Veere bereidde zijn vissers een waardig afscheid Drie problemen beheersen nu de politieke strijd Motie in raad Tliolen over de riolering witte tanden dropn Aanmeldingen lopen ook in voor emigratie Zeeland terug Reddingsboot „Blankenheim" officieel overgedragen Bert Haanstra zorgde voor een historischeoptocht Geen treurmars BURGEMEESTER: „HET GA JULLIE GOED!" Zeeuwse stichting voor revalidatie Nieuwe voorzitter van „Witte van Haemstede" Moederkruistocht KAMERLID VAN BENNEKOM TE GOES: Jaarvergadering en voorlichting C.E.C. Aanrijding met schaap Schipper Minnehoo mee naar Burghsluis Puck met jeugdtoneel Zeeuwse NIRIA besprak brandende kwestie Raad' VH. Arendskerke Meer dan drie miljoen voor Steun Kerkbouw Gunning zwembad aan oesterputten SARCO GLOBINE Garagehouder door oplichter in uniform misleid ft Maauuug 2. I maart 196J v, Loki l>AOJüi.L,A1J Fag. i 1/EERE. Het aloude stadje Veere heeft zaterdag afscheid genomen van zijn vissers. Het was een ontroerend afscheid, maar tegelij kertijd toch ook een vaarwel zonder sentimentaliteit, omdat de vissers elders een nieuw bestaan hopen op te bouwen. Wel sprak burgemees ter jhr. I. F. den Beer Poortugael gevoelvolle woorden, maar hij vermeed welbewust te belanden bij Rhijnvis Feith en hield het maar bij Nijhoff. Bovendien zijn vissersmensen keiharde lieden, die zich niet zomaar uit het veld laten slaan, maar fier en zelfbewust de toe komst binnenzeilen. Trouwens, er heerste ondanks het scheiden van de wegen toch een opgewekte sfeer in het Verenigingsgebouw, waar de vissersvrouwen uit Arnemuiden met hun breed opgezette hagel witte kappen, hun vlekkeloze beuken en hun „blozende" wangen zichtbaar geamuseerd de toespraak van de burgemeester beluisterden en zelfs af en toe een glimlach niet konden onderdrukken. Op het podium zetelde het fanfa regezelschap „Veere's Genoegen". Het speelde na de afscheidsrede van burgemeester Den Beer geen treur mars, maar het Zeeuwse Volkslied, een klankrijk bewijs dat het „Luc- tor et Emergo" bij de vissers nog hoogtij viert. Tussen de vissers en hun vrouwen, in groten getale op uitnodiging van het Veerse gemeen tebestuur naar het markiezenstadje gekomen, scharrelde cineast Bert Haanstra, dan weer peinzend in een hoekje van de zaal, dan weer haas tig toeschietend op een vrouwtje, dat allemaal voor zijn film iets bijzon ders belooft te worden. Haanstra Het was diezelfde Haanstra die in de pauze van de afscheidsbijeenkomst op de hem bekende charmante wijze erin slaagde een historische optocht door Veere te formeren. Een stoet van mannen en vrouwen, vergroeid en vergrijsd in het vissersvak, voor de laatste keer flanerend over de kade. En ook daar stond Haanstra, druk ges ticulerend als bereidde hij een nieu we speelfilm voor, en geassisteerd door cameramensen, die ergens op een van de schuiten verdekt opgesteld dit voor Veere en de vissers uitzonderlijke ogenblik op het niet altijd geduldige celluloid vastlegden. Voor de laatste maal zijn vissers vrienden ontvangend zei burgemees ter Den Beer dat „over elf dagen" het hart uit Veere wordt weggesne den. Het hart, de visserij, aan welke bestaansbron de plaats haar ontstaan te danken heeft. „U gaat ons nu de finitief verlaten. Wij betreuren dat heel erg. Dat het nu juist dit oeroude bedrijf moet zijn dat Veere de rug toekeert", beklemtoonde de bewogen burgemeester, „dat treft ons diep. Maar de veiligheid van ons goede Zee land eist het. En al hebben wij dan ook geen mensen van Rijkswaterstaat uitgenodigd, wij hebben groot respekt voor de aangelegde dijk. Ook al is het asfalt op drijfzand...! Gevochten hebben we een voor een sluis in de Dam, want een dam zonder sluis is voor Veere een kruis. Maar al komt de sluis er niet, we zullen er geen drama van maken en waardige kruis dragers zijn". Nieuwe kansen „Er komen nieuwe kansen voor de vissers, daar in Colijnsplaat", ging de burgemeester, aangehoord door nage noeg de gehele leidende vissersgemeen schap in Zeeland, verder, ,,er komt een goede haven en een moderne vismijn. En wij, wij blijven achter met een Veere zonder visserij, maar ook met een Veere, dat zijn oog nu gericht houdt op de recreatie in het Veerse Meer. Want uit iets slechts komt toch altijds iets goeds voort! Misschien wordt het een zware dobber het roer om te gooien, omdat Veere toch een stuk van zijn eigen karakter verliest. Vissersschuiten verdwijnen, jachten zul len nog meer komen dan nu reeds het geval is, maar het hart is er niettemin uit- en dat vinden we buitengewoon jam mer!" Ter herinnering aan hun Veerse ja ren bood de burgemeester daarna al le vissers een vers van Willem Hus- sen aan, inhoudende de schoonheid van het oude stadje. En terwijl jhr. Den Beer zijn spreektempo vertraagde zei hij: „Dank voor alles. We zullen jullie nooit vergeten. Het ga jullie goed!" Dit krachtig besluit van de burge meester wekte een wederwoord op bij de voorzitter van de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten", de heer M. Slereveld uit Arnemuiden. „Het is thans de tweede keer dat onze visse rij wordt verdreven. Eerst uit Arne muiden, nu uit Veere, maar we blijven de zeeën bevaren. Vissers zijn we en blijven we. Want sluisknecht of brug wachter willen we niet worden!" Schilderij Mijnmeester Everaars haalde nog oude herinneringen op, die bij de aan- N.C.V.B. vergaderde WEMELD1NGE De Afd. Wemeldin- ge van de N.C.V.B. hield onder leiding van de presidente Mevr. De Ruijter— v. d. Bos een bijeenkomst. De heer I. van Noppen uit Middelburg was als spreker voor deze avond uitgenodigd en behandelde het onderwerp: „Zij vlie gen het nest uit en wij?" De dames Van der Hiele—Lagendijk en SchouwenaarAdriaanse brachten verslag uit van de Gewestelijke verga dering. De volgende vergadering zal worden gehouden op 27 april a.s. waarvoor als spreekster is uitgenodigd Mevr. de Jong —Bikker uit Middelburg. Zij zal als on derwerp behandelen „Eenzaamheid het lot van de moderne vrouw". GOES. Dank zij de samenwerking tussen diverse verenigingen, corporaties en Stichtingen is de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie opgericht. Zij stelt zich ten doel het bevorderen van een zo goed en zo efficiënt mogelijke revalidatie in de ruimste zin des woords voor alle li chamelijk en/of geestelijk gebrekkigen. Aan de Stichting nemen deel de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging Het Groe ne Kruis", de Provinciale Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis", de Provincia le Vereniging „Het Zeeuwse Oranje- Groene Kruis", de Hoofdinspecteur-Di- recteur voor de Arbeidsvoorziening, dis trict Zeeland, het district Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der geneeskunst, de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor minder-validen Actio Vincit Om nia (Arbeid overwint alles), de afdeling Zeeland van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Stichting Fede ratie van beschuttende werkplaatsen in Zeeland, terwijl nog andere colleges en organisaties tot de Stichting kunnen toetreden. Het Dagelijks Bestuur bestaat uit de heren Th. J. Andriessen te Ovezande, voorzitter, A. de Lange te Goes, sekre- taris, A. J. Kaland te Middelburg, pen ningmeester, K. van Dijk en J. Wetse- laar, belden te Middelburg. Tot arts, belast met de medische lei ding van het werk, is benoemd de heer W. K. Wiemer, arts te Enschede, die per 1 mei a.s. in functie zal treden. Het ligt in de bedoeling, dat na enige tijd van voorbereiding, in de verschil lende delen van de provincie een reva- lidatie-team aan het werk zal gaan. Gemeente-avond herv. kerk WEMELDINGE Uitgaande van de Ned. Herv. Kerk, werd in het Ned. Herv. Jeugdgebouw een gemeenteavond gehouden. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de predikant ds. K. W. Slik. Het programma bestond uit enkele zang nummers, die door het pas opgerichte mannenkoor ten gehore werden ge bracht. Dit onder leiding van de direk- teur de heer A. v. d. Cingel. De Jonge Kerkgroep Afd. Wemeldinge voerde hierna het toneelstuk getiteld „Achter de wolken schijnt tocg de zon" op. „De opgaande zon heeft nieutve voorzitter BURGH Onder voorzitterschap van de heer B. Groenleer vergaderde de varkenshoudersvereniging „De Op gaande Zon". De inkomsten bedroegen 510,47, de uitgaven 577,63, zodat er een nadelig slot was van 67,16. Totaal heeft de ver eniging nu in kas 3135,74. Bij de bestuursverkiezing deelde de af tredende voorzitter mede, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. In zijn plaats wordt gekozen de heer A. Bout kan, terwijl de heer W. v. d. Berge herkozen wordt. Het biggengeld werd vastgesteld op 50. Bij de rondvraag sprak de vice- \oorzitter, de heer J. C. de Feiter de scheidende voorzitter, die 26 jaar in het bestuur zat en vanaf 1949 de voorzit tershamer hanteerde, hartelijk toe. Op voorstel van de heer A. Boutkan, wordt de heer Groenleer tot erelid be noemd. Volgend jaar viert de vereni ging het 50-jarig bestaan. Voor de laatste keer wandelt de Veerse en Arnemuidse vissersge meenschap over de kade langs de ditmaal zonder opschik gemeerde schepen. wezige vissers uitstekend bleken aan te slaan. Ernst en luim wist deze visken- ner bij uitstek prachtig te combineren, waardoor zijn betoog een conférence op hoog niveau werd. De heer W. Cal- jouw, voorzitter van de middenstands vereniging, schonk de vissersvereniging nog een schilderij van Wim Vaarzon Morel jr, voorstellende de haven van Veere. De heer Vriends voerde nog het woord namens het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Het afscheid bestond echter niet al leen uit woorden, ook uit beelden op het witte doek. Voortreffelijke kleuren dia's werden in het Verenigingsgebouw vertoond. Dia's die de schoonheid van „de parel aan de Zeeuwse kroon" nog eens uitbundig bezongen. HAAMSTEDE. In de jaarvergade ring van de koninklijke harmonie „Wit te van Haemstede" werden enkele be langrijke veranderingen in de geschie denis van de harmonie besproken. De eerste verandering behelsde het aftre den van de voorzitter, de heer C. A. Hartog, die juist op de 25ste jaarver gadering, door hem gepresideerd, het bijltje erbij neerlegde. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer H. P. Verton. De andere wijziging betrof het overgaan van de harmonie van ho ge- naar lage stemming. Voor de harmonie was 1960 een vrij normaal jaar, alleen de drumband baar de door het vertrek van de tamboer- maitre, de heer J. Bakker, zorgen. Fi nancieel kan de vereniging een stootje verdragen, er is een batig saldo van ruim 3000 gulden. De bestuursleden I. C. Boot en A. v. d. Weel werden her kozen. Penningmeester wordt de heer Vredenbregt, wiens vader en grootva der ook reeds deze functie in de har monie hebben bekleed. Na uitvoerige discussie werd in princi pe besloten over te gaan naar lage stemming, waarvoor in totaal 6500 gul den op tafel moet komen. Daarna werd afscheid genomen van de heer Hartog. Op verzoek van de heer W. B. Boot werd hij benoemd tot adviserend be stuurslid. Later volgde zijn benoeming tot ere-voorzitter. Burgemeester Röell sprak eveneens waarderende woorden tot de heer Hartog. Advertentie GOES De Christelijke Filmactie Goes en omstreken heeft zaterdag in het Schuttershof de bijzonder aangrij pende film „Moederkruistocht" ver toond. Deze film speelt in 1945. Duit se vrouwen zijn hun jongens van veer tien en vijftien jaar kwijt. Het blijkt dat ze zijn „ingezet" in bet leger van nazi-Duitsland. De donateurs van de C.F.A. waren individueel schriftelijk uitgenodigd voor het bijwonen van deze film. Naar wij van het bestuur der CFA vernamen ligt het in de bedoeling ook voor de vol gende films in de eerste plaats de dona teurs uit te nodigen. Het aantal stijgt voortdurend en voor het a.s. seizoen kunnen nieuwe donateurs zich reeds nu opgeven. GOES. Drie problemen staan op het ogenblik in het centrum van de po litieke belangstelling: de kinderbijslag, de commerciële televisie en de mam moetwet, zei de heer J. A. van Benne- kom uit Middelburg, die kortgeleden zijn intrede heeft gedaan in de Tweede Kamer, in de zaterdagmiddag in hote! „De Korenbeurs" gehouden vergade ring van de a.r. statencentrale Goes. Over de kinderbijslag lopen de stand punten tussen de K.V.P. en de C.H.U. en de V.V.D. nogal uiteen. De K.V.P. is bijzonder gesteld op verruiming van de kinderbijslag, terwijl de andere par tijen er zeer sceptisch tegenover staan. De heer Van Bennekom zei persoonlijk te hopen dat een mogelijkheid woidt ge vonden, die voorkomt dat het huidige kabinet over deze zaak struikelt. Hij meende dat men in a.r. kring voelt GOES. De emigratie-gezind heid neemt af, ook in Zeeland. De teruggang van het aantal aanmel dingen zette zich ook in 1960 voort. Dit schrijft de heer P. S. Marinus- sen, secretaris van de provinciale afdeling van de Christelijke Emi gratie Centrale, in zijn jaarverslag. Zaterdagmorgen werd dit jaarver slag in de jaarvergadering bespro ken, waarna tijdens de voorlich tingsbijeenkomst des middags in de Prins van Oranje de heer Marinus- sen nog enkele punten uit zijn jaarverslag aanstipte. De C.E.C.-secretaris noemde ook de oorzaken van de teruggang op: de gro te bedrijvigheid op economisch gebied in eigen land en de daarmee gepaard gaande grote werkgelegenheid. Opmer kelijk is bovendien, dat de landbouw- emigratie zeer sterk is teruggelopen, terwijl er in ons land toch nog altijd landhonger bestaat. Met name veeteelt en tuinbouw bie den in de emigratielanden nog goede mogelijkheden. De groepsemigratie naar Brazilië vindt gestage voortgang en meerdere Zeeuwse landbouwjongeren maken ge bruik van de zg. jongerenprogram ma's voor Canada en Australië. Te Middelburg, Goes en Axel worden elke week spreekuren gehouden. Admi nistrateur in de Zeeuwse hoofdstad werd de heer J. Looise. die de plaats van wijlen de heer A. Flipse inneemt, wiens werk in dankbare herinnering zal blij ven voortleven. Het aantal aanmeldingen beliep in 1960, 27, omvattende 60 personen, te gen 32 aanmeldingen in 1959. In to taal meldden zich in Zeeland 290 per sonen voor emigratie aan, zodat de C.E.C. ongeveer 20 pet voor zijn re kening nam. Het aantal leden liep terug van 46 naar 39. Deze teruggang houdt ver band met de teruggang in het aantal aanmeldingen. Het geheel overziende is er in het jaarverslag sprake van enige teleur stelling. Met name een teruggang in het aandeel van de C.E.C. in het to taal aantal meldingen in Zeeland moet tot nadenken stemmen en sti muleren tot verhoogde activiteit. Voorlichting De middaffbijeenkomst stond meer In het teken van de voorlichting. Na het openingswoord van de heer P. S. Dek ker, die de zieke provinciale voorzitter, burgemeester A. de Kam van Vrouwen polder verving:, sprak de heer T. Cnos- sen, directeur van de Christelijke Emi- ffratiecentrale en vlce-voorzitter van de Ned. Emigratieraad, in een duidelijk betoog over het onderwerp: „Emigratie remmen of stuwen". Spreker ging de beschouwingen van de critici, die de emigratie maar het liefst willen stopzetten, te lijf en stelde daar duideliik de mening van de C.E.C. tegenover. De grote denkfout van de kritikasters is dit: zij draaien hetzelfde lied af als in de jaren van vlak na de oorlog. Toen werd de emigratie gezien in het licht van de nationale en inter nationale arbeidsbemiddeling. Het afremmen gebeurt weliswaar reeds onder de druk van de gewone omstandigheden. „Bij emigratie gaat het in diepste wezen om de vrijheid". De vrijheid om naar een ander land te gaan om zich daar te kunnen ont plooien. De beslissing om te emigreren betekent een keerpunt in het leven. „Wie werken wil en kan in een an der land en durf en energie bezit kan heel veel bereiken, God plaatst ons op deze wereld om Zijn wereld te ontsluiten. Emigreren is tot op van daag toe ten volle verantwoord" al dus de heer Cnossen. Die voorts enke le interessante punten memoreerde uit de historie van de emigratie en aantoonde, dat in een tijdsbestek van tien jaar 340.000 personen zijn geëmi greerd, van wie 4,5 pet is terugge keerd. Op zijn heldere uiteenzetting volgden nog enkele vragen. Tenslotte werden enkele mooie films over Au stralië vertoond, die het bevredigen de aantal bezoekers met grote aan dacht bekeken. Raad Rilland-Bath bijeen RILLAND. De raad komt donderdag 30 maart in een vergadering bijeen. Op de agenda staan o.on. voorstellen tot ver hoging van de subsidie' aan de muziek vereniging, 'het verlenen van een crediet voor de verbetering van het sportveld en een verhoging van de presentiegelden van de raadsleden. RILLAND. Een niet alledaagse aan rijding had de motorrijder F. B. uit Os- sendrecht. Hij werd namelijk in de Da mespolder verrast doordat een schaap van de naast de weg liggende dijk kwam gerend. Een botsing was onvermijdelijk, waarbij het schaap het leven liet. De mo torrijder werd licht gewond, maar zijn voertuig liep zware schade op. voor een compromis. Met betrekking tot de nota over de commerciële televisie merkte de heer Van Bennekom cp dat de voorgestelde regeling door velen wordt gezien als het plaatsen van een breekijzer in het huidige omroepbestel. Voorlopig lijkt mij, aldus spr., het in de nota voorgestelde een gevaarlijk ex periment en hij zei te hopen dat de no ta weinig bijval zal vinden. Spreker meende overigens dat het zeer sterk aan twijfel onderhevig is of voor de denkbeelden van de staatssecretarissen in de Kamer een meerderheid zal zijn te vinden. Ietwat uitvoeriger ging de heer Van Bennekom in op de mammoetwet, die hij een tijdbom onder het kabinet noem de. Het Kamerlid zei principiële en prak tische bezwaren te hebben tegen het wetsontwerp. Zijn ernstigste principiële bezwaar is dat in het ontwerp uiter mate grote bevoegdheden aan de staat worden gegeven en de invloed van de schoolbesturen ('bij het bijzonder onder wijs) belangrijk minder wordt dan thans het geval is. Wij moeten pogen via amendering het wetsontwerp iets min der onaanvaardbar te maken, meende de heer Van Bennekom en dan kunnen wij ons nog het recht voorbehouden voor of tegen het ontwerp te stemmen! Hij deelde nog mede dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen schat dat het debat over de mam moetwet zes weken zal duren. Het wets ontwerp is in de huidige vorm voor mij persoonlijk onaanvaardbaar, zei spre ker. Aan het begin van de interessante causerie besprak de heer Van Benne kom in het kort de moeilijkheden rond de kabinetscrisis van december 1960 en het behandelde op het Partij-Convent van 18 maart j.l. Spr. zei van mening te zijn dat het nu tijd wordt een streep onder deze zaak te zetten. Dat een frac tie het niet altijd eens is met geestver wante ministers zei spr. niet te kunnen betreuren. Het parlement heeft een eigen taaik en mag geen applaudisse rend college worden. De heer Van Ben nekom merkte op dat in de Tweede Ka mer van socialistische zijde met waar dering is gesnroken over het loonbeleid van staats secretaris Roolvihk. Xe mate. loze kritiek van de Partij v. d. Arbeid is, meende de heer Van Bennekom o.a. een gevolg van het feit dat de socialis ten het niet kunnen verkroppen dat er ook zonder deze partij kan worden .ge regeerd. Op dit referaat volgde een geanimeer de discussie. VEERE Behalve van zijn visserij heeft Veere zaterdag ook afstand moe ten doen van zijn reddingsboot „Blan kenheim" en diens onafscheidelijke scliipsei J. A. Minneboo. In een plechtige bijeenkomst in de Campveer- se Toren werd de „Blankenheim" var de Kon. Zuidhollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen van Vee- TER-NEUZEN. De Z.V.U. heeft voor de leerlingen van de middelbare scholen in het Concertgebouw een uit voering gegeven. De toneelgroep „Puck" bracht het stuk „Korczak und die Kinder", van de Duitse schrijver Erwin Sylvanus Egbert van Paridon regisseerde en hijzelf met Albert Spoel, Jan Handling, Heanette van der Heijden en Marie-José Nijsten soeelden het stuk op uitnemende wijze. Er word gespeeld zonder décors en zonder speciale costuums maar wel was er bijzondere aandacht besteed aan de lichteffecten. De 400 jeugdige kijkers werkten zo uitstekend mee, dat zij een compli ment van de leden van „Puck" kre gen. Burgemeester jhr. 1. F. den Beer Poortugael van Veere schenkt hier schipper J. A. Minnebo van de reddingsboot „Blankenheim" ter ge legenheid van diens vertrek naar Burghsluis een plaat van het oude markiezenstadje. re „afgenomen" en overgedragen aan de gemeente Westerschouwen. Het agentschap van de maatschappij ging over van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere op burge meester jhr. R. J. H. Q. Röoell van Westerschouwen. De president van de KZHRM, de heer Murk Leis, zei dat voor de maatschap pij thans na vijftien jaar, stationering van de „Blankenheim" na een kor te Vlissingse periode het ogenblik van afscheid was gekomen. Achtentwintig keer, waarvan verscheidene malen in een duel met de dood, is de „Blanken heim" in actie moeten komen. Evenzo veel keer trokken schipper Minneboo en zijn opstappers er dus tussenuit om te pogen mensen te redden. „Ik heb het grootste respekt voor deze moedige be manning", aldus de heer Leis, die het betreurde dat het team nu uiteen moet vallen. Schipper Minneboo gaat echter met de boot mee naar Burghsluis. Burgemeester Den Beer Poortugael overhandigde daarna met een toepasse lijke speech een plaat van Veere aan de heer Minneboo, waarna hij het agent schap afstond aan zijn collega van Wes terschouwen. THOLEN. Naar aanleiding van de behandeling van de ge meentebegroting 1961 diende de heer C. Boender (sgp) in de ge houden gemeenteraadsvergadering een motie in met betrekking tot de riolering. In het rapport van B. en W. stond, dat de toezegging is ontvangen, dat het eerste deel van het rioleringsplan op 15 april be- steksklaar zal zijn. Om het college van B. en W. nu een stimulans in MIDDELBURG Binnenkort zai de Niveaucommissie advies uitbrengen aan het hoofdbestuur van het N.I.R.I.A. in zake toelating van de bezitters van het diploma Zeeland, werd door de voorzit ter van de afdeling Zeeland van het N.I.R.I.A. meegedeeld op de jaarver gadering. Voorzitter L. H. J. de Bruin noemde dit in zijn openingswoord een brandende kwestie. De afdeling heeft in een schrijven aan het dagelijks bestuur een uiteenzetting gegeven van de totstandkoming van dit diploma dat in 1902 werd ingesteld door de toenmalige bond van waterbouwkun dige ambtenaren in Zeeland met doel de waterschapsbesturen de garantie te verschaffen dat de te benoemen ambte naren de nodige theoretische en practi- sche kennis bezaten. Vorig jaar waren er ruim duizend personen in het bezit van dit diploma. Bij een groot aantal werkgevers staat het diploma Zeeland goed aangeschreven. De uitvoerige brief van de afdeling zal ter kennis wor den gebracht van alle hoofdbe stuursleden van het Instituut. Na het uit gebrachte advies van de Niveau commis sie, vraagt het hoofdbestuur machtiging van de algemene vergadering zo spoe dig mogelijk te mogen beslissen. Het is dan ook te verwachten dat het hoofd- bestuur voor de volgende algemene ver- gadering een beslissing zal nemen. Een groot aantal leden van de afdeling Zee land is in het bezit van dit diploma en het is dus te begrijpen dat de te ne men beslissing inzake deze kwestie voor de afdeling van het grootste be lang is. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat door de oprichting van een afdeling Zeeuws Vlaanderen het ledental is gedaald. Bij monde van de voorzitter werd afscheid genomen van twee bestuursleden, de heren P. J. Priester en L. H. A. Frenks. In de ontstane va catures werd voorzien door de benoe ming van de heren P. van der Leve en J. Vader. De heer J. A. Letzer werd herkozen. Op 17 april zal prof. F. F. F. E. van Remmelen, hoofd van de geologische stichting Haarlem, in Bri tannia te Vlissingen spreken over het onderwerp „Geologie van Zeeland". In mei zal de afdeling een excursie ma- ken. De verdere activiteiten voor dit laar zijn erop gericht de onderlinge band tussen de leden te verstevigen. 's-HEER ARENDSKERKE De raad van de gemeente 's Heer Arends kerke komt vandaag bijeen. Op de agenda staat het voorstel van G.S. om de wethoudersbezoldiging te verhogen Burgemeester en wethouders hebben er aan vastgekoppeld G.S. te verzoeken het presentiegeld voor de leden van de raad te verhogen tot ƒ15.— per ver gadering. Het dagelijks bestuur van de gemeente is van mening dat de verlet kosten de laatste jaren zijn gestegen, zodat ook het presentiegeld aan de ze ontwikkeling moet worden aangepast. Ten aanzien van de wethoudersbezoldi gingen wordt voorgesteld met de ont werpen van G.S. in te stemmen. Ten behoeve van verschillende onder- wijs-instellingen worden voorschotten en aar gen gevraagd voor het lopende Ten slotte zal de raad beslissen over een voorstel tot aansluiting bij de ge meentelijke ziektekosten voorziening gebleken is uit een en- J (C ,onder het personeel gehouden werd dat de overgrote meerderheid van d_e ambtenaren voor aansluiting voelt. Destijds is de aansluiting achterwege ge laten omdat er geen animo bestond voor de regeling bij de gemeente-amb- tenaren. „hEN HAAG De Stichting Steun Kerkbouw heeft door de uit het gehele land gedane toezeggingen kunnen bere kenen, dat reeds meer dan de helft van het gevraagde bedrag is opgebracht, in meer dan drie en een half miljoen hestuur van de stichting twijfelt er dan ook niet aan het hele be drag binnenkort „binnen" te hebben. Enkele toezeggingen van diverse Ne derlandse gemeenten zijn: Haarlem- ?8?nnn c 50.000.-, Haarlem-Zuid met 7 31.000.-, Sassenherm met f25 000 - Borssele met ƒ1130,- en Vuren in dé Betuwe met 1689.52. Raad Grijpskerke bijeen GRIJPSKERKE. De Raad der ge meente Grijpskerke komt dinsdagmor- gen om negen uur in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt P.m.verzoeken om optie op percelen bouwgrond in het uitbreidingsplan; voor stel tot vernieuwing van het torenuur werk; Drief van Gedep. Staten betref fende wethoudersbezoldigingen. TERNEUZEN. Gedeputeerde Sta ten en de Rijksdienst voor aanvullende werkgelegenheid hebben aan het ge meentebestuur van Terneuzen toestem ming verleend tot gunning van het bouwkundig gedeelte van het zwembad aan de oesterputten. Zoals reeds eerder gemeld was de laagste inschrijver de fa. Gebr. Krieckaert te Hengstdijk voor een bedrag van 516.600 aan wie het werk zal worden gegund. Te verwach ten valt, dat op zeer korte termijn met het werk wordt aangevangen. de goede richting te geven diende de heer Boender een motie in, waarin aangedrongen wordt om de nodige stappen met spoed te on dernemen. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. De heer Boender had voorts in onze krant een bericht gelezen over de vis- fabriek, die een eigen riolering wil aan leggen. Volgens spreker moet die fabriek verdwijnen. De burgemeester deelde mede, dat de directie van de fabriek heeft voorgesteld om de riolering naar de kleine Vest zelf te betalen, maar verder zijn beslist geen concessies gedaan. Het SGP-raadslid vroeg voorts om aan de nieuwe patates-friteszaak geen ver lof-B te vertrekken. Hij vond het on juist, dat de jeugd van acht tot zestien jaar reeds in een herbergsfeer komt. Wat betreft het bezoeken van kinderen aan deze zaak merkte de burgemeester op, dat dit een plicht is van de ouders om daarop te wijzen. De begroting werd vastgesteld met ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst van 1.304.737,76 met een post onvoorzien van ƒ5.297,20. Het verzoek van de fa. De Groen en Zn. te Poortvliet om in aanmerking te mogen komen voor het organiseren van een centrale reinigingsdienst wordt in handen gesteld van B. en W. voor een nader advies. De raad verklaarde zich verder volledig akkoord met een herziening van de wethouderssalarissen, zulks overeen komstig het voorstel van Ged. Staten. De vier woningwetwoningen, die de ge meente kreeg toegewezen, zullen ge bouwd worden aan de Dalemseweg. In verband met het ontslag van de ge meentegeneesheer dr. P. J. Duinker wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd werd in die functie benoemd dr. L. D. A. Looysen. De molen „De Hoop" zal alsnog ge restaureerd worden. Aanvankelijk was dit niet de bedoeling, omdat de molen ingericht zou worden als commandopost van de B.B. Maar dit plan gaat niet door. De BJB. kring Tholen komt bij Schouwen en de commandopost in Zierikzee. Voor de restauratie vroegen B. en W. een kre diet van 4500 gulden, hetgeen de raad goedkeurde. AdvertentieI SLAPTE NA OP& RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicuro Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en in vloeibare vorm. DÜTIM N.V. - OEGSTGEEST BERGEN OP ZOOM. „Kan ik bij u een wagen huren?" moet een „eerste luitenant van de landmacht" bij een bekende garage te Bergen op Zoom ge vraagd hebben. „Maar het moet nog een behoorlijke zijn ook hoor, ander ga ik wel naar een andere garage, als tf er geen hebt," zei hij zo langs zijn neus weg. Of nu het optreden van „de militair" of het uniform inpo- neerde werd er niet bij gezegd, doch de luitenant kreeg zijn uiagen: een auto van nog geen jaar oud, die een goede 20.000 km had gereden. De luitenant liet de tank vullen, gaf zijn adres op en reed saluerend weg. Hij woonde in de Klinge, bij de Nederlands-Bel gische grens, maar was gelegerd in een kazerne te Bergen op Zoom, had hij verteld. Na gebruik zou hij de wagen weer komen stallen. Maar 's avonds kwam geen luitenant en geen wagen en toen de ga ragehouder bij de bewuste ka zerne ging informeren, bleek daar helemaal geen luitenant V. tn dienst te zijn. Toen werd de politie van deze huur in kennis gesteld. Daar deed men echter wel een heel ander boekje over deze V. open. W. V. liep nu wel rond in een uniform van luitenant, maar daartoe was hij niet eens gerechtigd. Deze 30-jarige, in Wageningen geboren, is wel een bekende van de politie in Ne derland en België. In het opsporingsblad staat zijn naam zeker tienmaal ver meld. Enige keren voor verduis teringen en heling; verder voor verschillende grote en kleine diefstallen en een paar keer voor verduistering van een auto. Diverse geldboeten moet hij be talen en V. zou worden inge sloten, indien hij weer een of ™der, strufbaar feit pleegde. Wel kreeg men een bericht dat de wagen in Zeeland in de buurt van Krabbendijke langs de kant van de weg was gezien, doch tot heden ontbreekt elk spoor uan V. en de wagen. Vermoedelijk is hij naar België met de auto uitgeweken, want in smokkel- kringen was V. ook geen onbe kende. J

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3