Kleine beeldengroep zal het i Nollebos sieren Goesenaar schuldig aan omkantelen aanhanger Raad ongerust over afslag van het strand Raad Sint Annaland kampt nog steeds met wateroverlast Oostburgse wethouders krijgen geen salaris-verhoging ZWEMBAD IN OOSTBURG K AN WORDEN A ANGELEGD RAAD VLISSINGEN VERSTREKTE OPDRACHT Sportterrein in Nieuwvliet Aanleg aanbesteed riolering Souburg Eerste korfbalwedstrijd van D.S.O. LITURGISCHE KERKDIENST IN GOES Begrafenis A. de Rooy Voetbalprogramma Burgerlijk armbestuur wordt opgeheven in Oudelande Toneelavond CJV Aanbestedingen bij Rijkswaterstaat Bevordering en diplomeriiig Avondschool voor Technisch onderwijs Middelburg Uitreiking diploma's technische school Goedkoop bouwen in Zuidzande Gezamenlijke biddag C.H.U. en huidige politieke situatie Commissie gevormd voor bestudering O.Z.-Vlaamse polders Walsoorden: Moderne costerhaven in de toekomst Na lang wachten Oranjevereniging vergaderde Coöp. boerenleenbank Begin van bloesem aan fruitbomen Pupillentornooien Vrijdag 31 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. I VLISSINGEN. De Vlissingse r&ad heeft in de vergadering van gistel-middag een uitgebreide agen da in de kortst mogelijke tijd be handeld. De meeste agendapunten passeerden de vergadering als hamerstukken. De raad besloot een opdracht te vprlenen tot het vervaardigen van eèn beeldengroep in het Nollebos. Het voorstel tot het plaatsen van een dergelijke verfraaiing ont- rnoette in de raad veel waardering. Het was vooral de heer S, Joustra, dje de keuze van het onderwerp bijzon der gelukkig noemde Grote waardering sprak hij uit over het initiatief, omdat de verfraaiing van de stad wel eens bij de zakelijke ontwikkeling was ach tergebleven. Ook de heer E. T. Ooster huis sprak van een gelukkig voèrstel. Zoals een kamer verfraaid wordt door de schilderijen, zo zal een stad het van zijn beelden moeten hebben, zo zei de heer Oosterhuis. Hij gaf in overweging om een soort gemeentelijk spaarfonds te stichten, waaguit dan eens in de vijf jaar een bepaald beeld aangeschaft zou kunnen worden. Dit voorstel zal door B. en W. in welwillende overweging ge nomen worden. iDe raad besloot o.m. een. perceel gtond ter grootte van zeven ha te ver kópen aan de N.V. P.Z.E.M. voor de róuw van een nieuwe elektrische cen trale. Deze definitieve verkoop kon plaats hebben nu volledige overeenstem ming is bereikt met betrekking tot de bouw van bruggen over het koelwater kanaal. Tijdens de rondvraag vroeg de heer J. J. Kempe naar de plannen met be trekking tot de bouw van ee nopenbare kleuterschool aan de Bloemenlaari. Er blijkt voor zulk een school nl. grote be langstelling te bestaan. Wethoueder W. Poppe antwoordde dat ook B. en W. van oordeel zijn dat een trekking tot de bouw van een openDare dergelijke school a«n de Bloemenlaan zal moeten verrijzen. Men heeft echter geen goedkeuring ontvangen voor de bouw van een ste nen school, en het is voorhands niet te verwachten dat die toestemming verleend zal worden. Daarom heeft men de directeur van gemeentewer ken opdracht gegeven de bouw van een houten drieklassige school voor te bereiden, die dan een semi-per- manent karakter zal krijgen met een levensduur van 25 tot 30 jaar. De heer Oosterhuis wees er even eens tijdens de rondvraag op, dat er op het Vlissingse strand nog nooit zo weinig zand heeft gelegen als nu het geval is. Er is sprake geweest van veel afslag en een achteruitgang van de stranden zal het toeristisch verkeer be paald niet stimuleren. Strandafslag Dc> voorzitter gaf toe dat er inder daad sprake is van ernstige afslag, doch dat met het oog op deze kwestie reeds enige maanden contact bestaat met rijkswaterstaat. Men heeft nl. plannen om het zand, dat rijkswater staat om de zoveel tijd uit de vaar geulen baggert, op de stranden te „klappen". De directeur van gemeentewerken had juist nog deze week opdracht gekregen opnieuw contact op te nemen met de betreffende instantie. Bovendien zal de hoofdingenieur di recteur van de rijkswaterstaat deze zaak bekijken. Mogelijk kunnen enige voorzieningen getroffen worden die een verdergaande afslag in de toekomst zou den kunnen tegengaan. Zoals gezegd, met de agenda hadden de raadsleden gistermiddag niet de min ste moeite. Kredieten werden verleend voor het vervaardigen van de beeldengroep in het Nollebos, voor het herstel van zout- schade aan drie woningen in de Oran jestraat. en een aanvullend, krediet voor het verbouwen en uitbreiden van het gymnastieklokaal aan de Bonnedijk- sehool. De raad stelde eveneens gelden be schikbaar voor de aanschaf van een elek trisch afmijntoestel ten behoeve van het gemeentelijk vismijnbedrijf, voor het aanbrengen van straatverlichting in eni ge straten, gelegen tussen de Kateel- straat, de Van Dishoeckstraat, de Ver- kuyl Quakkelaarstraat en de Schelde- straat. Ook zal de verlichting van de Zaai- hoekweg en die van de Koudekerks: weg worden verbeterd. Ten behoeve van de gemeentelijke reinigingsdienst zal de gemeente over gaan tot de aanschaf van een aantal extra laadkisten, opdat aan de aanvra gen van diverse bedrijven, die een vas te laadkist willen .plaatsen kan worden voldaan. Tweeduizend gulden voteerde de raad in verband met de voorzienin gen aan de c'ommandobunker van de brb. Subsidies werden verstrekt aan de Stichting Sportbeiangen Vlissinggn, aan het comité tot organisatie van feeste lijkheden en aan de afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren. Vastgesteld werd ten slotte een bouw- verbod voor de Lange Zelke en omge ving en de Kleine Kerkstraat en om geving, zulks in verband met de voor genomen stadssanering. SINT-ANNALAND. De kwestie betreffende de schadeloosstelling van de C.A.V. Tholen voor wateroverlast aan de gebouwen, kwam tijdens de raadsvergadering van gisteravond, die onder leiding van burgemeester J. van den Bos werd gehouden, niet tot een oplossing. Daarom zal vandaag een nieuwe worden uitgeschreven. V'lrz de laatste vergadering staakten dè stemmen, doch ook deze keer was dit het geval. Het raadslid F. Stols had een rechtskundig advies aangevraagd bij de Bond van Nederlandse ge beenten. Deze adviseerden een scha deloosstelling te verlenen, waaraan de heer Stols echter zijn stem niet kon geven. Wethouder J.. Moerland rtieende dat met de riolering en de drainering de wateroverlast wel tot het verleden zal behóren. Bij een pro cedure wordt het gebouw twee jaar niet gebruikt met als gevolg dat ook over deze tijd schadeloosstelling moet Wfrrden betaald. Bij de stemming waren tegen de heren J. A. den Engelsman, C. Ridderhof en F. J. Stols. Voor wa ren J. Moerland, S. Goedegebure en M. Moerland. Verder kwam de kwestie van de Wethoudersbezoldigingen aan de orde. Men ging akkoord met de verhoging van 990 op 1260 gulden. De raad ging eveneens akkoord met gen voorstel tot begrotingswijziging, een aankoop ten behoeve van de sÜhool met de bijbel, de aankoop van vijf nieuwe reddingsboeien en de bouw van vier woningwetwoningen aan de Kloosterstraat. De raad keurde de rekening van het Groene Kruis, die een nadelig saldo vertoonde van 4918,77 gulden goed. De Bank van Nederlandse ge meenten stelde een bedrag beschik baar van 264.000 gulden voor vlottende schulden. Na een moeizaame procedure, en vele discussies hebben de gebr. Ket ting zich ten slotte bereid verklaard, een perceeltje grond aan de gemeente te verkopen, ten behoeve van het uit breidingsplan tegen de voorgestelde prijs. Hiermee behoort ook deze nete lige kwestie tot het verleden. NIEUWVLIET. Naar aanleiding; ■^an een schrijven van G.S. over ver hoging van de wethouderssalarissen, \#aar de gemeenteera-ad zich mee kon verenigen, stelde voorzitter J. C. Ever- 3&rs voor ook de presentiegelden voor tfe raadsleden van vijf op tien gulden brengen. Alle vijf leden verklaarden eohter daaraan geen behoefte te heb ben en stemden tegen. Eveneens met schrijven van G.S. kwam de goedkeuring binnen voor de aanleg van een sportterrein. Aan de Ned. Heidemaatschappij zal om een lastenbegroting voor een eenvoudig ter rein worden gevraagd. Van rijkswege #ordt een belangrijke subsidie ver- Wacht. G,S. kwam ook tegemoet aan de bezwaren van Nieuwvliet de Oude Grintwegcommissie, daterend uit 1864, dp te heffen, daar de gemeente geen belang meer zou hebben bij deze ver ouderde commissie. De nodige verbin ding kon immers over de provinciale weg tot stand komen. 'De heer Van Roosendaal (VVD) be treurde de houding van het gemaeme bestuur, vooral ten opzichte van het wa terschap ,,Het Vrije van Sluis". L/t vporzitter repliceerde daarop, dat de onderlinge verhoudingen er niet onder lpden. Afgevaardigden Gen. Synode MIDDELBURG. De particuliere sy node van gereformeerde kerken in Zee land heeft tot afgevaardigden naar de generale synode in Apeldoorn gekozen als primi dominees A. G. van der Stoel te Bergen op Zoom en Y. J. Tiemers- ma te Zierikzee, de ouderlingen W. v. d. Berg te Bruinisse en mr. J. J. Versluis te Oud-Vossemeer, de diaken B. Schreu- der uit Goes; secundi de dominees J. van der Lee te Kapelle-Biezelinge en S. van Wouwe uit Serooskerke (W), de ouderlingen J. Bruin uit Borssele en G. de Jager uit Serooskerke (W) en de dia ken A. de Poorte uit Middelburg. SOUBURG. Bij Bouw- en Woning toezicht werd het leggen van riolerin gen en het onder profiel brengen van een gedeelte van de watergang aanbe steed. De laagste inschrijver was G. J. Eland uit Vlissingen met 125.000 en de hoogste Fa. A. Poelman en Zoon uit Ritthem met 138.000. ANNA-JACOBA-POLDER. De on langs te Anna-Jacoba-Polder opgerich te korfbalvereniging in C.K.B.-verband ,;!D.S.O." speelde haar eerste oefenwed strijd tegen K.I.K. I uit Steenbergen, iWeliswaar verloren de nieuwelingen, doch er werd enthousiast gespeeld en cjje schade kon tot 19 beperkt worden ^Naar wij vernemen onderneemt de C.K.B. ook elders in Zeeland pogingen om tot het oprichten van korfbalver. 4 'i te g n!-'n. De oprichting van eèn club in Bruinisse zal zeker niet lang meer op zich laten wachten. Verbetering aanbesteed Vrouw enpolderseweg 1 MIDDELBURG. Bij het Water- Schap Wegschap Walcheren werd het gedeeltelijk verbreden van de verhar ding en aanleggen van rijwielpaden op de Vrouwenpolderseweg in de gemeen te Serooskerke prohestecd. De laagste kapelle met 58 500 en de hoogste Fa. ihs 1 i er was T' Huybregtse uit West- Lievense en Huybregtse, Westkapelle met 78 000. O De heer J. S. Wiebrens te Bruinisse is m-1 n ang v3n 1 aoril benoemd tot opzichter bij de Rijkswaterstaat, afde ling Grevelingendam. GOES. Voor Zeeland gelden tegen woordig twee Passiegebeurtenissen, n.l. de uitvoeringen van de Mattheus Pas sion in Hulst en Aardenburg. Minder bekend zijn de jaarlijks terugkerende liturgische kerkdiensten op eerste Paas dag om vijf uur in de vrij evangeli sche kerk te Goes. Reeds gedurende een viertal jaren worden deze diensten steeds op dezelfde dag, plaats en tijd gehouden, met medewerking van het koor „Halleluja" van de vrij evang. gemeente onder leiding van Gommert de Kok. Werden tot vorig jaar de „Pas siestonden" van Heinrich Fidelus Mul ler uitgevoerd, dit jaar bestaat de dienst uit verschillende muzikale gedeelten met o.a. Bachkoralen, alsmede de Kruiswoorden, getoonzet door de diri gent. Het koor is dit jaar gesplitst en treedt op als gemengd koor en als mannenkoor, terwijl het vrouwenkoor enkele kruiswoorden ten gehore brengt. Ds. J. Karelse zal declameren in deze dienst en het orgel wordt bespeeld door de heer Jac. Eversdijk. Kantongerecht Middelburg VLISSINGEN. Op de algemene begraafplaats is woensdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de zondagmiddag plotseling over leden agent en hóofdbezörger van het Zeeuwsch Dagblad, de heer A. De Rooy. Een groot aantal kransen en bloemen dekte de baar en bewezen dat de heer De Rooy vele vrienden had. Aan de geopende groeve werd na-, mens deze talrijke vrienden het woord gevoerd door de heer J. Koolwijk, die de overledene een goede kameraad noemde, waar men op aan kon en op wie men nooit vergeefs een beroep deed als voor het verenigingsleven werk moest worden gedaan. Namens het dagbladconcern, waar aan de heer De Rooy was verbonden sprak de heer F. Schijf. Hij wees op de toewijding, waarmede de overledene zijn werk verrichtte. Hij is erin ge slaagd de betekenis van het agentschap te Vlissingen steeds belangrijker te doen worden en daarmede werd het werk omvangrijker en de verantwoor delijkheid groter. Allen, die verbonden zijn arm de krant, zullen aan de heer De Rooy blijven denken als aan een voorbeeld van werklust en- plichtsbe trachting. Tenslotte sprak de heer Schijf de wens uit dat God de nabestaanden kracht moge geven om het verlies dragen. MIDDELBURG. Het competitie programma voor de vierde klasse zuid voor u.s. zaterdag ziet er als volgt uit: NieuwdorpGood Luck, The Gun ners—SSC 55, RillandiaAZW, WN Krabbendijke en DinteloordSmerdiek. Voor Nieuwdorp, Smerdiek en Rillan dia bijzonder zware ontmoetingen. AZW zal Rillandia zijn aioveelstè ne derlaag wel toebrengen. Nieuwdorp en Smerdiek blijven vermoedelijk .beiden eveneens zonder winst. Mogelijk dat Krabbendijke WN een punt afhandig kan maken. The GunnersSSC '55 is voor de bezoekers. V.E.G.-dames hielden jaarlijkse bijeenkomst BRESKENS. De Vrije Evangelische Vrouwenver. hield haar jaarlijkse bij eenkomst, dit keer in het nieuwe jeugd- gebouw van Breskans, onder leiding van -mevrouw T. Praasschutte. 's Mor gens leverden verschillende afdelingen een bijdrage in de vorm van muziek, voordracht en zang, die gericht was op het komende Paasfeest. In de middagbijeenkomst sprak ds: M. Enker uit Middelburg over Israel. Ds. Enker haalde hierbij verschillende persoonlijke ervaringen aan, want hij heeft verschillende jaren in Israel ge woond en gewerkt. Hij besprak o.a. de grote moeilijkheden die er zijn -bij het zendingswerk onder de joden, het leven in de Kibboets, de leefwijze van de be volking, en de grote onderlinge ver deeldheid. Verder was er een leuke ver loting met vele prijzen ter versteviging van de kas. Het afwisselende program ma en de goede sfeer bezorgden de dames een bijzonder leuke dag. MIDDELBURG. De kantonrechter behandelde gisteren de zaak tegen de Goese hotelhouder S. M. V„ die op 23 december 1958 onder Kloetinge met zijn auto op de linker weghelft had gereden. Door ziekte van verdachte kon deze zaak niet eerder worden behandeld. Door de manoeuvre van de hotelhou der, die werd afgeleid door zijn zoontje die ook in de auto zat, moest een vrachtauto met aanhangwagen de berm inrijden om een aanrijding te voorko men. Als gevolg hiervan kantelde de aanhangwagen. De chauffeur van de vrachtwagen die als getuige werd gehoord, verklaarde dat de hem tegemoetkomende auto he lemaal op de linkerweghelft had gere den. De raadsman in deze zaak. mr. H. Bruin, noemde het verband tussen het niet rechts houden van verdachte en het omslaan van de aanhangwagen niet helemaal duidelijk. Hij vroeg de kan tonrechter bij zijn vonnis niet te veel rekening te houden met de „gevolgen" die hieruit zijn voortgevloeid. Ook acht te hij het niet uitgesloten dat als ge volg van de bocht die ter plaatse in de weg is de verklaring van getuige over het al of -niet helemaal links rij den van verdachte kon berusten op ge zichtsbedrog. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, meende dat de dagvaardiging erg sober was gesteld. Hij noemde de overtre ding echter niet gering en eiste een geldboete van 50.of tien dagen. Mr. J. Moolenburgh vonniste conform. De zaak tegen de Vlissingse loods W. van L. die op het kruispunt Station- straat-Blauwedijk geen voorrang had verleend werd aangehouden voor het horen van getuigen. De achttienjarige koperslager A. F. de V. uit Domburg was op het kruis punt Scheldestraat-Paul Krugerstraat in Vlissingen verbaliseerd omdat hij met een bromfiets te hard reed (45 km) en niet stopte voor hij het kruispunt over stak Tegennver de kantonrechter ver klaarde hij haast te hebben gehad. Waarop mr. Moolenburgh zei dat juist door haast zoveel ongelukken gebeu ren. De officier eiste voor beide over tredingen een boete van 15.of drie dagen. De kantonrechter vonniste met 10.en 15. A.R. kiesvereniging bijeen BORSSELE. Onder leiding van de heer J. Fraanje vergaderde de A.R.- kiesvereniging. De heer J. Hommes, lid van de provinciale staten behandel de het onderwerp „Christendom en po litiek". Met grote aandacht werd zijn boeiende rede gevolgd. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde. Bloedafname in Kapelle KAPELLE. De gemeente stond in het teken van de bloedafname voor de bloedtransfusiedienst van Het Neder- landsche Roode Kruis. De plaatselijke Rode Kruis afdeling had hiervoor het initiatief genomen en er was veel me dewerking van de zijde der bevolking. Naar verwachting zijn er vanavond van 250 tot 300 inwoners van Kapelle bloed afgenomen voor dit goede doel. De af name vond plaats op twee plaatsen en wei in het CJV gebouw in Kapelle en in de Herv. school in Biezelinge. Examens verpleegpersoneel BERGEN OP ZOOM. In de psy- chiatrische inrichting Vrederust" wer den de overgangsexamens en het eind examen in geloofsleer gehouden voor het verplegend personeel. De examens werden afgenomen ten overstaan van een examencommissie bestaande uit ds. Th. J. Kerssies uit Zuidlaren namens de Geref. Bond van Verenigingen en Stichtingen van Barm hartigheid in Nederland en Ds. S. van Wouwe uit Serooskerke (W) namens de Vereniging tot Chr. Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken i<n Zeeland. Van het le naar het 2e leerjaar slaagden: de zusters A. Bakker, Ch. S. Belserang, G. de Boer, A. Boot, J. H. Broere, C. de Bray- ne, C. van Dalen, A. Dubbeldam, A. Have- man, E. Henneky. W. de Kam, G. Kreuk, E. C. Kristalijn, M. van 't Leven, J. Looy, A. E. Porton, C. M. Schoe, E. Stouten, W. de Valk en de broeders G. B. K. van Enge lenhoven, J. Huizer, F. A. de Koning, D. Suurmond, J. C. de Winter, J. Fleurke. Van het 2e naar het 3e leerjaar slaagden: de zus ters A. A. Bakker, D. J. Backer, N. C. de Vos, C P. Tholenaar, E. Meijer, N. Boone, W. van Rijswijk, A. Slabbekoorn, J. Janse en de broeders J. den Boer, W. J. de Waay. Voor het eindexamen slaagden: de zusters A. S. Cappon, C. S. E. de Vroe, J. F. Roose, J. J. van Kleven. H. C. de Roon, F. van Keulen, P. van Keulen en de broeders B J. Dronkert, S. G. J. v. d. Mast en J. M. Schip per. Spelleiderscursussen MIDDELBURG. Het ligt in de be doeling van de KNVB ook dit jaar weer docenten beschikbaar te stellen aan. de afdelingen, vó'or het houden van' 'ama teur-spelleider® cursussen. Hieraan kab worden deelgenomen door ;per,söfien die ten minste de1 leeftijd vaiV2$i.'jAaT neb ben bereikt. De cursussen, die voor het aanbreken van de vacantie-periode geëindigd zijn, bestaan uit tien lessen van anderhalf uur, te weten twee the oretische en acht practische, te houden in tien achtereenvolgende weken. Het bestuur van de KNVB afdeling Zeeland wekt de verenigingen met de meeste nadruk op enkele personen aan deze cursussen te laten deelnemen. Behalve eventueel te maken reiskosten zijn hier aan geen kosten verbonden. Omdat ook voor het amateurvoetbal het opvoeren van het spelpeil één van de elemen taire doelstellingen vormt wordt deel name wenselijk geacht. .Tot hoofdleidster van de chr. kleu terschool x,',Kakeldans" te Yerseke is benoemd Mej. C. Sonke te Krabbendij ke, die nu nog leidster van deze school is. Tot leidster werd benoemd mej. A. de Koeyer 'te Yerseke. Dammen in 's-Gravenpolder s-GRAVENPOLDER. Werd de vorige week een wedstrijd tussen het jeugdzestal van de damvereniging 's- Gravenpolder tegen een zestal leerlin gen van de van Dusseldorpschool te Goes een daverende overwinning voor eerstgenoemde, de returnmatch gaf een tegengestelde uitslag te zien. Mogelijk heeft de 's-Gravenpolderse jeugd haar taak te licht opgevat, in ieder geval verloor zij met 84. De uitslagen waren: 's-Gravenpolder— van Dusseldorpschool: P. Dubbelman— J. Koster 2—0; J. van Liere—J. Min naar 11; J. KoopmanP. vfin den Bos 02: N. TramperH. den En gelsman 0—2; W. Minnaar—H. Huijsen 1—1: Hans Tramper—W. Dekker 0—2. De Noordermeerbeker ging met, deze uitslag naar de Van Dusseldorpschool. OUDELANDE. In de laatstgehou den gemeenteraadsvergadering werd besloten tot aankoop van een motor maaier over te gaan, waarvoor een crediet van 1000 beschikbaar was ge steld. Het voorstel van GS tot verhoging van de wethouderswedden kon geen meerderheid verkrijgen. Dhr. Lous (Gem. bel) merkte op? dat in verge lijking met een paar jaar terug een verhoging van bijna 100 pet zou plaats vinden indien dit doorging, hetgeen niet in overeenstemming werd geacht met de omvang der werkzaamheden aan dit ambt verbonden; de werkzaamhe den zijn nl. nagenoeg hetzelfde geble ven. De heer Remijnse (PvdA), Hart- hoorn (CHU) en Claeijs (KVP) sloten zich hierbij aan. De heer Kloosterman (AR) zag niet voldoende aanleiding te gen te stemmen. Aangezien ter vervulling van de be staande vacatures in het Burg. Armbe stuur niet voldoende opvolgers konden worden gevonden, werd besloten tot opheffing van deze instelling over te gaan (behoudens goèdk. GS); de maat- OUDELANDE. Voor de tweede maal in dit seizoen werd vanwege de CJV een toneelavond georganiseerd. Ditmaal trad voor een volle zaal op de toneelgroep van de zusterver. te Kapel le. Op zeer verdienstelijike wijze werd het toneelspel „Vliegtuig vermist" op gevoerd. MIDDELBURG. Bij Rijkswater staat werden enige aanbestedingen ge houden. De uitslag wat betrof het on derhoud in 1961 aan het Nederlandse ge deelte van het Kanaal van Terneuzen naar Gent, de rijkszeeweringen in Ter- neuzen en de rijksweg Terneuzen-Sas van Gent-grens, luidde in massa: 1. Aannemingsbedrijf T. A. Smits Bzn. en N.V. Aannemingsbedrijf v.h. B. M. van Noordenne en Zonen, Hardinxveld- Giessendam met 548.700. 2. Aanne mingsbedrijf W. J. de Bruijn, Terneu zen met 551.000, 3. C. van der Klippe, Vlissingen met 559.000. In perceel schreef J. en K. T. de Oude, Biervliet met 240.000 in. De laagste inschrijver bij een-aanbe steding voor het uitvoeren van bagger- werk ter verruiming' van een zijhaven in Hansweert was Prins Aannemings mij. N.V., Sliedrecht met ƒ0.86 per ku bieke meter. De hoogste was N.V. Aan nemingsbedrijf v.h. Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht met 0,99. sch. zorg zal indien dit besluit wordt goedgek., rechtstreeks van gemeentewe ge worden verzorgd. Tot onderwijzeres aan de O.L. School werd benoemd Mej. M. G. Korstanje to Gogs De vrijgekomen gemeentewoning A35c werd toegewezen aan de heer G. Potter met toestemming tot woningruil met Dhr. L. L. de Wilde. Het voorschot op de exploitatiever goeding der bijz. lag. school werd voor 1961 vastgesteld op 3495,46 en voor het handwerkonderwijs op 450.-. Nassi-aanbevelingscomité in Zeeland gevormd VLISSINGEN. Vanaf juni van het vorig jaar bestaat in Vlissingen het Nas- si-comité, waarvan het bestuur conclu deert dat reeds honderden Zeeuwen van het spijtoptantenprobleem hebben ken nisgenomen en begaan zijn met het lot van deze achtergebleven groep. Nu is-ook een Zeeuws aanbevelings comité gevormd, waarin reeds de vol gende personen zitting namen: jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris yan de koningin in Zeeland, drs. Th. J. Westerhout, Tweede Kamerlid, mevrouw E. J. van de Broecke-de Man, lid van Provinciale Staten, A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, mr. Joh. de Widt, burgemeester van Middelburg, mr. B. Kolfi, burgemeester van Vlissingen, mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, J. L. van Leeuwen, burge meester van Oostburg, ds F. S. Kloos terman, N. H. predikant te Vlissingen, ds P. Homburg, gereformeerd predi kant te Vlissingen, R. Batten, notaris te Middelburg en mr. A: J. M. Visser, leraar rijkskweekschool te Middelburg. De gymnasliekver. S.V.S. Seroos kerke gaf haar jaarlijkse uitvoering. De opening verrichtte voorzitter J. van Ha- veren en de leiding was in handen van de heer J. de Keyzer. A-kursus bouwvakken: A Brasser Koude kerken J P de Ridder Middelburg. A-kursus metaalbewerking: F P Koopman Middelburg; L A Wisse Meliskerke. A-kursus schilderen: M Janse Nw en St Joosland; J C Koole Mid delburg. A-kursus stofferen: M C Danielsche Souburg; A P Koppejan Vlissingen; J Meul- meester Arnemuiden; J Wisse Middelburg: J Spruit Middelburg. B-kursus schilderen: P C Maljers Veere; H Simonse Aagtekerke; A L van Sighem Westkapelle; P Verhage Westkapelle; W Walraven St Laurens; J W v d Weele Middelburg. B-kursus metaalbe werking: C A Barendregt Middelburg; J van Belzen Arnemuiden; L P A Beye Arne muiden; A J Grootjans Arnemuiden; J D Marteyn Arnemuiden; J J M Nooyens Mid delburg; P de Pagter Westkapelle;' J Poort vliet Arnemuiden; K Minderhout Westkapel le. GEDIPLOMEERD A-kursus bouwvakken: B Ch Dankbaar Mid delburg; L Marteyn Arnemuiden. A-kursus metaalbewerking: J de Bree Grijpskerke; J Corbyn Middelburg; W A de Kam Oostkapel- le; D Louws Souburg; W Jobse Middelburg; L J Polderman Middelburg. A-kursus stoffe ren: G Maartense Middelburg. B-kursus schilderen: C H Bodbijl Middelburg; M B Davidse Meliskerke; A P Pattenier Zoute- lande. B-kursus metaalbewerking: P J Arendse Souburg; W J van Baaien Grijpsker ke; J van Belgen Ritthem; G van Boven Nw en St-Joosland; D Griep Middelburg; J Hou- ïheé 'Westkapelle; J J Jakobsen Biggekerke; K Joosse Middelburg; M v d Ketterij Arne muiden; A J Matthijssen Meliskerke; W Niesthoven Middelburg; J Nijpjes Middel burg; T G Vogelenzang Middelburg; L A Wolf Middelburg; A Wijkhuis Oostkapelle; P Brasser Koudekerke; J van Boven Nw en St Joosland; J Chr Bliek Arnemuiden; A J Da vidse Meliskerke; A S v d Hage Domburg; P C Hendrikse Middelburg; G Joosse Mid delburg; A C Kraamer Souburg; P A de Kor te Koudekerke; P A Van Moolenbroek Mid delburg; P S Polderman St Laurens; G P Pouwer Souburg; J Proovoost Domburg; Oh Roose Koudekerke; P Vreke Seroosker ke; J Wisse St Laurens. MIDDELBURG. In een van de lo kalen van de lagere technische school aan het Molenwater in Middelburg, zijn gisteren de diploma's van diverse cur sussen aan de avondschool voor tech nisch onderwijs uitgereikt. Dit gebeur de door de voorzitter van het schoolbe stuur van de ver. „De Ambachtsschool", de heer Barentsen, die met een toepas selijk speeehje elke -geslaagde leerling zijn papiertje gaf. De heer Barentsen wenste de jongens van harte geluk. Het zelfde deed ook de directeur van de technische school, de heer J. Huisman, die de bevorderingen bekendmaakte. Het peil van de cursussen is bijzon der goed geweest. Slechts een zeer ge. ring aantal leerlingen moest worden af gewezen. Dit was de eerste Jteer sinds de over dracht door de gemeente van de avond school voor technisch onderwijs aan het schoolbestuur, dat diploma's werden uit gereikt. ZUIDZANDE Het uitbreidingsplan met de be bou wings voorschriften werd in de gehouden raadsvergadering ingrij pend gewijzigd, omdat geen terreinen meer beschikbaar waren voor open en half open bebouwing. In het gewijzigde plan zullen vijftig woningen worden ge bouwd. Het bo-uwrijp maken wordt be groot op bijna ƒ53.000 met inbegrip van de grondaankopen zo-u dit. plan de ge meente 125.000 gaan kosten. De gemiddelde grondprijs wordt ƒ10 per vierkante meter, wat in vergelijking met andere gemeenten goedkoop kan worden genoemd. Burgemeester H. P. Everwijn zei, dat er n-aar gestreefd zal worden zo weinig mogelijk beperkende bepalingen in te stellen. Finale CC-damtornooi MIDDELBURG. In de eerste ronde van de finale van het CC-bekerdam- tornooi won J. Blom van J. Louwerse; J. Sinke en M. F. de Jonge speelden tegen elkaar remise, hetgeen ook de den F. Blaas en Joh. Lere. Blom buit te de kansen in een voordelig midden- en eindspel uitstekend uit en won, on danks goede tegenstand van Louwerse, op fraaie wijze. De partij SinkeDe Jonge werd pas tegen het einde span nend; beiden maakten geen fout. Blaas speelde tegen Lere zeer sterk. Een veel belovende aanval handhaafde hij lange tijd en het begon er voor bekerhouder Lere donker uit te zien. De laatste be wees echter over een goede verdedi ging te beschikken en vond op het kri tieke moment een afwikkeling die snel tot remise leidde. BAARN. De gereformeerde kerk (vrijgemaakt) te Baarn, die bij het op leven van het herenigingsverlangen in de beide gereformeerde kerkengroepen twee jaar geleden een belangrijke rol heeft gespeeld, is ook in gesprek met de christelijke gereformeerde kerke raad ter plaatse. De vrijgemaakte kerkeraad heeft nu voorgesteld gezamenlijk de kerkdien sten op bid- en dankdag te houden. Maar deze kanselruil zou de chr. gere formeerden veel te ver gaan. De chr. geref. kerkeraad wil geen beslissing nemen buiten het kerkver band om. Bij het laatste gesprek kwam tenslotte toch nog weer verschil naar voren over de beschouwing van ver bond en prediking. En bovendien vindt de chr. geref. kerkeraad de tijd nog met rijp voor gecombineerde diensten, KAMPERLAND. De C.H.U.-kies- vereniging hield in het gebouw „Rena- ta" een vergadering onder leiding van de heer G. P. Leendertse. In zijn ope ningswoord verwelkomde hij o.m. bur gemeester J. van Halst en de heer C. F. v.d. Peijl, lid van de Tweede Ka mer. De heer v.d. Peijl sprak over de huidige politieke situatie. Vele vragen volgden op dit onderwerp. AXEL. De commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft in het Centrum, aan een verga dering van bestuurders van de meer dan HO polders en waterschappen in O.- Zeeuws-Vlaanderen een commissie voor gesteld, die de huidige constellatie van iiet polderwezen voldoende gaat bestu- deren. De commissie staat onder voorzitter schap van ir. G, P. M. Dikotter, lid G.S. en bestaat verder uit vooraan staande personen, die het polderwezen representeren met assistentie van en kele deskundigen, o.w, de hoofdinge nieur van rijkswaterstaat, ir. H. D. J. Swaters en ambtenaren van de prov. griffie. De taak van deze commissie is het geven van advies aan G.S. na een stu die over de vraag in hoeverre het wen selijk is het polderwezen in oost-Zeeuws- Vla anderen te organiseren. De commis saris verklaarde uitdrukkelijk dat dit geen concentratie van polders behoeft te betekenen. Het provinciale bestuur heeft geen enkel plan of idee. De com missie heeft geen enkele bindende op dracht en heeft geen instructie gehad. Toen later in de vergadering bleek, dat men hier niet zo zeker van was, zei de commissaris nogmaals: „Iedereen denkt dat ik hier in mijn binnenzak al een plan voor concentratie heb zitten, maar dat is niet waar." GRAAUW. In het parochiehuis van (Graauw is een vertrouwelijke hearing igehouden door de commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, en leden van G.S. met de dage lijkse besturen van de gemeente Graauw, Clinge, en Hontenisse, en met de polderbesturen van de Kruispolder, de Melopolder, de Hedwigpolder, de Prosperpolder, de Koningin Emmapol- der en vertegenwoordigers van de Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel en de landbouw, om te komen tot een standpunt ten aanzien van de havens in Oost Zeeuws-Vlaanderen. De ontwikkelingscommissie heeft na melijk gesuggereerd om hier een goe de handelshaven voor coasters aan te leggen. Men was unaniem van mening dat ttj de huidige situatie Walsoorden 'de aangewezen haven is. Dit betekent ,dat na een modernisering daarvan, de 'kleine en oude havens aan de Paal, de (Emmahavens in de Hedwigpolder en de Kruispolder-haven zullen verdwijnen. Er zal rekening worden gehouden met de belangen van hen, die hierdoor wor den gedupeerd. Feestavond H.T.S. Vlissingen VLISSINGEN. De H.T.S.-bond or ganiseerde een feestavond in Britannia, waarin de leerlingen op toneel en dans werden vergast. „Het Vlissings Schouw spel" voerde het blijspel „De kinderen van Eduard" op vlotte wijze op. Verder werkten de „Stork Town Dixie Kids" aan de avond mee. OOSTBURG. Het zwembad, waar Oostburg al zo lang op wacht kan ein delijk worden aangelegd. De gemeente raad werd in kennis gesteld van een schrijven van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, waarin deze de plannen goedkeurde. De onteige ningsprocedure, die gedurende twee jaar aan de gang was geweest, had het plan opgehouden. Over een voorstel tot het betuigen van adhesie met Axel werd eerst lang ge discussieerd voordat het werd aangeno men. De heer Ph. A. de Vuijst (gb) vond het niet gewenst en zei, dat het be ter was de gevoelens van de betreffende gemeentebesturen te polsen alvorens de motie naar de regering te zenden. De heer E. Dekker (pc) zei daarop, dat dat de indruk zou wekken dat Oostburg geen vaste oeververbinding wenste, wat, vol gens hem, zekér niet het geval was. De heer De Vuijst had felle kritiek op het dagelijkse 'bestuur van de raad van commissarissen van de waterlei dingmaatschappij naar aanleiding van de notulen daarvan. Hij noemde het 'beheer van de maatschappij een „vreemd systeem" en vond het uitge ven van 30.000 voor een feestje wel w-at te veel. Hij verzocht wethouder A. P. Modde in de toekomst hierop te willen letten. De heer De Vuijst vond het ook niet noodzakelijk de door G.S. geadviseerde verhoging der wethouderssalarissen toe te wijzen. Hij stelde voor in plaats van 1750 een bedrag van 1500 vast te stel len. Burgemeester J. L. van Leeuwen vond dit minder gunstig, omdat de cen trumpositie va-n Oostburg de geadviseer de verhoging noodzakelijk maakte. Ook het verhogen v-an de presentiegelden der raadsleden van 7,50 tot 12,50 ontlokte de nodige discussie. Beide voorstellen werden echter aangenomen. Jaarlijkse uitvoering „Maria-Martha" WEMELDINGE. De Meisjesvereni- ging „Maria-Martha", hield de jaarlijk se uitvoering in het Ned. Herv. Jeugd- gebouw. De presidente der vereniging, mej. L. Hoogesteger, sprak een ope ningswoord. Hierna werden enige schets jes, „De intelligente drieling" en „Help in de huishouding" opgevoerd. Na de pauze volgde het toneelstuk „Reis naar de Zon", dat zeer goed ver tolkt werd en bij de aanwezigen in de smaak viel. Mevr. Niewöhner sloot deze avond met een dankwoord. 7BATH In de vergadering wiS6 °r.an^vereniginig „Juliana" werd besloten de festiviteiten, die gewoonlijk gehouden worden op 30 april, te ver- schuiven naar 29 juni, de dag waarop f-K.H. Prins Bernhard zijn vijftigste ver jaardag zal vieren. Zo mogelijk zal er op 1 mei nog wel een gezellige avond georganiseerd wor den. KRUININGEN. In de algemene vergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank te Kruiningen, die onder leiding van de voorzitter de heer C. van Iwa arden gehouden werd in de Korenbeurs werd tot lid van het bestuur gekozen de heer J. J. Mol te Hansweert, zulks in de plaats van de heer Ph. Meijaard, die wegens het be reiken van de vastgestelde leeftijd niet meer herkiesbaar was. Daar de heer Mol tot nog toe lid was van de raad van toezicht werd als diens opvolger in deze raad gekozen de heer J. A. Nieuwenhuijse te Hansweert. De heer Joh. Glerum werd als lid van de raad van toezicht herkozen. KAPELLE. Enige tijd geleden zag het er naar uit dat omstreeks Pasen de Zeeuwse fruitbomen volop in bloei zou den staan. Door het koude weer van de laatste tijd is de ontwikkeling wat ver traagd en in verband hiermede zal de bloej nog enigszins beperkt blijven en "wel 'tot de vroegbloeiende pruimen en perénrassen. Dat wil overigens niet zeggen dat er niet te genieten zal zijn van de aanblik van het ontluikende jonge groen en de bloesem, die er toch reeds zal zijn, zij het dan ook in bescheiden mate. Met name zal er rond de Paasdagen een be gin zijn van de bloei der bomen in de oudere fruiteentra vah Zeeland die spe ciaal gevonden worden rond Kapelle- Biezelinge, Wemeldinge, Kloetinge -en 's-Gravenpolder. Overigens valt dat begin van de bloe semperiode toch nog zeker veertien da gen eerder dan het vorig jaar, zodat er ondanks de vertraging van de laat ste weken sprake is van een vroege bloei, MIDDELBURG. Het ligt in de be doeling om in alle districten van Zee land pupillentornooien te organiseren op zaterdaig 29 april a.s. waarvan de opbrengst ten goede zal komen van het Prinses Beatrix Poliofonds. Aan deze tornooien kan worden deelgenomen met elftallen, samengesteld uit spelers die op 1 isept. 1960 de tienjarige leeftijd hebben bereikt eh nog geen twaalf jaar zijn. De spelers mogen eveneens met zijn uitgekomen in elftallen welke deelnemen aan de juniorencompetities van het lopende seizoen. Het inschrijf geld bedraagt 10 gulden per elftal als mede 25 cent per deelnemer. Het is de bedoeling dat de verenigingen de deel nemers zelf dit kwartje zullen laten be talen onder het motto: „De gezonde knaapjes voor de zieke kameraadjes". Bevorderingen LTS Terneuzen eé^??üEUZEN' rie In av°ndschoolverband gegeven cursussen in scheepsbouw en auto- herstellen werden eind maart beëindigd De uitslag is als volgt: l'CHEEPSBOUW Bevorderd: G C Arens, Ossenisse; J T Bakker, Terneuzen: J de Fouw, Hoek: J J rt'S i i ek:,S 'T van Goethem, Stoppel dijk. J E van Hecke, Terneuzen; F K J ?au£an'T Tfi-neuzcn; W. d' Hont, Klooster- zande, J w Jansen, Zaamslag; p j Jonk- neptn, Lamswaarde; H J Martens. IJzen- Siitl Gn J^ertf"s; Hoek: p w Michielsen, Hoek, G W Oostdpk, Terneuzen; E H van Opdorp, IJzendijke; H j Otterloo. Hoek- P J M Remorie. BoschkapelJe; M C Scherbeijn, IJzendbke; B M van Stevendaal, Klooster- zanae; L A van Stevendaal, Kloosterzande; J P A Stoffels, Terneuzen; L Suurmon, IJzen- dijke; P Vergouwe, Hoek; C A Verstraeten. Breskens; R J Wage, IJzendijke; A Zegers, Hoek. Niet bevorderd: 6 leerlingen. Getuigschrift: E A B Bertram, Hulst; C A Dieleman. Axel: J L van Gaersdaele, Wals oorden; B W van Gremberghe, Axel; A J Jansen, Biervliet; P K. de Koeyer, Axel; A J Maas, Terneuzen; A J Overdulve, Ter neuzen; G A van Stevendaal, Boschkapelle; G C Zegers. Terneuzen. AUTOHERSTELLEN Getuigschrift: M. Dieleman, Terneuzen; W de Fevter, Axel; H C Kant, St. Jansteen; T A P M Martens, Axel; J Meertens, Ter neuzen; R J M de Pré, Biervliet; W Roelse, Hoofdplaat; J P C Vinke, Bouchaute (Belg,). IBelg.J. Vandaag raad Zoutelande ZOUTELANDE. De gemeenteraad vergadert vrijdag 31 maart om half tien in het verenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot het plaat sen van brandkranen, het verhogen van de presentiegelden der raadsleden, een wijziging van de verordening op de tap perijen, het verplaatsen van kampeer- hutten op het voorste terrein van de heer Koppejan en het verplaatsen van Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 29/3 Ned Caltex Madrid, Ned. Gazelle, Ned. Betty Jean, 30/3 N2°', Rlta' Vlissingen vertrokken 30/3 Alblasserdyk. Calland, Silvaplana, Maas kade, Tanny, Mitropa. Astra. Gepasseerd zSe <Ned. schepen) 29/3 Draco? lei Wife, Schippersgracht. 30/3 Eagle, Helend T 29 'haart. Golden delicious qg~t e- 1 75—80 96100, I 70—75 91 B5 75 a«3~ï'T 2f' 1 60—65 5661, ii 80— ?r IS'11 7580 1702, ii 70—75 77—on 5— 6273, II 6065 4551, Hd 293t' 80 515fi,_r67n_LI7I- fi^n 17—i2' Jonathan I 75—1 80 5356, I 707o 5263, I 6570 5657 T fin ij 233?370-IJS» «Tf 70^j Wil» llti 60—65 3443, II 55—60 27—31, Illgrof 22—37 st- r£my II 75-85 21-22, II 65-75 22 itt 75 23 19t Francisca Borgia I *65— ?5rWIIIfij,n 19i Franc'®ca Borgia I 1- „L- Alex Lucas Hd 2021. 25' Ulfijn 19. Aardbeien per stuk I „A1^x Lucas II 85—90 75, II 75—70 78, II 70-75 65 Bloemkool AI 60. BI 55—57, Cl* 4:T"ctt Radijs 12-16, Rabarber 34, Spinazie 5&Ju Uien 26. Knolselderij 8. Rode Kooi s Aardappelen I 32, ii 23. II 80—85 Uien 26, 26, With bonken 5. 9Va, II 5—7Va AffiooMATiai;!' B7 ^0eB^n49B1ao^k^ barh ViCT i1,.52-59j uien M-2ofp«leiI 'lf~"i sla 26—34;'knolselderij^ pe^kg?16' St°°f" VEERE. Exportgarnalen. 75

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5