninklijke Hoogheid prinses Irene in het kwekers centrum Boskoop een grote bloe mententoonstelling, de Flora Nova 1961. De Prinses zet daar mee een traditie van haar groot moeder voort, die in het verle den de Boskoopse exposities op het gebied van bloemen en planten verscheidene malen bezocht. Aan de komst van een lid van het Koninklijk Huis naar de Flora Nova 1961, hechten de kwekers in de polder, ergens aan de spoorlijn tussen Gouda en Alphen aan de Rijn, grote waar de. In het oer-Hollandse plaatsje met zijn sloten en vaarten, witgeschilderde bruggetjes en welverzorgde voortuin tjes, wordt dit jaar een jubileum ge vierd en het hoge bezoek aan de ten toonstelling zet aan dat jubileum extra luister bij. HONDERD jaar geleden werd hier de Vereniging voor Boskoopse Culturen opgericht, vertelde ons de burgemeester van de gemeente, mr. dr. E. P. Verkerk. De sierplantencul tuur, in die dagen klein begonnen naast de teelt van vruchtbomen en aardbeien, kwam toen ook op gang. Nu, na een eeuw, is Boskoop *S werelds grootste kwekerscentrum voor siergoed, met een export van meer dan dertig miljoen gulden per jaar. In 62 landen prijken in parken en gazons, langs tuinen, ^coniferen! KWEKERS ZORGDEN VOOR alle soorten bloei ende heesters en struiken, bomen vaste planten A uit Boskoop. Die worden langs de sloten en vaarten in de tegen de randstad Holland aange leunde polder in het gebied van de Gouwe, door zevenhonderd kwekers op ongeveer evenveel hectaren vrucht bare grond geteeld. Boskoop, zegt mr. Verkerk, is in het buitenland beter bekend dan hier, al weten ook steeds meer Nederlan ders de weg te vinden naar het pitto reske dorp. waar elk nerceeltje grond een eiland lijkt temidden van de vele sloten. De laatste jaren komen steeds meer particulieren op de kwekerijen het siergoed voor hun tuinen zelf uit zoeken. Voor de kwekers brengt dat natuurlijk veel extra werk met zich mpe, vooral omdat de bezoekers dik wijls niets van tuinieren afweten en dus eerst uitgebreid moeten worden voorgelicht over de groei en bloei van een benaalde plant, boom of struik. Om dat te ondervangen en om de Bóckoon«?e produkten in eigen land een grotere bekendheid te geven, heb ben pen aanta1 kwakers onlangs ge- zarn°miik het S'ertinneontrum F^-nda or>^^r'^ht. beter bekend als de ^uin- winkel, zegt burgemeester Verkerk. IN de tuinw'nke' b-'i de Btdkse brug. aan het einde van de lan ge. lange straatweg, die recht door het dorn loopt en wordt geflankeerd door sloten, kwekerijen en tuintjes, waarin reeds ribessen. forsythia's, verschillende prunussoorten en mi- n'atuu** rhododendrons b'oe'lem vindt men mejuffrouw A. van Rossem. Ank van Rossem. eer. bruin gezicht van de buitenlucht en donker krullend haar „sorry voor mijn vuile han den" is tuinbouwkundige in Boskoop, Zii i<? in d'eu.ot. van de PpH ^e or ganisatie plant Propaganda Holland, die onder andere de reclame in het buitenland verzorgt Reclame maker, voor de Boskoopse pmdukten in Nederland behoort tot de taken van Ank van Rossem. Dat doet zii onder andere in de tuinwinkel in het kwekersdorp aan de Gouwe. In het houten gebouwtje dat op het ter rein van het centrum Florida staat, verkoopt de 25-jarige tuinbouwkundige over de toonbank planten, heesters en bomen aan particulieren, die zelf een tuin willen gaan aanleggen. Op het stuk grond achter het gebouwtje en in de bloembakken op het terras rond om, kan men die produkten van de Boskoopse kwekerijen zelf uitzoeken. De „winkeljuffrouw" graaft ze uit waar men bij staat. Althans in de winter en het vroege voorjaar, want wanneer de planten eenmaal bloeien kunnen ze meestal niet meer verpoot worden, 's Zomers is hier echter weer ander werk aan de winkel, vertelt Ank Dan komen de klanten, waar- ondei veel buitenlanders, kijken hoe bepaalde bomen, heesters of planten bloeien, en geven reeds hun bestellin gen op voor het volgende voorjaar. DE jeugdige tuinbouwkundige geeft ook allerlei adviezen. Samen met een klant gaat ze bijvoorbeeld na welke bloemen men voor een bepaal de tuin het best kan kiezen. Even tueel racet ze daarvoor in haar grij ze autootje even naar Rotterdam of Den Haag, naar Utrecht, Gouda of Woerden, om de tuin zelf in ogen schouw te nemen. De produkten die Ank van Rossem in de tuinwinkel verkoopt, koopt zij zelf bij de kwekers in Boskoop in. Ze fokt ze in het Siertuincentrum ver der op, of kuilt ze in op het stuk land, dat van haar winkel gescheiden wordt door een sloot en er weer mee verbonden is door een witgeschilderd bruggetje. Zaden, bollen, turfstrooisel, bloemaarde worden eveneens verkocht in de tuinwinkel die in Boskoop naar Amerikaanse voorbeelden werd inge richt, om het zelt doen op het gebied van de tuinaanleg in Nederland te sti muleren. 's Zomers laat Ank van Rossem haar werk in de winkel wel eens enkele uren in de steek. Dan leidt zij gasten rond over het proefstation voor de tuinbouw in Boskoop. Hetzelfde werk deed de jeugdige tuinbouwkundige Ank van Rossem voor haar tuin winkel in Boskoop. vorig jaar op de Floriade op de Bos koopse modelboomkwekerij, waar zij duizenden belangstellenden uit bin nen- en buitenland alles vertelde wat men maar over de kwekerij wilde weten. Ank van Rossem weet daar alles van. Ze studeerde aan de Mid delbare Meisjestuinbouwschool in Rijswijk en werkte daarna op ver schillende kwekerijen. De liefde voor alles wat groeit en bloeit zit me in het bloed, zegt ze zelf. De hele vrou welijke kant van mijn familie heeft dat. DE Boskoopse „tuinwinkeljuffrouw" heeft ook een jaartje in Frankrijk gewerkt. Ik maakte deel uit van een staf van vijf tuinlieden op een groot buiten in Fontainebleau, vertelt ze. Ik heb er van alles gedaan, geschof feld, gewied, geharkt, gesnoeid, als enige tuinvrouw werd mij ook de zorg voor de bloemen in huis opge dragen. Vooral wanneer er gasten kwamen, was ik een hele dag in de weer om overal in het huis fraaie boeketten te schikken. Bloemenschikken doet de jeugdige tuinbouwkundige ook hier, maar dan in de vrije natuur, bijvoorbeeld in de bloembakken voor de hal, waarin deze maand prinses Irene de grote expositie ter gelegenheid van het hon derd-jarig bestaan van de Boskoopse sierplantencultuur zal openen. De prachtige rhododendrons en azaleas op de tentoonstelling de trots van de kwekers aan de Gouwe worden door de verschillende be drijven ingezonden, de bloemen in de bakken buiten, zijn het visitekaartje van het gehele Boskoopse kwekerscen trum, en ook een beetje van Ank van Rossem.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11