BEELDHOUWER ZWOEGT VOOR SLOKOP TELEVISIE Ook bewoners zijn het heien moe ER MOET NOG VEEL VERBETERD WORDEN Walhain vertelt een oud verhaal, in een nieuwe en boeiende vorm gegoten VRACHTENOORLOG DRIE MAANDEN VERSCHOVEN Omroepen niet in commissie „omroepwet" Belangen van invalide militairen programma's Vrijdag 31 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Heel reëel Geen zieltje Moeilijk vandaag IN HET KORT vandaag j Geen inzittende in opgetakelde auto Anderhalf jaar voor verduistering Verklaring herroepen Brand gesticht in eigen huis Gemeente Utrecht iveer op het matje ACTIEVE OBLIGATIES ACTIEVE AANDELEN Amsterdamse wisselmarkt ■5 TN HET tjokvolle beeldhou- wersatelier aan de Pontanus- straat in Amsterdam-Oost is de laatste dagen en halve nachten keihard gewerkt en voor de te levisie nog wel. Het werk dat men vanmiddag tijdens de pon tificale namiddagdienst uit Amersfoort kan zien heeft overi gens niets met beeldhouwen te maken: het zijn tien tekeningen van de hand van René Nyssen die het lijden van Christus weergeven. „Het schijnt wel of bij de tele visie alles altijd op het laatste nip pertje moet," zegt Nyssen meer vragend dan verwijtend, „want met de opdracht voor de kruisweg statie die 5 maart op de televisie is verschenen kwam men ook pas een paar dagen tevoren uit de bus." Er klinkt eerlijke verbazing uit de woorden van deze gevoelige artiest getrouwd met de actrice Betsy Smeets die vijf jaar ge leden, na het beëindigen van de Maastrichtse Academie, samen met zijn jonge vrouw het geluk boven de rivieren ging beproeven. Beetje traag „Maandag kreeg ik te horen dat oer vier dagen tien tekeningen van me in Bussum werden ver wachtdat is eigenlijk wel een beetje teveel van me gevraagd. laat hij er met een fijnzinnig lachje op volgen,Ik ben een beetje traag en daar komt nog bij dat tekenen eigenlijk mijn fort niet is." Taai vasthoudend aan zijn drang naar eigen vormgeving heeft Nys sen het tot nu toe niet makkelijk gehad. Concessies doet hij niet graag en wanneer iemand bij hem komt en hem een opdracht geeft die tegen zijn artistieke geweten indruist, bedankt hij voor de eer. „Zou het u niet meer voor de wind zijn gegaan als u in het zui den was gebleven?" Hij plukt een beetje verlegen met zijn krachtige brede vingers aan zijn donkere baard. Niet terug „Mijn oud-collega's van de Aca demie zitten er inderdaad beter voor dan ik: vergeet niet dat in Brabant en Limburg de kerk een potentiële opdrachtgever is terwijl de concurrentie onderling geringer is dan in Holland. Aan de andere kant vind ik het leven en vooral de grote verschei denheid in het westen toch wel érg veel voordelen hebben: het ver ruimt je blik, opvattingen en in zichteneen paar jaar geleden zou ik nog graag naar Maastricht zijn teruggegaannu niet meer en daarbij speelt natuurlijk ook het feit een rol dat Betsy volkomen is geaccepteerd als actrice." Pierrot Even glimpt er iets van trots in zijn zachtmoedige ogen en hij grijpt dan vermoedelijk als een soort afleidingsmanoeuvre zijn teken- stift en geeft Jezus' disgenoten hier en daar nog een accent. Op een plank tegen de muur maakt een kleine bronzen Pierrot zijn tragikomisch gebaarzijn pendant is in het bezit van de ko ningin. Mr. J. Walvius te Drachten schrijft ons: ]VrU het Algemeen Dagblad in uitvoerige en duidelijke artikelen de aandacht heeft gevestigd op het streven van de heer P. de Boer, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hun Nabestaanden, en directeur van de Stichting „De Nederlandse Soldaat, is daarmee bereikt, dat velen een beter inzicht hebben gekregen in zaken van algemeen belang, waarbij de belangen van invalide militairen veelal onvoldoende behartigd werden en nog worden. Als juridisch adviseur van de bond en staande achter de vaak verguisde en miskende P. de Boer heeft het me goed gedaan. KLEIN, BEWEEGLIJK, felle handgebaren, een hese indringende stem en een paar priemende lichte ogen onder een warrelige blonde haar dos. Bruine vingertoppen van de vele sigaretten bladeren driftig in een verfomfaaid manuscript waar met kapitale letters boven getikt staat: AHASVERUS EN NAZARENER -f TEKST: AUGUST VERMEYLEN VOORDRACHT: JOHAN WAL HAIN REGIE: MAX DOUWES NCRV-TV VRIJDAG 31 MAART 1961 9.10. „Kijk," zegt Johan Walhain, ter wijl hfj een beetje gespannen en ge haast zijn ogen over de tekst laat schieten op zoek naar één fragment, „het moeilijke van deze voordracht is de verhouding verteller-speler, ieder ogenblik gaan die twee in el kaar over, daar moet afstand tussen zijn maar je moet oppassen geen stemmetjes te gaan maken, geen typetjes te scheppen zoals we dat gewend zijn." Hij onderbreekt zichzelf met de woorden: „Nee, ook niet", en als zijn vingers weer over het volgend vel schuiven vervolgt hij iets harderop: „Vermeylen heeft gewoon of eigenlijk op zijn buitengewone indringende ma nier het verhaal van de wandelende jood verteld: wat zo frappant is, is het uitblijven van de gedramatiseerde vorm die je zou venvachten en dat maakt het juist zo moeilijk voor de verteller die. alle figuren de revue moet laten passeren zonder zijn kwa liteit uit het oog te verliezen." ,,Wat boeit u nu het sterks: in Ver- meylens versie van de geschiedenis van Aihasverus?" „Daar ben ik juist naar op zoek eindelijk, hier is het." Hij kijkt in ge dachten op, met een schuin hoofd als of hij zijn oor te luisteren legt: „Ver meylen stelt Christus zeer reëel voor.... als een arbeider die je zou kunnen tegenkomenen dat fascineert me enormluister maar." De linker hand houdt het weerbar stige papier, de rechter de weerbar stige haren in bedwang. „Want dat wil u maar zeggen: een man was hij van top tot teen, geen zieltje van suiker en zeem, geen flie refluiter of flauwerik, maar een knoes tige kerel uit één stuk, met een pezig paar werkhanden, een klaargesnoten kop en een klokhuis waar aan te pak ken was Verrukt kijkt Walham op: „Dat is nog eens taal, vindt u nier, en dan bij voorbeeld deze zin: „Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zat hij in zijn keldertje gedoken, sneed zijn leer, trok den pekdraad, hamerde op hak en zool, slaafde dat het tot bij de buren stoof, maar nooit hoorde hij het zoete gesis van boter in de pan." „Is het niet erg moeilijk om deze zinsbouw en het Vlaamse woordgebruik onder de knie te krijgen?" „Nou en of en dat is ook precies het enige punt waar ik in mijn hart een beetje bang voor ben: de intentie, de spanning en de manier waarop Ver meylen zijn verhaal opbouwt liggen me volkomen maar sommige constructies willen maar niet in mijn kop blijven zittenenfin ik heb nog even tijd om de puntjes op de i te zetten! RENÉ NYSSEN: TIEN PLATEN IN DRIE DAGEN televisie 1 RADIO ZATERDAG 1 APRIL HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 9.00 Gym. v,d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Wa- terst.) VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Geknipt voor herhaling. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Vers van dé pers. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Sportnws. 13.45 Lichte muz. 14.05 V.d. jeugd. 14.40 Promenade-ork. en solisten. 15.30 Boekenwijsheid. 15.50 Kaonerork. en solist.' 16.45 Van de wieg tot het graf, le zing. 17.00 Jazz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeunerork. en soliste. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout bij gaslicht, le zing. 19.40 Leven en dood in de Bijbel, le zing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar.progr. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 De man die zijn intrek nam in hotel Gadsby, hoorsp. 22.15 Instr.trio. 22.30 Nws. 22.40 Ca baret. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM H 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V.d. jeugd. 7.40 Gewijde muz. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Godsd. uitz. 9.45 Gram. 9.55 Waterst. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. v.d. jeugd. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Koperork. 13.50 V.d. jeugd. 14.00 Mannenkoor. 14.25 Lichte muz. 14.50 Kin derkoor. 15.10 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gram. 16.50 Sportcornm. 17.00 V.d. jeugd. 18.00 Sportkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Radio Filharm. ork. en soliste. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gram. 21.35 Het graf in. de hof, lezing. 21.55 Lichte muz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.1501.30 Paaswake en Plechtige Nacht mis. BELGIE FRANS 13.40-14.30 Eurovisie: Bootrace op de Theems. 15.00 Amateursciub. 16.00 Detecti ve-film. 16.45 FeuiH. 17.00-18.00 V.d. jeugd. 19.30 TV-feuill 20.00 Nws. 20.30 Film. 20.45 TV-spel. 21.30 Licfht progr, 22.45 Nws. BELGIE VLAAMS 14.00-14.40 Eurovisie Londen: Roeiwed- str. Oxford-Cambridge. 17.00-18.30 V. d. jeugd. 19.00 Filmrep. 19.30 Weekjourn. 20.00 Nws. 20.25 Quizprogr. 20.50 Amus.progr. 22.10 Filmnws. en nieuwe films. 22.55 Nws. radio VRIJDAG. Het programma van Goede Vrijdag heeft zoals steeds een ernstig karakter. Vanavond om acht uur wordt de Johannes Passion van Bach in vergelijking met de Mat- theus Passie veel te weinig uitge voerd integraal uitgezonden. De Jo hannes Passie heeft delen die tot de prachtigste muziek van Bach gere kend kunnen worden: het openings koor en slotkoor, de aangrijpende ver zoenende koraal Ach Herr, lasz dien lieb' Engelein en Bachs schoonste ari oso met begeleiding van twee violen en luit: Betrachte meine Seel'. Het werk wordt uitgevoerd onder leiding van Roelof Krol. Aan de passiemuziek gaat vooraf: Haydns kwartet opus 64 nr. 6 door het Benthien Kwartet. Om kwart over tien speelt André Marchal op het or gel van de Parijse Saint Eustache Francks Prélude, fugue et variations opus 18. VRIJDAG. De NCRV verzorgt een stemmig programma. Na de rubriek Attentie volgt om 9.10 een voordracht van Johan Walhain uit „De wandelende Jood" van de Vlaam se schrijver August Vermeylen. On der leiding van Marinus Voorberg voert een aantal zangers en musici de Cantate nr. 106 van Bach uit (9.35) België Vlaams: „Vlinders vliegen hier niet" is een film. die werd ge maakt aan de hand van nagebleven tekeningen van joodse kinderen, die in het ghetto van Theresienstadt tij dens de laatste oorlog om het leven werden gebracht (8.30). Het spel „Dienst op Golgotha" tracht de figuur van Judas Iskariot dieper te doorgronden. Dit spel werd vorige week door de Nederlandse te levisie uitgezonden (9.00). Vanavond start „Penelope" met een maandelijk se reeks voor aanstaande moeders. Het programma zal worden gepresen teerd door Monique Delveaux, die zelf in verwachting is (10.30). België Frans: „Polyeucte" is een treurspel van Pierre Corneille, dat wordt opgevoerd door de leden van de Comèdie Frangaise. Het speelt in de eerste tijd van het Christendom, waarin een zekere Polyeucte, schoon zoon van een gouverneur, Christen wordt en tenslotte gemarteld wordt. Zijn vrouw Pauline kon zijn gedrag nooit begrijpen en richtte haar liefde op een ander. Na Polyeuctes dood, bekeert ook zij zich (8.30) Duitsland vertoont na een korte film over „het lijdensverhaal" aan de hand van schilderijen van de Zwit serse schilder Willy Fries (8.05) een film over „De man in het donker Barabbas". Deze Zweedse produktie werd ge maakt naar het gelijknamige boek van de nobelprijswinnaar Par Lager- kvist (8.35). Er is in de loop der jaren al veel ver beterd, maar veel moet nog verbeterd worden èn in rechtsvorming èn in de behandeling van invalide geworden militairen: dat brengt een rechtsstaat mee. Het artikel van mevrouw mr. E. Fischer-Keuls over Onrechtmatige over- heidsdaad getuigt van juridische belang stelling voor de materie. Aangehaald werd het Voorste-stroom- arrest, onrechtmatigheid van overheids optreden, als de schade niét wordt ver goed. Deze kwesties zijn uitvoerig belicht door prof. mr. W. G. Vegting en jhr. mr. J. H. de Brauw bij preadviezen in de Handelingen der Nederlandsche Juris tenvereniging 1955. Aangenomen mag worden, dat bij handelingen van de overheid in het algemeen belang de onrechtmatigheid kan worden weggenomen door volledige schadevergoeding: bij onteigeningen is de kwestie van schadevergoeding meestal het kardinale punt. Beperkingen De Dienstplichtwet regelt in het alge meen oelang, wie als militairen moeten dienen: opkomst is dan gedwongen, wat inhoudt dat invaliditeit als gevolg van gedwongen dienst „vergoed" moet wor den. Deze vergoeding moet dan princi pieel ook volledig zijn. De militaire pen sioenwetten voldoen m.i. veelal niet aan die voorwaarde doordat beperkingen worden gesteld. Mijn mening is dan ook, dat bij onvoldoende schadevergoeding ingevolge de pensioenregelingen afzon derlijk schadevergoeding moet kunnen worden gevorderd, er is ook reden tot schadevergoeding wegens smartegeld, pijn en gederfde levensvreugde. Het is m.i. een nadeel bij de uitvoering der militaire pensioenwetten dat de regeling te veel in handen van de staat als partij is. Vooral als er sprake is van tekortkomingen, worden die niet graag erkend en dat geldt ook voor militaire instanties; er is ook de regel: wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Partijen moeten in een gelijkwaardige positie verkeren voor het uitvechten van geschillen. Daaraan heeft veel ontbroken en ont breekt nog veel. Als bijv. de heer De Boer had kunnen nagaan, dat hij reeds veel eerder had moeten worden afge keurd en dat hij zelfs na afkeuring nog zware dienst had moeten doen, dan zou hij zijn proces tegen de staat, in de jaren 1929 tot 1936 gevoerd, waarschijnlijk niet hebben verloren. Het is nog maar kort geleden, dat de Centrale Raad van Be roep te Utrecht inzage en kennisneming van alle rapporten mogelijk maakte; zonder voldoende kennisneming der fei ten kan men nu eenmaal niet procederen. Beroepen op ambts- en beroepsgeheim mogen niet ten nadele van belangheb benden strekken. Het lijkt m.i. ook vol komen -onjuist, dat militairen de door hen gemaakte-redelijke kosten niet ver goéd krijgen, als ze in het gelijk wórden gesteld. Leemten De kosten van medische rapporten, specialisten en juridische bijstand zijn vaak zeer hoog; de staat beschikt over alle middelen en een omvangrijk appa ratuur. De pensioenwetten vertonen ook vaak ergerlijke leemten. Ik denk aan het geval, dat alleen bij afkeuring aanspraak kan worden gemaakt op buitengewoon militair pensioen, wat zó wordt uitgelegd dat bij gebreke van nodige afkeuring er een premie staat op een tekortkoming. M.i. wordt er vaak aan voorbijgezien, dat iemand niet goedgekeurd mag worden als er geen waarborgen zijn dat de dienst geen nadeel brengt. Ik maakte het mee, dat een militair al bij de keuring hartgebreken vertoon de (de Dondsarts stelde, dat geen zinnig arts goedkeuring had kunnen begrijpen). Later werd aangevoerd, dat de uiterst zware opgetreden invaliditeit niet was ontstaan noch verergerd door de mili taire dienst. Bij ingetreden invaliditeit moet m.i. op de staat de bewijslast rusten dat zonder de dienstoefeningen de invaliditeit in even grote mate zou zijn opgetreden. Er is inderdaad nog veel te doen; wie met de neus op de vaak onverdiende ellende wordt gedrukt, kan niet zwijgen. TELEVISIE JOHAN WALHAIN NTS: 14.00-14.40 Eurovisie Londen: Roei- wedstr. Oxford-Cambridge. VARA: 17.00- 17.30 V.d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. VARA: 20.20 Espresso. 20.50 TV-To- to. DUITSLAND 14.00-14.40 Eurovisie: Roeiregatta Oxford- Cambridge. 15.00 TV-film. 15.30 Documen taire reportage. 16.15 Filmrep. 16.45 Pa sen in Griekenland. 16.55 Marionettenthea ter. 17.25-18.10 Londens dagboek. (Regio- naalprogr.: NDR: 18.35 Progr.overz. 18.45 Die Nordscbau. 19.25 Hinaus in die Ferne. WDR: 13.00 Die Woehe Hier und Heute. 18.45 Hier und Heute. 19.25 Sie schreiben mit.). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmrep. over Sicilië. 21.10 Quizprogr. 22.15 Laatste nws. 22.30 Het woord voor de zon dag. Van onze correspondent HUISSEN. Met behulp van een takelwagen is gisterochtend de auto opgehaald die woensdagavond de, Rijn inreed in de buurt van Loo, een dorpje ten zuidoosten van Arnhem. Er zat niemand in; men vond alleen de autopapieren van de 49-jarige ver tegenwoordiger B. Gerbes uit de Duitse stad Bielefeld. De auto reed van de zogenaamde ho ge veerkop een aanlegsteiger voor de veerboot Kuissen-Loo het water in. De bestuurder zo vermoedt men heeft de wagen kunnen verlaten, maar is er door de sterke stroom niet in geslaagd de kant te bereiken. Kik vorsmannen uit Arnhem, leden van de wateroolitie en vrijwilligers hebben de hele dag naar het lijk gezocht. Van der Heem. Bij de emissie van 3 miljoen gewone aandelen hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik ge maakt. Van onze luchtvaartredacteur ROTTERDAM De ondernemingen die aangesloten zijn bij de internatio nale organisatie van luchtvaartmaat schappijen (I.A.T.A.) hebben besloten het verlaten van de vastgestelde tarie ven voor het vervoer van vracht over de Atlantische Oceaan op te schorten van 10 april tot 30 juni. Het is zelfs mogelijk dat het uitbreken van een vrachtenoorlog wordt voorkomen. De belangrijkste reden voor dit besluit is dat de luchtvaartmaatschappijen er zelf niet gelukkig mee zijn dat zij geen overeenstemming hebben kunnen berei ken over de manier waarop de tarieven voor het vervoer van vracht moesten worden verlaagd. Na de onbevredigende afloop van de desbetreffende conferentie van de I.AT.A. hebben verschillende luchtvaart maatschappijen nieuwe, drastisch ver laagde tarieven ingediend bij de raad voor de burgerluchtvaart (C.I.B.) van de Verenigde Staten. Deze instantie moet haar goedkeuring hechten aan die wij zigingen. Onder de indruk van de komende, ingrijpende veranderingen, heeft de C.I.B. aan de I.A.T.A. meegedeeld dat zij deze gang van zaken betreurt. Zij verbond er het verzoek aan of men de mogelijkheid wilde overwegen nog eens aan de groene tafel te gaan zitten. Dezer dagen heeft de I.A.T.A. deze aanmaning besproken. Het resultaat was dat nog bijna drie maanden de status quo zal worden gehandhaafd. Bovendien be sloot het bestuur van de I.A.T.A. dat getracht zal worden vóór 30 juni alsnog een uniforme regeling voor de verlaging van de vrachttarieven tot stand te brengen. De datum voor die belangrijke vergadering van alle aan dit luchtvracht- vervoer deelnemende maatschappijen is nog niet vastgesteld. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Conform de eis heeft de Haarlemse rechtbank gisteren de 29-jarige bemiddelaar L. A. M. van den B. uit Haarlem wegens verduiste ring van 23.500 gulden veroordeeld :ot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek. De man had bemiddeld bij het kopen van panden. Zo had hij in 1959 van een banketbakker geld gekregen om een cafetaria in Halfweg te kopen. Dat had hij voor andere dingen gebruikt. Van onze correspondent GRONINGEN „Mijn vrouw heeft die brand gesticht. Ik mag dan bij de rechter-commissaris hebben ge zegd, dat ik het heb gedaan, met een verklaring nog wel dat ik het niet zou herroepen, maar dat klopt niet. Ik heb het gezegd om mijn vrouw vrij te pleiten. Daar is nu geen reden meer voor." In die zin verdedigde zich gisteren de 36-jari.ge gemeentearbeider J. I. I. uit Tolbert voor de Groningse recht bank. Hij werd ervan beschuldigd zijn huis in brand te hebben gestoken om het geld van de verzekering op te kunnen strijken. I, die gescheiden van zijn vrouw leef de, had zich met haar willen verzoenen. Aanvankelijk ging het de goede kant op, maar later heeft de vrouw toch een scheiding bewerkstelligd, zodat er voor de gemeentearbeider, naar hij zei, geen reden meer was haar in bescherming te nemen. De officier eiste niettemin acht maan den gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. De vrouw, de 23-jarige T.Z., stond te recht wegens diefstal en verduistering. Zij bekende een gevonden portefeuille met bijna tachtig gulden te hebben ach ter gehouden en bij de buren een enve lop met honderd gulden te hebben weg gehaald. Het geld was gebruikt om schulden te delgen. Zij verweet haar man, dat hij haar tot diefstal had aan gezet. Tegen haar werd een half jaar geëist met aftrek van twee maanden voorar rest. De resterende vier maanden wilde de officier voorwaardelijk opleggen met een proeftijd van drie jaar. Owens-Illinois Glass verdiende in 1980 33,2 (v, j. 40,8) miljoen of 4,10 5,20) per aandeel, ondanks record om zetten van 561 552,7) miljoen. Een en ander kwam door hogere kosten en gelijkblijvende of lagere prijzen. UTRECHT (ANP). Als vanmiddag de laatste paal voor het gemeentelijk bejaardencentrum aan het Tolsteeg plantsoen in Utrecht is geslagen, zal het rumoer rondom de Utrechtse heikwestie nog niet zijn verstild. Gistermiddag was de gemeente Utrecht opnieuw in kort geding gedagvaard, nu door een aantal bewoners van eengezinswoningen op korte afstand van het heiterrein. De Amsterdamse advocaat mr. H. A. Diderich maakte zich tot tolk van de bewoners. „Fatsoensnormen", zo ful mineerde hij, „zijn niet in acht geno men toen men hier ging heien. De ge meente Utrecht althans de Bouw- en Woningdienst, heeft een groot gebrek aan samenlevingsbe^ef". Haastige spoed Volgens mr. Diderich heeft de ge meente Utrecht de president van de rechtbank voor een voldongen feit ge zet door met nog grotere spoed de hei palen de grond in te drijven. „Men heeft zelfs overuren moeten maken om het neiplan nog te realiseren voordat de president uitspraak in deze zaak kon doen". De bewoners die van hun spaar geld een woning hebben gekocht zien hun bezit nu in waarde verminderen en moeten maar afwachten wat er van terecntkomt". Een mugje De raadsmar van de gemeente, mr, F. B. Keulen, had een andere visie op de zaak. .Van een nietswaardige mug wordt een juridische olifant gemaakt", zo luidde zijn conclusie. De open brief die de oud-hoofdingenieur van openbare werken van Utrecht, ir, J. Wind, over deze zaak heeft geschreven, noemde hij lekenpraat. Ir. Wind is volgens mr. Keulen r.iet deskundig, omdat hij zich alleen met wegenbouw heeft bemoeid. Hij concludeerde, dat tussen het optre den van scheuren in de woningen en het heien geen causaal verband bestaat. De vordering van de bewoners staken van het heien op straffe van een geld boete zou daarom moeten worden af gewezen. Eerst kijken De president stelde voor, dat de be woners, samen met de Bouw- en Wo ningdienst en het Amersfoortse inge nieursbureau dat een onderzoek in de woningen heeft ingesteld, de scheuren aan de rand van de uitgebrachte rap porten zouden verifiëren. Direct na de zitting werd daarmee een begin ge maakt. Het kort geding werd voor on bepaalde tijd uitgesteld. 58 1 1000 4%... 102% 102H 59 1000 4%... 102% 102f& 60 1000 4Va 102% 102% 102% 102& 59 t 10094%... 100% 100% 60 1000 4% .- 100% 100% 61 1000 4% W0%-H ioofü-% 10013 50 Z.fr. 1000 4. 96%§ 53 1000 3% 98% 98% Gb 1000 3%. .- 81% 47 i 1000 3%..'. 94ft-%t 94H-%t 98%* 98§ 51 1000 3%... 98% 53/ 1000 3%... 96% 96% 56 1 1000 3%... 96% 96% 48 1000 3%-.. 91 91% Belegg C 3%. 91 91%t 50/ 1000 3%... 91% 91% 54 f 1000 3%... 92% 92% 551 t 1000 3%.. 92% 92% ld, n 937/s 93% Gb. 1000 3... 71%§ 72§ 37 t 1000 3 93 93 46 Gb. t 1000 3. 93% 94§ 47 1000 3 89* Lnv eert. 3 100ftt lOOVs* N. 1962-'64 3.. 100%-A 100A-A Bel.c./1000 2% 9912 - ld. 10.000. 99% Gb. 1000 2%. 61§ 61%* N.1.35 3%. 97% 1 99% 99% N.l. 37A 3 96H 96% Insch. Gb. 3. 91% Wonlngbouwö 110% 110% 8J4.G. 58/9 4% 101% 101% B.N.G. 59 4%.. 101A 101% B.N.G 60 4% 101ft 101% Cult.H.enl.Bk 36% 37* Nat. H. Bk. A. 245* Ned. H.M./250 348 Cultures 350 A'dam Rubber 122%-3 121% 121%*-% H.V.A. Ver.... 150-% 150*-2t 150%-1 Senemb Mij t 535 535 Handel, industrie, diversen AJg.Kunstz.U 521-2%t»08%M0%t 503Va *-6 B. Jrg. 250 291 293Va v.Berkels Pat. 390* 402* Calvé-Delft A 850% 858 848 DeliMijCert./ l74.8-174.9tL73.50*-4.50tl74*-l74.50f Fokker N. VI.. 351 358 ld. div. '60 id. div. '61.. 350% Ford Auto A.„ 718* T Gelder Zn. A.. 404* 411* KJS. Hoogov.. 979-80t 986*-90t 1004- 6 Mtiller Co.. 563* 570 N. Kabeif.A. 7^0* 744* Phil. Gl. GB A l258-60t Il94*-6t 1192*-3%K ld. Cum. pr.. 333 321x Unilever 849-50t 851*-3 848 Wilton Fljen.. 293 293 293 293 Mijnbouw en petroleum Billit. Mij. (1) 568 idem (2) 487 496 id. div!'61.. 477 ÏJ i - 486 Dordts Petr.A 700% 718% Dordts Petr.pr .700%. i ,..vV. 718% Kon. Petr. 20 t 149.20: 153,10 KonPtr. 5A20/ 148.90 151.60 KonPtr.50U20/ 148.80*-9.30150.90*-1.20T 151.1-151.5T Moeara En. A 1320 1350§ MoearaElWb/ 2092.50 MoearaE4Wb/ 1980* 20701 Scheepvaart en luchtvaart 174%-5 Holl.-Am.L13n 175-% 176 K. Java-Ch. P. 184% id. n. roy c.. 184% 182 K.L.M. 96.20 96,80 KJN.S.M.NatB 214% 211*-3t 212-3 Kon-Paketvrt. 175 173% NederlandMij. 193 195% NieveltGoudr. l78%-9 179 179-Va Ommeren .358* 358t N Scheepv. U 166x 165 K. Rott. Lloyd 179-% 175*-7f 177-8% Claims en Stockdividenden DordtP.Aenpi 70.40 Kon.N Pt.Mij. 2.94 3.00 KNSMNat.Bz. 52.00 52.00 Philips A&GB 596-97 Philips cprWd 119.20 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De samenstelling en de taakomschrijving van de commissie tot voorbereiding van een nieuwe Om roepwet, zal nu zeer binnenkort bekend worden. Dit belooft minister Cals de Eerste Kamer in zijn memorie van ant woord. Zoals bekend zal de commissie onder leiding staan van prof. Scholten. In de commissie, aldus de minister, zullen twaalf leden zitting hebben en worden vier ambtenaren toegevoegd als adviseurs. Het is niet het voornemen bestuursleden, directeuren of secreta rissen van omroepverenigingen in de commissie te benoemen. GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 30 maart Aardappelen 5—11, andijvie I 4969, II 3857; witlof IA 79—91. IIA 49—81, IB 77—80, IIB 53—70; spruiten IIA 73—86; sla IA 7,80—12,40, B 6,60 —7,20, C 5,10—6,80, 3443 p kg; spinazie exp I 53—56; I 45—55, II 20—46; rabarber 3853; bloemkool A 6881; B 60, C 42; pos telein 1,221,25; radijs wltpunt 1726; witte kool 610; prei IA 15—18, IB 10, selderij 3248; peterselie 21—33; peen 3—7, uiep 10—27; golden delicious IA 7096, IB 61 85, IIA 56—81, IIB 45—67, IIC 32—33; jona than IA 48—64, IB 38—50, IC 32—38, IIA 33— 47, IIB 23—36, IIC 22—30; winston IA 58— 65, IB 46, IC 24; goudreinetten IIA 34—52, IIB 28—37, IIC 22—29. NAALDWIJK, 30 maart. Sla a 10%—15, B 58%, C 5—6 p. krop, spinazie A 25—43, B 1828, rabarber 3437, andijvie A 71, B 4363, prei A 14, stoofsla 20 alles p. kg„ sel derij 3445, radijs A 1731, B 1117, raap stelen 2%4 p. bos. POELDIJK, 30 mrt. Andijvie 57—77, ra barber 3437, spinazie 2334, stoofsla 20 22, per kg, sla 913,50 per 100 stuks, selderij 3339, raapstelen 22.60 per 100 bos, radijs 23—37 PIJNACKER, 30 maart Sla exp 6,20 13,90, binnenl 55,10; stoofsla 2127; staand- glaskomk 50 kg 47—61, (40 42—49, (35) 35— 40, (30) 1229, kromme komk 8397, fijn- stekkomk 27, spinazie 29. EIEREN ROTTERDAM, 30 maart Aanv 55.000 st. Sortering I, Soort 00, Gr. 75-en op Pr 21,30 0 70-75 14,90—15.60; 1 65-70 13.30—13,60; 2 60-65 12,30—12.60;- 3 55-60 12,20—12,30; 4 50- 55 11,40; 5 45-50 10,40; 6 40-45 9,10, alles per 100 stuks. BARNEVELD, 30 maart Coöp. Veluwse eierveiling: weekaanvoer ca 1.050.000 stuks, w.v. 203 980 geveild. Handel red. Per 100 stuks: ,ieren 4047 g 6.51—7.91; 47—50 g 8.20—8.72; 50—55 g 10.82—11.64; 60—63 g 11.74—12.28; 63—69 g 12.37—13.40. Eierveiling S.B.E.: Aanv. 527.362 stuks, handel red. 40—47 g 7.01—8.13; 50—60 g 9.20— 11.39: 60—63 g 11.49—12.25; 63—66 g 12.33—12.70; eendeneieren 63—70 g 8.50—9.45; 70—85 g 9 52—10.16. Eiermarkt: aanv. 1.600.000 stuks, handel vlug, 58—65 g 11.75—13; alg. prijs 12.30; kiloprijs 2.02 basis 61 gram. Ca. 600 kievitseieren, 50—60 cent. PLUIMVEE BARNEVELD, 30 maart. Aanvoer ca. 41.000 stuks, handel kippen traag, kuikens redelijk. Prijzen (per kg): slachtkippen 1.80—1.90; slachtkuikens 1.70—1.90. VEE DELFT, 30 maart. Nucht. kalv. 44—54. biggen 60—68—75, drachtige zeugen 325—50. lopers 95—110—125. weidekoeien 759—900. alles p. st. magere varkens 22,10 p. kg lev gew. BARNEVELD, 30 maart. Biggen 6078, drachtige zeugen 390—550. alles p. st. AARDAPPELEN EMMELOORD, 30 maart. Per 100 kg. lev. auto vrij Noordoostpolder cons, aardapp. binnel. bintje 35 mm. klei opw. 6—8. KAAS GOUDA. 30 mrt. le kw. 2,14-2,24, 2e kw. 2—2,13. AMSTERDAM, 30 mrt. Contante prijzen: Londen f0.0f'i-10,05, New York 3.59^-3.593,, Montreal 3.62%-3.63ïi. Parijs 73.29-73.34. Brus sel 7.19H-7.19?i, Frankfort 90.4T'i-90.52'i, Stockholm 69.49-69.54, Zürich 83.22-83.27, Mi- J?an S7.7«ti-57.81>i. Kopenh. 5X.97'i-52.02' Oslo 50.24'i-50.29i2, Wénen 13.78!i-13.79U. Lissabon 12.57%-12.58%. Gesloten tot 4 april.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9