Vloedgolf van stakingen overspoelt Frankrijk ZU WACHT OP BERICHT UIT NEDERLAND GENIET van zonnige lenteweelde, ge niet van licht en schaterende kleur. En omdat u genieten wilt zonder storende schittering - daarom De de prinses, de bruid en burgermeesterszoon Hellevoetsluis bedroefd over zandverspilling AMBTELIJK STARTSEIN SALUUT! Ziekte van vice-president verhindert bespreking A lgerije-F r ankrijk ,1:1:1! Rake klappen op Charlois Obsessie dreef bejaarde man tot moord GD SUNGLASSES BOERDERIJ IN AS NA DE START Maandag 27 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Duitse liberalen naar Canossa Sportschool Geesink weer sterkste Vliegtuig verliest sleep Japanse fabrieksteams naar Asser TT Belgische jeugdleidsters bij brand omgekomen Elektriciteit goedkoper in Friesland Per helikopter Postzegeltentoonstelling W.-Duitsland weert vers „grens-vlees HOOG BEZOEK voor mr. Stikker MENIGTE IN ORAN DOODT TERRORIST Bankbediende bedroog boer Robert van Veen naar Nederland Werktij denverkorting gemeente Rotterdam Ambtenaren moeten Papiaments leren Geen vervolging mevr. Smeets Ouden van dagen a.o.w. hongerloon Pag. 5 Van onze correspondent BONN De Westduitse vrije demo cratische partij (de liberale partij) heeft op haar congres te Frankfort aan de Main haar programma bekend gemaakt voor de Bondsdagverkiezingen van 17 september. Zij is daarmee de eerste po-| litieke partij die haar verkiezingspro-1 gramma kenbaar heeft gemaakt. De Westduitse liberale partij, sinds! vele jaren in de oppositie, wil weer in i de regering terug. Als aanhangsel van de grote regeringspartij, de C.D.U., trok zij weinig kiezers daar het merendeel van de bevolking natuurlijk die partij haar stem gaf die de politiek had ont worpen welke leidde tot zulk een on gekende voorspoed. Ook aan de zijde van de sociaal-demo cratische oppositie voelen de liberalen zich echter nie-t gelukkig. Als oppositie partij behaalde de F.D.P. geen stem menwinst. Nu wil zij daarom weer sa mengaan met de regeringspartij. Van de door haar uitgesproken voorwaarde dat zij van geen regering deel zou uitmaken waarvan Adenauer bondskanselier is hoort men niets meer. Onzinnig verwijt Het. liberale verkiezingsprogramma begint met het onzinnige verwijt dat in de twaalf jaar dat West-Duitsland be staat de hereniging van Duitsland geen stap dichterbij is gekomen, en dat Ber lijn in permanent gevaar verkeert. Dat is toch niet de schuld van de Westduitse regering, maar van de Sowjetunie! Niet temin, de Bondsregering moet volgens de liberalen met eigen plannen voor de hereniging komen omdat het niet vol doende is deze kwestie alleen aan de bondgenoten over te laten. Alweer: men doet alsof de Russen niet bestaan, die toch hun Oostduitse satelliet niet prijs zullen geven. Verder moet West-Duitsland streven naar een rechtvaardig vredesverdrag en diplomatieke betrekkingen aanknopen met de oostelijke buurlanden zonder daarbij afstand te doen van grondgebied. ,.Alleen wij" Het recht op herstel van het Duitse rijk binnen de grenzen van 1937 (dus met inbegrip van een deel van het tegen woordige Polen en van het bij de Sow- jetunie ingelijfde deel van Oost-Prui sen!) moet worden verdedigd. Alleen een moderne liberale staat kan naar de mening van de Westduitse libe ralen een antwoord geven op de com munistische uitdaging. De liberalen zijn voorts tegen elke belastingverhoging en voor de absolute handhaving van de vrije economie. Zij willen geen socialistische experimenten en verlangen dat de indus triële eigendommen van de staat in par ticuliere hand overgaan. De Europese sa menwerking moet worden bevorderd voorzover dat althans niet ten koste gaat van Duitslands hereniging. ROTTERDAM (ANP) In Rotter dam heeft de sportschool Geesink uit Utrecht voor de tweede achtereenvolgen de maal het judokampioenschap van Ne derland voor teams behaald. Deze titel werd pas in de laatste partij van de dag veroverd. In die laatste partij overwon Anton Geesink de Eindhovenaar Harks. Het puntentotaal van de Eindhovense judo vereniging PSV werd hierdoor 27. De Utrechters k- amen op 30. Bij de B-teams werd de judovejreniging Rotterdam al direct verrassend uitge schakeld door de judoclub Haarlem. De titel kwam dit jaar bij de judoclub EHS uit Hilversum terecht. A.D. 6.13 26 MRT 1323 NO. 1323 De resultaten van de ontmoeting waren: A-teams: Sportschool Bontje (Den Haag) Sportschool Spermon (Emmen) 37—7; Sport school Bontje—judovereniging PSV (Eindho ven) 15—32; sportschool Geesink (Utrecht)— judovereniging Amsterdam 4010. judover eniging PSV—-Sportschool Geesink 2730. B-teams: judovereniging Rotterdamjudo club Haarlem 20—27; judoclub Haarlem—ju doclub EHS (Hilversum) 20—22: judoclub Hilberdink (Groningen)—judoclub Essink Eindhoven) 2522: EHS—judoclub Hilber dink 27—20. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Rakelings langs tele visie-antennes zeilde gistermiddag een bundel doeken en kabels over de Rotter damse wijk Blijdorp. Het was de sleep van een reclamevliegtuigje, dat boven de voetbalvelden en de stad had gecirkeld. De sleep, die was losgeraakt, kwam evenwel zonder schade aan te richten neer op een opslagterrein van de ge meente. Vergezeld van haar mede-studen ten bezocht prinses Irene zaterdag middag te Schaarsbergen de recep tie van een bruidspaar dat de bijzon dere belangstelling van de Utrechtse studentenwereld genoot omdat zo wel bruid als bruidegom honorair lid van de Utrechtse studentenvereni ging waren. De bruidegom was de Rotterdamse advocaat mr. II. V. van Walsum, een zoon van de burgemeester van Rotterdam, en de bruid was een „Arnhems meisje", mejuffrouw G. D. Kieft, lerares aan het Haagse Montessori Lyceum. Prinses Irene bood mede namens de studententoneelvereniging Con cordia Crescainus het bruidspaar haar gelukwensen aan. Van onze correspondent PARIJS. Het succes van de staking van ambtenaren op 14 maart die zelf reeds het gevolg was van een zekere ontevredenheid over de klasse ringen en salarissen schijnt over geheel Frankrijk een ern stige sociale onrust te hebben veroorzaakt. Kort na de actie van de openbare diensten wer den de gas- en elektriciteitsbe drijven door een staking getrof fen en sedert dat ogenblik is er geen dag meer voorbij gegaan zonder stakingen bij openbare of particuliere bedrijven. De Hoogovens in Lotharingen, de metaalindustrie in het noorden, de elektrische industrie rondom Qharires, de schoenindustrie in de Dröme, de papierfabrieken in het noordwesten, alle zijn ze reeds door „waarschu wingsstakingen" geteisterd. De oproep van premier Debré en de toezegging van de werkgeversorganisaties dat de lonen slechts verhoogd zullen worden met maximaal 4 pet. als de produkti- viteit daartoe aanleiding geeft, hebben de spanning verhoogd. Na de afkondiging van een staking bij de televisie gedurende de paasda gen, heeft nu al het Franse onderwij zend personeel van de dorpsonder wijzers tot de hoogleraren toe laten weten, dat het zich zal onthouden van het afnemen van examen, het geven van cijfers voor de overgangsrappor ten, en het afnemen van overgangs examens, indien de minister van on derwijs niet toegeeft aan de door hun vakbonden gestelde eisen. Bovendien zal het onderwijzend personeel geen gevolg meer geven aan welk ver zoek dan ook van het departement van onderwijs. De inwilliging van de eisen van de vakbonden voor het onderwijzend per soneel zou de Franse staat komen te staan op dertig miljoen gulden; de staat van zijn kant heeft het onder wijzend personeel precies de helft daarvan aangeboden. Dit aanbod is af gewezen in vergaderingen die tijdens het afgelopen weekeinde in het gehele land zijn gehouden. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Correct salue rend begroette een eerste luitenant vorige week een garagehouder te Bergen op Zoom. „Ik wilde voor geruime tijd een auto huren", zei hij, „het moet een goede wagen zijn. Ik kom hem hier elke avond stallen". De garagehouder zocht een bijna nieuwe wagen uit en vulde de tank. De luite nant, die had gezegd W. V. uit Clinge te zijn, drukte hem de hand, salueerde en reed weg. Hij bleef weg. In de kazerne die hij had genoemd kende men geen luitenant V. Bij de politie had de garagehouder meer succes. W V. was daar góed be kend. Hij staat diverse keren in het op sporingsblad, verdacht van verduisterin gen (o.m. van auto's), heling en dief stallen. ASSEN. (A.N.P.). Niet minder dan drie Japanse fabrieken, zullen door of ficiële fabrieksteams vertegenwoordigd zijn op de TT-races, die zaterdag 24 juni op het circuit van Drenthe bij Assen worden gehouden. Behalve de Honda Motor Company, die vorig jaar voor het eerst aan de races deelnam, hebben ook de Suzuki Motor Company en de Yamaha Motor Company besloten naar Nederland te komen. Reeds tien dagen voordat de startvlag zal vallen, zullen rijders en machines in Nederland arriveren. Alle drie merken komen zowel in de 125- als in 250 ce-klasse uit. Burgemeester en mevrouw Walsum kijken blij toe. Van BRUSSEL. Twee Belgische jeugd leidsters zijn gisteren bij een brand in een kindercentrum in De Panne, aan de Belgische kust, om het leven geko men. De negentig kinderen die in het centrum waren ondergebracht, bleven ongedeerd. Eva Kaczmarczyk (10) wachten Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM In het Poolse stadje Tczew wacht een meis je van tien jaar met spanning op bericht uit Nederland. Als het komt zal het betekenen, dat voor haar de kansen om weer te worden als andere, gezonde kinderen, be langrijk zijn vergroot. Eva Kaczmarc zyk heeft kinderverlamming; in Ne derland wonende Polen zijn nu een actie begonnen voor haar genezing. Poolse doktoren hebben verklaard, dat het kind hoogstwaarschijnlijk weer goed zal kunnen lopen als het een jaar in een revalidatiecentrum is verpleegd. Het tragische is, dat de kansen voor Eva om in een dergelijk instituut te worden opgenomen in Polen bijzonder klein zijn. Revalidatiecentra zijn er in Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. In Friesland is de elektrische stroom met terugwerken de kracht tot 1 maart goedkoper ge worden. Dat kon doordat de prijzen van brandstoffen zijn gedaald en door dat de centrale in Leeuwarden is ge moderniseerd en dertig procent goedko per werkt. De verlaging van het tarief scheelt de huisvrouw een halve cent en bedrij ven waarvoor de terugwerkende kracht tot 1 januari geldt 10 tot 35 cent per kilowattuur. 1^, W tom/w. i tatuwm. dictf poci/iu^Janjüx ia prtyXam IgWjIw Bo/rAic Aitj mtc lic/ujt fyc "uWuitL amia. Thj5j|ta iajU do o:ido Tkoi-óattiO. U cjo to hwul oïutóuo, 'Mifjiiw. yn'MSJÜL toLA i uomi/A. ^jci. Uiodüi c-kcAm als. fydfo w apa/rojkch, 0 dswó-ch, bil&cb i b.jMo powfw^ wtbüüJv, ataUr^ffi ckiaïa, cJuhM. ACdm. "Ja- ijit/m,Qwm onmis koika. itak wJoi, ja. 'gswa tyd* ACp/vno. cWüi. loMin pwi$ o to v WcUit/i/oA i vihn.U ko-dia/Uty S-oaU. inwrut WW/nii xa wildly poxd/va/ 'UwunuA MM Advertentie beter en gezonder Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de buurt van de Doklaan en het Karei de Stouteplein is het zondagavond tot wanordelijkheden gekomen onder de jeugdige bezoekers van twee, daar gevestigde dansgelegen heden. Opgeschoten jongens uit het weste lijk stadsdeel Waren naar' Charlois ge komen met de bedoeling „verhaal te halen" nadat vorige zondag een hunner daar een pak slaag zou hebben opgelopen. De politie zag zich enige malen ver plicht krachtdadig op te treden om de orde te herstellen. Het enige slachtoffer was een jongeman uit het Westen die over hoofdpijn klaagde nadat hij van „iemand van de Overkant" een klap met een boksbeugel had moeten incasseren. Van onze correspondent PARIJS. Het schijnt, dat de datum van het begin van de Frans-Algerijnse onderhandelingen pas zal worden vast gesteld, zodra enige zekerheid is ver kregen over de gezondheidstoestand van Belkacem Krim, de vice-president van de voorlopige Algerijnse nationa listische regering. Hij is voor de Al gerijnen een onmisbare figuur bij deze onderhandelingen. Hij is niet alleen de specialist op het gebied van buitenlandse zaken, maar bovendien de enige nog levende of al thans in vrijheid zijnde figuur uit de groep, die op 1 november 1954 de vrij heidsstrijd in Algerije begon. Het vast stellen van deze datum, waarover in het afgelopen weekeinde een communi qué verwacht werd, zal het onderwerp worden van een nog te houden bespre king tussen de Franse en de Algerijn se afgevaardigden in Zwitserland. De ziekte van Belkacem Krim komt de Algerijnse leiders evenwel niet on gelegen. Nu kunnen de verschillende politici, die naar Kairo en naar Da mascus vertrokken zijn, op hun gemak bun overleg over de komende onder handelingen voortzetten met de Arabi sche leiders. Uit het feit dat drie Al gerijnse leiders naar Kairo zijn ge gaan, kan men afleiden, dat Ferhat Abbas meer waarde hecht aan het oor deel van Nasser eri dat van de in de Egyptische hoofdstad aanwezige am bassadeurs van communistische staten, dan aan dat van zijn partners in de toekomstige Magreb. Wat Ferhat Ab- öas zeker in Kairo zal willen verkrij gen, is de toezegging van de commu nistische staten, dat zij, in een geval van een mislukking, het Algerijnse vrij- beidsfront zullen blijven steunen in de strijd tegen Frankrijk. De keuze van de verblijfplaats van de Algerijnse delegatie schijnt op Genève gevallen te zijn. De Algerijnen hebben deze stad uitverkoren boven Lausanne of Montreux. Omdat Genève in de in ternationale diplomatieke wereld meer allure heeft dan de twee andere steden. Bovendien zal ongetwijfeld de aanwe zigheid van een groot aantal diploma ten uit Oost en West (aanwezig op de ontwapeningsconferentie) niet vreemd zijn aan deze keuze. Zo zou de Alge rijnse delegatie kunnen profiteren van de bestaande diplomatieke kanalen om eventueel contact op te nemen met de regeringen van de machtigste landen van Oost en West. De en'ige die deze keuze niet schijnt te bevallen zijn de Zwitsers zelf. In een grote stad als Genève is de be waking veel lastiger, al is de Algerijn se delegatie van plan een beroep te doen op de halfbroer van Ferhat Ab bas, dr. Ahmed Francis, die te Genève een villa bezit, welke de Algerijnse de legatie zou kunnen herbergen. De de legatie zou zich telkens per helikopter naar Evian begeven of, in het geval van slecht weer, per auto. ROTTERDAM. Onder de naam „Rotterdam 1961" wordt van 7 tot en met 9 april in de Glazen Zaal van het Ahoy-gebouw te Rotterdam een natio nale postzegeltentoonstelling gehouden, georganiseerd door de Rotterdamsche Philatelisten-Vereeniging. Deze expositie valt samen met de Bonds- en Filatelistendagen, die dit jaar eveneens iri Rotterdam worden gehou den. De loco-burgemeester van Rotter dam en lid van de Rotterdamsche Phi- latelisten Vereeniging. J. U. Schilthuis opent de expositie. De Nederlandsche Vereeniging van Post zegelhandelaren heeft twee speciale en veloppen in de handel gebracht, die men op de tentoonstelling door de PTT van bijzondere stempels kan laten voorzien. Van onze correspondent VENLO De Westduitse douane zal strenger gaan optreden tegen de men sen voornamelijk Westduitsers die bij het overschrijden van de grens vlees invoeren. Voortaan zal zelfs de kleinste hoeveelheid vers vlees niet meer over de grens mogen worden meegenomen. Zeer veel Duitsers koch ten tot ni. toe het vlees voor het da gelijkse gebruik in de Nederlandse grensplaatsen. De nieuwe voorschriften gaan zelfs zo ver, dat ook vakantiegangers geen grammetje vers vlees zullen mogen meenemen. Doen zij dat toch en wor den zij betrapt, dan zal het vlees in be slag worden genomen. Sinds enkele dagen zijn ook voor de invoer van verwerkt vlees beperkende bepalingen van kracht geworden. Alleen gekookt vlees mog nog worden meegenomen. Van een onzer verslaggevers HELLEVOETSLUIS. Hellevoetsluis had er op gerekend, dat het met zand, dat bij de Deltawerken in het Haringvliet vrijkwam voor een zacht prijsje verschei dene terreinen zou kunnen ophogen. Zo zou het bouwrijp maken van grond voor woningbouw, industrievestiging en recre atie goedkoop worden. Door deze rekening dreigt een streep te worden gehaald door de Deltadienst, zoals Hellevoetsluis' burgemeester, jhr. T. A. J. van Eysinga, het tegenover ons uit drukte. Hij zei: „Onlangs heeft de Deltadienst laten weten, dat het gebruik van zand voor zg. afgeleide werken op de tweede plaats zou komen. Het wordt primair als afval beschouwd en in zee geworpen. Voordelig Oorspronkelijk dacht men, ook bij de Deltadienst, dat dit zand voor twee tot drie kwartjes per kubieke meter ter be schikking zou kunnen worden gesteld. Ongeveer twee maanden geleden kwam de mededeling, dat dit niet het geval kon zijn. De Deltadienst was wel bereid het afvalzand te leveren tegen de kostende prijs van twee gulden tot een rijksdaal der per kubieke meter." Burgemeester Van Eysinga zei, dat het standpunt van de Deltadienst is: „Hoe kan ik zo voordelig mogelijk de werken ma ken". Dan is het zand in zee werpen het voordeligst. Hij is echter van mening, dat daarmee een nationaal kwaad wordt aan gericht: „Zoveel zand en zand is lang zamerhand een schaars artikel geworden weggooien is, afgezien van de kosten, eigenlijk misdadig". Jhr. Van Eysinga vervolgde: „Als het zand toch weg moet, kan het beter wor den opgeslagen, bv. om grond te winnen. Op zichzelf hebben gorzen geen waarde. Zij moeten worden opgehoogd. Als er vier meter op moet worden gebracht, wor den de kosten van de grond met het bouwrijp maken mee, te hoog. Voor die prijs kan men heel Voorne kopen, maar dan wordt landbouwgrond aan het agra risch gebruik onttrokken. Ik beschouw het daarom als een nationale winst als het zand niet in zee wordt gegooid." De burgemeester van Hellevoetsluis ein digde: „Ik weet wel, dat een rijksdaalder voor een kubieke meter zand goedkoop is, maar voor bepaalde gronden kunnen die kosten toch nog te hoog zijn. Dan moe ten die kosten maar drukken op het bud get van de Deltawerken". AMSTERDAM De 72-jarige ex- kapper, die vrijdag in zijn woning aan de Bonairestraat të Amsterdam achtereen volgens zijn 72-jarige vrouw wurgde en zijn 41-jarige zoon met een aantal hamer slagen van het leven beroofde, zal van daag voor de officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, worden geleid. Zaterdagochtend heeft de bejaarde man na een uitvoerig verhoor een volledige bekentenis afgelegd. Als motief voor zijn gruwelijke daad gaf hij op, dat de geeste lijke toestand van zijn lichtelijk debiele zoon, hem al jarenlang tot een obsessie was geworden. De kapper in ruste wilde niet, dat de zoon zijn ouders zou over leven. Daarom was hij tot zijn fatale ge welddaad gekomen. Ik wilde mijn hele gezin, op mijn elders wonende, getrouwde dochter na, tegelijk met de dood confronteren, aldus de dader. MENAGGIO (Italië) (AP) De opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, generaal Nor- stad, en zijn echtgenote hebben dit weekeinde doorgebracht bij de Neder landse ambassadeur bij de Navo, mr. D. U. Stikker, in diens villa aan het Comomeer. De villa van mr. Stikker ligt op slechts enkele kilometers afstand van de villa van de Westduitse bondskan selier Adenauer. Deze zou met zijn dochter gisteren een bezoek brengen aan mevr. Stikker en Generaal Nor- stad. Als mr. Stikker en dr. Adenauer tegelijkertijd hun vakantie aan het Co momeer doorbrengen, komt de Duitse staatsman al'Cljd een dag op bezoek. ORAN (Reuter) Een woedende menigte heeft gisteren een mohamme daanse terrorist gelyncht, die een gra naat had geworpen naar de uitgang van een voetbalstadion, dat juist leeg stroomde. Er werden zes mensen ge wond. Verscheidene auto's werden be schadigd. De menigte wierp zich op de dader en belette de politie tussenbeide te ko men. De mohammedaan werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij spoedig overleed. Het was het derde incident in Oran binnen 24 uur. In Constantin hebben terroristen een bom geworpen in een bar, waardoor zestien mensen werden gewond, onder wie negen soldaten. de Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De politie heeft 28-jarige'bankbediende G. K. uit Haar lem gearresteerd. Hij zou twaalfduizend gulden, die hij van een boer had gekregen om er effecten voor te kopen, voor zich zelf hebben gebruikt. Er is geen cent van over. De boer had K., die op een bank te Amsterdam werkt, in het voorjaar van 1959 tienduizend gulden gebracht. Hij zou er effecten voor kopen en verhandelen. „Mocht je ooit meer geld nodig hebben, dan geef je maar een sein", had de boer gezegd. Anderhalf jaar later vroeg de bank bediende nog tweeduizend gulden. Hij kreeg ze prompt. Toen de boer vroeg om een afrekening kreeg hij die. De boer gaf aan de hand daarvan de aan- en verkopen van effecten op aan de belasting en betaalde er belasting over. Thans is gebleken dat de bankbediende de afrekening post voor post uit zijn duim had gezogen. Om te bedanken voor de me dicijnen, die zij uit Nederland had gekregen, schreef Eva Kaczmarczyk een briefje naar de Poolse Caritas in ons land. Zij zei daarin onder andere: „Ik wii ook graag samen met mijn vader U hartelijk bedan ken voor de medicijnen en ik ben erg blij, dat ik in Nederland misschien kan worden opgeno men om te genezen. Ik kan nu een heel klein beetje lopen, maar alleen met mijn stokken en beugels en met de hulp van mijn ouders. En ik zou graag alleen willen lopen." het land veel te weinig; de weinigen die er zijn zitten meer dan vol. IN WANHOOP In zijn wanhoop over het lot van zijn kind heeft de vader van Eva een brief geschreven aan de Poolse Caritas in Nederland. Deze vereniging van in Ne derland wonende Polen stuurt al jaren lang medicijnen naar landgenoten in het vaderland, die zelf geen genees middelen kunnen kopen óf omdat zij het geld er niet voor hebben óf omdat bepaalde geneesmiddelen in Polen een voudig niet te koop zijn. In zijn brief smeekte vader Kacz marczyk de Po'lse Caritas om het meisje naar Nederland te laten over komen en haar voor één jaar in een Nederlands revalidatiecentrum te plaat sen. „De ziekte van ons kind duurt nu al meer dan vier jaar en ik heb alles wat ik bezat al verkocht om genees middelen voor haar te kunnen kopen", zo onderstreepte hij zijn noodkreet. De Polen in Nederland hebben on middellijk geneesmiddelen gestuurd een lief briefje van Eva zelf was de beloning daarvoor. Zij zijn echter ook een actie begonnen 'om te proberen de acht- tot tienduizend gulden bijeen te brengen, die nodig zijn om het meisje voor een jaar naar ons land te laten komen. VRIENDEN De medicijnen, die de Poolse Cari tas naar Polen stuurt, worden betaald met het geld, dat wordt bijeengebracht door de in Nederland wonende Polen en hun Nederlandse vrienden en rela ties. Er was echter geen schijn van kans, dat deze kleine groep mensen Ook voldoende geld voor de overkomst van het meisje en haar verblijf hier op tafel zou kunnen leggen. Dat is de reden geweest waarom de Poolse Cari tas bij de Rotterdamsche Bank aan de Coolsingel in Rotterdam (giro 3016) een rekening heeft geopend. Wellicht zijn er mensen, die ons willen helpen, zo heeft de vereniging geredeneerd. Zij heeft haar actie het motto „voor Eva" meegegeven. Voor Eva. die intussen in Tczew wacht op bericht uit Nederland. Advertentie Eigen nieuwsdienst SYDNEY De zes maanden oude Robert van Veen. wiens moeder onlangs in Australië plotseling overleed, zou gis teravond uit Sydney naar Nederland vertrekken. Vorige week mocht de baby niet uit Australië weg omdat er geen pas poort voor hem was en ook geen bewijs dat hij zijn belastingen had betaald. De K.L.M. heeft intussen gezorgd dat Robert zijn papieren kreeg. De baby is voor de vlucht naar Amsterdam onder de hoede gesteld van de heer en me vrouw Van Laarhoven, een echtpaar van Nederlandse afkomst dat in Sydney woont en dat met vakantie naar Neder land gaat. Robert van Heens vader en twee zusjes zijn enige tijd geleden per schip naar Nederland gegaan. Na hun vertrek over leed mevrouw Van Heen. De vijftienjarige Marinus de Jong uit Bleskensgraaf is zaterdag in zijn woon plaats door het kamrad van de koren molen De Vriendschap gegrepen en gedood. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de donderdagmid dag te houden raadsvergadering komt de invoering van de vijfdaagse werkweek voor het Rotterdamse gemeentepersoneel en een verkorting van de werktijd aan de orde In hun voorstel aan de raad overwegen B. en W. dat in de industriële agglomera tie van het Waterwegcomplex de werk tijdverkorting hand over hand veld wint en de gemeentelijke overheid in een uit zonderingspositie zou komen te verkeren indien ook zij niet op korte termijn de vrije zaterdag zou invoeren. Waarschijn lijk zal binnenkort in Rotterdam ruim de helft van de arbeidende bevolking van deze verbetering der arbeidsvoorwaarden profiteren. Zaterdag B. en W. zijn van oordeel dat met in gang van 1 mei de vrije zaterdag voor het gemeentepersoneel moet worden inge voerd en dat de werktijd van hen, die 48 uur per week werken moet worden teruggebracht tot 45 uur. In de arbeids duur van de ambtenaren met een werk week van 41 Vi uur hoeft geen wijziging te komen. Bij sommige takken van dienst zal be paald werk onvermijdelijk op zaterdag door moeten gaan: daarvoor zullen af wijkende regelingen moeten worden toe gepast. De voorgestelde verbeteringen zullen geen feitelijke wijziging in de overige arbeidsvoorwaarden tengevolge mogen hebben, wat niet wegneemt dat bij de praktische invoering van de werktijdver korting of bij werktijdverschuiving af zonderlijke regelingen nodig zullen blij ken. Ook voor het treffen van die rege lingen vragen B. en W. in hun voorstel machtiging. Advertentie WILLEMSTAD (A.N.P.) De Antil liaanse ambtenaren moeten Papiaments leren begrijpen en spreken. Zo is be paald in een nieuw ontwerp-landsverorde- ning, dat de rechtspositie van de ambte naren tot onderwerp heeft. Zij moeten zich uiterlijk een jaar nadat zij zijn aan gesteld behoorlijk in het Papiaments ver staanbaar kunnen maken. POLAROID UITGAANSVERBOD Deze belemmering van de persoon lijke vrijheid kennen wij in Neder land gelukkig niet meer. Als ordente lijk burger staat het U vrij Uw huisdeur achter U dicht te trekken op elk nur van de dag of de nacht. Steekt U dan eens een doosje Karei I CHARMANT bij U. Dat zijn die kleine heerlijke 5-oents sigaartjes, die niet uitgaan, maar rustig doorbranden. U geniet ervan tot de laatste trek. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De officier van jus titie te Maastricht, mr. A. W. Rosinjgh, heeft laten weten, dat hij afziet van een vervolging wegens meineed tegen de echtgenote van Marcel Smeets, de di recteur van het luchtreclamebedrijf Trekair te Maastricht. Mevrouw Smeets werd beschuldigd van meineed in het geruchtmakende pro ces, dat tegen haar echtgenoot werd ge voerd, nadat een van zijn vliegtuigen, een Fokker-S 11 boven de Noordzee was verongelukt. Daarbij verloor de piloot Ben Klein het leven. Op een van de eerste zittingsdagen van het proces verklaarde mevrouw Smeets, dat de majoor van de rijkspolitie, jonk heer De Beaufort, haar in een telefoon gesprek had geïntimideerd. De rijkspoli tieman zou hebben gezegd, dat haar man over de oorzaak van het tragische on geluk een bepaalde bekentenis had af gelegd. Smaad Na de vrijspraak van de heer Smeets stelde de commissaris van de rijksre cherche te Maastricht een onderzoek in naar de tegenstrijdigheid tussen de ver klaringen van mevrouw Smeets en jonk heer De Beaufort. Hierop volgde een aanklacht wegens meineed. De officier van justitie is inmiddels tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding is om de verklaring van mevrouw Smeets ver der nog in twijfel te trekken. De direc teur van Trekair is inmiddels in overleg getreden met zijn raadsman. Hij over weegt een aanklacht wegens smaad te gen de majoor van de rijkspolitie. VEGHEL. Toen de heer Timmer uit Veghel gistermiddag achterom keek, zag hij de boerderij van zijn vader, die hij net had verlaten, in lichter laaie staan. Een half uur later was het gebouw tot de grond toe afgebrand. Er was toen voor tienduizenden gul dens schade aangericht. De zoon was vertrokken met de au to, die in het achterhuis had gestaan met de uitlaat in het hooi. Een vonk heeft het hooi waarschijnlijk aangesto ken. Er is vijftienduizend gulden aan pa piergeld verbrand: de opbrengst van koeien, die onlangs waren verkocht. Verder verbrandden een koe, huisraad en landbouwwerktuigen. DEN HAAG De uitkering krachtens de a.o.w. is onvoldoende voor een mens waardig bestaan. Dit is de opvatting van het Centraal orgaan samenwerkende organisatie (Coso), waarin een aantal verenigingen en bonden van ouden van dagen is vertegenwoordigd. Het Coso heeft de Sociaal-economische raad gevraagd de regering te adviseren om de grondbedragen van de a.o.w. te I verhogen 1 Velen 'moeten, aldus het Coso, op 65-jarige leeftijd de hulp inroepen van sociale zaken. Daardoor worden zij ge- degradeerd tot armlastigen. De bedrijfs pensioenfondsen zijn nu nog zo laag, dat zelfs zij die dit pensioen trekken nog een onvoltooid inkomen genieten. Het Coso stelt voor om de kosten van het verhogen van de uitkering uit de algemene middelen te betalen, zoals ook is gebeurd bij de algemene werkloos heidsverzekering. Het verhogen van de premie voor de a.o.w. wordt voor velen bezwaarlijk geacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5