Regering verrast door haast van gemeenten met korte werkweek InVeendam scholen zaterdags dicht TWEEDE VONNIS TEGEN DR. O.: LEVENSLANG KarelI verkoudheid Levenslang geëist tegen Chmielewski Duyvis VERLAAGT DE PRIJZEN 1 FINANCIËLE GEVOLGEN NOG NIET DUIDELIJK ONDERZOEK elegant 27 ct ROTTERDAM BEGINT OP 1 MEI 1961 Eerherstel joodse gevallenen Geen debat in Uno over ontwapening 'ASPRO' fit/ stelden steeds meer mensen zich zeker JAARVERSLAG 1960 Suggesties van minister Cals Vrijdag 31 maart 1961 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 7, u- r^A T bij de In 1960 werd voor f 350.000.000 aan nieuwe verzekeringen af gesloten! Scholen Schilder viel van loopsteiger Rechtbank: schuldig aan moord op Lodder OOK DEN HAAG Rebellengeneraal in Ethiopië opgehangen Voorkom neem Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: Engelse les voor radio-Nw.-Guinea SCHANDE VOOR DUITSE VOLK Hooggeplaatste diamantenroof PRINS BERNHARD NAAR AMERIKA Geen succes voor plan van ds. Kret REORGANISATIE ONDERWIJS Washington springt de UNO bij Nieuw onderzoek in zaak tegen Haagse hoofdagent 67-jarige verdacht van ontucht Advertentie RVS Een hernieuwd bewijs van absoluut vertrouwen! Gegevens vindt U in het dat wij U op aanvraag aaarne toezenden. R.V.S. Westersiraat 3 Rotterdam-! Van onze Haagse redactie EN HAAG De snelheid, waarmee de vijfdaagse werk week ook bij de overheidsdiensten en speciaal bij de gemeenten zal worden ingevoerd, heeft de regering verrast. Verscheidene gemeenten, waaronder Amster dam en Rotterdam, hebben besloten op 1 mei voor zover mogelijk de volledige vijfdaagse werkweek met een arbeidstijd verkorting tot 45 uur per week in te voeren. Dit gaat in tegen ae oorspronkelijke richtlijnen, opgesteld in het georganiseerd over leg tussen regering en ambtenarenorganisaties, die voorzagen in een vrije zaterdag om de veertien dagen met ingang van 1 mei a.s. en een volledige vijfdaagse werkweek van 1 mei 1962 af. zou het Centraal Bureau voor de Sta tistiek moeten nagaan hoe groot het percentage bedrijven is dat de vrije zaterdag al heeft ingevoerd. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal zich er echter niet tegen verzetten wanneer gemeen ten in een industriële agglomeratie de vijfdaagse werkweek tegen 1 mei in voeren op grond van gelijke bepalingen van de industrie. Die gemeenten zijn wellicht niet ten onrechte bevreesd dat, wanneer het bedrijfsleven in hun stad de vijfdaagse werkweek invoert, zij in een nadelige positie komen bij het werven en behouden van gemeen telijk personeel. De minister heeft wel laten weten dat, wanneer hij niet overtuigd is van de noodzaak van de gemeenten om het bedrijfsleven te volgen, hij een raads besluit voor vernietiging bij de Kroon zal voordragen, In sommige gevallen Kost geld De gemeenten zullen zich wel moe ten realiseren, zo vernemen wij, dat invoering van de vijfdaagse werkweek geld gaat kosten. Verscheidene dien sten, die continu moeten werken en toch al met personeelsgebrek hebben te kampen, zullen hun personeel wel moeten laten werken. Dit personeel zal hiervoor schadeloos worden gesteld doordat zij de meeruren op basis van de overwerkregeling in geld uitgekeerd krijgen. Voorbeelden van dergelijke diensten zijn de gemeentelijke nutsbedrijven, tram- en busdiensten, ziekenhuizen, consultatiebureaus en verzorgingste- Eigen nieuwsdienst VEENDAM. De openbare scholen in Veendam de kleuterscholen in cluis zijn inet ingang van 1 mei op zaterdag gesloten. De maatregel is genomen, omdat de ouders steeds meer vrijaf vroegen voor hun kinde ren op zaterdagmorgen. De schoolgaande jeugd behoudt haar Vrije woénsdagmiddag. Daar staat te genover dat de scholen zowel 's mor. gens als 's middags een kwartier la ter uitgaan en dat alle vakanties met één dag worden bekort. Het aan tal schooluren blijft dan juist één en een kwart uur boven het wettelijk voorgeschreven aantal. Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting in Veendam hadden verscheidene sprekers op invoering van de vijfdaagse schoolweek aange drongen. Niet nodig Nog geen veertien dagen geleden concludeerde een commissie van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie: De noodzaak tot invoering van een vijfdaagse schoolweek is noch uit sociaal noch uit pedagogisch opzicht aanwezig. Daarom is het ook niet gewenst een aanbeveling tot al gemene invoering te geven. Alleen als de plaatselijke situatie dat noodzake lijk maakte zou óf een beperkt aan tal vrije zaterdagen kort voor en na de zomervakantie óf vrije zaterdagen in de periode half mei tot half sep tember kunnen worden ingevoerd. huizen. Als de gemeenten vooruitlopen op de algemene, door de rijksoverheid aanvaarde regeling, zou het wel eens kunnen zijn dat zij zelf de financiële consequenties moeten aanvaarden. Overigens verkeren vele plannen tot werktijdverkorting nog in een experi menteel stadium. Zo zal het in Am sterdam nog zeker een jaar duren voordat de plannen volledig zijn ge realiseerd. Politie Voor de toch al zwaar onderbezette korpsen van rijks- en gemeentepolitie hebben de ministers van justitie en binnenlandse zaken beslist: geen i beidstijdverkorting en vijfdaagse werk week vóór 1 november 1961. In een circulaire hebben zij dit aan de ge meentebesturen meegedeeld. Van de politiebonden vernemen wij dat deze organisaties met dit besluit wel kun nen instemmen. P.T.T. Bij de P.T.T. moet het overleg tussen directie en werknemersorganisaties over de arbeidstijdverkorting zeer bin nenkort beginnen. De P.T.T. verheelt niet dat invoering moeilijkheden met zich mee kan brengen, speciaal voor de postbestellingen op zaterdag. In be ginsel, zo stelt het bedrijf, willen wij de tegeróvoordige dienstverlening hand haven. Bij het lager onderwijs zijn het in de eerste plaats de schoolbesturen die over een vrije zaterdag kunnen beslis sen. De scholen zijn op dit punt zelf standig; al langere tijd bestaan scholen die een vijfdaagse werkweek kennen. Indien de schoolinspectie geen bezwaren heeft tegen het lesrooster, zoals dat voor een vijfdaagse school week is opgesteld, kunnen de scholen het invoeren. Minister Cals heeft van de Onder wijsraad een voorlopig advies ontvan gen over een meer algemene aanpas sing van het schoolleven aan de vijf daagse werkweek. Een belangrijke vraag hierbij is hoe de extra vrije tijd door de jeugd zal worden besteed en welke plannen hiervoor door de scho len, jeugdorganisaties, sportverenigin gen, e.d. zullen worden gemaakt. NIJVERDAL (ANP) De schilder J. Maneschijn uit Hellendoorn is gisteroch tend in. Nijverdal van een loopsteiger ge vallen. Hij kwam met zijn hoofd op een betonnen vloer terecht en overleed in het ziekenhuis. NEW YORK (Reuter, A.P.) Er komt in de voorjaarszitting van de Algemene Vergadering van de Uno geen debat over het óntwapemngs- vraagstuk. De eerste politieke commis sie nam gisteren een daartoe strekkend voorstel aan, dat gezamenlijk door de Verenigde Staten en de Sow jetunie was ingediend. In september van het vorige jaar stel de de premier van de Sowjetunie, Kroesjtsjef, de Algemene Vergadering voor de keus tussen aanvaarding van het Russische plan voor „algemene en vol ledige ontwapening" en een hervatting van. de koude oorlog. Nu Amerika en Rusland het er over eens zijn geworden dat het ontwapenings- vraagstuk beter buiten de Uno kan wor den gehouden in afwachting van de ont wapeningsconferentie, die wellicht spoe dig zal herbeginnen, is er van dat ulti matum van Kroesjtsjef niets overgeble ven. Het gezamenlijke Amerikaans-Russische voorstel was de vrucht van overleg tus sen Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie, en de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. Verzoening Met de aanvaarding van het voorstel heeft de eerste politieke commissie het gevaar van een hervatting van de koude oorlog in de Algemene Vergadering af gewend, en bereikt dat de deur open blijft voor een verzoening tussen oost en west. Deze ontwikkeling, vlak voor Pasen, steekt in gunstige zin af tegen de crisis- storm die de Sowjetunie in de weken voor Kerstmis in de Algemene Vergade ring ontketende. Bij het indienen van hun voorstel gin gen Amerika en Rusland er van uit dat aan het einde van juli het voorbereiden de Amerikaans-Russische overleg over een hervatting van de ontwapenings conferentie op gang zal komen, In de aanvaarding van het voorstel zag men algemeen een overwinning van de Amerikaanse diplomatie. De Amerikaanse delegatie drong namelijk op 7 maart, bij de aanvang van de voorjaarszitting van de Algemene Vergadering, aan op uit stel van behandeling van het ontwape- n ingsvraagstuk hangende het Ameri kaans-Russische overleg. Van onze correspondent LEEUWARDEN. De recht bank te Leeuwarden heeft de 44-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O. schuldig bevonden aan gifmoord op een medegevange ne, de 34-jarige A. Lodder uit Gouda. De rechtbank legde O., die al tot levenslang is veroor deeld wegens moord op zijn vrouw, voor de tweede maal levenslange gevangenisstraf op. De rechtbank is ervan overtuigd, dat verdachte het vergift in handen van Lodder heeft gespeeld en hem ertoe heeft gebracht het als medicijn in te nemen. Zij meent dat de brie ven met de bekentenis van Lodder inderdaad door deze zijn geschreven, maar dat zij door O. zijn opgesteld. Veel bewijsmiddelen hebben de rechtbank tot de overtuiging gebracht dat het verhaal over Piet Berger, zo als dat in de zg. bekentenis van Lod der voorkomt, niet houdbaar is. De mogelijkheid van zelfmoord verwerpt de rechtbank. Lodder was na het in nemen van het vergift door onmacht verrast, zodat hij geen alarm meer kon slaan. De rechtbank stelt de mogelijkheid van een schijnzelfmoord in samenspel met de verdachte terzijde. Het staat vast dat O. belang had bij de dood van Lodder. Hij heeft met zijn over wicht bewerkstelligd dat zijn medege detineerde het vergift heeft ingeno men, zo meent de rechtbank. Meer malen is immers gebleken dat hij in staat was anderen tot voor hen ris kante handelingen te brengen. Dat Lodder in het bezit was van een ver giftenbriefje was verdachte bekend en alleen al de omstandigheid dat hij als arts mets deed, zou hem al ver antwoordelijk stellen voor Lodders dood. De verdediging is er niet in ge slaagd, aldus de rechtbank, om de verklaringen, dat Lodder de laatste tijd niet de minste tekenen van le vensmoeheid vertoonde en dat zijn zelfmoord volkomen onwaarschijnlijk was. te weerleggen. De rechtbank vindt het daarom duidelijk, dat Lod der het vergift heeft ingenomen in de veronderstelling dat het een medicijn was. SCHRIL LICHT Zij is ervan overtuigd, dat O. tot de moord op Lodder is overgegaan om zich daarmee te verzekeren van doeltreffende middelen voor revisie in de zaak van de moord op zijn vrouw. Dat hij daarvoor een lotge noot heeft gebruikt, werpt een wel zeer schril licht op hem, meent de rechtbank. Hij is weliswaar volgens het psychiatrisch rapport van prof. Baan een gestoorde persoonlijkheid, maar hij wordt in staat geacht het wederrechtelijke van zijn daad in te zien. In het rapport van prof. Baan wordt O. getekend als iemand, wiens verblijf in de vrije maatschappij op het ogenblik zeer gevaarlijk zou zijn; hij heeft psychiatrische hulp nodig. De rechtbank onderschrijft dit laatste ten volle. De raadsman van dr. O., mr. H. Schootstra, zal bij het gerechtshof te Leeuwarden beroep tegen het vonnis aantekenen. Advertentie Dat is het eerste wat U U de verjongde ELE Karei I bekijkt. De ri weloverwogen, doelbe' zigde vakmanschap. FRANKFURT (DPA). Ook in de derde week na de revaluatie van de Duitse mark zijn de deviezenreserves van de Bundesbank toegenomen. Zij stegen in de week van 15 tot en met 22 maart met 166 miljoen mark tot 31.459 miljoen mark. De goudvoorraden namen in die periode toe met 180 mil joen mark tot 12.781 miljoen mark. De vijfdaagse Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad zich gistermiddag akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. om voor het gemeentepersoneel met ingang van 1 mei a.s. de vijfdaagse werkweek in te voeren en de gewone arbeidsduur te beperken tot 45 uur per week. Ruim elfduizend personeelsleden zul len bij deze vijfdaagse werkweek kunnen profiteren van een vrije zaterdag; voor zesduizend andere gemeente-ambtenaren zal die vrije dag in verband met hun dienst op een andere dag in de week vallen. Van alle raadsleden was het alleen de staatkundig gereformeerde heer C. N. van Dis die zich op principiële gronden tegen deze sociale verbetering keerde. Hij wenste geacht te worden te hebben tegengestemd omdat hij die vrije zater dag ziet als een doorbreking van de Goddelijke orde. Hij noemde het een veeg teken van deze tijd dat men de arbeid niet meer waardeert als een zegen des Heren. Vakanties Dat alle raadsleden op één na met het voorstel van B. en W. akkoord gingen, nam niet weg dat woordvoerders van alle fracties lang en breed over de consequen ties discussieerden en nog tal van vragen hadden te stellen. Daarbij kwam ook de vakantieregeling ter sprake, waarbij bur gemeester mr. G. E. van Walsum de raad er aan moest herinneren dat krachtens het ambtenarenreglemen L -t college van B. en W. de vakanties van net gemeente- personeel regelt. Het college behoudt zich ten aanzien van die vakantieregeling vrij heid van handelen voor en het wenst zich er nog even op te bezinnen of voor 1962 van de thans geldende regeling zal worden afgeweken. De heer II. W. Jettinghoff (arb.) wilde de raad met betrekking tot die vakantie regeling toch een woordje laten mee spreken. Hij diende een motie in waarbij er op werd aangedrongen dit jaar de bestaande regeling te handhaven en een eventuele nieuwe regeling voor 1962 alleen in overleg met de organisaties te treffen. Deze motie werd met zestien tegen 26 stemmen verworpen. Meer personeel Wethouder R. Langerak ging bij de beantwoording van de vragenstellers dieper in op de consequenties van de in te voeren vijfdaagse arbeidsweek. Vóór alles zal er naar worden gestreefd dat de diensten aan de burgerij er niet onder te lijden krijgen. Voor sommige gemeen telijke diensten zal daarom uitbreiding van personeel onvermijdelijk zijn. Voor de R.E.T. (met 1600 man per soneel) komt dat neer op een uitbreiding met vijftig man en een verhoging van de loonlasten met vier- of vijfhonderd duizend gulden 's jaars. Voor de Roteb (met vijfhonderd man personeel) kan met ongeveer dertig man meer worden volstaan, maar het nieuw aan te schaffen materiaal zal een uitgave van 1% mil joen gulden vergen. Ook het personeel van de ziekenhuizen zal uitgebreid moe ten worden; een werkdag van negen uur vereenvoudigt hier de opstelling van de dienstroosters. Overwerk Sommige grotere takken van dienst aldus wethouder Langerak zijn nog niet klaar met de nieuWe indelingen zodat ook de financiële consequenties nog niet geheel zijn te overzien. De personeelsvoorziening zal tot moei lijkheden kunnen leiden, zodat als over gangsmaatregel zo nodig overwerk zal moeten worden verricht. Maar met mate, omdat anders aan de strekking van de vijfdaagse werkweek te kort zou worden gedaan. Nood gek ied Wethouder Langerak verklaarde dat het college van B. en W. er van overtuigd is dat de minister geen bezwaar zal maken tegen een invoering van de vijf daagse werkweek op 1 mei, omdat Rot terdam als noodgebied moet worden aan gemerkt. Temporiseren aldus de wet houder is niet mogelijk omdat de vele bedrijven in het gebied van de Nieuwe Waterweg, die al eerder de vijfdaagse werkweek invoerden, een grote zuig kracht uitoefenen op het Rotterdamse gemeentepersoneel. Voorts deelde de heer Langerak mee dat B. en W. voornemens zijn ook voor de continu-diensten de werktijden te verkorten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het plan om in twee etappen tot een vijfdaagse werkweek te komen, blijkt in de praktijk minder ge makkelijk te verwezenlijken. Invoering voor het gehele gemeentepersoneel in één keer is de enig aanvaardbare oplossing, aldus schrijven B. en W. aan de raad. Zij vragen machtiging om de vijfdaagse werk week met verkorting van de arbeidstijd tot 45 uur per week voor te bereiden. De datum waarop de maatregel zal in gaan, moet nog nader worden vastgesteld. De Haagse raad zal het voorstel op 10 april behandelen. Het ligt in de ver wachting dat Den Haag dan op 1 mei a.s. tot invoering vaii de verkorte werkweek overgaat. ADDIS ABEBA (Reuter). Op een van de marktpleinen van Addis Abeba is gisteren generaal Manghistu Newye opgehangen, de vroegere commandant van de keizerlijke garde van Ethiopië. Om de galg verdrongen zich duizenden mensen. De generaal heeft een belangrijk aan deel gehad in de mislukte staatsgreep tegen keizer Haile Selassie in decem ber 1960. Advertentie ASPRO 2 Van onze correspondent BONN. Strauss, de Westduitse minister van defensie, heeft order ge geven tot verspreiding onder de West duitse troepen van een nieuwe druk van het in 1935 verschenen boek Oor- logsbrieven van gesneuvelde Duitse joden in de Eerste Wereldoorlog. De eerste oplage van de nieuwe druk zal zevenduizend exemplaren zijn. Zij zal omstreeks juni verschijnen. Kolonel Schmuckle, het hoofd van de persafdeling van het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken deelde dit gisteravond mee in een radiotoespraak die als titel had: Duitse soldaten van joods geloof. Hij herinnerde eraan, dat in de Eerste Wereldoorlog achttien pro cent v^n de Joodse bevolking voor Duits land heeft gevochten en dat 12.000 jo. den voor het vaderland zijn gevallen. Verder heeft Schmuckle eraan herin nerd dat minister Strauss de regeringen van de Westduitse deelstaten heeft ver zocht de namen van de joodse gevalle nen in de Eerste Wereldoorlog weer op gedenktekens aan te brengen, zij waren op bevel van Hitier verwijderd. HOLLANDIA (ANP). De Radio- omroep Nederlands Nieuw-Guinea is be gonnen met een cursus Engels voor Ma leissprekenden. De cursus wordt iedere zaterdagavond uitgezonden vlak voor de Maleise nieuwsberichten. Het ligt in de bedoeling dat deze ra diocursus drie maal door de regionale zenders zal worden herhaald. De lessen worden daartoe gerouleerd samen met de programma's die centraal door de Radio-omroep Nieuw-Guinea worden ve zorgd. Van onze correspondent BONN. Tegen de vroegere com mandant van de concentratiekampen Vught en Gusen, de nu 56-jarige Karl Chmielewski, is gisteren in Ansbach levenslange zware gevangenisstraf ge- eist met ontzetting uit alle rechten, de zwaarste straf die mogelijk is in West-Duitsland. De openbare aankla ger achtte het bewezen dat de vroe gere SS-Hauptsturmführer Chmie lewski zich in 293 gevallen aan moord heeft schuldig gemaakt. Met ontzetting denken wij eraan, zo zei dr. Grethlein, de aanklager, dat Chmie lewski zijn misdaden heeft begaan uit naam van een Duitse regering die de beul onderscheidde met oorlogskruizen van verdienste. De als getuigen gehoorde mensen zijn zo beleefd geweest om niet te zeggen wat wij nu tegen onszelf moe ten zeggen: Deze kampen zijn een schande voor het Duitse volk! De menselijke maatschappij, zo ging dr. Grethlein voort, verafschuwt de mis daden van Chmielewski en zij duldt hem niet in haar midden. Geen menselijk ver stand kan een straf uitdenken die voor de misdaden van Chmielewski werkelijk boete kan zijn. Extra wreed De man is altijd al een ruw en harte loos mens geweest. In het concentratie kamp Gusen heeft hij zich ontwikkeld tot een gevreesde commandant. Hij heeft weliswaar betoogd van niets te weten, maar uit de getuigenverklaringen moet de slotsom worden getrokken, dat hij zowel voor het doodbaden van gevange nen even verantwoordelijk is geweest als voor het verdrinken van niet meer tot werken in staat zijnde gevangenen. NEW YORK (Reuter). Een gemas kerde bandiet heeft gisteren een over val gepleegd bij een diamanthandelaar op de tiende verdieping van een flat in het hart van New York. Hij ging er met vier pakjes diamanten vandoor met een waarde van drie en een kwart mil joen gulden. De rover is op een eenvoudige ma nier binnengekomen. De 37-jarige dia manthandelaar was alleen in het kan toor van de Ambrose diamantmaat schappij toen er op de deur geklopt werd. Hij deed open, waarna de dief binnenstormde en hem met een revol ver dwong de brandkast te openen. De commissaris van politie van New York noemde het de grootste diamant roof uit de geschiedenis van de stad. Twee dagen eerder was er een soortge lijke roof gepleegd bij een juwelier en kele deuren verder. De juwelen die de dieven toen meenamen, hadden een waarde van 190.000 gulden. SCHIPHOL (ANP) Prins Bernhard zal volgende week vrijdag van Schip hol naar Mexico vliegen om besprekin gen te voeren met president Ma'teos. Na zijn bezoek aan Mexico vliegt de Prins door naar Los Angeles en New York. Ook daar zal hij met verschil lende autoriteiten spreken. Van 20 tot 23 april leidt de Prins de tiende Bilderberg-conferentie, die in de buurt van Quebec in Canada wordt ge houden. Eind april wordt de Prins te rug verwacht. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Het plan-Kret, zo ge noemd naar de initiatiefnemer ds. Kret is geen succes geworden. Het plan onG stond in 1959, toen de Nederlandse Christelijke Sport Unie aankondigde principiële bezwaren te hebben tegen het ontvangen van geld uit de sporttoto. De unie stelde zich daarom voor een Christe- telijk Nationaal Sportfonds te vormen. Van de miljoen gulden waarop men had gerekend is nog geen honderdduizend gulden binnengekomen. Wel heeft de actie tot gevolg gehad dat in tal van plaatsen christelijke sportfederaties zijn opgericht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Onder het voorbe houd dat de Mammoetwet er zal ko men, heeft minister Cals de Tweede Kamer een inzicht gegeven in de re gelingen, die hij in de lesroosters van verschillende schooltypen wil doorvoeren. Het z.g. brugjaar van de V.W.O.- seholen, het Havo en het Mavo (dat is het gezamenlijke eerste jaar) zou der tig verplichte lesuren tellen, met de mogelijkheid van twee uren extra per week voor godsdienstonderwijs. Voor het gymnasium wil de minister de mo gelijkheid openen in het eerste jaar vier uren per week Latijn te geven. De minister schrijft de Kamer dat deze indelingen niet meer dan sugges ties zijn, geboren uit het overleg tus sen een werkgroep uit het rijksschool- toezicht, diverse organisaties en de on derwijsraad. Het verdrinken van de gevangenen was extra wreed omdat Chmielewski beval, dat alleen de hoofden van de gevangenen onder water moesten worden gehouden, waardoor de huid nog kon ademen. Dit had tot gevolg dat de dood belangrijk later intrad en dat de slachtoffers aan vreselijke kwellingen en aan doodsangst bloot werden gesteld. Ook het doden met sterke stralen koud water was bijzonder wreed. De marteling van de gevangenen bij deze methode van doden duurde één tot twee uur. De vol gende slachtoffers moesten toezien wat hun te wachten stond. Chmielewski handelde zuiver uit moordlust. Hjj volgde de uitvoering van zijn bevelen met een duivelse glimlach. Veelzeggend voor zijn mentaliteit was zijn uitspraak: „Ik douche zo graag en het domme volk sterft erbij". Gering deel Voor slechts een gering deel van het geen twee en half jaar lang onder Chmie lewski in het kamp Gusen is gebeurd, heeft de man in dit proces terechtgestaan. In de tijd dat hij commandant van Gusen was zijn 12.000 mensen omge komen. Als men er vanuit gaat dat per jaar onder normale omstandigheden 350 gevangenen zouden zijn gestorven, dan wil dat zeggen dat in dertig maanden 11.000 mensen door moord of onmenselijke r,behandeling hun leven hebben verloren. Dat de telastlegging is beperkt tot 293 moorden houdt ver-band met de Duitse voorschriften voor processen. Die zijn niet berekend op duizendvoudige moor den. Een grote verrassing noemde dr. Grethlein het dat de getuigen, ondanks het grote onrecht dat hun is aangedaan, nuchtere verklaringen hebben afgelegd. Chmielewski is, aldus de openbare aan klager ten slotte volledig verantwoor delijk voor het doden van de gevangenen, omdat hij bij de misdaden aanwezig was, aan de misdaden deelnam of ervan heeft geweten. Advertentie TIJDELIJK SALATA NEW YORK (AP) De regering der Verenigde Staten is bereid een bui tengewone financiële bijdrage te leve ren om te voorkomen dat de Verenigde Naties failleren op de kosten van hun operaties in Congo. Zij heeft echter ge waarschuwd dat alle 99 leden van de volkerenorganisatie verplicht zijn bij te dragen in de kosten van buitengewo ne acties, zoals die Cn Congo. De communistische landen en Frank rijk hebben laten weten dat zij niet wensen mee te betalen voor de militai re actie van de Uno in Congo. De Verenigde Staten hebben nog niet bekend gemaakt hoeveel zij extra wil len bijdragen. Het gerucht wil dat zij bereid zijn de helft van de onkosten die de Uno in Congo maakt voor hun re kening te nemen om de wereldor ganisatie voor het bankroet te behoeden. Slechts vijf van de 99 leden hebben tot nu toe bijgedragen in de kosten van de actie in Congo. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Haagse recht bank heeft gisteren in de zaak tegen een 46-jarige Haagse hoofdagent van politie heropening van het onderzoek bevolen. Twee weken geleden eiste de officier van justitie tegen de hoofdagent twee jaar gevangenisstraf met aftrek we gens ontvreemding van twee fietsen twee bromfietsen en een horloge Vol gens de rechtbank was uit de bewijs middelen evenwel niet voldoende duide lijk geworden of er sprake is van dief- stal dan wel van verduistering. HEERLEN (A.N.P.) ln het r irn. burgse Ubacli over Worms is de 67- jarige P. O. aangehouden op verden king van het plegen van ontucht met drie meisjes van acht tot elf jaar oud. !s, ln !tet huis van bewaring m Maastricht opgesloten.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7