Leghen zegevierde produktschap over een In vijf minuten costuum als gegoten Bekentenis Larcher werpt nieuw licht op zaak-Peugeot Nieuwe regeling „lekte als een mandje" om Indonesië Amerika 's weigering juicht epeda slapen Geen Franse bijdrage Uno-leger Kort geding om verdwenen boekhouding We kunnen het niet" Bestuursleden nemen ontslag JEUGDFESTIVAL VELP IN MOEILIJKHEDEN Vrouwen vochten om moordenaar te lijf te gaan MATRASSEN MATRASSEN DROOG NAAR VLIEGTUIG Vier reders vragen loodsgeld terug Jenevervat' wilde zich ophangen Meer kweekscholen Nieuw bouwschandaal in Frankrijk HEREN BEPROEFDEN 4D-SYSTEEM Twee ambtenaren van marktwezen zijn geschorst Jongste journalist bij proces Eichmann Dat houten clublokaal Wordt niet meer kaal We verven het bijtijds Met BUITENBIJTS Nieuwe arrestaties oorlogsmisdadigers te verwachten Donderdag 30 maart 1961 Pag. 7 Advertentie Van onze speciale verslaggever rr TRECHT. Het bestuur van het produktschap voor pluim vee en eieren heeft zichzelf gisteren onbekwaam getoond en onbekwaam verklaard tot het maken van een nieuwe en betere verordening voor de produktieregeling van volwassen leghennen. Men weet dat de vorige verordening, die op onoirbare wijze een beroep op de administratieve rechter onmogelijk maakte, door de minister werd afgekeurd nadat wij hadden geschreven dat deze verordening niet door de beugel kon. de voorzitter in beroep te gaan bij het College van beroep voor het bedrijfs leven, dat de bestaande verordeningen onverbindend en in strijd met het algemeen belang had verklaard. De minister was van mening geweest, dat de nieuwe verordening die het pro duktschap daarop in zijn vorige ver gadering zonder hoofdelijke stemming had vastgesteld, schadelijk was voor de P.B.O. In het produktschap werd gisteren ingezien dat die afgekeurde verorde ning inderdaad fout was. Nu kwam er een nieuwe ter tafel. Deze echter werd door de vergadering geken schetst met woorden als „lek als een mandje" en „een ongelukkig ding". Desondanks bracht men dat „onge lukkige ding" in stemming. Het werd verworpen met acht stem men voor, negen tegen. Er is dus nog steeds geen produktie regeling. HOGER BEROEP Nadat de voorzitter van het pro duktschap, de heer P. Garrelds had meegedeeld, dat er geen sprake was geweest van achtergronden die niet in de toelichting van de door de minis ter geweigerde verordening hadden gestaan, begon de discussie over het ontwerp van een nieuwe verordening, die door het secretariaat van het pro duktschap was opgesteld. Voorzitter Garrelds zei, dat naar zijn mening dit nieuwe stuk aan de wens van de mi nister zou voldoen. Er was wederom een artikel in op genomen waarbij het mogelijk zou zijn om ontheffing te vragen van het vastgestelde maximum aantal van 1500 kippen per bedrijf. Er zou dus ook weer gelegenheid zijn, om te gen een afwijzende beschikking van RICHTLIJNEN De heer H. Kikkert was het niet met de minister eens dat bij het vaststellen van de geweigerde verordening niet de nodige zorgvuldigheid zou zijn be tracht. Hij zei zijn stem aan de nieuw voorgestelde verordening te moeten onthouden. „Deze verordening is zo lek. dat zij geen verordening is in de zin van overheidsmaatregelen." aldus de heer Kikkert. Hij zei, dat het produktschap niet in staat was een goede verorde ning te maken. Als de minister richt lijnen zou willen geven, kunnen wij ons werk goed doen. voegde hij daar aan toe. „Wij zouden tekort schieten in onze taak en verantwoordelijkheid", aldus de heer Kikkert, ,.als wij een goede verordening konden maken en wij deden het niet. Wij kunnen echter geen goede verordening maken. Daarom zijn wij ook niet verantwoordelijk voor de gevolgen van de huidige situatie nu er geen enkele beperkende maatregel geldt voor het houden van kippen." Hij noemde de verordening die thans aan de vergadering werd voorgelegd een illusie. „Als wij dit stuk goedkeu ren, zal spoedig blijken dat wij niets hebben." DJAKARTA (AP). Het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft het besluit van de Verenigde Sta ten om geen vertegenwoordiger naar de installatie van de Nieuw-Guinearaad te Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN Vier Schevening- se reders zullen aan het Loodswezen, dat ressorteert onder het ministerie van de fensie (marine), loodsgeld terugvragen dat zij hebben betaald in de periode van november tot en met januari. De re. dèrs zijn van mening dat dit loodsgeld ten onrechte is geheven. Het gaat om een bedrag van ongeveer achttienhon derd gulden, betaald voor visserssche pen die als loodsplichtig werden aange merkt, omdat zij vracht vervoerden. De vracht bestond uit haring, die vers in Ierland en Schotland was gekocht en aan boord van de schepen op de te rugreis was verwerkt. Op grond van art. 1 sub O van een algemene maatregel van bestuur menen de reders dat het loodsgeld ten onrechte is geheven. Dit artikel zegt dat vaartuigen, die worden gebruikt voor de visvangst dan wel voor het vervoeren van verse of gezouten vis, afkomstig van de visgron den, niet loodsplichtig zijn. Op grond van hetzelfde artikel zijn de vissersschepen die met eigen vangst bin nenlopen van de loodsplicht vrijgesteld. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het is een wonder, dat je de Moerdijkbrug niet bent afge donderd. Met deze even onparlementai re als duidelijke taal heeft mr. A. Hein- sius, de Rotterdamse politierechter, gis teren een gevulde, blozende beklaagde gekapitteld. Deze 64-jarige grossier in vleeswaren, D. L., reed de 24e januari vol spiritua liën met de auto van Antwerpen naar Rotterdam. Je bent als een jenevervat Nederland komen binnenrollen, voer mr. Heinsius uit. Als troost jegens de ver bouwereerde verdachte voegde hij er aan toe- T,"«" zn'n o—'o^iige dikke man kun je zoiets wel zeggen. De grossier is die nacht aangehouden door de Rotterdamse politie, die onom wonden getuigde, dat hij niet in staat was zijn auto behoorlijk te besturen. Ik kan me wel ophangen, zei de gros sier, toen de politie hem meenam. Dan had je wel een héél dik touw moeten nemen, meende de politierechter giste ren. Van de eis van de officier van justitie drie weken gevangenisstraf en acht maanden niet rijden maakte mr. Heinsius vier weken en een jaar ont zegging. Het was de eerste keer niet. zei hij. sturen, met gejuich ontvangen. Wij zijn voldaan over de vastberaden houding van de Verenigde Staten, zo liet men weten. In de omgeving van Soekarno werd de afwijzing van de Nederlandse uitno diging gezien als een „goed gebaar^ van de Amerikaanse regering met het oog op het bezoek van de president aan Washington eind april. Verwacht kan worden dat Soekarno het gebaar zal uitbuiten, door tijdens zijn bezoek bij president Kennedy er naar te infor meren hoe het met de Amerikaanse neutraliteit in de kwestie Nieuw-Guinea In Den Haag is gisteren bekend ge worden dat in de uitnodigingen aan de landen van de commissie voor de Zuid- 'Pacific, met nadruk was gevraagd, vertegenwoordigers van de autochtone bevolkingen in de door de commissie bestreken gebieden te zenden. Het zou in Den Haag worden betreurd al® door de Amerikaanse houding, de autochto ne bevolking van bepaalde gebieden niet in de gelegenheid zou zijn bij de installatie van de Nieuw-Guinearaad te worden vertegenwoordigd. Geen commentaar Het is intussen opvallend dat de be trokken instanties in Washington nog steeds blijven weigeren commentaar te geven op de Amerikaanse weigering. Men heeft daar nog niet anders gezegd dan „no comment". Er zullen overigens toch Amerikanen aanwezig zijn bij de installatie van de Nieuw-Guinearaad. In Hollandia is aJ een aantal vooraanstaande Amerikaan se journalisten aangekomen, In Hollan dia rekende men er gisteren blijkbaar bovendien op dat de installatie zal wor den bijgewoond door een vertegenwoor diger van Guam (een gebied dat na mens de Verenigde Naties wordt be heerd dooi- de Verenigde Staten). Groot Britannië zal bij de installatie zijn vertegenwoordigd door Raymond Etherington-Smith, een hooggeplaatste Britse diplomaat in Singapore. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het kweeksehoolonderwijs vorig jaar op 16 oktober 22.813 leerlingen, acht procent meer dan het jaar daarvoor Het aan- 'oegezegd de gezinnen onder dak te zul- tal toegelatenen bleef vrijwel gelijk. I len brengen. Van onze correspondent NANCY. Een nieuw huizenschan daal, hoewel minder groot dan dat van de C.N.L.. maar menselijker in zijn drama tiek, omdat het hier om huisvesting van de armsten gaat, is uitgebroken in het Franse arbeidersdorpje Sainte-Marie-au- Chêne (Moselle). Een rijke Italiaan had hier vijf flat gebouwen neergezet, waarin 28 van de kinderrijkste Italiaanse arbeidersfami- lies uit deze streek onderdak hadden gevonden. De gebouwen moeten op be vel van het gerechtshof van Metz wor. den afgebroken, omdat ze niet voldoen aan de meest elementaire eisen. De heer Carrias, die deze gebouwen had laten neerzetten om zijn landgeno ten van dienst te zijn, had oorspronke lijk toestemming gekregen voor de bouw van twee flatgebouwen. Door. alle ele mentaire eisen, die aan een moderne woning gesteld kunnen worden van de aanwezigheid van ..een zekere plaats" af tot stromend water toe van de bouwplannen te schrappen, hield hij voldoende geld over om met de hulp van bouwkredieten niet twee maar vijf flatgebouwen te laten neerzetten. Reeds blij met een dak boven het hoofd hadden de Italiaanse arbeiders erin toegestemd de woningen te betrek ken, die in zeer korte tijd vrijwel onbe woonbaar werden. Op klachten van socia le werksters heeft de justitie ingegre- oen en bepaald, dat. te beginnen op 30 juni, de gebouwen moeten worden af gebroken De burgemeester van het dorp heeft „Beter een lekke regeling, dan geen regeling", vond de heer C. J. Simons. Daartegenover stond weer de mening van de heer B. Meintema, die zei: „Ik zal tegenstemmen, omdat wij zonder dit ongelukkige ding eerder tot een oplossing zullen komen, dan met deze ongelukkige regeling." De heer D. van Ree vond dat spoed moest worden betracht met de bestu dering van de vraag hoe de produktie in de hand kan worden gehouden. „Wij mogen de produktiemiddelen niet be knotten, maar wij moeten wel markt- ordenend optreden. Dat is een moeilijk probleem, dat nadere bestudering be hoeft." TRIESTE VERTONING „Hoe wil men een betere regeling maken", vroeg de heer A. Janmaat. „Ik zie geen mogelijkheid een betere regeling te maken." „Laten wij deze regeling maar aan nemen, dan komen de mankementen vanzelf wel voor de dag", meende de heer C. P. van Gageldonk. „De verordening aannemen en dan met de minister gaan praten", was de suggestie die de heer J. Breukers jr. deed. „Op die manier komen wij mis schien tot een goede regeling voor vol gend jaar." „Voor dit jaar heeft een verordening nog weinig zin", vulde de heer Van Ree aan. De vergadering was een trieste ver toning van onvermogen van een wet gevend college. De voorzitter wilde de verordening in stemming brengen. De heer Kikkert stelde voor, de discussie nu te schorsen en eerst nog eens over leg te plegen met de overige schappen, de landbouworganisaties en met de minister. Met wat wij nu weten en ge hoord hebben kunnen wij dan mogelijk ons voordeel doen, aldus de beer Kikkert. Hij maakte daar een voorstel van orde van, dat met zes stemmen voor en elf tegen werd verworpen. Daarna werd de verordening in stem ming gebracht. Ook deze werd met acht stemmen voor en negen tegen verworpen. ubicn ANTI-HERNIA B1NNENVER1NG TOONZALEN TE AMSTERDAM, ROTTERDAM. UTRECHT, BREDA Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM Een ambtelijk onderzoek van klachten en beschul digingen van corruptie en omkoperij bij de dienst voor het marktwezen te Rotterdam, heeft er toe geleid dat de directeur van het Marktwezen twee zijner ambtenaren voorlopig heeft geschorst en beide functiona rissen bij B. en W. voor ontslag heeft voorgedragen. Uit het onderzoek zou zijn gebleken dat een chef van de buitendienst en een eerste hoofdmarktmeester misbruik hebben gemaakt van hun functie. Al heel lang gingen er op de week markten geruchten dat het bij de aan wijzing van standplaatsen niet helemaal eerlijk toeging. Marktkooplieden die er iets voor over hadden, konden zich van de beste plaatsen verzekerd weten. Voorts zouden beide ambtenaren er een gewoonte van hebben gemaakt marktaangelegenheden in café's af te handelen waarbij dan de gebruikte con sumptie voor rekening van de op zo'n „spreekuur" ontboden marktkooplieden kwam. De chef van de buitendienst is al lan ger dan veertig jaar in gemeentedienst. De eerste hoofdmarktmeester zou over twee jaar met pensioen gaan. ROTTERDAM Het is nog geen week -geleden, dat er 34 paspoppen in de historische Rolzaal aan het Bin nenhof stonden. Gisteren stonden er zes mannen op een rij in een Rotter damse heren-modezaak, en het een had alles met het andere te maken! Via die 34 paspoppen werden in de Rolzaal de vorige week de uiteenlo pende lichaamsgestalten van de man nelijke bevolking van Nederland weergegeven. De officiële invoering van he,t nieuwe 4D ma-atsysteem voor de kleding van de man, was de oor zaak van hun aanwezigheid daar. Gisteren hebben wij dat -nieuwe maat- systeem met zes mannen in ons gevolg eens aan de praktijk getoetst. Acht jaar lang werd er gepraat en gemeten om deze m-aatnormalisatie voor de herencon- fectie rond te krijgen. Ruim vierduizend slanke en dikke, -kleine en grote Neder land-se mannen werden in die jaren van top tot teen -opgemeten, om voor dat systeem de nodige gegevens te verza melen. Met 4D is het mogelijk alle Nederlan- derse mannen van een goed passend costuum te voorzien; zeggen de specia listen, die dit nieuwe maatsyst-eem heb ben uitgedokterd. Tot nu toe kon maar 75 pet. van de mannelijke bevolking van ons land via de confectie op een behoorlijke manier worden -gekleed en dat dan nog a'lleen met -grote verander- kosten. Wij zouden wel eens willen weten of zo'n 4D costuum nu echt veel foeter past, zeiden een aantal mannen. Daten wij het eens -gaa-n proberen dachten wij en wij belden in Rotterdam de firma Smoo renburg op. Reeds twee jaar voor dit nieuwe maatsysteem officieel werd in gevoerd, heeft die firma met 4D cos. tuums geëxperimenteerd. Met zes heren van uiteenlopende -af metingen trokken wij naar de Binnen weg, waar de verkopers ons gevolg da delijk met een s-peciaalsoort centime ter -begonnen te behandelen. De taille wijdte, de beenlengte, de toeupomvang en de schouderhelling werden met die 4D centimeter nauwkeurig vastgesteld. Toen de „vital statistics" van alle zes heren waren verzameld, hetgeen in en kele minuten gebeurde want er waren geen Jane Mansfield of Marilyn Monroe verrassingen bij, kon -men voor ieder van hen een keurig passend costuum zó uit het rek -halen. -D-e pakken zaten de de goede pasvorm te spreken, dat zij het jammer vonden het costuum weer uit te moeten doen. Hier ziet u de zes lange -en korte, ma gere en meer -gevulde heren in hun 4D costuum. Het kostte moeite hen er-toe te -brengen voor de fotogra-af te pose ren, wa-nt mannen zijn o zo bescheiden als het om hun -uiterlijk Hoewel wij altijd moeten horen, wat staan die mannequins toch vreemd op modefoto's, namen sommige heren auto matisch ook zo'n fraai standje aan, toen zij de camera, op zich -gericht zagen. Waar moet ik met mijn h-ande-n blijven was het grootste probleem, van deze mannen-mannequins voor één keer. Verkopers tevreden Wij zijn heel tevreden over dit nieuwe maatsysteem, vertelde de verkoopleider de heer F. J. C. Lindemann. Het is voor ons veel makkelijker werken, want je hoeft minder te passen en ook min der te veranderen. De klanten gaan ten slotte ook bijna allemaal met een beter passend costuum de deur uit. Een 4D costuum is te herkennen aan een embleem, dat aan de 'binnenkant van het colbertjasje is bevestigd. De ontwikkeling van dit nieuwe maatsy steem heeft een miljoen gulden gekost, voor een deel afkomstig van de Ameri kaanse Marshall-hulp. Dat miljoen zal ruimschoots aan pompkosten kunnen worden bespaard, als het 4D maatsy steem op grote schaal ingang heeft ge. vonden. Zelfbedrog Overigens zouden -d-e Amerikanen best eens in eigen kring wat geld -aan een ook eens in eigen kring wat geld aan een goed maatsysteem ikunnen gaan be steden. Het viel ons op, dat in de Ver enigde Staten nog heel weinig eenheid in maten bestaat, zowel bij heren- als dameskleding. „Hoe du-urder de winkel hoe -kleiner de ma-at, die de klant uit eindelijk blijkt te passen! Dat is zuiver psychologisch, vertelden ons de verkopers in New York. Het is voor de klant een prettig gevoel, met een kleinere maat de -deur uit te gaan, dan men werkelijk heeft. Dat -geeft hen de indruk dat het nog h-eel best is met hun lijn. In dat zelfbetrog trappen zo- heren -als gegoten. Zij waren zo over wel mannen als vrouwen. Advertentie vVcgenxws Ven Tuinen NV FoSrikante von Artifort meubelen en Epeda motrassen Van onze correspondent ARNHEM Het jeugdfestival te Velp is in grote moeilijkheden gekomen doordat de leden van de toneelgroep Theater, die in het voor lopige stichtingsbestuur of in de werk- commissies zitting hadden, Rob de Vries, Marius Kip en Hans Tiemeijer, zich hebben teruggetrokken. Het ge volg daarvan is geweest dat ook de Kunstakademie te Arnhem en de beeldhouwer Marius van Beek te Oos- lerbeek niet langer hun medewerking' zullen verlenen. Hun voorbeeld zal vermoedelijk nog door andere kunste naars en instellingen worden gevolgd. De oorzaak van het reeds lang slepen de conflict, -dat tot het besluit van de genoemde kunstenaars heeft geleid, ligt volgens de heer Tiemeijer in de toene mende verambtelijking van de organi satievorm Waarin het jeugdfestival gego ten moest worden. Reeds het vorige jaar had men besloten een stichting te formeren waarin zitting' zouden hebben: de toneelgroep Theater, de stichting Wikor, de burgemeester van Rheden en de stichting Schoolconcerten. Over de statuten van de nieuwe stich ting werd tot in den treure vergaderd, maar ten slotte was men tot overeen stemming gekomen en zou de stichtings- acte gepasseerd kunnen worden. WAT GRIEZELIG Zover is het echter nooit gekomen, zo is mij nu gebleken, aldus de heer Tiemeijer. Er is geen stichting en dat is. vooral omdat ikzelf ten behoeve van het jeugdfestival persoonlijk nogal wat verplichtingen ben aangegaan, wel wat griezelig. Daar komt bij dat het de bedoeling was dat een commissie be staande uit kunstenaars, het eigenlijke werk zouden doen, terwijl men nu een commissie heeft geformeerd onder alge hele, dus ook artistieke, leiding van een niet-kunstenaar, de heer Bresser van Wikor. Daarmee komen naar mijn mening de artistieke doelstellingen van het jeugdfestival in het gedrang, aldus de heer Tiemeijer. Hij vertelde ver-der dat Wikor tijdens een vergadering zelfs gedreigd zou heb ben: of Rob de Vries er uit of wij. Dit in verband met het feit dat men het zo moeilijk vond om met kunstenaars te vergaderen en te onderhandelen. Het voorstel zou toen -gedaan zijn om in plaats van Rob de Vries een ander lid van Theater voor -het stichtings bestuur aan te wijzen. De Vries wilde wel op dit voorstel ingaan mits aan de statuten niets meer gewijzigd zou wor den om op deze manier de handhaving van de oorspronkelijke opzet van het jeugdfestival te waarborgen. Nieuwe conflictstof hoopte zich echter op toen Marius Kip, mededirecteur van SYDNEY (Reuter). Furieuze vrou wen vochten gisteren in Sydney met de suppoosten van het gerechtshof waar Stephen Leslie Bradley terechtstond, om binnen te komen. Zij wilden de man, die tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, te lijf, Bradley heeft een acht jaar oude jongen ontvoerd en vermoord. De mensen op de publieke tribune ap plaudisseerden toen het „schuldig" werd uitgesproken. Vrouwen riepen: „Voer hem op aan de haaien". Bradley had gedreigd dat met zijn slachtoffer te zullen doen als hij geen losgeld kreeg. De ouders van Greame Thome, de ontvoerde en vermoorde jongen, had den de door Bradley geëiste 200.000 gul den gemakkelijk kunnen betalen. Zij hadden veertien dagen eerder 800.000 gulden gewonnen in een loterij. Brad ley had echter in zijn brief niet verteld ■hoe dat losgeld betaald moest worden, zodat er niets gebeurde. Het lijk van Greame werd zes weken na de vermissing gevonden op een stuk braakliggende grond. Het was in een oud vloerkleed gerold. De 34-jarige Bradley, een Hongaar van geboorte, had Australië toen al ver laten. Hij werd iri Colombo van het schip gehaald waarmee hij op weg was naar Europa. Van onze correspondent PARIJS Twee nieuwe feiten hebben op de ontvoeringsaffaire van Eric Peugeot een geheel nieuw, en misschien helderder, licht geworpen. Het eerste was de bekentenis van Larcher, dat het idee om Eric Peugeot te ont voeren niet ontstaan was na het lezen van de detectiveroman De Ontvoering van Lionnel White; het tweede de welhaast ontroerende eensgezindheid van Larcher en Rolland in het vrijpleiten van hun medebeschuldigden Jean: Kothmann. Lise Bodin en Rolande Niemszyck. Men verwacht nu dat Renard, de rechtercommissaris, de meisjes nog een keer zal verhoren en hen dan op vrije voeten zal stellen. Alvorens met Pasen een paar dagen met vakantie te gaan wilde Renard de eerste faze van de instructie afsluiten met een nieuwe confrontatie tussen de twee hoofdbeklaagden, Larcher en Rol land. Niet gelezen Larcher zei: „Ik had Roland Peugeot enkele malen op Saint Germain-des-Prés gezien in een nachtclub, waar ik geregeld kwam. Daar ben ik tot de keuze gekomen van het slachtoffer van de ontvoering, die ik al lang van plan was: een zoon van Peugeot. Het adresboek van de „uit gaande wereld" heb ik pas gekocht na dat ik besloten had een kind van Peugeot te ontvoeren. Ik wilde de ouderdom weten van de tweede kinderen van Peu geot. Zijn oudste, Jean-Philippe, was te oud en te groot; Eric was juist van de leeftijd, die ik mij gedacht had. Die detectiveroman heeft mij niet op het idee van een ontvoering gebracht. Ik heb het boek trouwens nooit gelezen. Ik heb alleen maar de brief voor de los prijs overgeschreven, die op de omslag stond." De enige vraag, die na deze bekentenis echter overblijft, is hoe het komt, dat de ontvoering toch is gepleegd precies vol gens de inhoud van deze roman. Een mogelijke tweede vraag zou kun nen zijn, wat Larcher ertoe gebracht kan hebben plotseling Roland Peugeot (de vader van Eric) door deze bekentenis sterker in de zaak te betrekken, dan met zijn eerste verhaal volgens welke hij de naam Peugeot in de adreslijst van de uitgaande wereld had gevonden het geval was. Indien nl. zijn keuze bij voor baat op Peugeot was gevallen, had hij op tal van plaatsen in Parijs dit adres boek, dat overal ter inzage ligt, kunnen raadplegen om te weten te komen wat hij zocht. Beide boeven waren over de andere arrestanten eensgezind in hun verklaring: „Jean Rolland heeft niets met de ont voering van Eric Peugeot te maken, hij wist absoluut van niets." Deze getuigenis doet daarom zo vreemd aan, omdat Lise Bodin bij een eerder ver hoor tegenover Renard had verklaard, dat zij op de avond van de ontvoering uit Kopenhagen Rolland had opgebeld om instructies te vragen. De twee ont voerders bevonden zich op dat ogenblik in het villa'tje te Grisy. Toen Lise Bodin Rolland niet thuis trof, belde zij Roth- mann op, die haar het nummer te Grisy zou hebben gegeven. „Dat is niet waar", vertelde Rolland nu. „Rothman kende het nummer niet eens, wist zelfs niet dat we daar een huisje hadden. Lise is kennelijk in de war. Ikzelf heb het nummer bij haar achtergelaten, toen ik uit Kopenhagen vertrok." Beiden verzekerden de rechter-commis- saris tevens, dat hun vrienden niets van de gehele affaire afwisten. Lise Bodin was op dat ogenblik te Kopenhagen en Rolande Niemeszyck had nog geen re latie met Larcher. ,,De jonge vrouw die bij mij was, toen ik te Grisy onderdook", zei Larcher, „was een meisje, dat ik kort tevoren ontmoet had en wier naam ik mij niet eens meer herinner. Ik had haar slechts meegenomen om de eigenaar van de villa vertrouwen in te boezemen toen wij het huurcontract gingen tekenen. Ro- voor het proces gezonden. lande heb ik pas leren kennen na de ent-' voering, toen ik weer geld had." „Wie heeft dan op Eric gepast, toen jullie het losgeld gingen halen?", vroeg de heer Renard. „Niemand", repliceerde Larcher, die uitermate helder en gevat was en vrijwel de gehele tijd het woord deed. „Het gehele geval kostte ons nau welijks twee uur. Voordat wij wegreden hadden wij Eric wat prentenboeken ge geven om te kleuren en uit te knippen. Daarmee was hij volop bezig toen wij vertrokken. Toen wij terugkwamen lag hij rustig te slapen." Bij dit alles blijft de vraag, hoe het komt, dat beiden opeens zo eensgezind alle schuld op zich willen nemen, terwijl tijdens deze confrontatie, die meer dan vier uur duurde, Larcher zijn medeplich tige Rolland die overigens de gehele ontvoering zelf uitvoerde bij herhaling allerlei verwijten naar het hoofd slin gerde: „Ik had Rolland nooit het zoeken naar een schrijfmachine moeten toever trouwen. Ik had het zelf moeten doen. Maar ik was te arm om een schrijfma chine te kopen. Als ik geweten had, dat Van onze correspondent BONN. De jongste onder de vijf honderd internationale journalisten die het proces-Eichmann zullen bijwonen is de 21-jarige verslaggever Gerhard Wolfrum uit een plaatsje bij Hof aan de Saaie. Wolfrum heeft aan de Israëlische ml», nister-president, Ben Goerion, geschre ven dat hij het proces wilde volgen „met ogen van de jonge Duitse gene ratie", die in de tijd dat Eichmann zijn werk verrichtte nog niet eens op school was. Ben Goerion heeft hierop vriendelijk geantwoord en een perskaart hij mij d-e schrijfmachine van zijn vrouw had gebracht, zou ik de gehele zaak ge annuleerd hebben. Het is zijn schuld dat wij gepakt zijn." NEW YORK (Reuter) Frank rijk heeft geweigerd zijn aandeel in de kosten van het Unoleger in Congo te betalen. Het is het eerste westelijke land dat dit doet. De Sowjetunie en andere commu nistische landen hebben al eerder ge weigerd, en enkele Latijnsamerikaan- se sprekers hebben in de Algemene vergadering tijdens het debat over Congo te kennen gegeven, dat hun landen niet in staat zijn hun aandeel in de kosten te voldoen. Hammarskjoeld heeft gewaarschuwd dat de Uno voor een bankroet staat. Er is dit jaar naar schatting 120 mil joen dollar nodig om de actie in Con go te kunnen handhaven. Uit het Noordwillemskanaal tussen Harenermolen en de Vosbergen is gis teren het lijk opgehaald van de 22-ja- rige Aaltje Bult uit Paterswolde, die sedert zondag werd vermist. Het derde internationaal beiaardcon cours wordt van 10 tot 15 juli in Hil versum gehouden. Theater, zei: Rob de Vries er uit? Dan ik ook. Hans Tiemeijer, de initiatiefne mer en groot promotor van het jeugd festival, zou daarna op een zijpad zijn gerangeerd doordat hem alleen een plaats werd aangeboden in de voorbe reidingscommissie voor de toneelvoor stellingen. Als een doekje voor het bloeden no digde men mij uit de openingsrede te houden, aldus de heer Tiemeijer. Hij wil het volgende jaar met een eigen jeugdfestival komen. De burgemeester van Rheden, de heer Drost, wie wij bovenstaande me dedelingen van de heer Tiemeijer telefo nisch voorlazen, reageerde daarop met: ..Dit is uitermate tendentieus voorgesteld en gedeeltelijk onwaar- Ik voel mij echter op het ogenblik niet ge roepen om als lid van een stichtingisibe- stuur op eigen houtje mededelingen te doen. Wij zullen zo spoedig mogelijk daarover een persconferentie beleggen en dan in tegenwoordigheid vam de op standige leden van Theater alles haar fijn uit de doeken doen." Advertentie) Van onze correspondent BONN Meer dan 80.000 namen van nationaal-socialistische oorlogs misdadigers staan er in de kaartsys temen van het Centrale bureau voor de opheldering van in de oorlog door Duitse nationaal-socialisten gepleegde misdaden. Het bureau heeft de dos siers van de negenhonderd ergste ge vallen doorgegeven aan de ministeries van justitie van West-Duitsland en West-Berlijn. In de komende jaren zullen de duizend bij deze gevallen betrokken lieden tegen wie de ernstigste beschuldigingen zijn uitgebracht, worden vervolgd. Van hen bevinden zich ongeveer honderdvijftig in voorarrest. Een even groot aantal is ondergedoken, ai dan niet in Duitsland. In het grootste op komst zijnde proces zullen dertig tot 35 Duitsers terecht staan die hun misdaden begingen in Auschwitz. Op grond van de dossiers van het Centraal bureau zijn in Duitsland een reeks van nieuwe arrestaties te ver wachten. Vele naar het buitenland uitgeweken oorlogsmisdadigers kunnen echter niet worden opgespoord omdat Interpol hei- Centraal bureau niet wil helpen. Interpol beschouwt de gepleegde misdaden name lijk als politieke misdaden en niet als moorden. Dat is ook de reden dat Eich mann niet vroeger kon worden opge spoord hoewel al sinds 1957 een bevel tot zijn arrestatie bestond. Moeilijk is verder de vervolging van officieren van de vroegere geheime staatspolitie. Zij zijn in 1945 onder gedoken met uitstekend vervalste iden titeitsbewijzen. Het Centraal bureau heeft ten slotte een lijst opgesteld van oorlogsmisdadi gers naar wie nog steeds wordt gezocht, maar die volgens het bureau dood zijn. Op deze lijst komt ook de naam voor van de commandant van Eichman, SS Gruppenführer Heinrich Muller. Hij zou in Berlijn zijn gesneuveld. Binnenkort op Schiphol: SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol heeft gisteren de luchtbrug ontvangen, die binnenkort de vertrek kende passagiers bij slecht weer be schutting bij de wandeling van de vertrekhal naar hun vliegtuig zal bieden. De brug, die Aviobridge heet. be staat uit drie in elkaar schuivende ko kers. Die vormen samen een tunnel die van zeventien tot 36 meter lengte 'kan variëren. De brug kan ook op en neer bewegen, zodat het mondstuk kan aan sluiten op de ingang van elk vliegtuig, of dat nu een DC-8 met zijn hoge deur, of een Caravelle met een bijna gelijk vloerse ingang is. Met ais vast punt de uitgang van de vertrekhal kan de brug honderdtachtig graden draaien. In het midden bevindt zich daartoe een steunpunt op wielen. Eigen nieuwsdienst ZWOLLE. Voor de president van de Zwolse rechtbank diende gisteren een kort geding, waarin de heer Cou perus, vroeger eigenaar van een ban denbedrijf te Diemen. papieren uit zijn bokhouding opeiste van de heer A. Bakker, een Puttense account an! De laatste liet weten dat een deel van die papieren waarschijnlijk niet bestaat. In 1953 had de heer Couperus de lei ding van zijn bedrijf in handen van de heer Bakker gegeven. Dat duurde maar kort. De Amsterdamsche Bank zegde het bandenbedrijf het krediet op. De heer Couperus gaf de accountant toen opdracht zijn bedrijf te verkopen. Dat was het begin van een reeks vreemde manipulaties, waarbij de he ren Hoving en Den Besten en de n v bocrates waren betrokken. Mr I. C. M. Hoorneman, raadsman e !\eer Couperus, deelde mee- „Mijn cliënt kreeg elke week honderd gulden toegestopt en hij kreeg de toe zegging, dat hij een autoverhuurinrich ting zou kunnen beginnen. Kortom, hii werd op alle mogelijk manieren aan het lijntje gehouden". Toen een vriend van de heer Coupe rus een onderzoek instelde, ontdekte hii dat er stukken ontbraken. Die zouden in het bezit van de heer Bakker zijn Mr Hoorneman vroeg de president dé ge daagde te verplichten die stukken te- rug te geven. De raadsman van de heer Bakker zei dat zijn cliënt met een rekening en verantwoording over zijn beheersperiode de,zlS „Hij heeft daarvoor een aan- tal stukken nodig, waarvan hij wel foto- copieèn wil afstaan. De andere stukken die worden opgeëist zijn niet in ziin zit. Misschien bestaan zij niet een«".

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7