De grote wereld van de kleine boeven ALLES GING VERKEERD EN HET EINDE IS DE GALG OF DE CEL Vertwijfelde ouders vragen ziek af wat zij verkeerd deden Onderzoek naar oorzaak van vliegtuigongeval Buitenlanders veroordeeld voor bezit van narcotica Amerika wil netwerk van kunstmanen Systeem voor het goedkoop bouwen van zwembaden Van woonwagen naar raadzaal Donderdag 30 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Soldaat overleden aan schotwond „Invalide" beroofde Britse posttrein OPGESCHEPT PROPER VERSLAAFD SABOTAGE NIET UITGESLOTEN GEACHT Half jaar voor valse aangifte geboorte Jongeman besmet: pokken in Ansbach 153.900 glazen whisky stromen door Schotland NIEUWE GLANS RING TERUG STRENG BRIEFJE programma's kritisch bekeken Tegenvaller Ontspanning op stakingsfront in Frankrijk Het leven van drie Teddy-boys in Londen die verdoofd waren door narcotica en gangster films en verblind door een onredelijke wrok tegen een wereld die zicli meer bekommert om waterstofbommen dan om de noden van zijn jeugd. Totdat liun eigen wrok hun ondergang werd. Hun wereldje stortte ineen en wat over blijft zijn de brokken Eigen nieuwsdienst AMERSFOORT Een adviesbureau voor badenbouw te Amersfoort, dat wordt geleid door de heer J. Pesie, directeur van het zwembad te Nunspeet. heeft plannen voor overdekte instruetiebaden ontworpen die, financieel gezien, een bijzonder aangename verrassing op leveren. Het bureau is erin geslaagd een bouw systeem te vinden waardoor de prijs van zwembaden drastisch kan worden ver laagd en waardoor bovendien het bouw volume in veel geringer mate wordt aan getast dan bij de traditionele bouw het geval is. Door gebruik te maken van een Zweeds patent is men in staat een overdekt instruetiebad met een bassin van 16.68 bij negen meter te laten bouwen voor circa 175.000 gulden. Daarbij is inbegre pen de volautomatische technische in stallatie, die zo geperfectioneerd is, dat de badmeester zelf alles van zijn kamer uit kan regelen. Een instruetiebad van grotere afme tingen en in L-vorm gebouwd zou te realiseren zijn voor 275.000 gulden. Dezelfde methode kan ook gebruikt worden bij de bouw van baden met 25 en vijftig meterbanen. Zo zegt het bureau een overdekt zwembad met een 25 meterbaan te kunnen bouwen voor circa 500.000 gulden. Verscheidene gemeenten hebben reeds hun interesse voor het plan getoond. Men koestert de hoop op deze wijze te kun nen bijdragen aan een vermindering van het grote tekort, dat op het gebied van zwembaden bestaat. HARDERWIJK (ANP) Aan een schotwond in de buik is dinsdagavond in het Piusziekenhuis te Harderwijk de 21-jarige dienstplichtige soldaat G. A. M. van Swam uit Tilburg overleden. Hij was 's middags op 'het garn-izoens- schietterrein te Harderwijk door een kogel uit een pistool getroffen. Bij een schietoefening had de soldaat die naast de heer Van Swam stond een ongelukkige beweging met zijn pistool gemaakt, toen het hem niet terstond lukte de slede van het wapen naar ach teren te brengen. Daarbij was een schot afgegaan dat soldaat Van Swam in de buik raakte. Van onze correspondent" LONDEN De invalide zag eruit als een echte invalide. De man was bleek en leek meer dood dan levend. Daarom liet de conducteur in de goe derenwagon van de trein die uit het Lon- dense Waterloo naar Teddington moest rijden, de zieke tegen de voorschriften in met zijn invalidewagentje in zijn wagon. Er waren postzakken als baga ge in dit rijtuig. Is dat het geval dan mag er niemand behalve de conducteur in worden toegelaten. Kort na het vertrek van de trein bleek de invalide helemaal geen invali de. Integendeel: hij wat heel goed ter been. Hij sprong uit zijn wagentje en sloeg de conducteur tegen de grond. Samenwerking Op dat zelfde moment stopte de trein met een geweldige schok. Handlangers langs de spoorbaan hadden een sein op onveilig gezet, zoals al meer is ge beurd bij overvallen op goederenwa gons in Engeland. Samen met zijn verzorger heeft de „invalide" vier zakken post, waar 43 aangetekende stukken in zaten, gesto len. Men weet nog niet wat de waar de is van de inhoud van deze zakken, omdat er nog geen aangifte is gedaan door de afzenders. Gisteren heeft de politie een groot aantal woningen van oude bekenden be zocht in de hoop mensen te vinden die iets met de overval te maken hadden. De conducteur heeft de gezichten van zijn belagers goed kunnen zien. Hun per soonsbeschrijving is gisteren in het he le land verspreid. Van onze correspondent VENLO Vier woonwagenbewo ners uit Heldendorp bij Venlo wonen sinds een paar dagen prinsheerlijk in de raadzaal van het vroegere ge meentehuis, dat al een paar jaar leeg staat. Het gezin Verstappen vader, moeder en twee kinderen is vori ge week door een brand, die hun woonwagen in de as legde, dakloos geworden. Een paar charitatieve verenigingen hielpen de gedupeev- den aan nieuw huisraad. De gemeen te Helden bood de eerste etage van het vroegere raadhuisje aan. In afwachting van een nieuwe woonwagen de heer Verstappen heeft er niet zóveel haast mee spelen nu de kinderen waar vroeger de vroedschap bijeenkwam. De was hangt te drogen in de kamer, die in vervlogen jaren door de burger wacht werd gebruikt. De restanten munitie zijn er veiligheidshalve uit gehaald. De gevel van het oude gebouw heeft enigszins aan schoonheid inge boet, doordat de pijp van de kachel uit een kapotte ruit is gestoken. Van onze correspondent LONDEN. Victor John Terry, twintig jaar, veroordeeld tot de strop wegens roofmoord; Allan Hosier, twintig jaar, levenslang wegens medeplichtigheid aan de moord; Philip Tucker, zeventien jaar, gevangenisstraf voor onbepaalde tijd wegens medeplichtig heid aan de moord; Valerie Salter, het meisje van Terry, een jaar onder toezicht heeft geld aangenomen afkomstig van de roof moord. Dit waren de vonnissen die deze week in het Engelse Lewes werden geveld na een sensationeel proces van acht dagen, een proces dat een schril licht werpt op de lege levens van een troep jonge Britse opschep pers en branieschoppers. Jongelui, die verslaafd zijn aan drank, gang sterfilms, snelle auto's liefst grote Amerikaanse jongens en meisjes die wrokken tegen de wereld om hen heen, een wereld zo zeggen zij die hen bedreigt met waterstofbom men, een wereld die zo menen zij hen niet tot hun recht laat komen. Jonge, lichamelijk gezonae Engelse jongens, die in benden leven en het leven in grote delen van Lon den onveilig maken, jongens, die re volvers bezitten en als de gangsters in Amerika niets liever doen dan er op los knallen. Op een fatale novembermorgen van vorig jaar wérd er geknald. Victor Terr; haalde de trekker van zijn wa pen over en een 61-jarige grootvader, bewaker van een bankfiliaal in Wor thing, viel dodelijk getroffen neer. Onmiddellijk daarna rende Terry, 1372 pond sterling rijker geworden, met zijn doodsbange medeplichtige ■Philip Tucker, weg uit het bankge bouw. Buiten wachtte een derde lid van de bende, Allan Hosier, in een auto die de vorige avond was gesto len met het oog op de kraak bij de bank. Enkele uren na de roofmoord za ten Hosier en Tucker al achter slot en grendel. De jongelui hadden in de dagen voor hun misdaad al zo opge schept over hun kraak, dat de poli tie was gewaarschuwd dat er ergens in Worthing een overval zou worden gepleegd op een bankgebouw. Toen de melding van de moord binnen kwam sloeg zij toe. Hosier en Tucker zaten op een bank op de boulevard van Worthing wat na te praten over de gelukte over val, toen ze al in de kraag werden gegrepen, maar Victor Terry en Va lerie Salter reden op dat ogenblik in een taxi in de richting van Lon den. Via Zuid-Engeland wisten ze door de mazen van het net dat de politie had gelegd te glippen en Glasgow te bereiken. Ze waren dolgelukkig, ze hadden geld, ze gedroegen zich als elk normaal verliefd paar dat zich eindelijk alleen weet. Hun jong ge luk werd wreed verstoord toen er in het holst van de nacht op de deur van de hotelkamer in Glasgow werd geklopt. Politie! Het spel was uit, wist Victor Terry, hem wachtte de galg. De wereld gaat weer over tot de orde van de dag. Het sensatieproces is achter de rug. Vandaag Terry morgen is er wel weer een nieuwe zaak. Maar drie niet begrijpende ouder paren vragen zich vertwijfeld af wat zij verkeerd deden toen zij hun Vic tor en hun Allen en hun Philip op voedden. „Ziet dat eruit als een slecht te huis?" zegt de 49-jarige huisschilder Alfred Terry, Victors vader. Hij maakt een moedeloos gebaar en kijkt rond in zijn propere gemeentewoning in de Westlondense voorstad Chis- wick. „Ik weet niets van psychologie en al die andere dingen. Zijn moeder en ik kunnen alleen zeggen dat wij ons best hebben gedaan. Dit is toch geen broedplaats voor een gangster?" De Terrys hebben vreselijke maan den achter de rug. De moeilijkste tijd van hun leven komt nog ais er misschien geen gratie komt voor Vic tor en de beul zijn werk verricht. Moeder Mathilda, twee jaar jonger dan haar man, vertelt dat ze, toen Victor zeventien was, hun zoon eigen lijk al heeft verloren. „Thuis was hij VALERIE SALTER geen laatste bezoek niet lastig, hij ging zijn eigen weg, en trok zich niets meer van zijn ouders aan. Wij voelden ons machte loos" erkent de arme moeder, „wij kenden hem eigenlijk niet meer." Wat was er met Victor aan de hand? Toen hij achttien was deed hij mee aan een overval op straat op een kassier. Hij werd naar een op voedingsgesticht gestuurd. Toen hij eruit kwam begon hij hoe langer hoe meer café's en danslokalen in achter buurten te bezoeken waar hij met zijn kornuiten vreemde plannen uit broedde. Victor was dol op de bios coop. Boeken las hij nooit. „Hij raakte verslaafd aan verdo- Van onze correspondent BONN. Onder leiding van de Tsjechische onderminister van ver keer, Stekl, is een commissie van acht man uit Praag gisteravond begonnen met het onderzoek van de oorzaak van het verongelukken van de Iljoesjin 18, een vliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij, dat dinsdag avond bij Neurenberg neerstortte. Alle 52 inzittenden kwamen om het leven. Op de plaats van' de ramp waaien de vlaggen van West-Duitsland en Beieren halfstok. Er is een krans neergelegd met een lint in de kleuren van de bondsrepu bliek. Volgens minister Stekl heeft het vlieg tuig vijf minuten voor de ramp nog ver binding gehad met het laatste Tsjechi sche peilstation, Eger. De marconist had gemeld dat Bayreuth gepasseerd was en dat alles normaal was. Een paar minuten later ontplofte het vliegtuig bij Hütten- bach 30 km van Neurenberg in de lucht. Volgens berichten van ooggetuigen en op grond van het onderzoek van de wrak stukken moeten er nog één of twee ex plosies gevolgd zijn, waardoor het vlieg tuig in brand geraakte. Aan boord van het vliegtuig dat van Praag naar Mali onderweg was, bevon den zich economische deskundigen die met hun gezinnen op weg waren naar Marokko, Guinea en Mali, waar zij enige jaren zouden gaan werken. Onder de slachtoffers waren verscheidene kin deren. ZWAARSTE RAMP Volgens het Tsjechische peragentschap Ceteka, dat evenals de Tsjechische radio pas woensdagmiddag voor het eerst van het ongeluk melding maakte, bevonden zich in het vliegtuig behalve de beman ning van acht koppen, twaalf Tsjechen, 22 Russen, negen Bulgaren en een Oost- Duitser. De ramp is de zwaarste die Tsjecho- KOPENHAGEN (A.P.) De Deense verkeersautoriteiten hebben een maxi male snelheid afgekondigd voor alle Deense wegen ten einde het dodencij fer tijdens de Paasdrukte zo laag mo gelijk te houden. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. De 42-jarige op perman A. K. uit Maastricht, die op 21 januari een loze aangifte van een geboorte had gedaan, is door de Maas trichtse rechtbank tot zes maanden met aftrek veroordeeld. De officier van justitie had twee maanden meer geëist. K. had bij de burgerlijke stand de geboorte van een dochter aangegeven om bij het ziekenfonds 55 gulden kraamgeld te kunnen innen. Een kraamverpleegster had ontdekt dat er geen geboorte in het gezin was geweest. Slowakije na de oorlog heeft getroffen. In december 1959 stortte bij Praag tijdens een proefvlucht een vliegtuig van het zelfde type neer. Toen kwamen tien men sen om het leven. De deskundigen hebben Vastgesteld dat het vliegtuig in de lucht is geëxplo deerd. Dit blijkt volgens hen reeds uit het feit dat een vleugel met twee mo toren op drie km afstand van de andere delen van het wrak is gevonden. Hoewel de deskundigen geen directe aanwijzin gen hebben dat er sabotage is gepleegd, houden zij met die mogelijkheid toch rekening. Van onze correspondent BONN. Het stadje Ansbach in Bei eren is in opwinding geraakt door het feit dat een jongeman die uit India is teruggekeerd, pokken bleek te hebben. Hij is in het ziekenhuis opgenomen en de geneeskundige dienst heeft bepaald dat het ziekenhuis geen zieken mag ont slaan of opnemen en dat bezoeken niet zijn toegestaan. Het ziekenhuispersoneel en ieder die In contact met de zieke is geweest, moet zich laten inenten. In een school te Ansbach zijn veertig bedden inge richt, waarin allen die met de zieke in aanraking zijn geweest voor de zeker heid zullen worden geïsoleerd. De door het Leger des Heils in 's-Gravenpolder gehouden huis-aan-huis- collectie heeft opgebracht 132,26. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amsterdam se rechtbank heeft gisteren twee buitenlanders veroordeeld wegens het bezit van verdovende middelen. De 31-jarige werkstudent-verkoper C. W. W. uit New York kreeg twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie had het dubbele geëist, het maximum voor het in bezit hebben van narcotica. Zijn auto en de 3800 gulden aan vreemd geld die hij bij zijn arrestatie op zak had gehad, krijgt de Amerikaan terug. De officier had daar verbeurdverklaring van ge vraagd. De rechtbank legde de 29-jarige Tunesiër S. T. uit Lyon acht maanden met aftrek op. De eis tegen hem was twee jaar geweest. Bij zijn arrestatie in november op het Amsterdamse Centraal Station, had hij 88 blokjes haschisch bij zich gehad. Beide verdachten hadden voor de rechtbank ontkend dat zij in ons land handel wilden drijven in verdovende middelen. De Amerikaan had bij zijn arrestatie, op 7 november bij een routine-onderzoek in een Amsterdams hotelletje, heroïne bij zich gehad, het gevaarlijkste verdovende middel dat bekend is. De dertien gram die in zijn monsterkoffer zat, was voldoende ge weest voor de Engelse wetenschappe lijke behoefte in een half jaar. Rose balletten Hij was in 1959 in San Diego (Cali fornia) gearresteerd wegens het smok kelen van vijftien kilo marihuana. Toen hij onder borgstelling was vrijgelaten, vluchtte hij naar Europa, waar hij onder valse naam ging leven. De justi tie neemt aan dat hij zijn verdovende middelen in Tanger kocht en over heel Europa distribueerde. Vooral in Kopen hagen en Stockholm kwam hij vaak. Daar werd zijn schuilnaam genoemd in de zaak van de zg. rose balletten. Als W. zijn straf in Nederland heeft uitgezeten, zal hij waarschijnlijk aan de Verenigde Staten worden uitgeleverd. Niet alleen de justitie in San Diego wil hem hebben, maar ook de politie van San Francisco zoekt hem. GLASGOW (A.P.). Tot grote schrik, droefenis en woede van de liefhebbers van Schotse whisky, heeft een arbeider van een distil leerderij in Bladnoch gisteren 4500 liter van een der meest befaamde whiskymerken in een riviertje ge spuid. De man, die er trots op was dat hij zijn hele leven Schotse whisky heeft helpen maken, gaat diep gebukt onder zijn vergissing. Hij had een verkeerde kraan opengedraaid. Zijn directeur wil zijn naam niet noemen. „De man is al zwoar genoeg getroffen", meent hij. De waarde van de whisky wordt ge schat op meer dan honderdduizend gul den. Whiskydrinkers met enige erva ring hebben triest becijferd dat er 153.900 glazen whisky in de rivier zijn verdwenen. Zij proberen nu uit te re kenen hoe lang ieder van hen daar ge noeg aan zou hebben gehad. vende middelen", vertelt zijn vroege re vriendinnetje Joan Dewsnap, een lief, verstandig meisje van negentien jaar, dat cassière is in. een waren huis. Zij ontmoette Terry in Wor thing waar hij in een danslokaal werkte. Hij ging veel met Joan uit, was aardig voor haar, maar werd steeds kribbiger en hij had last van neerslachtige stemmingen. Tot haar afschuw ontdekte het meisje dat haar vriend tabletten slikte. Herhaaldelijk heeft zij geprobeerd hem over te ha len het innemen van de verdovende ta bletten op te geven. Victor beloofde het steeds maar even vaak ging hij weer terug naar zijn droomwereld van de wildste fantasieën die hij zag als de venijnige tabletjes begonnen te werken. Zijn lievelingsplaat was „Dreaming", beweerde Joan Dewsnap nog. Dat was kenmerkend voor Victor Terry. Hij droomde altijd van heldendaden. Hij zou de wereld die immers tegen hem was gekant wel eens eventjes wat laten zien. Hij begon steeds meer te drinken, maakte in café's en kof fiebars ruzie met rivalen vermeen de of echte. Toen hij op een avond op de boulevard van Worthing vrese lijk te keer ging met een revolver, maakte Joan een eind aan hun ver houding. Diezelfde avond nog ont moette Victor Valerie Salter. Tranen met tuiten huilde Valerie toen zij na de veroordeling van Vic tor geen toestemming kreeg hem in zijn cel te bezoeken. Zij is dieponge lukkig want zij houdt nog altijd van de jongen. Valerie woont samen met haar gescheiden moeder in Wor thing. Ze werken samen op een fa briek waar onderdelen voor bood schappentassen worden gemaakt. Ver velend werk, maar de dagdromer Terry bracht nieuwe glans in haar leven. Zij begon de wilde verhalen van haar vriend te geloven, vooral tijdens de avontuurlijke vlucht naar Glasgow. Toen zij opeens in weelde scheen te baden leek dat een schone belofte voor een heerlijke toekomst in te houden. Toen kwam de politie en later de vriendelijke grijze rech ter, die zei: „Ik begrijp best dat je hart gewond is, maar je bent nog jong, mijn kind, het zal weer helen, begin je leven opnieuw met frisse moed." Zij snikte het uit. Zal Vale rie wachten op een nieuwe Victor Terry of heeft ze haar les geleerd? Even voor de overval op de bank maakte de 16-jarige Jacqueline Lloyd haar verloving met haar vriendje Al lan Hosier uit. Toen hij eenmaal in dé gevangenis zat verloofde ze zich opnieuw. Ze zal óp hem wachten. Als Allan later een deel van zijn straf kwijtgescholden krijgt zal Jackie Lloyd aan de gevangenispoort Allan in haar armen sluiten, dat heeft ze zich vast voorgenomen. Jackie vond de slechte vrienden van Allan van meet af aan verschrikkelij ke jongens. Zij verafschuwde de Ted dy-boys met hun zwartleren vesten en broeken met nauwe pijpen. Maar haar vriend was helemaal verstrikt in de ruwe wereld van strijd tussen de benden in Hounslow en Cheswick, Zij stond daar machteloos tégenover. Toen Allan in Kingston, waar Jackie woont, in een winkel werkte, begon hun verloving die bezegeld werd met een ring van honderdtwintig gulden. „Allan was eigenlijk altijd een keu rige jongen" zegt Jacqueline Lloyd op besliste toon, „maar hij was voort durend bang voor wat de jongens zouden vinden." Ook Allan verloor zich in de dromen var. de Teddy boys en vergat de wereld als hij zijn Jackie op de dansavondjes ruw in het rond slingerde. Veel geduld om lang achter elkaar bij een baas te werken had hij niet maar hij wilde wel gauw trouwen, een huis kopen en kinderen hebben. Als zijn verloofde hem evenwel vroeg waar hij in 's hemelsnaam het geld voor dat alles vandaan wilde halen zonder hard te werken haalde hij on verschillig de schouders op. Ruzie kon natuurlijk niet uitblijven. Het eind van het liedje was dat Jackie haar ring terugstuurde aan Allan. Ze kreeg een nare brief van hem, vol verwijten, waarvan zij volkomen overstuur was. Toen hoorde ze dat haar ex-verloofde was gearresteerd. „Was ik maar hij hem gebleven" zegt het meisje nu. „Misschien had ik hem van zijn wandaad kunnen weerhouden." De dure ring is nu bij de bank van lening, maar Jackie Lloyd draagt weer een verlovingsring van Allan Hosier een goedkope ditmaal en ze schrijven elkaar elke dag. Allan wil zijn leven opnieuw beginnen als hij de kans krijgt. Hij is vastbeslo ten. Hij wil Jackie meenemen, ergens ver van Worthing, om het verleden te vergeten en de toekomst vol ver trouwen tegemoet te treden. Maar voorlopig is hij nog nummer 9731 in de strafgevangenis van Brixton. Allan Hosier komt uit een heel an der milieu dan zijn kornuiten van de bankroof. Zijn vader is verkoopleider bij een groot chemisch bedrijf. Allan kreeg een vrij strenge opvoeding. Va der Hosier moest niets hebben van het late thuiskomen en van het drin ken van zijn zoon. Hij bezorgde hem tal van goede banen met behoorlijke vooruitzichten maar Allan had er geen zin in. Hij werkte in anderhalf jaar bij zeven verschillende werkge vers. Vader Hosier legde strenge maatstaven aan bij de opvoeding van zijn kinderen. Hij moest niets hebben van Allans vrienden bij wie ook Vic tor Terry hoorde met wie hij op school was geweest. De Hosiers ver huisden zelfs om hun zoon aan Ter ry's invloed te onttrekken. Hebben ze met Allan gefaald? Philip Tuckers opvoeding was heel anders. Zijn vader is reparateur in een garage. Hij bezorgde Philip een solide baan als bankbediende, zeker niet te hoog gegrepen. Toen zijn zoon veertien was mocht hij van zijn va der al een sigaret roken en van zijn zestiende jaar af een glas bier mee drinken. „Ik meende dat het beter voor hem was deze dingen te doen als ik er van wist in plaats van stie- fe™. achter mijn rug", zegt de ver twijfelde William Tucker (44 jaar) Philips vader. „Ik heb hem altijd voorgehouden eerlijk te zijn tegen zijn ouders." Philip was een aardige jongen die er zijn zaterdagavond voor over had om op de baby van zijn jonge broer en schoonzus te passen. „Hij was dol op vissen, vogelnestjes uithalen en op kleren" voegde zijn moeder er aan toe. Op zekere dag kwam er een briefje van Philip in huize Tucker waarin hij mededeelde dat hij van huis was weggegaan om op zichzelf te wonen. Vader en moeder Tucker hoorden en kele dagen later dat hun zoon was ge arresteerd, medeplichtig aan de roof overval in Worthing.... JACKIE LLOYD nieuw leven JOAN DEWSNAP droomwereld verlaten Eigen nieuwsdienst GENËVE. De Amerikaanse dele gatie heeft gisteren in de kernwapen conferentie zwaar het accent gelegd op de mogelijkheden van het gebruik van netwerken van kUnstmanen voor het aantonen van kernexplosies. Zij heeft de Sowjetunie het voorstel gedaan sa men te werken met de westelijke mo gendheden bij het scheppen van zo n netwerk van kunstmanen De leider van de Amerikaanse delega tie, Arthur Dean, greep in zijn toelich ting op dit voorstel terug op de tn juli 1959 ook door de Sowjetunie aanvaar de aanbevelingen van de internationale commissie van deskundigen, die tot taak had na te gaan op welke wijze op gro te hoogte boven de aarde teweeg ge brachte kernexplosies konden worden ontdekt en geïdentificeerd. Concessie Dean kwam daarbij voor de dag met een belangrijke westelijke concessie: de bereidheid van het westen, de opspo ringsmethode waarbij gebruik kan wor den gemaakt van radarapparaten te la ten vervallen. Alleen over die methode was de commissie van deskundigen het in juli 1959 niet eens kunnen worden. De Sowje:cunie uitte toen de vrees dat die methode ook gebruikt zou kunnen worden voor spionagedoeleinden. Het ging namelijk om het laten terugkaat sen van radarstralen door de ionosfeer op zodanige wijze dat zij een zeer gro te reikwijdte kregen. Die techniek, Backsca'tter Radar ge heten, gebruiken de landen van de Na- vo in Europa al geruime tijd voor het overbrengen van berichten over zeer lange afstanden. Voorstel De kern van de aanbevelingen van juli 1959, die nu door Amerika in een formeel voorstel aan de Sowjetunie is opgenomen, is de lancering van een van de drie hieronder genoemde stelsels van kunstmanen: 1. een stelsel van vijf of zes kunstma nen die op een hoogte van 30.000 ki lometer of meer om de aarde draai en en de gehele oppervlakte van de aarde met hun instrumenten kunnen bestrijken; 2. een stelsel van zes tot tien kunstma nen die tussen 500 en 700 kilometer van de aarde zullen ronddraaien en met hun instrumenten vrijwel de ge hele ruimte rond de aarde, tot on geveer 2.000 kilometer hoogte, kun nen bestrijken; 3. een stelsel van twee tot vier kunst manen, eveneens op 500 tot 700 ki lometer hoogte ronddraaiend, die met hun 'instrumenten de ruimte rond de aarde tot 10.000 kilometer hoogte kunnen bestrijken; 4. een stelsel van vier ongeveer in de aardbaan om de zon draaiende kunst manen, waarmee het mogelijk moet zijn achter de maan of de zon te weeg gebrachte kernexplosies te ont dekken. Uitdaging Met dit indruk makende voorstel daagde Dean de Sowjetunie uit de ge hele wereld te bewijzen wat het op het gebied van de ruimtevaart werkelijk waard is. Neemt de Sowjetunie het voorstel aan, dan zal dat land samen met Amerika kunstmanen moeten gaan lanceren die zeer lang rond moeten kunnen bl'ljven draaien. Tot nu toe ïs van die capaciteit weinig of niets ge bleken. De meeste Russische kunstma nen hebben een zeer kortstondig leven gehad. Voor het voorgestelde stelsel van op 30.000 kilometer boven de aarde draai ende kunstmanen zullen waarschijnlijk lanceerplaatsen op de evenaar gekozen moeten worden. Immers: alleen daar gelanceerde kunstmanen zullen, op ge noemde hoogte ronddraaiend, de gehe le wereld kunnen bestrijken. Soortgelij ke kunstmanen kunnen in de toekomst ook dienen voor het over de gehele we reld relayeren van televisieprogram ma's. |ln het kort| VRIJDAG 31 MAART RADIO HILVERSUM I. 402 lil. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. huisvr. 11.00 V, d. kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Ha waiian ens. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sportpraatje. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 13.35 Orgelspel. 14.00 Barabbas, Loorsp. 15.15 Koorzang. 15.35 Kerkorgel. VARA: 16.00 Roemeens ork. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaam se notities. 18.20 Lichte muz. 17.50 De punt jes op de i, lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Avondmaalsdienst. 20.40 Kamerkoor. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Wie is het?, quiz. 22.15 Bui- tenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Avondwijding. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziek-revue. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. ieugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. jeugd. 10.00 Gram. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Zangrecital. 11.55 Gram. 12.05 Promenade-ork. en so list. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Zangrecital. 14.25 Gram. 15.00 Godsd. uitz. 16.15 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Ama- teursprogr. 18.10 Eiken en Monniken ster ven niet, klankb. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Goede Vrijdag meditatie. 19.30 Polit. lezing. 19.40 Kamermuz. 20.00 Die Johannes Passion. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong-oud-eeu- wig, lezing. 22.50 Studentenork. en solist. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE 15.00 Pontificale Namiddagdienst. NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. NCRV 20.30 Actueel progr. 21.10 Voordr. 21.35 Vo- caal ens. en sol.: Muzik. progr. 22.00 Dag sluiting. DUITSLAND 17.20 Rep. over Friedland. 17.40 Muzik. progr. 18.00-18.30 Protestantse Vesperdnst. Regionaalprogr.19.00-19.55 NDR: Die Nordschau. 19.00-19.25 WDR: Hier und Heu- te). 20.00 Nws. 20.05 Het passieverhaal in afbeeldingen. 20.35 Speelfilm. 22.25 Nws. BELGIë FRANS 19.30 V. d. landb. 20.00 Nws. 20.30 Treur spel. 22.30 Nieuwe films. 23.00 Nws. BELGIë VLAAMS 19.00 Protest, uitz. 19.30 Progr. v. uit vinders en patetenten. 20.00 Nws. 20.30 Filmprogv. 20.40 Filmprogr. 21.00 TV-spel. (Overn. NTS). 22.30 V, d. vrouw. 23.00 Nws Jet Heydendael had wel een heel ongewoon onderwerp gekozen voor zijn vierde eenacter in de serie; Poging tot gesprek. Een Nederlander die op het punt staat heel het kapitaal dat hij voor de oude dag bij elkaar heeft gespaard, op te offeren om de berging mogelijk te maken van het lichaam van een verongelukte alpinist hoewel hij de omgekomene een on verantwoordelijke waaghals vindt. Een erg onaannemelijke gegeven, dat ook in de loop van het stuk niet aan vaardbaar werd gemaakt. In de ge sprekken met de oud-N.S.B.-er werd te veel aangesneden, het kernprobleem kwam niet uit de verf, en het resul taat was een allegaartje van veel gepraat. Voor de acteurs viel er niet vee] eer aan te behalen. De regisseur Frans 't Hoen miste zelfs van zijn weinige kansen nog ettelijke. De inspanning van decorontwerper Weijnand Grijzen was een betere zaak waardig geweest. Het ontbreken van voldoende figuratie in het berghotelletje deed ook al af breuk aan de suggestie. Luid citerspel en een paar zinnetjes Duits konden dat niet goed maken. Een onover tuigend, bijna stuntelig geheel. W. Hoffmann Van onze correspondent PARIJS. Hoewel het stakingspa rool voorlopig gehandhaafd blijft, is er toch een zekere ontspanning merk baar in de betrekkingen tussen de onderwijsvakbonden en de Franse re gering. Deze ontspanning is het ge volg van nieuwe voorstellen, die door de minister van onderwijs zijn ge daan tijdens een conferentie met de vakbondsleiders. De vakbonden hebben na afloop van dit onderhoud een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat hoewel de nieuwe voorstellen op het eerste oog nog altijd onvoldoende en niet algemeen genoeg zijn, ze zo spoedig mogelijk zul len worden bestudeerd, opdat de rust bij het onderwijs kan terugkeren. Daar beide partijen besloten hebben geen bijzonderheden bekend te maken voordat de onderhandelingen zijn geëinl digd, is er over deze nieuwe voorstel len niets bekend. Zoals men zich zal herinneren vroegen de onderwijskrach ten van onderwijzers tot hooglera ren een herziening van salarissen en een nieuwe klasse-indeling. Dat zou de staat een bedrag van dertig miljoen gulden kosten. De minister van onder wijs mocht van zijn collega van finan ciën slechts vijftien miljoen gulden, be steden. Zou de staking doorgaan, dan zouden daarvan 1 300.000 leerlingen het slacht offer worden en zouden de universitei- ten het komende jaar geen nieuwe Fran- se studenten kunnen c -tvangen

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9