Voor vijfde maal vier dagen Er is gedacht aan de vergeten groep weggebruikers VAN ACHT TOT VIJFTIEN WANDELEN ROND BREDA DE NATUUR 1 KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I P. W. RUSSEL'S Tafeltennis op t.v. Vijfde keer Televisie-films uit Nw-Guinea Prins Bernhard op werkbezoek Alle soorten Zo ongeveer Veel meer doen wereldreis weddensch VOORRANG GÉVEN in en om uw huis Woensdag 29 maart 1961 Z1EUWSCH DAGBLAD Pag. 2 BREDA. Heeft u wel eens een rijzige kolonel enthousiast ho ren praten over de verbroedering van de jeugd? Heeft u wel eens een sergeant onstuitbaar horen vertellen over het vier da gen wandelen van jongens en meisjes door de bossen? Heeft u wel eens een adjudant gesproken die het had over de vlaggen die de kinderen mee moeten brengen? Nou, ik wel. In de Chassékazerne in Breda waren ze gisteren tegen het einde van de middag alle drie: de kolonel, de adjudant en de sergeant en we hebben het maar over één onderwerp gehad-- kinderen. Weet u, dat kolonel S. Kort, adju dant K. van Dongen en sergeant Fr. Hakkaart een uniform dragen? Dat heeft eigenlijk weinig te maken met het onderwerp van ons gesprek. Dat de kolonel postzegels spaart, de sergeant een bril draagt en de adjudant een massa onderscheidingen op de borst meevoert, dat doet er ook weinig toe. Er is één ding, dat ze alle drie gemeen hebben en dat is hun grote interesse voor het jonge deel van ons volk. En daar hebben de drie heren heel wat van hun tijd voor over ook. Kolonel Kort is de voorzitter van het Comité Jeugdvierdaagse, sergeant Hak kaart is de secretaris en adjudant Van Dongen de propagandist. Zo, en nu •weet u ook waar het om gaat. Om het vier dagen wandelen van jonge Neder landers. i „Voor de vijfde keer dit jaar", lichtte me sergeant Hakkaart toe. „Voor de vijfde keer hebben we van 9 tot en met 12 augustus onze Jeugdvierdaagse. Drie dagen door de bossen lopen en de vier de dag rond de stad Breda. De jongens en meisjes van acht tot elf jaar lopen tien kilometer per dag, die van twaalf tot en met vijftien jaar lopen vijftien kilometer. Die van zestien? Neen, neen, die zijn er niet bij, want die kunnen al meedoen aan de grote Vierdaagse in Nijmegen. De kinderen uit Breda be talen anderhalve gulden voor het ge heel, de kinderen die buiten Breda wo nen vier en een halve gulden". Sergeant Hakkaart houdt van duide lijke en complete mededelingen en u programma's In Het kprtl DONDERDAG 30 MAART I RADIO HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d.vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d.kleu- ters. 11.00 V.d.vrouw. 11.15 Omr.ork., groot koor en sol. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. en beursber. 13.30 Dansmuz. 14.00 Pianorecital. 14.30 V.d.vrouw. 15.05 Gram. 15.15 Mijn kleine jongen, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V.d.jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 V.d.jeugd. 18.30 Matthaus-Passion. (stereofonische uitz.). I.d.pauze (pi.min. 20.15-20.25): Lij- denoverdenklng. 22.20 Gram. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muz. 23.30 Romanti sche muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Het Paasmaal van de Heer, overweging. 9.30 Gram. 9.40 V.d.jeugd. NCRV: 10.00 Gram_ 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V d.zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.04 Pianospel. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV14.00 Reclame voor brood, hoorsp. 14.40 Gram. 16.00 Ver- kenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 17 00 V d jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Nws. 18.10 Radiokrant. 18.30 MatthSus-Passion. stereofonische uitz. (I d.pauze: plm. 20.15-20.25: Lijdensoverd.) 22.30 Nws. 22.40 Periodieken parade. 22.50 Boekbespr. 22.55 Gram. 23.25 Muzik.lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Film. 21.00-22.20 Kent U de melkweg?, blijspel. DUITSLAND 17.00 Film. 17.25 Stripverhaal. 17,50 Film- rep. 18.15-18.20 Overz.v.d.progr. v.d.komen de week. (Regionaal progr.; NDR: 18.25 Prog overz. 18.30 Die Nordschai. 19.25 De kusten van Spanje. WDR: 18.45 Hier und Heute. 19.25 Intiem theater). 20.00 Journ. en weeroverz 20.20 TV-spel. 21.50 Berlijns pla tenboek. 22.45 Laatste nws. 23.00 Eurovisie- uitz. v.d. BBC: Londens Filh.ork. BELGIË FRANS 19 30 Protest.uitz. 20.00 Nws. 20.30 Wed- str.progr. 21.15 TV-spel. 22.30 Nws. BELGIË VLAAMS 19 00 V d jeugd. 19.30 Sportprogr. 20.00 Nws. 20.30 Fiimprogr. 20.50 Interview 2135 Confrontatie met levende kunst. 22.05 TV- rebus. 22.35 Nws. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. De schrijver Anthonie van Campen en de cameraman Fred Romein zijn in opdracht van de NTb naar Nieuw Guinea vertrokken om een film te maken, die op woensdag 5 april, de dag van de installatie van de Nieuw Guinea-raad, wordt uit gezonden. Van Campen en Romein zi)n ook bij de installatie aanwezig. Een film- verslag daarvan komt zo spoedig mo gelijk op de televisie. WADDINXVEEN. In de toonzaal van de meubelfabriek Kempkes heeft burgemeester C. A. van der Hooft van Waddinxveen prins Bernhard gister middag een gouden legpenning over handigd met een oorkonde de tekenen van zijn benoeming tot ereburger. Prins Bernhard bracht met zijn par ticuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff. een werkbezoek aan Waddinx veen. Na zijn aankomst per helikopter stelde hij een nieuwe bedrijfshal van de n.v. Citosa in gebruik en bezichtig de hij de meubelfabriek Kempkes^ 's Morgens was de Prins in Tilburg geweest, waar hij o.m. een nieuwe christelijke school, een bandenfabriek en een fabriek van wollen stoffen had bezocht. weet nu ongeveer alles. Vorig jaar was de Jeugdvierdaagse een daverend suc ces. Duizend kinderen uit Zwolle en Rotterdam, Breda en Amsterdam, Noordwijk, Bergen op Zoom en nog veel meer plaatsen deden mee. ,,Voor dit jaar verwachten we tegen de twee duizend tippelaars", zei adjudant Van Dongen. Ik weet niet of de kolonel Kort kin deren heeft, maar hij dacht op dat mo ment wat elke ouder denkt die deze regels leest. Hij tilde het blonde hoofd op en zei: „We laten nooit één kind onbeheerd, om het zo maar te zeggen; geen enkel kind kan zoekraken, want we hebben hopen leiders en leidsters die meelopen." Het is een werkcomité van vijf bur gers en militairen, dat het (uitgebreide) werk doet, dat aan die Jeugdvierdaagse vooraf moet gaan. En straks zijn er de tientallen vrijwilligers, die de dagen van de wandelmarsen zelf te hulp komen. „Wat ikzelf ook belangrijk vind", zei de kolonel Kort, die lid is van de Jeugdadviesraad van de gemeente Breda, „dat de kinderen eens een andere stad leren kennen. Ze worden dus ondergebracht bij pleegouders en op kampeerboerderijen. En de achter ons liggende jaren hebben geleerd, dat er een bijzonder leuk contact kan ont staan tussen de wandelende kinderen en de pleegouders van de vierdaagse- week". Wat voor kinderen? „Alle soorten, van alle rangen en standen, van alle religieuse richtingen", hoorde ik. „U moet die laatste dag van zo'n Jeugdvierdaagse zien", lachte de ser geant. „Dan komen er bussen vol met ouders, die de aankomst aan de finish van hun kind willen zien. Dat is ge weldig". Ja, dat is de dag, dat de vaders en moeders hun wandelende Pietje of Marietje in de armen sluiten. Blij, dat Pietje weer heelhuids voor hen staat, een beetje trots „want hij liep al die kilometers toch maar". Zoiets ais de vakantie zonder kinderen. Eerst den ken: „Heerlijk, even zonder al dat ge schreeuw om me heen erop uit" en na drie dagen piekeren: Hoe zou het met ze zijn? Zo ongeveer gaat dat ook in Breda. En wie nu meer wil weten of zijn kinderen wil laten meedoen, waar maar de sergeant was me al voor: „Bij het secretariaat van de Jeugdvierdaagse, Roggeveenstraat 32 a in Breda", zei hij. En de kolonel sprak het slotwoord. „Kijk, voor stadskinderen is het natuur lijk heerlijk een paar dagen door de bossen te lopen en goede lucht op te snuiven", zei hij. „Ze zien en horen eens wat anders, ze leren wat, ze krijgen hier de tentoonstelling „Nü, •Jf Met z'n drieën zaten ze gisteren rond om een tafeltje in Breda en vertelden over de Jeugdvierdaagse. Links sergeant Fr. Hakkaart, in het midden kolonel S. Kort en rechts adjudant K. van Dongen. Breda 1961" te zien en zij zijn er eens uit." „Maar eigenlijk moest dit veel meer gebeuren en eigenlijk moest er veel meer gestreefd worden naar een ver broedering van het Nederlandse volk zelf. Van Haagse en Eindhovense jongens, van Blerickse meisjes met Amsterdamse. Elkaar leren kennen en elkaar leren waarderen". Als het aan die mannen in Breda ligt, dan gebeurt dat. 11 Het festijn eindigde met aan alge meen gebed tot Allah. Toeschouwers en uitvoerenden richtten hun blikken op de drie vreemde gasten, die zich ietwat overweldigd voelden door dit eerbetoon. Hun tolk stelde hen op hun gemak. „Ze bidden dat ge spoedig de zege ningen van Allah deelachtig zult wor den door U tot zijn leer te bekeren". De drie ongelovigen wisten niet goed wat ze moesten doen. Tenslotte opende Abel langzaam zijn mond om te danken voor dit gebed. Maar het pubiek wist weinig of niets van de subtiliteiten van de Franse taal en weer brak het ge schreeuw los. ,,Ze denken dat Uw dankwoord be tekent dat ge de belofte hebt afge legd U te bekeren", zei de tolk. „Wat halen ze in hun hoofd!" De tolk probeerde het rumoerige publiek te overtuigen dat er een licht misverstand was ontstaan, maar te vergeefs, de menigte luisterde alleen naar haar eigen gejuich. Ze joelden „Allah zij geprezen!" en schenen nijet van ophouden te willen weten. Opeens gaf de tolk op eigen houtje een paar schrille kreten, die eindig den met een donderend „Hoera!". De hele troep nam die kreet over waarna het opeens doodstil werd. Langzaam verlieten de bezoekers het gebouw, en de atleten gingen naar hun kleedkamers. „Wat hebt U in 's hemelsnaam ge zegd?" informeerde Mare toen ze weer buiten stonden. „Och ik wou ze niet teleurstel len, en toen heb ik maar gezegd dat u zich binnen een week tot de Islam zou bekeren!" De reizigers werden met een schok wakker. Ze ontdekten dat Allah een belangrijke rol Had gespeeld in hun dromen. Het ontbijt was ongewoon opgewekt nog maar één opdracht bleef er over: het telefoonboek. Dat leek zo makkelijk, er zou dus stellig wel iets meer aan vast zitten. „Nu, laten we maar ineens probe ren dat ding te pakken te krijgen, dan ziin we ervan af", zei Abel. De ober kwam om de ontbijtboel weg te halen. „Ober", zei Mare, „kunnen we een telefoonboek krijgen? We wil len er een meenemen als reissouve- nier." De ober gaf niet direct antwoord en zijn gezicht stond bekommerd. Tenslotte zei hij aarzelend: „Het spijt me, mijnheer, maar de zaak is zo: er is maar één telefoonboek I in het hotel. Dat is de laatste uit- zijn dierbaarste bezit, zijn telefoon- gave en die is ai tien jaar oud Hij keek naar de verbaasde uit drukking op het gezicht van zijn gasten, slikte en vervolgde: „Ja, mijnheer, het is echt antiek! Dus u begrijpt wel dat iedereen die er een heeft, er nogal aan gehecht is, als ik het zo mag zeggen. Maar als u het onze wilt inzien Drie hoofden schudden triest. Drie gezichten betrokken. De ober trok zich discreet terug. „Heb je ooit van je leven" ver brak Bertrand de mistroostige stilte. „Dat ding schijnt net zo zeldzaam te zijn als de bijbel van Gutenberg!" „Ja, nou heb ik alles wel ge hoord", zuchtte Mare teleurgesteld. Abel dronk zijn zwarte koffie uit. Hij zei niets, maar zijn gezicht sprak boekdelen. Opeens scheen Mare op te leven. Er speelde een brutaal lachje over zijn gezicht. „Zeg, je zoudt tenminste zo fat soenlijk 'kunnen zijn je niet aan de algemene depressie te onttrekken", vermaarde Abel hem. Marc's glimlach werd nog breder. „Vadim is er óók nog!!" zei hij ef fen. „Vadim!?" „Jawel op een Zwitserse kost school hebben we elkaar leren ken nen. Gisteren op het vliegveld liep ik hem toevallig tegen 't lijf!" „Aha jij bent Vadim tegen ;t lijf gelopen en daar hoefden wij niets van te weten?" ,.Nou ik zou hem om tien uur opbellen." „Kerel, bèl dan!" „Ja waar wacht je eigenlijk op? Tot de toestand nog wat penibeler wordt misschien?" Een kwartier later verscheen Va dim in het hotel mèt zijn tele foonboek. Vadim. die wonderbaar lijke, voortreffelijke Vadim, die vriendelijke Vadim, die zorgzame Vadim, die allesbegrijpende Vadim was bereid afscheid te nemen van boek! Marc nam het boek aan en hield het zo eerbiedig vast alsof het de Heilige Graal was, voorzien van de Kohinoordiamant. Toen riep hij: „Ober: Vier dubbele whiskies! Maar gauw!" Dit rondje werd al gauw ge volgd door nog twee, om het succes van de drie opdrachten te bezege len, en het vierde werd een heil dronk op Vadim (Wordt vervolgd) Het ligt in de bedoeling van de Bond van Muziekgezelschappen van Tholen en Sint-Philipsland. op zaterdag 17 juni a.s. te Sint-Annaland een mu ziekavond te organiseren. De gymnastiekvereniging „Excelsi or" uit Poortvliet -hoopt donderdag 30 maart a.s. des avonds in het Dorpshuis te Sint-Annaland een demonstratie te geven. De Gereformeerde meisjesclub Ruth en de Gereformeerde knapenvereniging Samuel uit Haamstede hebben gezamen lijk het jaarfeest gevierd. Er werd ge zongen door een koortje met solozang van Janneke van Oosterom en Tonny Jonker. Het toneelstuk van deze avond was getiteld: „Rakkers in geleende huid." Ds. Boerma sprak een slotwoord. De kleuters van de christelijke kleuterschoool „Samuel" in Kapelle be leefden een feestmorgen. Na in het oude gebouw te zijn bijeengekomen, ging het in optocht naar de nieuwe school aan de Van der Biltlaan. De lagere tuinbouwschool van de Z.L.M. hield in Kapelle een contact middag, waarin directeur J. op 't Hof een uitvoerige uiteenzetting gaf. Op het ogenblik moet de school zich nog behel pen in verschillende gebouwen, maar er zijn plannen in de toekomst tot nieuwbouw te komen. DEN HAAG. In een groot gebouw in Den Haag zat ik gister ochtend tegenover de heer S. van der Meer, inspecteur van de Haagse verkeerspolitie. „Veel invaliden, die gebruik maken van invalidewagentjes, zitten boordevol vragen, omdat ze geen ver keersregels kennen", zei hij. En voor deze groep weggebruikers is nu iets gedaan; een initiatief dat hulde verdient. Het Is niet teveel gezegd wanneer men stelt, dat de berijders van inva lidewagentjes een „vergeten groep weggebruikers" vormen. Heeft u ooit Iets over hen gehoord? Heeft u ooit iets over hen gelezen? Wij kennen deze rijders toch alleen maar in hun wa gentjes en als we fatsoenlijk zijn, dan geven we hun voorrang. VERZAMELEN De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers wilde daar iets aan doen. De meeste invaliden weten niet of ze met hun wagentje wel of niet op een fietspad mogen, of ze 's avonds licht moeten voeren, of dat één of twee lampen moeten zijn, wie er voorrang heeft en gaat u maar door. De Vereniging zocht contact met in specteur Van der Meer. „Denk nu niet. dat ik nieuwe richtlijnen heb ge maakt", zei inspecteur Van der Meer. „In het Wegenverkeersreglement staat van alles, dat betrekking heeft op die invalidewagens. Maar het staat overal verspreid en wat ik nu gedaan heb, is al die gegevens en bepalingen ver zamelen en bij elkaar zetten". TWEE DINGEN Het was een ingewikkeld werk, dat nogal wat tyd vi^eg, maar het is nu gebeurd. En de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers (Van Montfoortlaan 11 in Den Haag) heeft al die richtlijnen nu gestencild op papier staan. Wie in een invalide wagentje rijdt en er meer over wil weten, kan die lyst dus aanvragen. Een voorbeeld: zo'n driewielige in validewagen met één achterwiel) die door trappen wordt voortbewogen mag niet een straat inrijden, waar aan het begin een bord staat dat duidelijk maaktverboden voor handkarren. Want zo'n driewieler valt onder het type „bakfiets" en die mogen ook niet. De lijst die ik hier bedoel is ter bè- schikking gesteld van de Sociale Ra den en Kruisverenigingen, die dikwijls invalidewagens uitlenen. Bovendien hebben ook de fabrikanten van die wagens een lijst gekregen en zo hoopt men twee dingen te bereiken: het be vorderen van een juiste uitrusting en verlichting en een goed gebruik van de wagens in het verkeer. Nu heeft alleen Den Haag ai een dikke vijfhonderd invalidewagens en ik hoor dat het aantal, landelijk, wordt geschat op twintigduizend. Meer dan duizend invaliden vroegen al een lijst aan bij die Vereniging Be scherming Voetgangers. Dat is belang rijk, dacht ik. Maar minstens, even belangrijk vind ik dat door het initiatief van die Ver eniging de aandacht van allé wegge bruikers gevestigd wordt op de inva liden in hun wagentjes. „Ze hebben op geen enkele manier voorrang, maar elke nette weggebrui ker zal de berijder van een invalide- wagen voorrang géven", zei gisteren inspecteur Van der Meer. Gewoon, omdat ze als gehandicapten op die voorrang mogen rekenen, meen Ik. BUSSUM Een gedeelte van de Nederlandse kampioenschappen tafel tennis, op 9 april in Rotterdam, wordt tussen half vijf en zes uur rechtstreeks via de televisie uitgezonden. INSPECTEUR VAN DER MEER ...over voorrang... De Ster van Bethlehem zal nu op nieuw aan de groei gebracht moeten worden en als men de lange en wat kale ranken in de herfst niet heeft te- rug geshoeid zal men dat nu nog moe ten doen; ze kunnen vrijwel tot op de potrand terug worden gesnoeid en dan zal men ook tegelijkertijd kunnen ver potten. Dat dient men in de bekende, goede bloemistengrond te doen. Onder in de pot dient men ook een scherf t» doen. 34. „Ik kan de juiste uitspraak van het Povi maar niet te pakken krij gen...!" riep Jonas Balein wanhopig. „Arie verstaat mij verkeerd en Kappie duwde hem de microfoon in de hand. „Probeer het nog eens, jong!" ver zocht hij dringend. „Blief tuilefrul bolleduf zjib blurr sprak de viskundige nadrukkelijk in bet apparaat. Het enige resultaat was echter dat Arie zijn snelheid verdub belde. „Het gaat helemaal mis..." zei Ba lein, de microfoon mismoedig van zich afschuivend. Hij betastte zijn gezwol len lippen. „Ik kan de Povische P niet zeggen," vervolgde hij. „En aangezien het Povi een taal is, waarin de verwisseling van één medeklinker al talloze ver gissingen schept, is het heel verklaar baar dat Arie mij niet begrijpt „Dat is fraai!" mompelde Kappie. „En wat denkt hij wel dat je zegt?" Balein haalde zijn schouders op. „Hij snapt wel dat hij ons ergens heen moet brengen, maar het woordje „schip" heeft hij niet verstaan ant woordde hij. „We lullen moeten af wachten, kapitein.." 4979. Terwijl Otto de jonge zigeuner op de hoogte bracht van de toestand, had Distel zijn armen om de man heen geslagen, zodat hij weinig kon beginnen. Iets in Otto's toon scheen hem getrof fen te hebben, want zijn tegenstand ver slapte. Hij aarzelde even en stamelde tenslotte ongelovig: „Elar?... Maar waarom?" Doch Otto was alweer bij de deur. „Er is nu geen tijd om alles uit te leg gen." zei hij ongeduldig. „Ge moet mij op mijn woord geloven en ge zoudt ver standiger aan doen, uw tegenstand op te geven en ons te helpen zoeken!" Hij zag aan Gabor's houding dat hij het pleit gewonnen had en beduidde Dis tel, de zigeuner los te laten. „Kom mee", beval hij, „en vertel ons liever, waar ge Zaïda het laatst gezien hebt en welke richting zij uitging!" Gabor en Distel volgden Otto naar buiten. „Daar!" wees Gabor in de verte. „Ik dacht, dat zij in de richting van de kluis rende, maar zij moet zich bedacht hebben..." „Ze kwam net uit de kluis", stelde Otto vast, terwijl hij haastig de omge ving opnam. Aan alle kanten waren zij omgeven door laag kreupelhout en Otto begreep direct, dat het een haast on mogelijke taak zou zijn, het meisje en haar achtervolger op te sporen. „We moeten ons verspreiden", beval hij. „Ze kunnen onmogelijk ver weg zijn. De- geen, die iets ziet bootst driemaal de kreet van de sperwer na!" En terwijl zij in verschillende richtingen het kreu pelhout binnendrongen, voegde hij er somber aan ioe: De hemel geve, dat we op tijd komen!"

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2