Vertrouw op het kruis Grootste tanker die onder Nederlandse vlag vaart (Jvtrkhk o Middelburgse (Zeeuwse) hockeyclub 50 jaar DE HAAN WAARSCHUWT Vijf leerlingen droegen behoorlijk steentje bij Toegangsweg tot Kattendijke schreeuwt" om verbetering Boussacshow met Parijse chique en elegance In haven van Vlissingen internationale Ontvangst aan boord IM Spelend kind loopt onder auto Tank op voetstuk gezet Munitie in duinen van Westkapelle Plannen voor jeugdherberg in Wolphaartsdijk of Kortgene w Meer bezoldiging voor wethouders DE KLERKeZN Derkx en Van Heel droegen haar kleuren Gezondebloeiende vereniging Eerste steen voor j boerenleenbank I in Haamstede Uit de kerken Christelijke school officieel geopend Sleutel, bloemen, vlaghijsen en wanddecoratie Vrijdag 31 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 VLISSINGEN In de officiersmess van de ,,Caltex Madrid", de bijna 48.000 ton metende tank'ar, was het gis teren een ongewone en roezemoezige drukte. Allerlei genodigden, die op het gebied van schepen uiteraard van toeten noch blazen wisten, waren in de broeiierige sfeer van de overvolle mess bijeen gekomen om nog even na te praten over de rondgang die ze zojuist door het gigantische schip hadden ge maakt. Die rondgang is voor de leken in alle opzichten een ontgoocheling ge worden. De kleding neemt in ons leven een be langrijke plaats in. Wij kleden ons niet al leen, omdat wij ons lichaam willen bescher men tegen de invloeden van het weer, maar o-nze kleren hebben ook de functie te hel pen van de mens een persoonlijkheid te maken. Kleren maken de man, luidt een bekend gezegde en geen enkele vrouw vindt het prettig in gezelschap te verkeren van een dame, die een precies eendere japon of mantel draagt. Dan gaat er immers iets van het eigen cachet, van haar persoonlijk heid verloren. Toen eeuwen geleden, op een vrijdagmid dag in een verzengende hitte op een heu vel bij de Palestijnse stad Jeruzalem twee gekruiste palen op de grond werden gelegd en een jonge man door soldaten werd beet gepakt en met gespreide armen op het hout werd gedrukt en daarna met spijkers vast geklonken, toen hebbexu die-soldaten eerst de kruiseling ontdaan van zijn kleren. Zijn prachtige opperkleed, geweven volgens de laatste mode van Palestina, werd hem af gerukt en eveneens zijn andere kledingstuk ken. Ontkleed werd Hij geëxposeerd. Niet meer beschermd tegen de invloed van het weer en zonder de kleren, die de man ma ken, hing Hij daar. De gesataniseerde machthebbers liepen tevreden rond het kruis en de duivel keek vanuit de hel schaterlachend naar de ont luisterde Mens. Jezus hing ontkleed op Golgotha. Dit was de door de hemel geëiste ge noegdoening: De onbeschermde en ontluis terde mens in de hevige onweersbui van Gods toorn. Gods toorn over de zonde ontdoet de mens van zijn laatste restant van zelfvertrouwen. De zonde met Zich opheffend aan de kruis palen, heeft Jezus onze naaktheid door zijn gerechtigheid bedekt en zo aan liet recht van God voldaan. De duivel heeft te vroeg gelachen, want op Golgotha heeft Jezus alles gedaan, wat gedaan moest worden om zondaren, die bij het kruis hun ontluistering zien, de garan tie te geven, dat zij eens in witte klederen der gerechtigheid als koningen en priesters mogen naderen tot de troon van God en van het Lam in het nieuwe Jeruzalem. Gerefkerk Colijnsplaat brengt beroep uit COLIJNSPLAAT. De Gereformeer de kerk van Colijnsplaat heeft een be roep uitgebracht op kandidaat J. de Waard te Rijsoord. Volksdanscursus Vlissingen VLISSINGEN. Het wordt zo lang zamerhand traditie dat de ,,Hinky Din ky Toys" in Vlissingen een Paascursus organiseren. Het is de derde maal dat dit gebeuren in de jeugdherberg plaats vindt. De volksdanscursus begint op 31 maart en eindigt 3 april. Sima Colcher en Lieke Aa leren de deelnemers Isra ëlische dansen en voor de Schotse dan sen komt een echte Hooglander, name lijk Jan Anderson uit Londen. GOES. Het tienjarig meisje W. M. lit Ellewoutsdijk is gisteren, na 'tegen ;en auto te zijn opgelopen, met een tersenschudding in het Oostwalzieken- iuis opgenomen. Het meisje was op de lostsingel aan het spelen. Toen zij on verhoeds de rijweg overstak liep zij on- ler de Volkswagen, die bestuurd werd loor mevr. E. M. A. uit Goes. WESTKAPELLE. Militairen van de Rij- en Tractieschool uit Eindhoven die enkele weken geleden de veelom streden tank in Westkapelle hebben „geborgen", hebben het laatste deel van deze „berging" uitgevoerd. De tank werd geplaatst op een daarvoor ge maakt platform. Na een veelbewogen ..leven" heeft dit uit de laatste oorlog overgebleven krijgstuig nu een waardi ge „rustplaats" gekregen naast het landingsmonument -op de Dijk. Burge meester Th. de Meester is van plan om na te speuren welke bemanning de tank heeft gehad bij de landing in 1944. Wanneer dit lukt zullen de namen van de Engelse militairen op de tank wor den aangebracht. Uitslag van de onderlinge competitie van --e ..Thooise Damclub" te Tholen: P. C. v. d. VeldeJ. Hogerheide 20; J. HogerheideP. C. v. d. Velde 1—1; M. Schot—C. Moeliker 0—2; J. de Rijke—P. C. v. d. Velde 2—0. De „Caltex Madrid", een in België gebouwde tanker, is de grootste in zijn soort die onder Nederlandse vlag vaart. Het schip is woensdag aan de Neder landse Pacific Tankvaart Maatschappij (N.P.T.M.) overgedragen, en nadat het diezelfde dag nog de Schelde was afge zakt, werd gisteren een officiële ont vangst aan boord gehouden. Aan die ontvangst was natuurlijk een uitgebrei de rondgang verbonden. Het moet voor de officieren die de groepjes leidden een vreugde zijn geweest. Nimmer zul len ze een aandachtiger kijkend en luis terend publiek hebben gehad. Maar wie had dan ook aan boord van zo'n „olieboot" een compleet zwembad verwacht. En wie zou ge dacht hebben dat er zulke luxe hutten waren, dat sommige vrouwelijke gas ten ze voetstoots geruild zouden heb ben voor hun huiskamer. De „Caltex Madrid" is inderdaad een boot, die aan zijn bemanning het nodi ge comfort biedt. Maar wie enig idee heeft van het zeemansleven op een tan ker, die zal weten dat dit alles geen overbodige luxe is. Het schip moet voor de bemanning alles zijn. Paraderen in mooie pakjes komt nu eenmaal bijzonder weinig voor en ook in vreemde havens komt de bemanning niet of nauwelijks van boord. Het schip, dat wekenlang hun tehuis, hun stad en hun wereld is, zal dus aan enige eisen moeten voldoen. De Caltex Madrid is een pracht- schip. De technische installatie is ook aan de nieuwste eisen aangepast. De ze tanker heeft een hoge-druk-pompsy- steem, dat bestaat uit drie lading- pompen die elk afzonderlijk in staat zijn 2000 ton per uur te lossen, het geen betekent dat het schip in min der dan tien uren leeg kan zijn. Het gevaarte heeft een lengte van 224 meter bij een breedte van 32 me ter. De waterverplaatsing op z.g. „zo- merdiepgangsmerk" is 61-000 ton. Geen „vis" dus om in een stadsvij- ver te laten zwemmen. Het reusachtige gevaarte zou giste- cen voor de „maidentrip" het zeegat uit gaan met bestemming Sidon in Pa lestina. Plannen zijn er ook om het schip een complete reis rond de wereld te laten maken. Het blijft overigens een indrukwekken de gedachte, dat deze tanker, die toch waarlijk geen notedop genoemd kan worden, straks tot een vrij onopvallen de middelmaat zal behoren. Want de tonnage van de tankschepen is nog steeds groeiende. WESTKAPELLE. De groepscom mandant van de rijkspolitie heeft een waarschuwing gelaten voor het vinden en oprapen van uit de laatste wereld oorlog achtergebleven resten van pro jectielen en dergelijke aan het strand en in de duinen. Dit naar aanleiding van een geval, dat zich kortgeleden voordeed. Twee jongens van ongeveer zestien jaar be werkten gevonden munitie met een ha mer en bekwamen daardoor brandwon den aan gezicht en handen. Advertentie GOES. Naar wij van de zijde der Nederlandse Jeugdherberg Centrale vernemen heeft deze centrale op het ogenblik plannen in voorbereiding om te komen tot stichting van een jeugdherberg in een gebied rondom het Veerse Meer. Hierbij is gedacht aan Wolphaartsdijk of Kortgene. Deze jeugdherberg zal zich, zoals dit bijv. ook in Friesland het geval is, speciaal moeten richten op de watersport. Alvorens deze plannen te kunnen verwezenlijken zal de N.J.H.C. nog tal van moeilijkheden moeten overwinnen, vooral met betrek king tot het verwerven van geschikte gronden en de financiering. De N.J.H.C. heeft zich met deze plannen ook reeds gewend tot het Provinciaal Bestuur van Zeeland. WILHELMINADORP. De toegangs- weg tot het dorp Kattendijk zal rigou reus verbeterd worden. De gemeenteraad heeft zich in de gisteren gehouden verga dering unaniem geschaard achter de plannen tot verbetering van de Zandweg, die een geheel nieuw tracee zal krijgen. Daarop aansluitend zal ook de Dorps straat aangepakt worden, de Dorpsstraat komt daardoor in rechte lijn met de Zuid- weg in verbinding te staan. De gemeenteraad heeft wel zijn be zorgdheid uitgesproken over het feit, dat nog niet bekend is wanneer met de uit voering kan worden begonnen. In een brief van G. S. aan -het gemeentebestuur (het object wordt uitgevoerd door Prov. Waterstaat) staat nl. vermeld, dat de uit voering, gezi ende financiële toestand van de provincie, in de naaste toekomst niet is te verwachten. De raad vond dit een hoogst onzekere factor en zal dan ook •met de meeste klem aandringen op spoe dige uitvoering. De toestand van de Zandweg is uitermate zorgelijk, zo werd opgemerkt. Burgemeester P. J. Evers deelde nog mee, dat B. en W. in elk geval zullen doorzetten. Volgens de brief van de provincie is het project geraamd op 264.000 gulden, van dit bedrag komt 35 procent voor rekening van de onderhoudsplichtigen. Het bestuur van het waterschap ,,De Brede Watering van Zuid-Beveland" heeft zich reeds in principe bereid verklaard tot een bijdra ge in de kosten. De raad toonde grote waardering vboor de plannen, die een aanzienlijke en in grijpende verbetering voor Kattendijke zullen betekenen. De bewegwijzering van de Monniken- dijk, waarvoor de A.N.W.B. een plan had ingediend gaat niet door. De uitvoe ring van dit plan zou ruim 400 gulden kosten en dat vond de raad te duur. Besloten werd met eenvoudige bordjes de richting aan te geven. De raad verklaarde zich voorts unaniem akkoord met een verhoging van de wethoudersbezoldiging en de burgemeester stelde tevens voor om de presentiegelden van de raad te verhogen van zeven op tien gulden, hetgeen eveneens de goedkeuring ver wierf. Enkele aanvragen voor premie wo ningverbetering werden ingewilligd. De Goese zwem ver. ,,'t Sas" krijgt voor elke zwemmer, die het diploma behaalt, een tientje tot een maxmum van honderd gulden. De burgemeeester zag het als een beang van de gemeente, dat de in woners zoveel mogelijk zwemmen leren en hij vond het verzoek dan ook alles zins redelijk. De heer J. van Sabben stond zeer sceptisch tegenover het ver zoek. Hij meende, dat de gelden niet op de juiste wijze besteed worden en stelde voor niet meer dan vijftig gulden te geven. De meerderheid van de raad stelde zich evenwel op het standpunt van B. en W. Het initiatefcomité „De Bevelanden" kreeg vier cent per inwo ner. En ten slotte werd de gemeente begroting 1961 behandeld, waarop wij nader terugkomen. Raad Middenschouwen SCHARENDIJKE. De gemeente raad van Middenschouwen heeft beslo ten aan Ged. Staten voor te stellen om voor de bezoldiging der wethouders ge durende de nog resterende zittingsperi ode, waarin ongetwijfeld het meeste werk zai moeten worden verzet, te bren gen op 1500 gulden. Ged. Staten had den voorgesteld de bezoldiging te stel len op 1260 gulden per jaar. De heer Der Weduwen vond de bezoldiging te laag. Hij kreeg daarbij steun van de henen J. H. de Jonge en D. v.d. Wek- KEN. De vergoeding voor de raadsleden werd door Ged. Staten vastgesteld op 15 en 10 gulden resp. voor dag- en avondvergaderingen. De burgemeester, de heer Franke, deelde mede, dat b en w en de ar chitect de heer L. Beije tot de slotsom zijn gekomen, dat de juiste plaats voor het nieuwe gemeentehuis te Scha- rendijke is de bouwstrook aan de Platteweg tussen de Eb- en Vloed straat en de Deltastraat. Wanneer het gemeentehuis op de oorspronkelijke gedachte plaats plaats aan de Kerk straat zou worden gebouwd zou het teveel verscholen gaan achter het ta melijk hoge kerkgebouw. De raad kon zich met het voorstel verenigen. B en w werden gemachtigd om het herstel der oude begraafplaats binnen ze kere grenzen met handkracht te doen uitvoeren. De regeling voor vergoeding van ver voerkosten voor het personeel vanaf Kerkwerve naar de secretarie te Scha- rendijke achtte de burgemeester voorts een moeilijke zaak. De heer Der Wedu wen bleek voorstander om de bestaan de regeling voor vergoeding van auto vervoer op te heffen en een vergoeding voor gebruik van een rijwiel met huLp- motor te geven. De raad ging er uitein delijk mee akkoord om de bestaande regeling te handhaven. De raad besloot een krediet van 1500 gulden te voteren voor de aanschaf van nieuwe plaatsnaamborden. De heer De Jonge wees nog op de onbevredigende toestand van de buslichtingen te Elle- meet en pleitte voor het weer vestigen van een poststation. De burgemeester zegde een onderzoek toe. De kosten voor een nieuw gemeentehuis worden ge raamd op 130.000 gulden, zo deelde de burgemeester tenslotte mee op een vraag van de heer Der Weduwen. Meubelen van 1961 op Internationaal niveautijdens onze imposante Paasshow tentoongesteld In een verrukkelijke bloementuin. Naast bet allernieuwste op het gebied van het hedendaagse meubel, is er verrassend veel nieuws In woningtextiel te bewonderen. 2 e Paasdag geopend van 12-5 uur Vrije toegang OUDE MARKT - VLISSINGEN Voor de afdeling Oostkapelle van de N.C.V.B. sprak Ds. IJtsma te Middel burg over „Op z'n Paasbest". Verder stond deze vergadering geheel in het teken van het komende Paasfeest, met zang, declamatie en een verhaal. KAPELLE. Het ledental van de afdeling Kapelle-Biezelinge van de NCVB is in 1960 flink toegenomen. Dit bleek uit het verslag van de secreta resse, mevr. Kloet, over 1960 dat werd uitgebracht tijdens de dezer dagen ge houden algemene ledenvergadering. De leiding berustte bij mevr. Sandee-Staal. De heer H. W. Staal, hoofdassistent van rijksbelastingen in Terneuzen, is met ingang van 1 juni naar de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst in Am sterdam overgeplaatst. MIDDELBURG De op een na oudste hockey vereniging in het zuiden van ons land, de Mid delburgse Mixed Hockeyclub, viert in april haar vijftigjarig bestaan. Eigenlijk zou men kun nen spreken van een Zeeuwse hockeyclub, want de jubilerende vereniging heeft haar leden over al in Zeeland. In Terneuzen, Vlis singen, Haamstede, Zierikzee en Sas van Gent wonen speelsters en spelers van de MMHC. In Goes, waar vóór de oorlog een eigen club bestond, wonen zelfs dertig leden van de Middelburgse ver eniging. De MMHC werd opgericht in januari 1911, maar door allerlei oorzaken, hoofd zakelijk terreinmoeilijkheden, kon de club zich niet voldoende ontplooien. Maar in 1922 kwam er nieuwe bloei, waarin een groot aandeel hadden me vrouw Van Deinse en de Engelse mej. Priddey. Het eerste optreden was in 1923 tegen Breda, doch pas in 1931 ging Middelburg officieel spelen in de com petitie van de hockeybond. Tijdens de oorlogsjaren moesten alle wedstrijden in Brabant worden gespeeld. Voor de leden betekende dit een flinke „rib uit het lijf". Na de tweede wereldoorlog speelde i Middelburg de thuiswedstrijden in Goes, omdat tengevolge van de inundatie het terrein aan de Nadorst niet gebruikt kon worden. Dit ongerief duurde tot september 1947. Van 1949 af is het steeds crescendo gegaan met de hockeyvereniging. Er kwam een grote toeloop van leden (thans 160) en in de loop van de vol gende jaren kwamen de uitbreiding van het sportpark en een eigen club huis tot stand. Momenteel spelen drie herenelftallen, één dameselftal en vier jongenselftallen in de competitie, ter wijl er verder een veteranenteam deel neemt aan de veteranenbekercompeti- tie. De Middelburgse hockeysport heeft veel te danken aan de heer Koers die 35 jaar in alle mogelijke functies de hockeyclub diende en momenteel erelid is, en de heer Huysse, die thans 20 jaar deel uitmaakt van het huidige be stuur, waarvan dertien jaar als voor zitter. T erreinenkwestie Gaat het de vereniging verder in vele opzichten goed, een zorgenkind is de terreinenkwestie. Er is een tekort aan speelruimte, waar nog bijkomt dat een van de twee velden niet aan de mini mum afmetingen voldoet, waardoor niet alle bonds- en competitiewedstrijden op dit veld mogen worden gespeeld. Ver der is het gemis aan eén half verhard veld bijzonder groot. De 'Brabantse te genstanders bezitten dit soort velden wel en zijn bovendien in de gelegenheid 's winters zaalhockey te beoefenen. De MMHC, waarvan het eerste team thans uitkomt in de 2e klasse, heeft en kele prominente leden gehad, onder wie Harry Derkx, oud-burgemeester van Heinkenszand, die met name als lid van „Venlo" meer dan vijftig keer in het Nederlands elftal heeft gespeeld, en Wim van Heel (ex-HHYC), die even eens meer dan vijftig maal de oranje trui droeg. HAAMSTEDE. Voor het in aan bouw zijnde bankgebouw van de Coöp. Boerenleenbank aan de Burgerweg heeft de voorzitter de heer P. L. Vis de eer ste steen gelegd, in het bijzijn van de verdere bestuursleden en leden van de Raad van Toezicht. Na afloop begaf het gezelschap zich naar hotel Bom waar de voorzitter een kort woord sprak. Hij zeide o.a. dat er heel wat vooraf gegaan is voordat het zo ver gekomen is; vooral het heien be tekende een groots werk. De eerste steen is slechts een symbool, want het gebouw is inmiddels al flink opgescho ten. De voorzitter zeide verder dat dit de derde maal in zijn leven is, dat hij een zelfde plechtigheid mag vervullen: reeds ais 8-jarige de eerste steen der oude o.l. school te Haamstede; later de uitbreiding van het bankgebouw en nu het gloednieuwe inclusief de kassiers- woning. De hoofd-aannemer de heer C. A. Prince zei dat het mogelijk is nog voor augustus a.s. klaar te zijn. Het personeel dat aan de uitvoering van de nieuwe hank werkt, ontving een gift on der couvert. De ouders van de leerlingen der Christelijk Nationale school te Colijns plaat zijn in de gelegenheid gesteld het werk van hun kinderen te bezichtigen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Het onderwijzend personeel verstrekte de nodige inlichtingen. Advertentie GOES. Het was alles Parijs wat de klok sloeg bij de modeshow die de fa. Poleiy donderdag in de Korenbeurs hield: Parijse mannequins, Parijse stoffen van Boussac en natuurlijk ook de onvolprezen haute couture. In de eerste plaats ging het om de stofjen allemaal van zuiver katoen en de dessins. Sommige kleurencombina ties waren ietwat gewaagd, doch door een juiste verwerking van het model kregen de creaties hierdoor juist een geheel ander eigen en apart cachet. Sommige dessins waren geïnspireerd op Oosterse motieven in warme kleu ren, andere heel eenvoudig van lijn en Petrus zei tot Jezus: Al zouden allen aanstoot aan U nemen, ik zeker niet! En Jezus zei tot Hem: Voorw'aar, Ik zeg u, heden, in deze nacht, voordat de haan twee maal kraait, zult gij mij drie maal verloochenen. Marcus 14 vers 29 en 30. QP DE TORENS van veel kerken is een haan gezet als een symbool van de waakzaamheid, die de Chris ten nodig heeft op zijn levensweg, als symbool ook van de afweer van alle eigengerechtigheid in het alleen steu nen oj) eigen vermeende kracht. Tegenwoordig wordt op veel kerk torens een kruis gezet, dat ook wan neer de duisternis valt blijft lichten. Er zit een aantrekkelijke gedachte in. Wij moeten op het kruis blijven zien. Het is het teken, waarin wij zullen ovenvinnen. Toch kan de kerk in deze aardse bedeling de haan als waarschuwend teken slecht missen. Want telkens wil de zonde van Petrus weer de kop op steken. Dan willen wij Christus de weg voorschrijven en dan lopen wij God in Zijn heilsplan met de wereld voor de voeten. De haan waarschuwt ons dat het niet de kerk is, die de weg van het koninkrijk in deze wereld be paalt, maar dat het Christus, de Ko ning der Kerk is, die haar vergadert en leidt tot de dag der glorie, waarop allen, die in de verzoening door het kruis hehben ge'oofd, Hem in vol- manfc'beid zui'cr» dienen. En toen zij aan de plaats gekomen waren, die Schedel genoemd wordt, kruisigden zij Jezus daar. En het volk stond er bij en zag toe. Lucas 23 vers 33a en 35a. vorm, kwamen ui.'t Amerika, en leuke ruiten in verschillende vrolijke kleuren combinaties, als groen-rose-wit, vorm den een aardige variatie op de Schotse ruiten. Opvallend door de prachtige tin ten waren de Spaanse stoffen. De col lectie bewees, dat katoen voor de meest uiteenlopende gelegenheden gebruikt kan worden. Of het nu voor een strand- pakje, een middagjurkje, of een bruids toilet is, voor elke gelegenheid is er wel iets te vinden, waarvan het effect even „duur" is als van velours of zijde, De collectie zon niet uit Parijs komen ais er niet enkele extravagante model len te zien waren, o.a. een Charleston jurk naar de mode van 1927, die enke len een glimlach en sommigen zelfs een schaterlach ontlokte. Ook waren er strandpakjes waarmee men op de Hol landse stranden waar men nu eenmaal niet veel gewend is, beslist opzien zou baren. Ook deze show bewees hoeveel varia ties er op het aloude en nooit vervelen de streepdessin te vinden zijn, die te vens het voordeel hebben dat ze bij juiste verwerking een heel slank effect geeft. Opvallend waren de avondjapon nen, die van voren kort waren, en van achteren lang, die echter als eis stel den, da:t de draagster een paar onberis pelijke onderdanen heeft, daar anders het effect juist het tegenovergestelde is. Ook een van de aardige nieuwtjes voor dit seizoen zijn de deux-pièces waarvan het jasje gevoerd is met de stof van de blouse. Over het algemeen droegen de getoonde modellen een zeer jeug dig en zonnig karakter, doch dit kan men nauwelijks een bezwaar noemen, want wie wil er op een stralende zomerdag nu niet jong. en daardoor aantrekkelijk uitzien? GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hoogvliet, vac. F. Minne- ma: F. J. Tiemersma te Zierikzee; te Rijsoord, vac. H. J. Knauff: Joh. C. Baumfatk te Ommen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Waardenburg: A. Ver- gunst te Rotterdam-C. en A. F. Honkoop te Goes waarvan ds. Vergunst is be roepen. Bedankt voor Vlaardingen: A. Ver- gunst te Rotterdam-C. 0 In het verslag van de Alg. Verga dering van de Coöp. Boerenleenbank te Haamstede zou de mening gewekt zijn, dat de begroting met 30.000 zou zijn overschreden. Dit is niet juist. De be doelde ƒ30.000 beslaan stelposten die buiten de begroting zijn gehouden. De bejaarden van Wolphaartsdijk zijn bijeen geweest onder leiding van mevrouw S. de Waal-Moerman. Door en kele dames van de N.C.V.B. werd een schetsje opgevoerd. waarop spelende kinderen, vervolgens aan het schoolbestuur over. Dit alles was een geschenk van de jongelui jaren werd er gespaard om het geld bijeen te krijgen aan hun school. Nadat de genodigden het gebouw hadden bezichtigd, begaven zij zich naar het verenigingsgebouw, waar verscheidene sprekers hei woord voerden. Mr. Wolf zwaaide lof toe aan allen die aan de totstandko ming van de nieuwe school hebben meegewerkt. Hij vond dat het een ge bouw is, dat „ja" zegt tegen het kind. ST.-MAARTENSDIJK. De nieuwe school met de bijbel van St.-Maartensdijk is gisteren offici eel geopend. Onder een loodgrijze, hemel hesen Adri Kroet en Kees van 't Hof gistermiddag de drie-1 kleur op het speelplein van de i school. En nadat alle leerlingen Ds- J. V. d. Haar, hervormd predikant, "I 1 f, -_ Snvalr HJIJDPIIC dn hoiurni'mrln rfnmnn» gezamenlijk vers 1 en 3 van Psalm ,.En kinderen ondergaan de invloed van hun omgeving sterker dan de vol wassenen". 150 hadden gezongen, overhan digde Hanneke Nelisse de sleutel van het gebouw aan mr. L. G. Wolf, de inspecteur van het lager onderwijs. De genodigden begaven zich naar binnen: St.-Maartensdijk had een nieuwe christelijke school. De leerlingen leverden wel een ac tief aandeel in de officiële opening van hun school. Want in het gebouw gekomen, bood Jopie Carol mevrouw A. Kooymans, die wanddecoraties voor de school vervaardigde, bloemen aan uit erkentelijkheid voor het door haar verrichte werk. Corrie Kaufman en Hans Knuist, een oud-leerling, droe gen namens leerlingen en oud-leer lingen de wanddecoraties, waaronder een buitengewoon fraai schilderij sprak namens de hervormde gemeen te. Wijzend op de noodzaak van chris telijk onderwijs, benadrukte ds. v. d. Haar de plicht van de ouders om hun kinderen naar de school met de bij bel te sturen. „Overeenkomstig de be lofte gedaan bij de Heilige Doop moe ten we het niet bij het ja-woord la ten, maar dit in daden omzetten", „De kinderen van de chr. school zijn niet beter dan de anderen, maar zij worden opgevoed volgens de beginse len van Gods Woord". Ds. v. d. Haar besloot zijn toespraak met het hoofd van de school een bij bel aan te bieden. Uit naam van het gemeentebestuur sprak de heer J Polderman, oudste raadslid, omdai B. en W. door werkzaamheden en ziekte verhinderd waren. Voorts voer den o.m. het woord, de oud-voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. D. Benschap Knook en namens de oude» commissie, de heer L, J. Koopman*

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3